Rapor Parası Alma Şartları 2020

0

Rapor parası alma şartları geçici iş göremezlik raporu alanlar tarafından merak edilmektedir. Raporlu olduğunuz diğer adı ile istirahatli olduğunuz süre boyunca sözleşmenizde aksi bir hüküm yoksa işveren maaşınızı ödemez.

Raporlu olduğunuz sürelerdeki ödemenizi Sosyal Güvenlik Kurumu yapar. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bu ödeme ise geçici iş göremezlik ödemesi diğer ismi ile rapor parası olarak adlandırılır.Yazımızın devamında ise rapor parası alma şartları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Rapor parası almak için şartlar

Raporun alınış sebebine göre şartlar farklılık gösterebilmektedir. İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve doğum rapor parası alma şartlarınu bu yüzden ayrı başlıklar altında ele almak gerekiyor.

Rapor parası alma şartları 2020 ( Hastalık)

Hastalıktan dolayı rapor parası alabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

 • Rapor aldığınız tarihte aktif olarak çalışıyor olmanız,
 • Rapor aldığınız tarihten önceki son bir sene içinde en az 90 günlük sigortanızın olması.

Yukarıdaki şartları sağlamanız halinde SGK tarafından geçici iş göremezlik ödeneğiniz ödenecektir.

Şunu da hatırlatmadan geçmek istemiyorum. Hastalıktan dolayı alınan raporlarda ilk 2 güne ödeme yapılmaz. Yani 1 ve ya 2 günlük raporlar için ödeme alamazsınız. Örneğin 10 günlük bir geçici iş göremezlik raporu aldıysanız bunun 8 günlük kısmına ödeme yapılır.

Rapor parası almak için kaç gün sigortalı olmak gerekli ?

Hastalıktan kaynaklı olarak geçici iş göremezlik parası alabilmek için rapor alınan tarihten önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminin olması gerekiyor. Doğum rapor parası için ise doğumdan önceki son 1 sene içerisinde en az 1 yıllık sigorta şartı aranıyor. İş kazalarında prim gün şartı aranmıyor.

Emekli çalışan rapor parası alabilir mi ?

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destekleme primine tabi olarak sigortalı çalışmaya devam edenlere hastalıktan dolayı aldıkları geçici iş göremezlik raporları için ödeme yapılmaz. Emeklilere sadece iş kazası halinde alınan istirahat raporları için ödeme yapılır. Ayrıca çalışan emeklilere bir defaya mahsus SGK emzirme yardımı da ödenir. Emzirme yardımı başvurusu için hemen https://sgkbilgisi.com/emzirme-yardimi-hakkinda-her-sey/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum rapor parası almanın şartları

SGK tarafından ödenen analık doğum rapor parası şartları şu şekildedir;

 • Analıktan dolayı rapor aldığınız ve raporlu olduğunuz sürece aktif çalışan olmanız,
 • Doğum yaptığınız tarihten önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün sigortanızın olması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen SGK tarafından ödenen hamilelikte rapor parası alma şartlarını sağlıyorsanız SGK size 112 günlük ödeme yapar. Eğer çoğul doğum ise yani ikiz, üçüz v.s. ise bu durumda 126 günlük ödeme yapılır.

SGK doğum rapor parası alma şartları, ödeme tutarları, rapor alırken dikkat edilmesi gerekenler ve daha fazlası için hemen https://sgkbilgisi.com/analik-parasi-analik-is-goremezlik-odenegi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş kazası rapor parası şartları

İş kazası sgk rapor parası alma şartları ise şunlardır;

 • İş kazası bildiriminin işveren tarafından yapılmış olması,
 • Raporlu olduğunuz süre boyunca aktif çalışan olmanız,

Gerekiyor.  İş kazalarında raporlu olunan sürelerin tamamına ödeme yapılır. İş kazası rapor paranızı hesaplamak, şartlar konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmak için hemen https://sgkbilgisi.com/is-kazasi-rapor-parasi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası nasıl alınır 2020

Rapor parası alabilmek için öncelikle doktor tarafından raporun sisteme eksiksiz ve hatasız olarak girilmesi gerekiyor. Rapor doktor tarafından yazılıp onaylandıktan sonra elektronik ortamda hem işverene hem de SGK’ya gönderilir. Raporun bitiminin ardından işveren tarafından rapor için çalışmazlık bildirimi yapılması gerekmektedir. Çalışmazlık bildiriminin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeme ortalama 15 gün içerisinde PTT ya da kişinin tanımlı banka hesabına gönderilecektir.

