Malulen Emeklilik Maaşı Hesaplama, Şartları Nelerdir 2022

148

Malulen emeklilik maaşı hesaplama işgücü kaybı, hastalığı olan ve bu durum çalışmasına engel teşkil eden çalışanlar tarafından merak edilmekte. Eğer ilk sigorta, bağkur, emekli sandığı ya da diğer kapsamlarsa sigorta başlangıç tarihinden sonra oluşan rahatsızlıktan kaynaklı olarak çalışma gücünüzde kayıp yaşarsanız ve bu durum artık çalışma durumunuzu zorlaştırırsa malulen emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz.

Eğer çalışma gücünüzü engelleyen bir durum ilk sigorta başlangıç tarihinden önce de mevcutsa bu durumda malulen emekli olma hakkından yararlanamazsınız ve emeklilik şartlarınızın engelli diğer adı ile vergi indiriminden emeklilik kapsamında değerlendirilmesi gerekir. Yazımızın devamında malulen emekli maaşı ne kadar oldu, emekli sandığı malulen emeklilik maaşı ne kadar ve memurlarda malulen emeklilik şartları nelerdir gibi konularda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik şartları nelerdir 2022

Yukarıda da belirttiğimiz üzere malulen emeklilikte en önemli husus rahatsızlığın/hastalığın ilk sigorta/bağkur v.s. giriş tarihinden sonra meydana gelmiş olması. Eğer ilk iş başlangıcından ya da doğuştan gelen bir engel durumu varsa bu kapsamda emekli olamazsınız. Malulen emekli şartları 2022 yılında aşağıdaki gibidir. Bu şartlar tüm ssk ve bağkur kapsamındakiler ile ilk defa 01 Ekim 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlayan devlet memurları için geçerlidir. 01 Ekim 2008 tarihinden önce göreve başlayan memurlarda malulen emeklilik koşulları 5434 Sayılı Kanuna göre belirlenmektedir.

 • En az 1800 gün hizmetinizin olması,
 • İlk sigorta/bağkur v.s. başlangıç tarihinden itibaren en az 10 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanmış olması ( bakıma muhtaç ağır engelliler için 10 yıllık sigortalılık süresi şartı aranmaz)
 • SGK tarafından işgücünüzdeki kayıp oranının yani engel oranınızın en az %60 ve üzerinde olduğunun tespit edilmesi.

Eğer hastalığınız işe başlamadan ya da bağkurlu olmadan önce de mevcutsa malulen emekli olamazsınız. Böyle bir durum mevcutsa ve en az %40 üzeri raporunuz varsa yaş beklemeden engelli emeklilik kapsamında emekli olabilirsiniz. Eğer bu durum mevcutsa yazımızın devamına geçmeden direk engelli malulen emekli maaşı ne kadar,  yüzde 40 malulen emeklilik maaşı ve şartlar için engelli emekli olma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur malulen emeklilik şartları 2022

4b yani bağkur kapsamındaki birisinin malulen emeklilik hakkından yararlanabilmesi için;

 • En az 10 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlaması,
 • En az 1800 prim günü olması,
 • Kurul tarafından iş gücü kayıp oranının en az %60 ya da üzerinde belirlenmiş olması ve ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması gerekiyor.

Memuriyette malulen emeklilik şartları nelerdir ?

İlk defa 01 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında göreve başlamış olan devlet memurları için de yukarıda belirtilen memur malulen emeklilik şartları geçerlidir. Yani bu tarihten sonra göreve başlayan memurların malulen emekli olabilmesi için en az %60 ya da üzeri raporunun olması, en az 1800 gün ve 10 yıllık sigortalılık süresi şartlarını sağlamaları gerekmektedir. Bu tarihten önce başlayanların 4c malulen emeklilik şartları için ise 5434 Sayılı Kanun hükümleri esas alınmaktadır.

Malulen emeklilik oranı yüzde kaç ?

