Engelli Emeklilik Tablosu, Maaşı Ne Kadar 2022

314

Engelli emeklilik tablosu aracılığı ile erken emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz. Eğer doğuştan ya da ilk defa sigorta başlangıç tarihinden önce var olan bir rahatsızlığınız varsa malulen emeklilik hakkından yararlanamazsınız. Bu durumda vergi indirimi diğer ismi ile engelli emeklilik kapsamında emekli olabilirsiniz. Ama ilk defa sigorta, bağkur v.s. giriş tarihinden sonra meydana gelen bir hastalıktan, rahatsızlıktıktan v.s. emekliliğe başvuracaksanız bu durumda malulen emeklilik kapsamında başvuru yapabilirsiniz.

Eğer doğuştan ya da işe giriş, bağkur başlangıç tarihinden önce v.s. var olan rahatsızlığınız ya da vergi indiriminden dolayı emekli olacaksanız yazımızın devamında engeli emeklilik tablosu,  engelli emeklilik maaşı hesaplama ve sgk engelli emekli maaşı hesaplama uygulaması konusunda ayrıntılı olarak bilgi verilecektir.

Engelli emeklilik şartları 2022

01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı SGK Kanunu ile 4b yani bağkur kapsamındakilere de engelli emekli olma hakkı verilmiştir. 01.10.2008 tarihinden sonra herhangi bir sigorta kapsamında ilk defa işe başladıysanız ve çalışma gücünüzdeki kayıp oranınız en az %60 ve üzerinde ise 15 yıldan beri sigortalı, bağkurlu v.s. olmanız ve toplamda da en az 3960 günü tamamlamış olmanız halinde emekli olabilmektesiniz. Eğer engel oranınız;

 • %40-49 arasında ise 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 günü tamamlamanız,
 • %50-59 arasında ise 16 yıllık sigortalılık süresi ve 4320 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

Sigorta başlangıç tarihiniz daha eski ise sigorta başlangıç tarihinize göre aşağıdaki engelli tablosu tablosundan doldurmanız gereken sigorta gün sayısı ve sigortalılık süresini öğrenebilirsiniz.

Engelli emeklilik hesaplama 2022

En az yüzde 40 ve üzeri engel raporu olanlar işe giriş tarihine ya da bağkur başlangıç tarihine göre belirlenen sigortalılık süresi ve prim gün şartını sağlamaları halinde yaşa takılmadan emekli olabilmekte. Aşağıdaki engelli emeklilik tablosundan ilk SGK tescil tarihinize göre emeklilik için gerekli olan prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını öğrenebilirsiniz.

engelli emeklilik tablosu
engelli emeklilik hesaplama

Eğer hala aktif olarak çalışmaya devam ediyorsanız engel raporundan dolayı vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Vergi indirimi tutarları ve vergi indiriminden yararlanmak için yapmanız gerekenler hakkında detayları engelli vergi indirimi hesaplama sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur engelli emeklilik hesaplama tablosu

4b bağkur kapsamında olanlara da 2008/Ekim ayından sonra engelli emeklilik kapsamında emekli olma hakkı tanınmıştır. 4b engelli emeklilik şartları ve bağkur engelli emeklilik tablosu şu şekildedir;

 • Engeli emeklilik hesaplama tablosuna göre İlk defa bağkura başlamadan önce bir rahatsızlığı olan ve en az %60 üzerinde engel raporu olanlar 3690 gün ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağladığında emekli olabilmekte.
 • Eğer bağkurlu kişinin engel oranı %40-49 arasında ise 4680 gün 18 yıllık sigortalılık süresi,
 • %50-59 arasında ise 4320 gün 16 yıllık sigorta süresini tamamladığında yaş beklemeden emekli olabilir.

Bağkurluların engelli emeklilik için vergi indiriminden yararlanıyor olmaları şartı aranmıyor. Direk olarak bu kapsamda SGK’ya başvurarak emeklilik talebinde bulunabilirler. SGK hastaneye sevk eder ve Kurul toplanarak nihai kararını verir. Eğer belirtilen orana göre yukarıda vergi indirimi emeklilik tablosundaki şartlar da sağlanıyorsa prim borcunun da olmaması kaydı ile aylık bağlanır.

Vergi indirimi emeklilik maaşı ne kadar 2022

Engelli emekli tablosundan ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında hesaplamayı yapabilirsiniz. Gelelim bir diğer konu olan engelli emekli maaşı hesaplamasına. 2022 yılı itibariyle bu kapsamda;

 • Ödenecek en düşük engelli emeklilik maaşı dereceye bakılmaksızın 2500 TL olarak belirlenmiştir.
 • engelli emekli hesaplamasına göre eğer çalışma hayatınız boyunca prim ödemeleriniz yüksekten ödendiyse ya da asgari ücretin üzerinde ise bu durumda daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.
 • Özürlü emeklilik tablosuna göre engelliler 3 bölümde sınıflandırılmışlardır. Sınıflara ve engel derecesine göre ortalama emekli maaşları aşağıda verilmiştir.

3.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2022

Aslında herkes için aynı emekli maaşı yoktur. Bunun birçok sebebi vardır. Prim ödemenizin geçtiği dönemler ve toplam prim ödeme süresi maaş hesabına etki eden önemli faktörlerdir. Maaş hesabında en önemli faktörlerden birisi ise prime esas kazanç yani brüt kazancınızın düşükten mi yoksa yüksekten mi ödendiğidir. Eğer ödemeleriniz tabandan ödendiyse alacağınız maaş da düşük olacaktır.

Engelli emeklilik maaşları rapor oranına göre de farklılık göstermektedir ama bu fark çok fazla olmamaktadır.  Eğer prim ödemeleriniz hep tabandan ise ortalama emekli maaşınız en düşük 2500 TL olacaktır.  Tabi bu tutar 2022 yılı ve önceki yıllar ortalama emekli maaşına göre tahmini olarak belirtilmiştir. Prim ödemenize göre alabileceğiniz aylık daha düşük ya da daha yüksek olabilir.

2.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2022

Tabi bağlanan emekli aylıklarında rapor oranının önemi ve prime esas kazancın yani sigorta prim bildirimlerinin hangi tutardan bildirildiği önem arz etmekte. Prim ödemeleri hep asgariden yapılmış ve 2. derece engel raporu olan bir kişiye 2022 senesinde bağlanacak en düşük emekli maaşı 2500 TL olacaktır.

Engelli emekli maaşı hesaplama robotu

Vergi indiriminden emeklilik maaşı ne kadar konusunda araştırma yapanlar hesaplama ile ilgili bir uygulama olup olmadığını da araştırmakta. Engel oranı esas alınarak vergi indiriminden emeklilik maaşı hesaplaması ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen bir uygulama maalesef bulunmamaktadır. Bunun yerine bize yorum kısmından ilk prim ödeme tarihinizi, primlerin hangi sigorta kolu kapsamında olduğunu ve engel oranlarınızı yazarsanız engelli emeklilik maaş hesaplamasını sizin için biz yapabiliriz.

Engelli emekli maaş hesaplama tablosu konusunda bilgi vermeye çalıştık. En az yüzde 40 ya da üzeri engel raporu ile sahip olabileceğiniz tüm haklara engelli hakları nelerdir başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer sigortalı iseniz vergi indiriminden yararlanmak için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz. Vergi dairesi sizi hastaneye sevk eder. Hastaneden gelen rapora göre engel oranınız belirlenir ve vergi indirimine yansır. Size ayrıca vergi indirim kimlik belgesi verilir. Bu kimlikte belirtilen orana ve sigorta ilk başlangıç tarihinize göre yukarıdaki tabloda belirtilen şartları sağlamanız halinde SGK’ya emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer bağkurlu iseniz vergi dairesine başvuru yapmanıza gerek yok. SGK’ya direk olarak engelli emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. SGK sizi hastaneye sevk eder ve gelen rapora göre oran belirleyerek değerlendirme yapar.

40 engelli emeklilik şartları 2022

Halk arasında engelli emeklilik 40 engelli raporla emeklilik olarak da adlandırılır. Bu yüzden yukarıda engelli emeklilik şartları tablosu kısmında verilmiş olan tablo ve şartlar en az %40 ya da üzeri engeli olan bireyler için geçerlidir. Ayrıca yine yukarıda vergi indiriminden emekli maaşı hesaplama kısmında belirtilen emekli maaşları da engel oranlarına göre alınabilecek ortalama maaşları göstermektedir. Henüz engelli kartı almadıysanız engelli kimlik kartı nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek nasıl ve nereden alabileceğiniz konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sürekli engelli raporu ile emeklilik

Bildiğiniz üzere iki çeşit engel raporu vardır. Birisi süreli bir diğeri ise süresiz verilen raporlardır. Sürekli diğer adı ile süresiz olarak verilen engel raporlarında kişilerin emekli olma şartları yukarıdaki engelli emeklilik cetvelinde belirtilen şartlarla aynı olacaktır. Süreli verilen raporlarda ise engel oranına ve ilk işe giriş tarihine göre özürlü emeklilik hesaplama tablosuna göre şartları sağlıyorsa aylık bağlanır ancak bu kişiler kontrole tabi tutulur. Kontrol tarihinde eğer engel derecesi engellilik emeklilik tablosu için gerekli şartların altına düşerse aylık kesilir. Oranda bir değişiklik olmaz ya da artarsa maaş ödemesine devam edilir.

