Yeşil Kart Nasıl Alınır, Yeşil Kart Sorgulama 2022

Yeşil kart nasıl alınır,  ücretsiz olarak prim ödemeden sağlıktan nasıl yararlanabilirim ? Bu soru güvencesi olmayanların sordukları soruların başında gelmekte. Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde başlamış ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler bu kapsama alınmıştır. Önceleri Kaymakamlık tarafından takip edilen yeşil kart sağlık sigortası işlemleri de 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

Yeşil kart nasıl alınır,  ücretsiz olarak prim ödemeden sağlıktan nasıl yararlanabilirim ? Bu soru güvencesi olmayanların sordukları soruların başında gelmekte. Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde başlamış ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler bu kapsama alınmıştır. Önceleri Kaymakamlık tarafından takip edilen yeşil kart sağlık sigortası işlemleri de 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

Malumunuz SGK yeşil kart alabilme şartlarından birisi de hane halkı ortalama gelirinin kişi başına net asgari ücretin 1/3’ünden az olmasıdır. Bu yazımızda yeşil kart şartlarının neler olduğunu öğrenebilir ayrıca yeşil kart nasıl çıkartılır,  yeşil kartlı olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim, yeşil kart nereden çıkarılır, yeşil kart nelerden faydalanır gibi sık sorulan bazı soruların cevabını bulabilirsiniz.

Yeşil kart nedir ?

Gelir testi sonucu ya da başka nedenlerle muhtaç sayılan kişilerin prim ödemeden sağlık hizmeti almasını sağlayan sistem yeşil kart olarak adlandırılır. Aynı zamanda 60/c-1 sigortalısı olarak da adlandırılırlar.

60/c1 primi hazine tarafından karşılananlar(yeşil kart) nedir ?

Gelir testi başvuru sonucu hane halkı net geliri bekar ve çocuksuz çalışan için belirlenen net asgari ücretin 1/3’ü altında çıkan kişilerdir. Bu kişiler 5510 Sayılı SGK Kanunun 60/C-1 bendi kapsamında sigortalı sayılırlar eski adı ile yeşil kart sigortalılarıdır. Detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yeşil kart nasıl çıkarılır 2022 ?

Yeşil kart alabilmeniz için öncelikle gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvuruları ise ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta. Gelir testi sonuçlandıktan sonra en son yeşil kart açtırmak için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız gerekiyor.

Yeşil kart başvurusu nasıl yapılır ?

Yeşil karttan önce yukarıda da belirttiğimiz gibi öncelikle gelir testi başvurusu yapmış olmanız gerekmekte. Yeşil kart başvurusu da Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na yapılmakta ve ne yazık ki online olarak yapılamamakta.

İnternetten yeşil kart başvurusu yapılır mı ?

Yeşil kart sağlık sigortasından yararlanabilmeniz için gelir testine başvurmanız ve bunu da bizzat yapmanız gerekmektedir. Şu an için mevcut uygulamalarda gelir testi başvuruları online olarak alınamamaktadır. Dolayısıyla internetten yeşil kart başvurusu yapma imkanı da bulunmamaktadır.

E devletten yeşil kart başvurusu nasıl yapılır ?

Maalesef e devlet sisteminde böyle bir seçenek bulunmamakta.Yeşil kart alabilmek için öncelikle yukarıda belirtildiği gibi gelir testi başvurusu yapılması ve sonucun beklenmesi gerekmektedir. Başvuru sonuçlandığında yani vakıf tarafından gelir testi sonucu belirlendiğinde artık son aşama olarak yeşil kartın tescili için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Gelir testi nerede yapılır 2022

Kaymakamlık yeşil kart başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Gelir testi başvurusu için Kaymakamlık tarafından birtakım belgeler istenir. Verilen formun SGK, tapu gibi bazı Kurumlarca onaylanması istenir. Bu belgeleri toparladıktan sonra yeniden Vakfa başvuru yaparak başvurunun sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor.

Yeşil kart başvurusu nerede yapılır ?

Peki yeşil kart nerede çıkarılır ? Yeşil kart için gereken öncelikle gelir testi başvurusu yapmaktır. Gelir testi başvuruları Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Gelir testi sonuçlandıktan sonra yeşil kart sigortasının başlaması için de başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır.

Yapılan son düzenleme ile gelir testi sonucuna istinaden yeşil kart tescili SGK tarafından otomatik yapılabiliyor. Sağlıktan yararlanma sorgulaması yaparak eğer aktif değilde SGK’ya aktif etmek için başvuru yapmanız gerekiyor.

Yeşil kart başvurusu için gerekli belgeler nelerdir ?

Gelir testi başvurusu için Kaymakamlık tarafından birtakım belgeler istenir.  Yeşil kart için gerekli belgeleri kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Örneğin SGK’dan aylık alıp almadığınıza ya da herhangi bir sigortanız olup olmadığına dair belge,
 • tapudan kayıtlar,
 • Ziraat Odasından ÇKS kaydı gibi yeşil kart başvurusu için gerekli evraklar istenebilir.
 • Zaten başvuru esnasında temin etmeniz gereken yeşil kart için gerekli evraklar tarafınıza Vakıfça iletilecektir.