Malulen emekli olabilmek için gerekli olan oran iş gücü kaybının en az %60 üzeri olması yani rapor oranının en az %60 ve ya üzerinde olması gerekiyor. Ancak bunun tespiti Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık kurulu tarafından yapılıyor. Yani kişinin tam teşekküllü devlet hastanelerinden ya da üniversite hastanelerinden kendi imkanları ile almış olduğu sağlık kurulu raporundaki oranların bir geçerliliği yoktur.

%60 üzeri oranı olmayanlar ancak %40 üzerinde çalışma gücünü kaybedenler de erken emekli olabiliyor. Bunun detayları konusunda engelli emeklilik tablosu yazımızı okumanızı öneririm. Bağlantısı yazının sonunda verilmiştir.

Malulen emeklilik maaş hesaplama 2022

Malulen emekli maaşı hesaplaması yapılırken daha doğrusu malulen emekli maaşı hesabına etki eden önemli faktörler vardır. Bunlar prim ödemelerinin geçtiği yıllar, primlerin tavandan mı yoksa tabandan mı ödendiği ve ya sigorta kapsamı. Bu üç kriter alınacak 2022 malulen emekli maaşında büyük etki sahibi olacaktır. Peki malulen emekli maaşı ortalama kaç lira oldu ?  Eğer sizin de prim ödemeleriniz hep asgariden diğer adı ile tabandan ödendiyse ortalama emekli maaşınız tahmini olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Ssk ve bağkur kapsamında en düşük malulen emekli maaşları 2500 TL olmaktadır.
 • Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarında ise ortalama malulen emekli memur maaşı 3000-3200 TL arasında olacaktır.

Normal emeklilik halinde bağlanan güncel maaş tutarları ile yaştan kısmi emeklilik maaşları konusunda bilgi için hemen bugün emekli olsam ne kadar alırım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emekli maaşı hesaplama programı

Daha önce malulen emekli maaşı hesaplama robotu  geliştirmiştik ancak hesaplama sağlıklı yapılamadığından kaldırmak zorunda kaldık. Bunun yerine bize yorum kısmından ilk prim ödenme tarihinizi, sigorta kapsamınızı ve primlerin kaç gün ile hangi tutarlarda yattığını yazarsanız ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz konusunda bir hesaplama yapabiliriz.

3600 gün malulen emekli maaşı ne kadar ?

3600 günden malulen emekli olacaklar için 2022yılında en düşük emekli maaşı ssk  kapsamında 2500 TL’dir. Bağkurluların ve emekli sandığı kapsamındakilerin 3600 günden emeklilik hakları bulunmadığından onlar için hesaplama yapılmamıştır.

Malulen emeklilik hastalıkları 2022

Malulen emeklilik hastalıkları listesi Sosyal Güvenlik Kurumu Malulen Emeklilik Tespit yönetmeliğine göre belirlenmekte ve sürekli güncellenmekte. Bu hastalıkları bu başlık altında tek tek sıralamaya kalksak yüzlerce sayfa oluşturacaktır. Yazının sonunda malulen emeklilik hastalık listesi konulu yazımızın linki paylaşılmıştır. Bu yazıda tüm hastalıklar ayrıntılı olarak paylaşılmıştır.

Hastalığınızın malulen emeklilik kapsamında olup olmadığını öğrenmek ve güncel malulen emeklilik hastalık listesine göz atmak için  hangi hastalıklarda malulen emekli olunur sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılır ?

Eğer ssk ve ya bağkur kapsamında iseniz son çalışmanızın/prim ödemenizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne, devlet memuru iseniz kendi kurumunuza başvuru yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler ise şunlardır;

 • Malulen emeklilik başvuru formu ( indir).
 • Sigortalı çalışan iseniz işe ilk girişte işyerine verdiğiniz işe giriş raporu,
 • Erkek iseniz askerlik terhis belgesi ya da askerlikle ilişiğiniz olmadığına dair belge,
 • Bağkurlular için İB formu.