Engelli emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Bu kapsamda bağlanan emekli maaşı sorgulamalarını e-devletten yapabilirsiniz. Aşağıda verilen bağlantılardan T.C ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz;

Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik 2022

Engelli çocuğu olan ve aynı zamanda sigortalı olarak çalışan annelerin 01.10.2008 tarihinden itibaren çalışmalarına ilişkin her bir yıllık çalışmanın 1/4’ü oranında hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hizmete eklenmekte, eklenen bu gün sayısı hem emeklilik için gereken prim gün sayısına ilave edilmekte hem de emeklilik yaşından düşürülmekte. Bu haktan yararlanabilmek için;

 • Annenin ücret karşılığı bir işte çalışıyor olması,
 • Engelli çocuğu olması,
 • Varsa engelli raporu ve dilekçe ile, rapor yoksa sadece dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

314 Yorum
 1. Şengül

  Merhaba,19.12.2001 sigorta giriş tarihim.5544 gün sigortam var.2021 yılında 12.2022 tarihine kadar süreli %80 ile malülen emekli oldum.Malülen emeklilik’te engelli gibi vergi indirimi,sağlıkta öncelik,bedeva ego,ekpss vs.haklardan yararlanamadığım için, yeniletmeyi engelli raporu alarak yapabilir miyim?Ya da malülen raporunu, engelli raporuna çevirtme durumu oluyor mu? Kanser sıçramasından dolayı tekrar radyoterapi ve kemoterapi görmeye başladım.Süresiz rapor almak istiyorum.Malülen emekli olarak mı yenileme raporu almak mantıklı yoksa vergi indirimi’nden engelli raporu mu? Maaş hangisinde yüksek olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam teşekküllü hastaneden ayrıca engel raporu çıkarırsanız dediğiniz indirimlerden yararlanırsınız. Emekli olduğunuz kapsamla alakası yok o hakların.

 2. Leyla KARAGÖZ

  İyi gunler ben 1. derece engelli kadrosunda çalışmaktayım 2000 engelli indirim var benim maaşıma ne kadar etki eder.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun bordro hesaplama uygulamaları ile brüt kazancınız üzerinden hesaplanması gerekir. Şu kadar olur demem zor bu şartlarda.

 3. Hasan Arslan

  hocam sigorta girişim 01.10.1996.5220 günüm var suan 100/49 raporum var vergi indirimden faydalanirsam kaç lira emekli maaşı alabilirim sigortam büyük bir oranı asgari ücretden yatırıldı bu durumuda ne kadar maaş alabilirim beni bilgilendirseniz sevinirim ayrıca ben asgari ücretle calısan biriyim 4253 tl maas alıyorum eğer vergi indirimden faydalanirsam maaşım net kaç para olur teşekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli maaşınız şu an için 2500 TL civarında olur. Asgari ücretle çalışıyorsanız gelir vergisi kesilmiyor. Dolayısıyla engelli indirimi de uygulanmaz.

 4. Bunyamin

  1998 girisliyim. 3 derece engelliyim 4700 pirimim var. Ne kadar maaş bağlanır pirimlerim. 14bin üstünde yatiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Bu konuda net bir hesap yapmak mümkün değil ne yazık ki.

 5. İlknur

  Yüzde 52 vergi indirimi ve sürekli ağır özürlü raporum var.Ekim 2004 ilk sigorta girişim,2500 günüm var.Mayıs 2013 ye engelli memur olarak çalışmaya başladım,halen çalışıyorum .Sanırım istersem emekli olabilirim,eğer olursan en az ,en düşük emekli memur maaşı alacağım söylendi,doğrumudur acaba teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz konusunda güncel veriler yok elimde. Memur emekli maaşı hesaplama uygulamaları üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.

