Analık İş Göremezlik Ödeneği

4

Analık iş göremezlik ödeneği 4a ssk kapsamında çalışan ya da 4b bağkur kapsamında prim ödemesi yapan kadınlara doğumdan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumundan ödenen bir ödenek türüdür. Analık rapor parası olarak da adlandılan bu ödemeden yararlanabilmek için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Bu yazımızda SGK doğum rapor parası yani analık geçici iş göremezlik hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Analık ödeneği alma şartları

Doğum nedeniyle SGK tarafından ödenen analık geçici iş göremezlik ödemesinden yararlanabilmeniz için;

 • Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta ya da bağkur priminizin olması,
 • Aktif çalışan olmanız ya da aktif bağkurlu olmanız,
 • Bağkur kapsamında iseniz son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması,
 • En geç 32. haftaya kadar doğum öncesi raporu almanız ya da 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almanız gerekiyor.

*** Doğum iznindeyken işten ayrılan kadınlara işten ayrılış tarihinden sonraki 9. güne kadar ödeme yapılmakta.  Ayrıntılı şartlar ve istisnai durumlar için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Gebeliğin kaçıncı haftasında çalışabilir raporu alınır?

Doğum öncesi rapor 32. haftada başlayabilir. Dilerseniz 32. haftada doktorunuzdan çalışabilir raporu alabilirsiniz. 32. haftadan önce çalışabilir raporu alınmaz. Doktorunuz en fazla 37. haftaya kadar çalışabilir raporu verebilir. Doğum öncesinde çalışılan bu süreler doğum sonrası rapora eklenir.

Analık ödemesi hesaplama

Analık parası ne kadar alırım sorusunun cevabı brüt kazanca göre farklılık gösterir. Hesaplama doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanç ve son 3 aylık toplam gün sayısı esas alınarak yapılır. Toplam brüt kazanç toplam gün sayısına bölünür ve bulunan sonucun 2/3’ü bir günlük analık rapor parası olarak ödenir. Eğer tekil gebelik ise 112 günlük, eğer çoğul gebelik ise ikiz, üçüz v.s. bu durumda toplamda 126 günlük ödeme yapılır.

***Ne kadar analık parası alabileceğinizi biz hesaplayabiliriz. Yazının sonundaki yorum bölümünden doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınızı ve son 3 aylık toplam gün sayınızı yazın ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayalım.

Dilerseniz hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret ederek hesaplama tablomuz aracılığı ile kendiniz de hesaplama yapabilirsiniz.

Analık iş göremezlik raporu sorgulama

Ödemenizin ne durumda olduğunu, ödenip ödenmediğini, ödenme tutarını ve bankaya gönderilme tarihini e devletten sorgulama sonucu öğrenebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra SGK-4a/4b İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden ödemenizi sorgulayabilirsiniz.

Ödeme sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >>> analık rapor parası sorgulama.

Analık parası emanete alındı ne demek

E devletten sorgulama sonucunda rapor paranız emanete alındı ibaresini görebilirsiniz. Bunun sebebi şudur. SGK ödemenizi PTT’ye gönderir. Sizin bu ödemeyi almak için PTT’ye gönderildikten sonra 2 aylık süreniz vardır. Bu iki aylık süre içerisinde ödemenizi almazsanız ödeme SGK emanet hesaplarına geri döner. Bu parayı alabilmeniz için aşağıda belirttiğimiz şekilde banka hesabı tanımlaması yapmanız gerekiyor. Banka hesabınızı tanımladıktan sonra en geç 1 hafta içerisinde ödemeniz tanımlamış olduğunuz hesaba gönderilmiş olacaktır.

Rapor parası emanetten nasıl alınır, emanete alınan rapor parası başvurusu nasıl yapılır hakkında detaylar için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-emanetten-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Analık parası ne zaman yatar ?

Analık parası nezaman yatar sorusu konu hakkında en çok sorulan soruların başında geliyor. Ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından parça parça ödenebilmektedir. Yani analık işgöremezlik parasını almak için raporun tamamının bitmesini beklemenize gerek yoktur.

İşveren kısmi olarak çalışmazlık girişi yaparsa SGK tarafından ödemeniz de kısmi kısmi yapılır. Tabi bunun için işverenin çalışmadığınıza dair bildirimi SGK’ya elektronik ortamda yapması gerekir. İşveren bildiriminin ardından raporun ödenme süresi ortalama 10-15 gündür. Kısmi onay varsa işveren onayından sonra ödeme yapılması için SGK’ya bildirim yapmanız gerekiyor.

Hemen https://sgkbilgisi.com/analik-is-goremezlik-odenegi-ne-zaman-yatar/ sayfamızı ziyaret ederek ödemenizi ne zaman alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Analık iş göremezlik nereye yatar ?

Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa ödemeniz PTT’ye gönderilir ve kimliğiniz ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden ödemenizi alabilirsiniz. Yok ben PTT ile uğraşamam banka hesabım var oradan çekmek isterim diyorsanız bu mümkün. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünü kullanarak banka hesabınızı tanımlayabilir ve ödemenizi bankadan alabilirsiniz.

Analık rapor parası konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

4 Yorum
 1. UMUT

  MERHABA 26.02.2020 DE EŞİM DOĞUM YAPTI VE SGK BİLDİRİM İŞLEMLERİ DOĞRU VE ZAMANINDA YAPILDI.
  ASGARİ ÜCRET İLE ÇALIŞMAKTA KENDİSİ. İŞ BAŞI YAPTIGINDA NE KADAR ÖDEME ALABİLECEK ACABA?
  İLGİNİZ İÇİN TESEKKÜR EDERİZ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret ile bildirim yapılıyorsa günlük ödeme tutarı 65 lira civarında olur. Toplamda 112 günlük ödeme alır. Buna göre hesaplama yapabilirsiniz.

 2. Yağız

  Merhaba. Eşim bagkurlu, lakin biz konudan haberimiz olmadığı için 32. Hafta ve sonrasında rapor almadık doktordan. Bu hafta doğum yaptı. Kalan süreden yararlanmak istiyoruz, hastanede 32. Hafta geçtiği için şu an rapor veremeyiz diyor. Ne yapmamız gerekiyor bu durumda.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum sonrası raporu alın en azından. Sgk 8 haftalık ödeme yapar doğum sonrası için.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.