Yeşil kart kimlere verilir 2022

Yeşil kart başvuru şartlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

 • Hane halkı gelirinin kişi başı ortalamasının net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekmektedir. 2022 yılı için bu tutar 1417,80 TL’dir.   Yani ortalama geliriniz kişi başı 1.417,80 TL altında ise gelir sonucunuz yeşil kart olarak belirlenebilir.
 • Sgk yeşil kart için aranan diğer şartlar başvuru yapan kişinin emekli olmaması, herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması, vergi ya da çiftçilik kaydının olmaması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen yeşil kart alma şartlarını sağlamanız halinde SGK tarafından 60/C-1 yani eski adıyla yesil kartli olarak GSS tesciliniz açılacaktır. Yeşil kart başvurusu sgk tarafından onaylanmaktadır. Siz yine de Gelir testi belli olduktan sonra en kısa sürede tescil için SGK’ya uğrayın.

Yeşil kart başvurusu yani gelir testi başvuru sonucunda ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünün üzerinde ise bu durumda GSS kapsamında aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanmanız gerekiyor. GSS primi 2022  yılında aylık olarak 150,00 TL dir.  Güncel gss prim tutarları için gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Evi olan yeşil kart alabilir mi ?

Gelir testinde araştırma yapılırken sadece kişinin maddi yani parasal mal varlığı değil tarla, arsa, ev gibi mal varlıklarına da bakılır. Evin olması aslında yeşil kart almaya engel değil ancak evin değeri gelir testi araştırmasında hesaba katılır.

Yeşil kart kimlere verilmez ?

SGK yeşil kart sigortası;

 • Kişi başı hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlara,
 • Bakmakla yükümlü olarak anne, baba, eş ya da çocukları üzerinde aktif sigortası olanlara,
 • Sigortalı çalışanlara, bağkur primi ödeyenlere, isteğe bağlı sigortalılara,
 • Yurtdışında ikamet edenlere verilmez.

Yeşil kart kaç günde çıkar 2022

Aslında yeşil kart ne kadar sürede çıkar sorusunun cevabı gelir testinin sonuçlanmasında saklı. Gelir testi başvurunuz sonuçlanır sonuçlanmaz bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescili açtırabilirsiniz ve açılış tarihinden itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Gelir testi başvurusunun ortalama sonuçlanma tarihi ise değişkenlik göstermekle birlikte 10-15 gün arasıdır.

Yeşil kart maaşı ne kadar 2022

Bildiğiniz gibi yeşil kartlılar aynı zamanda gelirleri muhtaçlık seviyesinde olan kişilerdir ve belirli şartları sağlayanlara 2022 maaşı diğer adı ile yeşil kart maaşı ödenmektedir. Yukarıda şartlarına da kısaca değinilen maaş güncel tutarları için 2022 maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart sağlık sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

Yeşil kart sigorta sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminden sağlık yeşil kart sorgulamasını;

 •  SGK-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz.
 • Yeşil kart sigortası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz : SGK yeşil kart sorgulama.
 • Sorgulama sonucu Tescil Kapsamı  kısmında “60/c1 Primi Hazine Tarafından Karşılananlar(Yeşilkart)” açıklamasını görüyorsanız ve Sorgu Sonucu: 0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir.  açıklamasını görüyorsanız yeşil kartınız aktif demektir. Aksi durumda aktif değildir.

Yeşil kartı olanlar nelerden faydalanabilir 2022

Devlete ait tüm sağlık ocağı, hastane v.s. benzeri tüm sağlık hizmet sunucularında ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilir, ilaçlarınızı katılım payı ödemeden alabilirsiniz. Ancak özel hastanelere gitmeniz halinde muayene bedeli ve diğer masrafların tamamını cebinizden ödersiniz. Ayrıca yeşil kart sahipleri aynı zamanda muhtaç sayılacaklarından Sosyal Yardımlardan da yararlanma hakkına sahip olurlar.

Yeşil kart aylık ödeme 2022

Yeşil kartlılar aylık prim ödemeden sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanırlar. Dolayısıyla aylık olarak herhangi bir ödeme yapmazlar.

Yeşil kart yenileme 2022

Gelir testi sonuçlarının 2 yıl geçerlilik süresi vardır. Vakıf 2 yılda bir gelir durumunu günceller. Gelir durumunda değişiklik olması yani kişi başı gelirin net asgari ücretin 1/3’ü üzerine çıkması durumunda yeşil kart otomatik olarak sonlandırılır. Eğer değişiklik yoksa devam eder. Değişiklik varsa itirazı Vakfa yapabilirsiniz.

Yeşil kart neden iptal olur 2022

Yeşil kart birçok sebepten iptal olabilir. Başlıca sebepleri şunlardır;

 • Gelir testinin güncellenmesi sonucu hane halkı kişi başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü üzerine çıkması,
 • Sigortalı çalışma,
 • Yurt dışına çıkma,
 • Emekli olma,
 • Bakmakla yükümlü olarak anne, baba, eş ya da çocukların sigortasından yararlanma.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın