Dul Maaşı 2020

12

Dul maaşı eşi vefat edenler ya da eşlerinden ayrılanlar için önemli yardımlar arasında yer almaktadır. Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden birtanesi de dul maaşıdır. Tabi bu yazımızda bahsedeceğimiz ve şartlarına değineceğimiz dul maaşını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan vefat eden eşten alınan ölüm aylığı ile karıştırmayın. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul maaşı alabilmek için vefat eden eşinizin sigortalı ise en az 900 gün, bağkurlu ise en az 1800 gün priminin olması gerekiyor. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa ya da zaten vefat eden eş SGK’dan emekli ise eşinizden dul maaşı alabilirsiniz. SGK dul maaşı vefat eden eşin maaşının %75’idir.

Burada anlatacağımız maaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen maaştır. Bu yazımızda 2020 dul maaşı alma şartları, maaşın ne kadar olduğu, başvuru işlemlerinin nasıl ve nereye yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2020 dul maaşı şartları

Bu maaştan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor.

 • Eşinizin vefat etmiş olması. Tabi resmi nikah şartı aranıyor. Resmi nikahsız olanlara bu maaş ödenmiyor.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almamak, sigortalı bir işte çalışmamak ya da bağkurlu olmamak ( isteğe bağlı hariç)
 • Yeniden evlenmemek yani maaş süreci boyunca dul halinin devam etmesi,
 • Dul maaşına başvuran kişinin ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunun tespit edilmesi yani muhtaç sayılması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eşi vefat edenlere ödenen dul maaşı konusunda şartları öğrenmek istiyorsanız hemen https://sgkbilgisi.com/olum-ayligi-ne-kadar-olum-ayligi-sartlari-nelerdir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dul maaşı başvurusu 2020

Maaş başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Başvuruya giderken kimliğinizi yanında bulundurun. Gerekli olan dul maaşı başvuru formu  ve diğer evraklar size vakıf tarafından verilecektir.

Dulluk maaşı ne kadar 2020

Bu kapsamda olanlara ve gerekli şartları sağlayanlara iki ayda bir 500 TL aylık ödenmektedir. Yani hesaplama aylık olarak yapılırsa aylık maaşınız 250 TL olmaktadır.

2 ayda bir dul maaşı 2020

Eşi vefat edenlere Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından iki ayda bir maaş ödenmektedir. Maaş alma şartları yukarıda ayrıntılı olarak verilmiştir. Maaş aylık 250 ve toplamda iki ayda bir ödeme yapıldığı için 500 lira olarak ödenmektedir.

Dul maaşı her ay mı alınacak 2020

Maaşlar her ay ödenmiyor. İki ayda bir ödeniyor. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere iki ayda bir 500 lira olacak şekilde ödeme sağlanıyor.

Dul maaşı sorgulama 2020

Maaşınızın ne kadar olduğunu, bağlanıp bağlanmadığını ve hangi tarihte alacağınızı e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilir ya da dilerseniz bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına sorabilirsiniz. E devlet sisteminde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama menüsünden maaş sorgulaması yapabilirsiniz.

Dul maaşı alan kadın evlenirse

Dul maaşı alabilmenin başlıca ve olmazsa olmaz koşulları arasında kişinin tekrar evlenmemiş olması gelmektedir. Evlenmeniz halinde Sosyal Güvenlik Kurumuya da Kaymakamlık dul maaşı hangisini aldığınız farketmeksizin maaş kesilecektir.

Dul maaşı alan yaş maaşı alabilir mi ?

Malumunuz 65 yaş üzerindekilere muhtaç olmaları halinde yaşlılık maaşı ödenmektedir. Kaymakamlıktan dul maaşı alanların aynı zamanda yaşlılık maaşı alma hakkı bulunmuyor. İki maaştan birisini alabilirsiniz.

Dul maaşını 65 yaş maaşına çevirmek için Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

Dul maaşı ne zaman kesilir ?

Aile ve Sosyal Politikalar yani Kaymakamlık tarafından ödenen dul maaşı;

 • Sigortalı çalışmanız,
 • Muhtaçlık durumunuzun ortadan kalkması,
 • Evlenmeniz,
 • SGK’dan aylık ya da gelir almanız v.s. gibi nedenlerle kesilir.

Dul maaşı konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

12 Yorum
 1. Nurgül

  Merhaba. Babamdan ölüm maaşı alıyorum. 400 TL aylık. Dul maaşı alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef alamazsınız. SGK dan aylık almama şartı var.

 2. Emine poyraz

  Merhaba 1.esim vefat etti 2.esimle 8 sene evli kaldik oda vefat etti simdi 2. Esimin maasini aliyorum bir kizim var 2.esimden kalan kizima devir edebilirmiyim devir etme hakkim varsa 1.esimdende maas alabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devir etme hakkınız da yok ilk eşten maaş alma hakkınız da maalesef.

 3. İdil

  Dul bir kadın olarak 2 çocuğum ile yaşam savaşı veriyorum. Devlet destekleri çok yeterli değil ama en azından yükümüzü hafifletiyor. Umarım devletimiz yardım oranlarını biraz daha yükseltir. Yılbaşından sonra verilen paranın artacağı söylentileri doğru mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yılbaşından sonra dul maaşı artabilir.

 4. hakan

  ömer bey merhaba,
  dul maaşı başvurusunu nereye yapacağım.Annem kadıköy’de ikamet ediyor vefat eden eşi yani babam Unkapanı SGK’sına bağlıymış.KAdıköy’e gittim babanızın dosyası Unkapanı’nda dediler.Başvuruyu Unkapanı’na ya da Kadıköy’e yapacağım.Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Unkapanı Sgkya yapmanız gerekiyor. Postayla ya da kargo ile de gönderim sağlayabilirsiniz.

 5. hakan

  teşekkürler Ömer Bey kusura bakmayın size çok soru soruyorum ama bilmediğim birçok şey var daha doğrusu açık olmayan şeyler.Mesela siz Fransa ve Türkiye her iki ülkeden dul maaşı alınır diyorsunuz ama Türkiye’de şartlardan birisi de fakirlik seviyesinde bulunmak.Fransa’da dul maaşı alındığında fakir durumundan çıkıyor değil misiniz ? Bir açıklık getirirseniz memnun olurum.Hakan

  1. Ömer Meriç

   İstediğiniz kadar sorabilirsiniz Hakan BEY :). Hiç sıkıntı yok. Ama arada reklamımızı da yapın hani :).. SSK, Bağkur ya da emekli sandığından dul maaşı bağlanırken muhtaçlık, sizin deyimle fakirlik kriterine bakılmaz. O kriter sosyal yardımlarda geçerli.

 6. hakan

  teşekkürler Ömer Bey reklam için elimden geldiğince ama zaten maşallahınız var diyelim.

  1. Ömer Meriç

   Teşekkür ederim :). Kendinize iyi bakın.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.