İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar 2020 ?

0

İlk emekli maaşı ne zaman yatar ? Emekliliğe müracat edenlerin en çok sordukları sorulardan birisi de bu.  Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını yerine getirdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na sgk emeklilik talep formu ile başvuru yapmanız gerekiyor.

Emeklilik dilekçesini verdikten sonra hepimiz için merak konusu olan soru ise emekli maaşı ne zaman bağlanır, ilk maaş ne zaman alınır sorusu. Bu yazımızda emekli maaşı bağlanma süresi, emekli maaşı kaç günde bağlanır v.s konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli dilekçesi ne zaman verilir ?

Çalışanların merak ettiği konulardan birisi de emeklilik başvurusu ne zaman yapılmalı konusu. Emekliliği hak ettiğiniz yani ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıcına göre emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi, yaş şartı ve prim gün sayısı şartlarını hak ettiğiniz tarihten itibaren dilekçe verebilirsiniz. SGK gelir, aylık ve talep belgesini nasıl dolduracağınızı adım adım anlattık. Hemen https://sgkbilgisi.com/tahsis-talep-formu/ sayfamızı ziyaret ederek formu indirebilir ve nasıl dolduracağınızı öğrenebilirsiniz.

İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar ?

Emeklilik talebinde bulunurken emeklilik dilekçesinde herhangi bir banka ismi yazdıysanız ilk maaştan itibaren emekli maaşınız dilekçede belirttiğiniz bankaya yatar. Ancak SGK tahsis talep formunda herhangi bir banka ismi belirtmediyseniz, bu kısmı boş bıraktıysanız ilk emekli maaşından itibaren emekli maaşınız size en yakın Ziraat Bankası şubesine gönderilir.

Dilerseniz sonradan maaş aldığınız bankayı ya da banka şubesini değiştirebilirsiniz. Hemen https://sgkbilgisi.com/emekli-maasi-banka-degisikligi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret ederek maaşınızı istediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne kadar yatar ?

Emekli aylıkları talep tarihini takip eden ay başından itibaren bağlanır. Yani örneğin 04 Ocak 2020 tarihinde başvuru yaptığınızda 04 Ocak itibariyle şartları sağlıyorsanız emekli maaşınız 01 Şubat 2020 tarihinden itibaren bağlanır. Alınacak emekli maaşı ise prim ödeme dönemleri, primlerin ödendiği sigorta kapsamı ve çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Ortalama alabileceğiniz emekli maaşını hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir ?

İlk emekli maaşı alınan tarihte genelde 2,5 aylık peşin ödenmektedir. Yani yukarıdaki örnekte belirtilen Mehmet BEY’in aylık emekli maaşına 1000,00 TL dersek Nisan ayında 2600 TL civarında maaş alabilecektir.

Tabi yukarıda belirtilen süre maaş bağlanabilecek en hızlı süredir. Eğer tek sigorta kolunda hizmet varsa, başvuru yaptığınız SGK iş yoğunluğu azsa yukarıdaki sürede bağlanır. Ancak birden fazla sigorta kolunda hizmet varsa, yurtdışı borçlanma yolu ile emekli olacaksanız ya da başvuru yaptığınız SGK iş yoğunluğu fazla ise emekli aylığı bağlanma süresi de uzayabilir.

İlk emekli maaşı ne zaman alınır ?

Emekli dilekçesi verdikten sonra SGK maaşınızı bağlar ve bağlandığına dair size yazı gönderir. Gönderdikleri yazıda aylık tutarı ile birikmiş aylık tutarı yazar ve maaşınızı ne zaman ve tam olarak hangi tarihte alacağınız yazar. Size gelen yazıda yazan tarihte belirtilen banka şubesine uğrayarak maaşınızı çekebilirsiniz.

Daha önceden o bankada hesabınızın olma zorunluluğu yok. Zaten ilgili bankaya maaşınız havale olarak gelir siz daha sonra bankadaki mevcut hesabınızı emekli maaş hesabı olarak tanımlayabilir ya da dilerseniz emekli maaşı ile ilgili yeni hesap açabilirsiniz.

