Yeşil Kart Nasıl Çıkarılır 2019

0

Yeşil kart nasıl çıkarılır, ücretsiz olarak prim ödemeden sağlıktan nasıl yararlanabilirim ? Bu soru güvencesi olmayanların sordukları soruların başında gelmekte. Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması 01 Ocak 2012 tarihinde başlamış ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişiler bu kapsama alınmıştır. Önceleri Kaymakamlık tarafından takip edilen yeşil kart sağlık sigortası işlemleri de 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na devredilmiştir.

Malumunuz SGK yeşil kart alabilme şartlarından birisi de hane halkı ortalama gelirinin kişi başına net asgari ücretin 1/3’ünden az olmasıdır. 2019 net asgari ücret tutarları açıklandı. Bu durumda yeşil kart alma şartları 2019 gelir şartı ve diğer şartlar konusunda yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yeşil kart nasıl alınır 2019

Yeşil kart alabilmeniz için öncelikle gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvuruları ise ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta.

Gelir testi sonuçlandıktan sonra en son yeşil kart başvurusu için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramanız gerekiyor.

Yeşil kart için nereye başvurulur 2019

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuru için öncelikle gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. Gelir testi başvurusunu da ikamet olarak bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına yapmanız gerekiyor.

Yeşil kart için gerekli belgeler 2019

Gelir testi başvurusu için Kaymakamlık tarafından birtakım belgeler istenir. Örneğin SGK’dan aylık alıp almadığınıza ya da herhangi bir sigortanız olup olmadığına dair belge, tapudan kayıtlar, Ziraat Odasından ÇKS kaydı gibi belgeler istenebilir. Zaten başvuru esnasında temin etmeniz gereken belgeler tarafınıza Vakıfça iletilecektir.

Yeşil kart kimlere verilir 2019

Yeşil kart açtırmak için gerekli şartlar şunlardır;

  • Hane halkı gelirinin kişi başı ortalamasının net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekmektedir. 2019 yılında asgari ücretin AGİ hariç 1/3’ü 609,57 TL dir. Yani ortalama geliriniz kişi başı 609,57 TL altında ise gelir sonucunuz yeşil kart olarak belirlenebilir.
  • Sgk yeşil kart için aranan diğer şartlar başvuru yapan kişinin emekli olmaması, herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması, vergi ya da çiftçilik kaydının olmaması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen yeşil kart alma şartlarını sağlamanız halinde SGK tarafından 60/C-1 yani eski adıyla yesil kartli olarak GSS tesciliniz açılacaktır.

Yeşil kart başvurusu sgk tarafından onaylanmaktadır. Siz yine de Gelir testi belli olduktan sonra en kısa sürede tescil için SGK’ya uğrayın.

Yesil kart basvurusu yani gelir testi başvuru sonucunda ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünün üzerinde ise bu durumda GSS kapsamında aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanmanız gerekiyor. GSS primi 2019 yılında aylık olarak 76,74 TL dir.  Güncel gss prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart kimlere verilmez ?

SGK yeşil kart sigortası;

  • Kişi başı hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlara,
  • Bakmakla yükümlü olarak anne, baba, eş ya da çocukları üzerinde aktif sigortası olanlara,
  • Sigortalı çalışanlara, bağkur primi ödeyenlere, isteğe bağlı sigortalılara,
  • Yurtdışında ikamet edenlere verilmez.

Yeşil kart kaç günde çıkar 2019

Aslında bu sorunun cevabı gelir testinin sonuçlanmasında saklı. Gelir testi başvurunuz sonuçlanır sonuçlanmaz bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescili açtırabilirsiniz ve açılış tarihinden itibaren sağlıktan yararlanmaya başlayabilirsiniz. Gelir testi başvurusunun ortalama sonuçlanma tarihi ise değişkenlik göstermekle birlikte 10-15 gün arasıdır.

Yeşil kart maaşı nasıl alınır 2019

Yeşil kart maaşı diğer adıyla 2022 muhtaçlık maaşı 65 yaş üzerinde olanlar ile en az %40 engel raporu olup hane halkı ortalama geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında olanlara ( 609,57 TL)bağlanmaktadır.

2022 diğer adı ile yeşil kart maaşı için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta. Başvuru yapabilmek için kişinin aktif sosyal güvencesinin olmaması, sigortalı olmaması, vergi ya da zirai kayıtlarının olmaması gerekiyor.

Yeşil kart maaşı ne kadar 2019

Bildiğiniz gibi yeşil kartlılar aynı zamanda gelirleri muhtaçlık seviyesinde olan kişilerdir ve belirli şartları sağlayanlara 2022 maaşı diğer adı ile yeşil kart maaşı ödenmektedir. Yukarıda şartlarına da kısaca değinilen maaş güncel tutarları için https://sgkbilgisi.com/2022-engelli-maasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart sağlık sigortası sorgulama

Yeşil kart sigorta sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminden yesil kart sorgulamasını SGK-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. Yeşil kart sigortası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz : yeşil kart sorgulama.

Sorgulama sonucu Tescil Kapsamı  kısmında “60/c1 Primi Hazine Tarafından Karşılananlar(Yeşilkart)” açıklamasını görüyorsanız ve Sorgu Sonucu: 0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir.  açıklamasını görüyorsanız yeşil kartınız aktif demektir. Aksi durumda aktif değildir.

Yeşil kartlılar nelerden faydalanır 2019

Devlete ait tüm sağlık ocağı, hastane v.s. benzeri tüm sağlık hizmet sunucularında ücretsiz olarak sağlık hizmeti alabilir, ilaçlarınızı katılım payı ödemeden alabilirsiniz. Ancak özel hastanelere gitmeniz halinde muayene bedeli ve diğer masrafların tamamını cebinizden ödersiniz.

E devletten yeşil kart başvurusu

Maalesef e devlet sisteminde böyle bir seçenek bulunmamakta.Yeşil kart alabilmek için öncelikle yukarıda belirtildiği gibi gelir testi başvurusu yapılması ve sonucun beklenmesi gerekmektedir. Başvuru sonuçlandığında yani vakıf tarafından gelir testi sonucu belirlendiğinde artık son aşama olarak yeşil kartın tescili için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Gelir testi nerede yapılır 2019

Kaymakamlık yeşil kart başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Gelir testi başvurusu için Kaymakamlık tarafından birtakım belgeler istenir. Verilen formun SGK, tapu gibi bazı Kurumlarca onaylanması istenir. Bu belgeleri toparladıktan sonra yeniden Vakfa başvuru yaparak başvurunun sonuçlanmasını beklemeniz gerekiyor.

Gelir testi başvurusu yapmak ve başvuru yaparken izlenecek yol hakkında detaylı bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/gelir-testi-nedir-basvuru-nereye-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart nasıl çıkarılır 2020

2020 itibariyle asgari ücret artacağından gelir testinde aranan kişi başı gelir de artmış olacaktır. 2020 itibariyle hane halkı geliri 670 lira üzerinde olanlara yeşil kart verilebilecektir. Diğer şartlar ise aynen yukarıda belirtildiği gibi olacaktır.

Uyarı: 2020 asgari ücret belli olmadığından yeşil kart almak için gelir sınırı tahmini yazılmıştır. Asgari ücret netleştiğinde tutar güncellenecektir.

SGK yeşil kart sigortası hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.