İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar 2022?

İlk emekli maaşı ne zaman yatar ? Emekliliğe müracat edenlerin en çok sordukları sorulardan birisi de bu.  Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını yerine getirdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na sgk emeklilik talep formu ile başvuru yapmanız gerekiyor.

Emeklilik dilekçesini verdikten sonra hepimiz için merak konusu olan soru ise emekli maaşı ne zaman bağlanır, ilk maaş ne zaman alınır sorusu. Bu yazımızda emekli maaşı bağlanma süresi, emekli maaşı kaç günde bağlanır, sgk birikmiş aylık tutarı ne demek konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli dilekçesi ne zaman verilir ?

Çalışanların merak ettiği konulardan birisi de emeklilik başvurusu ne zaman yapılmalı konusu. Emekliliği hak ettiğiniz yani ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıcına göre emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi, yaş şartı ve prim gün sayısı şartlarını hak ettiğiniz tarihten itibaren dilekçe verebilirsiniz. SGK gelir, aylık ve talep belgesini nasıl dolduracağınızı adım adım anlattık. Hemen sgk tahsis talep formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret ederek formu indirebilir ve nasıl dolduracağınızı öğrenebilirsiniz.

İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar ?

Peki ilk emekli maaşı nereye yatar ? Emeklilik talebinde bulunurken emeklilik dilekçesinde herhangi bir banka ismi yazdıysanız ilk maaştan itibaren emekli maaşınız dilekçede belirttiğiniz bankaya yatar. Ancak SGK tahsis talep formunda herhangi bir banka ismi belirtmediyseniz, bu kısmı boş bıraktıysanız ilk emekli maaşından itibaren emekli maaşınız size en yakın Ziraat Bankası şubesine gönderilir.

İlk emekli maaşı nasıl hesaplanır ?

Emekli maaşı hesaplaması karmaşıktır ve birçok parametre esas alınır. Aylık bağlama oranı, ortalama prime esas kazanç, sigorta primleri alınacak emekli maaşında en önemli parametreler arasında yer alır. Burada biz basit anlamıyla emekli maaşının ne zaman ve kaç aylık bağlanıyor olduğu hakkında bilgi vereceğiz. Hem nasıl hesaplandığı konusunda detayları öğrenmek hem de Ortalama alabileceğiniz emekli maaşını hesaplamak için hemen ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne kadar yatar ?

Emekli aylıkları talep tarihini takip eden ay başından itibaren bağlanır. Yani örneğin 04 Ocak 2022 tarihinde başvuru yaptığınızda 04 Ocak itibariyle şartları sağlıyorsanız emekli maaşınız 01 Şubat 2022 tarihinden itibaren bağlanır. Alınacak emekli maaşı ise prim ödeme dönemleri, primlerin ödendiği sigorta kapsamı ve çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir.

İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir ?

İlk emekli maaşı alınan tarihte genelde 2,5 aylık peşin ödenmektedir. Yani yukarıdaki örnekte belirtilen Mehmet BEY’in aylık emekli maaşına 1000,00 TL dersek Nisan ayında 2600 TL ilk emekli maaşı toplu para ödemesi alabilecektir.

Tabi yukarıda belirtilen süre maaş bağlanabilecek en hızlı süredir. Eğer tek sigorta kolunda hizmet varsa, başvuru yaptığınız SGK iş yoğunluğu azsa yukarıdaki sürede bağlanır. Ancak birden fazla sigorta kolunda hizmet varsa, yurt dışı borçlanma yolu ile emekli olacaksanız ya da başvuru yaptığınız SGK iş yoğunluğu fazla ise emekli aylığı bağlanma süresi de uzayabilir.

İlk emekli maaşı ne zaman alınır ?

Gelelim asıl konumuz olan ilk emeklilik maaşı ne zaman yatar sorusunun cevabına. Emekli dilekçesi verdikten sonra SGK maaşınızı bağlar ve bağlandığına dair size yazı gönderir. Gönderdikleri yazıda aylık tutarı ile birikmiş aylık tutarı yazar ve maaşınızı ne zaman ve tam olarak hangi tarihte alacağınız yazar. Size gelen yazıda yazan tarihte belirtilen banka şubesine uğrayarak maaşınızı çekebilirsiniz.

Daha önceden o bankada hesabınızın olma zorunluluğu yok. Zaten ilgili bankaya maaşınız havale olarak gelir siz daha sonra bankadaki mevcut hesabınızı emekli maaş hesabı olarak tanımlayabilir ya da dilerseniz emekli maaşı ile ilgili yeni hesap açabilirsiniz. Dilekçe verdikten sonra maaşınızı ne zaman alabileceğinizi öğrenmek için hemen  emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emekli maaşı birikmiş ödeme tutarı nedir ?

