Sgk Eksik Gün Nedenleri 2020

2

Sgk eksik gün nedenleri 2020 güncel kodları ve tüm detaylar yazımızda. Eksik gün bildirimi ay içerisinde 30 günden az çalışanların prim ve hizmet belgelerinde eksik bildirilmesi ve nedeninin gösterilmesi olarak tanımlanabilir. Malumunuz ay içerisinde 30 günden az çalışanların hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilirken eksik çalışmasına ilişkin kod eksik gün kodu ile bildirilmektedir.

Eksik gün kodları ve eksik gün nedenleri ile açıklamaları konusunda ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sgk eksik gün bildirimi kalktımı ?

Eksik gün bildiriminin artık eksik gün bildirim formu ile yapılma zorunluluğu kaldırıldı. Aylık prim ve hizmet belgesinde eksik gün nedeni ve gün sayısının bildirilmesi yeterli olmakta. Ancak eksik gün bildirim nedenine ilişkin belgelerin ileride Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenmesi durumunda bu belgelerin saklanması ve talep halinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Eksik gün bildirimi (ek-10) bildirim tarihi nedir ?

Eksik gün bildirimi aylık prim ve hizmet belgesinde verildiğinden beyanname son veriliş tarihi eksik gün için de son veriliş tarihi olmakta. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçen illerde son veriliş tarihi her ay için takip eden ayın 26’sı, diğer illerde 23’ü son veriliş tarihidir.

Sgk eksik gün bildirimi 2020

Malumunuz önceden işverenler ay içerisinde 30 günden az çalışan sigortalıları için eksik çalışma nedeni ve gün sayısının yer aldığı ek 10 formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik gün bildirimi yapmak zorundaydı. Ancak geçtiğimiz yıl eksik gün bildirim zorunluluğu yasal düzenleme ile kaldırıldı.

İşverenlerin aylık prim ve hizmet belgelerinde çalışanın eksik gün nedeni ve gün sayısını bildirmesi yeterli olacak. Ayrıca eksik gün bildirim formu ile bildirim kaldırıldı. Ancak eksik gün nedenine ilişkin evrakların örneğin rapor, kısmi süreli sözleşme, puantaj kaydı gibi belgelerin en az 10 yıl süre ile saklanması ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun talebi olması halinde ibraz edilmesi zorunlu.

Eksik gün nedenleri 2020

SGK eksik gün nedenleri ve açıklamaları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

sgk eksik gün tablosu
eksik gün nedenleri
 • Yukarıdaki tabloya sonradan ilave edilen kodlar:
 •   25- Diğer Belge/Kanun Türlerinden Gün Tamamlama,
 • 26- Kısmi İstihdama İzin Verilen Yabancı Uyruklu,
 • 27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler.

Kısa çalışma ödeneği alan işçi SGK bildirimi

Bildiğiniz üzere işyerinde faaliyetin sona ermesi ya da azaltılması durumunda gerekli şartları sağlayan sigortalılara İşkur tarafından 3 ay süre ile kısa çalışma ödeneği ödenmektedir. Detaylı şartlar, başvuruda izlenecek yol ve gerekli evraklar için https://sgkbilgisi.com/kisa-calisma-odenegi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kısa çalışma süresi boyunca işveren işçinin çıkışını vermez. Eğer hiç faaliyet yoksa “0-Sıfır” gün ve “0-Sıfır” kazanç ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim yapar. Çalışmada eksilme varsa ay içerisinde çalışmış olduğu saat ve gün esas alınarak sigorta bildirimini yapar. 30 günden eksik çalışan işçi için eksik gün bildirimlerinde;

 • Eğer eksik çalışmanın tek sebebi kısa çalışma ödeneği ise bu durumda eksik gün nedeni: “18 kısa çalışma ödeneği” olmalıdır.
 • Kısa çalışma ödeneğine ilave başka bir nedenle de eksik gün bildirimi yapılacaksa örneğin hem istirahat hem de kısa çalışma varsa bu durumda bildirimin “27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler” kodu ile yapılması gerekmektedir.

Sgk eksik gün nedenleri açıklamaları

Şimdi her bir eksik gün nedeni ve hangi durumlarda bu kodla bildirim yapılması gerektiği ile ilgili ayrı başlıklar altında bilgilendirme yapalım.

Eksik gün nedeni 1

Geçici iş göremezlik raporu alan sigortalının SGK’ya eksik gün bildirim sebebi için kullanılır.

3-Disiplin cezası

Disiplin cezası alarak ay içerisinde eksik çalışan sigortalının bildirimi için kullanılır.

4- Gözaltı

Herhangi bir sebeple gözaltına alınan çalışanın gözaltı sebebi ile çalışmadığı gün sayısı kadar SGK’ya bildirilmesini sağlayan koddur.

5-Tutukluluk

tutuklanan sigortalının eksik gün ile bildirimi için kullanılır.

Eksik gün nedeni 6

Kısmi süreli iş sözleşmesine göre part time çalışanların v.s. 30 günden az çalışanların eksik gün bildirimi için kullanılır.

eksik gün nedeni 7

Puantaja tabi olarak ay içerisinde eksik çalışanların SGK’ya eksik gün bildirimi için kullanılan koddur.

