Engelli Emeklilik Tablosu, Maaşı Ne Kadar 2021

160

Engelli emeklilik tablosu aracılığı ile erken emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz. Eğer doğuştan ya da ilk defa sigorta başlangıç tarihinden önce var olan bir rahatsızlığınız varsa malulen emeklilik hakkından yararlanamazsınız. Bu durumda vergi indirimi diğer ismi ile engelli emeklilik kapsamında emekli olabilirsiniz. Ama ilk defa sigorta, bağkur v.s. giriş tarihinden sonra meydana gelen bir hastalıktan, rahatsızlıktıktan v.s. emekliliğe başvuracaksanız bu durumda malulen emeklilik kapsamında başvuru yapabilirsiniz.

Eğer doğuştan ya da işe giriş, bağkur başlangıç tarihinden önce v.s. var olan rahatsızlığınız ya da vergi indiriminden dolayı emekli olacaksanız yazımızın devamında engeli emeklilik tablosu,  engelli emeklilik maaşı hesaplama ve sgk engelli emekli maaşı hesaplama uygulaması konusunda ayrıntılı olarak bilgi verilecektir.

Engelli emeklilik şartları 2021

01 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı SGK Kanunu ile 4b yani bağkur kapsamındakilere de engelli emekli olma hakkı verilmiştir. 01.10.2008 tarihinden sonra herhangi bir sigorta kapsamında ilk defa işe başladıysanız ve çalışma gücünüzdeki kayıp oranınız en az %60 ve üzerinde ise 15 yıldan beri sigortalı, bağkurlu v.s. olmanız ve toplamda da en az 3960 günü tamamlamış olmanız halinde emekli olabilmektesiniz. Eğer engel oranınız;

 • %40-49 arasında ise 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 günü tamamlamanız,
 • %50-59 arasında ise 16 yıllık sigortalılık süresi ve 4320 günü tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

Sigorta başlangıç tarihiniz daha eski ise sigorta başlangıç tarihinize göre aşağıdaki engelli tablosu tablosundan doldurmanız gereken sigorta gün sayısı ve sigortalılık süresini öğrenebilirsiniz.

Engelli emeklilik hesaplama 2021

En az yüzde 40 ve üzeri engel raporu olanlar işe giriş tarihine ya da bağkur başlangıç tarihine göre belirlenen sigortalılık süresi ve prim gün şartını sağlamaları halinde yaşa takılmadan emekli olabilmekte. Aşağıdaki engelli emeklilik tablosundan ilk SGK tescil tarihinize göre emeklilik için gerekli olan prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını öğrenebilirsiniz.

engelli emeklilik tablosu
engelli emeklilik hesaplama

Eğer hala aktif olarak çalışmaya devam ediyorsanız engel raporundan dolayı vergi indiriminden yararlanabilirsiniz. Vergi indirimi tutarları ve vergi indiriminden yararlanmak için yapmanız gerekenler hakkında detayları engelli vergi indirimi hesaplama sayfamızda bulabilirsiniz.

Bağkur engelli emeklilik hesaplama tablosu

4b bağkur kapsamında olanlara da 2008/Ekim ayından sonra engelli emeklilik kapsamında emekli olma hakkı tanınmıştır. 4b engelli emeklilik şartları ve bağkur engelli emeklilik tablosu şu şekildedir;

 • Engeli emeklilik hesaplama tablosuna göre İlk defa bağkura başlamadan önce bir rahatsızlığı olan ve en az %60 üzerinde engel raporu olanlar 3690 gün ve 15 yıllık sigortalılık süresi şartını sağladığında emekli olabilmekte.
 • Eğer bağkurlu kişinin engel oranı %40-49 arasında ise 4680 gün 18 yıllık sigortalılık süresi,
 • %50-59 arasında ise 4320 gün 16 yıllık sigorta süresini tamamladığında yaş beklemeden emekli olabilir.

Bağkurluların engelli emeklilik için vergi indiriminden yararlanıyor olmaları şartı aranmıyor. Direk olarak bu kapsamda SGK’ya başvurarak emeklilik talebinde bulunabilirler. SGK hastaneye sevk eder ve Kurul toplanarak nihai kararını verir. Eğer belirtilen orana göre yukarıda vergi indirimi emeklilik tablosundaki şartlar da sağlanıyorsa prim borcunun da olmaması kaydı ile aylık bağlanır.

Vergi indirimi emeklilik maaşı ne kadar 2021

Engelli emekli tablosundan ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında hesaplamayı yapabilirsiniz. Gelelim bir diğer konu olan engelli emekli maaşı hesaplamasına. 2021 yılı itibariyle bu kapsamda;

 • Ödenecek en düşük engelli emeklilik maaşı dereceye bakılmaksızın 1500 TL olarak belirlenmiştir.
 • engelli emekli hesaplamasına göre eğer çalışma hayatınız boyunca prim ödemeleriniz yüksekten ödendiyse ya da asgari ücretin üzerinde ise bu durumda daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.
 • Özürlü emeklilik tablosuna göre engelliler 3 bölümde sınıflandırılmışlardır. Sınıflara ve engel derecesine göre ortalama emekli maaşları aşağıda verilmiştir.

3.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2021

Aslında herkes için aynı emekli maaşı yoktur. Bunun birçok sebebi vardır. Prim ödemenizin geçtiği dönemler ve toplam prim ödeme süresi maaş hesabına etki eden önemli faktörlerdir. Maaş hesabında en önemli faktörlerden birisi ise prime esas kazanç yani brüt kazancınızın düşükten mi yoksa yüksekten mi ödendiğidir. Eğer ödemeleriniz tabandan ödendiyse alacağınız maaş da düşük olacaktır.

Engelli emeklilik maaşları rapor oranına göre de farklılık göstermektedir ama bu fark çok fazla olmamaktadır.  Eğer prim ödemeleriniz hep tabandan ise ortalama emekli maaşınız en düşük 1500 TL olacaktır.  Tabi bu tutar 2021 yılı ve önceki yıllar ortalama emekli maaşına göre tahmini olarak belirtilmiştir. Prim ödemenize göre alabileceğiniz aylık daha düşük ya da daha yüksek olabilir.

2.derece engelli emekli maaşı ne kadar 2021

Tabi bağlanan emekli aylıklarında rapor oranının önemi ve prime esas kazancın yani sigorta prim bildirimlerinin hangi tutardan bildirildiği önem arz etmekte. Prim ödemeleri hep asgariden yapılmış ve 2. derece engel raporu olan bir kişiye 2021 senesinde bağlanacak en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır.

Engelli emekli maaşı hesaplama robotu

Vergi indiriminden emeklilik maaşı ne kadar konusunda araştırma yapanlar hesaplama ile ilgili bir uygulama olup olmadığını da araştırmakta. Engel oranı esas alınarak vergi indiriminden emeklilik maaşı hesaplaması ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geliştirilen bir uygulama maalesef bulunmamaktadır. Bunun yerine bize yorum kısmından ilk prim ödeme tarihinizi, primlerin hangi sigorta kolu kapsamında olduğunu ve engel oranlarınızı yazarsanız engelli emeklilik maaş hesaplamasını sizin için biz yapabiliriz.

Engelli emekli maaş hesaplama tablosu konusunda bilgi vermeye çalıştık. En az yüzde 40 ya da üzeri engel raporu ile sahip olabileceğiniz tüm haklara engelli hakları nelerdir başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer sigortalı iseniz vergi indiriminden yararlanmak için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz. Vergi dairesi sizi hastaneye sevk eder. Hastaneden gelen rapora göre engel oranınız belirlenir ve vergi indirimine yansır. Size ayrıca vergi indirim kimlik belgesi verilir. Bu kimlikte belirtilen orana ve sigorta ilk başlangıç tarihinize göre yukarıdaki tabloda belirtilen şartları sağlamanız halinde SGK’ya emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.

Eğer bağkurlu iseniz vergi dairesine başvuru yapmanıza gerek yok. SGK’ya direk olarak engelli emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. SGK sizi hastaneye sevk eder ve gelen rapora göre oran belirleyerek değerlendirme yapar.

40 engelli emeklilik şartları 2021

Halk arasında engelli emeklilik 40 engelli raporla emeklilik olarak da adlandırılır. Bu yüzden yukarıda engelli emeklilik şartları tablosu kısmında verilmiş olan tablo ve şartlar en az %40 ya da üzeri engeli olan bireyler için geçerlidir. Ayrıca yine yukarıda vergi indiriminden emekli maaşı hesaplama kısmında belirtilen emekli maaşları da engel oranlarına göre alınabilecek ortalama maaşları göstermektedir.

Henüz engelli kartı almadıysanız engelli kimlik kartı nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek nasıl ve nereden alabileceğiniz konusunda ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sürekli engelli raporu ile emeklilik

Bildiğiniz üzere iki çeşit engel raporu vardır. Birisi süreli bir diğeri ise süresiz verilen raporlardır. Sürekli diğer adı ile süresiz olarak verilen engel raporlarında kişilerin emekli olma şartları yukarıdaki engelli emeklilik cetvelinde belirtilen şartlarla aynı olacaktır. Süreli verilen raporlarda ise engel oranına ve ilk işe giriş tarihine göre özürlü emeklilik hesaplama tablosuna göre şartları sağlıyorsa aylık bağlanır ancak bu kişiler kontrole tabi tutulur. Kontrol tarihinde eğer engel derecesi engellilik emeklilik tablosu için gerekli şartların altına düşerse aylık kesilir. Oranda bir değişiklik olmaz ya da artarsa maaş ödemesine devam edilir.

Engelli emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Bu kapsamda bağlanan emekli maaşı sorgulamalarını e-devletten yapabilirsiniz. Aşağıda verilen bağlantılardan T.C ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz;

Engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik 2021

Engelli çocuğu olan ve aynı zamanda sigortalı olarak çalışan annelerin 01.10.2008 tarihinden itibaren çalışmalarına ilişkin her bir yıllık çalışmanın 1/4’ü oranında hizmet Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hizmete eklenmekte, eklenen bu gün sayısı hem emeklilik için gereken prim gün sayısına ilave edilmekte hem de emeklilik yaşından düşürülmekte. Bu haktan yararlanabilmek için;

 • Annenin ücret karşılığı bir işte çalışıyor olması,
 • Engelli çocuğu olması,
 • Varsa engelli raporu ve dilekçe ile, rapor yoksa sadece dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekmektedir.
160 Yorum
 1. Ahmet

  Yüzde 44 kalp yetmezliginden rapor aldim. Sigorta giris tarihim 1999 11 01 6450 günüm var . Emekli olabilir miyim? Olursam maasim ne kadar olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yüzde 44 ise emekli olursunuz. Maaş primler asgariden ödendi ise en az 1500 TL olur.

   1. mehmet ali kula

    ömerbey 1989 işe giriş ssk 210 gün 1995 esnaf 2008kadar tam yattı 2019 işi kapattım temmuz 2020 işe girdim.toplam gün 5017 gün.yüzde 53 sürekli raporum var .vergi indirimim onaylandı.sgk son 3.5 yıl ssk lı olman gerek diyor.tekrar rapor istiyor.ne zaman emekli olurum.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Son çalışma SSK mı şu anda ?

 2. Murat

  Selam ömer bey vergi indirimine basvur dum ankaradan gelirse emeklilige basvurucam.bu sure de isyerinden cikisimi versem bisey olurmu.yani bu surecte sigortali calisarak mi beklemem gerekiyor.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bildiğim kadarıyla beklemeniz gerekiyor sigortalı olarak.

 3. Metin

  Merhaba.1986 SSK girişim var.4000 gün pirimim var.3000 gün asgari ödeme.1000 gün bürüt4000tl.
  Sağlık kurulu %55rapor verdi.
  Ne kadar maaş bağlanır.
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu bilgilerle net maaş hesaplamak zor. Net maaş en düşük 1500 TL olur. Ama üzeri olur mu bilemem.

 4. Selami

  Ömer bey mrb üniversite hastanesinde muayenelerim sonucunda aileden gelen sürekli saglikproblemim var en az 40 rapor almam durumunda emekli aylığı nekadar olur
  İşe giriş tarihi 2001 ve 5000 gün pirimim var
  Maaşım 5400 tl burut

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş asgarinin üzerinde olduğundan ne kadar aylık alabileceğiniz hakkında bir hesaplama yapamam maalesef.

 5. İsa

  Sigortalı ilk işe giriş tarihim 2005, hastalığım ve engelim işe girdikten sonra başladı. %45 engelli raporum var. 1910 gün ssk primim ödenmiş, bazen farklı özel işyerine işe girişlerim çıkışlarım oldu. Engelli emeklilik mi olabilirim yoksa malulen mi? Emekliliğim gelmiş mi? Diğer sorum, Ayrıca Şimdi Başka hastalıkta çıktı, engelim %60ı geçerse durumum ne olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu prim gün sayısı ile engelli emekli olma hakkınız yok. Malulen emeklilik için başvuru hakkınız var. Eğer yüzde 60 ya da üzeri iş gücü kaybı olursa emekli olursunuz.

   1. İsa

    Merhaba,1800 gün ile ssk primi ile %60 üzeri raporla malulen emeklilik için hangi hastalık olduğu önemlimidir? Yani Tedaviyle çalışabilen Şizofreni %45 ve diğer engel durumları ile %60 ı geçtiği zaman malulen mümkün müdür? Cevap için teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Birçok hastalık mevcut. Ama bu hastalıklar için verilen oranlar farklılık gösterebiliyor. Şu kadar oran verilir demek imkansızdır.

 6. emine topcu

  Merhabslar 2000 yilindan bakur baslangicimvar 208 yilindan 2013 yılına kadar ssk asgari ucretten 2013. 2021 ocak a yina kadar asgari ucretten fazla ssk ödendi burut maas 6 bin kusurdu emekli oldum 5774 gunden 158. Vergi indirimim var maas 1674 lira başlandı anlamadim malulen emekli olsaydım daha iyiydi 10 seneden olurdum bunda bir yanlışlık yokmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bir yanlışlık olduğunu sanmıyorum. Emekli maaşı ortalama kazançlara göre hesaplanıyor. Son kazançlara göre değil.

 7. Murat

  Iyi gunler kolaygelsin insanlarmiza yardimci olmaya calistiginiz icin tesekkurler…01.09.1997.girisliyim ssk 3462 gunum var….04.10.2000 de bagkurdan 1257 gunum var.yaklasik 5 senedir sgk li olarak halen calisiyorum.yuzde 40 rapor aldim.vergi indirimine basvurdum .gelirse emeklilige basvurucam.emekli maasim nekadar olur ortalama.simdiden tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primleriniz asgariden ödendi ise ortalama 1600-1800 TL arasında olur emekli maaşınız.

   1. Murat

    Iyi aksamlar omer abi yanlis bilgi.verdim.dogru bilgiyi veriyorum.01.09.1997 sgk girisliyim.3491 gun.sgk.oldu ….04.10.2000. Girisli 1257 gün Bagkurum var… toplam 4748 gun oldu.devlet hast..yuzde 40 engelli rapor verdi. Raporum ankarada vergi indirimine basvurdum.emekli olursam ortalama nekadar maas alabilirim.Allah sabrinizin karsiligini versin tesekkurler.

    1. Ömer Meriç

     Murat Bey merhaba. Eğer prim ödemeniz hep asgariden ise en düşük 1500 TL maaş bağlanır.

 8. turgay

  bir hafta önce bu rahatsizları8mla beraber kanama bozukluğundan hemotolojiden % 20 özürlü rapru aldım bu durumda %40 ı geçermiyim sizce tesekkürler daha heyete girmedim bir tavsiyeniz olacakmı?merhaba sayın uzmanım 10 yıldır ilaç tedavisi gören behçet hastasıyım buna bağlı sol gözumde sağa göre daha belirgin ön üveyt rahatsızlığım var boyun fıtıgım var ayrıca kan pıhtılaşmasına bağlı faktör eksikliğim var ileri derecede olmayan bir düşüklük vergi indirimli emeklilik müracatım oldu. sağlık kuruluna gireceğim sizce emekli olabilirmiyim malulen emeklilik grubunda behçet hastalığı ile emekli oluna bıliyor bu durum vergi indirimi müracatlarında da aynımı? özel sektörde calışıyorum sigortalı işe giriş 1997 6500 güne yakın pirimim var bu şartlarda şansım nedir tesekkürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Oran belirleme bu işin uzmanı olan kişilerin işi. Yüzde kaç geleceğini bilebilmek imkansız. Her hastalık için kanunen belirlenen bir oran var.

 9. Damla

  Merhaba, benim % 62 sürekli engelli raporum var. Sigorta başlangıç tarihim 20.05.2003 6248 gün primim var. Şu anki bürüt maaşım 7000 civarı galiba engelli olarak emeklilik sürem doldu. Emeklilik maaşımın daha yüksek olabilmesi için iki yıl daha çalışsam iki yıl sonra emekli olsam emekli maaşım daha yüksek olur mu? Engellikten emekli olunca çalışmaya devam edebilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli kapsamında emekli olduktan sonra çalışmaya devam etme hakkınız var. Emekli maaşı hakkında bir yorum yapamam.

 10. gülbahar

  Merhabalar,

  18.07.2003 yılında işe girdim. 4a 4520 , 4c ise 1168 ve toplamda 5688 günüm var. Şuan 4a sigortalı olarak çalışmaya devam etmekteyim. Bu güne kadar toplam 347.389,062 kazancım var. %60 süresiz engelli raporum var ve gelir vergisinden muafım. Buna istinaden ne zaman emekli olabilirim. Sayfanızdanb kontrol ettiğimde 17 yıl 8 ay çalışmam gerektşiği bilginie ulaştım ama net bilgi verireniz sevinirim .İyi çalışmalaer dilerim.

 11. gülbahar

  Merhabalar,

  4a hizmet dökümümüm toplamı 4520 ,4c kamudan hizmet dökümüm 1168 olup toplam toplam günüm 5688 dir. 17 yıl 6 aydır çalışıyorum halen çalışmaya devam etmekteyim. Ancak emekli olmak istemekteyim. 18.07.2003 tarihli işe girişim olduğumdan şuan için emekli talebinde bulunsam emekli olabilirmiyim.

 12. gülbahar

  Merhabalar,

  18.07.2003 yılında işe girişim var. %60 engelliyim ve gelir vergisinden muafım. Buna istinaden ne zaman emekli oluyor. Bilgi veriseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3920 gülü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Eğer yüzde 60 rapor varsa.

 13. İlker

  Merhaba, %50 engelli raporu olan bütün şartları karşılayan kişi emekli maaşı sorgulamada gözüken maaşa ilave
  ne kadar fazla alır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK sitesinden sorgulama yaptıysanız aşağı yukarı hesaplanan tutarda aylık bağlanıyor.

 14. Nizamettin

  Merhaba
  %68 engelli raporum var vergi indirimi 2 dilimden yararlanıyor .01.07.2000 bağkur girişim var 3434 günün var bağkurda, ssk da 2327 günüm var toplamda 5761 günüm oldu emekli olursan ne kadar maaş alırım…

  1. Ömer Meriç

   En az 1500 TL bağlanması gerekmekte. Başvuru yapmadan önce emekli maaşınızı SGK’ya da hesaplatmanızda yarar bulunmakta.

 15. Nizamettin

  Merhaba
  01.07.2000 de 3434 gününün bağkurda var 2327 günde ssk var toplamda 5761 günüm oldu birleştirdim ssk maaş hesaplama kısmında 989 TL çıkıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En düşük aylık 1500 TL olur sanırım. Siz engelli kısmından mı hesaplamıştınız ?

 16. uğur bey

  Teşekkürler Ömer Bey Hocam, ben sadece engelli emekli maaşı tahmini ne kadar alabilirim onu öğrenmek istedim. İnanın hiçbir siteden net bilgi alamıyorum. Eğer ben düşük maaş alırsam yıllarıma yazık. Ona göre iş değiştirip hatta vergi indirim engelli raporumu iptal ederim. Normal sgk emeklisi olurum . Sanıyorlarki engelli de tamamen vergiden muaf ve devlet yüksek katkı veriyor sanıyorlar.

  1. Ömer Meriç

   Tahmini olarak belirtebilmek de zor maalesef. Ortalama kazancın bulunması, bunun her yılın güncellenme katsayısı ile güncellenmesi, her döneme ait aylık bağlama oranları üzerinden hesaplanması gerekiyor. Yani bunun hesabı oldukça karmaşık. Bu yüzden bir tutar belirtemem. Ben olsam emekli olurum. Normal emekli maaşına yakın oluyor zaten alabileceğiniz emekli maaşı. Ancak tercih sizin.

 17. uğur bey

  mERHABA %40 ENGELLİYİM vergi indirimi için rapor ankara ya gidip geldiğinde heyet bana %45 yapıp yukseltmişti. ilk sigorta başlangıcım 22 nisan 2008 ama ilk işe giriş tarihim 11 temmuz 2012’de ilk 5 ay asgari ücret aldım ama mesailerle birlikte asgari üzerinde yattı. 2.ci işim de asgari üzerinde ücret alıp asgari ücret üstünde yattı. 2016 da iş değiştirdim o zamandır hep yüksek yatırıldı. İkramiye + maaş şeklinde.13 YILLIK SİGORTA SÜREM VAR 22 nisan 2008. 3014 GÜNÜM VAR. YATAN SİGORTA PİRİMİM 5.280,92 Brüt , 3900 TL net ücret gibi alıyorum. VE 328.478,77 TL ŞUANA KADAR TOPLAM KAZANCIM GÖRÜNÜYOR. EMEKLİLİK İÇİN 2028 yılında (Sigortalılık Sürenizin Dolmasına : 7 Yıl , Prim Gününüzün Dolmasına : 1226 Gün ) GÖZÜKÜYOR. TAHMİNİ EMEKLİ MAAŞI NE KADAR ÇIKAR. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Uğur BEY. SGK emeklilik hesaplama uygulaması üzerinden alabileceğiniz ortalama emekli maaşını hesaplayabilirsiniz. İnanın bu verilerle emekli maaşı hesaplamak maalesef imkansız.

 18. Murat

  Merhaba benim %40 vergi indirim raporum var 02/11/1998 sgk girişim var  doğum tarihim 1983 şuanda maaşım bağlandı ama 750 tl veriyolar sizce normal mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK tarafından mı bağlandı bu aylık ?

 19. Hüsamettin

  Merhabalar Ömer bey benim sigorta girişim 1991 prim gün sayısı 5200 tansiyon şeker kolesterol ve kalp yetmezliği var bunlardan malulen emekli olabiliyor muyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buna sağlık kurulu karar verebilir. Ben olursunuz ya da olamazsınız diyemem maalesef.

 20. İbrahim Aladağ

  2002 sigorta başlangıç tarihim var yaklaşık 3700 günüm var ne zaman emekli olabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında 7000 gün ve 60 yaş ya da 4500 gün 60 yaş ve 25 yıllık sigortalılık süresi ile emekli olursunuz.

 21. Bayram Şimşek

  Merhaba hocam 2006 sigorta girişim var /51 üçüncü derece
  raporu m var ne zaman emeklilik olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20 yıl 4400 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 22. Orhan

  Hocam bagkur 2004giris baz aliyor ssk girisini sigortalik suresine saymıyor 2004den hesaplandigi zaman 2022 de 18yil doluyor ozaman benim 1990- giris saymiyor benim sorunum bagkur ssk girisini niye baslangic kabul etmiyor alao170aradigimda ssk gun kadarbagkur bagkur başlangıcını geri cekerek hesap yapilir diye bilgi verdiler bagkurda engelli emeklilk hesabı nasil hesaplanır 4680ne 120gun pirimim kaldı sskli gunlerim kadar geridenmi hesaplamasi lazim bagkurda isleyis nasil hesaplanır saygılar

  1. Ömer Meriç

   Siz yazılı olarak emeklilik başvurunuzu yapın. Bakalım size yazılı olarak ne cevap verilecek.

 23. Orhan guzey

  Hocam saygılar bagkurpirim3980 01052004giris calisma kaybi 41 bagkurdan ssk giris1990 579gun18yil4680gun ile emeklilik elde efiyorum bagkur 18yil 2022 mayista diyor hizmet birlestirmek istiyorum emeklilik te diyor alo170dessk gunun kadar geri alip girisi 579gin geriden baslatmasi gerekir diyor bagkur ssk baslangic yılından hesaplamaz diyor ne yapmaliyim cevaplarsaniz sevinirim ne yapmaliyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Tam anlayamadım ama eğer 4680 gün sigortalılık süresinden bahsediyorsanız bunu sağlıyorsunuz.

 24. İhsan güneş

  2021 yılında vergi indiriminden emekli olan ne kadar maaş alır özel sektörde çalışıyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En düşük engelli emekli maaşı 2021 yılında 1500 TL olacak. Alınacak emekli maaşı da bu civarda olacaktır.

 25. Tarık Ermeç

  Merhaba. 01,10,1992 tarihinde ilk sigorta girişim var. Toplam prim gün sayısı 5555. Bütün primlerim asgari ücret üzerinden ödenmişti .Erken emeklilik için %80 engelli raporum ile başvuru yaptım. Maaşım ne kadar olur acaba. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1500-1700 TL arasında olur maaşınız.

 26. Kenan YILDIRIM

  Merhaba. Benimim bir yakınımın sigortaya giriş tarihi 15.07.1995 ve 8200 gün primi var . Hep asgari ücretten maaş almış. % 51 raporla vergi indiriminden emekliğe başvursa kaç tl maaş bağlanır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 1600 TL civarında alır.

 27. Orhan

  Çalışma gücü kaybi olarak yüzde 41 surekli raporum var emekli olursan bu raporla engelli haklarında da yararlanilabilirmi ornek engelli kimligi alinirmi

  1. Ömer Meriç

   Engelli kimliği farklı bir uygulama. Emeklilik ile alakası yok. Eğer %40 üzeri engelli raporu varsa engelli kimliği nasıl alınır sayfamızı ziyaret ederek kimlik başvurusunu nereye ve nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

 28. Kenan YILDIRIM

  Merhabalar . Benim sorum 03.01.2005 tarihinde sigortaya girişim var. 5200 gün pirim ödedim. Genel olarak hep askeri ücretin %30 fazlası maaşla çalıştım. Ssk nın sitesine girince şu an emekli olsam emekli maaşı hesaplamayı tıklayınca orda normal emekli maaşım 1470 tl gözüküyor. Peki Şu an 18 yıllı doldurmuş olsam % 60 ile vergi indiriminden emekli olsam ne kadar maaş alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1500 TL civarı alırsınız.

 29. Orhan

  Orhan ssk başlangıcı 1996 bagkur 2005 3950 gun yuzde43 calisma kaybi bagkurdan 18yil 4680 gun benim 18yil 1996mi2005tenmi basliyor başlıyor ssk günlerim bagkura sayılır mı 1972dogum saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sskdan itibaren hesaplanır. 18 yıl şartını sağlıyorsunuz.

 30. ahmet

  2006 11.ay ilk sigorta girişim ve yüzde kırk engelli raporum var 4900 gün sayım bulunuyor vergi indiriminden yararlanmadım ve 4500 civarı maaş alıyorum. emeklilikte ne kadar maaş alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin için emekli maaşı hesaplayamam maalesef asgariden fazla ödendiği için.

 31. Dilek

  1994 girişli 4460günü var %55oran süresiz engel raporu ile 3.dereceye girdiniz yazısı geldi maaş ne kadar olur şimdiden tşk ler böyle bir sayfa açtığınız için İnternet te çok yanlış bilgiler var 🙏

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Dilek hanım. Eğer primler asgari yani tabandan ödendi ise 1500 TL civarında maaş bağlanır.

 32. Tarık

  Merhaba ben %80 engelliyim 22 01 2013 işe giriş tarihim 7 yıl özel sektörde çalıştım en son brüt bir yıl önce 3300 yatmıştı şimdi 1 yıldır kamu işçisi olarak çalışıyorum prim de 5000 civarı ne zaman emekli olurum ve emekli maaşım ne kadar olur

 33. Tacettin kara

  1974 doğumluyum 05022002 iş girişim şu an boştayım 3799 sgk gün var %42 sürekli raporun var emekli olmak için ne yapmalıyım tekrar rapora gerek varmı aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Eğer %42 sürekli engel raporu varsa tekrar rapor almanıza gerek yok. Dediğim gibi 19 yıl ve 4240 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 34. Tacettin kara

  1974 doğumluyum 05022002 sigorta görüş ligin 3799 GÜN VAR şu an çalışmıyorum %42 sürekli raporu var şu an ne yapmam lazım bu rapor yeterli oluyor mu tekrar rapora gidermiyim ve mi aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 19 yıl 4240 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 35. Mustafa Gelenbey

  Merhaba 01.04.1989 girişi olup 6128 gün sigortam bulunmaktadır.Hastane raporum yüzde 81 olup ne kadar maaş alabilirim.Teşekkür ederim …

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primler asgari ücret esas alınarak ödendi ise ortalama 1500-1700 TL arasında bağlanır.

 36. Ebru Akın

  2003/2015 yılları aradı sigortam asgari ücretten yattı . 2015/2020 arasi brüt 4000 den yatıyor. Yüzde 60 oran alırsam ne kadar emekli maaşı alırım? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef hesap yapabilmek zor. Ortalama kazanca göre hesap yapılır.

 37. Ebru Akın

  Merhaba, 3 yıl evvel kanser tedavisi gördüm . Bir organ kaybım var , evre1 meme kanseri tedavisi gördüm. Yeni kılavuzda organ kaybı ve tedaviye yüzde 60 oran verildiği yazılı. Ancak bunu doktorlar bilmiyor . Çarşamba kurula gireceğim . Yüzde 60 vermeme durumları olur mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu tamamen heyete bağlı. Yani verir ya da vermezler diyemem.

 38. İhsan güneş

  Hocam benim %51 senelik raporum var 12.08.2010 ssk girişim var 2359 gün ssk pirimim var ne zaman emekli olurum emekli olduktan sonra ne kadar maaş bağlanır sigortam asgari ücret üzerinden yatıyor yaptığım mesaiye göre de bŕüt değişiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 16 yıl ve 3900 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz. Bugün şartlarında 1500 TL maaş bağlanır.

 39. Gürsel

  Merhaba Ömer bey Ben Engelli vergi indirimi çalışanım sigorta girişim 9 Mayıs 2001 toplam prim günüm 6381 günüm var halen çalışmaktayım brüt ücretim 4500 TL almaktayım ne zaman emekli olabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engel oranı yüzde kaç?

 40. İlkay

  Merhaba,
  1997 ssk giriş toplamda 4958 gün
  Malulen emeklilik için başvuruda bulundum şuan Bursa SGK Sağlık Kurulunda değerlendirme aşamasında
  Sorum Şu; Çalışmıyorum daha doğrusu AS hastası olduğuö için vücut haraket kısıtlığından iş göremiyorum rapor oranım kaç en az kaç olmalı ki emeklilik hakkım olur?
  Olmaz ise vergi indiriminden emeklilik hakkına tabi olabilmek için çalışmam mı gerek? Ne kadar süre çalışıyor olmalıyım?
  Cevab için Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az %60 ya da üzeri olduğunun tespiti durumunda malulen emekli olursunuz. Eğer red gelirse itiraz hakkınız var. Bunun dışında engelli emeklilik için öncelikle işe başlamanız ve vergi indirimi için vergi dairesine başvuru yapmanız gerekiyor. Sonrasında gelecek orana göre emeklilik şartları belirlenir.

 41. CENGİZ

  Hizmetleri SGDP olarak yatırılıyor. Raporlu olduğu İlaçları almak istediğinde alamamış SGK kuruma gittiğinde sigortasının olmadığı söylenmniş.

  1. Ömer Meriç

   Anladım. Bu durumda aylığın bağlanmasını beklemekten başka yapılacak bir şey yok maaelesef.

 42. CENGİZ

  28/12/2017 TARİHİNDE %40 VERGİ İNDİRİMİ ALARAK EMEKLİ OLAN ÇALIŞANIMIZ TEKRAR ÇALIŞMAK İSTEMİŞ 01/05/2018 TARİHİNDE SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ SİGORTALISI OLARAK İŞE GİRİŞ YAPILMIŞTIR. 28/12/2019 TARİHİNDE 2 YILLIK SÜRESİ DOLMUŞ OLUP 28/12/2019 TARİHİNDEN SONRA TEKRAR ENGELLİLİK İNDİRİMİNDEN YARARLANMAK İSTEDİĞİ İÇİN SAĞLIK KURUMUNA MÜRACAAT ETMİŞTİR.
  SORU: VERGİ İNDİRİMİNDEN FAYDALANARAK EMEKLİ OLAN ÇALIŞANIN MÜRACAATINA 3 AYDIR CEVAP GELMEMİŞTİR. BU DURUMDA ŞU AN HALEN ÇALIŞMAKTA OLUP STATÜSÜ SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ’nemi TABİ OLARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEKTİR? AYRICA ECZANEDEN İLAÇ ALABİLECEK MİDİR?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık talebi sonuçlanana kadar sosyal güvenlik destekleme primine tabi olarak hizmetleri yollamanız gerekmekte. Sigortadan yararlanamıyor mu şu an ? Sorgulama yaptınız mı ?

 43. Ercan

  Merhabalar ismim ercan 13.06.2005 sigorta baslangicim var 2010 yilinda gecirdigim bi rahatsizliktan dolayi %60 rapor aldim vergi indirimine basvurdugumda bakanliktan %50 olarak onayli geldi ve ogunden beri vergi indirimine tabiyim 20.07.1986 doğumluyum
  Emeklilik tarihim ne olur acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20 yıllık sigortalılık süresi ve 4400 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz

 44. ADEM DEMİRDEN

  05 03 2013
  SGK PRİM GÜN sayısı 1596
  Sigorta aktif
  SGK PRİM TOPLAMI 714936

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Soru nedir?

 45. Ayhan yıldız

  Merhaba, 2006 Temmuz’da bir günlük SSK dan sigorta girişim var . Toplam 4050 gün özel banka sandığından primim var. % 40 engel raporum var. Epilepsi hastasıyım. Ne zaman emekli olabilirim. Sayg

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20 yıl 4400 gün şartına tabiisiniz. Eğer özel sandıkta yatan primler de ssk kapsamında ise.

 46. Mert aslan

  Iyi gunler ömer bey 2006 sigorta girişim 3800 prim %83 engelliyim 1 derece vergi indirimim var öğrendiğime göre 3600 yatırınca 5400 yatırmış gibi oluyormuş bu doğrumu? Birde seneye emekli olduğumda maaşım ortalama nekadar olur acaba (asgari ücretle çalıştım) şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden 5400 yatırmış gibi oluyor onu anlamadım ? Mevcut gün sayınız, ortalama prime esas kazancınız ve engel oranınız esas alınarak emekli maaşı hesaplanır. Primler asgari üzerinden ödeniyorsa 2021’de emekli olmanız durumunda ortalama 1300-1400 TL arasında emekli maaşı alırsınız.

   1. Mert aslan

    Ssk statüsünden emekli olanların aylığı en az 5400 gün üzerinden bağlanır yazıyor bazı haber sitelerinde 3600 gün yatırılsa bile emekli olurken 5400 prim yatırılmış gibi oluyormuş bilginiz yoksa yalandır heralde. Cevap verdiğiniz için çok teşekkür. Peki emekli olduğum zaman dukkan açabilir yada bir iş yerinde çalışa bilirmiyim maaşım kesilmeden ?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Prim gün sayısı normal emeklilik için gerekli gün sayısını tamamlamışsınız gibi hesap edilir. Örneğin normal emeklilik için gerekli gün sayısı 5400 ise 5400’e farklı ise gerekli gün sayısına tamamlanır. En düşük emekli maaşı yeni emeklilileri de kapsıyor.

   2. Mert aslan

    Birde en düşük emekli maaşı 1500 olmuş sonradan emekli olacaklar da buna dahil mi?

 47. ramazan

  MERHABA
  %51 ortopedik ağır iş yapamaz raporum var.1997 tarihinde sigorta başlangıcım var.4148 prim günüm vardır.vergi indiriminden başvursam emekli olma şansım varmıdır.emekli olsam ne kadar maaş bağlanır.şu an hala asgeri ücret üzerinden çalışıyorum.
  ilginize teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer yüzde 51 varsa evet emekli olursunuz. Prim ödemeleriniz hep asgariden ise ortalama 1200 TL gibi bir maaş bağlanır. Ama aynı zamanda çalışmaya da devam edebilirsiniz.

 48. Osman Ahmet Dogrucu

  Merhaba; %73 böbrek nakil süresiz engelli raporum var. Sigorta giriş; Eylül 1996 Toplam sigorta süresi ;7265 gün olarak gözüküyor. Engelli emekli olabilir miyim? Olursam ne kadar maaş alabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet rapor varsa olursunuz. Eğer primler hep asgariden ödendi ise ortalama 1200 civarı maaş alırsınız.

 49. yusuf

  merhabalar, 1987 doğumluyum , işe ilk giriş stajer olarak 01.10.2004, olarak edevlette görünüyor bu tarih, 2255 4a dan, 1236 banka sandığı günüm var, en son brüt 7040tl özel sektör maaşım, ne zaman emekli olurum ve ortalama ne kadar maaş alırım , yardımlarınızı rica ederim,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar maaş alabileceğiniz hakkında bir hesap yapamam. Staj başlangıcı emeklilikte kabul edilmez. Normal sigorta başlangıcınız ne zaman ?

 50. GOKHAN

  merhaba..

  1997/kasım ilk prim yattı.suan 7650 gün prim yatmış durumda.toplamda 315.000 TL prim tutarı yattı.%52 rapor ile emeklilik basvurusunu nasıl yapabılırım.iş hayatına devam etmeyı düşünüyorum..Malulen mı,enggelı emeklılık mı? olmalı..bağlanacak maas ne kadar olur..1980 doğumluyum..normal sartlarda 56 yasını beklemem gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışmaya devam etmek için engelli emeklilik kapsamında başvuru yapmanız gerekiyor. Bu kapsamda emeklilik için şartlarınız yeterli görünüyor.

 51. Adem

  Ömer bey merhaba 72 engelli raporu süresiz emeklilige baş vurdugunda sgk dekrardan her yıl kontrol istiyormu.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Süresiz raporlar için kontrol istenmez.

 52. Rüzgar

  Merhaba ben devlet bankasinda calisiyorum %60 saglik raporum var ilk sigorta baslangic tarihim 2006, bankaya giris tarihim 2011 halen calismaktayim muhtemel emeklilik tarihi 2024 yili gorunmektedir. Buarada 2006-2011 arasi hic calismadim.Benim emekli ayligim tahmini ne olur acaba tesekkur ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için aylık hesabı yapmak çok zor sizin için. Zira kazanç bilgileriniz gerekir. Ortalama kazancın hesaplanması gerekir.

 53. İrfan

  İyi akşamlar ömerbey 1984 doğumluyum e-devlette sigorta giriş tarihi (staj başlangıç tarihi) 2001 yazıyor ama ilk sigortalı başlama tarihi 2003 toplamda 5300 günüm var 15 ayda askerlik görevimi tamamladım aylık prime esas kazanç ortalama 6000 TL engelli raporu almak için başvuruda bulunacagim engelli emekliliğin enaz engelin %40 olması gerektiğini biliyorum eğer bu ve üzeri oranı alırsam başka tamamlamam gereken bir unsur var mı? Birde aşşagı yukarı ne kadar maaş bağlanır şimdiden teşşekkürler….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 40 ya da üzeri rapor alırsanız yaşa takılmadan emekli olursunuz. Ortalama maaş konusunda bir yorum yapamam çünkü asgari üzerinde prime esas kazancınız.

 54. Derya

  Merhaba;
  %80 engelli raporum var. Malulen emekli olabilirmiyim.12 yıldır sgklıyım 1790 günüm var malul şartı 1800 gün ne yapmam gerekir bununla ilgili?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer rahatsızlık ilk defa sigortalı işe girdiğiniz tarihten sonra başladıysa 1800 günü tamamladıktan sonra başvuru hakkınız doğar. Olup olamayacağınıza Sağlık Kurulu karar verir.

 55. bihter

  2002 bağkur girişliyim yaklaşık 17 yıl 11aydır bağkur umu düzenli olarak ödüyorum.yüzde 40 engelli raporu aldım.2 yıl geçerli yazıyor.N ezaman emekli olurum ve ne kadar maaş alırım?teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. %40 rapor varsa 18 yıllık sigortalılık süresi ve 4680 gün şartına tabi olursunuz. Yani 2020’de tam olarak 18 yılı doldurduğunuz tarihte emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

 56. özkan ay

  slm 8375 gün pirimim var 03/02/1987 sgk girişim var pirimlerim en yuksek tavandan ödeniyor net maaşım 7500 tl vergi indiriminden emekli olursam nekadar maaş alırım engel oranım %49 tel mesaj la bilgi verirseniz çok sevinirim e posta mıda olur dilekçemi vericem o yüzden acil bilgi verirseniz sevinirim 1973 doğumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primler yüksekten yattığı için maalesef bir hesap yapamam. Sgk aylık hesaplama sisteminden hesaplamanızı öneririm.

 57. Bülent

  Ömer bey öncelikle merhaba Sigorta ilk işe giriş tarihi stajyer olarak 2004 normal işe başlama tarihim 2006 ve prim gün sayım 3900 B sınıfı ehliyetimi yenilemek için Aile Hekimimden sağlık raporu almak için gittim fakat iki kulağımdada işitme cihazı kullandığımdan dolayı bana sürücü olur belgesini onaylamadan verip KBB (Kulak Burun Boğaz) uzmanına devlet hastanesine sevk etti ve bana işitme testi yaptılar ileri derecede işitme kaybı mevcuttur hastanın il sağlık müdürlüğünde ilgili kamoyunda değerlendirilmesi uygundur yazısı yazarak sağlık raporumu onaylamadan vererek Aile Hekimine git ve seni Sağlık Kuruluna sevk edecek dedi H sınıfı özel donanımlı, taçhizatlı özel araba kullanabileceksin dedi ve üzgün vaziyette Hastaneden ayrıldım fakat biraz araştırdım bu sitede yazılarınızı vergi indiriminden faydalanabileceğim hakkı doğuyormu ben şuan Kurumsal firmada normal statüde çalışmaktayım primim 3800₺ den yatmakta Engellilik raporu çıkarmam için ve bu sebepten emekli olabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim engelli kadrosuna geçmem gerekirmi İşitme testi kağıtlar elimde ne kadar maaş bağlanır ne zaman emekli olabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle yapmanız gereken işyerinde çalıştığınıza dair bir yazı ile vergi dairesine başvurmak. Vergi dairesine başvurudan sonra sizi hastaneye sevk ederler. Hastaneden gelen rapor değerlendirilir ve en az yüzde 40 üzeri rapor gelirse yaş beklemeden erken emekli olursunuz.

 58. Erdal Taşpınar

  1985 doğumluyum 2003 11.ayda sigortaya başlangıç yaptım yüzde 44 vergi indirimi alıyorum kalp hastasıyım ne zaman emekli olabilirim ve ortalama ne kadar maaş alırim asgari ücret alıyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 4400 gün ve 20 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamanız gerekiyor. Bu şartları sağlamanız durumunda bugün şartlarında ortalama 1200 TL civarı aylık bağlanır.

 59. ümit gökbeğen

  Merhaba 31/12/1970 doğumluyum 6200 prim ödemem var epilepsi hastasıyım ve 2 aylık bağ-kur luyum malulen mi yoksa engelli emeklimi olabilirim olursam ne kadar maaş alırım. Saygılarımla.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğuştan gelen bir rahatsızlık ise malulen olamazsınız. Gün sayınız ssk kapsamında emekli olmaya yeterli. Hiç sevk yaptırmadınız mı ya da vergi indiriminiz yok mu?

 60. ali osman aslan

  Merhaba 05.10.2004 yılından bu yana sigortalıyım.şuan 4800 gün pirim ödemem mevcut.2006 yılında kalp kapakçık değişimi yapıldı %40 engelli raporu aldım.fakat vergi indirim belgesi almadım.2 sene önce vergi dairesine başvurdum hastaneye sevk ettiler.Kardiyoloji doktoru engelli oranımı şuanki kanuna göre %30 oldugunu söyledi.bende kurula girmeden hasatneden ayrıldım.şuan elimde %40 lık raporum mevcut.nasıl ve hangi tarihte emekli olabilirim.Saygılarımla…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indirimi olarak en az yüzde 40 rapor gerekli. Eğer varsa 20 yıllık sigortalılık süresi ve 4400 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 61. SAMİ ZKN

  SAĞLIK KURULUNDAN RAPOR HENÜZ ÇIKMADI. AMA %32 GÖZ KAYBI %10 ONKOLOJİ HASTASI OLDUĞU İÇİN %42 KULAKTA İŞİTME KAYBI OLDUĞU İÇİN TAHMİNİ %66 ORAN ÇIKICAK. 12.07.2000 SİGORTA GİRİŞİ 6105 ÖDENMİŞ PRİM , PRİM ÖDEMELERİ ASGARİ ÜCRET SİZCE NE KADAR MAAŞ BAĞLANIR ? NORMAL EMEKLİLİĞİ BEKLEMEK Mİ DAHA MANTIKLI ENGELLİDEN OLMAK MI ? NORMA EMEKLİ OLSA EMEKLİLİK TARİHİNDE NE KADAR MAAŞ ALIR?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli emekli olması daha mantıklı. Aşağı yukarı aynı maaşı alır zaten. Ortalama 1100-1200 TL gibi bir maaş bağlanır.

 62. şuayıp erkeç

  merhaba hocam ben yüzde 51 egelliyim vergi muafiyetim var 4000 gün pirim var ne kadar maaşa bağlanırım iyi günler şuayıp erkeç

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primleriniz hep asgari ücret üzerinden ödendi ise ortalama 1000 Lira civarında aylık alırsınız.

 63. Yavuz

  Ben yavuz 2002 sigorta girisim var.
  Suan 2600 ssk var.askerlik odemesi haric..
  O ana kadar Sigortam hep asgari ucrettendi..
  Gecen yil devlete temizlik gorevlisi kadrosunda daimi kamu iscisi olarak ise basladim.
  Haliyle toz duman icinde ilerlemis astima yakalandim.ayrica behcet hastaligim var.63 rapor aldim..henuz basvurmadim..
  Suan prime kazanc burut ucretim 6 bin civarinda..nekadar zaman sonra emekli olurim..
  Ve bu burut ucretle emekli olacagim tarihe kadar calisirsam ortalam nekadar aylik alirim.
  Sonucta devlet kurumunda calisiyorum kadrolu tskler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle maaş hesabında brüt ortalama maaşınızın etkili olduğunu söylemek isterim. Malulen emeklilik için ayrıca başvuru yapmalısınız. Kendiniz aldığınız rapor önemli değil. Ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda bir hesap yapabilmek zor.

 64. mesut

  merhaba sigortalı işe başlama tarihim 19.04.1999 toplam prim günüm 1.566gün askerliğimi 15 ay yaptım ve 2013 yılında %51 oranla engelli raporum var. engelli emeklilik sürem ne kadardır. Geriye kalan prim günüm kaç yıldır. Ne kadar maaş alırım. Bu konuda değerli bilgilerinizi rica ederim.Genel olarak asgari ücret üzerinden primim yatırıldı son 2 yıldır maaş üzerinden yatırılıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 4080 günü tamamlamanız gerekir. Askerlik yaptıysanız askerlik sürelerini de borçlanabilirsiniz. Emekli maaşı bugun ki şartlarda ortalama 1000-1200 TL arasında olur.

 65. murat özkan

  Ömer bey, ben 06.09.1990 tarihinde Sağlık Memuru olarak göreve başladım.18 ay askerlik yaptım ve borçlanmadım. 17.01.2007 tarihinden bu yana sözleşmeli Aile Sağlığı Elamanı olarak görev yapmaktayım. en son aldığım maaşım 5880 tl.dir. 1/4 derece kademe deyim. 2 yıllık yüksek okul mezunuyum. Şubat 2018 de MS hastası teşhisi kondu.. % 81 özürlü raporum var. Adi malül olarak emekliye sevk edildim. Ne kadar ikramiye ve emekli maaşı alabileceğimi SGK dahil hiç bir kurumdan öğrenemedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Murat BEY. Ortalama 2500,00 TL civarında emekli maaşı ve 85 bin lira civarında da ikramiye ödenmesi gerekir. Bunlar yaklaşık değerlerdir. Farklılıklar olabilir.

