Yupass Numarası Nedir, Nasıl Alınır, Sorgulama

2

Yupass numarası nasıl alınır ? Yupass numarası Türkiye’de sağlıktan yararlanmak için yurtdışında anlaşmalı ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarına verilen numaradır. Malumunuz Türkiye ile kısa vade alanında yani sağlık alanında sağlık sözleşmesi imzalamış ülkelerde ikamet edenlerin Türkiye’de geçirdiği süre boyunca yurt dışında bağlı oldukları sağlık sigortası şirketinden sağlık belgesi almaları şartı ile sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakları var.

Türkiye’de bulunma süreci boyunca sağlıktan yararlanabilmeniz için yanınızda getirdiğiniz sağlık sözleşmesi belgesini Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak sisteme kaydetmeniz ve yupass numarası almanız gerekiyor. Peki yupass ne demek, yupass no sorgulaması nasıl yapılır ve bu numarayı almak için ne yapmak gerekiyor ? Konu hakkında detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Yupass nedir ?

Peki yupass no nedir ? Bu numara Türkiye ile sağlık sözleşmesi imzalamış ülkelerde sigortalı olanların Türkiye’de sağlıktan yararlanabilmeleri için verilen numaradır. Yurtdışı Provizyon Aktivasyon Sağlık Sistemi kelimelerinin baş harfinden oluşur. Bu kişiler için provizyon sorgulaması bu numara üzerinden yapılmaktadır.

Şöyle ki normalde Türkiye’deki bir Türk vatandaşı için hastaneler, doktorlar, eczaneler tarafından provizyon sorgulaması T.C. numarası ile yapılırken yurtdışı sigortalıları için yupass numarası ile yapılır. Bu kişiler için T.C. ile provizyon alınamaz. Devam eden sağlık belgesi olsa bile sistem T.C. numarası ile değil yurtdışı numarası ile provizyon verir.

Yupass numarası nereden alınır ?

Eğer daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından adınıza tanımlanmış numara varsa ve numarayı kaybettiyseniz herhangi bir SGK merkezinden alabilirsiniz. Bu numarayı ilk defa alacaksanız ya da sağlık belgesi kayıt sürenizi yenileyecekseniz ilgili ülke sağlık sözleşmesi belgesi, kimliğiniz ve yurtdışı sağlık yardım ve talep formu ile SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.

Aşağıda Türkiye ile kısa vade sözleşmesi imzalamış ülkeler ve almanız gereken sağlık yardım fomülerleri kodları yazmaktadır. Yurtdışında sigortalı çalıştığınız ülke, sigortalılık durumunuz, geçici ya da sürekli bulunma durumuna göre aşağıdaki belirtilen formülerden size uygun olanını yurtdışında sağlık sigortası kurumundan alarak SGK’ya verebilir ve yupass no alabilirsiniz. Böylece yupass hangi ülkelerde geçerli sorusunun cevabını da öğrenmiş olabilirsiniz.

Yupass numarası nasıl alınır ?

Yurtdışında sağlık kasasından alınan sağlık yardım belgesi ile Türkiye’de herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak numaranızı alabilirsiniz. Eğer daha önce almış olduğunuz numarayı kaybettiyseniz numaranızı yine herhangi bir SGK’dan alabilirsiniz.

Türkiye’de yurtdışı borçlanması yaparak erken emekli olmak ve yüksek emekli maaşı almak ister misiniz ? O zaman hemen SGK yurtdışı borçlanma sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yupass sgk numaramı kaybettim nasıl alabilirim ?

Eğer numaranız yoksa hastane ya da eczane provizyon alamaz ve dolayısıyla işlem yapılamaz. Yupass numaranızı kaybettiyseniz online olarak alabileceğiniz bir uygulama bulunmuyor. Numara kaybetme durumunda yeni belgelerle SGK’ya başvuru yapmanıza gerek yok. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak numaranızı alabilirsiniz.