Emekli olunca ilk maaş ne zaman bağlanır sorusunun cevabını yukarıda ayrıntılı olarak verdik. Yukarıda da ayrıntılı olarak değindiğimiz üzere ilk emekli maaşı hesaplama talepte bulunulan tarihten sonraki ay başı itibariyle bağlanır. Ay başından emekli maaşı ödenme tarihine kadar geçen süre için ise birikmiş ödeme hesaplanır. İşte emekli maaşı ile birlikte 1,5 aylık olarak yapılan bu ödeme birikmiş ödeme olarak tanımlanır.

Birikmiş aylık tutarı ne zaman alınır ?

Emekli maaşı başlangıç tarihinden aylık ödenme tarihine kadar geçen sürede yeni emekli olanların birikmiş tutarı ilk emekli maaşı ödenme tarihinde emekli maaşı ile birlikte ödenir.

Birikmiş aylık tutarı nasıl çekilir ?

İlk emekli maaşı ile birlikte çekileceğinden Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı geldikten sonra yazıda belirtilen tarihte, birikmiş maaş tutarı ile ilk emekli aylığınızı banka gişesinden toplu olarak alabilirsiniz.

İlk emekli maaşı neden fazla ?

Aslında yukarıda ayrıntılı olarak bilgilendirme yaptık. Ancak tekrar bahsetmek gerekirse ilk maaş talepten sonraki ay başı itibariyle bağlanmakta ve emekli maaşı ilk alınış tarihine kadar geçen süre için de maaş hesaplanarak ödeme yapılmakta. Bu yüzden ilk emekli maaşı birikmiş şekilde ödenmekte ve fazla olmakta.

Birikmiş emekli maaşı sorgulama

İlk emekli maaşı ile birlikte birikmiş olarak yapılan ödeme tutarlarını e-devlet emeklilik sorgulama menülerinden yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle aşağıda verilen bağlantılardan giriş yaparak ilk emekli maaşı yattığını öğrenme ve sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Emekli maaşı ne kadar sürede bağlanır ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli maaşım ne zaman bağlanır sorusunun cevabına. Emeklilik dilekçesinden sonra maaş ne zaman bağlanır konusunda tereddüt yaşanan bazı kısımlar olduğundan tekrardan bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Emekli aylığı talep tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Şöyle ki 15 Şubat 2022 tarihi itibariyle emekliliği hak ediyorsunuz ve bu tarih itibariyle maaşa başvurdunuz diyelim. Maaşınız 15 Şubat itibariyle değil takip eden ayın başından yani 01 Mart 2022 tarihinden itibaren bağlanır. Arada geçen 15 günlük süre için herhangi bir ödeme yapılmaz. Genelde ekstra bir durum olmaması halinde emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaş SGK tarafından takip eden ay başından itibaren bağlanır ve siz de ilk maaşı birikmiş şekilde diğer ay alırsınız.

Yukarıdaki örnekten devam edelim. SSK kapsamında emekliliği 15 Şubat 2022 tarihinde hak eden Mehmet BEY 15 Şubat 2022 tarihinde emeklilik talep formu ile SGK’ya başvurmuştur. SGK gerekli incelemeyi yaparak emekli maaşını 01 Mart 2022 tarihi itibariyle bağlamıştır. Bu kişi ilk maaşını birikmiş şekilde en erken Nisan ayında alabilecektir. SSK emekli maaşları sicil numarasının son rakamına göre her ayın 17-26’ı arasında ödenir. Buna göre bu kişi de Nisan ayında 17-26’sı arasında herhangi bir tarihte maaşını alabilecektir.

İlk emeklilik maaşı nasıl alınır ?

Emekli maaşı talebinde bulunduktan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşınız bağlandıktan sonra size hem güncel maaş tutarı hem de birikmiş ödemeleri gösterir yazı gönderilir. Bu yazıda emekli maaşınızı ne zaman, nereden ve ne kadar alabileceğiniz hakkında bilgi yer alır. Belirtilen tarihte yine belirtilen bankaya kimliğiniz ile başvuru yaparak hem Sgk ilk emekli maaşınızı hem de biriken maaş tutarlarınızı alabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra çalışma

Kimi durumda çalışmaya devam ederken ssk emeklilik dilekçesi vermeniz gerekebilir. Böyle bir durumda işverenizin sigorta çıkışınızı yapması ve “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak yeniden giriş yapması gerekiyor. Yani 15 Şubat’ta ssk kapsamında maaşa başvuracak Mehmet BEY aynı zamanda çalışmaya devam edecekse işvereni 14 Şubat 2022 tarihinde SGK işten ayrılış bildirgesini vermeli ve 15 Şubat 2022 tarihi itibariyle “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar”  kodu ile yeniden işe almalı. Böylece maaş bağlanmada bir sorun olmaz ve maaş bağlandıktan sonra da herhangi bir kesinti olmaz.

Emeklilik dilekçesi takibi nasıl yapılır ?

SGK evrak takip sisteminden evrağınızın son durumunu takip edebilirsiniz. Emeklilik talebiniz ile ilgili süreci izlemek, evrak takibi ve tüm detayları öğrenmek için hemen SGK evrak takip sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. 

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar 2022?” üzerine 107 yorum
 1. Merhaba 29 temmuz tarihinde başvurumu yaptım ve emekli oldum..e devlettede gözüküyor.1 ağustostan itibaren emekli aylığı başlamıştır yazısını görüyorum..bana herhangi bir yazı vs gelmedi maaş tarihimide bilemiyorum bugün 19 ağustos..sadece emekli günlük ödeme diye bir para yatmış 10 ağustosta bankadan gittim aldım..e devlettende göremiyoruz maaş tarihini nasıl öğrenicem

  Cevapla
  • Merhaba. Bağkur mu ssk mı? Sicil numaranızın son rakamı nedir? Sizin aldığınız aylık ödeme tarihine kadar geçen ödemedir. Aylık ödeme tarihinde bu ay içinde tam aylık daha alacaksınız.

   Cevapla
 2. merhaba size iki sorum olacak 25nisan 2022 de emeklilik dilekçemi verdim 27nisan 2022 de sonuçlandı aylık 3972 tl 18 mayısta birkmiş ve aylığım olan 3972 tlmi alacağım yoksa sadece 18 günlükmü alacağım.Birde ben şimdi sskdan emekliyim ölen annemin emekli sandığından evlenmediğim için maaş alabilirmiyim acaba

  Cevapla
 3. 1 Nisan itibariyle emekli olduğum e-devlet üzerinden paylaşıldı. 10 Nisan ve 26 Nisan da kısmi ücretler yatırıldı. Fakat seçtiğim banka ile görüştüğümde maaş hesabımın olmadığı söylendi. 170 i aradığımda maaşınız ne kadar bilmiyoruz sadece yatan paraları görüyoruz, hangi bankadan alacağınızı bilmiyoruz dendi.
  Bayram geldi, ne maaşı ne banka promosyonu ne bayram promosyonunu alamadım.
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Teşekkürler.

  Cevapla
 4. merhabalar aralık ayında ölüm aylığı için yapılan başvuru sonrası 01.01.2022 başlangıç tarihi olarak gözüken tahsis belgemiz edevlete düştü ve 17.03.2022 tarihinde biriken maaşımız yattı . ilk maaşımızı bu ayın 24 nde mi yoksa nisan 24 te mi alırız sizce? dönem mart/2022 yazıyor tahsis belgesinde

  Cevapla
 5. HOCAM MRB SON SORUM OLACAK ŞİMDİDEN TŞK EDER RAHATSIZLIK VERDİĞİM İÇİN ÖZÜR DİLERİM
  01.01.2022 TARİHİ ZAMSIZ hesaplanan Aylık: 6.149 Ek Ödeme: 245 NET AYLIK: 6.394
  ZAM VERİLDİKTEN SONRA 17.01.2022 MAAŞIM hesaplanan Aylık: 7.727 Ek Ödeme: 309 NET AYLIK: 8.036
  07.02.2022 bu linkten yeni hesaplama yaptım sonuç bu çıktı
  07.02.2022 itibariyle hesaplanan Aylık: 8.934 Ek Ödeme: 357 NET AYLIK: 9.291
  BUNDAN SONRA OCAK MAAŞ ÜZERİ Mİ YOKSA ŞUBAT MAAŞI ÜZERİMİ HESAPLANACAK
  GÖSTERGE BAĞLANMA ORANI YILLIK KAZANÇ AYNI SADECE ORTALAMA AYLIK KAZANC FARKIL ÇIKIYOR
  Gösterge: 14.975
  Ortalama Yıllık Kazanç 30.164.40
  Aylık Bağlama Oranı1: 69.50
  Aylık Bağlama Oranı2: 66.50
  Aylık Bağlama Oranı3: 53.42
  01.01.2022 Ortalama Aylık Kazanç: 9.337.50
  07.02.2022 Ortalama Aylık Kazanç: 12.706.50

  Cevapla
 6. mrb hocam 27.12.2021 emeklilik başvurusu yaptım giden evrak kayıtlı 28.12.2021 aylık bağlandı 29.12.2021 gelen evrak dosyasına kaldırılmış emektara gönderildi Aylık Başlangıç Tarihi 01.01.2022 Dönem ARALIK/2021 Ödeme Günü ocak 2022 her ayın 17 si tahsis dosya numarası ile 01/01/2022 tarihinden itibaren 0 TL (ARALIK/2021) Yaşlılık Aylığı aldığı tespit
  edilmiştir SGK dan aldığım belge aylık : 6.405 yazıyor birikmiş: 3.416 sadece 3.416 birikmiş olanı aldım en son 07.01.2022 tarihli 4/a emekli ödeme bilgileriniz Ödeme Dönemi 2021/12 Net Aylık Tutarı 440.45 TL Aylık Tutarı 0.0 TL Ek Ödeme Tutarı 440.45 TL yazıyor bu durumda toplam ne kadar almam lazım 2022 ocak 17 sine kadar şimdiden ilgi ve alakanız için tşk ederim

  Cevapla
  • Merhaba. Sanırım kalanı 17.01.2022 tarihinde alacaksınız. Aylık ödenme tarihiniz o. Yani buradan yorum yapmak çok doğru olmaz çünkü sistem yanlış veriler verebiliyor. Ama paylaştığınız verilere göre aylığınız da 6405 TL olacak gibi anladım.

   Cevapla
  • mrb tekrar rahatsız etim Aylık: 6,159 Ek Ödeme: 246 ocak zamıyla birlikte maaşım ne kadar olur 4/A özel sektör türk telekom çalışanıydım ocak 17 sinde kalanla beraber 2 maaş mı alacağım bide buraya takıldım en son ödeme bilgisi Ödeme Dönemi 2021/12 Net Aylık Tutarı 440.45 TL Aylık Tutarı 0.0 TL Ek Ödeme Tutarı 440.45 TL yazıyor bu 440.45 olanıdamı hak ediyorum bu ne anlama geliyor tşk..

   Cevapla
   • Buradan net bir şey çıkaramıyoruz. İlk aylığı aldıktan sonra netleşir. Ama dediğim gibi sanırım aylığınız 6200 TL civarında. Biriken kısımla birlikte 1 tam maaş ve 17 günlük kısmi ödeme alacaksınız yani.

    Cevapla
   • mrb hocam Zamsız maaşım bu Aylık: 6,159 Ek Ödeme: 246 ocak zamıyla birlikte maaşım bu verilerle hesaplama yapabilme imkanı varmı
    2000 öncesi Gün: 3.119 — 2000 – 2008/10 arası Gün: 3.136
    2008/10 sonrası Gün: 3.360 Toplam Gün: 9.615
    2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı: 69.40
    2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı: 66.50
    2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı 53.42
    Göstergesi: 14.975 Hisse Oranı 1/1

    Cevapla
    • Mehmet BEY. İki kere cevapladım daha önce. Birazcık sabredin aylık alacağınız tarihte net maaşınızı öğrenirsiniz. Bu tarihten önce net bir rakam şu verilerden çıkaramıyoruz. E-devlete doğru yansımayabiliyor.

     Cevapla
     • mrb hocam 17 OCAK MAAŞI: 4A Emekli Aylık Bilgisi: Aylık Tutarı 7,727 Ek Ödeme Tutarı 309 net ödenen : 8,036, TL Birikmiş Aylık Tutarı 3,284 TL
      4A Emekli Ödeme Bilgileri: Net Aylık Tutarı 11.452 TL
      Aylık Tutarı 7,727 TL Ek Ödeme Tutarı 440 TL
      Birikmiş Ödeme Tutarı 3284 TL OCAK 5 ALDIĞIM GÜNLÜK ÖDEME: 3.416 YDI
      BU DURUMDA Net Aylık Tutarı: 11.452-3.416= 8.036 içerde alacağım kalmıyormu oluyor NOT: Ek Ödeme Tutarı 440 TL Birikmiş Aylık Tutarı 3,284 TL olanı alamiyorum doğrumu

 7. Merhaba. Halk egitime bagli ucretli usta ogretici olarak baska bir kamu kurumunda kurs acarak egitmen olarak calismaktayim. 20 ekim itibariyle emekli olma hakki kazandim. Kurum 4-A kapsamindaki sigortaliligimin 08 emeklilik yada toptan ödeme nedeniyle 31.10.2021 tarihli isten ayrilis bildirimini yapti. 02.11.2021 tarihli evrağiniz sgk kayitlarina girmistir mesaji geldi. Egitimcilik gorevime Ayni kurum bunyesinde devam ediyorum. Ancak tekrar ise girisimin emeklilik onayindan sonra yapilabilecegini bu nedenle arada gecen surede kanunen kurs acamayacagim icin ucret alamayacagimi soylediler. Surenin belirsiz oldugunu ve ise giris basvurusunu aryik halk egitime değil sgk ya yapacagimi söylediler. Sizin yazmis oldugunuz emeklilikte tekrar calisma baslikli yazinizi okuyunca acikcasi aklim karisti. Sizden bu konuda mumkunse bilgi almak isterim.
  Saygilarimla

  Cevapla
  • Merhaba. Eğer ilgili Kurumun genelge/yönetmeliklerinde aksi bir durumda yoksa SGDP’ye tabi olarak çalışmaya devam edebilirsiniz. Emekli maaşının bağlanmasını beklemiyor kimse. Öyle bir uygulama yok yani.

   Cevapla
 8. 15 Haziran 2021 de vergi indiriminden emekli dilekçemi verdim. E devlette Aylik başlangıç tarihi 15 Temmuz. Ödeme gunu 20 si olarak belirtilmiş. Aylik başlangıç 1 Temmuz itibariyle olmasi gerekmezmi. Agustos 20 de aylik tutar 3214 ek ödeme 128 birikmis 3708 tl alacağımı gosteriyor. Bu veriler dogrumudur ayrica neden aylik başlangıcı 1 temmuzdan itibaren başlatılmamis. Teşekkürler Hocsm

  Cevapla
   • Ömer bey cok özür dileyerek tekrar rahatsiz ediyorum. 15 Haziran nasılsın 20 21 de başvuru yaptım,20 Agustosta ilk maaşım yatti. Aylik tutar 3214, ek odeme 128 tl. Birikmiş odeme 3708 tl. Bu durumda baş vuru tarihi ile ilk odemenin yattigi tarihe kadar kac gunluk birikmis odeme arti bir pesin maaş almaliydim, yada odenen tutar dogrmudur. Cok teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

    Cevapla
    • Ek maaş birikmiş ödeme ile ödenmiş herhalde. Sizin yazdıklarınızdan net bir şey anlaşılmıyor. En yakın SGK’ya uğrayın. Sistemden bakıp size net bilgi verebilirler.

     Cevapla
     • 9 ağusta 2021 de emeklilik evraklarımı sgk kurumuna verdim 22 ağustosta bir mesak geldi 15 ağustos itibariyle maaşınız bağlanmıştır diye mesaj geldi sonra 608 tl birikmiş aylık tutarınız bankaya gönderilmiştir dendi sonra bir mesaj daha geldi 2029 tl birikmiş aylık tutarınız bankaya gönderilmiştir dendi ama bankada yok diyor nezaman hesaba geçer ve kaçlira maaş bağlanır bana teşekürler ömer bey

     • Merhaba. Bankaya hemen geçmez. Bu mesajlardan aylık tutarınızın ne kadar olduğunu anlayamam. Aylık ödenme tarihinde maaşınızı ve birikmiş ödemenizi alabilirsiniz. Ona da e-devletten bakabilir ya da SGK’ya sorabilirsiniz.

 9. merhaba,17 haziran dilekçe verdim 2 temmuz 1533 tl birikmiş tutar mesajı geldi, 14 temmuz ise 1474 tl birikmiş havale olarak yattı.maaşım ne kadar teşekkürler

  Cevapla
 10. Merhaba , 04.08.2021 Tarihinde emeklilik için imza verdim ve e devlet üzerinde baktığım halde dosya beklemede yazısını görüyorum ve emeklilik bilgisi bulunamamıştır yazısıyla karşılaşıyorum bu durumda emeklilik aylığım ağustosta bağlanır mı

  Cevapla
 11. 14.06.2021 tarihinde emeklilik dilekçesi berdim, 17 Haziran’da sms geldi 468, 56 tl birikmiş aylık tutarınız talep ettiğiniz bankaya gönderilmiştir diye, 24 Haziranda bir sms daha geldi 1757 tl birikmiş aylığınız talep ettiğiniz bankaya gönderilmiştir diye, e devlette maaşımın ne kadar olduğunu göremiyorum, bana yatırılan 1757 tl benim emekli maaşım mı oluyor

  Cevapla
 12. merhaba
  26.04.2021 tarihinde dilekçemi verdim
  tahsis numarasına göre maaş günüm her ayın 23 ü
  25.06.2021 tarihinde 6181 tl birikmiş ödemeniz bankanıza gönderildi mesajı geldi e-devlette aylık bilgisi boş tahmini maaşım nedir

  Cevapla
 13. merhaba,24 mayısta dilekçe verdim 11 haziranda 1950 tl birikmiş tutar mesajı geldi,23 haziranda ise 3077 tl birikmiş havale olarak yattı.maaşım e devlette belli değil 170 i aradım maaşımın belli olmadığını söylediler.acaba benim maaşım ne kadardır,teşekkürler..

  Cevapla
 14. Merhaba. 27 Mayıs’da emeklilik başvurusu yaptım, 6 Haziran’da sms’le maaş bağlandı birikmiş tutar 1100 TL bankaya gönderildi mesajı geldi. Bu birikmiş tutar kaç günlük oluyor? İlk maaşı Temmuz sonunda mı hak ediyorum. Birde önümüzdeki bayramın ikramiyesini alabilecek miyim? Bilginizi rica ederim, teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba. Emekli maaşınız 01 Haziranda bağlanır. 1100 günlük tutar maaş alacağınız güne kadar hesaplanan kıst tutar. Yani örneğin maaşı her ayın 20’sinde alacaksanız 20 günlük maaş gibi. Temmuzda alacaksanız Haziran ve temmuz tam maaş ve 1100 TL ödeme alırsınız. Ayrıca kurban bayramı 2021 temmuz ikramiyesinden de yararlanırsınız.

   Cevapla
 15. Merhaba Ömer bey,
  08 nisan da vergi indirimden emeklilik dilekçemi verdim , 15 haziranda emeklilik kararım onaylanmış ve birikmiş ödemenin 22 temmuzda yapılacağı yazıyor, geçen bu süreçte nisan ayında bayram ikramiyesi vardı bu ödenmemiş görünüyor , aynı zamanda nisan ayında verilen dilekçe için Temmuz ayında ödeme yapılması uzun bir süre değil mi? Nisan ayı içim devlet 22 gün için para ödemiyor mu? Bu konular hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  Cevapla
   • Aylık ödemelerin detayını daha e devletten göremiyorum , sadece SGK nın yazısına ulaşabildim oda daha elime ulaşmadı . ( devletin nasıl toplu ödeme yaptığını hesaplayamadım , bağlanan maaş 3,766TL toplam ödeme 22 Temmuz da 10.145 TL olarak belirtmişler)

    Cevapla
    • E-devlette ilk maaşı aldıktan sonra görürsünüz. Aylık başlama tarihinden itibaren hesaplanır. Bir maaş fazla ödenir. Ayrıca maaş ödeme tarihine kadar geçen süre için de kıst ödeme yapılır.

     Cevapla
 16. Merhabalar.ben özel sektörde calışan bir ögretmenim.size 2 sorum olacaktı.şimdiden çok teşekkür ederim.
  1-1971 dogumluyum ve 01.03.1994 sgk girişliyim.fakat 2004_2007 yıllari arasında calıştığim dersanenin baska şubesine ortak oldum.bağkura geçmem ile ilgili yazi geldi fakat ben bağkura başvuru yapmadim. bu tarihler ve sonraki yıllarda ayni kurumun ortağı olmadığim baska şubesinde sgk lı olarak çalışmaya devam ettim.bu durum sgk emekliliğimde bir sıkıntı yaratır mı
  2_doğum günü tarihimde o gün sgk ya gitsem emekli olabilr yazisini alabilirmiyim.
  Çok teşekkür ediyorum

  Cevapla
  • Merhaba Yeşim Hanım.
   1- O dönem SSK devam ettiyse bağkurla ilgili bir sorun olmaz. Ancak kayıtları, tescil kaydını görmeden yüzde yüz olmaz diyemem.
   2- Bu sene doğum gününüz itibariyle emeklilik dilekçesi verebilirsiniz. Prim gün şartını da sağladıysanız tabi.

   Cevapla
 17. Merhaba benim vergi indirimi engelli olarak nisan 15 te emekliliğim onaylandı ssk dan mayıs 25 te hesaba 2300 tl olarak yattı birikmiş 1800 tl olan miktar ile 4400 tl net maaş görünüyor du sistemde ama yatan mebla 2300 tl neden böyle yattı şimdiden tesekkurler

  Cevapla
 18. Merhaba bende maliye bakanlığın onayladığı vergi indiriminde SSK ya emekli başvurusu yaptım sistemde gelen evrak beklemede yazıyor ne zaman sonuçlanır?

  Birde abim bu işlem daha sonuçlamadan benden vekaletname falan istedi bunu reddettim. Ne için dediğim de başka işlemde yapacağını söyledi ve yerime imza falan atacağını söyledi bu işlemin adreside vergi dairesine vereceğim dedi bu iddia doğrumu? Forumu doldurdum ve tahsis numarasıda aldım sizce başka işleme gerek varmı

  Cevapla
 19. Hocam sizin sayenizde gorusleriniz ve yorumlarınızla 7nisanda emeklilik. Basvurusu yaptim masim 01/05/2021tarih inden hemen bağlandı ilk odeme 25/05/2021 alacam ayrıca sgk dan mesaj geldi 1200tl birikmis tutar diye bankaya gonderilmis benim maas 1428tl ek odeme71tl toplamda 1500tl birikmis tutar ayrımıdir biraz uzun oldu kusura bakmayin görüşleriniz için teşekkürler saygılarımla

  Cevapla
 20. Merhaba Ömer Bey. 16 Nisan 2021 de emekli oldum. SGK ekranından bağlanan aylık bilgimi gördüm. Acaba maaş ödemesini nasıl ve ne zaman alacağım? Hangi tarihte ödeme yapılır ve birikmiş maaş alacak mıyım?

  Cevapla
 21. Merhaba 23 martta emekli dilekcesi verdim 8 nisanda 1472 lira birikmiş maaşınız bankaya yattigi mesaji geldi benim alacağım maaş bumudur sgk yi aradım maas tutarı ve ödeme tarihi belli değil diyorlar 1472 lira kac günlük maasimdir teşekkür ederim

  Cevapla
 22. Merhaba benim ilk maaşım bugün hesaba yattı fakat birikmiş ödeme yatmadı bunun nedeni ne olabilir e devlette birikmiş ödeme gözüküyor hatta bana SGK dan mesaj dahi geldi Şubat 26 da birikmiş aylığınız 3236 TL ödenmek üzere garanti bankası na gönderilmiş tır diye fakat bugün ilk maaşım yatmasına rağmen bu para yatmadı

  Cevapla
  • Merhaba. Merkezi ödeme kapsamında havale olarak gelmiş olabilir. Banka gelen havalelere baksın. Birikmiş ödemeler genelde hesaba aktarılmaz. Havale olarak gelir. Sorun eğer orda da yoksa bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçerek onlara sorun.

   Cevapla
 23. merhabalar 4 mart 2021 de emekli dilekçemi verdim ilk maaşımı nisan 28 de alacağımı söylediler fakat sadece 1 aylık maaş vereceklermiş mart ayının 25 günlük süresini verilmeyecek dediler bu söylenen doğrumu yada nisan 28 de mart nisan şeklindemi alırım

  Cevapla
  • Merhaba. Maaş 1 Nisan tarihi itibariyle bağlanır.Mart ayı için maaş ödenmez. Nisanda ödenecekse 1 peşin ve 28 günlük olmak üzere toplam 58 günlük maaş ödemesi yapılır.

   Cevapla
 24. iyi günler, benim ilk maaşım şubatın 21’inde yattı ama birikmiş tutar hala hesaba geçmedi, e devlette de gözüküyor bu birikmiş tutar. ben nasıl bu parayı alabilirim veya ayrı zamanlarda mı yatıyor bu tutar?

  Cevapla
 25. Merhaba Ömer bey,
  ben yurtdışında yaşıyorum. Eğer Pandemi’den dolayı Türkiye’ye gelemezsem, Türkiye’den bağlanacak ilk Emekli Maaşımı almak için, kaç zaman sürem var. Veya Türkiye’de bulunan bir Şahısa Vekalet versem alabilir mi.
  Beni bu Konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

  Sevgi ve Saygılarımla

  Cevapla
  • Merhaba. 12 ay içerisinde almanız gerekiyor. Vekalet verebilirsiniz evet. vekalet verdiğiniz kişi çekebilir. Ancak vekalet verirken banka işlemlerini yapmaya yetkisi de verin. İlk emekli maaşı ile birlikte maaş hesap tanımlamasının bankada yapılması gerekiyor.

   Cevapla
 26. Hocam onceliklie yardimlariniz için teşekkür ederim.bugun emeklilik kayidim yapılmış. tahsis numaramı e devletten ogendim.yalnız bağkur borcu bölümünde 6 kuruşluk bir borç gördüm.hizmet birleştirmesinde bu borç yoktu.ilerde bir sıkıntı yaratirmi.

  Cevapla
 27. Mrb.
  22 ocak 2021 emeklilik için dilekçe tarihim.
  26 ocak işlem sırası bekliyor görünüyor.
  29 ocak emekli aylığı baglandi.uzmana gönderildi.
  Aylık bağlama servisine sevkedildi.yazıyor.
  Merak ettiğim şu. İkramiye maaş ile aynimı bilgilendiriyor yoksa ayrımı bilgi verilir…yani biri önce diğeri sonrami oluyor..Teşekkürler. .

  Cevapla
 28. Ömer bey merhaba 28.12 .2020 de yaşım doldu.emeklilik için 16 aralıkta hizmet başvurusunu yaptım.29.01.2020 de emeklilik dilekcesini verdim.ilk maasimi hangi tarihte alabileceğim.ocak ayindanda alacağım olurmu.şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
 29. Merhabalar Ömer bey
  20 Ekim 2020 tarihinde istifa ederek kurumdan ayrıldım , kurumun istifa yazısını aynı SGK ‘ya ulaştı , 20 Kasım 2020 tarihinde yaş haddinden maaş almaya hak kazandım. Birazda bilgi eksikliğinden dolayı kurumdan giden ilk evrakla sil sile emeklilik işlemlerinin devam edeceğini düşündüğümden maaş bağlanma talebim gecikti , en son 28 Aralık 2020 tarihinde 4/c (20/25) yıl kapsamında maaş bağlanması dilekçesini verdim.
  benim sorum şu :
  1.4 Aralık 2021 itibariyle işlemler devam ediyor ve ilk maaş ne zaman bağloanır.
  2.bağlanan maaş 20 Kasım dan itibaren 2021 memur /emekli zamlarıyla mı bağlanır.
  3.Emekli ikramiyesi 2021 memur/emekli zam katsayısı ile mi bağlanır
  teşekkürler …

  Cevapla
  • Merhaba.
   1-İlk emekli maaşınızın 01 Ocak 2021 tarihi itibariyle bağlanması gerekir.
   2-Eğer ilk dilekçenizi kabul ederlerse evet o tarih itibariyle bağlanır ve Ocak zammından yararlanırsınız.
   3-Emeklilik talebi olarak 28 Aralık tarihli talep esas alınırsa evet 2021 memur/emekli zammı katsayısı esas alınır.