 66. tan

  ya anlamadığım şu benim emekli sinifim yaşli maşi diyo ben 45 yaşindayim 65 yaşinda digilim ne alaka yaşlilik maasi vergi indiriminden emekli oldum %85 ayriyeten 183 lira maaşa vergi matragi eklenmesi gerekiyormu buda yok normalde olmasi gerekir gibi 3.derece2. derece1 .derece vergi

  1. Ömer Meriç

   Tüm maaşlar yaşlılık maaşı olarak tanımlanır hocam ona takılmyaın. Eğer maaşınızdan vergi indirimi yapılmıyorsa bu durumu işvereniniz ile görüşün.

 67. Mutlu çimen

  Vergi indiriminden emekli olan kişi
  Emekli olduktan sonra sigortalı bir işte çalışabilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet çalışabilir hocam. Emekli aylığı aynen devam eder kesilmez.

 68. tan

  merhaba 1991 işe girişim var 6000 gunum var %85 engelim var vergi indiriminden emekli oldum ama 1.241 lira maaş baglandi bu normalmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef normal hocam. İyi bile diyebilirim.

  2. Numan Arpa

   Tan kardeş malulen emekli olsan daha çok alırdın sanırım.

 69. Numan Arpa

  Ömer kardeş öncelikle annenizede geçmiş olsun Allah yardımcısı olsun.Engelli emekli aylığı 400 küsur lira bu parayla geçinmek imkansız.Ben halihazırda zorda olsa çalışıyorum.Engelli aylığı için 5300 günümü bozmak mantıklımı diye düşünüyorum.55 yaşında sgkdan emekli olacağım yaklaşık 15 sene var ama çalışmakta zorlandığımda kesin bu kaçıncı işyerim oldu kimse hastalıktan bipolardan anlamıyor. Malülen emekli olmak mantıklı onada %60 rapor istiyorlar bipolar için %40 veriyorlar %20 daha rapor almam lazım oda zor.

  1. Ömer Meriç

   Yanlışınız var hocam. 400 TL olur mu hiç. En az 1000 TL olur.Normal emekli olacağınızda alabileceğiniz maaşa yakın alırsınız.

   1. Numan Arpa

    Ömer kardeş çok sağol bilgilendirmeler için.Ben 5510/28.madde engelli emeklilik için nereye başvurmam lazım ilk.Vergi dairesinemi onlar beni hastaneye sevk edecekler sanırım.

    1. Ömer Meriç

     Vergi dairesine gerek yok. Direk Sgkya başvur. Onlar seni hastaneye sevk eder. Süreç hakkında bilgilendirebilirsin beni buradan.

 70. Numan Arpa

  Merhaba 15/06/1997 sigorta girişim 5300 gün primim var bipolar hastasıyım ben malulen emekliliğemi engelli emekliliğemi başvurayım bildiğim kadarıyla bipolara % 40 engelli raporu veriyorlar.Engelli emeklilik için izleyeceğim yollar neler ilk nereye başvurcam.Halihazırda muhasebeci olarak şirkette çalışıyorum ama hastalığımdan dolayı çok zorlanıyorum yakında buradanda atılırım.Çalışırkenmi emeklilik başvurusu yapmak lazım işten çıkıncamı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Benim annem de maalesef Bipolar hastası. Hastalık çok zor. Allah yardımcınız olsun. 5510/28. madde kapsamında emekliliğe başvuracaksınız. Malulen değil. Eğer %40 üzeri gelirse ki veriliyor genelde emekli olursunuz. Başvuruyu bağlı olduğunuz SGK’ya yapacaksınız.

 71. İLKER

  MERHABA %51 ENGELLİYİM 16 YILLIK SİGORTA SÜREM VAR 04.11.2003. 5061 GÜNÜM VAR. YATAN SİGORTA PİRİMİM 3300 TL NET 4400 TL GİBİ BÜRÜT VE 360.000 TL ŞUANA KADAR TOPLAM KAZANCIM GÖRÜNÜYOR. EMEKLİLİK İÇİN 2023 GÖZÜKÜYOR. TAHMİNİ EMEKLİ MAAŞI NE KADAR ÇIKAR. İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Prim asgari üzerinde ödendiğinden bir maaş tutarı belirtmek zor. Ancak ortalama hep o şekilde ödendiyse bugünki şartlarda 2000 TL civarında emekli maaşı alırsınız.

 72. Engin

  Merhabalar ben stajyer olarak 1997 Eylül 15 ama sigorta li prim yatması 2000 yılı engelli oranim 100de 80 3600 prim gün sayısı dolmuş tur mesailerle 3000 TL maaş alıyorum vergi indiriminden emekli olsam ne kadar emekli maaşı alabilir im

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşınız asgari ücret üzerinde olduğundan sizin için ortalama emekli maaşı hesabı yapamıyorum maalesef. Kusura bakmayın.

  2. Murat özkan

   Merhaba, 27 yıllık sağlık memuruyum.% 81 özürlü raporun var. Ön lisans mezun uyum, adi malûl kararıyla emekliye sevk edildim. Ne kadar maaş ve ikramiye alabileceği konusunda hiç bir yerden bilgi alamadım. Yardımcı olur musunuz?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Mezuniyet bilginizi tam olarak memuriyet unvanınızı ve kademe derecenizi yazarsanız ortalama emekli ve ikramiye hesabı yapabilirim.

    1. murrat özkan

     2 yıllık önlisans mezunuyum. sağlık memuruyum.17.01.2007 tarihinden bu yana sözleşmeli aile sağlığı elamanı olarak görev yapmaktayım. 1/4 derece kademedeyim.

   2. murat özkan

    06.09.1990 tarihinde göreve başladım. 18 ay askerlik hizmetimi borçlanmadım.

    1. Ömer Meriç

     Soru neydi hocam?

 73. Aygül

  Merhaba ben 2018ocak ayında kalp kapağı ameliyatı oldum metal kapak takıldı ve comidin adında kan sulandırıcı ilaç kullanıyorum artı diğer iki kapağında da orta derecede yetmezlik var hipertansiyon hastasıyım hiç sigortam yok eşimden ayrıldım ve babamdan aylık 500tl alıyorum 3 evladım var Allah bağışlasın ameliyattan önce temizliğe gider çocukların ihtiyacını karşılarım ama şu anda rahatsızlığından dolayı çalışamıyorum bende engelli maaşından faydala biliyormuyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle en az %40 ve üzeri rapor gerekiyor bunun için. Ayrıca SGK’dan da aylık almıyor olmanız gerekiyor. Babamdan aylık alıyorum derken babanız vefat mı etti ? Ölüm aylığı mı alıyorsunuz ?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.