İlk Emekli Maaşı Ne Zaman Yatar 2021 ?

31

İlk emekli maaşı ne zaman yatar ? Emekliliğe müraacat edenlerin en çok sordukları sorulardan birisi de bu.  Emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını yerine getirdikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na sgk emeklilik talep formu ile başvuru yapmanız gerekiyor.

Emeklilik dilekçesini verdikten sonra hepimiz için merak konusu olan soru ise emekli maaşı ne zaman bağlanır, ilk maaş ne zaman alınır sorusu. Bu yazımızda emekli maaşı bağlanma süresi, emekli maaşı kaç günde bağlanır, sgk birikmiş aylık tutarı ne demek konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emekli dilekçesi ne zaman verilir ?

Çalışanların merak ettiği konulardan birisi de emeklilik başvurusu ne zaman yapılmalı konusu. Emekliliği hak ettiğiniz yani ilk sigorta, bağkur v.s. başlangıcına göre emeklilik için gerekli olan sigortalılık süresi, yaş şartı ve prim gün sayısı şartlarını hak ettiğiniz tarihten itibaren dilekçe verebilirsiniz. SGK gelir, aylık ve talep belgesini nasıl dolduracağınızı adım adım anlattık. Hemen sgk tahsis talep formu nasıl doldurulur sayfamızı ziyaret ederek formu indirebilir ve nasıl dolduracağınızı öğrenebilirsiniz.

İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar ?

Peki ilk emekli maaşı nereye yatar ? Emeklilik talebinde bulunurken emeklilik dilekçesinde herhangi bir banka ismi yazdıysanız ilk maaştan itibaren emekli maaşınız dilekçede belirttiğiniz bankaya yatar. Ancak SGK tahsis talep formunda herhangi bir banka ismi belirtmediyseniz, bu kısmı boş bıraktıysanız ilk emekli maaşından itibaren emekli maaşınız size en yakın Ziraat Bankası şubesine gönderilir.

İlk emekli maaşı nasıl hesaplanır ?

Emekli maaşı hesaplaması karmaşıktır ve birçok parametre esas alınır. Aylık bağlama oranı, ortalama prime esas kazanç, sigorta primleri alınacak emekli maaşında en önemli parametreler arasında yer alır. Burada biz basit anlamıyla emekli maaşının ne zaman ve kaç aylık bağlanıyor olduğu hakkında bilgi vereceğiz. Hem nasıl hesaplandığı konusunda detayları öğrenmek hem de Ortalama alabileceğiniz emekli maaşını hesaplamak için hemen ne kadar emekli maaşı alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne kadar yatar ?

Emekli aylıkları talep tarihini takip eden ay başından itibaren bağlanır. Yani örneğin 04 Ocak 2021 tarihinde başvuru yaptığınızda 04 Ocak itibariyle şartları sağlıyorsanız emekli maaşınız 01 Şubat 2021 tarihinden itibaren bağlanır. Alınacak emekli maaşı ise prim ödeme dönemleri, primlerin ödendiği sigorta kapsamı ve çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir.

İlk emekli maaşı kaç günlük ödenir ?

İlk emekli maaşı alınan tarihte genelde 2,5 aylık peşin ödenmektedir. Yani yukarıdaki örnekte belirtilen Mehmet BEY’in aylık emekli maaşına 1000,00 TL dersek Nisan ayında 2600 TL ilk emekli maaşı toplu para ödemesi alabilecektir.

Tabi yukarıda belirtilen süre maaş bağlanabilecek en hızlı süredir. Eğer tek sigorta kolunda hizmet varsa, başvuru yaptığınız SGK iş yoğunluğu azsa yukarıdaki sürede bağlanır. Ancak birden fazla sigorta kolunda hizmet varsa, yurt dışı borçlanma yolu ile emekli olacaksanız ya da başvuru yaptığınız SGK iş yoğunluğu fazla ise emekli aylığı bağlanma süresi de uzayabilir.

İlk emekli maaşı ne zaman alınır ?

