Malulen Emeklilik Şartları Tablosu

0

Malulen emeklilik şartları tablosuna bakarak erken emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kanunumuza göre erken emekli olma yollarından birisi de malulen emekliliktir.  Tabi bu kapsamda emeklilik diğer kapsamlarda olduğu gibi belli şartlara bağlanmıştır.

Eğer ilk sigorta, bağkur v.s. prim ödemeye başladığınız zamandan önce meydana gelen bir hastalığınız varsa malulen emeklilik yerine vergi indiriminden emeklilik kapsamında emekli olursunuz. Bu yazımızda hem 2019 malulen emeklilik tablosu hem de 2019 engelli emeklilik tablosu konusunda bilgi verilecektir.

Malülen emeklilik tablosu

Bu kapsamda emeklilik için yaş şartı aranmaz. İlk ssk, bağkur ya da diğer kapsamlarda başlangıç tarihinizden sonra en az 10 yıllık zamanın geçmiş olması ve bu 10 yıllık zaman içerisinde de en az 1800 prim gününüzün olması gerekiyor. Tabi prim günü ve sigorta süresi şartı bu ama bu şartlar yetmiyor.

Emekli olabilmeniz için ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından işgücü kaybınızın da en az %60 ve üzerinde olduğunun onaylanması gerekiyor.

Eğer başvuruda bulunacak kişi bakıma muhtaç derecede ağır engelli birisi ise 10 yıllık süre şartı aranmaz. Başvuru için 1800 gün yeterlidir.

Bağkur kapsamında malulen emeklilik başvurusu yapabilmeniz için ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun da olmaması gerekiyor.  Malulen emeklilik şartları hakkında daha fazla bilgi, başvuruda istenen belgeler ve başvurunun nasıl yapılacağı konusunda ayrıntılar için https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik başvurum onaylanmadı, işgücü kaybım %60 altında ya da hastalığım işe girişten önce olduğundan erken emeklilik hakkından yararlanamadım diyorsanız üzülmeyin. Eğer en az %40 üzeri engel raporunuz varsa ya da vergi indiriminden yararlanıyorsanız aşağıda belirtilen şartlarda emekli olursunuz.

Engelli malulen emeklilik tablosu

Malulen emekli başvurunuz onaylanmazsa ya da hastalığınız işe girişten, bağkura başlamadan önce v.s. ise ve en az %40 ve ya üzeri raporunuz varsa yaş şartı olmadan emekli olabilirsiniz. Bu durumda iseniz en az 15 yıldan beri sigortalı olmanız ve 3960 günü tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz.

Eğer engel oranınız %40-49 arası ise 18 yıldan beridir sigortalı olmanız ve 18 yıl içerisinde en az 4680 gün sigorta, bağkur v.s. günüzün olması,

%50-59 arasında sağlık raporunuz varsa 16 yıldır sigortalı olmanız ve 4320 günü tamamlamış olmanız durumunda emekli olabilirsiniz.

Yukarıdaki şartların tamamı bağkurlular için geçerlidir. Sigorta ilk başlangıç tarihinize göre ssk kapsamında engelli emeklilik şartlarınıza aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz. Vergi indiriminden emeklilik konusunda daha fazla bilgi ve başvuru için istenen evrakları öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

engelli nasıl emekli olunur
vergi indiriminden emeklilik tablosu

Emeklilik şartları tablosu

Eğer malulen ya da vergi indiriminden emeklilik kapsamında emekli olma hakkı elde edemiyorsanız normal emeklilik şartlarına göz atabilirsiniz. Tüm sigorta kollarında ilk Sosyal Güvenlik tescil tarihine göre gerekli olan prim gün sayısı, yaş ve diğer şartlar konusunda ayrıntılı bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/emeklilik-tablosu/  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.