Malulen Emeklilik Şartları 2020

39

Malulen emeklilik şartları işgücü kaybı, hastalığı olan ve bu durum çalışmasına engel teşkil eden çalışanlar tarafından merak edilmekte. Eğer ilk sigorta, bağkur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlarsa sigorta başlangıç tarihinden sonra oluşan rahatsızlıktan kaynaklı olarak çalışma gücünüzde kayıp yaşarsanız ve bu durum artık çalışma durumunuzu zorlaştırırsa malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

Eğer çalışma gücünüzü engelleyen bir durum ilk sigorta başlangıç tarihinden önce de mevcutsa bu durumda malulen emekli olma hakkından yararlanamazsınız ve emeklilik şartlarınızın engelli diğer adı ile vergi indiriminden emeklilik kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Yazımızın devamında malulen emekli maaşı 2020 tutarları ve bağkur, ssk, emekli sandığı/memur 2020 malulen emeklilik şartları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

2020 malulen emekli olma şartları

Yukarıda da belirttiğimiz üzere malulen emeklilikte en önemli husus rahatsızlığın/hastalığın ilk sigorta/bağkur v.s. giriş tarihinden sonra meydana gelmiş olması. Eğer ilk iş başlangıcından ya da doğuştan gelen bir engel durumu varsa bu kapsamda emekli olamazsınız. Malulen emekli şartları 2020 yılında aşağıdaki gibidir. Bu şartlar tüm ssk ve bağkur kapsamındakiler ile ilk defa 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlayan devlet memurları için geçerlidir. 01 Ekim 2008 tarihinden önce göreve başlayan memurlarda malulen emeklilik koşulları 5434 Sayılı Kanuna göre belirlenmektedir.

 • En az 1800 gün hizmetinizin olması,
 • İlk sigorta/bağkur v.s. başlangıç tarihinden itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanmış olması ( bakıma muhtaç ağır engelliler için 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmaz)
 • SGK tarafından işgücünüzdeki kayıp oranının yani engel oranınızın en az %60 ve üzerinde olduğunun tespit edilmesi.

Malulen emeklilik tablosu yazımızdan daha ayrıntılı bilgi edinerek emekli olacağınız zamanı öğrenebilirsiniz. Bunun için https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer hastalığınız işe başlamadan ya da bağkurlu olmadan önce de mevcutsa malulen emekli olamazsınız. Böyle bir durum mevcutsa ve en az %40 üzeri raporunuz varsa yaş beklemeden engelli emeklilik kapsamında emekli olabilirsiniz. Eğer bu durum mevcutsa yazımızın devamına geçmeden direk https://sgkbilgisi.com/engelli-emeklilik-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik oranı yüzde kaç ?

Malulen emekli olabilmek için gerekli olan oran işgücü kaybının en az %60 üzeri olması yani rapor oranının en az %60 ve ya üzerinde olması gerekiyor. Ancak bunun tespiti Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu tarafından yapılıyor. Yani kişinin tam teşekküllü devlet hastanelerinden ya da üniversite hastanelerinden kendi imkanları ile almış olduğu sağlık kurulu raporundaki oranların bir geçerliliği yoktur.

%60 üzeri oranı olmayanlar ancak %40 üzerinde çalışma gücünü kaybedenler de erken emekli olabiliyor. Bunun detayları konusunda engelli emeklilik tablosu yazımızı okumanızı öneririm. Bağlantısı yazının sonunda verilmiştir.

Malulen emeklilik maaşı 2020

Malulen emeklilik maaşı hesaplaması yapılırken daha doğrusu malulen emekli maaşı hesabına etki eden önemli faktörler vardır. Bunlar prim ödemelerinin geçtiği yıllar, primlerin tavandan mı yoksa tabandan mı ödendiği ve ya sigorta kapsamı. Bu üç kriter alınacak 2020 malulen emekli maaşında büyük etki sahibi olacaktır. Eğer sizin de prim ödemeleriniz hep asgariden diğer adı ile tabandan ödendiyse ortalama emekli maaşınız tahmini olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 • SSK kapsamında ortalama malulen emekli maaşı 900-1100 TL,
 • Bağkur kapsamında ortalama emekli maaşı 700-900 TL arasında,
 • Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarında ise ortalama 2000-2200 TL arasında olacaktır.

Normal emeklilik halinde bağlanan güncel maaş tutarları ile yaştan kısmi emeklilik maaşları konusunda bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/ne-kadar-emekli-maasi-alirim/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik hastalıkları 2020

Malulen emeklilik hastalıkları listesi Sosyal Güvenlik Kurumu Malulen Emeklilik Tespit yönetmeliğine göre belirlenmekte ve sürekli güncellenmekte. Bu hastalıkları bu başlık altında tek tek sıralamaya kalksak yüzlerce sayfa oluşturacaktır. Yazının sonunda malulen emeklilik hastalık listesi konulu yazımızın linki paylaşılmıştır. Bu yazıda tüm hastalıklar ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.

Hastalığınızın malulen emeklilik kapsamında olup olmadığını öğrenmek ve güncel malulen emeklilik hastalık listesine göz atmak için https://sgkbilgisi.com/hangi-hastaliklarda-malulen-emekli-olunur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik başvurusu 2020

Eğer ssk ve ya bağkur kapsamında iseniz son çalışmanızın/prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, devlet memuru iseniz kendi kurumunuza başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler ise şunlardır;

 • Malulen emeklilik başvuru formu ( indir).
 • Sigortalı çalışan iseniz işe ilk girişte işyerine verdiğiniz işe giriş raporu,
 • Erkek iseniz askerlik terhis belgesi ya da askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair belge,
 • Bağkurlular için İB formu.

Malülen emeklilik sorgulama 2020

Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da ne kadar olduğunu E devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK bölümüne geldikten sonra;

 • 4a ssk malulen emeklilik maaşı sorgulaması için: 4A Hizmetleri/4A Aylık Bilgisi,
 • 4b bağkur malulen maaşı sorgulamak için: 4b Hizmetleri/4b Aylık bilgisi,
 • 4c emekli sandığı malul maaşı sorgulaması için: 4C Hizmetleri/4C aylık bilgisi

menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Bize sorun ne zaman emekli olacağınızı ve ne kadar maaş alabileceğinizi cevaplayalım. Malulen emeklilik hakkında kafanıza takılan her şeyi aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

39 Yorum
 1. ORHAN KAYA

  malulen emekliler konturol muayenesinde agır engelli bakıma muhtaç sürekli rapor alırsa maaşı artarmı saygılar sunarım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer oranda artış olursa maaş da artabilir.

   1. Celal

    Mrb Ömer bey % 80 raporum var malulen emekli olmak istiyorum 1800 günden emekli olursam kaç para alırım

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Primler hep asgari üzerinden ödendi ise ortalama 1200 TL civarında maaş alırsınız.

 2. Tuncay ediz

  selamlar 27/03/1979 doğumlu yüzde 53 engelli raporum var sgk girişim 1/1/1999 , sgk çıkış 30/06/2007 kamuya memur olarak giriş 21/05/2010 tarih halen kamuda memur olarak çalışmaktayım emekli olabilirmiyim olursam kamudan alacağım tazminat kamu giriş tarihinden itibarenmi olur ve EMEKLİ MAAŞI NE KADAR BAĞLANIR teşekkürler…..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kamudan alacağınız tazminat kamuya giriş tarihinden itibaren hesaplanır. Sigortalılık süresi olarak sıkıntı yok. Toplamda en az 4320 gün priminiz varsa emekli olabilirsiniz. Maaş konusunda hesaplama yapmam için emekliliğe esas kademe ve dereceniz, çalıştığınız unvan ve mezuniyet bilginiz gerekiyor.

 3. Tuncay Ediz

  Lise mezunuyum , genel idari hizmetler unvanım kadrom 8 derece ,9/2 günüm 5200

  1. Ömer Meriç

   Tabi bir maaş hesaplamak yanlış olacaktır. Zira ssk hizmeti de var. Ancak ortalama olarak 2000 lira civarında alabileceğinizi belirtebilirim.

 4. Tuncay Ediz

  Teşekkür ederim çok sağolun

  1. Ömer Meriç

   Rica ederiz ne demek. Destek olması açısından SGK ile ilgili sorunu olan herkesi bize yönlendirebilirsiniz:). Soruları ücretsiz yanıtlıyoruz. Saygılar.

 5. UYSAL

  GAZİ OLARAK İŞE ATANDIM MEMUR STATÜSÜNDEYİM ERKEN EMEKLİ OLABİLMEM İÇİN KAÇ YIL VE GEREKİR YÜZDE 40 RAPORUM VAR …

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.İlk defa memuriyet başlangıç tarihiniz ne zaman ?

   1. uysal

    20.04.2015 YILINDA EFENDİM %40 ORANLA GAZİ OLARAK SGK YA ATANDIM

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda emeklilik şartlarınız 5510 Sayılı Kanuna göre hesap edilir. Emeklilik için toplamda 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamanız gerekir.

 6. Murat

  Slm benim yùzde 50 raporum var 18yil çalişip emekli olabilirmiyim vergi indirim oranimda var çalişmakta cok gùçsùzùm sıkınkı oluyor cabucak yoruluyorum gùcùm kalmadi artik 16 yil oldu ben iki sene sonra emrkli olabilirmiyim prim gùnùm 5976 gùnum var engelli bakimli bi cocugum var onada engelli maaşi baglamak durumudayiz benim aylik baglama oranim 18 yilimi doldurdugumdda emekli olabilirmiyim 25 yil calişip işime devam edebilirmiyim teşekkùrleer iyi geceler diliyorim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tarihiniz tam olarak ne zaman ? Yazar mısınız lütfen.

