Analık Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Analık parası diğer adı ile doğum raporu parası 4a ssk kapsamında çalışan ya da 4b bağkur kapsamında prim ödemesi yapan kadınlara doğumdan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumundan ödenen bir ödenek türüdür. Analık iş göremezlik ödeneği olarak da adlandırılan bu ödemeden yararlanabilmek için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Analık parası diğer adı ile doğum raporu parası 4a ssk kapsamında çalışan ya da 4b bağkur kapsamında prim ödemesi yapan kadınlara doğumdan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumundan ödenen bir ödenek türüdür. Analık iş göremezlik ödeneği olarak da adlandırılan bu ödemeden yararlanabilmek için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Bu yazımızda analık iş göremezlik ödeneği ne zaman yatar, çalışabilir raporu ne zaman alınır, doğum raporumu nasıl görebilirim gibi analık parası sgk ödemesi hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Analık parası nedir ?

Analık ödemesi sigortalı çalışan anne ya da bağkur ödeyen anneye doğum öncesi ve doğum sonrası rapor parası olarak yapılan ödemedir. Bu süre zarfında sigortalılar için işverenleri maaş ödemez. Maaş ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılır. Ödenen bu ödenek analık işgöremezlik parası olarak tanımlanır.

Doğum rapor parası nasıl alınır ?

Doğum nedeniyle SGK tarafından ödenen analık geçici iş göremezlik ödemesinden yararlanabilmeniz için analık parası alma şartları şu şekildedir;

 • Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta ya da bağkur priminizin olması,
 • Aktif çalışan olmanız ya da aktif bağkurlu olmanız,
 • Bağkur kapsamında iseniz son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması,
 • En geç 32. haftaya kadar doğum öncesi raporu almanız ya da 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almanız gerekiyor.

*** Yukarıdaki tüm analık rapor parası alma şartları sağlansa bile Doğum iznindeyken işten ayrılan kadınlara işten ayrılış tarihinden sonraki 9. güne kadar ödeme yapılmakta.  

Analık ödemesi hesaplaması nasıl yapılır ?

Analık parası ne kadar alırım sorusunun cevabı brüt kazanca göre farklılık gösterir. Hesaplama doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanç ve son 3 aylık toplam gün sayısı esas alınarak yapılır. Toplam brüt kazanç toplam gün sayısına bölünür ve bulunan sonucun 2/3’ü bir günlük analık rapor parası olarak ödenir. Eğer tekil gebelik ise 112 günlük, eğer çoğul gebelik ise ikiz, üçüz v.s. bu durumda toplamda 126 günlük ödeme yapılır.

***Ne kadar analık parası alabileceğinizi biz hesaplayabiliriz. Yazının sonundaki yorum bölümünden doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınızı ve son 3 aylık toplam gün sayınızı yazın ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayalım. Dilerseniz hemen rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret ederek hesaplama tablomuz aracılığı ile kendiniz de hesaplama yapabilirsiniz.

Analık parası sorgulama nasıl yapılır ?

Ödemenizin ne durumda olduğunu, ödenip ödenmediğini, ödenme tutarını ve bankaya gönderilme tarihini e devletten analık raporu sorgulama sonucu öğrenebilirsiniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra SGK-4a/4b İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden analık iş göremezlik ödeneği sorgulaması yapabilirsiniz.
 • Doğum rapor parası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ analık rapor parası sorgulama.

Analık parası emanete alındı ne demek

E devletten sorgulama sonucunda rapor paranız emanete alındı ibaresini görebilirsiniz. Bunun sebebi şudur. SGK ödemenizi PTT’ye gönderir. Sizin bu ödemeyi almak için PTT’ye gönderildikten sonra 2 aylık süreniz vardır. Bu iki aylık süre içerisinde ödemenizi almazsanız ödeme SGK emanet hesaplarına geri döner. Bu parayı alabilmeniz için aşağıda belirttiğimiz şekilde banka hesabı tanımlaması yapmanız gerekiyor. Banka hesabınızı tanımladıktan sonra en geç 1 hafta içerisinde ödemeniz tanımlamış olduğunuz hesaba gönderilmiş olacaktır.

Rapor parası emanetten nasıl alınır, emanete alınan rapor parası başvurusu nasıl yapılır hakkında detaylar için  rapor parası emanetten nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gebelik rapor parası ne zaman yatar ?

Analık parası nezaman yatar sorusu konu hakkında en çok sorulan soruların başında geliyor. Ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından parça parça ödenebilmektedir. Yani analık işgöremezlik parasını almak için raporun tamamının bitmesini beklemenize gerek yoktur.

İşveren kısmi olarak çalışmazlık girişi yaparsa SGK tarafından ödemeniz de kısmi kısmi yapılır. Tabi bunun için işverenin çalışmadığınıza dair bildirimi SGK’ya elektronik ortamda yapması gerekir. İşveren bildiriminin ardından raporun ödenme süresi ortalama 10-15 gündür. Kısmi onay varsa işveren onayından sonra ödeme yapılması için SGK’ya bildirim yapmanız gerekiyor.

Analık iş göremezlik nereye yatar ?

Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa ödemeniz PTT’ye gönderilir ve kimliğiniz ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden ödemenizi alabilirsiniz. Yok ben PTT ile uğraşamam banka hesabım var oradan çekmek isterim diyorsanız bu mümkün. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünü kullanarak banka hesabınızı tanımlayabilir ve ödemenizi bankadan alabilirsiniz.

Gebelikte çalışabilir raporu hesaplaması nasıl yapılır ?

Genelde çalışabilir raporu kaçıncı haftada alınır sorusunun cevabı kafa karıştırıcı olabilmekte. Analık raporu için çalışabilir belgesi doğum öncesi rapor 32. haftada başlayabilir. Dilerseniz 32. haftada doktorunuzdan çalışabilir raporu alabilirsiniz. 32. haftadan önce çalışabilir raporu alınmaz. Doktorunuz en fazla 37. haftaya kadar çalışabilir raporu verebilir. Doğum öncesinde çalışılan bu süreler doğum sonrası rapora eklenir.

37. hafta çalışamaz raporu ne zaman alınır ?

32 hafta raporu ne zaman alınır sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim 37. haftada nasıl rapor alabileceğiniz sorusunun cevabına. Eğer 32.haftada çalışabilir raporu aldıysanız bu durumda doğum olana kadar yeniden rapor almanız gerekmemektedir. Kısaca 32.hafta çalışamaz raporu alanlara doğum olduktan sonra doğum sonrası iş göremezlik raporu verilmektedir.

Çalışmayan kadın doğum parası ne kadar ?

Herhangi bir işte sigortalı çalışmayan ya da bağkurlu olmayan kadınlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir defalık doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır. 2020 yılı itibariyle ödenen yardım tutarları ;

 • Birinci çocuk için 300,00 TL,
 • İkinci çocuk için 400,00 TL,
 • Üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak ödenmektedir.

Çalışmayan annelere gebelik ve doğum sonucu tüm Kurumlar tarafından ödenen yardımları sayfamızda Doğum Parası Ne Kadar tek başlık altında topladık. İlgili sayfamızda tüm yardımların şartları ve güncel şartları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Doğum parası her ay alınır mı ?

SGK tarafından ödenen analık parası ödemesi doğum olduktan sonra ve doğum öncesi rapor bittikten sonra ödenmeye başlar. Doğum öncesi rapordan sonraki doğum sonrası raporlar için işverenin onayladığı kısımları SGK da parça parça öder. Yukarıda çalışmayan annelere ödenen yardım da 1 defaya mahsus ödenmekte. Bu yardımı sigortalı çalışan anneler de alabilmekte.

Doğum öncesi çalışabilir raporu onaylaması nasıl yapılır ?

Doğum öncesi çalışabilir raporu alan bir sigortalı için işveren tarafından vizite uygulamasından çalışmazlık bildirimi yapılmasına gerek yoktur. Doğum olduktan sonra doğum öncesi izin başlama tarihi ile doğum tarihine kadar geçen süre yani doğum öncesi istirahat süresi için vizite uygulaması üzerinden çalışmazlık onayı yapılabilir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Analık Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?” üzerine 8 yorum
 1. Merhaba, analık iş göremezlik rapor parası ne zaman yatıyor bilgisi olan var mı ?? Doğum iznim dün bitti, para maaş hesabıma mı yatacak yoksa ptt den mi alacağım ??

  Cevapla
  • Merhaba. İşveren tarafından çalışmazlık bildirimi yapılsın. Bu bildirimden ortalama 10 gün sonra ödemeniz yapılır. Eğer SGK banka hesabı sisteminde tanımlı hesabınız varsa ödemeniz bu hesaba yatar. Yoksa Ptt ye yatar.

   Cevapla
  • Merhaba. Doğum olduktan sonra işveren doğum öncesi rapor için çalışmazlık girişi yapar. İşverenin bildiriminin ardından ortalama 7-10 gün içerisinde SGK ödeme sağlar. Doğum sonrası raporda da işveren raporun tamamı bitmeden kısmi onaylama yapabilir. Her bir kısmi onaydan sonra SGK ortalama 7-10 gün içerisinde ödeme yapar.

   Cevapla
 2. Merhaba. Eşim bagkurlu, lakin biz konudan haberimiz olmadığı için 32. Hafta ve sonrasında rapor almadık doktordan. Bu hafta doğum yaptı. Kalan süreden yararlanmak istiyoruz, hastanede 32. Hafta geçtiği için şu an rapor veremeyiz diyor. Ne yapmamız gerekiyor bu durumda.

  Cevapla
 3. MERHABA 26.02.2020 DE EŞİM DOĞUM YAPTI VE SGK BİLDİRİM İŞLEMLERİ DOĞRU VE ZAMANINDA YAPILDI.
  ASGARİ ÜCRET İLE ÇALIŞMAKTA KENDİSİ. İŞ BAŞI YAPTIGINDA NE KADAR ÖDEME ALABİLECEK ACABA?
  İLGİNİZ İÇİN TESEKKÜR EDERİZ

  Cevapla
  • Merhaba. Asgari ücret ile bildirim yapılıyorsa günlük ödeme tutarı 65 lira civarında olur. Toplamda 112 günlük ödeme alır. Buna göre hesaplama yapabilirsiniz.

   Cevapla
Yorum yapın