8-Grev

Grevdeki çalışanın SGK’ya eksik gün bildirimi için kullanılan koddur.

9-Lokavt

İşveren tarafından lokavt kararı alınması sebebi ile çalışanların çalışmadığı gün sayısı kadar SGK’ya eksik günle bildirilmesi için kullanılan koddur.

 10-genel hayatı etkileyen olaylar

Doğal afet v.b gibi durumlarda işyerinin faaliyette bulunmaması sebebi ile işçinin çalışmadığı gün sayısı kadar SGK’ya eksik bildirilmesini sağlayan koddur.

Eksik gün nedeni 12

İşçinin ay içerisinde 30 günden az çalışma sebebi bir nedenden fazla ise bu kodla bildirim yapılır. Örneğin 2020 Ocak ayında işçi 3 gün rapor aldı ve sonrasında da 7 gün ücretsiz izne ayrıldıysa bu durumda 12 Birden fazla kodu ile SGK’ya eksik gün bildirimi yapılır.

Eksik gün nedeni 13

Tabloda yer alan kodlardan birisi işçinin eksik çalışma nedeni değilse bu kodla bildirim yapılabilir.

15- Devamsızlık

Bu kod devamsızlık yapan işçinin ay içerisinde devamsızlık yaptığı gün sayısı kadar SGK’ya bildirimini sağlayan koddur.

16-Fesih tarihinde çalışmamış

İş sözleşmesinin feshedildiği tarihte çalışmayan işçi için eksik gün bildiriminde kullanılan koddur.

17- Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma

SGK ek 9 10 günden fazla kapsamında 30 günden az çalışanların SGK Tescil ve Hizmet dökümünde otomatik olarak çıkan eksik gün kodudur.

18-kısa çalışma ödeneği

İşkur’dan kısa çalışma ödeneği alanların bildirimi için kullanılan koddur.

19-ücretsiz doğum izni

Malumunuz çalışanların analık izni bitim tarihinden sonra 6 ay süre ile ücretsiz izin hakkı vardır. Ücretsiz doğum iznindeki çalışan için işveren eksik gün bildirimini SGK 19 eksik gün kodu ile yapar.

20-ücretsiz yol izni

Yıllık izne ilave olarak ücretsiz yol izni verilen çalışanın eksik gün bildirimi için kullanılan koddur.

Sgk eksik gün 21 ne demek

Ücretsiz izne ayrılan çalışanın SGK’ya eksik gün bildirimi için kullanılan koddur.

23-yarım çalışma ödeneği

İşkur’dan doğum sonrasında yarım çalışma ödeneği alanların 30 günden az sürelerinin eksik bildirimi için kullanılan koddur.

24-yarım çalışma ödeneği ve diğer nedenler

Yarım çalışma ödeneği aldığı süre boyunca bu neden haricinde işyerinde herhangi bir sebeple eksik çalışanların bildirimine ilişkin kullanılan koddur.

SGK eksik gün nedenleri 25

Gün tamamlaması gereken sigortalılar için eksik gün bildirimi 25 kodu ile yapılır.

Puantaj kaydı nedir ?

Haftalık çalışma saatinin altında çalışanlar için çalıştıkları gün ve saatin belirlenmesi için aylık olarak tutulan cetveldir. 07-Puantaj eksik gün kodu ile bildirim yapılacaklar için bu cetvel kullanılır.

Kod 7 puantaj sisteminde son durum 2020

2014 yılında kadar 07-Puantaj kodu ile eksik günle bildirilenlere ayın geri kalan günleri için bağkur primi ya da genel sağlık sigortası prim borcu çıkartılmıyordu. Ancak Sosyal güvenlik Kurumu 2014 yılında çıkarmış olduğu 2014/05 Sayılı genelgesi ile bu durumu ortadan kaldırdı.

Genelgeye göre puantaja tabi olarak ay içerisinde 30 günden az bildirilenlerden eğer şirket ortaklığı, vergi kaydı ya da çiftçilik kaydı olanlar varsa bu kişilerin 30 günden eksik kalan sürelerini bağkur kapsamında tamamlaması zorunlu.

Kısmi süreli iş sözleşmesi sgk bildirimi 2020

Bildiğiniz üzere 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre bir çalışmanın kısmi süresi haftalık çalışma süresinin 2/3’ünden fazla olamamaktadır. Hal böyle olunca kısmi süreli çalışmada sigortalılar aylık 20 günün altında bildirilemez. Bu durumdaki sigortalıların 07-Puantaj kodu ile bildirilmesi gerekmektedir.

Eksik gün bildirimi cezası

Yukarıda da belirttiğimiz gibi eksik gün bildirim zorunluluğu kaldırılmıştır. Hal böyle olunca eksik gün bildirimi yapılmadı diye idari para cezası kesilmemekte.

Eksik gün bildirimi hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. birkan

  kısmi süreli iş sözleşmesi bilgileri hatalı mı acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hatalı olan kısım nedir?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.