Gelelim asıl konumuz olan ilk emeklilik maaşı ne zaman yatar sorusunun cevabına. Emekli dilekçesi verdikten sonra SGK maaşınızı bağlar ve bağlandığına dair size yazı gönderir. Gönderdikleri yazıda aylık tutarı ile birikmiş aylık tutarı yazar ve maaşınızı ne zaman ve tam olarak hangi tarihte alacağınız yazar. Size gelen yazıda yazan tarihte belirtilen banka şubesine uğrayarak maaşınızı çekebilirsiniz.

Daha önceden o bankada hesabınızın olma zorunluluğu yok. Zaten ilgili bankaya maaşınız havale olarak gelir siz daha sonra bankadaki mevcut hesabınızı emekli maaş hesabı olarak tanımlayabilir ya da dilerseniz emekli maaşı ile ilgili yeni hesap açabilirsiniz. Dilekçe verdikten sonra maaşınızı ne zaman alabileceğinizi öğrenmek için hemen  emeklilik dilekçesi verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emekli maaşı birikmiş ödeme tutarı nedir ?

Emekli olunca ilk maaş ne zaman bağlanır sorusunun cevabını yukarıda ayrıntılı olarak verdik. Yukarıda da ayrıntılı olarak değindiğimiz üzere ilk emekli maaşı hesaplama talepte bulunulan tarihten sonraki ay başı itibariyle bağlanır. Ay başından emekli maaşı ödenme tarihine kadar geçen süre için ise birikmiş ödeme hesaplanır. İşte emekli maaşı ile birlikte 1,5 aylık olarak yapılan bu ödeme birikmiş ödeme olarak tanımlanır.

Birikmiş aylık tutarı ne zaman alınır ?

Emekli maaşı başlangıç tarihinden aylık ödenme tarihine kadar geçen sürede yeni emekli olanların birikmiş tutarı ilk emekli maaşı ödenme tarihinde emekli maaşı ile birlikte ödenir.

Birikmiş aylık tutarı nasıl çekilir ?

İlk emekli maaşı ile birlikte çekileceğinden Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yazı geldikten sonra yazıda belirtilen tarihte, birikmiş maaş tutarı ile ilk emekli aylığınızı banka gişesinden toplu olarak alabilirsiniz.

İlk emekli maaşı neden fazla ?

Aslında yukarıda ayrıntılı olarak bilgilendirme yaptık. Ancak tekrar bahsetmek gerekirse ilk maaş talepten sonraki ay başı itibariyle bağlanmakta ve emekli maaşı ilk alınış tarihine kadar geçen süre için de maaş hesaplanarak ödeme yapılmakta. Bu yüzden ilk emekli maaşı birikmiş şekilde ödenmekte ve fazla olmakta.

Birikmiş emekli maaşı sorgulama

İlk emekli maaşı ile birlikte birikmiş olarak yapılan ödeme tutarlarını e-devlet emeklilik sorgulama menülerinden yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle aşağıda verilen bağlantılardan giriş yaparak ilk emekli maaşı yattığını öğrenme ve sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Emekli maaşı ne kadar sürede bağlanır ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli maaşım ne zaman bağlanır sorusunun cevabına. Emeklilik dilekçesinden sonra maaş ne zaman bağlanır konusunda tereddüt yaşanan bazı kısımlar olduğundan tekrardan bu yazıyı yazma gereği duyduk.

Emekli aylığı talep tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Şöyle ki 15 Şubat 2021 tarihi itibariyle emekliliği hak ediyorsunuz ve bu tarih itibariyle maaşa başvurdunuz diyelim. Maaşınız 15 Şubat itibariyle değil takip eden ayın başından yani 01 Mart 2021 tarihinden itibaren bağlanır. Arada geçen 15 günlük süre için herhangi bir ödeme yapılmaz.

Genelde ekstra bir durum olmaması halinde emeklilik dilekçesi verdikten sonra maaş SGK tarafından takip eden ay başından itibaren bağlanır ve siz de ilk maaşı birikmiş şekilde diğer ay alırsınız.

Yukarıdaki örnekten devam edelim. SSK kapsamında emekliliği 15 Şubat 2021 tarihinde hak eden Mehmet BEY 15 Şubat 2021 tarihinde emeklilik talep formu ile SGK’ya başvurmuştur. SGK gerekli incelemeyi yaparak emekli maaşını 01 Mart 2021 tarihi itibariyle bağlamıştır. Bu kişi ilk maaşını birikmiş şekilde en erken Nisan ayında alabilecektir. SSK emekli maaşları sicil numarasının son rakamına göre her ayın 17-26’ı arasında ödenir. Buna göre bu kişi de Nisan ayında 17-26’sı arasında herhangi bir tarihte maaşını alabilecektir.

