Gelir Testi Nasıl Yapılır ?

1

Gelir testi nasıl yapılır ? Bu soru herhangi bir sosyal güvencesi olmayanların ve zorunlu olarak GSS’ye geçmeleri gerekenlerin sordukları soruların başında gelmekte. Genel Sağlık Sigortası terimini duymuşsunuzdur. 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren sosyal güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale gelmiştir. Eğer aktif bir güvenceniz yoksa Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmek zorundasınız. Tabi gelir testi yaptırmadan GSS ödemek mümkün. Brüt asgari ücretin aylık tutarının %3’ü kadar GSS primi ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.  Güncel aylık gss prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ben prim ödeyemem, ödeme gücüm yok diyorsanız işte tam da bu aşamada gelir testi hususu devreye girer. Gelir testi başvurusu yaparsanız ve gelir testi araştırması sonucu gelir durumunuz belirlenen tutarın altında olursa prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız. Bunun adı da yeşil karttır. SGK yeşil kart başlıklı yazımızdan yeşil kart başvurusu nasıl yapılır, nereye yapılır konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yazımızda gelir testi başvurusu nasıl yapılır, gelir testi sonucuna nasıl itiraz edilir, gelir testi sonucu sorgulaması nasıl yapılır gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gelir testi nedir ?

Gelir tespiti nedir sorusu sıklıkla bize sorulmakta. Kaymakamlık, Vakıf ya da Sosyal Hizmetler tarafından gelir bağlanması gereken durumlar ile SGK yeşil kart sigortası için yapılması gereken ve aynı hanede yaşayanların tüm gelirlerinin esas alınarak yapıldığı testtir.

Gelir testi nasıl yapılır e-devletten yapılır mı ?

Başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapılamamakta. Sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına birebir başvuru ile yapılabilmekte. Başvuruda izlemeniz gereken yol hakkında detaylar aşağıda verilmiştir. Ayrıca başvuru sonucunu e-devletten nasıl sorgulayabileceğiniz hakkında bilgi verilmiştir.

Gelir testi nerede yapılır ?

Gelir testi nereden yapılır ? Gelir testi yaptırmak için  ikamet adresinizin bağlı bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekiyor.  Gelir testi başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında gelir testi başvuru formunu doldurursunuz. Size burada Kamu Kurumlarına onaylatmanız için belge verilir. İşte örneğin tapuda kayıt var mı yok mu, SGK’dan emekli aylığı ya da geliri var mı yok mu, çiftçilik kaydı var mı yok mu gibi araştırmalar için bu formu formda belirtilen ilgili Kurumlara onaylatmanız ve istenen diğer gerekli belgeleri temin etmeniz gerekiyor.

Başvuruda istenen tüm belgeleri temin ettikten sonra tekrar Vakfa başvuru yaparsınız. Evraklarınızı aldıktan sonra başvurunuzun Kurulda değerlendirileceğini ve beklemeniz gerektiğini belirtiler.

Gelir testi için gerekli belgeler nelerdir ?

Gelir testi yaptırmak için gerekli belgeler  biraz fazladır ve sürekli güncellenmektedir. Bu yüzden burada tek tek yazmayacağız. Siz sadece vakfa ön başvurunuzu yapın. Onlar gelir tespiti başvuru formu ve temin etmeniz gereken belgelere ilişkin güncel listeyi verecektir.

Gelir testi sonucuna itiraz nasıl yapılır ?

Gelir testi nasıl yapılıyor sorusunun cevabını öğrendiğimize göre gelelim itiraz işlemlerine. Gelir testine başvurdunuz ve gelir testi sonucu G0 yani yeşil kart olarak belirlenmedi. Tabi ki itiraz hakkınız var. İtiraz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı almanız gerekiyor. Bu yazı ile beraber yeniden itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonucunda gelir testi sonucu G0 çıkarsa buradan devam edersiniz. Ancak 60g yani GSS kapsamında ücretli olarak belirlenirse tekrar 6 ay geçmeden yeniden itiraz etme hakkınız yok.

Gelir testi yaptırmadan gss açtırılabilir mi ?

