Engelli Emeklilik Tablosu, Maaşı Ne Kadar 2021

252

Engelli emeklilik tablosu aracılığı ile erken emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz. Eğer doğuştan ya da ilk defa sigorta başlangıç tarihinden önce var olan bir rahatsızlığınız varsa malulen emeklilik hakkından yararlanamazsınız. Bu durumda vergi indirimi diğer ismi ile engelli emeklilik kapsamında emekli olabilirsiniz. Ama ilk defa sigorta, bağkur v.s. giriş tarihinden sonra meydana gelen bir hastalıktan, rahatsızlıktıktan v.s. emekliliğe başvuracaksanız bu durumda malulen emeklilik kapsamında başvuru yapabilirsiniz.

Eğer doğuştan ya da işe giriş, bağkur başlangıç tarihinden önce v.s. var olan rahatsızlığınız ya da vergi indiriminden dolayı emekli olacaksanız yazımızın devamında engeli emeklilik tablosu,  engelli emeklilik maaşı hesaplama ve sgk engelli emekli maaşı hesaplama uygulaması konusunda ayrıntılı olarak bilgi verilecektir.

Engelli emeklilik şartları 2021

01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı SGK Kanunu ile 4b yani bağkur kapsamındakilere de engelli emekli olma hakkı verilmiştir. 01.10.2008 tarihinden sonra herhangi bir sigorta kapsamında ilk defa işe başladıysanız ve çalışma gücünüzdeki kayıp oranınız en az %60 ve üzerinde ise 15 yıldan beri sigortalı, bağkurlu v.s. olmanız ve toplamda da en az 3960 günü tamamlamış olmanız halinde emekli olabilmektesiniz. Eğer engel oranınız;

 • %40-49 arasında ise 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 günü tamamlamanız,
 • %50-59 arasında ise 16 yıllık sigortalılık süresi ve 4320 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

Sigorta başlangıç tarihiniz daha eski ise sigorta başlangıç tarihinize göre aşağıdaki engelli tablosu tablosundan doldurmanız gereken sigorta gün sayısı ve sigortalılık süresini öğrenebilirsiniz.

Engelli emeklilik hesaplama 2021

En az yüzde 40 ve üzeri engel raporu olanlar işe giriş tarihine ya da bağkur başlangıç tarihine göre belirlenen sigortalılık süresi ve prim gün şartını sağlamaları halinde yaşa takılmadan emekli olabilmekte. Aşağıdaki engelli emeklilik tablosundan ilk SGK tescil tarihinize göre emeklilik için gerekli olan prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını öğrenebilirsiniz.

engelli emeklilik tablosu
engelli emeklilik hesaplama

Eğer hala aktif olarak çalışmaya devam ediyorsanız engel raporundan dolayı vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Vergi indirimi tutarları ve vergi indiriminden yararlanmak için yapmanız gerekenler hakkında detayları engelli vergi indirimi hesaplama sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur engelli emeklilik hesaplama tablosu

4b bağkur kapsamında olanlara da 2008/Ekim ayından sonra engelli emeklilik kapsamında emekli olma hakkı tanınmıştır. 4b engelli emeklilik şartları ve bağkur engelli emeklilik tablosu şu şekildedir;

 • Engeli emeklilik hesaplama tablosuna göre İlk defa bağkura başlamadan önce bir rahatsızlığı olan ve en az %60 üzerinde engel raporu olanlar 3690 gün ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağladığında emekli olabilmekte.
 • Eğer bağkurlu kişinin engel oranı %40-49 arasında ise 4680 gün 18 yıllık sigortalılık süresi,
 • %50-59 arasında ise 4320 gün 16 yıllık sigorta süresini tamamladığında yaş beklemeden emekli olabilir.

Bağkurluların engelli emeklilik için vergi indiriminden yararlanıyor olmaları şartı aranmıyor. Direk olarak bu kapsamda SGK’ya başvurarak emeklilik talebinde bulunabilirler. SGK hastaneye sevk eder ve Kurul toplanarak nihai kararını verir. Eğer belirtilen orana göre yukarıda vergi indirimi emeklilik tablosundaki şartlar da sağlanıyorsa prim borcunun da olmaması kaydı ile aylık bağlanır.

Vergi indirimi emeklilik maaşı ne kadar 2021

Engelli emekli tablosundan ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında hesaplamayı yapabilirsiniz. Gelelim bir diğer konu olan engelli emekli maaşı hesaplamasına. 2021 yılı itibariyle bu kapsamda;

 • Ödenecek en düşük engelli emeklilik maaşı dereceye bakılmaksızın 1500 TL olarak belirlenmiştir.
 • engelli emekli hesaplamasına göre eğer çalışma hayatınız boyunca prim ödemeleriniz yüksekten ödendiyse ya da asgari ücretin üzerinde ise bu durumda daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.
 • Özürlü emeklilik tablosuna göre engelliler 3 bölümde sınıflandırılmışlardır. Sınıflara ve engel derecesine göre ortalama emekli maaşları aşağıda verilmiştir.

3.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2021

Aslında herkes için aynı emekli maaşı yoktur. Bunun birçok sebebi vardır. Prim ödemenizin geçtiği dönemler ve toplam prim ödeme süresi maaş hesabına etki eden önemli faktörlerdir. Maaş hesabında en önemli faktörlerden birisi ise prime esas kazanç yani brüt kazancınızın düşükten mi yoksa yüksekten mi ödendiğidir. Eğer ödemeleriniz tabandan ödendiyse alacağınız maaş da düşük olacaktır.

Engelli emeklilik maaşları rapor oranına göre de farklılık göstermektedir ama bu fark çok fazla olmamaktadır.  Eğer prim ödemeleriniz hep tabandan ise ortalama emekli maaşınız en düşük 1500 TL olacaktır.  Tabi bu tutar 2021 yılı ve önceki yıllar ortalama emekli maaşına göre tahmini olarak belirtilmiştir. Prim ödemenize göre alabileceğiniz aylık daha düşük ya da daha yüksek olabilir.

2.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2021

Tabi bağlanan emekli aylıklarında rapor oranının önemi ve prime esas kazancın yani sigorta prim bildirimlerinin hangi tutardan bildirildiği önem arz etmekte. Prim ödemeleri hep asgariden yapılmış ve 2. derece engel raporu olan bir kişiye 2021 senesinde bağlanacak en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır.

Engelli emekli maaşı hesaplama robotu

Vergi indiriminden emeklilik maaşı ne kadar konusunda araştırma yapanlar hesaplama ile ilgili bir uygulama olup olmadığını da araştırmakta. Engel oranı esas alınarak vergi indiriminden emeklilik maaşı hesaplaması ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen bir uygulama maalesef bulunmamaktadır. Bunun yerine bize yorum kısmından ilk prim ödeme tarihinizi, primlerin hangi sigorta kolu kapsamında olduğunu ve engel oranlarınızı yazarsanız engelli emeklilik maaş hesaplamasını sizin için biz yapabiliriz.

Engelli emekli maaş hesaplama tablosu konusunda bilgi vermeye çalıştık. En az yüzde 40 ya da üzeri engel raporu ile sahip olabileceğiniz tüm haklara engelli hakları nelerdir başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer sigortalı iseniz vergi indiriminden yararlanmak için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz. Vergi dairesi sizi hastaneye sevk eder. Hastaneden gelen rapora göre engel oranınız belirlenir ve vergi indirimine yansır. Size ayrıca vergi indirim kimlik belgesi verilir. Bu kimlikte belirtilen orana ve sigorta ilk başlangıç tarihinize göre yukarıdaki tabloda belirtilen şartları sağlamanız halinde SGK’ya emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer bağkurlu iseniz vergi dairesine başvuru yapmanıza gerek yok. SGK’ya direk olarak engelli emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. SGK sizi hastaneye sevk eder ve gelen rapora göre oran belirleyerek değerlendirme yapar.

40 engelli emeklilik şartları 2021

Halk arasında engelli emeklilik 40 engelli raporla emeklilik olarak da adlandırılır. Bu yüzden yukarıda engelli emeklilik şartları tablosu kısmında verilmiş olan tablo ve şartlar en az %40 ya da üzeri engeli olan bireyler için geçerlidir. Ayrıca yine yukarıda vergi indiriminden emekli maaşı hesaplama kısmında belirtilen emekli maaşları da engel oranlarına göre alınabilecek ortalama maaşları göstermektedir.

Henüz engelli kartı almadıysanız engelli kimlik kartı nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek nasıl ve nereden alabileceğiniz konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sürekli engelli raporu ile emeklilik

Bildiğiniz üzere iki çeşit engel raporu vardır. Birisi süreli bir diğeri ise süresiz verilen raporlardır. Sürekli diğer adı ile süresiz olarak verilen engel raporlarında kişilerin emekli olma şartları yukarıdaki engelli emeklilik cetvelinde belirtilen şartlarla aynı olacaktır. Süreli verilen raporlarda ise engel oranına ve ilk işe giriş tarihine göre özürlü emeklilik hesaplama tablosuna göre şartları sağlıyorsa aylık bağlanır ancak bu kişiler kontrole tabi tutulur. Kontrol tarihinde eğer engel derecesi engellilik emeklilik tablosu için gerekli şartların altına düşerse aylık kesilir. Oranda bir değişiklik olmaz ya da artarsa maaş ödemesine devam edilir.

Engelli emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Bu kapsamda bağlanan emekli maaşı sorgulamalarını e-devletten yapabilirsiniz. Aşağıda verilen bağlantılardan T.C ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz;

Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik 2021

Engelli çocuğu olan ve aynı zamanda sigortalı olarak çalışan annelerin 01.10.2008 tarihinden itibaren çalışmalarına ilişkin her bir yıllık çalışmanın 1/4’ü oranında hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hizmete eklenmekte, eklenen bu gün sayısı hem emeklilik için gereken prim gün sayısına ilave edilmekte hem de emeklilik yaşından düşürülmekte. Bu haktan yararlanabilmek için;

 • Annenin ücret karşılığı bir işte çalışıyor olması,
 • Engelli çocuğu olması,
 • Varsa engelli raporu ve dilekçe ile, rapor yoksa sadece dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekmektedir.

252 Yorum
 1. Tcy

  Öncelikle iyi günler. 08.04.1984 doğumluyum ……. SSK girişli staj başlangıcın mevcut 20/02/2003 tarihli 14 günlük sigorta başlangıcım vardır. Şu an itibariyle 3405 gün SSK günüm vardır ve 2669 gün banka sandığında sigortam vardır. 6000 brüt maaşım vardır. %55 engelli raporum olup maaş ne kadar bağlanırne zaman emekli olabilirim. Şimdiden teşekkür ederim ilginize.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Staj başlangıcı sayılmıyor zaten. O giriş olarak kabul edilmez. Banka sandıklarında engelli emeklilik şartları hakkında maalesef bilgi sahibi değilim. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesaplama da yapamıyoruz. Saygılar.