Malulen emeklilik sorgulama 2022

Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ya da ne kadar olduğunu E devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK bölümüne geldikten sonra;

 • 4a ssk malulen emeklilik maaşı sorgulaması için: 4A Hizmetleri/4A Aylık Bilgisi,
 • 4b bağkur malulen maaşı sorgulamak için: 4b Hizmetleri/4b Aylık bilgisi,
 • 4c emekli sandığı malul maaşı sorgulaması için: 4C Hizmetleri/4C aylık bilgisi

menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

148 Yorum
 1. Memur

  Doktora mezunuyum 18 yıllık memurum. Malulen emekli olsam ne kadar maaş alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Güncel malulen emekli maaşları şu an 4250-4500 TL aralığında. Net bir tutar belirtmek zor maalesef.

 2. serdar dönertaş

  yüksek olul mezunuyum 2 yıllık

  1. Ömer Meriç

   Net olarak tam şu kadar alabilirsiniz diyemem. Ama yaklaşık 4250 TL civarında emekli maaşınız olur.

 3. 62serdar62

  merhabalaar : 657 ye tabi inşaat teknikeriyim 21.05..1992 yılında işe başladım pirim ödeme günüm 11996 kademe ve derecem 1/4 göstergem 2200 rapor oranım %52 sgk üst kurulu tarafından onaylanmış malüllen emekli olabilir yazısı kuruma gelmiş bulunuyor ne kadar maaş alırım öğrenmek isiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Mezuniyet nedir? Önlisans mı lisans mı ?

 4. ADEM

  Merhaba,

  6370 Gün sigorta giriş tarihi 01.03.2002 olan kişi malülen emekli olduğunda ne kadar emekli maaşı alır acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Giriş tarihine göre hesaplanmaz maaş. Ortalama kazanç önemli. Eğer primler hep asgariden ödendi ise ortalama 2500 TL gibi bir rakam ödenir.

 5. ahmet

  merhaba Sn.ömer bey
  95 yılında siğortaya başlayıp 470gün pirimim var, 98 de memuriyete başladım 4400 gün pirim ödemem var, 2011 senesinde doktorluktan istifa ettim, 12 yıldırda hiç bi işte çalışmadım, emekli olabilmek için hangi şartları yerine getirmem lazım, son 7 yıl nerede çalıştığımız önemliymiş her halde, ben bu durumda ssk dan 3600 gün ve yaş haddinden yararlanıp emekli olamazmıyım, ssk dan emekli olmak için tekrar prim yatırmammı gerek, 3,5 yıl daha çalışıp ancak o zaman mı ssk dan emekliliğe hak kazanırım, istege bağlı siğorta yaptırsam kaç yıl siğorta ödeyip kaç yaşında emekli olabilirim, malülen emekliliğe baş vursam istifa ettiğimden dolayı maaş bağlanırken doktor maaşı üzerinden mi malüllük maaş miktarı belirlenir yoksa sadece düz memur maaşı üzerinden daha düşükmü bağlanır, doktorların malulen emeklilik maaşı ne kadar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK’dan emekli olabilmeniz için fiili olarak ara vermeden en az 3,5 yıl sigorta kapsamında çalışmanız gerekmektedir. Mevcut durumunuz için en mantıklı olanı 530 gün isteğe bağlı prim ödeyerek emekli sandığı kapsamında emekli olmak. Emekli sandığından 58 yaş ve 5400 günle emekli olabiliyorsunuz benim hesabıma göre. Yine SGK’dan da teyit ettirebilirsiniz.

 6. alp

  Merhabalar,

  6878 prim günü, 19 yıl 1 ay sigortalılık süresi ve 01.02.2003 başlama (bağkur) malulluk rapor oranı %80. Acaba aşağı yukarı ne kadar maas bağlanır?

  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2022 için en düşük 2500 TL. Ama üzerinde olur mu bilemem.

 7. bayram

  merhaba iyi günler 3570 gun SSK var kronik kas rahatsızlığım var 2018 de %40 rapor aldım 3 ay önce raporum güncellendi raporum %69 oldu malulen emekli olabilir miyim olursam ne kadar maaş alabılırım 10 yıllık sigorta geçmişimde çoğu zaman asgari ücretten biraz daha yüksek primim yattı. 1,5 yıl once vergi indirimden dilekçe verdim cevap gelmedi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde en düşük maaş 2500 TL. Asgari ücretin üzerinde ise sizin maaş da belki bu tutarın bir tık üzerinde olabilir.

   1. bayram

    merhaba iyi günler rapor oranım % 69 olmasına rağmen malulen emeklilik ret geldi kronık kas hastalıgından %64 oran olmasına rağmen ret gelgi internnet arstırdığıma gore kas rahatsızlığı malulen mekli hastalıklarınada yer almasına rağmen sgk kurulu ret verdı ne yapmam lazım yardımcı olursanız cok sevinirim bu aşamada nasıl bır yol izlemem lazım !!!!!

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. İtiraz edebilirsiniz. İtiraz halinde dosya SGK Yüksek Sağlık Kurulu’na gider. Burada kesin karar verilir.

 8. Hüseyin Ç.

  Merhaba Ömer bey, ben %71 engelliyim. Lisans mezunuyum. Kademem 7/3. staj başlangıcım 15.09.1997, 18.05.2020 normal ilk ssk girişim, toplam 597 gün SSK, 3299 gün Bağkur, 2216 gün Emekli sandığı (20.01.2016 devlet memurluğuna giriş). Vergi indiriminden yararlanıyorum. Hizmet birleştirme yapmadım henüz. Ortalama alacağım maaş konusunda beilgilendirebilir misiniz rica etsem. Veya emeklilik için beklemeliyim daha yüksek maaş almak için. Şimdiden tavsiyeleriniz ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. İyi günler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama malulen emekli maaşı 3500-4000 TL arasında emekli sandığı için. Net maaş verileri yok elimde.

 9. Seher adanır

  Babam 30 Kasım 2011 de giriş yaptı Bağ-Kura ve 3631 gün primi var %60 rapor aldı ne kadar maaş alır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Primler asgariden ödendiyse 2500 TL maaş alır.

  2. Kaşif

   2017ise giriş 5yil çalışan ama 3 yıl raporu olan kişi malulen emekli olurmu memur olarak

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Malulen emeklilik için en az 10 yıllık sigortalılık süresi ve en az 1800 gün şartı var. Olamazsınız.

 10. Burhan

  26.09.2011 de özel sektörde işe başladım sigortalı olarak 1399 gün sigorta primim var 2017 de TSK da uzman çavuş olarak göreve başladım şu an 1580 gün de TSK dan primim var ve malülen emekli olacağım tahmini ne kadar maaş alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konuda bir hesaplama yapmak zor. Emekli sandığı kazançlarınız esas alınarak bağlanacak aylık.

   1. Ayşenur

    Merhaba babama raporda yuzde 80 verdiler ilk işe giriş tarihi 01.03.1996 gün sayisi 4256 malul maasi ne kadar olur

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Rapor oranından ziyade ortalama prime esas kazançları önemli. Hep düşükten ödendi ise en düşük maaşı 2500 TL olacaktır.

 11. Mehmet

  Merhabalar ben işe giriş tarihim 2004 ve 6000 gün prim gün sayım var % 60 raporum var bu durumda emekli olabilirmiyim ve kamu işçisi olarak çalışıyorum SSK primi brüt üzerinden yatıyor bundurumda ortalama ne kadar maaş alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer vergi indirimi varsa 18 yıllık sigortalılık süresini tamamladığınızda emekli olursunuz. Ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda bir hesap yapamam.

