Kanser Hastaları Malulen Emekli Olabilir mi ?

Kanser hastaları malulen emekli olabilir mi? Bu soru kansere yakalanan kişi ya da yakınları tarafından bize sıklıkla iletilmekte. Biz de bu yüzden  yazı yazarak konu hakkındaki tüm soruların cevabını bir yerde toplayalım dedik. Günümüzde kanser hastalıkları ne yazık ki gözle görülür bir şekilde artış göstermeye başladı. Hastalığa yakalananlar ve ya akrabaları için ise akla gelen ilk sorulardan birisi kanser hastaları emeklilik hakkından nasıl yararlanır sorusu gelmekte. Bu yazımızda ise kanser hastalarında malulen emeklilik nasıl olur ve şartları nelerdir hakkında ayrıntılı bilgi verdim.

Kanser hastaları erken emekli olabilir mi?

Kanser hastası emekli olabilir mi evet olabilir ama bazı şartların sağlanması halinde olur. Bu hastalığa yakalananların emekli olabilmesi için malulen erken emeklilik için gerekli olan kanser hastalarının malulen emeklilik şartlarını sağlamaları gerekiyor. Kanser hastalarında emeklilik şartları ;

 • ilk defa Sosyal Güvenlik tescilinin başladığı zamandan itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve en az 1800 prim gün şartı.
 • Normalde malulen emeklilik için en az %60 ve üzerinde rapor gerekiyor. Ancak kanser malulen emeklilik koşulları arasında en az %60 üzeri rapor olması gerekmiyor.
 • Eğer 10 yıl ve 1800 gün şartını sağlıyorsanız kanser hastalarına emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Malulen emeklilik şartları tablosu hakkında daha fazla detay öğrenmek ve emekli olmanız takdirde alabileceğiniz emekli maaşını öğrenmek için hemen  malulen emeklilik maaşı  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hangi kanser hastaları malulen emekli olabilir?

Kanser teşhisi konulan ve tedavi süreci başlatılanlara malulen emeklilik için gereken 10 yıllık sigorta süresi ve 1800 gün prim şartını sağladıklarında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından malulen emekli maaşı bağlanmaktadır. Burada kanserin türünden ziyade bu hastalık sonucu iş gücündeki kayıp önemlidir.

Akciğer kanserinde malulen emeklilik şartları nelerdir ?

Akciğer kanseri ne yazık ki tütün ürünlerindeki kullanımın artmasına bağlı olarak her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden son zamanlarda akciğer kanseri malulen emekli olabilir mi sorusu sık sorulmaktadır.  Bu bağlamda akciğer kanseri malulen emeklilik şartlarını sağlayan akciğer kanseri hastaları da malulen emeklilik hakkından yararlanabilmektedir. Akciğer kanseri teşhisi konulduktan sonra SGK dan malul aylığı bağlanması için yukarıda prim günü ve sigorta süresi olarak istenen şartların sağlanması ve başvuru yapılması gerekmektedir.

Kanser hastaları vergi indirimi emeklilik hakkından yararlanabilir mi ?

Yukarıda kanser hastası malulen emekli olabilir mi başlığında da anlattığım üzere kanser teşhisi konulan kişiler sigortalılık süresi ve prim gün sayısını tamamladıklarında emekli olabilmekteler. Bunun dışında malulen emekliliği reddedilen ancak kanser ya da başka bir hastalığı sonucu;

 • İş gücü kaybını en az %40 ya da üzerinde kaybedenler erken emeklilik hakkı elde edebilir.
 • Eğer ssklı çalışan iseniz ve yararlandığınız vergi indirimi yoksa Vergi Dairesine başvurarak öncelikle vergi indiriminden yararlanmanız gerekiyor.
 • Eğer bağkurlu iseniz bu durumda dosyanızın olduğu SGK’ya engelli emeklilik kapsamında başvurmanız gerekmektedir.

Engellilik oranına göre vergi yani engelli emeklilik şartları, tablo ve tüm detaylar için engelli emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kanser hastalarına maaş başvurusu nasıl yapılır ?

Yukarıda belirtilen kanser hastalarında malulen emeklilik şartlarından olan 10 yıl ve 1800 günü sağlıyorsanız yapmanız gereken çok basit. Kanser hastalarına maaş başvurusunu son sigortalı ya da bağkurlu çalışmanın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru formu ile yapmanız yeterli olacaktır. Kanser hastalarına maaş bağlanması için başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • Malulen emeklilik başvuru formu ( indir).
 • Daha önce varsa almış olduğunuz raporlar,
 • Erkekler için askerlik ile ilişik olmadığına dair belge,
 • Kimlik fotokopisi.