 2. İhsan güneş

  Hocam öncelikle kolay gelsin benim 12.08.2010 tarihinde ssk girişim var 2 senelik %57 engelli raporum var 3052 tl maaşım var 2685gün ssk pirimim var ne zaman emekli olurum ne kadar maaş bağlanır normal emeklilik ile engelli emeklilik arasındaki fark nedir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 16 yıl 3900 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Maaş hakkında bir hesaplama yapmıyoruz maalesef

 3. İhsan güneş

  Hocam öncelikle kolay gelsin ben 12.08.2010 tarihinde ssklı olarak işe başladım %57olarak 2 senelik engelli raporum var maaşım 3052 tl brüt 3700 olmssı lazım bugün şartlarında emekli olursam ne kadar maaş bağlanır birde normal emeklilik ile engelli emeklilik arasındaki fark nedir teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapamam. Ama normalde alacağınız maaşa yakın maaş alırsınız. Çok kaybınız olmaz.

 4. irfan anaç

  merhaba 02.08.2002 sigorta girişim var 19 yıl 6450 gün primim mevcut %42 engelli raporum var şu anki net maaşım 4500 tl 4 a sigortalıyım. emekli olursam ne kadar aylık alabilirim. teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun hesaplamasını yapamayız maalesef.

 5. VELİ DUMAN

  Merhabalar Ömer Bey
  size sorum şu şekilde olacak engelli indirimi ile emeklilikte yaş şartı yok prim ve yıl şartı var.
  1996 giriş yılım fakat sadece o sene 90 gün prim var ve ondan sonra 2010 yılına kadar hiç prim yok.
  prim ve yılı(1996 giriş yılım,17 yıl ve 3920gün) tamamladım fakat bağlanacak emekli maaşımı yükseltmek istiyorum bunun için ne yapmalıyım. Bildiğim kadarıyla sgk emeklilik hesaplarken beni 5400 gün prim ödemiş gibi kabul ediyor. Çalışmaya devam edersem primin artar mı? Yani bir sene çalıştım 5760 olur mu yoksa 3920+360=4280 mi olur. Şuan bir şirkete 2010 yılından maaşım askeri ücretin 2 katı gibi primin yatırılmakta. Bu çalıştım 11 yıl boyunca da böyle oldu her sene askerinin iki katı ücret aldım şu an emekli olsam tahmini kaç tl maaş bağlanır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tahmini bir emekli maaşı belirtmek zor maalesef. Engelli emeklilikte gün sayısı giriş tarihinize göre gerekli olan gün sayısına tamamlanarak aylık bağlanır. Fazla çalıştığınızda 5400-fazla çalışma olmaz.

 6. Ercan

  Merhaba ilk ssk primi baslangic tarihi 12.010.2009 toplam 3205 gün yuzde 60 engel oranim acaba ne zaman emekli olurum ve ne kadar maasa baglanirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3800 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Ama en az %60 oranında vergi indiriminiz olursa bu şekilde.

 7. deniz kurt

  merhaba 25/03/1980 doğumluyum özel bir bankada , aynı bankanın emekli sandığına bağlı sigortalıyım. 01/08/2003 iş başlangıcım. %40 engelli raporum var. primlerim üst baremden ödenektedir. bugün emekli olduğumda ne kadar maaş alabilirim. saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin için net emekli hesabı yapamam maalesef.

 8. Fatih Gürpınar

  Merhba.1983 doğumluyum.2003/ ün 24.08.ağutos askerlik tarihim.08.08.2006 resmi sigortalılık tarihim.
  2016 da trafik kazası sonucu engelli oldum./48 engelli raporum var.15 ay askerlik borçlanmamı yatırsam sigortalılık tarihini 2003 e çekermi..yıl ay ne kadar öneçeker.benim bildiğim
  Normal şartlarda benden istenen 20 yıl 4400 pirim.
  3.dereceye giriyor engel oranım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Fatih BEY. Askerlik borçlandığınız süre kadar geri çekilir. Şartlarınız 20 yıl 4400 gün. Askerlik borçlandığınızda da bu şartlar değişmiyor ama 15 ay erkene çekiyor tabi ki.

 9. Erhan Barutçu

  Merhaba,

  İsmim Erhan. eşim 2005 yılından bu yana MS hastası ve kendisinin engelli vergi indiriminden faydalanarak emeklilik için başvuruda bulunduk. %60 engelli raporu onaylandı ve vergi dairesi 20.11.2019 tarihinde yapmış olduğumuz başvuru baz alınarak emeklilik için SGK ya başvuracağımızı yazı ile beyan etmişlerdir. Eşimin sigorta başlangıç tarihi 01.11.1998 ve ayrıca ödenmiş prim gün sayıları da SGK için 1545 gün ve Bağ-kur içinde 3297 yani toplamda 4842 gün yapmaktadır.%60 engelli raporuna göre 3.840 gün yeterli olmaktadır deniliyor. Eşimin doğum tarihi de 31.03.1978’dir. Bu durumda engelli emeklilik hakkını elde etmiş gibi görünüyor sanırım. İlgili başvurumuzu yapacağız fakat yaklaşık aylık maaşının ne kadar olabileceğini bilmek istemekteyiz. Bir de sanırım 20.11.2019 yılından bu yana hakkını elde ettiğimiz belirtildiğinden dolayı şimdiki tarihe kadar topluda bir ödeme alır mıyız?

  Konu ile ilgili uygun olduğunuzda cevap dönebilirseniz çok seviniriz.

  Şimdiden geri dönüş ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

  Saygılarımızla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Erhan BEY. Primler hep asgariden ödendiyse ortalama 1600-1700 TL civarında maaş bağlanır. Emekli maaşınız vergi dairesine başvuru tarihi ile değil SGK’ya emeklilik başvurusunu takip eden aybaşından bağlanır. Yani geriye dönük ödenmez.

 10. volkan

  mrb öncelikle 3 sene boyunca herkese cevap verdiğiniz için kendi şahsım adına çok teşekkür ederim ben başvurumu yaptım. son olarak açıklama kısmında evrak dosyasına kaldırıldı ibaresi var bu ne demek oluyor. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Volkan BEY. Her zaman buradayım sizin için. Başvurunuzun kayda alındığı anlamına geliyor. Sürecin tamamlanmasını bekleyin.

 11. koray özdemir

  Merhaba ilk işe başlama tarihim 07.07.2008 şuanda 2420 pirimim var engelli raporum ise yüzde 45 ne zaman emekli olurum ve tahmini maşşım ne olur sigortam 7 bin tl gibi yatıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20 yıllık sigortalılık süresi ve 4400 gün şartı ile emekli olursunuz. Maaş konusunda bir yorum yapamam.

  2. Efkan

   Merhabalar 10.10.2000 ise giris tarihim. Ve 3111 4a 504 4b prim ödemem var. Yüzde 67 oranında da engelli raporum var. Bazı yerlerde 3600 gün gerekiyor bazılarında ise çok daha fazlası. Ben bu oran ve bu işe giriş tarihiyle kac gün prim doldurmam gerekiyor ?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Belirttiğiniz giriş tarihi ve engel rapor oranına göre 3920 günü tamamlamanız gerekir. Vergi indirimi aldınız mı ? Askerlik yaptınız mı, yaptıysanız ne zaman yaptınız ?

 12. Aydın

  14.10.1977 dgmluyum 31.01.1993 ylnda sgrta giriş yaptm 7555 günüm var pirimler yüksek yattı 2020 yılında 100/40 engelli raporu aldım vergi indiriminden yararlandım sgk sayfasından baktıgımda 2897.89tl +115.92tl+emekli maaş bağlanır olarak grnyr emekli olursam nekadar maaş bağlanır yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK sayfasında hesapladığınız emekli maaşı ortalama alacağınız maaştır.

 13. İMRAN

  Merhaba öncelikle kolay gelsin ben 03.03.1997 sgk baslangicliyim bundan 2 ay önce şeker tansiyon ve göz den olmak üzere %43 süresiz heyet raporu aldım. Bunu isyerine verdim vergi muafiyeti aldım. Engelli kimlik kartı da aldım pirim günün 8865 bu durum da istediğim zaman emekli olabiliyorum mi ve 5 yıl sonra olmak istersem süresiz rapor teklar almam gerekiyor mu.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet eğer vergi indirimi onaylandıysa istediğiniz zaman emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

 14. İhsan güneş

  Hocam öncelikle kolay gelsin benim 12.08.2010 tarihinde ssk girişim var bugün şartlarında emekli olursam ne kadar maaş alırım özel sektörde çalışıyorum%51 engelli senelik raporum var 20685 gün ssk pirimim var ne zaman emekli olurum bugün şartlarında emekli olursam ne kadar maaş alır bağlanır temmuz zammı da içinde olurmu

  1. İhsan güneş

   2685 gün hocammışım gün sayısı

   1. Ömer Meriç

    Yani eğer primler düşükten ödendi ise 1500 TL maaş alırsınız.

  2. Ömer Meriç

   Merhaba İhsan BEY. Gün sayınız nedir tam olarak ? Yanlış yazdınız galiba. Bir de hizmetler hep asgariden mi bildirildi ? 2000 öncesi kaç gün var ?

 15. Serkan

  Ömer bey hayırlı akşamlar
  Benim oğlum tip 1 şeker hastası engelli raporu var eşim 2008 öncesi sigorta girişi yapıldı 6 ay sanırım ödeme yapıldı sonra çıkış aldı eşimin herhangi bir çocuk tan dolayı yararlanacağı bı durum varmı yani erken emeklilik gibi öyle bı yazı okudum yardımcı olur musunuz

  1. Ömer Meriç

   Serkan BEY merhaba. Eşiniz sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa bunlar için 720 güne kadar borçlanma yapabilir. Engelli çocuk varsa 01.10.2008 tarihi sonrasında başlayan uygulama ile çalıştığı sürenin 1/4 oranında hizmet eklenir ve eklenen bu süre emeklilik yaş haddinden indirilir.