Gurbetçilerin Türkiye’deki sağlık ve tedavi işlemleri nasıl yapılıyor ?

Yazımızın devamında verilen anlaşmalı ülkelerde ikamet edenler Türkiye’de geçerli olan sağlık sözleşme belgelerinden birisini Türkiye’ye izne gelmeden önce alarak ve bu belgeyi Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na işletip yupass numarası alarak sağlıktan yararlanabilmekte. Ancak yapılan son  değişiklikle bazı belge türleri hariç sadece acil durumlarda tedavi giderleri karşılanmaktadır.

Eğer sizin aldığınız belge de bu kapsamda ise Türkiye’de acil durum haricindeki tedavi giderleriniz karşılanmaz. Bu durumda normal muayene, tahliller, röntgen ve mr gibi tüm işlemlerin ücretlerini cebinizden ödemeniz gerekebilir.

Yurtdışı sigorta ile ilaçlarımı alamıyorum ?

Sosyal Güvenlik Kurumu 01.09.2019 tarihi itibariyle kısa vade yani sağlık sözleşmesi olan ülkelerden Türkiye’ye izne gelen ve hastaneye gitmek zorunda kalanların sadece acil hallerde tedavi giderlerinin ve ilaç masraflarının karşılanacağını duyurdu.

01 Eylül 2019 tarihinde yürürlüğe giren ve tüm hastanelere bildirilen yeni düzenleme ile Yupass kapsamında yer alan ülkelerden Fransa haricinde ülkelerden turistik amaçlı gelenlerin sadece acil hal durumunda tedavi giderleri ve ilaç masrafları karşılanacak.

Buna göre Türkiye’de geçici olarak izne gelenlerden Almanya T/A 11, Avustusya A/TR 3, Belçika için BE/TR 111 ( B.T.8) ve Hollanda için N/TUR 111 sağlık yardımı belgeleri alanların sadece acil hallerde tedavi giderleri ve ilaç masrafları karşılanacak. Acil haller dışındaki giderleri kendi ceplerinden ödeyecekler.

Yupass hangi ülkeler için geçerli ?

Anlaşmalı ülkeler ve geçici bulunma ile sürekli ikamet halinde verilen belgeler ve belge kodları aşağıdaki gibidir.

Geçici bulunmada anlaşmalı ülke sağlık formülerleri

Türkiye’de geçici süre ile bulunacaksanız yani izne geldiyseniz v.s. aşağıdaki belgelerin biri ile SGK’ya başvurarak yupass numarası alabilirsiniz.

 • Almanya: T/A 11, T/A 23, TA 12.
 • Avusturya: A/TR 3, A/TR3-A, TR/A6.
 • Hollanda: N/TUR 106, A/TR3-A, TR/A6.
 • Belçika:BT.8, BT.10.
 • FRANSA: SE 208-01 FT, SE 208-02 FT, SE 208-04 FT, SE 208-05 FT, SE 208-06 AFT, SE 208-06 CFT, SE 208-06 CFT, SE 208-17 FT, SE 208-18 TF, SE 208-19 FT, SE 208-28 FT, SE 208-30 FT.
 • K.K.T.C: K.K.T.C/ T.C.3, K.K.T.C/ T.C.5.
 • Makedonya: MC/TR 4, TR/MC 10.
 • Romanya: R/TR 3.
 • Arnavutluk: AL/TR 4, AL/TR 10.
 • Bosna Hersek: BH/TR4, BH/TR5.
 • Çek Cumhuriyeti: CZ/TR 111, CZ/TR 112.
 • Lüksemburg: TR/L 3.

