Malulen Emeklilik Maaşı Hesaplama, Şartları Nelerdir 2020

61

Malulen emeklilik maaşı hesaplama işgücü kaybı, hastalığı olan ve bu durum çalışmasına engel teşkil eden çalışanlar tarafından merak edilmekte. Eğer ilk sigorta, bağkur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlarsa sigorta başlangıç tarihinden sonra oluşan rahatsızlıktan kaynaklı olarak çalışma gücünüzde kayıp yaşarsanız ve bu durum artık çalışma durumunuzu zorlaştırırsa malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

Eğer çalışma gücünüzü engelleyen bir durum ilk sigorta başlangıç tarihinden önce de mevcutsa bu durumda malulen emekli olma hakkından yararlanamazsınız ve emeklilik şartlarınızın engelli diğer adı ile vergi indiriminden emeklilik kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Yazımızın devamında malulen emekli maaşı ne kadar oldu, emekli sandığı malulen emeklilik maaşı ne kadar ve memurlarda malulen emeklilik şartları nelerdir gibi konularda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik şartları nelerdir 2020

Yukarıda da belirttiğimiz üzere malulen emeklilikte en önemli husus rahatsızlığın/hastalığın ilk sigorta/bağkur v.s. giriş tarihinden sonra meydana gelmiş olması. Eğer ilk iş başlangıcından ya da doğuştan gelen bir engel durumu varsa bu kapsamda emekli olamazsınız. Malulen emekli şartları 2020 yılında aşağıdaki gibidir. Bu şartlar tüm ssk ve bağkur kapsamındakiler ile ilk defa 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlayan devlet memurları için geçerlidir. 01 Ekim 2008 tarihinden önce göreve başlayan memurlarda malulen emeklilik koşulları 5434 Sayılı Kanuna göre belirlenmektedir.

 • En az 1800 gün hizmetinizin olması,
 • İlk sigorta/bağkur v.s. başlangıç tarihinden itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanmış olması ( bakıma muhtaç ağır engelliler için 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmaz)
 • SGK tarafından işgücünüzdeki kayıp oranının yani engel oranınızın en az %60 ve üzerinde olduğunun tespit edilmesi.

Malulen emeklilik tablosu yazımızdan daha ayrıntılı bilgi edinerek emekli olacağınız zamanı öğrenebilirsiniz. Bunun için https://sgkbilgisi.com/malulen-emeklilik-sartlari-tablosu/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer hastalığınız işe başlamadan ya da bağkurlu olmadan önce de mevcutsa malulen emekli olamazsınız. Böyle bir durum mevcutsa ve en az %40 üzeri raporunuz varsa yaş beklemeden engelli emeklilik kapsamında emekli olabilirsiniz. Eğer bu durum mevcutsa yazımızın devamına geçmeden direk engelli malulen emekli maaşı ne kadar,  yüzde 40 malulen emeklilik maaşı ve şartlar için engelli emekli olma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur malulen emeklilik şartları 2020

4b yani bağkur kapsamındaki birisinin malulen emeklilik hakkından yararlanabilmesi için;

 • En az 10 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlaması,
 • En az 1800 prim günü olması,
 • Kurul tarafından iş gücü kayıp oranının en az %60 ya da üzerinde belirlenmiş olması ve ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması gerekiyor.

Memuriyette malulen emeklilik şartları nelerdir ?

İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlamış olan devlet memurları için de yukarıda belirtilen memur malulen emeklilik şartları geçerlidir. Yani bu tarihten sonra göreve başlayan memurların malulen emekli olabilmesi için en az %60 ya da üzeri raporunun olması, en az 1800 gün ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Bu tarihten önce başlayanların 4c malulen emeklilik şartları için ise 5434 Sayılı Kanun hükümleri esas alınmaktadır.

Malulen emeklilik oranı yüzde kaç ?

Malulen emekli olabilmek için gerekli olan oran iş gücü kaybının en az %60 üzeri olması yani rapor oranının en az %60 ve ya üzerinde olması gerekiyor. Ancak bunun tespiti Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu tarafından yapılıyor. Yani kişinin tam teşekküllü devlet hastanelerinden ya da üniversite hastanelerinden kendi imkanları ile almış olduğu sağlık kurulu raporundaki oranların bir geçerliliği yoktur.

%60 üzeri oranı olmayanlar ancak %40 üzerinde çalışma gücünü kaybedenler de erken emekli olabiliyor. Bunun detayları konusunda engelli emeklilik tablosu yazımızı okumanızı öneririm. Bağlantısı yazının sonunda verilmiştir.

Malulen emeklilik maaş hesaplama 2020

Malulen emekli maaşı hesaplaması yapılırken daha doğrusu malulen emekli maaşı hesabına etki eden önemli faktörler vardır. Bunlar prim ödemelerinin geçtiği yıllar, primlerin tavandan mı yoksa tabandan mı ödendiği ve ya sigorta kapsamı. Bu üç kriter alınacak 2020 malulen emekli maaşında büyük etki sahibi olacaktır.Peki malulen emekli maaşı ortalama kaç lira oldu ?  Eğer sizin de prim ödemeleriniz hep asgariden diğer adı ile tabandan ödendiyse ortalama emekli maaşınız tahmini olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Ssk ve bağkur kapsamında en düşük malulen emekli maaşları 1500 TL olmaktadır.
 • Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarında ise ortalama malulen emekli memur maaşı 2400-2600 TL arasında olacaktır.

Normal emeklilik halinde bağlanan güncel maaş tutarları ile yaştan kısmi emeklilik maaşları konusunda bilgi için hemen bugün emekli olsam ne kadar alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emekli maaşı hesaplama programı

Daha önce malulen emekli maaşı hesaplama robotu  geliştirmiştik ancak hesaplama sağlıklı yapılamadığından kaldırmak zorunda kaldık. Bunun yerine bize yorum kısmından ilk prim ödenme tarihinizi, sigorta kapsamınızı ve primlerin kaç gün ile hangi tutarlarda yattığını yazarsanız ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz konusunda bir hesaplama yapabiliriz.

3600 gün malulen emekli maaşı ne kadar ?

3600 günden malulen emekli olacaklar için 2020 yılında en düşük emekli maaşı ssk  kapsamında 1500 TL’dir. Bağkurluların ve emekli sandığı kapsamındakilerin 3600 günden emeklilik hakları bulunmadığından onlar için hesaplama yapılmamıştır.

Malulen emeklilik hastalıkları 2020

Malulen emeklilik hastalıkları listesi Sosyal Güvenlik Kurumu Malulen Emeklilik Tespit yönetmeliğine göre belirlenmekte ve sürekli güncellenmekte. Bu hastalıkları bu başlık altında tek tek sıralamaya kalksak yüzlerce sayfa oluşturacaktır. Yazının sonunda malulen emeklilik hastalık listesi konulu yazımızın linki paylaşılmıştır. Bu yazıda tüm hastalıklar ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.

Hastalığınızın malulen emeklilik kapsamında olup olmadığını öğrenmek ve güncel malulen emeklilik hastalık listesine göz atmak için  hangi hastalıklarda malulen emekli olunur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer ssk ve ya bağkur kapsamında iseniz son çalışmanızın/prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, devlet memuru iseniz kendi kurumunuza başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler ise şunlardır;

 • Malulen emeklilik başvuru formu ( indir).
 • Sigortalı çalışan iseniz işe ilk girişte işyerine verdiğiniz işe giriş raporu,
 • Erkek iseniz askerlik terhis belgesi ya da askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair belge,
 • Bağkurlular için İB formu.

Malulen emeklilik sorgulama 2020

Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da ne kadar olduğunu E devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK bölümüne geldikten sonra;

 • 4a ssk malulen emeklilik maaşı sorgulaması için: 4A Hizmetleri/4A Aylık Bilgisi,
 • 4b bağkur malulen maaşı sorgulamak için: 4b Hizmetleri/4b Aylık bilgisi,
 • 4c emekli sandığı malul maaşı sorgulaması için: 4C Hizmetleri/4C aylık bilgisi

menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Bize sorun ne zaman emekli olacağınızı ve ne kadar maaş alabileceğinizi cevaplayalım. Malulen emeklilik hakkında kafanıza takılan her şeyi aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

61 Yorum
 1. ORHAN KAYA

  malulen emekliler konturol muayenesinde agır engelli bakıma muhtaç sürekli rapor alırsa maaşı artarmı saygılar sunarım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer oranda artış olursa maaş da artabilir.

   1. Celal

    Mrb Ömer bey % 80 raporum var malulen emekli olmak istiyorum 1800 günden emekli olursam kaç para alırım

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Primler hep asgari üzerinden ödendi ise ortalama 1200 TL civarında maaş alırsınız.

