Engelli Emeklilik Tablosu 2019

36

Engelli emeklilik tablosu aracılığı ile erken emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz. Eğer doğuştan ya da ilk defa sigorta başlangıç tarihinden önce var olan bir rahatsızlığınız varsa malulen emeklilik hakkından yararlanamazsınız. Bu durumda vergi indirimi diğer ismi ile engelli emeklilik kapsamında emekli olabilirsiniz. Ama ilk defa sigorta, bağkur v.s. giriş tarihinden sonra meydana gelen bir hastalıktan, rahatsızlıktıktan v.s. emekliliğe başvuracaksanız bu durumda malulen emeklilik kapsamında başvuru yapabilirsiniz.

Eğer doğuştan ya da işe giriş, bağkur başlangıç tarihinden önce v.s. var olan rahatsızlığınız ya da vergi indiriminden dolayı emekli olacaksanız yazımızın devamında konu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Yazımızda engellilerin emekli olma şartlarına değinilecektir. Normal emeklilik şartları için https://sgkbilgisi.com/emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli emeklilik şartları 2019

01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı SGK Kanunu ile 4b yani bağkur kapsamındakilere de engelli emekli olma hakkı verilmiştir. 01.10.2008 tarihinden sonra herhangi bir sigorta kapsamında ilk defa işe başladıysanız ve çalışma gücünüzdeki kayıp oranınız en az %60 ve üzerinde ise 15 yıldan beri sigortalı, bağkurlu v.s. olmanız ve toplamda da en az 3960 günü tamamlamış olmanız halinde emekli olabilmektesiniz. Eğer engel oranınız;

 • %40-49 arasında ise 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 günü tamamlamanız,
 • %50-59 arasında ise 16 yıllık sigortalılık süresi ve 4320 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

Sigorta başlangıç tarihiniz daha eski ise sigorta başlangıç tarihinize göre aşağıdaki engelli emeklilik hesaplama 2019 tablosundan doldurmanız gereken sigorta gün sayısı ve sigortalılık süresini öğrenebilirsiniz.

Eğer ilk işe giriş ya da bağkurdan sonra başlayan bir rahatsızlığınız varsa malulen emeklilik kapsamında daha erken emekli olabilirsiniz. Daha erken emekli olmak istiyorsanız https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Engelli emeklilik hesaplama 2019

En az yüzde 40 ve üzeri engel raporu olanlar işe giriş tarihine ya da bağkur başlangıç tarihine göre belirlenen sigortalılık süresi ve prim gün şartını sağlamaları halinde yaşa takılmadan emekli olabilmekte. Aşağıdaki engelli emeklilik tablosundan ilk SGK tescil tarihinize göre emeklilik için gerekli olan prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını öğrenebilirsiniz.

engelli emeklilik tablosu
engelli emeklilik hesaplama

Eğer hala aktif olarak çalışmaya devam ediyorsanız engel raporundan dolayı vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Vergi indirimi tutarları ve vergi indiriminden yararlanmak için yapmanız gerekenler hakkında detayları https://sgkbilgisi.com/engelli-vergi-indirimi/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur engelli emeklilik hesaplama tablosu

4b bağkur kapsamında olanlara da 2008/Ekim ayından sonra engelli emeklilik kapsamında emekli olma hakkı tanınmıştır. İlk defa bağkura başlamadan önce bir rahatsızlığı olan ve en az %60 üzerinde engel raporu olanlar 3690 gün ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağladığında emekli olabilmekte. Eğer bağkurlu kişinin engel oranı %40-49 arasında ise 4680 gün 18 yıllık sigortalılık süresi, %50-59 arasında ise 4320 gün 16 yıllık sigorta süresini tamamladığında yaş beklemeden emekli olabilir.

Bağkurluların engelli emeklilik için vergi indiriminden yararlanıyor olmaları şartı aranmıyor. Direk olarak bu kapsamda SGK’ya başvurarak emeklilik talebinde bulunabilirler. SGK hastaneye sevk eder ve Kurul toplanarak nihai kararını verir.

3.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2019

Aslında herkes için aynı emekli maaşı yoktur. Bunun birçok sebebi vardır. Prim ödemenizin geçtiği dönemler ve toplam prim ödeme süresi maaş hesabına etki eden önemli faktörlerdir. Maaş hesabında en önemli faktörlerden birisi ise prime esas kazanç yani brüt kazancınızın düşükten mi yoksa yüksekten mi ödendiğidir. Eğer ödemeleriniz tabandan ödendiyse alacağınız maaş da düşük olacaktır.

Engelli emeklilik maaşları rapor oranına göre de farklılık göstermektedir ama bu fark çok fazla olmamaktadır.  Eğer prim ödemeleriniz hep tabandan ise ortalama emekli maaşınız 1000 lira civarında olacaktır. Tabi bu tutar 2019 yılı ve önceki yıllar ortalama emekli maaşına göre tahmini olarak belirtilmiştir. Prim ödemenize göre alabileceğiniz aylık daha düşük ya da daha yüksek olabilir.

Normal emekli olduğunuzda alacağınız maaş ile engelli maaşını kıyaslamak için https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2019

Tabi bağlanan emekli aylıklarında rapor oranının önemi ve prime esas kazancın yani sigorta prim bildirimlerinin hangi tutardan bildirildiği önem arz etmekte. Prim ödemeleri hep asgariden yapılmış ve 2. derece engel raporu olan bir kişiye 2019 senesinde ortalama olarak bağlanacak maaş tutarı 1000-1200 lira aralığında olabilecektir.

Engelli emeklilik başvurusu

Eğer sigortalı iseniz vergi indiriminden yararlanmak için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz. Vergi dairesi sizi hastaneye sevk eder. Hastaneden gelen rapora göre engel oranınız belirlenir ve vergi indirimine yansır. Size ayrıca vergi indirim kimlik belgesi verilir. Bu kimlikte belirtilen orana ve sigorta ilk başlangıç tarihinize göre yukarıdaki tabloda belirtilen şartları sağlamanız halinde SGK’ya emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer bağkurlu iseniz vergi dairesine başvuru yapmanıza gerek yok. SGK’ya direk olarak engelli emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. SGK sizi hastaneye sevk eder ve gelen rapora göre oran belirleyerek değerlendirme yapar.

Engelli emeklilik tablosu 2020

01 Ocak 2020 tarihinden sonra engellilerin emeklilik şartlarında bir değişiklik olması öngörülmüyor. Şartlar yukarıdaki gibi kalacaktır. Şartlarda torba yasa ile güncelleme yapılırsa yazımızda güncelleme sağlanacaktır.

Engelli emeklilik hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki Yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
36 Yorum
 1. Aygül

  Merhaba ben 2018ocak ayında kalp kapağı ameliyatı oldum metal kapak takıldı ve comidin adında kan sulandırıcı ilaç kullanıyorum artı diğer iki kapağında da orta derecede yetmezlik var hipertansiyon hastasıyım hiç sigortam yok eşimden ayrıldım ve babamdan aylık 500tl alıyorum 3 evladım var Allah bağışlasın ameliyattan önce temizliğe gider çocukların ihtiyacını karşılarım ama şu anda rahatsızlığından dolayı çalışamıyorum bende engelli maaşından faydala biliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle en az %40 ve üzeri rapor gerekiyor bunun için. Ayrıca SGK’dan da aylık almıyor olmanız gerekiyor. Babamdan aylık alıyorum derken babanız vefat mı etti ? Ölüm aylığı mı alıyorsunuz ?

 2. Engin

  Merhabalar ben stajyer olarak 1997 Eylül 15 ama sigorta li prim yatması 2000 yılı engelli oranim 100de 80 3600 prim gün sayısı dolmuş tur mesailerle 3000 TL maaş alıyorum vergi indiriminden emekli olsam ne kadar emekli maaşı alabilir im

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşınız asgari ücret üzerinde olduğundan sizin için ortalama emekli maaşı hesabı yapamıyorum maalesef. Kusura bakmayın.

  2. Murat özkan

   Merhaba, 27 yıllık sağlık memuruyum.% 81 özürlü raporun var. Ön lisans mezun uyum, adi malûl kararıyla emekliye sevk edildim. Ne kadar maaş ve ikramiye alabileceği konusunda hiç bir yerden bilgi alamadım. Yardımcı olur musunuz?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Mezuniyet bilginizi tam olarak memuriyet unvanınızı ve kademe derecenizi yazarsanız ortalama emekli ve ikramiye hesabı yapabilirim.

    1. murrat özkan

     2 yıllık önlisans mezunuyum. sağlık memuruyum.17.01.2007 tarihinden bu yana sözleşmeli aile sağlığı elamanı olarak görev yapmaktayım. 1/4 derece kademedeyim.

   2. murat özkan

    06.09.1990 tarihinde göreve başladım. 18 ay askerlik hizmetimi borçlanmadım.

    1. Ömer Meriç

     Soru neydi hocam?

