Asgari Ücretin 1/3’ne Kadar 2024 & Güncel

Asgari Ücretin 1/3’ne Kadar sorusu özellikle SGK yeşil kart sigortası ve ya engelli, yaşlılık maaşına başvuru yapacaklar tarafından sıklıkla sorulmakta. Genel Sağlık Sigortası kısa ismi ile GSS sigortası 01 Ocak 2012 tarihinden sonra uygulanmaya başlanmış ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar zorunlu olarak bu kapsama alınmıştır. Bu sigorta kolu kapsamında iki çeşit uygulama var. Birincisinde gelir testi başvurunuz yoksa ve ya başvurmak istemiyorsanız SGK 60g kapsamında GSS tescilinizi açar ve bu kapsamda brüt asgari ücretin %3’ü oranında aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.

Eğer ben aylık prim ödemek istemiyorum, prim ödemeden ücretsiz sağlıktan yararlanmak istiyorum diyorsanız bu durumda da bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor.  Gelir testi başvuru sonucu g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) çıkarsa eski adı ile yeşil kartlı olarak sağlıktan ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Peki c-1 gelir testi nedir, gelir testi sonucu g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) ne anlama gelir ? İşte cevabı.

Gelir testi kaç günde sonuçlanır?

Başvuru sonucunun kaç günde sonuçlanacağı başvuru yapılan vakfın iş yoğunluğuna göre değişmekte. Ortalama olarak 1 hafta ile 10 gün içerisinde sonuçlanmakta. Sonuçlandıktan sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden gelir testi sonucu sorgulaması yapabilirsiniz. Dilerseniz e devlet sisteminde de gelir testi sonucu sorgulama bağlantısı aracılığı ile sorgulama yapabilirsiniz.

Gelir testi başvurusu nasıl yapılır, gerekli evraklar nelerdir gibi başvuruda izlemeniz gereken yol hakkındaki tüm detaylara  gelir testi başvurusu sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Gelir testi yaptırdıktan sonra ne yapılacak?

Gelir testi başvurunuz sonuçlandıktan sonra genelde bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi sonuca istinaden genel sağlık sigortası tescil bilgilerini düzenler. Ancak çoğu durumda yapılmayabilmekte. E-devletten kontrolü sağladıktan sonra eğer tescil işlemleriniz yapılmadıysa vakit kaybetmeden gerekli tescil için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bizzat başvuru yapın.

Genel sağlık sigortası nerede yaptırılır ?

GSS’den yararlanma konusunda iki ayrı yol bulunduğu konusuna yukarıda değinmiştik. Ben yeşil kart istemiyorum hem özel hastanelerden de yararlanmak istiyorum diyorsanız bu da mümkün. İkamet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek 60g GSS kapsamında tescil açtırabilirsiniz. GSS başvurusunda izlenecek yok, genel sağlık sigortası başvurusu için istenen belgeler ve tüm detaylar için genel sağlık sigortası başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

G0 nedir?

G0 Sosyal Güvenlik mevzuatı açısından gelir testi sonucu hane halkı net asgari ücretin 1/3’ünün altında belirlenenler için geçerli olan gelir seviyesidir.

G0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) anlamı nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlık güvencenizin yeşil kart yani 60/c-1 olması ve sağlıktan ücretsiz yararlanabilmeniz için gelir testi sonucunun gelir testi g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) şeklinde belirlenmesi gerekiyor. Peki gelir testi sonucu 1/3 ne demek?

G0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) 2024

Ücretsiz olarak prim ödemeden sağlık hizmeti alabilmeniz için gelir testi sonucunun kişi başına net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor.

Asgari ücretin 1/3’ü5,677,00 TL
g1 (asgari ücretin 1/3’ünden fazla)600,08 TL
Asgari ücretin 3 te 1 i ne kadar 2024
 • 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle net asgari ücretin 1/3’ü 5,677,00 TL olacak.
 • İşte başvuru sonucu hane halkı geliri kişi başı 5,677,00 TL altında olursa yeşil kartlı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. 
 • SGK yeşil kart sigortası başvurusu yapmak ve gelir testi g0 olanlar olarak sağlıktan prim ödemeden yararlanmak için hemen sgk yeşil kart nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi 1/3 ne demek 2024?

