Malulen Emeklilik Şartları Tablosu

22

Malulen emeklilik şartları tablosuna bakarak erken emeklilik için gerekli olan prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını öğrenebilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kanunumuza göre erken emekli olma yollarından birisi de malulen emekliliktir.  Tabi bu kapsamda emeklilik diğer kapsamlarda olduğu gibi belli şartlara bağlanmıştır.

Eğer ilk sigorta, bağkur v.s. prim ödemeye başladığınız zamandan önce meydana gelen bir hastalığınız varsa malulen emeklilik yerine vergi indiriminden emeklilik kapsamında emekli olursunuz. Bu yazımızda hem 2019 malulen emeklilik tablosu hem de 2019 engelli emeklilik tablosu konusunda bilgi verilecektir.

Malülen emeklilik tablosu

Bu kapsamda emeklilik için yaş şartı aranmaz. Güncel malulen emeklilik cetveline göre şartlar aşağıdaki gibi aranmaktadır;

 • İlk ssk, bağkur ya da diğer kapsamlarda başlangıç tarihinizden sonra en az 10 yıllık zamanın geçmiş olması ve bu 10 yıllık zaman içerisinde de en az 1800 prim gününüzün olması gerekiyor.
 • Tabi prim günü ve sigorta süresi şartı bu ama bu şartlar yetmiyor.
 • Emekli olabilmeniz için ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu tarafından işgücü kaybınızın da en az %60 ve üzerinde olduğunun onaylanması gerekiyor.
 • Eğer başvuruda bulunacak kişi bakıma muhtaç derecede ağır engelli birisi ise 10 yıllık süre şartı aranmaz. Başvuru için 1800 gün yeterlidir.
 • Bağkur kapsamında malulen emeklilik başvurusu yapabilmeniz için ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun da olmaması gerekiyor.

Yeni yasaya göre malulen emeklilik şartları nasıldır ?

Yukarıda belirtilen malulen emeklilik şartları son yasal düzenlemeler çerçevesinde güncellenmiştir. Güncel şartlar yukarıda paylaşıldığı gibidir. Malulen emeklilik hakkında sık sorulan bazı soruları ve cevapları sizler için ayrı bir başlık altında derledik. Soru cevap şeklinde oluşturmuş olduğumuz malulen emeklilik soru cevap sayfamızı ziyaret ederek konu ile ilgili tüm sorularınızın cevabını da bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik başvurusu nereye, nasıl yapılır ?

Başvurular malulen emeklilik başvuru formu ile son çalışmanın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılır. Başvuruda;

 • Eğer varsa son 6 ay içerisinde almış olduğunuz heyet raporu,
 • Eğer erkek iseniz askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair belge yeterli olacaktır.

Malulen emeklilik şartları hakkında daha fazla bilgi, başvuruda istenen belgeler ve başvurunun nasıl yapılacağı konusunda ayrıntılar için malulen emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik başvurum onaylanmadı, işgücü kaybım %60 altında ya da hastalığım işe girişten önce olduğundan erken emeklilik hakkından yararlanamadım diyorsanız üzülmeyin. Eğer en az %40 üzeri engel raporunuz varsa ya da vergi indiriminden yararlanıyorsanız aşağıda belirtilen şartlarda emekli olursunuz.

Malulen emeklilik hastalık yüzdeleri

Malulen emeklilik hakkı elde edebilmeniz için sahip olduğunuz hastalığınızın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayımlanan yönetmelikteki hastalığı içermesi gerekmektedir. Her bir hastalık için ise yüzdelik belirlenmiştir.

Malulen emeklilik şartları hangi hastalıkları kapsıyor ?

Malulen emeklilik hastalıkları yönetmelikle belirlenmekte ve bu yönetmelik her zaman için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından güncellenmektedir. Yukarıda bağlantısı verilen sayfamızı ziyaret ederek güncel hastalık listesine ulaşabilirsiniz. Hem malulen emekli olunan hastalık listesi hem de malulen emeklilik rapor oranlarına göz atmak için hemen  hangi hastalıklarda malulen emekli olunur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Erken emeklilik şartları tablosu

Malulen emekli başvurunuz onaylanmazsa ya da hastalığınız işe girişten, bağkura başlamadan önce v.s. ise ve en az %40 ve ya üzeri raporunuz varsa yaş şartı olmadan emekli olabilirsiniz. Bu durumda iseniz en az 15 yıldan beri sigortalı olmanız ve 3960 günü tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz.

 • Eğer engel oranınız %40-49 arası ise 18 yıldan beridir sigortalı olmanız ve 18 yıl içerisinde en az 4680 gün sigorta, bağkur v.s. günüzün olması,
 • %50-59 arasında sağlık raporunuz varsa 16 yıldır sigortalı olmanız ve 4320 günü tamamlamış olmanız durumunda emekli olabilirsiniz.