   1. Ayfer

    Ömer hocam 01.06.1987 SGK kaydım var. 2470 günüm mevcut. Toplamda %50+%20+%10 şekilde raporum var. Malulen emekliliğe müracaat ettim. RED geldi. Bende doğum borçlanması yapıp 3600 e tamamlayacağım. Engelli emekli olabilirlirmiyim. Malülen %60 istiyor. Ancak hastalıklarda aldığım puanları zannederim birleştirmiyor. Baz olarak %50 yi kabul ediyor. Engelli %40 istiyor vede 3600 gün olması şartı diyor.işe giriş 1987 olduğundan müracaat edersem, engelli maaşı ne alırım. Bu arada 1999 dan beri çalışmıyorum. Ancak SGK kaydım 01.06.1987 vede 2470 gün. Sevgili hocam birde neden malülen emekli olamıyorum bunu anlamadım. Toplamda parça parça %80 rapor gözüküyor. Ama SGK dan red geliyor. Cevap verirseniz çok sevinirim. Saygılar

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Neden malulen emekli olamadığınızın cevabını ben veremem. Buna sağlık kurulu karar veriyor. Engelli emekliliğe gelince. Şöyle yapmanız gerekiyor. Bir işyerinde sigortalı çalışmaya başlayarak vergi dairesine vergi indirimi için başvurmalısınız. Eğer vergi indirimi %40 ve üzerinde gelirse bu durumda dediğiniz gibi 3600 günle emekli olabilirsiniz. Tabi borçlanma ile tamamlamak şartı ile. En düşük emekli maaşı şu an 2500 TL. Sizinki üzerinde olur mu bilmiyorum. Ortalama kazanca göre hesaplama yapılmakta.

 6. Merve

  Merhaba babamın 8098 günü var %99 raporu var vergi indirimi için başvuru yaptık vergi indirimi ile ne kadar maaş alır ve ne zaman aylığı bağlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En düşük emekli maaşı 2500 TL. Babanızın ortalama kazancı yüksekse daha yüksek emekli maaşı alır. Ama şu kadar alır diyemem.

 7. Fırat

  İyi günler ömer bey
  Ben de vergi indirimli emeklilik hakkında size soru sormak isteyecektim. Şuan da benim vergi indirimli yazım elime ulaşmış durumda. Ayrıca SSK(4a) 2000-2008 arasında da 3100 günüm ve 2008/10 itibari ile de 4500 günüm var yani şuan da toplamda 7600 prim var gözüküyor. Vergi indirim derecem de 3. derecedir. Bunlarla beraber benim emekli maaşım ne olacaktır? Bide bir sorum daha olacaktır. Gelecek ay ilk maaşımı da alacağım. Bende bunun için e-devletten Emeklilik kaydına baktığımda aylık/Gelir türü yaşlılık aylığı olarak gözüküyor. Bu tür ile vergi indirimli emeklilik aynı mı acaba? Bu konuda yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer primleriniz hep düşükten ödendi ise 2500 TL emekli maaşı alabilirsiniz. Engelli vergi indiriminden emeklilik yaşlılık aylığı grubuna giriyor. Emeklilik kaydında bu şekilde görünmesi doğru.

 8. YAVUZ HAN

  Merhabalar : % 43 engelli raporum var aynı oranda vergi indirim yazısı aldım aktif olarak sgk lı şuanda çalışıyorum.
  tabloya göre 2024 yılı kasım ayında emekliliğe hak kazanıyorum.2 tane sorum var
  1- kalan 2 yıl sigorta primimi en yüksekten ödesem, emekli maaşında bir değişim olur mu ?
  2- 2024 yılından önce süreyi geriye çekebilirmiyim ( raporu aldıktan sonra bypass ameliyatı oldum,ameliyattan önce kalp kiriz geçitmistim 2 stend takılmıştı raporumu yenilesem 2 .derece engelli raporu alabilirmiyim %60 üzerine çıkabilirmiyim.) değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Saygılarımla
  HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 10.11.2004
  PRİM ÖDEME GÜN SAYISI4258
  YAŞINIZ 36 yıl, 0 ay, 25 gün
  SİGORTALILIK SÜRESİ 17 yıl, 4 ay, 18 gün

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Evet olumlu yönde bir değişim olur.
   2- 20 yıl ve 4400 günle emeklilik hakkınız var.
   Eğer askerlik yaptıysanız borçlanmanız durumunda askerlik yaptığınız süre kadar işe giriş geri çekilir. Çekilen kısım kadar daha erken emekli olabilirsiniz. Ayrıca hastalıklarınızda yani engel oranınızda bir artış olduğunu düşünüyorsanız yeniden vergi indirimine başvurun. Oran %50 ya da üzerine çıkarsa yine erken emekli olursunuz.

