Dul Maaşı Şartları, Sorgulama 2021

16

Dul maaşı eşi vefat edenler ya da eşlerinden ayrılanlar için önemli yardımlar arasında yer almaktadır. Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden birtanesi de dul maaşıdır. Tabi bu yazımızda bahsedeceğimiz ve şartlarına değineceğimiz dul aylığını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan vefat eden eşten alınan ölüm aylığı ile karıştırmayın.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul maaşı alabilmek için vefat eden eşinizin sigortalı ise en az 900 gün, bağkurlu ise en az 1800 gün priminin olması gerekiyor. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa ya da zaten vefat eden eş SGK’dan emekli ise eşinizden dul maaşı alabilirsiniz. SGK dul maaşı vefat eden eşin maaşının %75’idir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından eşi vefat edenlere ödenen dul maaşı konusunda şartları öğrenmek istiyorsanız hemen sgk dul maaşı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Burada anlatacağımız maaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen maaştır. Bu yazımızda 2021 dul maaşı alma şartları, dulluk maaşının ne kadar olduğu, dul maaşı kaç ayda bir alınır, başvuru işlemlerinin nasıl ve nereye yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2021 dul maaşı şartları

dulluk maaşı şartlarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Eşinizin vefat etmiş olması. Tabi resmi nikah şartı aranıyor. Resmi nikahsız olanlara bu maaş ödenmiyor.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almamak, sigortalı bir işte çalışmamak ya da bağkurlu olmamak ( isteğe bağlı hariç),
 • Yeniden evlenmemek yani maaş süreci boyunca dul halinin devam etmesi,
 • Dul maaşına başvuran kişinin ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunun tespit edilmesi yani muhtaç sayılması gerekiyor. Asgari ücretin 1/3’ünün güncel tutarına asgari ücretin 1/3’ü ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Dul maaşı kaç yaşında alınır ?

Bu maaş 65 yaş üstü dul maaşı olarak adlandırılır ancak aslında öyle değildir. Yaş şartı aranmaz. Eğer eş vefat ettiyse ve muhtaçlık kriteri sağlanıyorsa yaşa bakılmaz ve dul aylığı bağlanır. Yaş şartı sadece 65 yaş üzeri maaşlar için geçerlidir.

Dul maaşı başvurusu 2021

Maaş başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Başvuruya giderken kimliğinizi yanında bulundurun. Gerekli olan dul maaşı başvuru formu  ve diğer evraklar size vakıf tarafından verilecektir.

Dul maaşı başvuru e-devletten yapılır mı ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen bu yardım için başvurular online olarak ya da e-devlet üzerinden yapılamamakta. Başvuruların bizzat kişinin kendisi tarafından ikamet olarak bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılması gerekmektedir.

Dul maaşı ne kadar oldu 2021

Bu kapsamda olanlara ve gerekli şartları sağlayanlara 2 ayda bir dul maaşı 500 TL olarak ödenmektedir. Yani hesaplama aylık olarak yapılırsa aylık maaşınız 250 TL olmaktadır.

Dul maaşı her ay mı alınacak 2021

Maaşlar her ay ödenmiyor. İki ayda bir ödeniyor. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere iki ayda bir 500 lira olacak şekilde ödeme sağlanıyor. Başvuru yapılmak sureti ile aylığa çevrilebilmesi de ne yazık ki mümkün olmamaktadır.

Dul maaşı sorgulama 2021

Maaşınızın ne kadar olduğunu, bağlanıp bağlanmadığını ve hangi tarihte alacağınızı e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilir ya da dilerseniz bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına sorabilirsiniz. E devlet sisteminde;

T.C. ile dul maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama internet üzerinden e-devletten ve yukarıda belirtildiği şekilde yapılabilmektedir. Sadece T.C. numarası ile online sorgulama yapamazsınız. Eğer e-devlet şifreniz yoksa başvuru yaptığınız Vakfa uğrayarak ya da telefonla arayarak maaş konusunda gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Dul maaşı alan kadın evlenirse maaşı kesilir mi ?

Dul maaşı alabilmenin başlıca ve olmazsa olmaz koşulları arasında kişinin tekrar evlenmemiş olması gelmektedir. Evlenmeniz halinde Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Kaymakamlık dul maaşı hangisini aldığınız farketmeksizin maaş kesilecektir.

Dul maaşı alan yaş maaşı alabilir mi ?

Malumunuz 65 yaş üzerindekilere muhtaç olmaları halinde yaşlılık maaşı ödenmektedir. Kaymakamlıktan dul maaşı alanların aynı zamanda yaşlılık maaşı alma hakkı bulunmuyor. İki maaştan birisini alabilirsiniz.Dul kadın maaşını  65 yaş maaşına çevirmek için Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

Dul maaşı ne zaman kesilir ?

Aile ve Sosyal Politikalar yani Kaymakamlık tarafından ödenen dulluk maaşı alma şartları kaybolduğunda yani aşağıdaki durumlarda aylık kesilir.

 • Sigortalı çalışmanız,
 • Muhtaçlık durumunuzun ortadan kalkması,
 • Evlenmeniz,
 • SGK’dan aylık ya da gelir almanız v.s. gibi nedenlerle kesilir.

16 Yorum
 1. hakan

  sgk unkapanı’nı arayıp dosyam ne durumda diye sormama gerek var mı yok mu ne dersiniz ? hızır gibi cevap veriyorsunuz maşallahınız var keşke herkes sizin gibi olsa…tekrar teşekkürler..hakan

  1. Ömer Meriç

   :). Bence gerek yok. Sonuçlanmasını bekleyin. Dosyada eksik olursa size ulaşırlar. Yani inşallah :).

 2. hakan

  Ömer Bey merhaba, umarım iyisinizdir. Ben annem için dul maaşı başvurusunda bulundum gittim unkapanı sgk’sına dosyayı teslim ettim bana bir ölüm tahsis numarası verdiler.aradan üç hafta geçti ses yok.normal mi acaba ? ne yapmalıyım ? Ödeme için ne zaman bana bir bilgi gelecek ? Ödeme yapıldığında vefat tarihinden sonraki tüm ayları mı yoksa başvuru tarihinden sonraki dönemi kapsayan bir ödeme olacak ? babam vefat edeli 4ay oldu. cevabınız ve ilginiz için tekrar teşekkürler. hakan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İyiyim sağolun siz nasılsınız :). Biraz sürer maaş bağlanması normaldir. Babanız vefat ettiğinde emekli ise ölüm tarihini takip eden ay başından annenize maaş bağlanır ve biriken tutar toplu ödenir. Eğer emekli değilse talep tarihini takip eden ay başından bağlanır. Genelde 2 ay sürmekte süreç.

 3. hakan

  teşekkürler Ömer Bey reklam için elimden geldiğince ama zaten maşallahınız var diyelim.

  1. Ömer Meriç

   Teşekkür ederim :). Kendinize iyi bakın.

 4. hakan

  teşekkürler Ömer Bey kusura bakmayın size çok soru soruyorum ama bilmediğim birçok şey var daha doğrusu açık olmayan şeyler.Mesela siz Fransa ve Türkiye her iki ülkeden dul maaşı alınır diyorsunuz ama Türkiye’de şartlardan birisi de fakirlik seviyesinde bulunmak.Fransa’da dul maaşı alındığında fakir durumundan çıkıyor değil misiniz ? Bir açıklık getirirseniz memnun olurum.Hakan

  1. Ömer Meriç

   İstediğiniz kadar sorabilirsiniz Hakan BEY :). Hiç sıkıntı yok. Ama arada reklamımızı da yapın hani :).. SSK, Bağkur ya da emekli sandığından dul maaşı bağlanırken muhtaçlık, sizin deyimle fakirlik kriterine bakılmaz. O kriter sosyal yardımlarda geçerli.

 5. hakan

  ömer bey merhaba,
  dul maaşı başvurusunu nereye yapacağım.Annem kadıköy’de ikamet ediyor vefat eden eşi yani babam Unkapanı SGK’sına bağlıymış.KAdıköy’e gittim babanızın dosyası Unkapanı’nda dediler.Başvuruyu Unkapanı’na ya da Kadıköy’e yapacağım.Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Unkapanı Sgkya yapmanız gerekiyor. Postayla ya da kargo ile de gönderim sağlayabilirsiniz.

 6. İdil

  Dul bir kadın olarak 2 çocuğum ile yaşam savaşı veriyorum. Devlet destekleri çok yeterli değil ama en azından yükümüzü hafifletiyor. Umarım devletimiz yardım oranlarını biraz daha yükseltir. Yılbaşından sonra verilen paranın artacağı söylentileri doğru mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yılbaşından sonra dul maaşı artabilir.

 7. Emine poyraz

  Merhaba 1.esim vefat etti 2.esimle 8 sene evli kaldik oda vefat etti simdi 2. Esimin maasini aliyorum bir kizim var 2.esimden kalan kizima devir edebilirmiyim devir etme hakkim varsa 1.esimdende maas alabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devir etme hakkınız da yok ilk eşten maaş alma hakkınız da maalesef.

 8. Nurgül

  Merhaba. Babamdan ölüm maaşı alıyorum. 400 TL aylık. Dul maaşı alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef alamazsınız. SGK dan aylık almama şartı var.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.