Analık Parası/Analık İş Göremezlik Ödeneği

0

4a ssk kapsamında çalışan ya da 4b bağkur kapsamında prim ödemesi yapan kadınların doğumdan dolayı Sosyal Güvenlik Kurumundan analık parası diğer adı ile analık iş göremezlik ödeneği alma hakları bulunmaktadır. Daha önce SGK rapor parası alma şartları başlıklı yazımızda rapor alan sigortalıların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan rapor parası alabilme şartları konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise analık parası nedir, analık parası alma şartları nelerdir v.s. gibi SGK analık parası konusunda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. 

Analık parası alma şartları nelerdir, kimler analık iş göremezlik ödeneği alabilir ?

Doğum nedeniyle SGK tarafından ödenen analık geçici iş göremezlik ödemesinden yararlanabilmeniz için;

  • Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün sigorta ya da bağkur priminizin olması,
  • Aktif çalışan olmanız ya da aktif bağkurlu olmanız,
  • Bağkur kapsamında iseniz son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması,
  • En geç 32. haftaya kadar doğum öncesi raporu almanız ya da 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almanız gerekiyor.

*** Doğum iznindeyken işten ayrılan kadınlara işten ayrılış tarihinden sonraki 9. güne kadar ödeme yapılmakta. 

Ayrıntılı bilgiyi iş göremezlik ödemesi şartları başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Analık parası hesaplaması nasıl yapılır, analık parası ne kadar ödeniyor ?

Analık parası ne kadar alırım sorusunun cevabı brüt kazanca göre farklılık gösterir. Hesaplama doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanç ve son 3 aylık toplam gün sayısı esas alınarak yapılır. Toplam brüt kazanç toplam gün sayısına bölünür ve bulunan sonucun 2/3’ü bir günlük analık rapor parası olarak ödenir. Eğer tekil gebelik ise 112 günlük, eğer çoğul gebelik ise ikiz, üçüz v.s. bu durumda toplamda 126 günlük ödeme yapılır.

***Ne kadar analık parası alabileceğinizi biz hesaplayabiliriz. Yazının sonundaki Soru Sor bölümünden doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınızı ve son 3 aylık toplam gün sayınızı yazın ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayalım.

Analık parası sorgulaması nasıl ve nereden yapılır?

Ödemenizin ne durumda olduğunu, ödenip ödenmediğini, ödenme tutarını ve bankaya gönderilme tarihini e devletten sorgulama sonucu öğrenebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra SGK-4a/4b İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden ödemenizi sorgulayabilirsiniz.

Ödeme sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >>> analık rapor parası sorgulama

Analık parası emanete alındı ne demek?

E devletten sorgulama sonucunda rapor paranız emanete alındı ibaresini görebilirsiniz. Bunun sebebi şudur. SGK ödemenizi PTT’ye gönderir. Sizin bu ödemeyi almak için PTT’ye gönderildikten sonra 2 aylık süreniz vardır. Bu iki aylık süre içerisinde ödemenizi almazsanız ödeme SGK emanet hesaplarına geri döner. Bu parayı alabilmeniz için aşağıda belirttiğimiz şekilde banka hesabı tanımlaması yapmanız gerekiyor. Banka hesabınızı tanımladıktan sonra en geç 1 hafta içerisinde ödemeniz tanımlamış olduğunuz hesaba gönderilmiş olacaktır.

Analık parası ne zaman yatar?

Analık parası nezaman yatar sorusu konu hakkında en çok sorulan soruların başında geliyor. Ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından parça parça ödenebilmektedir. Yani analık işgöremezlik parasını almak için raporun tamamının bitmesini beklemenize gerek yoktur. İşveren kısmi olarak çalışmazlık girişi yaparsa SGK tarafından ödemeniz de kısmi kısmi yapılır. Tabi bunun için işverenin çalışmadığınıza dair bildirimi SGK’ya elektronik ortamda yapması gerekir. İşveren bildiriminin ardından raporun ödenme süresi ortalama 10-15 gündür. Kısmi onay varsa işveren onayından sonra ödeme yapılması için SGK’ya bildirim yapmanız gerekiyor.

Analık parası nereye yatıyor ?

Eğer SGK şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa ödemeniz PTT’ye gönderilir ve kimliğiniz ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden ödemenizi alabilirsiniz. Yok ben PTT ile uğraşamam banka hesabım var oradan çekmek isterim diyorsanız bu mümkün. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Ardından SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünü kullanarak banka hesabınızı tanımlayabilir ve ödemenizi bankadan alabilirsiniz.

Analık parası alanlar sağlıktan yararlanır mı?

Doğum izni süresi boyunca sağlıktan da yararlanmaya devam ederseniz. Tabi bunun için işten çıkışınızın verilmemiş olması gerekiyor.

Analık parası almak için gerekli evraklar nelerdir?

SGK’ya ya da işverene doğum parası almak için herhangi bir evrak ibraz etmek zorunda değilsiniz. Her şey tamamen elektronik ortamdan gerçekleştiriliyor. Ama sizin burada dikkat etmeniz gerekenler doğum öncesi ve doğum sonrası raporlarınızın sisteme eksiksiz olarak girildiğinden emin olmak. Rapor girişlerini hastane yapıyor ve hastane yapar yapmaz raporun bir nüshası elektronik ortamda işverene diğeri ise SGK’ya intikal ediyor.

Analık rapor parası konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.