G0 (Asgari Ücretin 1/3’ne Kadar) Anlamı Nedir ?

0

Genel Sağlık Sigortası kısa ismi ile GSS sigortası 01 Ocak 2012 tarihinden sonra uygulanmaya başlanmış ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar zorunlu olarak bu kapsama alınmıştır. Bu sigorta kolu kapsamında iki çeşit uygulama var. Birincisinde gelir testi başvurunuz yoksa ve ya başvurmak istemiyorsanız SGK 60g kapsamında GSS tescilinizi açar ve bu kapsamda brüt asgari ücretin %3’ü oranında aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.

Eğer ben aylık prim ödemek istemiyorum, prim ödemeden ücretsiz sağlıktan yararlanmak istiyorum diyorsanız bu durumda da bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi nasıl yapılır başlıklı yazımızdan gelir testi nedir, gelir testi nasil yapilir, gelir testi nerede yapılır konuları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Gelir testi başvuru sonucu g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) çıkarsa eski adı ile yeşil kartlı olarak sağlıktan ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Peki c-1 gelir testi nedir, gelir testi sonucu g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) ne anlama gelir ? İşte cevabı.

Gelir testi g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) ne demek ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlık güvencenizin yeşil kart olması ve sağlıktan ücretsiz yararlanabilmeniz için gelir testi sonucunun gelir testi g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) şeklinde belirlenmesi gerekiyor. Bu şu anlama geliyor.

Ücretsiz olarak prim ödemeden sağlık hizmeti alabilmeniz için gelir testi sonucunun kişi başına net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. Bu da şu demek. Şu anda yani 2019 yılında net asgari ücret asgari geçim indirimi hariç olarak 1.828,71 TL. Bunun 1/3’ü de  609,57 TL.

İşe başvuru sonucu hane halkı geliri kişi başı 609,57 TL altında olursa ( 2019 yılı için) yeşil kartlı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. Ayrıntılı bilgi için yeşil kart nasıl çıkarılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Gelir testi kaç günde sonuçlanır ?

Başvuru sonucunun kaç günde sonuçlanacağı başvuru yapılan vakfın iş yoğunluğuna göre değişmekte. Ortalama olarak 1 hafta ile 10 gün içerisinde sonuçlanmakta. Sonuçlandıktan sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden gelir testi sonucu sorgulaması yapabilirsiniz. Dilerseniz e devlet sisteminde de https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama bağlantısı aracılığı ile sorgulama yapabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası nerede yaptırılır ?

GSS’den yararlanma konusunda iki ayrı yol bulunduğu konusuna yukarıda değinmiştik. Ben yeşil kart istemiyorum hem özel hastanelerden de yararlanmak istiyorum diyorsanız bu da mümkün. İkamet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek 60g gss kapsamında tescil açtırabilirsiniz. Güncel primi 2019 yılı için 76,00 TL civarındadır. Güncel prim tutarlarına gss primi ne kadar başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz.

60/1 c1 gelir testi nedir, gelir testi nasıl yapılır konularındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.