Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır 2019

0

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde başlamış ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler bu kapsama alınmıştır. Önceleri Kaymakamlık tarafından takip edilen yeşil kart sağlık sigortası işlemleri de 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

Malumunuz SGK yeşil kart alabilme şartlarından birisi de hane halkı ortalama gelirinin kişi başına net asgari ücretin 1/3’ünden az olmasıdır. 2019 net asgari ücret tutarları açıklandı. Bu durumda yeşil kart alma şartları 2019 gelir şartı ve diğer şartlar konusunda yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeşil kart nasıl alınır 2019

Yeşil kart alabilmeniz için öncelikle gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvuruları ise ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta.

Gelir testi sonuçlandıktan sonra en son yeşil kart başvurusu için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız gerekiyor.

Yeşil kart kimlere verilir 2019

Yeşil kart açtırmak için gerekli şartlar şunlardır;

  • Hane halkı gelirinin kişi başı ortalamasının net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekmektedir. 2019 yılında asgari ücretin AGİ hariç 1/3’ü 609,57 TL dir. Yani ortalama geliriniz kişi başı 609,57 TL altında ise gelir sonucunuz yeşil kart olarak belirlenebilir.
  • Sgk yeşil kart için aranan diğer şartlar başvuru yapan kişinin emekli olmaması, herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması, vergi ya da çiftçilik kaydının olmaması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen yeşil kart alma şartlarını sağlamanız halinde SGK tarafından 60/C-1 yani eski adıyla yesil kartli olarak GSS tesciliniz açılacaktır.

Yeşil kart başvurusu sgk tarafından onaylanmaktadır. Siz yine de Gelir testi belli olduktan sonra en kısa sürede tescil için SGK’ya uğrayın.

Yesil kart basvurusu yani gelir testi başvuru sonucunda ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünün üzerinde ise bu durumda GSS kapsamında aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanmanız gerekiyor. GSS primi 2019 yılında aylık olarak 76,74 TL dir. 

Yeşil kart kaç günde çıkar 2019

Aslında bu sorunun cevabı gelir testinin sonuçlanmasında saklı. Gelir testi başvurunuz sonuçlanır sonuçlanmaz bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescili açtırabilirsiniz ve açılış tarihinden itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Gelir testi başvurusunun ortalama sonuçlanma tarihi ise değişkenlik göstermekle birlikte 10-15 gün arasıdır.

Yeşil kart maaşı nasıl alınır 2019

Yeşil kart maaşı diğer adıyla 2022 muhtaçlık maaşı 65 yaş üzerinde olanlar ile en az %40 engel raporu olup hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olanlara ( 609,57 TL) bağlanmaktadır.

2022 diğer adı ile yeşil kart maaşı için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta. Başvuru yapabilmek için kişinin aktif sosyal güvencesinin olmaması, sigortalı olmaması, vergi ya da zirai kayıtlarının olmaması gerekiyor.

Yeşil kart sağlık sigortası sorgulama

Yeşil kart sigorta sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminden yesil kart sorgulamasını SGK-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. Yeşil kart sigortası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz : yeşil kart sorgulama

Sorgulama sonucu Tescil Kapsamı  kısmında “60/c1 Primi Hazine Tarafından Karşılananlar(Yeşilkart)” açıklamasını görüyorsanız ve Sorgu Sonucu: 0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir.  açıklamasını görüyorsanız yeşil kartınız aktif demektir. Aksi durumda aktif değildir.

Yeşil kartlılar nelerden faydalanır 2019

Devlete ait tüm sağlık ocağı, hastane v.s. benzeri tüm sağlık hizmet sunucularında ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilir, ilaçlarınızı katılım payı ödemeden alabilirsiniz. Ancak özel hastanelere gitmeniz halinde muayene bedeli ve diğer masrafların tamamını cebinizden ödersiniz.

E devletten yeşil kart başvurusu

Maalesef e devlet sisteminde böyle bir seçenek bulunmamakta.Yeşil kart alabilmek için öncelikle yukarıda belirtildiği gibi gelir testi başvurusu yapılması ve sonucun beklenmesi gerekmektedir. Başvuru sonuçlandığında yani vakıf tarafından gelir testi sonucu belirlendiğinde artık son aşama olarak yeşil kartın tescili için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Gelir testi nerede yapılır 2019

Kaymakamlık yeşil kart başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Gelir testi başvurusu için Kaymakamlık tarafından birtakım belgeler istenir. Verilen formun SGK, tapu gibi bazı Kurumlarca onaylanması istenir. Bu belgeleri toparladıktan sonra yeniden Vakfa başvuru yaparak başvurunun sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor.



Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.