Go asgari ücretin 1/3’ne kadar ne demek sorusunun cevabını yukarıda verdik. Sosyal yardımlardan, engelli maaşından, kömür yardımından kısacası Kaymakamlık tarafından sağlanan tüm yardımlardan yararlanabilmenin temel koşulu gelir testi sonucunun net asgari ücretin 1/3’ünün altında belirlenmesi. Gelir tespit sonucu go için güncel tutar yukarıda belirtilmiştir. Sonuç bu tutarın altında olursa yeşil kart ve diğer sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Gelir testi sonucu g0 ne kadar ödeyeceğim?

Başvuru sonucu g0 gelir testi belirlenenler sigortadan prim ödemeden yararlanırlar. Ancak g0 gelir seviyesi belirlenenlerin o tarihe kadar olan varsa borçları durur ve bu borçlar silinmeyebilir. Gelir testi sonucu asgari ücretin 1/3 belirlenen tarihten önceki borçlar ancak şu şekilde silinebilir;

 • Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından otomatik olarak GSS kapsamına alındıysanız ve size hiç borç bildirilmediyse,
 • Gelir testi sonucu da yeşil kart g0 olarak belirlenirse bu durumda ilk tescil tarihinden itibaren başlatılır ve o tarihten önceki tescil de 60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar olarak güncellenerek borçlar silinir.
 • Bu süreçten sonra genel sağlık sigortası ödemeden sağlıktan ücretsiz olarak yararlanırsınız.

Gelir testi sonucu g1 ne demek?

Peki tamam gelir testi sonucu go ne demek onu anladık. Asgari ücretin 1/3’ünden fazla ne demek, bu durumda ne olur. Gelir testi sonucu hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü üzerinde yani yukarıda belirtilen tutar üzerinde belirlenirse;

 • 60/1(g) gelir testine tabi olanlar kapsamında sigortalı sayılırsınız.
 • Aylık asgari brüt ücretin %3’ü oranında prim ödemesi yaparak sağlıktan yararlanırsınız.

Gelir testi g1 ne kadar öder 2024

Genel sağlık sigortası kapsamında 60g diğer adı ile g1 gelir seviyesinden prim ödeyecekler için 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle en düşük prim tutarı aylık olarak 600,08 TL olacaktır. Eğer bu primi ödeme durumunuz yoksa ve gelir durumunuz yukarıda 2024 yılı için belirlenmiş olan muhtaçlık seviyesinin altında ise o zaman vakit kaybetmeden gelir testi başvurusu yapabilirsiniz.

Gelir seviyesi 60/g-2 ne demek?

G2 gelir seviyesi uygulaması kaldırılmıştır. Şu anda bu seviyeden prim ödemesi yapılmamaktadır. Ancak kısaca tanımlamak gerekirse G2 gelir seviyesine tabi olanlar brüt asgari ücretin %12’si oranında aylık primi ödemekteydiler. Yasal düzenlemeden önce gelir testi sonucu brüt asgari ücretle iki katı arasında olanlar için bu seviyeden prim ödemesi yapılmaktaydı.

Gelir seviyesi 60/g-3 ne demek ?

Genel sağlık sigortasında G3 gelir seviyesine tabi olanlar şunlardır;

 • Mavi kartlı Türk Vatandaşları,
 • Yabancı uyruklu kişiler.
 • G3 gelir seviyesi için ödenecek aylık prim tutarı brüt asgari ücretin iki katının %12’si olarak hesaplanmaktadır.

Asgari ücretli sosyal yardım alabilir mi?

Yeşil kart başvurusu yapan ve aynı zamanda hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenenler kömür yardımı, pandemi yardımı, çocuk okul yardımı gibi çeşitli yardımlardan yararlanabilirler. Yararlanabileceğiniz yardımlara ilişkin bilgileri bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından öğrenebilirsiniz.

