SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü Nedir, Nasıl Alınır?

SGK uzun vade hizmet dökümü, ilk defa prim ödeme tarihinden emeklilik tarihine kadar geçen sürede adınıza emeklilik için ödenen tüm primleri içeren dökümdür. Genellikle ilk işe alımlarda istenen bu belge herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alınabildiği gibi e-devlet sisteminden barkodlu olarak da alınabilmektedir. Bu içerikte hizmet dökümünü e-devletten nasıl alabileceğiniz ve konu hakkında merak ettiğiniz diğer tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

SGK uzun vade hizmet dökümü nedir?

Uzun vade sigorta kolları emeklilik primleridir. Bu primler malulluk, yaşlılık ve ölüm sigortası primlerini içerir. İşte uzun vade hizmet dökümü de sigortalının tüm sigorta kollarında adına ödenen emeklilik primleri, prim gün sayısı, hangi işyerinde hangi dönem çalıştığı, prime esas kazanç bilgisi, sigorta sicil numaraları, işyeri unvan listesi ve meslek kodu gibi tüm bilgilerin yer aldığı belgedir.

SGK uzun vade hizmet dökümü nereden alınır?

SGK uzun vade hizmet dökümü:

  • Kimlik ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden,
  • E-devlet üzerinden online olarak alınabilmektedir. Aşağıda e-devletten nasıl alabileceğinizi adım adım anlattım.

E-devletten SGK uzun vade hizmet dökümü alma

SGK uzun vade hizmet dökümü için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmenize gerek yok. E-devletten de barkodlu olarak çıktı alabilir ve sizden isteyen işyerlerine/Kurumlara verebilirsiniz. E-devletten barkodlu hizmet dökümü için aşağıdaki aşamaları takip ediniz:

  • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle ekrana giriş yapınız: SGK uzun vade hizmet dökümü indir.
  • Sistem zaten SGK uzun vade dökümü olarak açılacaktır.
  • Eğer o şekilde açılmazsa “Hizmet Dökümü Türü” bölümünde “Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü” bölümünü seçerek devam edin.
  • “Barkodlu Belge Oluştur” bölümünden yeni belge oluşturarak indirebilir ve yazdırabilirsiniz.
SGK uzun dönem hizmet dökümü nasıl alınır?

Herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da e-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden alabilirsiniz.

SGK uzun vade hizmet dökümü ne demek?

4a,4b ve 4c gibi tüm sigorta kollarında adınıza emeklilik için yatırılan primlerin yer aldığı dökümdür.

Uzun vade gün sayısı ne zaman görünür?

İşverenin her ayın beyannamesini vermek için diğer ayın 26’sına kadar süresi vardır. Ay bittikten ve işveren beyannameyi elektronik ortamda gönderdikten sonra görünür.

E devletten hizmet dökümü PDF nasıl alınır?

SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmına giriş yaptıktan sonra “Barkodlu Belge Oluştur” kısmını tıklayarak PDF olarak indirebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın