Asgari Ücretin 1/3’ne Kadar 2020

5

Asgari Ücretin 1/3’ne Kadar sorusu özellikle SGK yeşil kart sigortası ve ya engelli, yaşılık maaşına başvuru yapacaklar tarafından sıklıkla sorulmakta. Genel Sağlık Sigortası kısa ismi ile GSS sigortası 01 Ocak 2012 tarihinden sonra uygulanmaya başlanmış ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar zorunlu olarak bu kapsama alınmıştır. Bu sigorta kolu kapsamında iki çeşit uygulama var. Birincisinde gelir testi başvurunuz yoksa ve ya başvurmak istemiyorsanız SGK 60g kapsamında GSS tescilinizi açar ve bu kapsamda brüt asgari ücretin %3’ü oranında aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.

Eğer ben aylık prim ödemek istemiyorum, prim ödemeden ücretsiz sağlıktan yararlanmak istiyorum diyorsanız bu durumda da bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. . Gelir testi başvuru sonucu g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) çıkarsa eski adı ile yeşil kartlı olarak sağlıktan ücretsiz bir şekilde yararlanabilirsiniz. Peki c-1 gelir testi nedir, gelir testi sonucu g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) ne anlama gelir ? İşte cevabı.

Gelir testi kaç günde sonuçlanır ?

Başvuru sonucunun kaç günde sonuçlanacağı başvuru yapılan vakfın iş yoğunluğuna göre değişmekte. Ortalama olarak 1 hafta ile 10 gün içerisinde sonuçlanmakta. Sonuçlandıktan sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden gelir testi sonucu sorgulaması yapabilirsiniz. Dilerseniz e devlet sisteminde de https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama bağlantısı aracılığı ile sorgulama yapabilirsiniz.

Gelir testi başvurusu nasıl yapılır, gerekli evraklar nelerdir v.s. gibi başvuruda izlemeniz gereken yol hakkındaki tüm detaylara https://sgkbilgisi.com/gelir-testi-nedir-basvuru-nereye-yapilir/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Genel sağlık sigortası nerede yaptırılır ?

GSS’den yararlanma konusunda iki ayrı yol bulunduğu konusuna yukarıda değinmiştik. Ben yeşil kart istemiyorum hem özel hastanelerden de yararlanmak istiyorum diyorsanız bu da mümkün. İkamet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek 60g gss kapsamında tescil açtırabilirsiniz. Güncel primi 2019 yılı için 76,00 TL civarındadır.

GSS başvurusunda izlenecek yok, gerekli belgeler ve tüm detaylar için https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

G0 nedir ?

G0 Sosyal Güvenlik mevzuatı açısından gelir testi sonucu hane halkı net asgari ücretin 1/3’ünün altında belirlenenler için geçerli olan gelir seviyesidir.

G0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) anlamı

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlık güvencenizin yeşil kart olması ve sağlıktan ücretsiz yararlanabilmeniz için gelir testi sonucunun gelir testi g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) şeklinde belirlenmesi gerekiyor. Bu şu anlama geliyor.

G0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) 2020

Ücretsiz olarak prim ödemeden sağlık hizmeti alabilmeniz için gelir testi sonucunun kişi başına net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. Bu da şu demek. Şu anda yani 2020 yılında net asgari ücret asgari geçim indirimi hariç olarak 2.103,98TL. Bunun 1/3’ü de  701,32 TL.

İşe başvuru sonucu hane halkı geliri kişi başı 701,32 TL altında olursa ( 2020 yılı için) yeşil kartlı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. 2019 yılı için ise bu tutar 609,00 TL. SGK yeşil kart sigortası başvurusu yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

60/1 c1 gelir testi nedir, gelir testi nasıl yapılır konularındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

5 Yorum
 1. Volkan

  Merhaba kar ben 60 c 1 sisteminden sigortalıyım ana sadece SSK hastaneden yarlanıyorum devamlı yövmeyici olarak çalışıyorum 4 5 yıldır 60C1 sistemi deyim ama bana hiç bir yardım yapılmıyor 2 tane öğrenci okutuyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yardımlar için bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız gerekmekte.

 2. Fuba

  1/3 fakirlik mAhasi

 3. Selda

  Merhaba ben yeşil kartlıydım geçiçi olarak sigorta yaptırdım kendi sigortamı aktifleştirdim sigortam bitince tekrar yeşil karta baş vuru yapıcakmıyım yoksa otomatik olarak yeşil kart aktifleşirmi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Otomatik olarak açılmayabilir. İşten çıkınca son 1 sene içinde 90 gün varsa zaten 99 gün daha sskdan yararlanırsınız. SSK yararlanma süresi sona erince e devlet üzerinden sorgulama yaparak kontrol edin. Gelir testi üzerinden 2 sene geçti ise yeniden gelir testi yapmanız da istenebilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.