Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama

0

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Özellikle Koronavirüs tedbirleri kapsamında 20 yaş altındakilere sokağa çıkma yasağı gelmesi ve Büyükşehirler ile belirlenen bazı il ve ilçelerde giriş ve çıkışın yasaklanması ile birlikte sosyal güvenlik kayıt belgesinin önemi arttı.

20 yaş altında olup sigortalı çalışanların çalıştıklarını belgelemeleri, ayrıca farklı şehirler arasında gidiş geliş yapan kişilerin çalıştıkları işyerlerini belgelemeleri açısından İçişleri Bakanlığı tarafından çıkartılan genelgede Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi talep edilmesi talimatlandırılmıştır. Biz de bu belgeyi nasıl ve nereden alabileceğiniz ile konu hakkında sık sorulan soruların cevabına bu yazımızda yer vermeye çalışacağız.

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi nedir ?

Bu belge ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan tüm kayıtlarınız tespit edilir. Belge ile;

  • Bağkur kapsamında prim ödemeye başlanan ve biten tarih,
  • Emekli sandığı kapsamında başlangıç ve bitiş tarihleri,
  • SSK kapsamında sigorta giriş ve çıkış tarihleri,
  • 506 S.K. Geçici 20. Md. Sandığı kapsamında varsa giriş ve çıkış tarihleri,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir alıyorsanız başlangıç ve bitiş tarihlerinin tespiti,

Kısacası Sosyal Güvenlik Kurumu’nda başlayan ve biten ya da devam eden tüm kayıtlarınız bu belgede yer alır. Ayrıca en son sigorta giriş tarihi ve devam edip etmediğinin tespiti de bu belgeye göre belirlenir.

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi nasıl alınır ?

İçişleri Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında imzalanan protokol gereği artık Jandarma ya da Polis sosyal güvenlik kayıt belgenizi sorgulayabilecek ve son sigortalılık durumunuza ilişkin tespiti online olarak yapabilecektir. Ancak yine de yanınıza almanızda yarar olacaktır. Aşağıdan e-devlet üzerinden belgeyi nereden ve nasıl alabileceğiniz adım adım anlatılacaktır.

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi E-devlet

Belgenin barkodlu bir suretini e-devlet üzerinden alabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. E-devlet üzerinden SGK kayıt belgesi sorgulaması yapmak ve barkodlu çıktı indirmek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

  • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulama sayfasından ya da direkt https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kayit-belgesi-sorgulama bağlantısını kullanarak kayıt belgesi alma sayfasına giriş yapabilirsiniz.
  • Sorgulama sonucu karşınıza aşağıda örneği verilen şekilde belge gelecektir. Sağ üst tarafta DOSYAYI İNDİR kısmını tıklayarak belgenin bir suretini bilgisayarınıza ya da mobil telefonunuza indirebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi örneği

E-devlet üzerinden barkodlu olarak oluşturacağınız belgenin bir örneği aşağıda verilmiştir.

sgk kayıt belgesi

Belgede yer alan kodlar ve açıklamaları aşağıdaki gibidir;

5510 S.K. 4/1-a (SSK) kapsamında ne demek

Sigortalı olarak özel sektörde çalışanlar 5510 Sayılı Kanunun 4/1-a bendi kapsamında sigortalı sayılırlar. Burada aktif çalışma devam ediyorsa Durumu: Aktif çalışan sigortalı olarak görünür. Eğer işten çıkış varsa “tescilinin …/…./….. tarihinde sona erdiği tespit edilmiştir” şeklinde yazar.

5510 S.K. 4/1-b (BAĞ-KUR) kapsamında ne demek

Tarım, esnaf, şirket ortağı ya da diğer kapsamlarda kendi adına prim ödeyenler Bağ-Kur kapsamında sigortalı sayılır. Bağkurlular 5510 Sayılı Kanunun 4/1-b bendi kapsamında sigortalı sayılırlar ve bu yüzden 4b sigortalısı olarak da adlandırılırlar. Eğer bağkur kapsamında tescil varsa ve devam ediyorsa Durumu: Aktif çalışan sigortalı olarak görünür. Başlayıp sona erdiyse “tescilinin …/…./….. tarihinde sona erdiği tespit edilmiştir” şeklinde yazar.

5510 S.K. 4/1-c (EMEKLİ SANDIĞI) kapsamında ne demek

Emekli sandığı kapsamında kadrolu olarak ve memur kadrosunda çalışanlar yeni adıyla 5510 Sayılı Kanunun 4/1-c bendi kapsamında sigortalı sayılırlar ve 4c sigortalısı olarak da adlandırılırlar. Bu kapsamda devam eden sigortalılık varsa …/…../….. tarihinden itibaren tescil kaydı bulunmaktadır.
Durumu: Aktif Çalışan Sigortalı olarak yazar. Kayıt yoksa tespit edilmemiştir ya da kayıt sona erdiyse sona ermiştir yazar.

506 S.K. Geçici 20. Md. Sandığı kapsamında ne demek

Banka sandığına tabi olarak sigortası ödenenler bu kapsamda sigortalı olurlar. Sigortalılık durumuna göre tespit edilmiştir ya da Banka sandığı tescil kaydı bulunmamaktadır yazacaktır.

SGK Hizmet dökümü sorgulama

Sosyal Güvenlik Kayıt belgesi yerine SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’nüzü sorgulamak isterseniz bunu da e-devletten yapabilirsiniz. Hizmet dökümünde adınıza ödenen tüm primler, prim gün sayısı, prime esas kazanç bilgileri, çalıştığınız işyerlerine ait bilgiler yer alınır. SGK Hizmet dökümü sorgulaması yapmak ve burada yer alan parametrelerin açıklamalarına ulaşmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-hizmet-dokumundeki-kodlar-ve-aciklamalari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

TC kimlik no ile SSK hizmet dökümü sorgulama son dakika

Hizmet dökümü sorgulaması maalesef sadece T.C. numarası ile yapılamamakta. E-devlet üzerinden sorgulama yapılabilmekte. Bunun için e-devlet şifrenizin olması gerekmekte. E-devlet şifreniz varsa yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret ederek sorgulama yapabilirsiniz.

Kimlik numarası ile sigorta sorgulama

Sadece kimlik ile ssk ya da diğer sigorta kollarında adınıza ödenen primlerin sorgulamasını yapamazsınız. E-devlet üzerinden nasıl yapılacağını öğrenmek adına yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konu hakkında sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.