Yeşil Kartlılara Para Yardımı 2022

0

Yeşil kartlılara para yardımı kapsamı kapsamında ailelere, yaşlı kişilere ve çocuklara muhtaçlık kriterlerinin sağlanması halinde birçok ödeme yapılmaktadır. Gelir testine başvuran ve hane halkı kişi başı geliri kanunen belirlenmiş olan muhtaçlık kriterinin altında olanlar bu yazımızda belirtilen yardımlardan yararlanabilmektedirler. Bu yazımızda yeşil kartın faydaları, yeşil kartlıların hakları gibi yeşil kartın sağladığı imkanlar nelerdir gibi konu hakkında merak edilen soruların cevabını bulabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yeşil kartlılara verilen tüm destekler ayrı başlıklar halinde paylaşılacaktır.

Yeşil kartlılara yardım şartları nelerdir ?

Temelde yeşil kartlılara maaş bağlanması ve diğer yardımların ödenmesi aranan ilk şart muhtaçlık kriterinin sağlanmış olmasıdır. Muhtaçlık kriteri için;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusunun yapılması,
 • Yapılacak gelir testi başvurusu sonrasında hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenmesi gerekmektedir.
 • 2022 yılı için muhtaçlık kriteri şartının sağlanması için kişi başı net gelirin 1417 TL altında olması gerekmektedir. Eğer bu gelir şartı sağlanırsa yeşil kartın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Henüz gelir testi başvurusu yapmadıysanız ve yeşil kartınız yoksa avantajlardan yararlanmak için yeşil kart başvurusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Eğer bu şartı sağlıyorsanız aşağıda belirtilen yeşil kartlılara yardım parası şartları ve tutarlarına göz atabilirsiniz.

Yeşil kartlılar nelerden faydalanır ?

Peki yeşil kart para yardımları nelerdir ? Tüm bunları sizin için ayrı başlıklar halinde aşağıda paylaşacağız. Tüm bu tutarlar ve şartları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından alınarak sizinle paylaşılmıştır. İşte başlık başlık yeşil kart yardımları, güncel tutarları ve şartları.

1-Öksüz ve yetim yardımı

3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerde yaşayan annesi ya da babası vefat eden ya da her ikisi de vefat etmiş çocuklar için ödenen yardımlardır. 2022 yılı itibariyle aylık ödeme tutarı 150 TL’dir.

2-Yeşil kart gıda yardımı

Gelir testi sonucu hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenen hanelere her dini bayram öncesinde ve ihtiyaç duyulması durumunda tüm sene Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gıda yardımı yapılmaktadır.

3-Yeşil kart konut, kira yardımı

3294 sayılı Kanun kapsamında olan ihtiyaç sahibi kişilere evlerinin oturulamayacak derecede bakımsız ve sağlıksız olduğunun tespiti halinde ev yapım yardımı ya da prefabrik ev yapım yardımı yapılmaktadır.

4-Yeşil kart kömür yardımı

yeşil kart haklarından yararlanmak için yukarıda belirtilen muhtaçlık şartını sağlayan yani hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olanlara her yıl ihtiyaç kadar kömür yardımı yapılmaktadır.

5- Yeşil kart dul maaşı

Eşi vefat eden ve muhtaçlık kriterini sağlayan dul kadınlara 2 ayda bir olmak üzere dul maaşı ödenmektedir. Burada şart vefat eden eşle resmi nikah olması ve muhtaçlık kriterinin sağlanmasıdır. 2022 yılı için iki ayda bir olmak üzere 650 TL dul maaşı ödenmektedir.