 9. İbrahim yılmaz

  Ömer bey merhaba 30.07.2003 ilk işe başlama tarihim toplamda 6150 gün pirimim var.100/48 oranında engelli raporum var vergi indiriminden yararlanarak emekli olmak için başvuru yaptığımda 19 yıl sgk yılım olması gerektiğini söylediler.askerlik borçlanması yaparak sigorta başlangıç tarihini öne çekebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalılık süresi ilk defa prim ödeme tarihi itibariyle hesaplanıyor. Eğer 19 yıl gerekli ise siz 30.07.2022 tarihinde tamamlıyorsunuz. Ancak 4 ay askerlik borçlanarak bu süreyi geriye çekebilir ve erken emekli olabilirsiniz.

 10. sezen

  Merhaba ,

  2000 yılı SGK girişim , 6500 gün prim günüm, %52 raporum mevcut vergi indirimi başvurusu henüz yapmadım. Elimdeki raporla bağlı olduğum vergi dairesine müracaatım sonrasında direkt kabul oluyor mu? bir de 2022 yılı için en düşük maaş 2500 olarak mı hesaplanıyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi dairesi elinizdeki raporu kabul etmeyebilir ve yeniden rapor için sizi sevk edebilir. En düşük maaş şu anda 2500 TL evet.

   1. Ayşe

    Mrb raporlarda süreli ve süresiz şekilde verilyor diye biliyorum.süreli raporların süresi genelde ne kadar oluyor.malulen emeklilik ile engelli emekliliği arasında ne fark vardır?tşk ederim şimdiden.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hastalığın durumuna göre süre belirleniyor. Malulen emeklilik işe giriş tarihinden sonra meydana gelen hastalıklar için talep edilebilir. Engelli emeklilikte ise işe girişten önce var olan rahatsızlıklar için aylık talebinde bulunulabilir. Daha birçok fark var. Sayfamızda da mevcut.

     1. Bünyamin uçar

      Merhaba ben ssk da sürekli işçi statüsünde çalışan biriyim0/075 sürekli raporum var emekli olsam vergi indiriminden bekar maaş bağlanır bana

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Eğer primler hep asgari üzerinden ödendi ise ortalama 2500 TL emekli maaşı alabilirsiniz.

  2. Yasin

   Ömer bey merhaba,
   06.08.2003 – 30.09.2008 arası sigorta girişi olan 3. Derece engelliler için 20 yıl 4.400 gün istenirken
   01.10.2008 sonrasi sigorta girişleri için neden
   18 yıl 4.100 gün istenmektedir.
   Emeklilik süresi(sgk girisi ile emekli olunacak yil) daha geç girisliler için atacakken, azalmış görünüyor. Konu hakkında bizleri bilgilendirebilir misiniz? İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Kanun koyucu ve düzenleyiciler öyle uygun görmüş. Ne diyebilirim :).

 11. Emir

  Brüt maaş 14.750 5800 günüm var 3 ayda bır cıft maas alıyorum %42 raporum var 8 ay askerlik yaptım kısa dönem 22.09.2003 başlangıç tarihim ne zaman emekli olurum ve ortalama maas ne olur banka sandığı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapamam. Eğer SSK kapsamında iseniz ve %42 vergi indirimi de varsa bu durumda 22.09.2003 girişe göre 20 yıl ve 4400 günle emekli olabilirsiniz.

 12. Fırat Er

  01-11-1999 işe giriş tarihi.4381 gün prim.%43engelli sürekli ( kronik) raporum var.187.580,76 kazanç.
  (Gösterge:9475)-(Ortalama yıllık kazanz7,614.00)-
  (Ortalama aylık kazanç 3,882.90)-(Aylık bağlama oran1-58.00)-(Aylık bağlama oran2-39.00)(Aylık bağlama oran3-31.79)(2000 önce 60 gün)(2000-2008 arasi859 gün)(2008 sonrasi 3462 gün) 4/a

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar maaş alabileceğinizi soruyorsanız bunu hesaplayamıyoruz.

 13. İhsan güneş

  Hocam öncelikle kolay gelsin ssk pirimim 2775 gün %57 engelli raporum var işe giriş tarihim 12.08.2010 ne zaman emekli olurum ne kadar emekli maaşı bağlanır maaşım 4525 tl net maaşım var teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. %57 engelli raporu ile emeklilik için 16 yıllık sigortalılık süresi ve 4320 gün şartını sağlamanız gerekiyor. Maaş bugün şartlarında yaklaşık 2500 TL olacaktır.

 14. Sencer

  8 ocak 1998 işe giriş 24 yıl sigortalılık süresi 8363 prim gün sayısı yaşım 42. F34.9 hastasıyım devlet hastenesinden %70 raporum var. Engelli maaşım ne kadar olur

 15. mehmet yuşan

  hocam merhabalar öncelikle bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. benim ilk işe girirşim 20.06.2001 4/a kapsamında pirimlerim yatırılmış olup %40 engel oranım bulunmakta.toplam gün sayım 5142.