Dilekçe verdikten sonra maaşınızı ne zaman alabileceğinizi öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/emeklilik-dilekcesi-verdikten-sonra-ne-zaman-maas-baglanir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı hangi gün yatar ?

Devlet memurları ile hak sahiplerinin emekli maaşları her ayın 1’inde ödenir. SSK ve bağkur emeklileri ile hak sahiplerinin maaşları ise emekli tahsis numarası ve ya bağkur numarasının son rakamına göre kanunen belirlenen tarihlerde ödenir. Bağkur sicil numarasının son rakamına göre bağkur emekli maaşlarının ödendiği tarihleri öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/bagkur-emekli-maasi-ayin-kacinda-yatiyor/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. SSK tahsis numarasının son rakamına göre emekli maaşlarının ödenme tarihlerini öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/4a-ssk-emekli-maaslari-ne-zaman-odenir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk defa emekli olanlara promosyon

Evet promosyondan yararlanma hakkınız var. Eğer emekli maaşınız 1000,00 TL altında ise 300,00 TL, 1000-2000 TL arasında ise 375,00 TL, 2000 TL üzerinde ise 450,00 TL promosyon alırsınız. Promosyonlar bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Promosyon aldıktan sonra 3 yıl süre ile banka değişikliği yapamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

Emekli maaşı ne kadar sürede bağlanır ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli maaşım ne zaman bağlanır sorusunun cevabına. Emeklilik dilekçesinden sonra maaş ne zaman bağlanır konusunda tereddüt yaşanan bazı kısımlar olduğundan tekrardan bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Emekli aylığı talep tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Şöyle ki 15 Şubat 2020 tarihi itibariyle emekliliği hak ediyorsunuz ve bu tarih itibariyle maaşa başvurdunuz diyelim. Maaşınız 15 Şubat itibariyle değil takip eden ayın başından yani 01 Mart 2020 tarihinden itibaren bağlanır. Arada geçen 15 günlük süre için herhangi bir ödeme yapılmaz.

Genelde ekstra bir durum olmaması halinde emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaş SGK tarafından takip eden ay başından itibaren bağlanır ve siz de ilk maaşı birikmiş şekilde diğer ay alırsınız.

Yukarıdaki örnekten devam edelim. SSK kapsamında emekliliği 15 Şubat 2020 tarihinde hak eden Mehmet BEY 15 Şubat 2020 tarihinde emeklilik talep formu ile SGK’ya başvurmuştur. SGK gerekli incelemeyi yaparak emekli maaşını 01 Mart 2020 tarihi itibariyle bağlamıştır. Bu kişi ilk maaşını birikmiş şekilde en erken Nisan ayında alabilecektir. SSK emekli maaşları sicil numarasının son rakamına göre her ayın 17-26’ı arasında ödenir. Buna göre bu kişi de Nisan ayında 17-26’sı arasında herhangi bir tarihte maaşını alabilecektir.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra çalışma

Kimi durumda çalışmaya devam ederken ssk emeklilik dilekçesi vermeniz gerekebilir. Böyle bir durumda işverenizin sigorta çıkışınızı yapması ve “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak yeniden giriş yapması gerekiyor. Yani 15 Şubat’ta ssk kapsamında maaşa başvuracak Mehmet BEY aynı zamanda çalışmaya devam edecekse işvereni 14 Şubat 2020 tarihinde SGK işten ayrılış bildirgesini vermeli ve 15 Şubat 2020 tarihi itibariyle “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar”  kodu ile yeniden işe almalı. Böylece maaş bağlanmada bir sorun olmaz ve maaş bağlandıktan sonra da herhangi bir kesinti olmaz.

Emeklilik dilekçesi takibi

SGK evrak takip sisteminden evrağınızın son durumunu takip edebilirsiniz. Emeklilik talebiniz ile ilgili süreci izlemek, evrak takibi ve tüm detayları öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-evrak-takibi-sgk-varide-no-ile-evrak-takip/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik maaşı ne zaman bağlanır konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.