Çiftçi Bağkurunda Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

4

Çiftçi bağkurunda erken emeklilik şartları hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ziraat odalarında, il/ilçe tarım müdürlüklerinde, pancar odalarında v.s. kaydı olan kısacası ÇKS yani çiftçi kayıt sisteminde kaydı olanlar sigortalı çalışmıyorsa  çiftçi bağkuru kapsamında sayılıyorlar ve bu kapsamda prim ödemesi yapıyorlar.

Tarım/çiftçi bağkurlu olarak prim ödemesi yapanlar da diğer sigortalılar gibi erken emekli olabilmekte. Bu yazımızda tarım bağkuru kapsamında malulen ve erken emeklilik şartları konusunda bilgi verilecektir.

Çiftçi bağkuru kaç yılda emekli olur ?

Normalde çiftçi bağkuru  kapsamında emeklilik için ilk bağkur başlangıç tarihinize göre gerekli olan prim gün sayısı ve yaş şartını sağlamanız gerekli. Yaştan emekli olmak için 5400 gün, normal emeklilik ise 9000 günü tamamlamanız gerekiyor. Normal emeklilik şartları ve emeklilik hesaplama tablosu için hemen  bağkur emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Bağkur erken emeklilik yaşı ve şartları hakkında yazımızın devamında bilgi verilecektir.

Tarım bağkuru erken emeklilik şartları nelerdir ?

Eğer iş göremeyecek derecede rahatsızlığınız varsa çiftçi bağkur’u kapsamında yaşa takılmadan da erken emekli olabilirsiniz. Çiftçi bağkuru kapsamındakilere erken emeklilik hakkı ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra verilmiştir.

Buna göre ilk defa tarım bağkur’u olduğunuz tarihten sonra meydana gelen bir rahatsızlık varsa en az 10 yıllık sigortalılık süresi şartı ve 1800 prim gününüzün olması halinde çiftçi bağkur kapsamında malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Eğer işgücü kaybınızın en az %60 ve üzerinde olduğu tespit edilirse malulen emekli olabilirsiniz.  Malulen emeklilik tarihizini öğrenmek için hemen malulen emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer rahatsızlığınız doğuştan ya da çiftçi bağkura başlamadan önce varsa malulen emekli olamazsınız.

 • Bu durumda erken emekli olma hakkından yararlanmanız gerekiyor. Eğer %60 ve üzeri sağlık raporunuz varsa bu kapsamda 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3960 günü tamamladığınızda emekli olursunuz.
 • %40-49 arasında rapor varsa 18 yıldan veri sigortalı olmanız ve 4680 günü tamamlamanız,
 • %50-59 arasında rapor varsa 16 yıldan beri sigortalı olmanız ve 4320 günü tamamlamanız halinde yaş beklemeden erken emekli olursunuz.

Bağkur tarım sigortası erken emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Tarım bağkur malulen ya da erken emeklilik başvurularınızı en son prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor.

Çiftçi bağkuru malulen/erken emeklilik başvurusunda istenen belgeler nelerdir ?

Çiftçi bağkuru emeklilik başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

 • Malulen/erken emeklilik talep formu ( indir). 
 • Kimlik fotokopisi.
 • Bağkur sigortalılık belgesi
 • Varsa daha önce almış olduğunuz sağlık kurulu raporu,
 • Erkek bağkurlular için askerlik ile ilişik olmadığına dair belge.

Tarım bağkuru nasıl iptal edilir ?

İptal için ÇKS yani çiftçilik kaydınızı silmeniz gerekiyor. Eğer 65 yaşı tamamladıysanız 65 yaş sebebiyle 65 yaşına girdiğiniz tarih itibariyle durdurabilirsiniz. Sigortalı çalışıyorsanız ya farklı bir kapsamda sigortanız varsa yine SGK’ya başvuru yaparak iptal ettirebilirsiniz.

Tarım bağkuru malulen emekli maaşı ne kadar ?

Ortalama alınacak emekli maaşları her yıl güncelleme ve enflasyon oranları esas alınarak farklılık göstermekte ve değişmekte. Hemen ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım bağkur emeklilik yaşı v.s. konularında ayrıntılı bilgiyi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


4 Yorum
 1. Bülent

  Merhaba.1998 işe girişliyim ve 4700 gün primim var. Bağkur 28/5 maddeden %40 raporla emekli olursam ne kadar maaş alırım yada bağkur normal emeklilik ile engel raporu ile emeklilikte maaş farkı olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş olarak çok bir fark yok. Her iki durumda da ortalama 1000-1200 lira arasında maaş alırsınız.

 2. Mehmet

  Merhaba. Yüzde 40 raporum var. 2007 yılından beri düzenli bağkur ödüyorum. Ne zaman emekli olurum?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2025 yılında sigortalılık süresi şartını sağlıyorsunuz. Eğer yüzde 40 raporunuz varsa o tarihte emekli olabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.