İlk emeklilik maaşı nasıl alınır ?

Emekli maaşı talebinde bulunduktan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emekli maaşınız bağlandıktan sonra size hem güncel maaş tutarı hem de birikmiş ödemeleri gösterir yazı gönderilir. Bu yazıda emekli maaşınızı ne zaman, nereden ve ne kadar alabileceğiniz hakkında bilgi yer alır. Belirtilen tarihte yine belirtilen bankaya kimliğiniz ile başvuru yaparak hem Sgk ilk emekli maaşınızı hem de biriken maaş tutarlarınızı alabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonra çalışma

Kimi durumda çalışmaya devam ederken ssk emeklilik dilekçesi vermeniz gerekebilir. Böyle bir durumda işverenizin sigorta çıkışınızı yapması ve “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak yeniden giriş yapması gerekiyor. Yani 15 Şubat’ta ssk kapsamında maaşa başvuracak Mehmet BEY aynı zamanda çalışmaya devam edecekse işvereni 14 Şubat 2021 tarihinde SGK işten ayrılış bildirgesini vermeli ve 15 Şubat 2021 tarihi itibariyle “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar”  kodu ile yeniden işe almalı. Böylece maaş bağlanmada bir sorun olmaz ve maaş bağlandıktan sonra da herhangi bir kesinti olmaz.

Emeklilik dilekçesi takibi nasıl yapılır ?

SGK evrak takip sisteminden evrağınızın son durumunu takip edebilirsiniz. Emeklilik talebiniz ile ilgili süreci izlemek, evrak takibi ve tüm detayları öğrenmek için hemen SGK evrak takip sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. 

31 Yorum
 1. Kenan Ünal

  Merhaba benim ilk maaşım bugün hesaba yattı fakat birikmiş ödeme yatmadı bunun nedeni ne olabilir e devlette birikmiş ödeme gözüküyor hatta bana SGK dan mesaj dahi geldi Şubat 26 da birikmiş aylığınız 3236 TL ödenmek üzere garanti bankası na gönderilmiş tır diye fakat bugün ilk maaşım yatmasına rağmen bu para yatmadı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Merkezi ödeme kapsamında havale olarak gelmiş olabilir. Banka gelen havalelere baksın. Birikmiş ödemeler genelde hesaba aktarılmaz. Havale olarak gelir. Sorun eğer orda da yoksa bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçerek onlara sorun.

 2. halil

  merhabalar 4 mart 2021 de emekli dilekçemi verdim ilk maaşımı nisan 28 de alacağımı söylediler fakat sadece 1 aylık maaş vereceklermiş mart ayının 25 günlük süresini verilmeyecek dediler bu söylenen doğrumu yada nisan 28 de mart nisan şeklindemi alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş 1 Nisan tarihi itibariyle bağlanır.Mart ayı için maaş ödenmez. Nisanda ödenecekse 1 peşin ve 28 günlük olmak üzere toplam 58 günlük maaş ödemesi yapılır.

 3. mutlu

  iyi günler, benim ilk maaşım şubatın 21’inde yattı ama birikmiş tutar hala hesaba geçmedi, e devlette de gözüküyor bu birikmiş tutar. ben nasıl bu parayı alabilirim veya ayrı zamanlarda mı yatıyor bu tutar?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mutlu BEY. İlk maaşla beraber yatması gerekiyor. Bankaya gönderilmiş görünüyorsa banka bir merkezi ödemelere baksın sistemde.

 4. Nail

  Merhaba Ömer bey,
  ben yurtdışında yaşıyorum. Eğer Pandemi’den dolayı Türkiye’ye gelemezsem, Türkiye’den bağlanacak ilk Emekli Maaşımı almak için, kaç zaman sürem var. Veya Türkiye’de bulunan bir Şahısa Vekalet versem alabilir mi.
  Beni bu Konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.

  Sevgi ve Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 12 ay içerisinde almanız gerekiyor. Vekalet verebilirsiniz evet. vekalet verdiğiniz kişi çekebilir. Ancak vekalet verirken banka işlemlerini yapmaya yetkisi de verin. İlk emekli maaşı ile birlikte maaş hesap tanımlamasının bankada yapılması gerekiyor.

 5. Metin

  Hocam onceliklie yardimlariniz için teşekkür ederim.bugun emeklilik kayidim yapılmış. tahsis numaramı e devletten ogendim.yalnız bağkur borcu bölümünde 6 kuruşluk bir borç gördüm.hizmet birleştirmesinde bu borç yoktu.ilerde bir sıkıntı yaratirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yok gerekirse SGK size ödetir onu. Bir sıkıntı olacağını sanmam.

 6. Hüseyin

  Mrb.
  22 ocak 2021 emeklilik için dilekçe tarihim.
  26 ocak işlem sırası bekliyor görünüyor.
  29 ocak emekli aylığı baglandi.uzmana gönderildi.
  Aylık bağlama servisine sevkedildi.yazıyor.
  Merak ettiğim şu. İkramiye maaş ile aynimı bilgilendiriyor yoksa ayrımı bilgi verilir…yani biri önce diğeri sonrami oluyor..Teşekkürler. .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Birlikte olur genelde. Ama değişe de bilir. Kesin bir şey söylemek zor.

 7. Metin

  Ömer bey merhaba 28.12 .2020 de yaşım doldu.emeklilik için 16 aralıkta hizmet başvurusunu yaptım.29.01.2020 de emeklilik dilekcesini verdim.ilk maasimi hangi tarihte alabileceğim.ocak ayindanda alacağım olurmu.şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik dilekçenizi 29 Ocak 2021 tarihinde verdiyseniz 01 Şubat 2021 tarihi itibariyle bağlanır emekli maaşınız.

 8. Ali

  Cevap ve bilgilendirme için çok teşekkür ederim…

 9. Ali

  Merhabalar Ömer bey
  20 Ekim 2020 tarihinde istifa ederek kurumdan ayrıldım , kurumun istifa yazısını aynı SGK ‘ya ulaştı , 20 Kasım 2020 tarihinde yaş haddinden maaş almaya hak kazandım. Birazda bilgi eksikliğinden dolayı kurumdan giden ilk evrakla sil sile emeklilik işlemlerinin devam edeceğini düşündüğümden maaş bağlanma talebim gecikti , en son 28 Aralık 2020 tarihinde 4/c (20/25) yıl kapsamında maaş bağlanması dilekçesini verdim.
  benim sorum şu :
  1.4 Aralık 2021 itibariyle işlemler devam ediyor ve ilk maaş ne zaman bağloanır.
  2.bağlanan maaş 20 Kasım dan itibaren 2021 memur /emekli zamlarıyla mı bağlanır.
  3.Emekli ikramiyesi 2021 memur/emekli zam katsayısı ile mi bağlanır
  teşekkürler …

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-İlk emekli maaşınızın 01 Ocak 2021 tarihi itibariyle bağlanması gerekir.
   2-Eğer ilk dilekçenizi kabul ederlerse evet o tarih itibariyle bağlanır ve Ocak zammından yararlanırsınız.
   3-Emeklilik talebi olarak 28 Aralık tarihli talep esas alınırsa evet 2021 memur/emekli zammı katsayısı esas alınır.

 10. Oğuz Çetin

  Alakan için teşekkürler Ömer kardeşim.İyi ki varsın.Allah’a emanet ol

  1. Ömer Meriç

   Siz de iyi ki varsınız. Saygılar.

 11. Oğuz Çetin

  Değerli Ömer kardeşim,tekrar merhaba.Emekli aylığım bağlandı.İlk aylık konusunda değişik bilgiler var internette;birikmiş maaş felan deniliyor.
  Emekliliğe başvuru tarihi:08.12.2020
  Emekli maaşı bağlanma tarihi:01.01.2021
  Emekli maaşı ödenme tarihi:27.01.2021
  İlk maaş tutarı kaç aylık olacak?
  Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Selamlar,saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayırlı olsun :). Eğer 27 Ocak 2021 tarihinde ilk maaşı alırsanız 1 ay ve 27 günlük olarak ödenir.

 12. Esat Dereli

  Selamlar.Ben Milli Eğitim Bakanlığından 02.10.2020 tarihinde emekli oldum.15.10.2020 tarihinde işlemlerim MEB tarafından Emekli Sandığına gönderildi.E Devlette işleminiz sıraya kondu notu yazıyor.Acaba ne zaman ikramiyemi alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En geç 1.5 ya da 2 ay içerisinde ödenmiş olur. Ama kesin bir şey demek zor.

 13. Deniz

  Birikmiş tutar 2200 küsür görünüyor. Tam maaşımı dökümanda göremiyorum malesef ama gün sayıma ve sgknın hesaplama robotundan bilgilerimi girince tahmini verdiği rakam 3500 civarı. Yani benim anlamadığım nokta şu ilk yatırılan bu para yani ayın birinde hesabıma aktarılan bu para kaç günlük olabilir, işin içinden bir türlü çıkamadım, şahsen maaşımın bu tahmini hesaplamaya da bakarak 2000 civarı olacağını düşünmüyordum fakat böyle bi durum var.

  1. Ömer Meriç

   Bu para eğer maaşınızı ayın 25’inde alacaksanız 25 günlük para. Bu hesaba göre aylık maaşınız 2640 TL olmakta. Dilerseniz bağlı olduğunuz SGK’ya giderek hem net maaş hem de birikmiş aylık tutarınızın ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Sisteme yansıyan veri doğru olmayabilir de. İlk emekli maaşını aldıktan sonra genelde yansıyor e devlete.

 14. Deniz

  Merhaba, 19eylülde emeklilik için başvuruda bulundum fakat ücret olarak 2000 küsür lira 1 Ekim itibariyle hesabıma yatırılmış. Sorguladığımda, günüme baktığımda bu ücret daha yüksek çıkıyor 3500 civarı gibi. Sorum aslında şu bu 11 günlük süre içinde bana bağlanan hesabıma bu yatırılan para benim maaş tutarım mı? Yoksa asıl maaşım orada birikerek ödeme tarihim olan her ayın 25inde mi tamamlanacak. Sistem üzerinde sorguladığım maaş ile hesabıma yatırılan arasındaki bu fark kafamı karıştırdı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öyle hesaplanmaz maaş. 19 Eylülde talep varsa 01 Ekim tarihi itibariyle bağlanır. Size ödenen kısım 25 günlük kısım olabilir. Normalde aylık tutarı 3500 TL ise emekli maaş tutarınız bu olur.

 15. Selçuk Süren

  İlginiz için tekrar çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. İyi günler.

 16. Selçuk Süren

  Merhabalar Ömer Bey
  Öncelikle bu güzel çalışmanız için çok teşekkür ediyorum.
  Yukarıda yazdıklarınıza göre;

  Ben 3 Eylül 2020 tarihinde SGK’ya dilekçemi vedim. E-Devlette baktığımda aylık bağlanma tarihi 1-10-2020 ve ödeme tarihim her ayın 25 i olarak görünüyor.
  Öğrenmek istediğim , ben ilk maaşımı 25 Kasımda mı alacağım? Eğer 25 Kasımda alacaksam sadece Ekim ve Kasım maaşımı mı alacağım? Yoksa 25 Ekimde sadece Ekim ve Kasım maaşımı alacağım ? Veya 25 Ekim de 3 Eylül dilekçe tarihinden itibaren Eylül için 3 günlük eksik ve Ekim maaşımı mı alacağım. SGK yı aradığımda bana maaşınız 3 Eylül’den itibaren başlıyacak demişlerdi.
  Değğerli vaktinizi ayırdığınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Güzel düşüncelerinizden dolayı ben teşekkür ediyorum :).
   Ödeme tarihine bağlı. Emekli maaşınız 01 ekim 2020 tarihi itibariyle bağlanır. 25 Ekim’de ya da en geç 25 Kasımda alırsınız. 25 Ekim’de yatarsa 1 tam aylık ve ayın 25’ine kadar geçen süre için yani 25 günlük aylık olmak üzere toplam 55 günlük yatar. Eğer 25 Kasım’da ödenirse bu durumda da 85 günlük aylık alırsınız.
   Saygılar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.