Gelir testi sonucu kaç günde belli olur?

Genel sağlık sigortası kapsamından yararlanmak ya da yeşil kart almak için gelir testi başvurusu yapılması gerekiyor. Peki gelir testi sonucu ne zaman belli olur ? Başvurunun sonuçlanması başvurulan yere göre farklılık göstermektedir. Ortalama sonuçlanma süresi 7-10 gün arasında değişmektedir.

Yeşil kart hangi durumlarda iptal olur ?

Yeşil kart sigortası aşağıda belirtilen durumlarda iptal edilir;

 • Gelir testi güncelleme başvurusu sonucu hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin üçte biri üzerinde belirlenirse,
 • Kişi sigortalı bir işte çalışmaya başlarsa,
 • Bağkurlu ya da başka herhangi bir isteğe bağlı sigorta kolu kapsamında sigortalı olursa,
 • Emekli olursa,
 • Vefat ederse,
 • Yurtdışına kalıcı olarak giderse iptal olur.
Gelir testi sonucu G0 çıktı ne yapmalıyım?

G0 eski adı ile yeşil kart sigortasıdır. Bu kapsamda aylık prim ödemeden sağlıktan yararlanabilirsiniz. Gelir testi sonucunuz G0 çıktıysa tescili için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimlikle başvurmanız yeterli olacaktır. Çoğu zaman tescil otomatik olarak yapılmaktadır.

Gelir testi yaptırdım şimdi ne olacak?

Gelir testi sonucu net asgari ücretin 1/3’ü altında çıkarsa muhtaçlık kriteri sağlanır. Sosyal yardımlardan hane olarak yararlanma hakkınız olur ve ayrıca sosyal güvenceniz yoksa G0 diğer adı ile yeşil kart kapsamında sigortalı olursunuz.

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Asgari Ücretin 1/3’ne Kadar 2024 & Güncel” üzerine 25 yorum
 1. merhaba gelir testi sonucum G0 (Asgari ücretin 1/3’ne kadar) olarak sonuçlandı. fakat kişi başına gelir 2000 civarı düşüyor. bunu belirtmek için tekrar vakıfa gitmeme gerek var mı? yoksa “G0 (Asgari ücretin 1/3’ne kadar” belirlenen alt opsiyon mu? teşekkürler

  Yanıtla
 2. merhaba, annemin maaşı kesildiğinden dolayı aralık ayında annemle gelir testi yaptırmıştık ve ikimiz de g0 almıştık. şu an annemin maaşı tekrar bağlandı ve kendisi 7800 kadar alıyor, ben şu an çalışmıyorum. eve giren miktar sadece bu kadar. tekrar gelir testi yaptırmam gerekiyor mu?

  Yanıtla
 3. Merhabalar 23.05.2023 tarihinde GSS aktiflestirildi. Hemen sonraki günlerde gelir testi yaptırdım ve sonucu bugün GO(asgari ücretin 1/3’ne kadar) olarak çıktı. Ben şimdi yeşil kartlı mı oldum? Ayrıca 23.05 tarihinden itibaren biriken 795 TL GSS borcum görünüyor. Bu borç otomatik olarak silinir mi, yoksa herhangi bir yere başvurmam mı lazım silinmesi için, yoksa ödemek mi zorundayım?

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer daha önce size borçlu olduğunuz ile alakalı SGK tarafından yazı gönderilmediyse tescil tarihinden itibaren yeşil kart başlatılır. Bağlı olduğunuz SGK genellikle tescil işlemini yapıyor ama uzayabiliyor. Bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescil işlemlerinizi yaptırabilirsiniz yeşil kart kapsamında.

