Dul Maaşı 2024 & Şartları, Sorgulama, Nasıl Alınır?

Dul maaşı eşi vefat edenler ya da eşlerinden ayrılanlar için önemli yardımlar arasında yer almaktadır. Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden birisi de dul maaşıdır. Tabi bu yazımızda bahsedeceğimiz ve şartlarına değineceğimiz dul aylığını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan vefat eden eşten alınan ölüm aylığı ile karıştırmayın.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul maaşı alabilmek için vefat eden eşinizin sigortalı ise en az 900 gün, bağkurlu ise en az 1800 gün priminin olması gerekiyor. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa ya da zaten vefat eden eş SGK’dan emekli ise eşinizden dul maaşı alabilirsiniz. SGK dul maaşı vefat eden eşin maaşının %75’idir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eşi vefat edenlere ödenen dul maaşı konusunda şartları öğrenmek istiyorsanız hemen SGK dul maaşı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Burada anlatacağımız maaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen maaştır. Bu yazımızda 2022 dul maaşı alma şartları, dulluk maaşının ne kadar olduğu, dul maaşı kaç ayda bir alınır, başvuru işlemlerinin nasıl ve nereye yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2022 dul maaşı şartları nelerdir ?

Dulluk maaşı şartlarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Eşinizin vefat etmiş olması. Tabi resmi nikah şartı aranıyor. Resmi nikahsız olanlara bu maaş ödenmiyor.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almamak, sigortalı bir işte çalışmamak ya da bağkurlu olmamak ( isteğe bağlı hariç),
 • Yeniden evlenmemek yani maaş süreci boyunca dul halinin devam etmesi,
 • Dul maaşına başvuran kişinin ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunun tespit edilmesi yani muhtaç sayılması gerekiyor. Asgari ücretin 1/3’ünün güncel tutarına asgari ücretin 1/3’ü ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Dul maaşı kaç yaşında alınır?

Bu maaş 65 yaş üstü dul maaşı olarak adlandırılır ancak aslında öyle değildir. Yaş şartı aranmaz. Eğer eş vefat ettiyse ve muhtaçlık kriteri sağlanıyorsa yaşa bakılmaz ve dul aylığı bağlanır. Yaş şartı sadece 65 yaş üzeri maaşlar için geçerlidir.

Boşanan dul maaşı nasıl alınır?

65 yaş üzerinde olan, eşi vefat etmiş ya da boşanan kadınlar yukarıdaki diğer şartları da sağlamaları durumunda Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurarak dul maaşı talebinde bulunabilirler.

Dul maaşı başvurusu 2024

Boşanmış dul maaşı başvuru ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Başvuruya giderken kimliğinizi yanında bulundurun. Gerekli olan dul maaşı başvuru formu  ve diğer evraklar size vakıf tarafından verilecektir.

Dul maaşı başvuru e-devletten yapılır mı ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen bu yardım için başvurular online olarak ya da e-devlet üzerinden yapılamamakta. Başvuruların bizzat kişinin kendisi tarafından ikamet olarak bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılması gerekmektedir.

Dul maaşı ne kadar 2024

Bu kapsamda olanlara ve gerekli şartları sağlayanlara 2 ayda bir dul maaşı ödenmektedir. Ödeme tutarları aylık ve iki aylık olarak aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Boşanan dul maaşı ne kadar (aylık)1.000,00 TL
Sigortasız dul maaşı ne kadar iki aylık2.000,00 TL

Dul maaşı her ay mı alınacak 2024

Maaşlar her ay ödenmiyor. İki ayda bir ödeniyor. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere iki ayda bir 500 lira olacak şekilde ödeme sağlanıyor. Başvuru yapılmak sureti ile aylığa çevrilebilmesi de ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Dul maaşı sorgulama 2024

Maaşınızın ne kadar olduğunu, bağlanıp bağlanmadığını ve hangi tarihte alacağınızı e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilir ya da dilerseniz bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına sorabilirsiniz. E devlet sisteminde;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama menüsünden maaş sorgulaması yapabilirsiniz.
 • Dilerseniz direk buradan T.C. ve e-devlet ile giriş yaparak dulluk maaşı sorgulaması yapabilirsiniz ⇒ aile ve sosyal politikalar bakanlığı dul maaşı sorgulama .
 • Eşi ölen kadına maaş bağlanması sorgulama işlemi yaptığınızda eğer sistemde maaş yoksa Vakıf ile görüşmenizde yarar olacaktır.

T.C. ile dul maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama internet üzerinden e-devletten ve yukarıda belirtildiği şekilde yapılabilmektedir. Sadece T.C. numarası ile online sorgulama yapamazsınız. Eğer e-devlet şifreniz yoksa başvuru yaptığınız Vakfa uğrayarak ya da telefonla arayarak maaş konusunda gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Dul maaşı alan kadın evlenirse maaşı kesilir mi ?

Dul maaşı alabilmenin başlıca ve olmazsa olmaz koşulları arasında kişinin tekrar evlenmemiş olması gelmektedir. Evlenmeniz halinde Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Kaymakamlık dul maaşı hangisini aldığınız farketmeksizin maaş kesilecektir.

Dul maaşı alan yaş maaşı alabilir mi ?