 2. Tuncay ediz

  selamlar 27/03/1979 doğumlu yüzde 53 engelli raporum var sgk girişim 1/1/1999 , sgk çıkış 30/06/2007 kamuya memur olarak giriş 21/05/2010 tarih halen kamuda memur olarak çalışmaktayım emekli olabilirmiyim olursam kamudan alacağım tazminat kamu giriş tarihinden itibarenmi olur ve EMEKLİ MAAŞI NE KADAR BAĞLANIR teşekkürler…..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kamudan alacağınız tazminat kamuya giriş tarihinden itibaren hesaplanır. Sigortalılık süresi olarak sıkıntı yok. Toplamda en az 4320 gün priminiz varsa emekli olabilirsiniz. Maaş konusunda hesaplama yapmam için emekliliğe esas kademe ve dereceniz, çalıştığınız unvan ve mezuniyet bilginiz gerekiyor.

 3. Tuncay Ediz

  Lise mezunuyum , genel idari hizmetler unvanım kadrom 8 derece ,9/2 günüm 5200

  1. Ömer Meriç

   Tabi bir maaş hesaplamak yanlış olacaktır. Zira ssk hizmeti de var. Ancak ortalama olarak 2000 lira civarında alabileceğinizi belirtebilirim.

 4. Tuncay Ediz

  Teşekkür ederim çok sağolun

  1. Ömer Meriç

   Rica ederiz ne demek. Destek olması açısından SGK ile ilgili sorunu olan herkesi bize yönlendirebilirsiniz:). Soruları ücretsiz yanıtlıyoruz. Saygılar.

 5. UYSAL

  GAZİ OLARAK İŞE ATANDIM MEMUR STATÜSÜNDEYİM ERKEN EMEKLİ OLABİLMEM İÇİN KAÇ YIL VE GEREKİR YÜZDE 40 RAPORUM VAR …

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.İlk defa memuriyet başlangıç tarihiniz ne zaman ?

   1. uysal

    20.04.2015 YILINDA EFENDİM %40 ORANLA GAZİ OLARAK SGK YA ATANDIM

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda emeklilik şartlarınız 5510 Sayılı Kanuna göre hesap edilir. Emeklilik için toplamda 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamanız gerekir.

 6. Murat

  Slm benim yùzde 50 raporum var 18yil çalişip emekli olabilirmiyim vergi indirim oranimda var çalişmakta cok gùçsùzùm sıkınkı oluyor cabucak yoruluyorum gùcùm kalmadi artik 16 yil oldu ben iki sene sonra emrkli olabilirmiyim prim gùnùm 5976 gùnum var engelli bakimli bi cocugum var onada engelli maaşi baglamak durumudayiz benim aylik baglama oranim 18 yilimi doldurdugumdda emekli olabilirmiyim 25 yil calişip işime devam edebilirmiyim teşekkùrleer iyi geceler diliyorim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tarihiniz tam olarak ne zaman ? Yazar mısınız lütfen.

 7. Zeynep Zeynep

  Malulen emekli ne zaman olurum.3937günüm var.% 52 raporum var.24.9.2003işe başlangıcım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 4400 günü tamamlamanız durumunda 24.09.2023 tarihinden sonra emekli olabilirsiniz.

 8. mehmet

  s.a ömer bey benim % 86 normal raporum ve o rapordan vergi indirimimi var % 86 işe başlama tarihim 22.06.2005 3700 gün bağkurum var 1000 gün de ssk bağkurda 5 yıl boyunca 2 prim parası ödedim yani basamak yükseltmiştim 22.06.2020 de 3600 ve 15 yıl sigortalılıktan emekli olabiliyorum 01.11.2020 de de vergi ndiriminden 1 . dereceden emeklilik hakkım doluyor ikisinin maaşı arasında fazla fark varmıdır acaba bunların maaşı aşağı yukarı ne kadardır size zahmet olmazsa bana bilgi verebilirmisiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş farkı çok olmaz. Aşağı yukarı yaklaşık maaş tutarları bağlanıyor.

 9. Gökhan

  Merhaba ömer bey yüzde 90raporum var malulen emekli olursam 3690 gün kaç para maaş alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor oranından ziyade ortalama prime esas kazanç önemli. Hep asgari Üzerinden ödendi ise ortalama 1200 civarı alırsınız.