Rapor parası ne zaman yatar 2020

Rapor parası alabilmek için raporun bitmiş olması ve işveren tarafından çalışmazlık bildiriminin yapılmış olması gerekmektedir. İşveren tarafından bildirim yapılması durumunda ödeme ortalama olarak en geç 10-15 gün içerisinde PTT ya da kişinin SGK sisteminde tanımlı banka hesabına aktarılmaktadır. Rapor paranızın durumunu sorgulamak, ödenip ödenmediğini öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-sorgulama-rapor-parasi-nezaman-yatar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum rapor parası ne zaman yatar 2020

Doğum rapor parası alabilmek için 32. haftada doğum öncesi çalışmaz ya da 37. haftaya kadar çalışabilir raporlarının kesinlikle alınması gerekmektedir. Doğum olduktan sonra işveren doğum öncesi rapor için çalışmazlık girişi yapar. Bu bildirim üzerine SGK bildirim tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde ödemeyi yapar.

Doğum sonrası rapor için işveren parça parça da bildirim yapabilir ya da raporun tamamı bittikten sonra da yapabilir. İşverenin her bildiriminden sonra ödeme süresi ortalama olarak 10-15 gündür. Analık doğum parası tutarları, annelere ödenen tüm yardımlar ve detaylar için hemen https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası nereden alınır 2020

Eğer SGK Şahıs ödemeleri banka sisteminde tanımlı banka hesabınız yoksa ödemeniz PTT’ye gönderilir. Ödemeyi PTT’ye aktarıldıktan sonra en geç 2 ay içerisinde alabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka sisteminde kendi banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

2020 rapor parası sorgulama

E devlet sisteminde SGK-4a/4b İş göremezlik ödemesi görme menüsünden sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sonucunda karşınıza çıkabilecek sonuç ve anlamları ise aşağıdaki gibidir;

 • Rapor parası bilgi yok:  Bu raporunuzun sisteme hiç kaydedilmediği, işveren ya da SGK tarafından herhangi bir işlem yapılmadığı v.s. gibi birçok anlama gelebilir. Eğer raporunuz bitmiş olmasına rağmen hala bu uyarıyı görüyorsanız vakit kaybetmeden SGK ile görüşün. Ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-bilgi-yok-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Merkeze gönderildi: Raporunuz ile ilgili onay işlemlerinin tamamlandığı ve bankaya gönderileceği anlaşılır. Merkeze gönderildiyi gördükten sonra ödemenizi ortalama 1 hafta içerisinde alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-merkeze-gonderildi-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Bankaya gönderildi: 
 • Ödendi: Ödemenizi PTT’den aldığınız ya da ödemenizin banka hesabınıza aktarıldığı anlamına gelir.
 • Emanete alındı: Ödemenizi PTT’ye gönderildikten sonra 2 ay içerisinde almazsanız SGK’ya iade edilir. Bu durumda emanete alındı olarak çıkar karşınıza. Emanete alınan SGK rapor parası ve diğer şahıs ödemelerinizi SGK’ya dilekçe ile başvurarak yeniden gönderilmesini talep edebilir ya da e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünden hesap tanımlaması yaparak alabilirsiniz.  Banka hesabı tanımlamanızın ardından emanete alınan paranız ortalama 3 işgünü içerisinde tanımlamış olduğunuz hesaba gönderiliyor. Emanetteki rapor parası nasıl alınır öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-emanetten-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Rapor parası bankaya gönderilmeyi bekliyor

Eğer e devlet sorgulaması sonucunda bu uyarı ile karşılaştıysanız bunu gördükten sonra ödemenizi PTT’den ya da tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için https://sgkbilgisi.com/rapor-parasi-bankaya-gonderildi-ne-demek/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Aile hekimi kaç gün rapor verebilir

Aile hekimi bir defada en fazla 10 güne kadar rapor verebilir. Rahatsızlığın devam etmesi durumunda 10 günün devamında ikinci 10 gün için de istirahat raporu verebilir. İkinci 10 günlük raporun bitiminde eğer rahatsızlık devam ediyorsa artık aile hekimi bunu uzatamaz ve raporun devam edebilmesi için heyet raporu alınması gerekiyor. Bir takvim yılı içerisinde tek doktordan ya da aile hekiminden alınacak raporların toplam gün sayısı 40 günü geçemez.

SGK rapor parası konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.