Malumunuz 65 yaş üzerindekilere muhtaç olmaları halinde yaşlılık maaşı ödenmektedir. Kaymakamlıktan dul maaşı alanların aynı zamanda yaşlılık maaşı alma hakkı bulunmuyor. İki maaştan birisini alabilirsiniz.Dul kadın maaşını  65 yaş maaşına çevirmek için Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

Dul maaşı ne zaman kesilir ?

Aile ve Sosyal Politikalar yani Kaymakamlık tarafından ödenen dulluk maaşı alma şartları kaybolduğunda yani aşağıdaki durumlarda aylık kesilir.

 • Sigortalı çalışmanız,
 • Muhtaçlık durumunuzun ortadan kalkması,
 • Evlenmeniz,
 • SGK’dan aylık ya da gelir almanız v.s. gibi nedenlerle kesilir.

2024 dul ve yetim aylığı alanlara müjde

Son zamlarla birlikte 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren dul maaşı iki ayda bir 2000 TL olmuştur. Yeni bir müjde ya da güncelleme gelirse içeriğimizde duyurusu yapılacaktır.

Dul maaşı kimler alabilir?

Eşi vefat eden ve 65 yaşını tamamlamış kadınlar muhtaçlık kriterini de sağladıysa dul aylığı alabilirler.

Kaç ayda bir dul maaşı alıyor?

2022 sayılı yasa kapsamında ödenen dul aylıkları iki ayda bir ödenmektedir.

Dul aylığı alan kişinin ölüm parası alabilir mi?

Dul aylığı alanlar SGK’dan aylık aldığı zaman dul aylıkları kesilir. İkisi aynı anda alınamaz.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Dul Maaşı 2024 & Şartları, Sorgulama, Nasıl Alınır?” üzerine 16 yorum
 1. sgk unkapanı’nı arayıp dosyam ne durumda diye sormama gerek var mı yok mu ne dersiniz ? hızır gibi cevap veriyorsunuz maşallahınız var keşke herkes sizin gibi olsa…tekrar teşekkürler..hakan

  Yanıtla
 2. Ömer Bey merhaba, umarım iyisinizdir. Ben annem için dul maaşı başvurusunda bulundum gittim unkapanı sgk’sına dosyayı teslim ettim bana bir ölüm tahsis numarası verdiler.aradan üç hafta geçti ses yok.normal mi acaba ? ne yapmalıyım ? Ödeme için ne zaman bana bir bilgi gelecek ? Ödeme yapıldığında vefat tarihinden sonraki tüm ayları mı yoksa başvuru tarihinden sonraki dönemi kapsayan bir ödeme olacak ? babam vefat edeli 4ay oldu. cevabınız ve ilginiz için tekrar teşekkürler. hakan

  Yanıtla
  • Merhaba. İyiyim sağolun siz nasılsınız :). Biraz sürer maaş bağlanması normaldir. Babanız vefat ettiğinde emekli ise ölüm tarihini takip eden ay başından annenize maaş bağlanır ve biriken tutar toplu ödenir. Eğer emekli değilse talep tarihini takip eden ay başından bağlanır. Genelde 2 ay sürmekte süreç.

   Yanıtla
 3. teşekkürler Ömer Bey kusura bakmayın size çok soru soruyorum ama bilmediğim birçok şey var daha doğrusu açık olmayan şeyler.Mesela siz Fransa ve Türkiye her iki ülkeden dul maaşı alınır diyorsunuz ama Türkiye’de şartlardan birisi de fakirlik seviyesinde bulunmak.Fransa’da dul maaşı alındığında fakir durumundan çıkıyor değil misiniz ? Bir açıklık getirirseniz memnun olurum.Hakan

  Yanıtla
  • İstediğiniz kadar sorabilirsiniz Hakan BEY :). Hiç sıkıntı yok. Ama arada reklamımızı da yapın hani :).. SSK, Bağkur ya da emekli sandığından dul maaşı bağlanırken muhtaçlık, sizin deyimle fakirlik kriterine bakılmaz. O kriter sosyal yardımlarda geçerli.

   Yanıtla
 4. ömer bey merhaba,
  dul maaşı başvurusunu nereye yapacağım.Annem kadıköy’de ikamet ediyor vefat eden eşi yani babam Unkapanı SGK’sına bağlıymış.KAdıköy’e gittim babanızın dosyası Unkapanı’nda dediler.Başvuruyu Unkapanı’na ya da Kadıköy’e yapacağım.Teşekkürler.

  Yanıtla
 5. Dul bir kadın olarak 2 çocuğum ile yaşam savaşı veriyorum. Devlet destekleri çok yeterli değil ama en azından yükümüzü hafifletiyor. Umarım devletimiz yardım oranlarını biraz daha yükseltir. Yılbaşından sonra verilen paranın artacağı söylentileri doğru mu?

  Yanıtla
 6. Merhaba 1.esim vefat etti 2.esimle 8 sene evli kaldik oda vefat etti simdi 2. Esimin maasini aliyorum bir kizim var 2.esimden kalan kizima devir edebilirmiyim devir etme hakkim varsa 1.esimdende maas alabilirmiyim?

  Yanıtla
Yorum yapın