  1. Hüsamettin

   16,10,1995 işe başlama 31.12.2021 de 5600gunnum var hastaneden 100 de 62 rapor verdiler raporum 5 yıllık emeklilik olabilir miyim raporum süresi biterse emekliliğin ne olur

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bu raporla SGK’ya başvuracaksınız. Emekli olup olamayacağınıza SGK sağlık kurulu karar verir. Eğer süreli raporsa süre bitiminde kontrol raporu istenir. Hastalık devam ediyorsa aylık ödenmeye devam edilir. Devam etmiyorsa ve %40’ın altına düştüyse aylık kesilir.

   2. Ahmet

    Merhaba lar… 1997 sigorta girişi ile 4590 sigorta günüm var maaşım bürütü 9 bin TL. Yüzde 40 engelli yim… Emekli maaşım ne kadar olur…..?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Tüm çalışma hayatınız boyunca bildirilen kazançların ortalaması alınır. Son maaş brütü üzerinden hesaplama yapılmadığından şu kadar maaş alırsınız diyemem.

 16. Murat ALTAY

  Merhaba,
  01.11.1989 yılı SGK giriş, 5500 gün ve 980,000 tutar kazancım var, yaşım 49 %45 engelli raporum var. Engelli hakkından faydalanıp emekli olursam nekadar maaş alabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primleriniz çalışma hayatınız boyunca düşükten ya da düşüğe yakın tutarlardan ödendiyse ortalama 2022 yılı için 2500 TL civarında maaş alırsınız.

 17. Ebubekir kırmızı

  Merhaba kolay gelsin benim sorum su ssk girisi 01 09 1996 5017 gun yomiye ve 350 milyar pirim var yuzde 52 engelli raporum var evraklari vergi dairene verdim sonuc bekliyorum emekli maasi kac para alirim bilgi verirseniz sevinirim saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu şekilde bir hesaplama yapabilmek imkansız. En düşük 2500 TL maaş alırsınız. Üzeri olur mu o da prime esas kazanç ortalamanıza bağlı.

 18. hamdi savaş

  2000 yılının 5, ayından ıtıbaren hacettepede sözleşmelı olarak işe başladım,2011 yılında 4 a kadrosuna geçtım toplamda 21 yıl 3 ay kesıntısız calısma surem var %57 oranında engellı raporum mevcut emeklılıge hak kazanmıs olabılırmıyım acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indirimi varsa engelli emeklilik için şartları sağlamış görünüyorsunuz.

 19. İhsan

  Hocam ii akşamlar 12.08.2010 tarihinde ssk başladı 2745 gün ssk var 2 senelik engelli raporum var %57 ne zaman emekli olabilirim bugün şartlarında emekli olursam ne kadar maaş bağlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. %57 oranında vergi indirimi de varsa 16 yıllık sigorta süresi ve 4320 günü tamamlamanız durumunda engelli emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. Bugün şartlarında alacağınız emekli maaşı 2500 TL.

 20. Hatice

  Merhabalar. Ben lisans mezunu olarak 15 temmuz 2008’de kamuda işe başladım. % 42 sürekli engelli raporum var, 2013 yılından beri vergi indiriminden yararlanıyorum . Şu an 4/2 sindeyim ve 11 yıl 11 ay hizmetim görünüyor (18 ay ücretsiz iznim var) kamuda emekli sandığından emeklilik 15 yıl diye biliyorum tabloya bakınca kafam karıştı, ben ne zaman emekli olabilirim ve emekli maaşım ne olur ? Cevaplarsanız çok sevinirim. kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Siz 5434’e tabi olduğunuz için 5400 gün diye biliyorum ben de. Yine de SGK’ya da sorabilirsiniz.

 21. Tcy

  Öncelikle iyi günler. 08.04.1984 doğumluyum ……. SSK girişli staj başlangıcın mevcut 20/02/2003 tarihli 14 günlük sigorta başlangıcım vardır. Şu an itibariyle 3405 gün SSK günüm vardır ve 2669 gün banka sandığında sigortam vardır. 6000 brüt maaşım vardır. %55 engelli raporum olup maaş ne kadar bağlanırne zaman emekli olabilirim. Şimdiden teşekkür ederim ilginize.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj başlangıcı sayılmıyor zaten. O giriş olarak kabul edilmez. Banka sandıklarında engelli emeklilik şartları hakkında maalesef bilgi sahibi değilim. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesaplama da yapamıyoruz. Saygılar.