 10. ali kaşıkçı

  yüzde 58 engelliyim malulen emekli olabilirmiyim şartları nelerdir 2007 sigorta girişliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Detaylı şartlar yazımızda mevcut. Malulen emeklilik için %60 rapor gerekmektedir. Ancak olup olamayacağınıza sağlık kurulu karar verecektir. İşe başlama tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz ?

 11. Seyhan

  Merhaba ömer bey 05.08.1999 %40 sürekli engelli raporum var 3100 gün pirimim var 1982 doğumluyum malulen emeklilikte raporumun tarihi sorun olurmu emekli olabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 40 ile malulen emekli olamazsınız. Engelli emeklilik kapsamında emekli olursunuz. Eğer rapor süreli ise tabi ki sorun olur raporu uzatmanız gerekir.

 12. Erol baysal

  Mrb adim erol baysal 2002 kasim ayinda ise girdim fakat 5 6 yildir piskilojik sorunlarim var ilac kullaniyorum ankisiyeti bozuklugi var ilac kullanmadigim zaman iyi gitmiyor hic birsey malulen emekli olmak istiyorum yuzde kaz rapor alirsam emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az yüzde 40 üzeri rapor gerekiyor. Öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor çıkartmak. SOnra rapor ve emeklilik dilekçesi ile kurumunuza başvuru yaparak emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

 13. Erol baysal

  Devlet memuruyum 7/2 siyim yardimlarinizi bekliyorum

 14. CENGİZ ÖNER

  BAĞKURLU OLUP ENGELLİ EMEKLİLİĞİNE MÜRACAAT İÇİN İLK OLARAK NEREYE MÜRACAAT EDİLMELİ NEREDEN BAŞLANMALIDIR.TEŞEKKÜR.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapmanız gerekiyor.

 15. Fatih Dilberoglu

  1999 ssk girişliyim 2yil 2ay fabrikada çalıştım sonrasında 12 yıl aralıksız bu güne kadar esnaf im bağkur ödedim hepsi 5000 gün oldu yüzde 40 raporla malulen emekliliğe hak kazandım maaşım ne kadar olur teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Merhaba ortalama 1200 TL civarında olur maaşınız.

 16. Miktat Aykut

  Merhaba Ömer bey ben 1971 doğumluyum ve SSK girişim 1989 ve 6500 gün sayım var ben şuanda ililk kanser tedavisi görüyorum ben budurmda emekli olsam ne kadar maaş alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim ödemeleriniz hep taban ya da tabana yakın ödendi ise ortalama 1200-1300 lira aralığında emekli maaşı alırsınız.

 17. Kader

  Mrb 52 engelli raporum var malulen emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta ya da bağkur hangi kapsamda hizmetleriniz varsa lütfen ilk başlangıç tarihi ile toplam hizmet sürenizi ayrıntılı olarak yazın.

 18. Halis dadak

  Mrh 57 raporum var I.G.18.06.1991 tarihinde 4331günüm var emekli olabilirmiyim ve nekadar maaş bağlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indirimi varsa bu belge ile sosyal güvenlik kurumuna emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Emekli olabilirsiniz yani.

 19. Cüneyt

  Merhaba , Ben 1.1.1999 SGK’dan işe girişliyim. Bu işe girişimde toplam ödeme 36 gün. Daha sonra 4.10.2000 senesinde kendi işyerimi açarak 31.5.2013 yılına kadar bağkurlu olarak faaliyet gösteridim. 20.10.2016 tarihinde sgklı olarak tekrar işe başladım.
  SSKToplam prim : 1.309 gün – Bağkur Toplam Prim : 3.177 gün , Toplam SGK gün sayısı : 4.486
  (ağır uyku apnesi hastasıyım. [Verilen cihaz ömür boyu kullanım için verildi.] , Tip II diyabet hastasıyım. Tiroid hastasıyım ama şu anda tiroid ilacı kullanmıyorum. Dejeneretif Tiroid hastasıyım. Ağır obezite hastasıyım. Sağlık kuruluna henüz çıkmadım ama %40 alacağımı söylüyorlar. Bununda engelli indiriminden emeklilik için taban olduğu söyleniyor. Zaten ya 3. derece ya 2. derece olabilirim üstü yok. Hastalığımın derecesi muayene sonrası belli olur. )

  Sorularım şunlar ;
  1- Engelli indiriminden istifade ederek emekli olabilir miyim ?
  2- Çalıştığım işten ayrılmak zorunda mıyım ? Çalışmaya devam edemez miyim ?
  3- Bağkurumu basamağıma göre tam yatırdım ve SGK da Brüt 3.100 tl üzerinden yatıyor buna göre maaş ne kadar olur ?
  4- Vergi dairesine mi başvuracağım ilkin yoksa direkt raporumu alıp SGK’ya mı başvurmalıyım ?
  5- Malulen değilde engelli indiriminden emekli olabilir miyim ? Yoksa bu şartlarda sadece malulen mi emekli olurum ? Eğer malulen olursam 2. sorumu tekrar ediyorum.

  Vereceğini bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar.
   1-Eğer tüm vücut fonksiyon kaybı en az %40 ve ya üzerinde olursa emekli olursunuz.
   2-Çalışırken engelli indirimine başvurabilirsiniz. İşten ayrılmanız gerekmez. Çalışmaya devam edebilirsiniz.
   3-Maaş sanırım ortalama 1500 civarı olur.
   4-Vergi dairesine başvuracaksınız. Vergi indirimi için gerekli işlemler tamamlandıktan sonra aldığınız vergi indirim yazısı ile emekliliğe başvuru yapacaksınız.
   5-Malulen değil de engelli indiriminden emeklilikten yararlanın. Maaş daha iyi olur ve en azından sigortalı çalışmaya devam etseniz bile maaşınız kesilmez.

   1. Cüneyt

    Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sizin verdiğiniz bilgilerden ve kendi okuduğum metinlerden aklıma takılan sorular bunlar idi. Şu an çok netleşti. Ancak son bir sorum daha var. Ben ilk olarak vergi dairesine başvurup hastaneye sevk alıp direkt kurula mı gitmeliyim ? Yoksa sağlık kuruluna MHRSden randevu alıp sonra mı vergi dairesine başvurmalıyım ?

 20. Cüneyt

  Birde az önce rast geldiğim bir metinde okuduğum bilgiler aklıma şu soruyu getirdi. Eğer kurul süreli rapor verirse ama bu rapor oranı gene %40 ve üzeri olsa emeklilikten istifade edilebiliyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Siz vergi dairesine başvurun öncelikle. Vergi dairesi sizi sevk ettikten sonra hastane rapor merkezini arayarak randevu talep etmeniz gerekiyor. Süreli verilse bile aylık bağlanır. Süre bitmeden 3 ay önce yine kontrole tabi tutulursunuz. Kontrol sonucu iş gücü kayıp oranınız yine %40 üzerinde ise emekli aylığı devam eder. Değilse kesilir.

   1. Cüneyt

    Merhaba Ömer bey , Ben internet vergi dairesinden engelli indirimine başvuruyorum , bana sevk kağıdı çıkarsınlar diye ama 2 kere başvurmama rağmen 2 sinde de işlem sonlandırılmıştır çıkıyor. direkt sağlık kuruluna gidip engelli indirimi için rapor almak istiyorum dersem kabul etmiyorlar mı ? Yada vergi dairesine bizatihi mi gitmem gerek ?

    1. Ömer Meriç

     Vergi dairesine bizzat başvurmanız gerek o zaman. Direk kurula başvuru yapıp alamıyorsunuz maalesef.

     1. Cüneyt

      Ömer Meriç bey. Merhaba sağlık kurulu %59 engel oranı verdi. Normalde oranların toplamı %75 idi ama %59 takdir edildi. Bu aşamada vergi dairesinden vergi muafiyeti bekleyeceğim diye düşünüyorum. Raporum 2 yıl süreli verildi. Bu sürede maaş bağlanır mı ? SGK’ya nasıl başvuracağım ? Bundan sonra ki süreç hakkında bilgi verebilir misiniz ?

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Vergi indirim yazısı alarak Sgkya emeklilik başvurusu yapmanız gerekiyor.