 16. İsmail

  Merhaba,
  02.12.1982 doğumluyum işe giriş tarihim stajda 05.11.1999-1999 yılı itibariyle stajda toplam 47 gün sgk ödemesi yapılmıştı. Daha sonra bu 47 gün ilk işe başlama tarihim olan 07.17.2002 tarihine ilave edilip geçmişten silindi. 2000 yılında % 40 ortopedik engelli (sürekli) rapor aldım . Fakat vergi indirim belgesi almadım. Bu gün itibari ile 6.300 ödenmiş prim günüm var . Vergi indirim belgesi almadan emekli olma imkanım yok. Bunu almam için tekrar rapor almam gerektiği bilgisi verildi. Heyetteki görevlilerle yaptığım görüşmede bu şartlarda yeni raporun düşük oranlı çıkacağı bilgisi verildi. Bende heyete girdiğim ilk gün nasıl isem bu günde aynı olduğumu belirttim . Eski tarihli sürekli engelli raporum ile heyete girmeden vergi indirim belgesi almam mümkün müdür. Ayrıca vergi indirim belgesini almadan engellilerin faydalandığı emeklilik haklarından faydalanabilir miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli emeklilik kapsamında emekli olmak için her durumda heyete yeniden girmek zorundasınız. Vergi indirimi aldıktan sonra verilecek orana göre emeklilik şartları belirlenir.

   1. Murat

    Aylık Başlangıç Tarihi
    01.07.2021
    Dönem
    HAZİRAN/2021
    Durum Kodu
    2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı
    60.00
    2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı
    60.00
    2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı
    31.30
    İntibak Aylık Bağlama Oranı
    0.00
    2000 öncesi Gün
    191
    2000 – 2008/10 arası Gün
    1724
    2008/10 sonrası Gün
    2878
    Toplam Gün
    4793
    Göstergesi
    9475
    Hisse Oranı
    1/1
    Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör
    Özel..yorum yazicak yeri bulamadim omer abi burdan yazdim.:) bu oranlara gore maasim ortalama ne olur .tesekkurler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba :). Yolun sonuna gelmişsiniz. Az daha bekleyin yakında görürsünüz maaşı. Ne kadar olacağını bilemem maalesef burdan.

 17. ismini vermek istemeyen

  merhaba 1973 / 05 /05 doğumluyum ilk işe giriş tarihim 2000 / 08 / 03 şuan işsizim iş bulamıyorum bu yüzden emekli olmak istiyorum malülen 3 kez denedim red oldu acaba vergiden emekli olabilir miyim yüksek tansiyon ve şeker var ayrıten ufak bi iştme kaybı birde bel fıtığı ya da en erken ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indirimi için başvurun. Gelecek oran ve ilk işe başlama tarihine göre emeklilik şartlarınız hesap edilir.

 18. sema

  Ömer bey merhaba, 1973 doğumluyum. İşe ilk girişim 01.09.1993 Engel durumum %60 vergi indirimi yazım geldi. EYT den iki senem var normal şartlarda emekli olmama. Benim sorum Vergi indirimli erken emekliliğe başvurursam ne kadar ücret alırım birde 2 sene sonra normal emekliliğe geçiş yapılabiliyor mu? şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Arada çok maaş farkı yok. Beklemenizi önermem.

 19. Satılmış

  4a engelli emekli aylığı ne kadar oluyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prime esas kazanç ortalamasına göre hesaplanır. 2021 yılı için en düşük 1500 TL.

 20. Gulten

  Merhaba Ömer bey. Ben malullük için başvuru yaptım 41 yaşındayim 03.29.2006 giriş 5208 gün (14yil 5 ay) bagkur, 2019 da 274 gun sigortam var. %60 raporum çıkarsa emekli olabilir miyim? 16 yılı beklemem mi gerekiyo?. Şu an istege bağlı sigorta ödüyorum. Sizce bu şartlarda emekli olabilir miyim yılı doldurmak zorundamıyım? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için gerekli şartları sağlıyorsunuz. Eğer yüzde 60 ve üzeri gelirse emekli olursunuz.

 21. Hasan Hulusi Özdönmez

  Merhaba
  İsmim Hasan 25.04.1967 doğumlu olup 20.04.1987 4a sigorta başlangıcım var. Toplamda 3979 gün 4a SGK prim günüm 291 gün 4b prim günüm mevcut. 2.derece engelim var ve vergi indiriminden faydalanıyorum. Engellilik durumu çalışma hayatı sürecinde oluştu. Kalp ve böbrek yetmezliği nedeniyle bu şartlarda emeklilik hakkı kazanmam mümkün olur mu? Malulen emekli olmak için müracaat ettiğimde olumsuz geri dönüş oldu. Müracaat ettiğim dönemde vergi indirimi almıyordum .Son 3 aydır 2.derece engelli olarak vergi indirimine tabi oldum. Emeklilik şartları taşıyormuyum. SGK ya müracaatı işten ayrılmadan yapabilir miyim? Bilgi için teşekkür ederim. Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hasan BEY. Vergi indiriminden yararlanma oranı yani engel oranınız tam olarak yüzde kaç ?

 22. GÖKTAN

  Merhabalar ben 3 ay önce iş kazası geçirdim gözümden ve şuan görme kaybı var ben 40 gün rapor aldım şuan rapor vermiyolar ve işyerim raparum bittiği için işe gelmemi söylediler şuan çalışıyorum ve bilgisayar başında olduğumdan gözüm sürekli ağrıyo ve kanlanıyo hastaneye de gittim kurulada gittim hiç birisi net bi blgi ve napmam konusunda yardımcı olmuyorlar ben hem emeklilik hem vergi indirimden yararlana bilirmiyim bana net ve açıklayıcı bi bilgi verirsenin çok memnun olurum gerekirse telefonlada araya bilirim cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geçmiş olsun GÖKTAN bey. İş kazası sonucu eğer iş gücü kayıp oranınız en az %10 ya da üzerinde ise sürekli iş göremezlik geliri bağlanır. Ayrıca %40 üzeri engel oranı varsa emekli maaşı da bağlanır. Şimdi şöyle yapın;
   -Öncelikle iş kazası sonucu SGK’ya sürekli iş göremezlik geliri talebinde bulunmadıysanız vakit kaybetmeden hemen bulunun.
   -Vergi indirimi için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurun.
   – Vergi indirim oranınız belirlendiğinde bana tekrar yazın.
   Saygılar.

 23. Cemil

  Merhaba ömer bey ben cemil bir kamu hastanesinde engelli kamu işçisi olarak çalışıyorum % 51 engelliyim 15.12.2004 yılı ssk girişim var ortalama 5000 gün yatmış pirimim var emeklilik için vergi indirimine başvurmak zorundamıyım kamu dairesi olsa dahi yoksa gerek yok mu birde ömer bey son aldığım maaş 4700 tl ortalama ne kadar emekli maaşı bağlanır sizce birde ne zaman emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Cemil Bey. Daha önce de yanıtlamıştım sorunuzu. Rapor varsa bu rapor ile birlikte kendi kurumunuza başvurun. Onlar gerekli yönlendirmeyi yaparlar.

 24. Cemil

  Merhaba ömer bey iki gün önce buradan size durumumu anlatan mesaj atmıştım aslında çok hızlı cevaplıyorsunuz lakin bana dönüş yapmadınız sizden ricam bu şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Ömer Meriç

   Cemil BEY sorunuz neydi tekrar yazabilir misiniz ?

 25. Fatih

  Ömer bey merhaba
  %51 süresiz daimi engelli raporum var
  Bu raporu yeniletmem gerekiyormu?
  Veya emekliliğe başvuru için yeniletmem gerekiyormu ? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süresiz engelli raporlarının yenilenmesi zorunlu değil. Engel oranının arttığını düşünmediğiniz sürece yeniletmek için başvuru yapmanız gerekmiyor.

   1. Muharrem

    Merhaba ben Muharrem 43 yaşındayım engelli emekli başvurusu yaptım raporum %76 sigorta başlangıç 01.10.1991 nekadar maaş alırım

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapamıyoruz.

 26. Gulten

  Merhaba Ömer bey. Ben malullük için başvuru yaptım 41 yaşındayim 03.29.2006 giriş 5208 gün (14yil 5 ay) bagkur, 2019 da 274 gun sigortam var. %60 raporum çıkarsa emekli olabilir miyim? 16 yılı beklemem mi gerekiyo?. Şu an istege bağlı sigorta ödüyorum Raporum %55 olursa emeklilik nasıl olur bilgi verirseniz sevinirim. Malullük red gelirse vergi indirimi için nereye başvurmam gerekiyor?
  Hoşçakalın

  1. Ömer Meriç

   Eğer malulen ret gelirse yine bağlı olduğunuz SGK’ya 5510 28/5 bendi kapsamında başvuru yapabilirsiniz.

 27. EMİN

  Merhaba hocam.14.09.1998 sigorta girişim var. 5833 gün sgk prim var. Son 7 yıl pirim tavandan yattı. %40 engelli raporum var. Emekliliği hak ettim ama başvuru yapmadım. Basvuru durumunda ne kadar maaş bağlanır. Şimdi engelli maaşına bağlanmak mi yoksa 15 yıl sonra normal emeklilik mi mantıklı. Ayrıca hic calismasam 15 yıl sonra normal sgk emekliliğinde yine tavana mi bakılır. Teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama prime esas kazanç esas alınarak maaş bağlanır. Bir hesap yapabilmem imkansız maalesef sizin için.

 28. Raşit

  2002 SGK girişim ve 5650 gün pirimim var %40 raporla emekli olsam ne kadar maaş alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş güne göre değil ortalama kazanca göre hesaplanır. Primleriniz asgari ücret ortalamasına göre ödendiyse 1500 TL civarı maaş alırsınız.

 29. Sibel /izmir

  Mrb 63 sürekli raporum var 2000 girişliyim ve 4890 gün primin var vergi indirimi bekliyorum .sgk emekli aylığı hesaplama sitesinde engellilik yada vergi indirimi olmadan şu an itibariyle çıkan maaaş2500 +100 TL ek ödeme….Vergi indiriminde engelli emekli olduğumda bu hesaplama değişir mi teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli emeklilik kapsamında da aşağı yukarı aynı maaşı alırsınız.

 30. ömer

  01.12.2020 tarhinde bağkurdan engelli statüsünde yaşlılık aylığı için başvurdum 22.03.2021 tarhinde üniversite hastanesi raporu yazdı 02.04.2021 tarihnde rapor kuruma geldi , ve ankaraya gönderildi, 02.06.2021 tarihinde ankara %78 le onayladı 07.06.2021 tarhinde yaşlılık aylığı bağlandı. sistemde maaş başvuru tarihi raporun onay tarihi olarak gözüküyor bu uygulama doğrumudur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ömer BEY. Rapor tarihine göre olur diye biliyorum ama emin değilim.

 31. Muhammet

  Ömer Bey Merhaba,
  32 yaşındayım.Tip 1 diyabet ve ayak bileğimden dolayı toplamda %42 oranında engelli raporu aldım.01.10.2005 ssk girişim ve 4274 günüm var.Şuanda çalışmaktayım.Vergi indirimi için vergi dairesine başvurdum.
  -Ben malünen mi yoksa engelli emeklisimi olabilirim.
  -Emekli olabilmem için SGK gün sayımı doldurmam yeterlimi yoksa 20 yıl çalışma süresinide doldurmam gerekiyormu.
  -Emekli maaşım nekadar olur.Bürüt maaş 4700 TL

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   -Vergi indirimi kapsamında olacaksanız engelli emekli kapsamında aylık bağlanacaktır.
   -Gelecek olan vergi indirimi rapor oranını sonra bildirirseniz tam olarak hangi şartlarda engelli emeklilik hakkından yararlanabileceğinizi iletebilirim.
   -Emekli maaşı son brüte göre değil ortalama kazanca göre bağlanır. Bu yüzden net bir tutar bildirebilmem mümkün değil ne yazık ki.

 32. Tuğçe

  Ömer bey ;

  %50 engelli raporum var ve 4450 iş günü çalışmışlığım var ilk işe giriş tarihim 2006 yılı aslında hizmet dökümü kısmında ilk işe başlama tarihi 2000 yılı diyor fakat staj başlangıcı olduğu için sayılmıyormuş benim anlamadığım zaten bu primi doldurmuşum 2000 yılını baz alsa ne olur her ne ise şimdi yılı doldurmayı bekliyorum başka bir izleyebileceğim yol var mı? Bir ara dükkan işlettim bağkur ile erkene alamazmıyım onların maaşları sgk ile farklı mı teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Tuğçe Hanım. Ne yazık ki staj başlangıcı emeklilikte giriş olarak sayılmıyor. Beklemekten başka yapabilecek birşey yok. Eğer bağkur için kayıtlar 2008 öncesinde ise ve daha önce hiç tescil açılmadıysa tescil hakkınız yok.

 33. adem doğan

  merhaba iyi günler şöyle bir sorum olacak 24.04.2004 tarihli ilk işe giriş.
  bağkur 1110-
  ssk 2562- günüm var
  % 46 rapor aldım engelli olarak hiç çalışmadım eğer bir işe giripte vergi indirimi alırsam ve günümü tamamlarsam aynı haklardan yararlanırmıyım. teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yüzde 40 ya da üzeri vergi indirimi alırsanız erken emeklilik hakkından yararlanırsınız.

 34. Kemal

  Merhaba. 30.12.1971 doğumluyum. 2019 yılında açık kalp ameliyatı geçirdim.Aynı zamanda da tip 2 diyabet (şeker) tanısı kondu.Devlet hastanesinden rapor aldım. %55 engelli oldum.Engelden dolayı yaşa bakılmaksızın emeklilik işlemlerini başlattım ve emekli oldum.Hep özel sektörde çalıştıım.İşe girişim 19.09.1988 (staj), İlk prim yattığı tarih,16.05.1993 olup emeklilik tarihinde prim günüm 6278 dir. 01.11.2020 itibarıyle emekli maaşım işlemeye başladı ve maaşımın 1600. TL olduğunun farkettim. 2021 itibariyle de 1810 TL. maaş yatıyor.Sigorta primlerim asgarinin biraz üzerinde yattı. Sorum şudur : Ben biraz daha yüksek bekliyordum.Acaba yanlış hesaplanmış olabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yanlış hesaplanması bir ihtimal ama çok zor bir ihtimal. Ne yazık ki emekli maaşları düşük bağlanıyor. Size iyi bile bağlanmış diyebilirim.

 35. Ersin yılmaz

  İlk işe giriş tarihi 21.06.1991 prim 6479 ve %81 engelli rapor alıp başvuru yaptım ne kadar maaş alabilirim. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş prim gününe göre değil ortalama prime esas kazanca göre hesaplanıyor. En düşük emekli maaşı şu an 1500 TL ama sizinki bu tutarın üzerinde olur mu bilmiyorum.

 36. ali merttaş

  iyi günler 69 süresiz engelli raporum var böbrek yetmezliği ve kalp hastalığım var 1982 doğumluyum 2004 sigorta girişim 5586 prim günüm var Ankara dan bu yönde onay alırsam emekliliğe başvurucam emekli olabilirmiyim maaş ne olur ödemeler asgari ücret üzrinden birde bu raporla araç alablirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer giriş tarihi 2004 ve raporunuz da %69 ise. 18 yıllık sigortalılık süresi şartını da sağlamanız gerek. Bu durumda 2022’de emeklilik hakkınız olmakta. Ancak ssk kapsamında engelli emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için vergi indiriminden yararlanıyor olmanız gerekmektedir. Eğer primler asgariden ödendi ise 1500 TL maaş alırsınız bugün şartlarında.

 37. İhsan güneş

  Hocam benim soruma cevap verilmedi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam kusura bakmayın gözden kaçmış. Eğer prim ödemeleriniz düşükten yani asgari üzerinden ise en düşük emekli maaşı 1500 TL olarak bağlanacaktır.

 38. GÜLAY

  Merhaba Ömer Bey 1995 sgk 4301 prim gun sayim.Kanser ve kalp hastasiyim.2 türlü emekli olabiliyormusum vergi indirimi % 80 çiktı.Onkoloji,kalp ,sag gogsum alindigi icin genel cerrahi,ve gözden heyete girdim Ankaraya yeni gitti dosyam.Hangi emeklilik benim icin daha uygun bilgi verirseniz sevinirim Allah razı olsun iyi gunler

 39. Cihan Durmaz

  Ömer Bey Merhaba..
  Ben 1987 yılında SSK’lı olarak çalışmaya başlayıp daha sonra memurluğa geçtim..2012’de geçirdiğim kazadan beri çalışmıyorum..Gözlerimdeki ve ayağımdaki sorunlar halen devam ediyor..4a’da 1420 gün,4c’de 6350 gün primim var.Engelli raporu almak istiyorum..Önce SGK il müdürlüğüne mi başvurmam gerekiyor? %40 ve üzeri rapor alabilirsem şu an erken emekli olabilir miyim?Yoksa illaki başkasına muhtaç durumda mı olmam gerekir? Ayrıca bir kaç sene sonra 61 yaşımı doldurduğumda da emekli sandığından emekli olabileceğim..Engelli emekliliğinden alacağım maaşla 61 yaşımı doldurunca alacağım maaş çok farkeder mi? Teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bildiğim kadarıyla emekli sandığı kapsamında malulen emeklilik için görevde olmanız gerek. Ancak engelli emeklilik için durum farklı. Eğer elinizde rapor varsa 5510/28-5 maddesi kapsamında başvurabilirsiniz.

   1. Cihan DURMAZ

    Kastettiğiniz vergi indirimiyle erken emekli olabileceğim mi? Bunun için vergi dairesine başvurabilmem için halen çalışıyor olmam gerekiyor diye biliyorum.Bense 2012’den beri çalışmıyorum.Ayrıca engelli emekli maaşı bağlandı diyelim,bu durumda 61 yaşımı doldurduğumda emekli sandığından alacağım emekli maaşından ve ikramiyeden mahrum mu olurum?Saygılar..

    1. Ömer Meriç

     Cihan BEY, sorular biraz kritik ve inanın bende yüzde yüz net cevapları yok. Emekli sandığı konusunda biraz zayıfım açıkçası. Bunları SGK’ya sorsanız daha net bilgi alabilirsiniz diye düşünüyorum.

  2. İlker sönmezler

   Merhabalar 30.12.1983 doğumluyum e devlet de ilk işe giriş tarihi olarak 2001 yılı görünüyor ama ilk prim yatırılan tarih 2009 2007 de askerdeyken yasa çıktı bir gün prim yatıran 2001 den sayılacaktı ama askeri sigortadan yararlandığı için bu hakkımı kullanamadım şu anda 3700 prim günüm var yüzde 42 engel raporum var vergi indiriminden başvuru yaptım sonuç ne olur sizce cevap verirseniz çok teşekkür ederim

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Tam olarak prim yatan tarihi yazabilir misiniz ?

 40. İhsan güneş

  Hocam öncelikle kolay gelsin %51 engelli senelik raporum var vergi indirimi de %51 geldi 3042 tl masalım var 12.08.2010 tarihinden itibaren ssk girişim var bugün şartlarında emekli olursam ne kadar maaş alır özel sektörde çalışıyorum

 41. Ahmet

  Yüzde 44 kalp yetmezliginden rapor aldim. Sigorta giris tarihim 1999 11 01 6450 günüm var . Emekli olabilir miyim? Olursam maasim ne kadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yüzde 44 ise emekli olursunuz. Maaş primler asgariden ödendi ise en az 1500 TL olur.

   1. mehmet ali kula

    ömerbey 1989 işe giriş ssk 210 gün 1995 esnaf 2008kadar tam yattı 2019 işi kapattım temmuz 2020 işe girdim.toplam gün 5017 gün.yüzde 53 sürekli raporum var .vergi indirimim onaylandı.sgk son 3.5 yıl ssk lı olman gerek diyor.tekrar rapor istiyor.ne zaman emekli olurum.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Son çalışma SSK mı şu anda ?

 42. Murat

  Selam ömer bey vergi indirimine basvur dum ankaradan gelirse emeklilige basvurucam.bu sure de isyerinden cikisimi versem bisey olurmu.yani bu surecte sigortali calisarak mi beklemem gerekiyor.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bildiğim kadarıyla beklemeniz gerekiyor sigortalı olarak.

 43. Metin

  Merhaba.1986 SSK girişim var.4000 gün pirimim var.3000 gün asgari ödeme.1000 gün bürüt4000tl.
  Sağlık kurulu %55rapor verdi.
  Ne kadar maaş bağlanır.
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu bilgilerle net maaş hesaplamak zor. Net maaş en düşük 1500 TL olur. Ama üzeri olur mu bilemem.

 44. Selami

  Ömer bey mrb üniversite hastanesinde muayenelerim sonucunda aileden gelen sürekli saglikproblemim var en az 40 rapor almam durumunda emekli aylığı nekadar olur
  İşe giriş tarihi 2001 ve 5000 gün pirimim var
  Maaşım 5400 tl burut

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş asgarinin üzerinde olduğundan ne kadar aylık alabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapamam maalesef.

 45. İsa

  Sigortalı ilk işe giriş tarihim 2005, hastalığım ve engelim işe girdikten sonra başladı. %45 engelli raporum var. 1910 gün ssk primim ödenmiş, bazen farklı özel işyerine işe girişlerim çıkışlarım oldu. Engelli emeklilik mi olabilirim yoksa malulen mi? Emekliliğim gelmiş mi? Diğer sorum, Ayrıca Şimdi Başka hastalıkta çıktı, engelim %60ı geçerse durumum ne olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu prim gün sayısı ile engelli emekli olma hakkınız yok. Malulen emeklilik için başvuru hakkınız var. Eğer yüzde 60 ya da üzeri iş gücü kaybı olursa emekli olursunuz.

   1. İsa

    Merhaba,1800 gün ile ssk primi ile %60 üzeri raporla malulen emeklilik için hangi hastalık olduğu önemlimidir? Yani Tedaviyle çalışabilen Şizofreni %45 ve diğer engel durumları ile %60 ı geçtiği zaman malulen mümkün müdür? Cevap için teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Birçok hastalık mevcut. Ama bu hastalıklar için verilen oranlar farklılık gösterebiliyor. Şu kadar oran verilir demek imkansızdır.

 46. emine topcu

  Merhabslar 2000 yilindan bakur baslangicimvar 208 yilindan 2013 yılına kadar ssk asgari ucretten 2013. 2021 ocak a yina kadar asgari ucretten fazla ssk ödendi burut maas 6 bin kusurdu emekli oldum 5774 gunden 158. Vergi indirimim var maas 1674 lira başlandı anlamadim malulen emekli olsaydım daha iyiydi 10 seneden olurdum bunda bir yanlışlık yokmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir yanlışlık olduğunu sanmıyorum. Emekli maaşı ortalama kazançlara göre hesaplanıyor. Son kazançlara göre değil.

 47. Murat

  Iyi gunler kolaygelsin insanlarmiza yardimci olmaya calistiginiz icin tesekkurler…01.09.1997.girisliyim ssk 3462 gunum var….04.10.2000 de bagkurdan 1257 gunum var.yaklasik 5 senedir sgk li olarak halen calisiyorum.yuzde 40 rapor aldim.vergi indirimine basvurdum .gelirse emeklilige basvurucam.emekli maasim nekadar olur ortalama.simdiden tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primleriniz asgariden ödendi ise ortalama 1600-1800 TL arasında olur emekli maaşınız.

   1. Murat

    Iyi aksamlar omer abi yanlis bilgi.verdim.dogru bilgiyi veriyorum.01.09.1997 sgk girisliyim.3491 gun.sgk.oldu ….04.10.2000. Girisli 1257 gün Bagkurum var… toplam 4748 gun oldu.devlet hast..yuzde 40 engelli rapor verdi. Raporum ankarada vergi indirimine basvurdum.emekli olursam ortalama nekadar maas alabilirim.Allah sabrinizin karsiligini versin tesekkurler.

    1. Ömer Meriç

     Murat Bey merhaba. Eğer prim ödemeniz hep asgariden ise en düşük 1500 TL maaş bağlanır.

 48. turgay

  bir hafta önce bu rahatsizları8mla beraber kanama bozukluğundan hemotolojiden % 20 özürlü rapru aldım bu durumda %40 ı geçermiyim sizce tesekkürler daha heyete girmedim bir tavsiyeniz olacakmı?merhaba sayın uzmanım 10 yıldır ilaç tedavisi gören behçet hastasıyım buna bağlı sol gözumde sağa göre daha belirgin ön üveyt rahatsızlığım var boyun fıtıgım var ayrıca kan pıhtılaşmasına bağlı faktör eksikliğim var ileri derecede olmayan bir düşüklük vergi indirimli emeklilik müracatım oldu. sağlık kuruluna gireceğim sizce emekli olabilirmiyim malulen emeklilik grubunda behçet hastalığı ile emekli oluna bıliyor bu durum vergi indirimi müracatlarında da aynımı? özel sektörde calışıyorum sigortalı işe giriş 1997 6500 güne yakın pirimim var bu şartlarda şansım nedir tesekkürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Oran belirleme bu işin uzmanı olan kişilerin işi. Yüzde kaç geleceğini bilebilmek imkansız. Her hastalık için kanunen belirlenen bir oran var.

 49. Damla

  Merhaba, benim % 62 sürekli engelli raporum var. Sigorta başlangıç tarihim 20.05.2003 6248 gün primim var. Şu anki bürüt maaşım 7000 civarı galiba engelli olarak emeklilik sürem doldu. Emeklilik maaşımın daha yüksek olabilmesi için iki yıl daha çalışsam iki yıl sonra emekli olsam emekli maaşım daha yüksek olur mu? Engellikten emekli olunca çalışmaya devam edebilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli kapsamında emekli olduktan sonra çalışmaya devam etme hakkınız var. Emekli maaşı hakkında bir yorum yapamam.

 50. gülbahar

  Merhabalar,

  18.07.2003 yılında işe girdim. 4a 4520 , 4c ise 1168 ve toplamda 5688 günüm var. Şuan 4a sigortalı olarak çalışmaya devam etmekteyim. Bu güne kadar toplam 347.389,062 kazancım var. %60 süresiz engelli raporum var ve gelir vergisinden muafım. Buna istinaden ne zaman emekli olabilirim. Sayfanızdanb kontrol ettiğimde 17 yıl 8 ay çalışmam gerektşiği bilginie ulaştım ama net bilgi verireniz sevinirim .İyi çalışmalaer dilerim.

 51. gülbahar

  Merhabalar,

  4a hizmet dökümümüm toplamı 4520 ,4c kamudan hizmet dökümüm 1168 olup toplam toplam günüm 5688 dir. 17 yıl 6 aydır çalışıyorum halen çalışmaya devam etmekteyim. Ancak emekli olmak istemekteyim. 18.07.2003 tarihli işe girişim olduğumdan şuan için emekli talebinde bulunsam emekli olabilirmiyim.

 52. gülbahar

  Merhabalar,

  18.07.2003 yılında işe girişim var. %60 engelliyim ve gelir vergisinden muafım. Buna istinaden ne zaman emekli oluyor. Bilgi veriseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3920 gülü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Eğer yüzde 60 rapor varsa.

 53. İlker

  Merhaba, %50 engelli raporu olan bütün şartları karşılayan kişi emekli maaşı sorgulamada gözüken maaşa ilave
  ne kadar fazla alır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK sitesinden sorgulama yaptıysanız aşağı yukarı hesaplanan tutarda aylık bağlanıyor.

 54. Nizamettin

  Merhaba
  %68 engelli raporum var vergi indirimi 2 dilimden yararlanıyor .01.07.2000 bağkur girişim var 3434 günün var bağkurda, ssk da 2327 günüm var toplamda 5761 günüm oldu emekli olursan ne kadar maaş alırım…

  1. Ömer Meriç

   En az 1500 TL bağlanması gerekmekte. Başvuru yapmadan önce emekli maaşınızı SGK’ya da hesaplatmanızda yarar bulunmakta.

 55. Nizamettin

  Merhaba
  01.07.2000 de 3434 gününün bağkurda var 2327 günde ssk var toplamda 5761 günüm oldu birleştirdim ssk maaş hesaplama kısmında 989 TL çıkıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En düşük aylık 1500 TL olur sanırım. Siz engelli kısmından mı hesaplamıştınız ?

 56. uğur bey

  Teşekkürler Ömer Bey Hocam, ben sadece engelli emekli maaşı tahmini ne kadar alabilirim onu öğrenmek istedim. İnanın hiçbir siteden net bilgi alamıyorum. Eğer ben düşük maaş alırsam yıllarıma yazık. Ona göre iş değiştirip hatta vergi indirim engelli raporumu iptal ederim. Normal sgk emeklisi olurum . Sanıyorlarki engelli de tamamen vergiden muaf ve devlet yüksek katkı veriyor sanıyorlar.

  1. Ömer Meriç

   Tahmini olarak belirtebilmek de zor maalesef. Ortalama kazancın bulunması, bunun her yılın güncellenme katsayısı ile güncellenmesi, her döneme ait aylık bağlama oranları üzerinden hesaplanması gerekiyor. Yani bunun hesabı oldukça karmaşık. Bu yüzden bir tutar belirtemem. Ben olsam emekli olurum. Normal emekli maaşına yakın oluyor zaten alabileceğiniz emekli maaşı. Ancak tercih sizin.

 57. uğur bey

  mERHABA %40 ENGELLİYİM vergi indirimi için rapor ankara ya gidip geldiğinde heyet bana %45 yapıp yukseltmişti. ilk sigorta başlangıcım 22 nisan 2008 ama ilk işe giriş tarihim 11 temmuz 2012’de ilk 5 ay asgari ücret aldım ama mesailerle birlikte asgari üzerinde yattı. 2.ci işim de asgari üzerinde ücret alıp asgari ücret üstünde yattı. 2016 da iş değiştirdim o zamandır hep yüksek yatırıldı. İkramiye + maaş şeklinde.13 YILLIK SİGORTA SÜREM VAR 22 nisan 2008. 3014 GÜNÜM VAR. YATAN SİGORTA PİRİMİM 5.280,92 Brüt , 3900 TL net ücret gibi alıyorum. VE 328.478,77 TL ŞUANA KADAR TOPLAM KAZANCIM GÖRÜNÜYOR. EMEKLİLİK İÇİN 2028 yılında (Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 7 Yıl , Prim Gününüzün Dolmasına : 1226 Gün ) GÖZÜKÜYOR. TAHMİNİ EMEKLİ MAAŞI NE KADAR ÇIKAR. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Uğur BEY. SGK emeklilik hesaplama uygulaması üzerinden alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesaplayabilirsiniz. İnanın bu verilerle emekli maaşı hesaplamak maalesef imkansız.

 58. Murat

  Merhaba benim %40 vergi indirim raporum var 02/11/1998 sgk girişim var  doğum tarihim 1983 şuanda maaşım bağlandı ama 750 tl veriyolar sizce normal mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK tarafından mı bağlandı bu aylık ?

 59. Hüsamettin

  Merhabalar Ömer bey benim sigorta girişim 1991 prim gün sayısı 5200 tansiyon şeker kolesterol ve kalp yetmezliği var bunlardan malulen emekli olabiliyor muyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buna sağlık kurulu karar verebilir. Ben olursunuz ya da olamazsınız diyemem maalesef.

 60. İbrahim Aladağ

  2002 sigorta başlangıç tarihim var yaklaşık 3700 günüm var ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 7000 gün ve 60 yaş ya da 4500 gün 60 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi ile emekli olursunuz.

 61. Bayram Şimşek

  Merhaba hocam 2006 sigorta girişim var /51 üçüncü derece
  raporu m var ne zaman emeklilik olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20 yıl 4400 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 62. Orhan

  Hocam bagkur 2004giris baz aliyor ssk girisini sigortalik suresine saymıyor 2004den hesaplandigi zaman 2022 de 18yil doluyor ozaman benim 1990- giris saymiyor benim sorunum bagkur ssk girisini niye baslangic kabul etmiyor alao170aradigimda ssk gun kadarbagkur bagkur başlangıcını geri cekerek hesap yapilir diye bilgi verdiler bagkurda engelli emeklilk hesabı nasil hesaplanır 4680ne 120gun pirimim kaldı sskli gunlerim kadar geridenmi hesaplamasi lazim bagkurda isleyis nasil hesaplanır saygılar

  1. Ömer Meriç

   Siz yazılı olarak emeklilik başvurunuzu yapın. Bakalım size yazılı olarak ne cevap verilecek.

 63. Orhan guzey

  Hocam saygılar bagkurpirim3980 01052004giris calisma kaybi 41 bagkurdan ssk giris1990 579gun18yil4680gun ile emeklilik elde efiyorum bagkur 18yil 2022 mayista diyor hizmet birlestirmek istiyorum emeklilik te diyor alo170dessk gunun kadar geri alip girisi 579gin geriden baslatmasi gerekir diyor bagkur ssk baslangic yılından hesaplamaz diyor ne yapmaliyim cevaplarsaniz sevinirim ne yapmaliyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Tam anlayamadım ama eğer 4680 gün sigortalılık süresinden bahsediyorsanız bunu sağlıyorsunuz.

 64. İhsan güneş

  2021 yılında vergi indiriminden emekli olan ne kadar maaş alır özel sektörde çalışıyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En düşük engelli emekli maaşı 2021 yılında 1500 TL olacak. Alınacak emekli maaşı da bu civarda olacaktır.

 65. Tarık Ermeç

  Merhaba. 01,10,1992 tarihinde ilk sigorta girişim var. Toplam prim gün sayısı 5555. Bütün primlerim asgari ücret üzerinden ödenmişti .Erken emeklilik için %80 engelli raporum ile başvuru yaptım. Maaşım ne kadar olur acaba. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1500-1700 TL arasında olur maaşınız.

 66. Kenan YILDIRIM

  Merhaba. Benimim bir yakınımın sigortaya giriş tarihi 15.07.1995 ve 8200 gün primi var . Hep asgari ücretten maaş almış. % 51 raporla vergi indiriminden emekliğe başvursa kaç tl maaş bağlanır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 1600 TL civarında alır.

 67. Orhan

  Çalışma gücü kaybi olarak yüzde 41 surekli raporum var emekli olursan bu raporla engelli haklarında da yararlanilabilirmi ornek engelli kimligi alinirmi

  1. Ömer Meriç

   Engelli kimliği farklı bir uygulama. Emeklilik ile alakası yok. Eğer %40 üzeri engelli raporu varsa engelli kimliği nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek kimlik başvurusunu nereye ve nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 68. Kenan YILDIRIM

  Merhabalar . Benim sorum 03.01.2005 tarihinde sigortaya girişim var. 5200 gün pirim ödedim. Genel olarak hep askeri ücretin %30 fazlası maaşla çalıştım. Ssk nın sitesine girince şu an emekli olsam emekli maaşı hesaplamayı tıklayınca orda normal emekli maaşım 1470 tl gözüküyor. Peki Şu an 18 yıllı doldurmuş olsam % 60 ile vergi indiriminden emekli olsam ne kadar maaş alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1500 TL civarı alırsınız.

 69. Orhan

  Orhan ssk başlangıcı 1996 bagkur 2005 3950 gun yuzde43 calisma kaybi bagkurdan 18yil 4680 gun benim 18yil 1996mi2005tenmi basliyor başlıyor ssk günlerim bagkura sayılır mı 1972dogum saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sskdan itibaren hesaplanır. 18 yıl şartını sağlıyorsunuz.

 70. ahmet

  2006 11.ay ilk sigorta girişim ve yüzde kırk engelli raporum var 4900 gün sayım bulunuyor vergi indiriminden yararlanmadım ve 4500 civarı maaş alıyorum. emeklilikte ne kadar maaş alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin için emekli maaşı hesaplayamam maalesef asgariden fazla ödendiği için.

 71. Dilek

  1994 girişli 4460günü var %55oran süresiz engel raporu ile 3.dereceye girdiniz yazısı geldi maaş ne kadar olur şimdiden tşk ler böyle bir sayfa açtığınız için İnternet te çok yanlış bilgiler var ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Dilek hanım. Eğer primler asgari yani tabandan ödendi ise 1500 TL civarında maaş bağlanır.

 72. Tarık

  Merhaba ben %80 engelliyim 22 01 2013 işe giriş tarihim 7 yıl özel sektörde çalıştım en son brüt bir yıl önce 3300 yatmıştı şimdi 1 yıldır kamu işçisi olarak çalışıyorum prim de 5000 civarı ne zaman emekli olurum ve emekli maaşım ne kadar olur

 73. Tacettin kara

  1974 doğumluyum 05022002 iş girişim şu an boştayım 3799 sgk gün var %42 sürekli raporun var emekli olmak için ne yapmalıyım tekrar rapora gerek varmı aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Eğer %42 sürekli engel raporu varsa tekrar rapor almanıza gerek yok. Dediğim gibi 19 yıl ve 4240 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 74. Tacettin kara

  1974 doğumluyum 05022002 sigorta görüş ligin 3799 GÜN VAR şu an çalışmıyorum %42 sürekli raporu var şu an ne yapmam lazım bu rapor yeterli oluyor mu tekrar rapora gidermiyim ve mi aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 19 yıl 4240 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

   1. Zekeriya Kızılkiren

    Merhaba Ömer Bey; 23.10.2002 SSK girişim , şuan 6010 gün pirim var %54 sürekli raporum ve vergi indirimim mevcut 2003 ile 2005 arası 15 ay askerlik yaptım.Borçlanmamın bana faydası olurmu zira halen kamuda 01.02.2013 tarihinden bu yana engelli kadrosunda işçi olarak çalışıyorum maaşım ortalama 8500 lira.Fakat bu işe giriş öncesi hep asgari ücret ne önerirsiniz.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Askerlik borçlanmasının size bir faydası olmaz bence borçlanmanıza gerek yok.

 75. Mustafa Gelenbey

  Merhaba 01.04.1989 girişi olup 6128 gün sigortam bulunmaktadır.Hastane raporum yüzde 81 olup ne kadar maaş alabilirim.Teşekkür ederim …

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primler asgari ücret esas alınarak ödendi ise ortalama 1500-1700 TL arasında bağlanır.

 76. Ebru Akın

  2003/2015 yılları aradı sigortam asgari ücretten yattı . 2015/2020 arasi brüt 4000 den yatıyor. Yüzde 60 oran alırsam ne kadar emekli maaşı alırım? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef hesap yapabilmek zor. Ortalama kazanca göre hesap yapılır.

 77. Ebru Akın

  Merhaba, 3 yıl evvel kanser tedavisi gördüm . Bir organ kaybım var , evre1 meme kanseri tedavisi gördüm. Yeni kılavuzda organ kaybı ve tedaviye yüzde 60 oran verildiği yazılı. Ancak bunu doktorlar bilmiyor . Çarşamba kurula gireceğim . Yüzde 60 vermeme durumları olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu tamamen heyete bağlı. Yani verir ya da vermezler diyemem.

 78. İhsan güneş

  Hocam benim %51 senelik raporum var 12.08.2010 ssk girişim var 2359 gün ssk pirimim var ne zaman emekli olurum emekli olduktan sonra ne kadar maaş bağlanır sigortam asgari ücret üzerinden yatıyor yaptığım mesaiye göre de bŕüt değişiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 16 yıl ve 3900 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Bugün şartlarında 1500 TL maaş bağlanır.

 79. Gürsel

  Merhaba Ömer bey Ben Engelli vergi indirimi çalışanım sigorta girişim 9 Mayıs 2001 toplam prim günüm 6381 günüm var halen çalışmaktayım brüt ücretim 4500 TL almaktayım ne zaman emekli olabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engel oranı yüzde kaç?

 80. İlkay

  Merhaba,
  1997 ssk giriş toplamda 4958 gün
  Malulen emeklilik için başvuruda bulundum şuan Bursa SGK Sağlık Kurulunda değerlendirme aşamasında
  Sorum Şu; Çalışmıyorum daha doğrusu AS hastası olduğuö için vücut haraket kısıtlığından iş göremiyorum rapor oranım kaç en az kaç olmalı ki emeklilik hakkım olur?
  Olmaz ise vergi indiriminden emeklilik hakkına tabi olabilmek için çalışmam mı gerek? Ne kadar süre çalışıyor olmalıyım?
  Cevab için Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az %60 ya da üzeri olduğunun tespiti durumunda malulen emekli olursunuz. Eğer red gelirse itiraz hakkınız var. Bunun dışında engelli emeklilik için öncelikle işe başlamanız ve vergi indirimi için vergi dairesine başvuru yapmanız gerekiyor. Sonrasında gelecek orana göre emeklilik şartları belirlenir.

 81. CENGİZ

  Hizmetleri SGDP olarak yatırılıyor. Raporlu olduğu İlaçları almak istediğinde alamamış SGK kuruma gittiğinde sigortasının olmadığı söylenmniş.

  1. Ömer Meriç

   Anladım. Bu durumda aylığın bağlanmasını beklemekten başka yapılacak bir şey yok maaelesef.

 82. CENGİZ

  28/12/2017 TARİHİNDE %40 VERGİ İNDİRİMİ ALARAK EMEKLİ OLAN ÇALIŞANIMIZ TEKRAR ÇALIŞMAK İSTEMİŞ 01/05/2018 TARİHİNDE SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ SİGORTALISI OLARAK İŞE GİRİŞ YAPILMIŞTIR. 28/12/2019 TARİHİNDE 2 YILLIK SÜRESİ DOLMUŞ OLUP 28/12/2019 TARİHİNDEN SONRA TEKRAR ENGELLİLİK İNDİRİMİNDEN YARARLANMAK İSTEDİĞİ İÇİN SAĞLIK KURUMUNA MÜRACAAT ETMİŞTİR.
  SORU: VERGİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANARAK EMEKLİ OLAN ÇALIŞANIN MÜRACAATINA 3 AYDIR CEVAP GELMEMİŞTİR. BU DURUMDA ŞU AN HALEN ÇALIŞMAKTA OLUP STATÜSÜ SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ’nemi TABİ OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEKTİR? AYRICA ECZANEDEN İLAÇ ALABİLECEK MİDİR?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık talebi sonuçlanana kadar sosyal güvenlik destekleme primine tabi olarak hizmetleri yollamanız gerekmekte. Sigortadan yararlanamıyor mu şu an ? Sorgulama yaptınız mı ?

 83. Ercan

  Merhabalar ismim ercan 13.06.2005 sigorta baslangicim var 2010 yilinda gecirdigim bi rahatsizliktan dolayi %60 rapor aldim vergi indirimine basvurdugumda bakanliktan %50 olarak onayli geldi ve ogunden beri vergi indirimine tabiyim 20.07.1986 doğumluyum
  Emeklilik tarihim ne olur acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20 yıllık sigortalılık süresi ve 4400 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz

 84. ADEM DEMİRDEN

  05 03 2013
  SGK PRİM GÜN sayısı 1596
  Sigorta aktif
  SGK PRİM TOPLAMI 714936

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Soru nedir?