 22. İhsan güneş

  Hocam öncelikle kolay gelsin benim 12.08.2010 tarihinde ssk girişim var 2 senelik %57 engelli raporum var 3052 tl maaşım var 2685gün ssk pirimim var ne zaman emekli olurum ne kadar maaş bağlanır normal emeklilik ile engelli emeklilik arasındaki fark nedir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 16 yıl 3900 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Maaş hakkında bir hesaplama yapmıyoruz maalesef

 23. İhsan güneş

  Hocam öncelikle kolay gelsin ben 12.08.2010 tarihinde ssklı olarak işe başladım %57olarak 2 senelik engelli raporum var maaşım 3052 tl brüt 3700 olmssı lazım bugün şartlarında emekli olursam ne kadar maaş bağlanır birde normal emeklilik ile engelli emeklilik arasındaki fark nedir teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapamam. Ama normalde alacağınız maaşa yakın maaş alırsınız. Çok kaybınız olmaz.

 24. irfan anaç

  merhaba 02.08.2002 sigorta girişim var 19 yıl 6450 gün primim mevcut %42 engelli raporum var şu anki net maaşım 4500 tl 4 a sigortalıyım. emekli olursam ne kadar aylık alabilirim. teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun hesaplamasını yapamayız maalesef.

 25. VELİ DUMAN

  Merhabalar Ömer Bey
  size sorum şu şekilde olacak engelli indirimi ile emeklilikte yaş şartı yok prim ve yıl şartı var.
  1996 giriş yılım fakat sadece o sene 90 gün prim var ve ondan sonra 2010 yılına kadar hiç prim yok.
  prim ve yılı(1996 giriş yılım,17 yıl ve 3920gün) tamamladım fakat bağlanacak emekli maaşımı yükseltmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım. Bildiğim kadarıyla sgk emeklilik hesaplarken beni 5400 gün prim ödemiş gibi kabul ediyor. Çalışmaya devam edersem primin artar mı? Yani bir sene çalıştım 5760 olur mu yoksa 3920+360=4280 mi olur. Şuan bir şirkete 2010 yılından maaşım askeri ücretin 2 katı gibi primin yatırılmakta. Bu çalıştım 11 yıl boyunca da böyle oldu her sene askerinin iki katı ücret aldım şu an emekli olsam tahmini kaç tl maaş bağlanır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tahmini bir emekli maaşı belirtmek zor maalesef. Engelli emeklilikte gün sayısı giriş tarihinize göre gerekli olan gün sayısına tamamlanarak aylık bağlanır. Fazla çalıştığınızda 5400-fazla çalışma olmaz.

   1. İlknur Keskin

    1997 Eylül sigorta girişi.7260 prim gün 24 yıl hizmet süresi %62 engel durumu ile emekli maaşı ne kadar olur.Tşk

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Ortalama brüt kazancı bilmeden şu kadar maaş alırsınız demek imkansız.

 26. Ercan

  Merhaba ilk ssk primi baslangic tarihi 12.010.2009 toplam 3205 gün yuzde 60 engel oranim acaba ne zaman emekli olurum ve ne kadar maasa baglanirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3800 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Ama en az %60 oranında vergi indiriminiz olursa bu şekilde.

   1. Osman

    İyi günler Ömer bey SSK giriş 2007 pirim 3750 gün vergi indiriminden emekli olabilrmiyim 2015 de böbrek nakli oldum ayrıca işitme kaybı ve hiper tansiyon var buna bağlı %83raporum mevcut

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Vergi indirimi aldınız mı hiç ? Aldıysanız oranı nedir ?

  2. Yusuf

   5.10 1998 sigorta başlangıcım 5032 prim var ne kadar engelli maaşı alırım

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Primler düşükten ödendi ise 2500 TL gibi bir rakam alırsınız.

 27. deniz kurt

  merhaba 25/03/1980 doğumluyum özel bir bankada , aynı bankanın emekli sandığına bağlı sigortalıyım. 01/08/2003 iş başlangıcım. %40 engelli raporum var. primlerim üst baremden ödenektedir. bugün emekli olduğumda ne kadar maaş alabilirim. saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin için net emekli hesabı yapamam maalesef.

 28. Fatih Gürpınar

  Merhba.1983 doğumluyum.2003/ ün 24.08.ağutos askerlik tarihim.08.08.2006 resmi sigortalılık tarihim.
  2016 da trafik kazası sonucu engelli oldum./48 engelli raporum var.15 ay askerlik borçlanmamı yatırsam sigortalılık tarihini 2003 e çekermi..yıl ay ne kadar öneçeker.benim bildiğim
  Normal şartlarda benden istenen 20 yıl 4400 pirim.
  3.dereceye giriyor engel oranım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatih BEY. Askerlik borçlandığınız süre kadar geri çekilir. Şartlarınız 20 yıl 4400 gün. Askerlik borçlandığınızda da bu şartlar değişmiyor ama 15 ay erkene çekiyor tabi ki.