Yukarıdaki şartların tamamı bağkurlular için geçerlidir. Sigorta ilk başlangıç tarihinize göre ssk kapsamında engelli emeklilik şartlarınıza aşağıdaki vergi indirimi emeklilik tablosundan göz atabilirsiniz.

engelli nasıl emekli olunur
vergi indiriminden emeklilik tablosu

40 malulen emeklilik şartları nasıldır ?

Yüzde 40 ve üzeri engel raporu olan bağkurlu ya da sigortalı çalışanlar ile diğer kapsamda prim ödemesi yapanlar ilk defa prim ödemesinin başladığı tarihe göre yukarıdaki tabloda belirtilen şartlarda emeklilik hakkı elde ederler.


22 Yorum
 1. Yılmaz aydın

  Merhaba Ben glanzman(kanama) hastasıyım ayrıca bir gözüm de görmüyor. İşe girişim 11/02/2008 3400 sigorta günüm var emekli olabilir miyim acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik başvuru hakkınız var. Ama olup olmayacağınıza Kurul karar verir. Başvurabilirsiniz.

   1. Yılmaz aydın

    2 hastalıkta olabilir mi yoksa tek hastalık mı olması lazım? Gözde %40 glanzman hastalığında da %40 raporlarım var. İkisini bir alsam olur mu başvuru yapabilir miyim

    1. Ömer Meriç

     İki hastalık da olur. Siz hastanede bunu belirtirsiniz. Tüm hastalıklarınız için muayene, tahlil ve tetkikler yapılır. Kurul da tüm hastalıkları esas alarak değerlendirme yapar.

 2. Orhan

  Ben şuanda 2015 yılında isten çıkarıldıkdan bu yana calısmıyorum 2000 gün de sigortam var ve bugünde saglık kurulundan engeli raporu mu aldım% 63 bu durumda ne islemler yapmam gerekiyor emekli olmak için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı olarak ya da başka bir kapsamda ilk defa prim ödeme tarihi nedir ?

 3. Yıldıray akyüzlü

  Kalp damarlarında 4 adet stend var rapor almadım 5390 günüm var malulen emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Buna Sağlık kurulu karar verir. Bizim bir şey dememiz doğru olmaz.

 4. Yahya

  Merhaba benim işe başlama tarihi 19/09/2006 pirim günüm 4500 fabrikada çalışıyorum 2009 yılında iş kazası sonucu sol elimi kaybettim raporum %56 ne zaman emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. %56 engel raporu varsa ve bu rapor sürekli ise 19.09.2024 tarihinden itibaren emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

 5. Esat

  Merhaba ben astım hastasıyım sgk pirimim 5489 günüm var malünen emekli olabilirmiyim saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buna sağlık kurulu karar verir ancak sadece astım hastalığı ile malulen emekli olacağınızı sanmıyorum.

 6. Yagmur

  Merhaba bentekstil de makinaciyim.vucudumun eklemlerinde romotoit atrit teşhisi kondu ellerimi hareket ettiremiyorm.1800gunumdoldu malulen emekli olabilir miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer en az 10 yıllık sigorta süresini tamamladıysanız başvuru hakkınız var. Olup olamayacağınıza SGK Kurulu karar verecektir.

 7. Murattttt

  Merhaba. Babam kalp hastası doktoru doktoru kalbinin %70 i calısmadıgına dair rapor verdi 50 gun sigorta bagkurda 3447 gunu var malülen emekli olmaya hak kazanmış mıdır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için başvuru hakkı var. Olup olamayacağına SGK sağlık kurulu karar verir.

 8. Nurol Kutlu

  Merhaba, Malülen emeklilik için esnaflık yaptığım dönemlerde yatırmadığım primlerimi borçlanarak başvuru yapacağım, Eğer emekliliğim onaylanmazsa, boçlandığım primleri ödemek zorunda mıyım. Geri sildirebilir miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Talepte bulunmanız yeterli. Malulen emeklilik başvurunuz kabul olmazsa ödemezsiniz ve kendiliğinden iptal olur.

 9. Yasin özil

  Merhaba 7.08 yıldır şeker hastasıyım bir hafta önce kalp krizi geçirdim dört damarım tıkanmış üç tane Siten taktılar bir tane daha takacaklarğını söylediler bir süre sonra yaklaşık 4000 güne yakın primim var mali Len emekli olabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buna sağlık kurulu karar verir. Prim günü yeterli başvuru yapabilirsiniz. Ama olup olamayacağınız konusunda bir yorum yapamam.

 10. mehmet

  Mehaba eşim 1974 doğumlu ev hanımı 2006 394 gün bağkur 2008 ssk 254 toplam 646 gün prim ödendi, eşim 20 yıldır bipolar hastası psikritri hastası . bu hastalıkla ilgili cerrehpaşa ve bakırköyde halen tedavi oluyoruz . fakat hiç düzelme yok . bu durumda MALULEN Emekli olabilirmi. şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için öncelikle en az 1800 gün gerekli. Bunun dışında malulen emekli olup olamayacağına sağlık kurulu karar verecektir. Olur ya da olamaz demek imkansız.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.