 85. Ayhan yıldız

  Merhaba, 2006 Temmuz’da bir günlük SSK dan sigorta girişim var . Toplam 4050 gün özel banka sandığından primim var. % 40 engel raporum var. Epilepsi hastasıyım. Ne zaman emekli olabilirim. Sayg

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20 yıl 4400 gün şartına tabiisiniz. Eğer özel sandıkta yatan primler de ssk kapsamında ise.

 86. Mert aslan

  Iyi gunler ömer bey 2006 sigorta girişim 3800 prim %83 engelliyim 1 derece vergi indirimim var öğrendiğime göre 3600 yatırınca 5400 yatırmış gibi oluyormuş bu doğrumu? Birde seneye emekli olduğumda maaşım ortalama nekadar olur acaba (asgari ücretle çalıştım) şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden 5400 yatırmış gibi oluyor onu anlamadım ? Mevcut gün sayınız, ortalama prime esas kazancınız ve engel oranınız esas alınarak emekli maaşı hesaplanır. Primler asgari üzerinden ödeniyorsa 2021’de emekli olmanız durumunda ortalama 1300-1400 TL arasında emekli maaşı alırsınız.

   1. Mert aslan

    Ssk statüsünden emekli olanların aylığı en az 5400 gün üzerinden bağlanır yazıyor bazı haber sitelerinde 3600 gün yatırılsa bile emekli olurken 5400 prim yatırılmış gibi oluyormuş bilginiz yoksa yalandır heralde. Cevap verdiğiniz için çok teşekkür. Peki emekli olduğum zaman dukkan açabilir yada bir iş yerinde çalışa bilirmiyim maaşım kesilmeden ?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Prim gün sayısı normal emeklilik için gerekli gün sayısını tamamlamışsınız gibi hesap edilir. Örneğin normal emeklilik için gerekli gün sayısı 5400 ise 5400’e farklı ise gerekli gün sayısına tamamlanır. En düşük emekli maaşı yeni emeklilileri de kapsıyor.

   2. Mert aslan

    Birde en düşük emekli maaşı 1500 olmuş sonradan emekli olacaklar da buna dahil mi?

 87. ramazan

  MERHABA
  %51 ortopedik ağır iş yapamaz raporum var.1997 tarihinde sigorta başlangıcım var.4148 prim günüm vardır.vergi indiriminden başvursam emekli olma şansım varmıdır.emekli olsam ne kadar maaş bağlanır.şu an hala asgeri ücret üzerinden çalışıyorum.
  ilginize teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer yüzde 51 varsa evet emekli olursunuz. Prim ödemeleriniz hep asgariden ise ortalama 1200 TL gibi bir maaş bağlanır. Ama aynı zamanda çalışmaya da devam edebilirsiniz.

 88. Osman Ahmet Dogrucu

  Merhaba; %73 böbrek nakil süresiz engelli raporum var. Sigorta giriş; Eylül 1996 Toplam sigorta süresi ;7265 gün olarak gözüküyor. Engelli emekli olabilir miyim? Olursam ne kadar maaş alabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet rapor varsa olursunuz. Eğer primler hep asgariden ödendi ise ortalama 1200 civarı maaş alırsınız.

 89. yusuf

  merhabalar, 1987 doğumluyum , işe ilk giriş stajer olarak 01.10.2004, olarak edevlette görünüyor bu tarih, 2255 4a dan, 1236 banka sandığı günüm var, en son brüt 7040tl özel sektör maaşım, ne zaman emekli olurum ve ortalama ne kadar maaş alırım , yardımlarınızı rica ederim,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesap yapamam. Staj başlangıcı emeklilikte kabul edilmez. Normal sigorta başlangıcınız ne zaman ?

 90. GOKHAN

  merhaba..

  1997/kasım ilk prim yattı.suan 7650 gün prim yatmış durumda.toplamda 315.000 TL prim tutarı yattı.%52 rapor ile emeklilik basvurusunu nasıl yapabılırım.iş hayatına devam etmeyı düşünüyorum..Malulen mı,enggelı emeklılık mı? olmalı..bağlanacak maas ne kadar olur..1980 doğumluyum..normal sartlarda 56 yasını beklemem gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışmaya devam etmek için engelli emeklilik kapsamında başvuru yapmanız gerekiyor. Bu kapsamda emeklilik için şartlarınız yeterli görünüyor.

 91. Adem

  Ömer bey merhaba 72 engelli raporu süresiz emeklilige baş vurdugunda sgk dekrardan her yıl kontrol istiyormu.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süresiz raporlar için kontrol istenmez.

 92. Rüzgar

  Merhaba ben devlet bankasinda calisiyorum %60 saglik raporum var ilk sigorta baslangic tarihim 2006, bankaya giris tarihim 2011 halen calismaktayim muhtemel emeklilik tarihi 2024 yili gorunmektedir. Buarada 2006-2011 arasi hic calismadim.Benim emekli ayligim tahmini ne olur acaba tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için aylık hesabı yapmak çok zor sizin için. Zira kazanç bilgileriniz gerekir. Ortalama kazancın hesaplanması gerekir.

 93. İrfan

  İyi akşamlar ömerbey 1984 doğumluyum e-devlette sigorta giriş tarihi (staj başlangıç tarihi) 2001 yazıyor ama ilk sigortalı başlama tarihi 2003 toplamda 5300 günüm var 15 ayda askerlik görevimi tamamladım aylık prime esas kazanç ortalama 6000 TL engelli raporu almak için başvuruda bulunacagim engelli emekliliğin enaz engelin %40 olması gerektiğini biliyorum eğer bu ve üzeri oranı alırsam başka tamamlamam gereken bir unsur var mı? Birde aşşagı yukarı ne kadar maaş bağlanır şimdiden teşşekkürler….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 40 ya da üzeri rapor alırsanız yaşa takılmadan emekli olursunuz. Ortalama maaş konusunda bir yorum yapamam çünkü asgari üzerinde prime esas kazancınız.

 94. Derya

  Merhaba;
  %80 engelli raporum var. Malulen emekli olabilirmiyim.12 yıldır sgklıyım 1790 günüm var malul şartı 1800 gün ne yapmam gerekir bununla ilgili?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer rahatsızlık ilk defa sigortalı işe girdiğiniz tarihten sonra başladıysa 1800 günü tamamladıktan sonra başvuru hakkınız doğar. Olup olamayacağınıza Sağlık Kurulu karar verir.

 95. bihter

  2002 bağkur girişliyim yaklaşık 17 yıl 11aydır bağkur umu düzenli olarak ödüyorum.yüzde 40 engelli raporu aldım.2 yıl geçerli yazıyor.N ezaman emekli olurum ve ne kadar maaş alırım?teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. %40 rapor varsa 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 gün şartına tabi olursunuz. Yani 2020’de tam olarak 18 yılı doldurduğunuz tarihte emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

 96. özkan ay

  slm 8375 gün pirimim var 03/02/1987 sgk girişim var pirimlerim en yuksek tavandan ödeniyor net maaşım 7500 tl vergi indiriminden emekli olursam nekadar maaş alırım engel oranım %49 tel mesaj la bilgi verirseniz çok sevinirim e posta mıda olur dilekçemi vericem o yüzden acil bilgi verirseniz sevinirim 1973 doğumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primler yüksekten yattığı için maalesef bir hesap yapamam. Sgk aylık hesaplama sisteminden hesaplamanızı öneririm.

 97. Bülent

  Ömer bey öncelikle merhaba Sigorta ilk işe giriş tarihi stajyer olarak 2004 normal işe başlama tarihim 2006 ve prim gün sayım 3900 B sınıfı ehliyetimi yenilemek için Aile Hekimimden sağlık raporu almak için gittim fakat iki kulağımdada işitme cihazı kullandığımdan dolayı bana sürücü olur belgesini onaylamadan verip KBB (Kulak Burun Boğaz) uzmanına devlet hastanesine sevk etti ve bana işitme testi yaptılar ileri derecede işitme kaybı mevcuttur hastanın il sağlık müdürlüğünde ilgili kamoyunda değerlendirilmesi uygundur yazısı yazarak sağlık raporumu onaylamadan vererek Aile Hekimine git ve seni Sağlık Kuruluna sevk edecek dedi H sınıfı özel donanımlı, taçhizatlı özel araba kullanabileceksin dedi ve üzgün vaziyette Hastaneden ayrıldım fakat biraz araştırdım bu sitede yazılarınızı vergi indiriminden faydalanabileceğim hakkı doğuyormu ben şuan Kurumsal firmada normal statüde çalışmaktayım primim 3800₺ den yatmakta Engellilik raporu çıkarmam için ve bu sebepten emekli olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim engelli kadrosuna geçmem gerekirmi İşitme testi kağıtlar elimde ne kadar maaş bağlanır ne zaman emekli olabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle yapmanız gereken işyerinde çalıştığınıza dair bir yazı ile vergi dairesine başvurmak. Vergi dairesine başvurudan sonra sizi hastaneye sevk ederler. Hastaneden gelen rapor değerlendirilir ve en az yüzde 40 üzeri rapor gelirse yaş beklemeden erken emekli olursunuz.

 98. Erdal Taşpınar

  1985 doğumluyum 2003 11.ayda sigortaya başlangıç yaptım yüzde 44 vergi indirimi alıyorum kalp hastasıyım ne zaman emekli olabilirim ve ortalama ne kadar maaş alırim asgari ücret alıyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 4400 gün ve 20 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamanız gerekiyor. Bu şartları sağlamanız durumunda bugün şartlarında ortalama 1200 TL civarı aylık bağlanır.

 99. ümit gökbeğen

  Merhaba 31/12/1970 doğumluyum 6200 prim ödemem var epilepsi hastasıyım ve 2 aylık bağ-kur luyum malulen mi yoksa engelli emeklimi olabilirim olursam ne kadar maaş alırım. Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğuştan gelen bir rahatsızlık ise malulen olamazsınız. Gün sayınız ssk kapsamında emekli olmaya yeterli. Hiç sevk yaptırmadınız mı ya da vergi indiriminiz yok mu?