 29. Erhan Barutçu

  Merhaba,

  İsmim Erhan. eşim 2005 yılından bu yana MS hastası ve kendisinin engelli vergi indiriminden faydalanarak emeklilik için başvuruda bulunduk. %60 engelli raporu onaylandı ve vergi dairesi 20.11.2019 tarihinde yapmış olduğumuz başvuru baz alınarak emeklilik için SGK ya başvuracağımızı yazı ile beyan etmişlerdir. Eşimin sigorta başlangıç tarihi 01.11.1998 ve ayrıca ödenmiş prim gün sayıları da SGK için 1545 gün ve Bağ-kur içinde 3297 yani toplamda 4842 gün yapmaktadır.%60 engelli raporuna göre 3.840 gün yeterli olmaktadır deniliyor. Eşimin doğum tarihi de 31.03.1978’dir. Bu durumda engelli emeklilik hakkını elde etmiş gibi görünüyor sanırım. İlgili başvurumuzu yapacağız fakat yaklaşık aylık maaşının ne kadar olabileceğini bilmek istemekteyiz. Bir de sanırım 20.11.2019 yılından bu yana hakkını elde ettiğimiz belirtildiğinden dolayı şimdiki tarihe kadar topluda bir ödeme alır mıyız?

  Konu ile ilgili uygun olduğunuzda cevap dönebilirseniz çok seviniriz.

  Şimdiden geri dönüş ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Erhan BEY. Primler hep asgariden ödendiyse ortalama 1600-1700 TL civarında maaş bağlanır. Emekli maaşınız vergi dairesine başvuru tarihi ile değil SGK’ya emeklilik başvurusunu takip eden aybaşından bağlanır. Yani geriye dönük ödenmez.

 30. volkan

  mrb öncelikle 3 sene boyunca herkese cevap verdiğiniz için kendi şahsım adına çok teşekkür ederim ben başvurumu yaptım. son olarak açıklama kısmında evrak dosyasına kaldırıldı ibaresi var bu ne demek oluyor. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Volkan BEY. Her zaman buradayım sizin için. Başvurunuzun kayda alındığı anlamına geliyor. Sürecin tamamlanmasını bekleyin.

 31. koray özdemir

  Merhaba ilk işe başlama tarihim 07.07.2008 şuanda 2420 pirimim var engelli raporum ise yüzde 45 ne zaman emekli olurum ve tahmini maşşım ne olur sigortam 7 bin tl gibi yatıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20 yıllık sigortalılık süresi ve 4400 gün şartı ile emekli olursunuz. Maaş konusunda bir yorum yapamam.

  2. Efkan

   Merhabalar 10.10.2000 ise giris tarihim. Ve 3111 4a 504 4b prim ödemem var. Yüzde 67 oranında da engelli raporum var. Bazı yerlerde 3600 gün gerekiyor bazılarında ise çok daha fazlası. Ben bu oran ve bu işe giriş tarihiyle kac gün prim doldurmam gerekiyor ?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Belirttiğiniz giriş tarihi ve engel rapor oranına göre 3920 günü tamamlamanız gerekir. Vergi indirimi aldınız mı ? Askerlik yaptınız mı, yaptıysanız ne zaman yaptınız ?

 32. Aydın

  14.10.1977 dgmluyum 31.01.1993 ylnda sgrta giriş yaptm 7555 günüm var pirimler yüksek yattı 2020 yılında 100/40 engelli raporu aldım vergi indiriminden yararlandım sgk sayfasından baktıgımda 2897.89tl +115.92tl+emekli maaş bağlanır olarak grnyr emekli olursam nekadar maaş bağlanır yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK sayfasında hesapladığınız emekli maaşı ortalama alacağınız maaştır.

 33. İMRAN

  Merhaba öncelikle kolay gelsin ben 03.03.1997 sgk baslangicliyim bundan 2 ay önce şeker tansiyon ve göz den olmak üzere %43 süresiz heyet raporu aldım. Bunu isyerine verdim vergi muafiyeti aldım. Engelli kimlik kartı da aldım pirim günün 8865 bu durum da istediğim zaman emekli olabiliyorum mi ve 5 yıl sonra olmak istersem süresiz rapor teklar almam gerekiyor mu.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet eğer vergi indirimi onaylandıysa istediğiniz zaman emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.