Sürekli ikamette alınacak sağlık formülerleri

Türkiye’de 6 aydan fazla ikamet eden sigortalının kendisi ya da Türkiye’de ikamet eden eşi, çocukları, anne ve ya babası için alınması gereken yurtdışı sağlık formülerleri aşağıdaki gibidir;

 • Almanya: T/A 9, T/A 20, TA 21.
 • Avusturya: A/TR 4.
 • Hollanda: N/TUR 109, N/TUR 121
 • Belçika: BT.6, BT.16.
 • FRANSA: SE 208-07 FT, SE 208-09 FT,
 • K.K.T.C: K.K.T.C/ T.C.6, K.K.T.C/ T.C.7.
 • Makedonya: MC/TR 5, TR/MC 6.
 • Romanya: R/TR 5, R/TR 6.
 • Arnavutluk: AL/TR 5.
 • Bosna Hersek: BH/TR6, BH/TR7.
 • Lüksemburg: TR/L 5, TR/L 6 .

T/a 11 belgesi nedir ?

Almanya ile Türkiye arasındaki sağlık sözleşmesi gereği Almanya’dan Türkiye’ye geçici seyahat edenlere seyahat süreci boyunca verilen sağlık belgesidir. Bu belgenin bağlı olunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na götürülerek sisteme işletilmesi ve yupass numarası alınması gerekmektedir. Sgk yurtdışı sağlık sigortası t/a 11 kapsamında olanlar Türkiye’de sadece acil durumlarda sağlık hizmeti alabilmekteler.

A/t 11 belgesi nedir, nasıl alınır ?

Sgk yurtdışı sağlık sigortası at 11 belgesi T/A 11 belgesinin tam tersidir. Yani Türkiye’den Almanya’ya geçici seyahatle gidenlere verilen ve seyahat süreci boyunca sigorta kapsamı sağlayan belgedir. Almanya’ya gitmeden önce bu belgeyi bağlı olduğunuz SGK yurtdışı servisinden alabilirsiniz.

Ta12 belgesi nedir ?

Bu belge Türkiye ile Almanya arasındaki ikili sözleşme gereği Türkiye’de geçici bulunma, çalışma ya da geçici izin süresi boyunca Türkiye’de kişinin sağlıktan yararlanabilmesi için düzenlenen belge türüdür.

T/a 20 belgesi nedir ?

Ta 20 formular AOK’tan alınır.  Bu belge de Türkiye ile Almanya arasındaki sağlık sözleşmesi gereği Türkiye’de 6 aydan fazla kalan/ikamet eden yani sürekli ikamet kapsamında sayılan kişilerin sağlıktan yararlanabilmeleri için düzenlenen sağlık sözleşmesidir.

Tr/cz 111 sigorta belgesi nedir ?

Çek Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki sağlık sözleşmesi gereği verilen belgedir. Bu belgeyi Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek işletmeniz gerekir.

Yupass sorgulaması nasıl yapılır ?

TC ile yupass sorgulama ya da yupass sorgulama e devlet sisteminden yapabileceğiniz bir uygulama şu an maalesef bulunmuyor . Numaranızı bilmiyorsanız en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alabilirsiniz. . Onun haricinde online yupass no öğrenme şansınız yok.

T.c. ile yupass sorgulaması yapılabilir mi ?

Yukarıda belirttiğimiz gibi maalesef şu an yupass sorgulama e-devletten yapabileceğiniz bir uygulama bulunmamakta. TC ile de sorgulama yapabileceğiniz bir uygulama da bulunmamakta. Daha önce işlem yapmış olduğunuz eczane, hastane ya da sağlık hizmet sunucularına yupass no verdiyseniz belki bir ihtimal oralardan da öğrenme şansınız olabilir. Yoksa SGK’ya uğrayarak almanız gerekiyor.

Yupass geçerlilik süresi nedir ?

Bunu da online olarak yapamazsınız. Genelde SGK size bitiş tarihini gösterir döküm verir. Ancak bu döküm elinizde yoksa herhangi bir eczaneden yupass numaranız ile sağlıktan yararlanma sorgulama yapın. Eğer sorgulama sonucu Tescil Kapsamı : Yurtdışı Anlaşmalı Sigortalılar ve 0000 – Müstehaktır, provizyon alabilir. şeklinde sonuç alıyorsanız süreniz hala devam ediyor anlamına gelir.