   Yanıtla
 4. Eyt liyim ama pirim gün eksik üç çocukla borclanma bile kurtarmıyor.gelir testim 1/3 çıktı.aile sosyala bsrurularim var elektrik ve dogal gaz yardımı alıyorum.1992 .sigorta girişim.561 gün anne baba zoruyla evlendirildim 25 yılım heba oldu.ne önerirsiniz.1977 doğumluyum

  Yanıtla
 5. Merhaba. Eşim aylık 7038 TL maaş alıyor. Sigortalı. Biz 5 kişilik bir aileyiz. 3 çocuğumuz var. Bu durumda anladığım kadarıyla kişi başı gelirimiz 1407 lira. Yani devlet yardımından faydalanabiliyor muyuz? ????

  Yanıtla
  • Merhaba. Gelir sonucu C1 mi yazıyor 60g mi ? Gelir testi sonucu hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında ise yeşil kart yani C1, üzerinde ise 60g yani ücretli olarak çıkar.

   Yanıtla
 6. Genel sağlık sigorta borcum var.yapılandırma yaptırdım lakin ödeyemiyorum.kasım ayına kadar işsizlik maaşı alıyordum.ve bir işe girdim sigortam başladı.ama pandemi tekrar başladı.bir gelirim yok.sadece ailemin yardımlarıyla geçiniyorum.ev kirası gaz su elektrik internet telefon bunlarla beraber 2 çocuğum var.biri öğrenci..en yakın sosyal yardımlaşma vakfına başvuda bulundum.inşaalah yardımcı olurlar..

  Yanıtla
  • Merhaba. Eğer hane halkı kişi başı geliriniz net asgari ücretin 1/3’ü altındaysa yeşil kart olarak çıkabilir. Değilse yine ücretli olarak çıkar.

   Yanıtla
 7. Merhaba
  Mavi kart sahibi olarak Almanya’yı bırakıp Türkiye’de ikamet etmek istiyorum ve Almanya’dan da emekli değilim.
  Türkiye’de GSS hizmetlerinden yararlanmak için “eşim ve ben ” aylık ne kadar sağlık primi ödemeliyiz ?

  Not: Türkiye’de kira gelirimiz var. Kira gelirleri gelir testi için bir önemi var mı ?
  Saygılarım ile…

  Yanıtla
 8. Merhaba ben g0 grubundanim yesilkartliyim ama bunu disinda hic bir yardimdan faydalanamiyorum. Faydalanabilecegim bir yardim türü var midir. Cvp icin teşekkürler.

  Yanıtla
 9. Merhaba ben yeşil kartlıydım geçiçi olarak sigorta yaptırdım kendi sigortamı aktifleştirdim sigortam bitince tekrar yeşil karta baş vuru yapıcakmıyım yoksa otomatik olarak yeşil kart aktifleşirmi acaba

  Yanıtla
  • Merhaba. Otomatik olarak açılmayabilir. İşten çıkınca son 1 sene içinde 90 gün varsa zaten 99 gün daha sskdan yararlanırsınız. SSK yararlanma süresi sona erince e devlet üzerinden sorgulama yaparak kontrol edin. Gelir testi üzerinden 2 sene geçti ise yeniden gelir testi yapmanız da istenebilir.

   Yanıtla
 10. Merhaba kar ben 60 c 1 sisteminden sigortalıyım ana sadece SSK hastaneden yarlanıyorum devamlı yövmeyici olarak çalışıyorum 4 5 yıldır 60C1 sistemi deyim ama bana hiç bir yardım yapılmıyor 2 tane öğrenci okutuyorum

  Yanıtla
  • Merhaba. Yardımlar için bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekmekte.

   Yanıtla
   • ya 6850 maaş alıyo babam 3 kişiyiz böldüğümde 2.200 küsür çıkıyo demekki askeri ücretin altında olarak sonuçlanması gerekiyo doğrumu 2.500 altında yani öyle diyolar yardımlaşma derneği vakıf için niye ücretli çıkıyo anlamış deyilim

    Yanıtla
    • Hesaplamada sadece gelir dikkate alınmıyor. Taşınır ve taşınmazlar, banka hesaplarındaki paralar da dikkate alınıyor. İtirazınız varsa ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na dilekçe verebilirsiniz.

     Yanıtla
Yorum yapın