Gelir testine başvurmadan aylık olarak prim ödemesi yaparak hemen genel sağlık sigortalısı olabilirsiniz. Bunun için ikametinizin bağlı bulunduğu SGK’ya başvurmalısınız. gelir testi yaptırmadan gss başvurusu yapmak için hemen  https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-basvuru/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi kaç günde sonuçlanır ?

Bu durum biraz başvuru yaptığınız Vakfın iş yoğunluğu ve toplantı tarihi ile alakalı. Bazı vakıflar 3 günde sonuç çıkarabilirken bazıları için 20 güne kadar süre bilmekte. Başvurunun ardından ortalama sonuçlanma süresi genel olarak 10-15 gün arasıdır.

Gelir testi sonucu sorgulaması nasıl yapılır ?

Gelir testi başvuru sonucu sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. gss gelir testi sonucu sorgulamak için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı-Gelir Testi Sonucu Sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Sgk gelir testi sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ gelir testi sonuçları sorgulama.

G0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) anlamı nedir ?

G0 ya da diğer adı ile 60/C-1 gelir sonucu gelir testi asgari ücretin 1/3 kadar olanlar için belirlenir. Yani bu sonuç hane halkı ortalama gelirinizin asgari ücretin 1/3’ünden az olduğu, sağlıktan prim ödemesi yapmadan yararlabileceğiniz anlamına gelir. Bu süreçten sonra artık yapılacak tek işlem gelir testi g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) sonucuna göre SGK tarafından yeşil kart tescilinin yapılması.

Normalde Sosyal Güvenlik Kurumu gelir testi başvuru sonucuna göre Genel Sağlık Sigortası tescilini kendisi yapmakta ama bu biraz gecikebilir. Gelir testi başvurunuz sonuçlandıktan sonra bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescilinizi yaptırmanızda fayda var. 60/c-1 ne demek konusunda ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/g0-asgari-ucretin-1-3ne-kadar-anlami-nedir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi sonucu g0 yeşil kart ne demek ?

Eğer SGK sizi GSS kapsamına otomatik olarak aldıysa, daha önce de hiç gelir testi başvurusu yapmadıysanız ve gelir sonucunuz yeşil kart olarak belirlendiyse Genel Sağlık Sigortası tescil tarihinden itibaren yeşil karta çevrilir ve borçların tamamı silinir.

Ancak daha önce gelir testiniz varsa ve sonuç ücretli çıkmışsa ya da SGK ücretli tescil edildiğinize dair size tebligat göndermiş ve siz herhangi bir başvuru yapmadıysanız sonuç yeşil kart çıktığında geçmiş borçlar silinmez. Gelir testinin sonuçlandığı tarih itibariyle GSS tescil edilir. Önceki borçları ödemeniz gerekir. Ha borç olsa bile yeşil karttan yararlanabilirsiniz ama faiz işler.Hemen SGK yeşil kart sigortası başvurusu yapmak için https://sgkbilgisi.com/yesil-kart-nasil-cikarilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi hesaplaması nasıl yapılır ?

Hesaplama yapılırken;

  • Aynı hanede oturan tüm kişilerin gelirlerine, emekli maaşlarına bakılır.
  • Taşınır ve taşınmaz mallar, sahip olunan eşyalar ve diğer maddi varlıklar belli oranlarda hesaplamaya dahil edilir.
  • Yapılan hesaplama sonucunda hanede kişi başına düşen net gelir hesaplanır.
  • Kişi başı net gelir asgari ücretin 1/3’ü altında ise kişiler muhtaç sayılır. Çıkmazsa muhtaçlık kriteri sağlanmamış olur.

Gelir testi sonuçlandıktan sonra ne yapılmalıdır ?

Peki gelir testi yapıldıktan sonra ne yapılacak ? Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu yeşil kart sağlık sigortası için başvuru yaptıysanız sonuçlandıktan sonra genelde Sosyal Güvenlik Kurumu otomatik olarak yeşil kartı başlatmakta. Ancak bazı durumlarda açılmayabilmekte. Bu yüzden sonuçlandıktan sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Eğer sosyal yardım için gelir testi başvurusu yaptıysanız bu durumda da sonuçlandıktan sonra ilgili birimden sosyal yardımın son durumu konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gelir tespiti nasıl yapılır konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

1 Yorum var
  1. Melek

    Yeşil kart almak istiyorum

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.