Kanser Hastaları Malulen Emekli Olabilir mi ?

0

Kanser hastaları malulen emekli olabilir mi ? Bu soru kansere yakalanan kişi ya da yakınları tarafından bize sıklıkla iletilmekte. Biz de bu yüzden  yazı yazarak konu hakkındaki tüm soruların cevabını bir yerde toplayalım dedik.

Günümüzde kanser hastalıkları ne yazıkki gözle görülür bir şekilde artış göstermeye başladı. Hastalığa yakalananlar ve ya akrabaları için ise akla gelen ilk sorulardan birisi kanser hastaları emeklilik hakkından nasıl yararlanır sorusu gelmekte. Bu yazımızda ise kanser hastalarında malulen emeklilik nasıl olur, kanser hastalarına 18 ay maaş nasıl bağlanır konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Kanser hastaları erken emekli olabilir mi ?

Bu hastalığa yakalananların emekli olabilmesi için malulen erken emeklilik için gerekli olan temel şartları sağlamaları gerekiyor. Bu şartlar ilk defa Sosyal Güvenlik tescilinin başladığı zamandan itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve en az 1800 prim gün şartı.

Normalde malulen emeklilik için en az %60 ve üzerinde rapor gerekiyor. Ancak kanser malulen emeklilik koşulları arasında en az %60 üzeri rapor olması gerekmiyor. Eğer 10 yıl ve 1800 gün şartını sağlıyorsanız kanser hastalarına emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Malulen emeklilik şartları hakkında daha fazla detay öğrenmek ve emekli olmanız takdirde alabileceğiniz emekli maaşını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kanser hastalarına maaş başvurusu nasıl yapılır ?

Yukarıda belirtilen kanser hastalarında malulen emeklilik şartlarından olan 10 yıl ve 1800 günü sağlıyorsanız yapmanız gereken çok basit. Kanser hastalarına maaş başvurusunu son sigortalı ya da bağkurlu çalışmanın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru formu ile yapmanız yeterli olacaktır. Kanser hastalarına maaş bağlanması için başvuruda istenen belgeler şunlardır;

  • Malulen emeklilik başvuru formu ( indir).
  • Daha önce varsa almış olduğunuz raporlar,
  • Erkekler için askerlik ile ilişik olmadığına dair belge,
  • Kimlik fotopopisi.

Kanser hastalarına 18 ay maaş

Başvuru üzerine hasta anlaşmalı devlet hastanesi ya da tıp fakültesine sevk edilir. Hastane tarafından kanser teşhisi konulmuş olması yeterlidir. Teşhisin konulması ile birlikte prim günü ve sigortalılık olan temel kanser hastalarına malulen emeklilik şartlarını da sağlıyorsanız 18 ay süre ile emekli maaşı bağlanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kanser hastalarına erken emeklilik için rapor oranı şartı aranmıyor. Teşhisin konulmuş olması yeterli görülmekte. Kanserden malulen emeklilik maaşı 18 ay süre ile ödenir. 18 ayın sonunda kişi kontrole tabi tutulur. Eğer rahatsızlık devam ediyorsa maaş ödemesine devam edilir. İyileşme varsa duruma göre maaş kesilebilir.

Kanser hastası malulen emekli maaşı

Aslında halkımız tarafından yanlış bilinen bir durum söz konusu. Malulen emeklilik maaşım az olur diye genelde söylenir. Ancak durum öyle değildir. Okurlarımızdan ara sıra emekli maaşları neden az bağlanıyor sorusu da sorulmakta. Sebebi çok basit. 2008 sonrası gelen yeni maaş hesaplama sistemi.

2008/Ekim ayında yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunla emekli maaşı bağlama oranı brüt maaş üzerinden %40. 2000 öncesinde ise %80’ne yakındı. Buyrun hesabı siz yapın ve aradaki dağlar kadar farkı görün. 2000 öncesinde örneğin ortalama kazancınız 1000 lira ise 800 lira maaş alabilecekken aynı kazançla 2008 sonrası hizmetler için 400 TL bağlanacak. Basit anlamda sebebi bu.  Emekli olduğunuzda alabileceğiniz maaşı hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kanser hastaları malulen emekli olabilir mi hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.