Yurtdışında Alınan Engelli Raporu Türkiye’de Geçerli mi ?

0

Yurtdışında alınan engelli raporu Türkiye’de geçerli mi ? Bildiğiniz gibi en az %40 ya da üzerinde engelli raporu olan kişiler Türkiye’de yaş beklemeden erken engelli emeklilik hakkından yararlanabilmekte. Engelli emeklilik hakkından yararlanmak için aranan ilk ve olmazsa olmaz şartlardan birisi de tam teşekküllü sağlık kurulu raporu diğer adı ile engelli raporunun olması.

İşte tam da burada yurtdışında ikamet eden ve çalışan Türk vatandaşlarının sorduğu şu sorunun cevabı merak edilmekte: Türkiye’den alınmayan engel raporu Türkiye’de geçerli olur mu ? Bu yazımızda hem bu sorunun cevabını hem de heyet raporu diğer adı ile engelli raporu nedir? Nasıl alınır ? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Yurtdışı engelli raporu Türkiye’de geçerli mi ?

Türkiye’de erken emeklilik hakkı, vergi indirimi ve diğer engelli haklarından yararlanabilmek için aranan şartlardan birisi en az %40 ve üzeri rapor alınmış olması. Yurtdışından alınan engelli raporu özellikle Almanya, Avusturya, Hollanda gibi emeklilik anlaşmalı ülkeler olsalar bile bu raporların Türkiye’de geçerliliği bulunmamakta. Türkiye’de yeniden rapor çıkartmanız gerekmekte. Engelli raporu ile Türkiye’de elde edebileceğiniz tüm haklara https://sgkbilgisi.com/engelli-haklari/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Yazımızın devamında ise nasıl engelli raporu alabileceğiniz hakkında detayları bulabilirsiniz.

Engelli raporu nasıl alınır ?

Türkiye’de engelli raporu diğer adı ile 3 doktor imzalı heyet raporu başvurusu yapabilmek için bizzat hastaneye başvuru şartı aranır. Yani öncesinde başvuru yapamazsınız. Engel raporunu tam teşekküllü devlet hastaneleri ya da üniversite hastanelerinden alabilirsiniz. Özel hastanelerden alınacak raporlar emeklilik ve çoğu hak için kabul edilmemekte.

Rapor almak için öncelikle hastane rapor merkezinden randevu almanız ve randevu esnasında istenen evraklar ile birlikte hastaneye başvuru yapmanız gerekmekte. Başvuruda izleyeceğiniz yol, heyet raporu ücreti, adım adım gerekli tüm evraklar ve detayları https://sgkbilgisi.com/heyet-raporu-nasil-alinir/ yazımızda anlattık. Hemen ilgili yazımızı takip ederek kolayca rapor başvurusu yapabilirsiniz.

Heyet randevusu nasıl alınır ?

Randevu işlemi Alo-182’den alınamamakta. Bizzat hastane rapor merkezini telefon ile arayarak randevu talebinde bulunmanız gerekmekte. Bunun için de heyet raporu alacağınız hastaneyi telefonla aramanız ve randevu talep etmeniz gerekmekte. Hastanelerin güncel telefon numaralarına internetten ulaşabilirsiniz.

Heyet raporu hangi günler alınır ?

Başvuruyu ve sonrasında hazırlanan raporu ne zaman ve hangi gün alacağınız konusunda hastane tarafından bilgilendirme sağlanır. Bunun için belirlenen bir gün yoktur. Her bir hastane ayrı ayrı günlerde işlem sağlar.

Sağlık raporu ne kadar sürede alınır ?

Okurlarımız tarafından sık sorulan özürlü heyet raporu kaç günde çıkar sorusunun cevabı değişkenlik gösterse de hastanede gerekli tüm işlemler tamamlandıktan sonra ortalama olarak 10-15 gün içerisinde rapor düzenlenir. Düzenleme sağlandıktan sonra elden de alınabilir ya da hastane ilgili kişi ya da Kurum adına posta ile de gönderim sağlayabilir.

Yurtdışında yaşanların Türkiye’de erken emeklilik şartları

En az %40 ya da üzeri engel raporunu Türkiye’de almış olmanız kaydı ile yaş beklemeden erken emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Eğer Türkiye’de prim gün sayınız yeterli değilse öncelikle yurtdışı borçlanması yapmanız ve prim gün sayısını buna göre tamamlamanız gerekmekte.

Güncel yurtdışı borçlanma prim tutarları ve başvuruda izlemeniz gereken yol hakkında detayları https://sgkbilgisi.com/sgk-yurtdisi-borclanma/ sayfamızda bulabilirsiniz. Yurtdışında ya da Türkiye’de ilk prim ödeme tarihiniz ve toplam prim gün sayınıza göre engelli erken emeklilik şartlarınız ve alabileceğiniz emekli maaşını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Heyet raporu geçerlilik süresi

Sağlık kurulu raporu geçerlilik süresi hastalık durumuna göre belirlenir. Tedavi ile iyileşmesi olası olan hastalıklarda raporlar süreli olarak belirtilir ve bu raporlarda bitiş süresi ile kontrol tarihi yazar. Ancak iyileşme olasılığı bulunmayan hastalıklarda raporlar süresiz olarak verilir ve rahatsızlıkta bir değişiklik ya da artış olmadığı sürece yenilenme için başvuru yapılması gerekmez.

Heyet raporunda kaç doktorun imzası olur ?

Bir raporun heyet raporu olarak tanımlanabilmesi ve geçerlilik kazanabilmesi için en az 3 doktor imzası gerekir. 3 doktora ilave olarak Başhekim ya da yardımcısının imzası da istenir.

Engelli raporu hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.