Gelir Testi Nedir, Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?

0

Genel Sağlık Sigortası terimini duymuşsunuzdur. 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren sosyal güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale gelmiştir. Eğer aktif bir güvenceniz yoksa Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmek zorundasınız. Tabi gelir testi yaptırmadan GSS ödemek mümkün. Brüt asgari ücretin aylık tutarının %3’ü kadar GSS primi ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz. Bu tutar 2018 yılı için aylık 60 TL. Ben prim ödeyemem, ödeme gücüm yok diyorsanız işte tam da bu aşamada gelir testi hususu devreye girer. Gelir testi başvurusu yaparsanız ve gelir testi araştırması sonucu gelir durumunuz belirlenen tutarın altında olursa prim ödemeden sağlıktan yararlanırsınız. Bunun adı da yeşil karttır. SGK yeşil kart başlıklı yazımızdan yeşil kart başvurusu nasıl yapılır, nereye yapılır konusunda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yazımızda gelir testi başvurusu nasıl yapılır, gelir testi sonucuna nasıl itiraz edilir, gelir testi sonucu sorgulaması nasıl yapılır gibi konularda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gelir testi başvurusu nereye yapılır, Gelir testi başvurusunda istenen belgeler nelerdir?

Gelir testi yaptırmak için  ikamet adresinizin bağlı bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekiyor.  Gelir testi başvurusu için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında gelir testi başvuru formunu doldurursunuz. Size burada Kamu Kurumlarına onaylatmanız için belge verilir. İşte örneğin tapuda kayıt var mı yok mu, SGK’dan emekli aylığı ya da geliri var mı yok mu, çiftçilik kaydı var mı yok mu gibi araştırmalar için bu formu formda belirtilen ilgili Kurumlara onaylatmanız ve istenen diğer gerekli belgeleri temin etmeniz gerekiyor.

Başvuruda istenen tüm belgeleri temin ettikten sonra tekrar Vakfa başvuru yaparsınız. Evraklarınızı aldıktan sonra başvurunuzun Kurulda değerlendirileceğini ve beklemeniz gerektiğini belirtiler.

Gelir testi başvurusu kaç günde sonuçlanır?

Başvurunun ardından ortalama sonuçlanma süresi 10-15 gün arasıdır.

Gelir testi sonucu sorgulaması nasıl yapılır?

Gelir testi başvuru sonucu sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı-Gelir Testi Sonucu Sorgulama menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Gelir testi sonucu g0 nedir, gelir testi c1 nedir?

G0 ya da diğer adı ile 60/C-1 gelir sonucu gelir testi asgari ücretin 1/3 kadar olanlar için belirlenir. Yani bu sonuç hane halkı ortalama gelirinizin asgari ücretin 1/3’ünden az olduğu, sağlıktan prim ödemesi yapmadan yararlabileceğiniz anlamına gelir. Bu süreçten sonra artık yapılacak tek işlem gelir testi g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) sonucuna göre SGK tarafından yeşil kart tescilinin yapılması.

Normalde Sosyal Güvenlik Kurumu gelir testi başvuru sonucuna göre Genel Sağlık Sigortası tescilini kendisi yapmakta ama bu biraz gecikebilir. Gelir testi başvurunuz sonuçlandıktan sonra bağlı olduğunuz SGK’ya giderek tescilinizi yaptırmanızda fayda var.

Gelir testi sonucuna itiraz edebilir miyim?

Gelir testine başvurdunuz ve gelir testi sonucu G0 yani yeşil kart olarak belirlenmedi. Tabi ki itiraz hakkınız var. İtiraz için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı almanız gerekiyor. Bu yazı ile beraber yeniden itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonucunda gelir testi sonucu G0 çıkarsa buradan devam edersiniz. Ancak 60g yani GSS kapsamında ücretli olarak belirlenirse tekrar 6 ay geçmeden yeniden itiraz etme hakkınız yok.

Gelir testi sonucu g0 yani yeşil kart çıktı, GSS borcunun tamamı silinir mi?

Eğer SGK sizi GSS kapsamına otomatik olarak aldıysa, daha önce de hiç gelir testi başvurusu yapmadıysanız ve gelir sonucunuz yeşil kart olarak belirlendiyse Genel Sağlık Sigortası tescil tarihinden itibaren yeşil karta çevrilir ve borçların tamamı silinir.

Ancak daha önce gelir testiniz varsa ve sonuç ücretli çıkmışsa ya da SGK ücretli tescil edildiğinize dair size tebligat göndermiş ve siz herhangi bir başvuru yapmadıysanız sonuç yeşil kart çıktığında geçmiş borçlar silinmez. Gelir testinin sonuçlandığı tarih itibariyle GSS tescil edilir. Önceki borçları ödemeniz gerekir. Ha borç olsa bile yeşil karttan yararlanabilirsiniz ama faiz işler.

Gelir testi konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.