İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar ?

0

Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını yerine getirdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na sgk emeklilik talep formu ile başvuru yapmanız gerekiyor. SGK tahsis talep formu nasıl doldurulur başlıklı yazımızda emeklilik başvurusu yaparken dikkat etmeniz gerekenler konusunda bilgi vermiştik. Emeklilik dilekçesini verdikten sonra hepimiz için merak konusu olan soru ise emekli maaşı ne zaman bağlanır, ilk maaş ne zaman alınır sorusu. Bu yazımızda emekli maaşı bağlanma süresi, emekli maaşı kaç günde bağlanır v.s konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli dilekçesi ne zaman verilir ?

Çalışanların merak ettiği konulardan birisi de emeklilik başvurusu ne zaman yapılmalı konusu. Emekliliği hak ettiğiniz yani ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıcına göre emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi, yaş şartı ve prim gün sayısı şartlarını hak ettiğiniz tarihten itibaren dilekçe verebilirsiniz.

İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar ?

Emeklilik talebinde bulunurken emeklilik dilekçesinde herhangi bir banka ismi yazdıysanız ilk maaştan itibaren emekli maaşınız dilekçede belirttiğiniz bankaya yatar. Ancak SGK tahsis talep formunda herhangi bir banka ismi belirtmediyseniz, bu kısmı boş bıraktıysanız ilk emekli maaşından itibaren emekli maaşınız size en yakın Ziraat Bankası şubesine gönderilir.

Dilerseniz sonradan maaş aldığınız bankayı ya da banka şubesini değiştirebilirsiniz. Bu konuda emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır başlıklı yazımızı takip ederek emekli maaşı banka değişikliğini nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

İlk emekli maaşı yattıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir, ilk emeklilik maaşı nasıl alınır ?

Emekli dilekçesi verdikten sonra SGK maaşınızı bağlar ve bağlandığına dair size yazı gönderir. Gönderdikleri yazıda aylık tutarı ile birikmiş aylık tutarı yazar ve maaşınızı ne zaman ve tam olarak hangi tarihte alacağınız yazar. Size gelen yazıda yazan tarihte belirtilen banka şubesine uğrayarak maaşınızı çekebilirsiniz. Daha önceden o bankada hesabınızın olma zorunluluğu yok. Zaten ilgili bankaya maaşınız havale olarak gelir siz daha sonra bankadaki mevcut hesabınızı emekli maaş hesabı olarak tanımlayabilir ya da dilerseniz emekli maaşı ile ilgili yeni hesap açabilirsiniz.

İlk defa emekli olanlar emekli banka promosyonu alabilir mi ?

Evet promosyondan yararlanma hakkınız var. Eğer emekli maaşınız 1000,00 TL altında ise 300,00 TL, 1000-2000 TL arasında ise 375,00 TL, 2000 TL üzerinde ise 450,00 TL promosyon alırsınız. Promosyonlar bir defaya mahsus olmak üzere ödenir. Promosyon aldıktan sonra 3 yıl süre ile banka değişikliği yapamayacağınızı hatırlatmak isteriz.

Emekli maaşı ne kadar sürede bağlanır ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli maaşım ne zaman bağlanır sorusunun cevabına. Aslında emeklilik başvurusundan sonra maaş ne zaman bağlanır konusuna daha önce emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak yer vermiştik. Emeklilik dilekçesinden sonra maaş ne zaman bağlanır konusunda tereddüt yaşanan bazı kısımlar olduğundan tekrardan bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Emekli aylığı talep tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Şöyle ki 15 Şubat 2019 tarihi itibariyle emekliliği hak ediyorsunuz ve bu tarih itibariyle maaşa başvurdunuz diyelim. Maaşınız 15 Şubat itibariyle değil takip eden ayın başından yani 01 Mart 2019 tarihinden itibaren bağlanır. Arada geçen 15 günlük süre için herhangi bir ödeme yapılmaz.

Genelde ekstra bir durum olmaması halinde emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaş SGK tarafından takip eden ay başından itibaren bağlanır ve siz de ilk maaşı birikmiş şekilde diğer ay alırsınız.

Yukarıdaki örnekten devam edelim. SSK kapsamında emekliliği 15 Şubat 2019 tarihinde hak eden Mehmet BEY 15 Şubat 2019 tarihinde emeklilik talep formu ile SGK’ya başvurmuştur. SGK gerekli incelemeyi yaparak emekli maaşını 01 Mart 2019 tarihi itibariyle bağlamıştır. Bu kişi ilk maaşını birikmiş şekilde en erken Nisan ayında alabilecektir. SSK emekli maaşları sicil numarasının son rakamına göre her ayın 17-26’ı arasında ödenir. Buna göre bu kişi de Nisan ayında 17-26’sı arasında herhangi bir tarihte maaşını alabilecektir.

Memur emekli maaşı kaç günde bağlanır ?

Memur maaşları genelde ortalama 1,5-2 ay içerisinde bağlanıyor. Uzun sürmüyor.

ilk emekli maaşı kaç aylık olarak ödenir ?

İlk emekli maaşı alınan tarihte genelde 2,5 aylık peşin ödenmektedir. Yani yukarıdaki örnekte belirtilen Mehmet BEY’in aylık emekli maaşına 1000,00 TL dersek Nisan ayında 2600 TL civarında maaş alabilecektir.

Tabi yukarıda belirtilen süre maaş bağlanabilecek en hızlı süredir. Eğer tek sigorta kolunda hizmet varsa, başvuru yaptığınız SGK iş yoğunluğu azsa yukarıdaki sürede bağlanır. Ancak birden fazla sigorta kolunda hizmet varsa, yurtdışı borçlanma yolu ile emekli olacaksanız ya da başvuru yaptığınız SGK iş yoğunluğu fazla ise emekli aylığı bağlanma süresi de uzayabilir.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra çalışma

Kimi durumda çalışmaya devam ederken ssk emeklilik dilekçesi vermeniz gerekebilir. Böyle bir durumda işverenizin sigorta çıkışınızı yapması ve “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak yeniden giriş yapması gerekiyor. Yani 15 Şubat’ta ssk kapsamında maaşa başvuracak Mehmet BEY aynı zamanda çalışmaya devam edecekse işvereni 14 Şubat 2019 tarihinde SGK işten ayrılış bildirgesini vermeli ve 15 Şubat 2019 tarihi itibariyle “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar”  kodu ile yeniden işe almalı. Böylece maaş bağlanmada bir sorun olmaz ve maaş bağlandıktan sonra da herhangi bir kesinti olmaz.

Emeklilik dilekçesi takibi, emeklilik dilekçesi sorgulama

SGK evrak takip sisteminden evrağınızın son durumunu takip edebilirsiniz. SGK evrak takibi başlıklı yazımızdan dilerseniz evrağın durumunu takip edebilir ya da e devlet sisteminde emekli maaşı sorgulama yaparak maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını sorgulayabilirsiniz.

Emeklilik maaşı ne zaman bağlanır konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.