Kanser hastalarına 18 ay maaş nasıl bağlanıyor?

Başvuru üzerine hasta anlaşmalı devlet hastanesi ya da tıp fakültesine sevk edilir. Hastane tarafından kanser teşhisi konulmuş olması yeterlidir. Teşhisin konulması ile birlikte prim günü ve sigortalılık olan temel kanser hastalarına malulen emeklilik şartlarını da sağlıyorsanız 18 ay süre ile emekli maaşı bağlanır.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere kanser hastalarına erken emeklilik için rapor oranı şartı aranmıyor. Teşhisin konulmuş olması yeterli görülmekte. Kanserden malulen emeklilik maaşı 18 ay süre ile ödenir. 18 ayın sonunda kişi kontrole tabi tutulur. Eğer rahatsızlık devam ediyorsa maaş ödemesine devam edilir. İyileşme varsa duruma göre maaş kesilebilir.

Kanser hastası malulen emekli maaşı ne kadar ?

Peki kanser hastaları malulen emeklilik maaşı ne kadar ? Aslında halkımız tarafından yanlış bilinen bir durum söz konusu. Malulen emeklilik maaşım az olur diye genelde söylenir. Ancak durum öyle değildir. Okurlarımızdan ara sıra emekli maaşları neden az bağlanıyor sorusu da sorulmakta. Sebebi çok basit. 2008 sonrası gelen yeni maaş hesaplama sistemi.

2008/Ekim ayında yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunla emekli maaşı bağlama oranı brüt maaş üzerinden %40. 2000 öncesinde ise %80’ne yakındı. Buyrun hesabı siz yapın ve aradaki dağlar kadar farkı görün. 2000 öncesinde örneğin ortalama kazancınız 1000 lira ise 800 lira maaş alabilecekken aynı kazançla 2008 sonrası hizmetler için 400 TL bağlanacak. Basit anlamda sebebi bu.  Emekli olduğunuzda kanser hastası malulen emeklilik maaşını hesaplamak için hemen  malulen emekli maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli kanser hastalarına maaş ödenir mi ?

Kanser hastaları malulen emeklilik şartları yukarıda verilmiştir. Yukarıda belirtilen kanser hastalarının emeklilik şartlarını sağlayanlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşı bağlanmaktadır. kanser hastaları malulen emeklilik maaşı dışında herhangi bir Kurumdan maaş alamazlar.

Emekli kanser hastalarına devlet yardımı yapılıyor mu ?

Devletin emekli olan kanser hastalarına ilave bir maaş ya da yardımı bulunmamakta. Ancak eğer yardıma muhtaç derecede iseniz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Onkoloji hastaları malulen emekli olabilir mi?

Evet, gerekli prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayanlar emekli olabilirler.

Kanser hastasına yüzde kaç rapor verilir?

Verilecek rapor hastalık sonucunda iş gücündeki kayıp oranı esas alınarak sağlık kurulu tarafından belirlenmektedir.

Kanser hastası maaş alabilir mi?

Evet, malulen emeklilik şartlarını sağlıyorlarsa SGK’dan alırlar. Eğer malulen emeklilik şartları sağlanmıyorsa Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına engelli emeklilik başvurusu yapabilirler.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Kanser Hastaları Malulen Emekli Olabilir mi ?” üzerine 4 yorum
 1. Hocam merhaba. 2.5 yıl önce gırtlak kanseri sebebiyle sağ ses tellerim komple alındı. Ve ben 2.5 yıldır konuşamıyorum (sadece fısıltı). Dolayısıyla işsizim zira kimse işe almıyor. 1800 gün ve 10 yıl şartına uygunum fakat %60 verirler mi?
  E-Devletten %60 için başvuruda bulundum evrak SGK dosyasında.
  Sizce nasıl bir yol izlemeliyim zira çok zor durumdayım.
  Saygılarımla…

  Yanıtla
 2. Merhaba. Jandarma uzman çavuş bir yakımın lösemi teşhisi ile iki yıldır tedavi görüyor. istanbulda görev yapıyor. Amirleri malulen emekli olması için heyet raporu almaya yönlendirmişler. Kendisi emekli olmak istemiyor. Askeriyede böylemi uygulama bilemiyoruz . Bilginiz varsa paylaşırmısınız?

  Yanıtla
Yorum yapın