 100. ali osman aslan

  Merhaba 05.10.2004 yılından bu yana sigortalıyım.şuan 4800 gün pirim ödemem mevcut.2006 yılında kalp kapakçık değişimi yapıldı %40 engelli raporu aldım.fakat vergi indirim belgesi almadım.2 sene önce vergi dairesine başvurdum hastaneye sevk ettiler.Kardiyoloji doktoru engelli oranımı şuanki kanuna göre %30 oldugunu söyledi.bende kurula girmeden hasatneden ayrıldım.şuan elimde %40 lık raporum mevcut.nasıl ve hangi tarihte emekli olabilirim.Saygılarımla…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indirimi olarak en az yüzde 40 rapor gerekli. Eğer varsa 20 yıllık sigortalılık süresi ve 4400 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 101. SAMİ ZKN

  SAĞLIK KURULUNDAN RAPOR HENÜZ ÇIKMADI. AMA %32 GÖZ KAYBI %10 ONKOLOJİ HASTASI OLDUĞU İÇİN %42 KULAKTA İŞİTME KAYBI OLDUĞU İÇİN TAHMİNİ %66 ORAN ÇIKICAK. 12.07.2000 SİGORTA GİRİŞİ 6105 ÖDENMİŞ PRİM , PRİM ÖDEMELERİ ASGARİ ÜCRET SİZCE NE KADAR MAAŞ BAĞLANIR ? NORMAL EMEKLİLİĞİ BEKLEMEK Mİ DAHA MANTIKLI ENGELLİDEN OLMAK MI ? NORMA EMEKLİ OLSA EMEKLİLİK TARİHİNDE NE KADAR MAAŞ ALIR?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli emekli olması daha mantıklı. Aşağı yukarı aynı maaşı alır zaten. Ortalama 1100-1200 TL gibi bir maaş bağlanır.

 102. şuayıp erkeç

  merhaba hocam ben yüzde 51 egelliyim vergi muafiyetim var 4000 gün pirim var ne kadar maaşa bağlanırım iyi günler şuayıp erkeç

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primleriniz hep asgari ücret üzerinden ödendi ise ortalama 1000 Lira civarında aylık alırsınız.

 103. Yavuz

  Ben yavuz 2002 sigorta girisim var.
  Suan 2600 ssk var.askerlik odemesi haric..
  O ana kadar Sigortam hep asgari ucrettendi..
  Gecen yil devlete temizlik gorevlisi kadrosunda daimi kamu iscisi olarak ise basladim.
  Haliyle toz duman icinde ilerlemis astima yakalandim.ayrica behcet hastaligim var.63 rapor aldim..henuz basvurmadim..
  Suan prime kazanc burut ucretim 6 bin civarinda..nekadar zaman sonra emekli olurim..
  Ve bu burut ucretle emekli olacagim tarihe kadar calisirsam ortalam nekadar aylik alirim.
  Sonucta devlet kurumunda calisiyorum kadrolu tskler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle maaş hesabında brüt ortalama maaşınızın etkili olduğunu söylemek isterim. Malulen emeklilik için ayrıca başvuru yapmalısınız. Kendiniz aldığınız rapor önemli değil. Ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda bir hesap yapabilmek zor.

 104. mesut

  merhaba sigortalı işe başlama tarihim 19.04.1999 toplam prim günüm 1.566gün askerliğimi 15 ay yaptım ve 2013 yılında %51 oranla engelli raporum var. engelli emeklilik sürem ne kadardır. Geriye kalan prim günüm kaç yıldır. Ne kadar maaş alırım. Bu konuda değerli bilgilerinizi rica ederim.Genel olarak asgari ücret üzerinden primim yatırıldı son 2 yıldır maaş üzerinden yatırılıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 4080 günü tamamlamanız gerekir. Askerlik yaptıysanız askerlik sürelerini de borçlanabilirsiniz. Emekli maaşı bugun ki şartlarda ortalama 1000-1200 TL arasında olur.

 105. murat özkan

  Ömer bey, ben 06.09.1990 tarihinde Sağlık Memuru olarak göreve başladım.18 ay askerlik yaptım ve borçlanmadım. 17.01.2007 tarihinden bu yana sözleşmeli Aile Sağlığı Elamanı olarak görev yapmaktayım. en son aldığım maaşım 5880 tl.dir. 1/4 derece kademe deyim. 2 yıllık yüksek okul mezunuyum. Şubat 2018 de MS hastası teşhisi kondu.. % 81 özürlü raporum var. Adi malül olarak emekliye sevk edildim. Ne kadar ikramiye ve emekli maaşı alabileceğimi SGK dahil hiç bir kurumdan öğrenemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Murat BEY. Ortalama 2500,00 TL civarında emekli maaşı ve 85 bin lira civarında da ikramiye ödenmesi gerekir. Bunlar yaklaşık değerlerdir. Farklılıklar olabilir.

 106. tan

  ya anlamadığım şu benim emekli sinifim yaşli maşi diyo ben 45 yaşindayim 65 yaşinda digilim ne alaka yaşlilik maasi vergi indiriminden emekli oldum %85 ayriyeten 183 lira maaşa vergi matragi eklenmesi gerekiyormu buda yok normalde olmasi gerekir gibi 3.derece2. derece1 .derece vergi

  1. Ömer Meriç

   Tüm maaşlar yaşlılık maaşı olarak tanımlanır hocam ona takılmyaın. Eğer maaşınızdan vergi indirimi yapılmıyorsa bu durumu işvereniniz ile görüşün.

 107. Mutlu çimen

  Vergi indiriminden emekli olan kişi
  Emekli olduktan sonra sigortalı bir işte çalışabilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet çalışabilir hocam. Emekli aylığı aynen devam eder kesilmez.

 108. tan

  merhaba 1991 işe girişim var 6000 gunum var %85 engelim var vergi indiriminden emekli oldum ama 1.241 lira maaş baglandi bu normalmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef normal hocam. İyi bile diyebilirim.

  2. Numan Arpa

   Tan kardeş malulen emekli olsan daha çok alırdın sanırım.

 109. Numan Arpa

  Ömer kardeş öncelikle annenizede geçmiş olsun Allah yardımcısı olsun.Engelli emekli aylığı 400 küsur lira bu parayla geçinmek imkansız.Ben halihazırda zorda olsa çalışıyorum.Engelli aylığı için 5300 günümü bozmak mantıklımı diye düşünüyorum.55 yaşında sgkdan emekli olacağım yaklaşık 15 sene var ama çalışmakta zorlandığımda kesin bu kaçıncı işyerim oldu kimse hastalıktan bipolardan anlamıyor. Malülen emekli olmak mantıklı onada %60 rapor istiyorlar bipolar için %40 veriyorlar %20 daha rapor almam lazım oda zor.

  1. Ömer Meriç

   Yanlışınız var hocam. 400 TL olur mu hiç. En az 1000 TL olur.Normal emekli olacağınızda alabileceğiniz maaşa yakın alırsınız.

   1. Numan Arpa

    Ömer kardeş çok sağol bilgilendirmeler için.Ben 5510/28.madde engelli emeklilik için nereye başvurmam lazım ilk.Vergi dairesinemi onlar beni hastaneye sevk edecekler sanırım.

    1. Ömer Meriç

     Vergi dairesine gerek yok. Direk Sgkya başvur. Onlar seni hastaneye sevk eder. Süreç hakkında bilgilendirebilirsin beni buradan.

 110. Numan Arpa

  Merhaba 15/06/1997 sigorta girişim 5300 gün primim var bipolar hastasıyım ben malulen emekliliğemi engelli emekliliğemi başvurayım bildiğim kadarıyla bipolara % 40 engelli raporu veriyorlar.Engelli emeklilik için izleyeceğim yollar neler ilk nereye başvurcam.Halihazırda muhasebeci olarak şirkette çalışıyorum ama hastalığımdan dolayı çok zorlanıyorum yakında buradanda atılırım.Çalışırkenmi emeklilik başvurusu yapmak lazım işten çıkıncamı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Benim annem de maalesef Bipolar hastası. Hastalık çok zor. Allah yardımcınız olsun. 5510/28. madde kapsamında emekliliğe başvuracaksınız. Malulen değil. Eğer %40 üzeri gelirse ki veriliyor genelde emekli olursunuz. Başvuruyu bağlı olduğunuz SGK’ya yapacaksınız.

 111. İLKER

  MERHABA %51 ENGELLİYİM 16 YILLIK SİGORTA SÜREM VAR 04.11.2003. 5061 GÜNÜM VAR. YATAN SİGORTA PİRİMİM 3300 TL NET 4400 TL GİBİ BÜRÜT VE 360.000 TL ŞUANA KADAR TOPLAM KAZANCIM GÖRÜNÜYOR. EMEKLİLİK İÇİN 2023 GÖZÜKÜYOR. TAHMİNİ EMEKLİ MAAŞI NE KADAR ÇIKAR. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Prim asgari üzerinde ödendiğinden bir maaş tutarı belirtmek zor. Ancak ortalama hep o şekilde ödendiyse bugünki şartlarda 2000 TL civarında emekli maaşı alırsınız.

 112. Engin

  Merhabalar ben stajyer olarak 1997 Eylül 15 ama sigorta li prim yatması 2000 yılı engelli oranim 100de 80 3600 prim gün sayısı dolmuş tur mesailerle 3000 TL maaş alıyorum vergi indiriminden emekli olsam ne kadar emekli maaşı alabilir im

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşınız asgari ücret üzerinde olduğundan sizin için ortalama emekli maaşı hesabı yapamıyorum maalesef. Kusura bakmayın.

  2. Murat özkan

   Merhaba, 27 yıllık sağlık memuruyum.% 81 özürlü raporun var. Ön lisans mezun uyum, adi malûl kararıyla emekliye sevk edildim. Ne kadar maaş ve ikramiye alabileceği konusunda hiç bir yerden bilgi alamadım. Yardımcı olur musunuz?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Mezuniyet bilginizi tam olarak memuriyet unvanınızı ve kademe derecenizi yazarsanız ortalama emekli ve ikramiye hesabı yapabilirim.

    1. murrat özkan

     2 yıllık önlisans mezunuyum. sağlık memuruyum.17.01.2007 tarihinden bu yana sözleşmeli aile sağlığı elamanı olarak görev yapmaktayım. 1/4 derece kademedeyim.

   2. murat özkan

    06.09.1990 tarihinde göreve başladım. 18 ay askerlik hizmetimi borçlanmadım.

    1. Ömer Meriç

     Soru neydi hocam?

 113. Aygül

  Merhaba ben 2018ocak ayında kalp kapağı ameliyatı oldum metal kapak takıldı ve comidin adında kan sulandırıcı ilaç kullanıyorum artı diğer iki kapağında da orta derecede yetmezlik var hipertansiyon hastasıyım hiç sigortam yok eşimden ayrıldım ve babamdan aylık 500tl alıyorum 3 evladım var Allah bağışlasın ameliyattan önce temizliğe gider çocukların ihtiyacını karşılarım ama şu anda rahatsızlığından dolayı çalışamıyorum bende engelli maaşından faydala biliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle en az %40 ve üzeri rapor gerekiyor bunun için. Ayrıca SGK’dan da aylık almıyor olmanız gerekiyor. Babamdan aylık alıyorum derken babanız vefat mı etti ? Ölüm aylığı mı alıyorsunuz ?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.