2019 GSS Primi Nasıl Ödenir ?

0

Genel Sağlık Sigortası-GSS uygulaması ilk defa 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren başlamıştır. Bu tarihten sonra eğer herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı dönem varsa sizin de genel sağlık sigortası kapsamına alınmış olmanız yüksek ihtimaldir. Bu yüzden GSS tescilinizin olmadığını ve bu kapsamda borcunuz bulunup bulunmadığını e devlet sistemi aracılığı ile sorgulamanızı öneririm. E devlet sisteminde SGK-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama menüsü aracılığı ile tescil ve borç bilginizi kontrol edebilirsiniz. Bu yazımızda 2019 GSS primi nereye, hangi bankalara ödenir konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

GSS primi nasıl ödenir 2019?

Prim ödemelerinizi T.C numaranız ile kolayca yapabilirsiniz. Ödemeler hem bankalarda hem de mobil, internet bankacılığı sistemlerinde, ATM’lerde ve PTT’de aynı menüden alınmaktadır. Ödeme işlemini SGK Ödemeleri- GSS Prim Ödemeleri menüsü üzerinden T.C. numaranız ile yapabilirsiniz.

GSS borcu atm den nasıl ödenir ?

ATM’de de aynı şekilde SGK ödemeleri-GSS prim ödemeleri menüsünden T.C. numaranız ile giriş sağlayarak kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile GSS borcu nasıl ödenir ?

Prim borçlarınızı SGK kart ile prim ödeme sisteminden de kolayca ödeyebilirsiniz. Bunun için e devlet şifresine ihtiyacınız var. Ayrıca bu sistemden sadece kendinize ait borcu kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Başkasının e devlet şifresi ile başkasına ait borçlar ödenmiyor. Kart ile online sgk gss borcu ödemek için öncelikle SGK kart ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Sisteme giriş sağladıktan sonra Sorgu Türü: Diğer Tahsilatlar ve Sorgu Tipi: GSS prim menüsünü seçerek devam edin. Sorgulama sonucunda çıkan borcunuzu kredi kartı bilgilerinizi de girerek kolayca ödeyebilirsiniz.

GSS borcu hangi bankaya yatırılacak 2019

Ödemeler aşağı yukarı Türkiye’de bulunan tüm bankaların şubelerinden, mobil ve internet bankacılığı sistemlerinden, ATM’lerden ve PTT şubelerinden yapılabilmekte. GSS prim borcu ödemesi yapabileceğiniz başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Halk Bank,
 • PTT,
 • Garanti Bankası,
 • Deniz Bank,
 • T. İş Bankası,
 • Akbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Burgan Bank,
 • TEB ve diğerleri .

GSS primleri ayın kaçında ödenir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tüm prim ödemelerinde olduğu gibi GSS primlerinde de her ayın son ödeme tarihi takip eden ayın sonudur. Yani 2019/Ocak ayına ait gss borcu için son ödeme tarihi 28 Şubat 2019’dur. Bu tarihe kadar ödeme yapmadığınızda sağlıktan yararlanma ile ilgili bir sorun olmaz.

GSS prim borcu kaç ay olursa sağlıktan yararlanma kapanır ?

Yukarıda da belirttiğim üzere borç ödemesi için son tarih her ay için takip eden ayın sonudur. Eğer gss kapsamında son ödeme vadesi geçmiş iki aydan fazla borcunuz varsa sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız. Yani toplam borcunuzun 4 aylık toplam prim tutarından az olması gerekiyor.

GSS tescilim yeni açıldı sağlıktan ne zaman yararlanırım ?

Bunun için 30 gün beklemeniz gerekiyor. Tescil tarihinden itibaren 30 günü tamamladıktan sonra sağlıktan yararlanabilmeniz için en az 30 günlük prim borcunu ödemeniz gerekiyor. Borcu ödemeden sağlık provizyon alamazsınız. Eğer GSS’ye geçmeden önce kendi sigortalılığınızdan ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olarak anne, baba, çocuk üzerinden devam eden güvenceniz varsa GSS tescilinin açıldığı günden itibaren sağlıktan yararlanabilirsiniz.

Bağkur borcu GSS’den yararlanmaya engel mi ?

Eğer 4b-bağkur kapsamında borcunuz varsa, bağkuru terk ederek genel sağlık sigortasına geçtiyseniz bağkur borcunuzu ödemeden sağlıktan yararlanamazsınız. GSS kapsamında sağlıktan yararlanabilmeniz için bağkur borcunuzu kapatmanız gerekiyor. Aksi halde GSS’de 30 günü tamamlasanız ve prim borcunuz olmasa bile sağlıktan yararlanamazsınız.

SGK GSS prim ödemeleri konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.