Ancak sorgulama sonucunda 1106 – Genel sağlık sigortası tescil işlemlerinizin gerçekleştirilmesi için en yakın sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat ediniz” uyarısı alıyorsanız belgenin geçerlilik süresi bitmiş demektir.

Yupass provizyon aktivasyonunuz var mı ? Hemen sgk sağlıktan yararlanma sorgulama sayfamızı ziyaret ederek provizyon sorgulama yapabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken yeni bir belge ile SGK’ya başvurarak belgenin geçerlilik süresini uzatmak.

Yurtdışı sigortalı sorgulaması nasıl yapılır ?

Yurtdışında Türkiye ile anlaşmalı olduğunuz ülkelerdeki sigortalı çalışmalarınızı e-devletten görüntüleyebilir ve barkodlu belge alabilirsiniz. Sorgulamayı e-devlet sisteminde yurtdışı sigortalı sorgulama sayfasından sorgulayabilirsiniz.

Yurtdışı sigortalı muayene katılım payı ne kadar ödenir ?

Türkiye’de acil haller dışında da sigorta masraflarını kapsayan belge kodu ile provizyon alınması şartıysa muayene katılım bedelleri yurtdışı sigortalıları için de Türkiye sigortalısı ya da emeklisi ile aynıdır. Güncel hastane muayene ücretleri ve ilaç katılım bedellerini öğrenmek için hemen  hastane muayene ücretleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hollanda Türkiye SGK anlaşması

Hollanda ile Türkiye arasında hem kısa vade yani sağlık hem de uzun vade yani emeklilik sözleşmesi vardır. Hollanda için yukarıda verilen belgelerden birisi ile SGK’ya başvuru yupass numarası alarak Türkiye’de sağlıktan yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda Hollanda’daki sigortalı çalışmaları, işsizlik süreleri ve ya resmi ikamet sürelerini Türkiye’de borçlanarak emeklilik hakkı elde edebilirsiniz.

Sgk Almanya’da geçerli mi ?

Sadece acil durumlarda geçerlidir. Bunun için Almanya’ya gitmeden önce bağlı olduğunuz SGK’dan A/T 11 sağlık sözleşmesi belgesini yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Acil haller dışında Almanya’da geçici bulunan Türk vatandaşlarının sağlık giderleri SGK tarafından karşılanmamakta.

Yupass anlaşmalı hastaneler hangileridir ?

Türkiye ile anlaşmalı ülkelerden alınan sağlık sözleşme belgelerine istinaden SGK tarafından gurbetçilere verilen yupass numarası;

 • Devlet hastaneleri,
 • Üniversite hastaneleri,
 • Aile hekimlikleri,
 • Özel hastaneler,
 • Diğer tüm sağlık hizmet sunucularında geçerlidir.

Yupass özel hastanede geçerli mi ?

Yupass tüm devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastaneler ile diğer tüm sağlık hizmet sunucularında geçerlidir. Ancak sağlıktan yararlanma konusunda Türkiye tarafında değişiklik yapıldığından örneğin Almanya için T/a 11, Avusturya için A/TR 3 gibi geçici bulunmalarda verilen sağlık sözleşmesi belgesinde kişiler sadece acil durumlarda sağlık hizmeti alabilmekte. Bunun dışında sürekli ikamet durumunda verilen T/a 9, A/Tr 4 ve T/A 20 gibi belgelerle Türkiye’de özel hastanelerde tedavi olabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Kadriye

  Fransada sigortası bulunan 83 yaşında bir hastamız şu an yoğun bakımda tedavi görmekte fakat fransa sigortası kabul edilmediği için geceliğine 3000 lira ödüyorlar. Ne kadar süre yoğun bakımda kalacağı belli değil zor durumdalar. Bir çözüm yolu yok mudur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef yok bir çözümü.