 21. Osman

  5510 sayılı Kanunun 27. maddesinin 1. fıkrasında, “malüllük aylığı 9000 günden az olan sigortalılar için 9000 gün üzerinden …. 29. madde hükümlerine göre hesaplanır” hükmü var.
  29. maddenin 4. fıkrasında, 28. maddenin 4. ve 5. fıkralarından emekli olanlar (ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten önce malul olanlar) için ayrıca bir emekli maaşı tutarı hesaplanmış. Sanki sonradan malul olanlar için ayrı bir düzenleme yapılmamış.
  Benim sizden öğrenmek istediğim husus, 27. maddenin 1. fıkrasına göre prim gün sayısı az olanların prim gün sayısının 9000 gün sayılacağı belirtilmişken, süresini doldurup da 9000 gün üzerinden emekli olanla malulen emekli olduğu için 9000 gün üzerinden emekli sayılan kişinin maaşı arasında bir fark olup olmadığıdır.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  (Not: Babam için danıştığım bu alana gerçekten yabancıyım, bazı şeyleri gözden kaçırmış olabilirim. Cevabınızı sabırısızlıkla bekliyorum.)

 22. Osman

  Ömer Bey merhaba,
  1) Eğer malulen emeklilikte alınacak maaş zaten 9000 prim günü üzerinden veriliyorsa, babam için askerlik borçlanması yapmaya gerek var mı?
  2) Malulen emekli olanların dul ve yetimlerine de 9000 gün üzerinden mi maaş veriliyor? Dul ve yetim maaşı aşaması için askerlik borçlanması yapmak gerekir mi?
  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Osman Bey. Askerlik borçlanması yapmanıza gerek yok. 9000 üzerinden hesap edilir. Boşuna para ödemiş olursunuz. Yetim ve dul aylıkları orana göre bağlanır. Örnek dul eş tek başına alırsa yüzde 75, çocukla birlikte alırsa yüzde 50 dul eş yüzde 25 de çocuk alır.

   1. Osman

    Ömer Bey merhaba,
    Çok sağolun aslında cevabımı aldım sayılır ama babamın işi olduğu için biraz daha titiz davranmak zorunda hissediyorum kendimi.
    Geriye kalan dul ve yetimlere de 9000 günlük prim üzerinden mi maaş başlanır? Örneğin dul eş için 9000 günlük prim esas alınıp onun üzerinden % 75 maaş mı verilir?
    Hızlı cevabınız için tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar…

    1. Ömer Meriç

     Babanıza 9000 gün üzerinden bağlanır. Ölüm aylığı zaten bağlanan aylık üzerinden hesaplanır. Yani siz 9000 gün olarak kabul edin. Babanıza selamlar :).

 23. Osman

  Ömer Bey Merhaba,
  Sosyal Güvenlik mevzuatının bu kadar karışık bir şekil alması neredeyse sorulan soruların sonunun gelmeyeceği izlenimini doğuruyor. Bu açıdan size kolaylıklar diliyorum.
  Umarım son sorum olur,
  Malulen emeklilerde 9000 gün üzerinden maaş hesaplanması 01.09.2008 tarihinde tarım bağkuru yapan kişi için de aynı mıdır?
  Teşekkürler, kolaylıklar dilerim…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Herkes için aynı Osman bey. 01 Ekim 2008 sonrasında prim ödemeye başlayan herkes için aynı yani.

   1. Osman

    Ömer Bey merhaba,
    01 Ekim 2008 öncesinde (01 Eylül 2008) prim ödemeye başlayan tarım sigortalısı (aslında normal başlangıç Kasım – 2012 ama ürün satışından kesilen prim nedeniyle 01 Ekim 2008 öncesine gitmiş oldu) için de durum aynı mı?
    “01 Ekimden sonra prim ödemeye başlayan herkes için aynı” dediğiniz için teyid etmek istedim. Usandırmadıysam cevap verirseniz sevinirim.
    Babamın da çok selamları var.
    Teşekkürler, İyi çalışmalar…

    1. Ömer Meriç

     A.s.:) önemli olan emeklilik talep tarihi. Hesaplama 5510 sayılı kanuna göre yapılacağından 9000 günden yapılır. 5510 sayılı kanundaki ilgili hükme göre yani.

 24. Osman

  4B için e devlet üzerinden hastaneye sevk için başvuru yapmak mümkün.
  Başvuruyu yapınca, ilgiliye ve sevk edildiği hastaneye bir ay içinde yazı gönderileceği söyleniyor.
  Bilgilendirmek istedim.

  1. Ömer Meriç

   Teşekkürler Osman BEY bilgilendirme için.

 25. Emre

  Mrb Ömer bey. Benim yeni aldığım %59 raporum var. Sigortalı bir işe başlıcam. Dilekçe yazıp vergi indirimi için kendim rapor ile müracaat edelirmiyim maliyeye.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet mevcut raporla vergi indirimine başvuru yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.