SGK Hizmet Dökümündeki Kodlar ve Açıklamaları

2

SGK tescil ve hizmet dökümünde birçok kod yer almakta. Çoğumuz bu kodların ne anlama geldiğini doğal olarak bilemiyoruz. Zaten çoğunlukla kısaltılmış terimler ve teknik terimler yer almakta.

Bu yazımızda hizmet dökümündeki bu parametrelerin ne anlama geldiği ve açıklamalarını detaylı olarak bulabilirsiniz.

Aphb nedir ?

Aylık prim ve hizmet belgesi kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Sigortalı çalışanların prim gün sayısı ve prime esas kazançlarının Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi için elektronik ortamda kullanılan bildirgedir.

506/ aphb

01 Ekim 2008 tarihi ve öncesinde 4a yani eski adı ile ssk kapsamında bir işyerinde sigortalı çalışanların bildirim işlemleri eski 506 sayılı Kanuna göre yapılmaktaydı. 506 tabi olunan kanun numarası. APHB ise aylık prim ve hizmet belgesi kelimelerinin açılımından oluşmakta. Aylık prim ve hizmet belgesi ise işverenlerin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderdiği ve işçinin çalışma gün sayısı, prime esas kazanç bilgisi, iş giriş ve çıkış tarihleri, eksik çalışma nedeni v.s. bilgilerinin yer aldığı belgedir. Yani aslında sizin hizmet dökümünde gördüğünüz bilgiler işveren tarafından APHB ile SGK’ya gönderilmekte.

01 Ekim 2008 sonrası ssk hizmetleri ise sadece APHB olarak görünür. Önünde 506 ibaresi yer almaz.

Sigorta kolu (*)4a ne demek ?

Bildiğiniz gibi yürürlükteki 5510 Sayılı SGK Kanunu 01 Ekim 2008 tarihinden sonra yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun 4. maddesinin a bendinde tanımlanan sigortalılar hizmet akdine tabi olarak bir işyerinde çalışanlardır. Yani eski adı ile SSK kapsamında çalışanlar yeni kanunda 4a sigortalısı olarak tanımlanır. Özetle 4a demek bir işyerinde sigortalı çalışanlar demektir. Ayrıca staj/çıraklık sigortaları, sözleşmeli çalışan memurların bildirimleri, kamuda sürekli işçi kadrosunda yer alanların bildirimleri de bu kodla yapılır.

(ş)4a sigorta ne demek ?

4a’nın önünde (ş) şeklinde yer alan ifade şüpheli işyeri anlamına gelir. Bu  işyerinin Sosyal Güvenlik Denetmenleri ya da Müfettişleri tarafınca denetleme sürecinde olduğu anlamına gelir. Denetim ya da teftiş sonuçlanmadan 4a sigortanın önündeki (ş) kaldırılmaz. Böyle bir durumda şayet emekliliği hak ederseniz denetim süreci tamamlanmadan önünde (ş) yer alan 4a ssk hizmetleri emeklilikte sayılmaz ve dolayısıyla maaşınız bağlanmaz.

Bazı okurlarımız tarafından bu şaibeli olarak anlaşılmakta ve şaibeli işyeri ne demek sorusu da bize sorulmakta. Yukarıda da belirtildiği gibi (ş) ibaresi şaibeli değil, şüpheli işyeri olarak tanımlanmalıdır.

(k) 4a sigorta ne demek ?

4a’nın önünde (k) olarak yer alan ifade kontrollü işyeri anlamına gelir. Peki kontrollü işyeri ne demek ? Kontrollü işyeri de aynen şüpheli de olduğu gibi Sosyal Güvenlik Denetmenleri tarafından denetim sürecinde olan işyerleridir. Denetim bittikten sonra bu ibare kaldırılır. Bu süreçte denetim sonuçlanmadan başında (k) ibaresi yer alan 4a ssk hizmetleriniz sayılmaz.

(*)4a parantez içindeki yıldız neyi ifade ediyor ?

4a’nın önünde (*) şeklinde yer alan ifade geçici iş göremezlik raporu aldığınızda raporlu olduğunuz süre boyunca çalışmadığınızın SGK’ya bildirimi için kullanılan bir ifadedir. İşveren aylık prim ve hizmet belgenizi elektronik ortamda SGK’ya bildirirken bu kısmı işaretleyerek “Sigortalı raporlu olduğu sürede işyerinde çalışmamıştır” bildirimini de bununla yapabilmekte. Özetle istirahat raporu aldığınız dönemde rapor süresince çalışmadığınızın bildirimi için kullanılan ibaredir.

Hizmet dökümü meslek kodu

Yapılan son düzenleme ile 4a ssk kapsamında çalışanların meslek kodlarının hizmet dökümünde bildirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Burada yer alan meslek kodu 6 haneden oluşur ve çalıştığınız işin kısa tanımlamasıdır. Bazı sigortalılar meslek kodum hizmet dökümümde görünmüyor diye bize yazmakta. Bu tür bir durumda düzeltme işlemi oldukça basit. İşvereniniz bir dilekçe ile bağlı olduğu SGK’ya başvuru yaparak meslek kodunuzu hizmet dökümünüze ekletebilir.

