GSS Borcu ATM’den Nasıl Ödenir, Hangi Bankalara Yatırılabilir?

Gss borcu ATM’den nasıl ödenir? Genel Sağlık Sigortası-GSS uygulaması ilk defa 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlamıştır. Bu tarihten sonra eğer herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı dönem varsa sizin de genel sağlık sigortası kapsamına alınmış olmanız yüksek ihtimaldir.

Bu yüzden GSS tescilinizin olmadığını ve bu kapsamda borcunuz bulunup bulunmadığını e devlet sistemi aracılığı ile sorgulamanızı öneririm. E devlet sisteminde SGK-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama menüsü aracılığı ile tescil ve borç bilginizi kontrol edebilirsiniz. Bu yazımızda gss borcu nereye ödenir ve nasıl ödenir, genel sağlık sigortası hangi bankalara ödenir konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımıza geçmeden önce  gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret ederek güncel prim tutarlarına göz atabilirsiniz.

Gss ödemeleri nereye yapılır?

Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm bankalardan, yine ilgili bankaların ATM’lerinden, mobil ya da internet bankacılığı şubelerinden ve Sosyal Güvenlik Kurumu kart ile prim ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz. Şimdi tüm kanallar için ayrı ayrı ödemelerin nasıl yapılacağı hususuna değinelim.

SGK Gss prim ödemesi nasıl yapılır?

GSS prim ödemeleri T.C numaranız ile kolayca yapabilirsiniz. Ödemeler hem bankalarda hem de mobil, internet bankacılığı sistemlerinde, ATM’lerde ve PTT’de aynı menüden alınmaktadır. Ödeme işlemini SGK Ödemeleri- GSS Prim Ödemeleri menüsü üzerinden T.C. numaranız ile yapabilirsiniz.

Atm’den gss ödemesi nasıl yapılır?

ATM’de de aynı şekilde SGK ödemeleri-GSS prim ödemeleri menüsünden T.C. numaranız ile giriş sağlayarak kolayca ödeme yapabilirsiniz.  Bazı istisnai durumlar dışında tüm bankaların ATM’lerinde atm den genel sağlık sigortası yatırmak mümkün.

Kredi kartı ile GSS ödemesi nasıl yapılır?

Kredi kartı ile GSS ödemesi işlemini kolayca yapabilirsiniz. Prim borçlarınızı SGK kart ile prim ödeme sisteminden de kolayca ödeyebilirsiniz. Bunun için e devlet şifresine ihtiyacınız var. Ayrıca bu sistemden sadece kendinize ait borcu kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Başkasının e devlet şifresi ile başkasına ait borçlar ödenmiyor. Kart ile online sgk gss borcu ödemek için;

 • Öncelikle SGK kart ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın.Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ SGK kart ile GSS ödeme.
 • Sisteme giriş sağladıktan sonra Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi: GSS prim menüsünü seçerek devam edin.
 • Sorgulama sonucunda çıkan borcunuzu kredi kartı bilgilerinizi de girerek genel sağlık sigortası borcu ödemesini tamamlayabilirsiniz.

İnternetten GSS prim borcu ödemesi nasıl yapılır?

İnternetten GSS prim borcu ödemesi yapabileceğiniz birçok seçenek bulunmaktadır. Genel sağlık sigortası prim borçlarınızı online olarak e-devlet sistemi üzerinden yukarıda belirtildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme sistemi üzerinden ödeyebilirsiniz. Bunun haricinde ise tüm bankaların online bankacılık kanalları üzerinden SGK ödemeleri-GSS prim ödemeleri menüsünde t.c. Kimlik numaranız ile sorgulama yaparak genel sağlık sigortası prim borcumuzu online olarak ödeyebilirsiniz.

Gss Borç ödemesi Ziraat Bankası’ndan nasıl yapılır ?

Ziraat Bankasında SGK Ödemeleri-GSS Prim menüsünden hem kendinize hem de başkasına ait olan borçları kolayca ve online ödeyebilirsiniz.

Gss borcu hangi bankalara ödenir ?

Gss hangi bankalara ödenir? Ödemeler aşağı yukarı Türkiye’de bulunan tüm bankaların şubelerinden, mobil ve internet bankacılığı sistemlerinden, ATM’lerden ve PTT şubelerinden yapılabilmekte. GSS prim borcu ödemesi yapabileceğiniz başlıca gss anlaşmalı bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Halk Bank,
 • PTT,
 • Garanti Bankası,
 • Deniz Bank,
 • T. İş Bankası,
 • Akbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Burgan Bank,
 • TEB ve diğerleri .

Gss borcu Ptt’den ödenir mi?

Prim borcunuzu PTT gişelerinden ve PTT ATM’lerinden kolayca yapabilirsiniz. Eğer PTT Atm’sinden yapacaksanız SGK Ödemeleri-GSS Prim ödeme menüsüne giriş sağladıktan sonra T.C. numaranızı yazıp borç sorgulayarak çıkan borcun tamamını ya da bir kısmını ödeyebilirsiniz.

GSS primleri ayın kaçında ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tüm prim ödemelerinde olduğu gibi GSS primlerinde de her ayın son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Yani Ocak ayına ait GSS borcu için son ödeme tarihi 28 Şubat’tır.

GSS Ödeme işlemi ayın başından itibaren ay sonuna kadar herhangi bir zamanda yapılabilir. Genelde ayın 1-2’si gibi hemen borç tahakkuk etmez. Ay başından sonra ödeme bankaya tahakkuk oluşur ve ödemeyi yapabilirsiniz.

GSS borcu nasıl ödenir Ziraat Bankası?

GSS prim ödemelerini Ziraat Bankası şubeleri, ATM’ler ve ya online bankacılık kanalları üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için Kurum Ödemeleri-SGK Ödemeleri-GSS Prim ödemesi menüsünden sorgulama yapmanız ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

5/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“GSS Borcu ATM’den Nasıl Ödenir, Hangi Bankalara Yatırılabilir?” üzerine bir yorum
Yorum yapın