 7. Zeynep Zeynep

  Malulen emekli ne zaman olurum.3937günüm var.% 52 raporum var.24.9.2003işe başlangıcım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 4400 günü tamamlamanız durumunda 24.09.2023 tarihinden sonra emekli olabilirsiniz.

 8. mehmet

  s.a ömer bey benim % 86 normal raporum ve o rapordan vergi indirimimi var % 86 işe başlama tarihim 22.06.2005 3700 gün bağkurum var 1000 gün de ssk bağkurda 5 yıl boyunca 2 prim parası ödedim yani basamak yükseltmiştim 22.06.2020 de 3600 ve 15 yıl sigortalılıktan emekli olabiliyorum 01.11.2020 de de vergi ndiriminden 1 . dereceden emeklilik hakkım doluyor ikisinin maaşı arasında fazla fark varmıdır acaba bunların maaşı aşağı yukarı ne kadardır size zahmet olmazsa bana bilgi verebilirmisiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş farkı çok olmaz. Aşağı yukarı yaklaşık maaş tutarları bağlanıyor.

 9. Gökhan

  Merhaba ömer bey yüzde 90raporum var malulen emekli olursam 3690 gün kaç para maaş alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor oranından ziyade ortalama prime esas kazanç önemli. Hep asgari Üzerinden ödendi ise ortalama 1200 civarı alırsınız.

 10. ali kaşıkçı

  yüzde 58 engelliyim malulen emekli olabilirmiyim şartları nelerdir 2007 sigorta girişliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Detaylı şartlar yazımızda mevcut. Malulen emeklilik için %60 rapor gerekmektedir. Ancak olup olamayacağınıza sağlık kurulu karar verecektir. İşe başlama tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz ?

 11. Seyhan

  Merhaba ömer bey 05.08.1999 %40 sürekli engelli raporum var 3100 gün pirimim var 1982 doğumluyum malulen emeklilikte raporumun tarihi sorun olurmu emekli olabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 40 ile malulen emekli olamazsınız. Engelli emeklilik kapsamında emekli olursunuz. Eğer rapor süreli ise tabi ki sorun olur raporu uzatmanız gerekir.

 12. Erol baysal

  Mrb adim erol baysal 2002 kasim ayinda ise girdim fakat 5 6 yildir piskilojik sorunlarim var ilac kullaniyorum ankisiyeti bozuklugi var ilac kullanmadigim zaman iyi gitmiyor hic birsey malulen emekli olmak istiyorum yuzde kaz rapor alirsam emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az yüzde 40 üzeri rapor gerekiyor. Öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor çıkartmak. SOnra rapor ve emeklilik dilekçesi ile kurumunuza başvuru yaparak emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

 13. Erol baysal

  Devlet memuruyum 7/2 siyim yardimlarinizi bekliyorum

 14. CENGİZ ÖNER

  BAĞKURLU OLUP ENGELLİ EMEKLİLİĞİNE MÜRACAAT İÇİN İLK OLARAK NEREYE MÜRACAAT EDİLMELİ NEREDEN BAŞLANMALIDIR.TEŞEKKÜR.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapmanız gerekiyor.

 15. Fatih Dilberoglu

  1999 ssk girişliyim 2yil 2ay fabrikada çalıştım sonrasında 12 yıl aralıksız bu güne kadar esnaf im bağkur ödedim hepsi 5000 gün oldu yüzde 40 raporla malulen emekliliğe hak kazandım maaşım ne kadar olur teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Merhaba ortalama 1200 TL civarında olur maaşınız.

 16. Miktat Aykut

  Merhaba Ömer bey ben 1971 doğumluyum ve SSK girişim 1989 ve 6500 gün sayım var ben şuanda ililk kanser tedavisi görüyorum ben budurmda emekli olsam ne kadar maaş alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim ödemeleriniz hep taban ya da tabana yakın ödendi ise ortalama 1200-1300 lira aralığında emekli maaşı alırsınız.

 17. Kader

  Mrb 52 engelli raporum var malulen emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta ya da bağkur hangi kapsamda hizmetleriniz varsa lütfen ilk başlangıç tarihi ile toplam hizmet sürenizi ayrıntılı olarak yazın.

 18. Halis dadak

  Mrh 57 raporum var I.G.18.06.1991 tarihinde 4331günüm var emekli olabilirmiyim ve nekadar maaş bağlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indirimi varsa bu belge ile sosyal güvenlik kurumuna emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Emekli olabilirsiniz yani.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.