6-Muhtaç asker ailelerine yardım

Askere gidenlerin ailelerine ödenen yardımdır. Bu yardımdan yararlanmada temel şart muhtaçlık kriteri yani kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ünden az olmasıdır. Bu kapsamda 2022 yılı için askerlik süresi boyunca iki ayda bir olmak üzere 800 TL asker ailesi yardımı ödenmektedir. Eğer asker evli ise eşine, evli değilse anne ya da babasına ödenmektedir. Başvurmak ve detayları öğrenmek için asker ailesi yardımı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7-Yeşil kartlılara elektrik yardımı

Muhtaçlık kriterini sağlayan ailelere elektrik yardımı yapılmaktadır. Bu kapsamda;

 • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh (68,67 TL)
 • 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh (91,56 TL)
 • 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh (114,44 TL)
 • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh (137,33 TL) sosyal yardım yapılmaktadır.

Elektrik indiriminden yararlanmak için başvuru ve diğer süreç hakkında detaylı bilgileri yeşil kartlılara elektrik yardımı sayfamızda bulabilirsiniz.

8-Yeşil kart muhtaç asker çocuğu yardımı

Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, muhtaçlık kriterini sağlanması şartı ile askere gidenlerin çocuklarına aylık 150 TL tutarında asker çocuğu yardımı yapılmaktadır. Başvuruların Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılması gerekmektedir.

9-Yeşil kartlı ailelerin çocuklarına yapılan yardımlar

Muhtaçlık kriterini sağlayan yeşil kartlı ailelere yapılan yardımlar şunlardır;

 • Tüm ders kitapları ücretsiz olarak sağlanır.
 • Önlük, çanta, kırtasiye malzemesi gibi ihtiyaçlar eğitim dönemi başında karşılanır.
 • Taşımalı eğitim dışındaki ihtiyaç sahibi öğrencilerin servis, yemek giderleri v.s. karşılanır.
 • Sosyal yardım alan, sosyal güvencesi olmayan ailelerde yaşayan çocuklara eğitime devam şartı ile şartlı eğitim yardımı verilir.
 • İhtiyaç sahibi ailelerde yaşayan çocuklara şartlı sağlık yardımı ödenir.
 • İhtiyaç sahibi gebelere düzenli kontrol şartı ile gebelik yardımı yapılır.
 • 18 yaş altı engelli çocuğu olan ailelerden muhtaç olanlara 18 yaş altı engelli çocuk maaşı bağlanır.

10- Yeşil kart yaşlılık aylığı

65 yaşını tamamlamış muhtaç ve yaşlı kişilere sosyal güvencesinin olmaması ve SGK’dan gelir ya da aylık almamaları şartı ile yaşlılık maaşı diğer adı ile 2022 maaşı ödenir. 2022 yılı için yaşlılık maaşı tutarı aylık olarak 828 TL olarak ödenmektedir.

11-Yeşil kart engelli maaşı

Hane halkı kişi başı geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan engellilerden;

 • Engel oranı %40-69 arasında olanlara 2022 yılı için 845,00 TL,
 • Engel oranı %70 ve üzerinde olanlara ise 2022 yılı için aylık 1267,00 TL olarak ödenmektedir.

Yeşil kartlılara süt parası  ödenir mi ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı ya da bağkurlu anne ya da babaya emzirme/süt parası bir defaya mahsus olarak ödenmektedir. SGK tarafından yapılan bu yardım yeşil kartlı annelere ödenmemektedir. Ancak yeşil kartlı anne doğum halinde;

 • Birinci çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü ve sonrası doğanlar için 600 TL olmak üzere bir defaya mahsus doğum yardımı alabilmektedir.

Bu yardım için başvurular Sosyal Hizmet Merkezleri’ne yapılmaktadır. Ayrıca muhtaçlık kriteri sağlanıyorsa süt, mama ve bez yardımı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurabilirsiniz.

Yeşil kart yardım parası sorgulaması nasıl yapılır ?

yeşil kart faydaları ve bu kapsamda ödenen tüm sosyal yardımları yukarıda paylaştık. Bu kapsamda ödenen tüm sosyal yardım bilgilerine e-devletten sorgulama yaparak ulaşabilirsiniz. E-devlet Sosyal yardım bilgisi sorgulama sayfasına T.C. numarası ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.