   Cevapla
 30. Değerli Ömer kardeşim,tekrar merhaba.Emekli aylığım bağlandı.İlk aylık konusunda değişik bilgiler var internette;birikmiş maaş felan deniliyor.
  Emekliliğe başvuru tarihi:08.12.2020
  Emekli maaşı bağlanma tarihi:01.01.2021
  Emekli maaşı ödenme tarihi:27.01.2021
  İlk maaş tutarı kaç aylık olacak?
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Selamlar,saygılar.

  Cevapla
 31. Selamlar.Ben Milli Eğitim Bakanlığından 02.10.2020 tarihinde emekli oldum.15.10.2020 tarihinde işlemlerim MEB tarafından Emekli Sandığına gönderildi.E Devlette işleminiz sıraya kondu notu yazıyor.Acaba ne zaman ikramiyemi alabilirim.

  Cevapla
 32. Birikmiş tutar 2200 küsür görünüyor. Tam maaşımı dökümanda göremiyorum malesef ama gün sayıma ve sgknın hesaplama robotundan bilgilerimi girince tahmini verdiği rakam 3500 civarı. Yani benim anlamadığım nokta şu ilk yatırılan bu para yani ayın birinde hesabıma aktarılan bu para kaç günlük olabilir, işin içinden bir türlü çıkamadım, şahsen maaşımın bu tahmini hesaplamaya da bakarak 2000 civarı olacağını düşünmüyordum fakat böyle bi durum var.

  Cevapla
  • Bu para eğer maaşınızı ayın 25’inde alacaksanız 25 günlük para. Bu hesaba göre aylık maaşınız 2640 TL olmakta. Dilerseniz bağlı olduğunuz SGK’ya giderek hem net maaş hem de birikmiş aylık tutarınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Sisteme yansıyan veri doğru olmayabilir de. İlk emekli maaşını aldıktan sonra genelde yansıyor e devlete.

   Cevapla
 33. Merhaba, 19eylülde emeklilik için başvuruda bulundum fakat ücret olarak 2000 küsür lira 1 Ekim itibariyle hesabıma yatırılmış. Sorguladığımda, günüme baktığımda bu ücret daha yüksek çıkıyor 3500 civarı gibi. Sorum aslında şu bu 11 günlük süre içinde bana bağlanan hesabıma bu yatırılan para benim maaş tutarım mı? Yoksa asıl maaşım orada birikerek ödeme tarihim olan her ayın 25inde mi tamamlanacak. Sistem üzerinde sorguladığım maaş ile hesabıma yatırılan arasındaki bu fark kafamı karıştırdı.

  Cevapla
  • Merhaba. Öyle hesaplanmaz maaş. 19 Eylülde talep varsa 01 Ekim tarihi itibariyle bağlanır. Size ödenen kısım 25 günlük kısım olabilir. Normalde aylık tutarı 3500 TL ise emekli maaş tutarınız bu olur.

   Cevapla
 34. Merhabalar Ömer Bey
  Öncelikle bu güzel çalışmanız için çok teşekkür ediyorum.
  Yukarıda yazdıklarınıza göre;

  Ben 3 Eylül 2020 tarihinde SGK’ya dilekçemi vedim. E-Devlette baktığımda aylık bağlanma tarihi 1-10-2020 ve ödeme tarihim her ayın 25 i olarak görünüyor.
  Öğrenmek istediğim , ben ilk maaşımı 25 Kasımda mı alacağım? Eğer 25 Kasımda alacaksam sadece Ekim ve Kasım maaşımı mı alacağım? Yoksa 25 Ekimde sadece Ekim ve Kasım maaşımı alacağım ? Veya 25 Ekim de 3 Eylül dilekçe tarihinden itibaren Eylül için 3 günlük eksik ve Ekim maaşımı mı alacağım. SGK yı aradığımda bana maaşınız 3 Eylül’den itibaren başlıyacak demişlerdi.
  Değğerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar. Güzel düşüncelerinizden dolayı ben teşekkür ediyorum :).
   Ödeme tarihine bağlı. Emekli maaşınız 01 ekim 2020 tarihi itibariyle bağlanır. 25 Ekim’de ya da en geç 25 Kasımda alırsınız. 25 Ekim’de yatarsa 1 tam aylık ve ayın 25’ine kadar geçen süre için yani 25 günlük aylık olmak üzere toplam 55 günlük yatar. Eğer 25 Kasım’da ödenirse bu durumda da 85 günlük aylık alırsınız.
   Saygılar.

   Cevapla
Yorum yapın