Hizmet dökümü İşyeri/ Kurum/ Sandık No

İşçi, memur v.s. bildirimi yapan bir işyerinin SGK’da tescilli olduğu bir numarası vardır. Bu kısımda yer alan numara çalıştığınız işyeri ya da Kurum’un SGK’da tescilli olduğu numaradır.

SGK ünite kodu nedir ?

Ünite kısmı bağlı olduğunuz SGK/Sosyal Güvenlik Merkezi birimini gösterir.

Blg Kod/ Bsmk/ Drc-Kd ne demek ?

Blg Kod ibaresi belge kodunun açılımıdır. Çalışma durumuna göre işçilerin belge kodları farklı olabilmekte. Örneğin burada “1” yazıyorsa “Tüm Sigorta Kollarına Tabi çalışanlar “ olarak bildiriminiz yapılıyor anlamına gelir. Normal sigortalılar için bu kodla SGK’ya bildirim yapılır. Ancak emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler “2-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi çalışanlar” kodu ile SGK’ya bildirilir.

Bsmk ise basamak anlamına gelir. Basamaklandırma 2008/Ekim öncesi bağkurlular için vardı ancak 2008 yılından sonra kaldırıldı.

Drc-Kd ise derece ve kademe kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bu kısım devlet memurları için geçerlidir. Bulunduğu unvan ve kıdemine göre tabi olduğu kademe ve derece bilgisini gösterir.

P.E.K./ Bsmk Dğr/ Ek Gstrg

Kısaca değinmek gerekirse P.E.K prime esas kazanç kelimelerinin kısaltılmış halidir. Yani SGK’ya bildirilen brüt maaşınızdır ve emeklilikte en önemli parametredir.

Bsmk değeri basamak değeri anlamına gelir. Bağkurda 01 Ekim 2008 öncesi nde basamak uygulaması vardır. Tabandan prim ödemeye başlar ve süre geçtikçe basamak yükselirdi. Burada 2008 öncesi bağkur kapsamında tabi olduğunuz basamak bilgisine ulaşabilirsiniz. 2008 sonrası için bu uygulama kaldırıldı.

Ek gstrg ise ek gösterge anlamına gelir ve memurları ilgilendiren bir kısımdır.

Eks. Gün Ndn. ne demek ?

Eks. Gün Ndn. eksik gün nedeni kelimelerinin kısaltılmış halidir. Ay içerisinde rapor, ücretsiz izin, mazeret izni, part time çalışma v.s. gibi çeşitli nedenlerle 30 günden az çalışma varsa işveren 30 günden az çalışma nedenine ilişkin bildirimi eksik gün kodları ile yapar. Eksik gün nedenleri ve açıklamaları hakkındaki tüm detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/eksik-gun-bildirimi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigorta kolu 4b

5510 sayılı SGK Kanunun 4’üncü maddesinin B bendinde kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar tanımlanır. Yani bu kapsamdaki sigorta eski adı ile bağkur hizmetidir. Bu kapsamda tarım/çiftçi bağkurlular, esnaf bağkurlular, şirket ortakları ve isteğe bağlı bağkurluların hizmeti 4b olarak görünür.

2926-4/1b Tarımsal Faaliyet

4b yani bağkur sigortasının alt koludur. Çiftçilik kaydından dolayı bağkurlu olanların hizmetleri bu kapsamda görünür. Yani SGK hizmet dökümünde görmüş olduğunuz bu kısım tarım/çiftçi bağkur hizmetinizi gösterir.

1479-4/1b Zorunlu Sig.

4b eski adıyla bağkur sigortalıları için alt koddur. Vergi kaydından dolayı bağkurlu olan esnaflar ile şirket ortaklarının hizmetleri bu kapsamda hizmet olarak görünür.

Sigorta kolu 4c

Bildiğiniz üzere ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra devlet memuru olanlar 5510 Sayılı SGK Kanunu hükümlerine tabi. 5510 Sayılı SGK Kanununun 4’üncü maddesinin c bendinde kamuda kadrolu çalışanlar tanımlanır. Dolayısıyla 657’ye tabi kadrolu memur iseniz SGK’ya bildiriminiz 4c sigorta kodu ile yapılır. Özetle 4c sigorta emekli sandığı kapsamında bildirimi yapılanların sigorta koludur.

Bu kısım çoğunlukla memurların kafasını karıştırmakta. Buradaki 4c ibaresi 657 sayılı kanunun 4C maddesi değil. Zira 657 sayılı Kanunun 4c maddesine tabi çalışanlar sözleşmeli memurlardır. Buradaki 4c maddesi 5510 sayılı SGK kanunun 4. maddesinin c bendidir.

SGK Hizmet dökümünde yer alan parametreler hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
  1. aydin

    sgk ünite değişikliği emeklilikte fark edermi? osb lerde çalışmak gibi.

    1. Ömer Meriç

      Merhaba. Ünite değişikliği derken anlayamadım?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.