 3. İLKER

  MERHABA %51 ENGELLİYİM 16 YILLIK SİGORTA SÜREM VAR 04.11.2003. 5061 GÜNÜM VAR. YATAN SİGORTA PİRİMİM 3300 TL NET 4400 TL GİBİ BÜRÜT VE 360.000 TL ŞUANA KADAR TOPLAM KAZANCIM GÖRÜNÜYOR. EMEKLİLİK İÇİN 2023 GÖZÜKÜYOR. TAHMİNİ EMEKLİ MAAŞI NE KADAR ÇIKAR. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Prim asgari üzerinde ödendiğinden bir maaş tutarı belirtmek zor. Ancak ortalama hep o şekilde ödendiyse bugünki şartlarda 2000 TL civarında emekli maaşı alırsınız.

 4. Numan Arpa

  Merhaba 15/06/1997 sigorta girişim 5300 gün primim var bipolar hastasıyım ben malulen emekliliğemi engelli emekliliğemi başvurayım bildiğim kadarıyla bipolara % 40 engelli raporu veriyorlar.Engelli emeklilik için izleyeceğim yollar neler ilk nereye başvurcam.Halihazırda muhasebeci olarak şirkette çalışıyorum ama hastalığımdan dolayı çok zorlanıyorum yakında buradanda atılırım.Çalışırkenmi emeklilik başvurusu yapmak lazım işten çıkıncamı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Benim annem de maalesef Bipolar hastası. Hastalık çok zor. Allah yardımcınız olsun. 5510/28. madde kapsamında emekliliğe başvuracaksınız. Malulen değil. Eğer %40 üzeri gelirse ki veriliyor genelde emekli olursunuz. Başvuruyu bağlı olduğunuz SGK’ya yapacaksınız.

 5. Numan Arpa

  Ömer kardeş öncelikle annenizede geçmiş olsun Allah yardımcısı olsun.Engelli emekli aylığı 400 küsur lira bu parayla geçinmek imkansız.Ben halihazırda zorda olsa çalışıyorum.Engelli aylığı için 5300 günümü bozmak mantıklımı diye düşünüyorum.55 yaşında sgkdan emekli olacağım yaklaşık 15 sene var ama çalışmakta zorlandığımda kesin bu kaçıncı işyerim oldu kimse hastalıktan bipolardan anlamıyor. Malülen emekli olmak mantıklı onada %60 rapor istiyorlar bipolar için %40 veriyorlar %20 daha rapor almam lazım oda zor.

  1. Ömer Meriç

   Yanlışınız var hocam. 400 TL olur mu hiç. En az 1000 TL olur.Normal emekli olacağınızda alabileceğiniz maaşa yakın alırsınız.

   1. Numan Arpa

    Ömer kardeş çok sağol bilgilendirmeler için.Ben 5510/28.madde engelli emeklilik için nereye başvurmam lazım ilk.Vergi dairesinemi onlar beni hastaneye sevk edecekler sanırım.

    1. Ömer Meriç

     Vergi dairesine gerek yok. Direk Sgkya başvur. Onlar seni hastaneye sevk eder. Süreç hakkında bilgilendirebilirsin beni buradan.

 6. tan

  merhaba 1991 işe girişim var 6000 gunum var %85 engelim var vergi indiriminden emekli oldum ama 1.241 lira maaş baglandi bu normalmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef normal hocam. İyi bile diyebilirim.

  2. Numan Arpa

   Tan kardeş malulen emekli olsan daha çok alırdın sanırım.

 7. Mutlu çimen

  Vergi indiriminden emekli olan kişi
  Emekli olduktan sonra sigortalı bir işte çalışabilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet çalışabilir hocam. Emekli aylığı aynen devam eder kesilmez.

 8. tan

  ya anlamadığım şu benim emekli sinifim yaşli maşi diyo ben 45 yaşindayim 65 yaşinda digilim ne alaka yaşlilik maasi vergi indiriminden emekli oldum %85 ayriyeten 183 lira maaşa vergi matragi eklenmesi gerekiyormu buda yok normalde olmasi gerekir gibi 3.derece2. derece1 .derece vergi

  1. Ömer Meriç

   Tüm maaşlar yaşlılık maaşı olarak tanımlanır hocam ona takılmyaın. Eğer maaşınızdan vergi indirimi yapılmıyorsa bu durumu işvereniniz ile görüşün.

 9. murat özkan

  Ömer bey, ben 06.09.1990 tarihinde Sağlık Memuru olarak göreve başladım.18 ay askerlik yaptım ve borçlanmadım. 17.01.2007 tarihinden bu yana sözleşmeli Aile Sağlığı Elamanı olarak görev yapmaktayım. en son aldığım maaşım 5880 tl.dir. 1/4 derece kademe deyim. 2 yıllık yüksek okul mezunuyum. Şubat 2018 de MS hastası teşhisi kondu.. % 81 özürlü raporum var. Adi malül olarak emekliye sevk edildim. Ne kadar ikramiye ve emekli maaşı alabileceğimi SGK dahil hiç bir kurumdan öğrenemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Murat BEY. Ortalama 2500,00 TL civarında emekli maaşı ve 85 bin lira civarında da ikramiye ödenmesi gerekir. Bunlar yaklaşık değerlerdir. Farklılıklar olabilir.

 10. mesut

  merhaba sigortalı işe başlama tarihim 19.04.1999 toplam prim günüm 1.566gün askerliğimi 15 ay yaptım ve 2013 yılında %51 oranla engelli raporum var. engelli emeklilik sürem ne kadardır. Geriye kalan prim günüm kaç yıldır. Ne kadar maaş alırım. Bu konuda değerli bilgilerinizi rica ederim.Genel olarak asgari ücret üzerinden primim yatırıldı son 2 yıldır maaş üzerinden yatırılıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 4080 günü tamamlamanız gerekir. Askerlik yaptıysanız askerlik sürelerini de borçlanabilirsiniz. Emekli maaşı bugun ki şartlarda ortalama 1000-1200 TL arasında olur.

 11. Yavuz

  Ben yavuz 2002 sigorta girisim var.
  Suan 2600 ssk var.askerlik odemesi haric..
  O ana kadar Sigortam hep asgari ucrettendi..
  Gecen yil devlete temizlik gorevlisi kadrosunda daimi kamu iscisi olarak ise basladim.
  Haliyle toz duman icinde ilerlemis astima yakalandim.ayrica behcet hastaligim var.63 rapor aldim..henuz basvurmadim..
  Suan prime kazanc burut ucretim 6 bin civarinda..nekadar zaman sonra emekli olurim..
  Ve bu burut ucretle emekli olacagim tarihe kadar calisirsam ortalam nekadar aylik alirim.
  Sonucta devlet kurumunda calisiyorum kadrolu tskler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle maaş hesabında brüt ortalama maaşınızın etkili olduğunu söylemek isterim. Malulen emeklilik için ayrıca başvuru yapmalısınız. Kendiniz aldığınız rapor önemli değil. Ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda bir hesap yapabilmek zor.

 12. şuayıp erkeç

  merhaba hocam ben yüzde 51 egelliyim vergi muafiyetim var 4000 gün pirim var ne kadar maaşa bağlanırım iyi günler şuayıp erkeç

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primleriniz hep asgari ücret üzerinden ödendi ise ortalama 1000 Lira civarında aylık alırsınız.

 13. SAMİ ZKN

  SAĞLIK KURULUNDAN RAPOR HENÜZ ÇIKMADI. AMA %32 GÖZ KAYBI %10 ONKOLOJİ HASTASI OLDUĞU İÇİN %42 KULAKTA İŞİTME KAYBI OLDUĞU İÇİN TAHMİNİ %66 ORAN ÇIKICAK. 12.07.2000 SİGORTA GİRİŞİ 6105 ÖDENMİŞ PRİM , PRİM ÖDEMELERİ ASGARİ ÜCRET SİZCE NE KADAR MAAŞ BAĞLANIR ? NORMAL EMEKLİLİĞİ BEKLEMEK Mİ DAHA MANTIKLI ENGELLİDEN OLMAK MI ? NORMA EMEKLİ OLSA EMEKLİLİK TARİHİNDE NE KADAR MAAŞ ALIR?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli emekli olması daha mantıklı. Aşağı yukarı aynı maaşı alır zaten. Ortalama 1100-1200 TL gibi bir maaş bağlanır.

 14. ali osman aslan

  Merhaba 05.10.2004 yılından bu yana sigortalıyım.şuan 4800 gün pirim ödemem mevcut.2006 yılında kalp kapakçık değişimi yapıldı %40 engelli raporu aldım.fakat vergi indirim belgesi almadım.2 sene önce vergi dairesine başvurdum hastaneye sevk ettiler.Kardiyoloji doktoru engelli oranımı şuanki kanuna göre %30 oldugunu söyledi.bende kurula girmeden hasatneden ayrıldım.şuan elimde %40 lık raporum mevcut.nasıl ve hangi tarihte emekli olabilirim.Saygılarımla…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indirimi olarak en az yüzde 40 rapor gerekli. Eğer varsa 20 yıllık sigortalılık süresi ve 4400 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.