  2. Yaşar

   Merhaba arkadaşlar benim süresiz 61 engelli raporum var malulen emekli olsam aynı işyerinde çalışmaya devam edebiliyor muyum işyerinde de engelli kadrosuna beni dahil ettiler sigorta sürem tam 11 yıl 3 ay oldu ve 2790 gün prim sayım var

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. 5510/28-5 kapsamında emekli olmanız durumunda maaş kesilmez çalışmaya devam edebilirsiniz. Ancak malulen emeklilik dediğimiz 5510/28-1 kapsamında olmanız halinde çalıştığınızda maaşınız kesilecektir.

 12. Muharrem KAHVECİ

  Merhaba ben devlet memuruyum kalp rahatsızlığından malülen emekli oluyorum 25.05.1999 yılında işe başladım 1996-1997yılları arası asker link göerevimi 550 gün ödedim 1995 yılından 20 g işün SSK var ne kadar maaş alırım ve devletten 22yıl 8ay calışmama ne katar tazminat alırım şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kademe dereceniz, mezuniyet bilginiz, unvanınız gerekiyor hesaplama yapabilmem için.

 13. Aydın İspir

  Merhaba
  4263 gün primim var
  Yüzde 40 raporum var
  Melülen emekli olabilirmiyim
  Olursam maaş ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk prim ödeme tarihiniz ne zaman ? Yüzde 40 ile malulen emekli olamazsınız ? Sigortalı mı çalışıyorsunuz? Vergi indiriminiz var mı ?

 14. HİDAYET TEMİZER

  Merhaba Ömer bey benim sigorta başlangıç Eylül 1996 ilk prim 23/7/1997 de ve hepsi tavandan yattı 8096 günüm %81 raporum var maaşım ne olur şimdiden teşekkürler ☺️

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Maaş hesaplamak imkansız maalesef.

 15. Ali Durmaz

  Malulen emeklilik icin yazili olarak 4 Mayis 2021 tarihinde muracaat ettim. DYS Evrak Takip sayfasinda varide tarihi 10 Haziran 2021 olarak gorunuyor. Emeklilik maasim yazili muracaat tarihine goremi yoksa varide tarihine goremi hesaplanir. Hastahane raporu muracaat tarihinden once. Rapor Nisan ayinin sonunda duzenlendi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ali BEY. Yanlış bilmiyorsam talep tarihini takip eden ay başından bağlanır. Yani 04 Mayısta başvurduysanız 01 Haziran 2021 tarihi itibariyle bağlanması gerekir.

 16. sinan çalçabut

  7450 iş günü 4.4.1997 tarihli işe girişli malülen emekli olan bir kişi ne kadar maaş alır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gün ve girişten ziyade ortalama prime esas kazanç önemli. En düşük malulen emekli maaşı 2021 yılı için 1500 TL. Ama sizin ortalama kazancınız yüksekse daha yüksek maaş bağlanabilir.

 17. Murat

  Merhaba ömer bey, 3 aşağı 5 yukarı söyleseniz de olur, benim için biraz acil bir durum da..kurumum ayrılmam için sıkıştırıyor ama maaşımı söylemiyor..ben de maaşımı öğrenmeden ayrılış yapmak istemiyorum

  1. Ömer Meriç

   Murat Bey. Hesaplama yapılabilen siteler var. Yaklaşık maaşı oradan da öğrenebilirsiniz. Elimde yok şu an güncel veriler.

 18. Murat

  Merhaba 1/4 devlet memuruyum…4440 gün 4-c, 1481 gün 4-a, toplam 5921 gün prim ve 16 buçuk yıl calisma sürem var..%64 engelli raporum var..malülen emeklilik için başvurdum, ortalama ne kadar maaş ve ikramiye alırım.teşekkürler

  1. Murat

   2004 işe girişim ömer bey

  2. Ömer Meriç

   Murat Bey. Elimde şu an güncel veriler yok. 15 Temmuz 2021 tarihinden sonra yazarsanız güncel verilerle hesaplama yapabiliriz.

 19. Sami Balci

  Merhabalar,

  Turkiye’de ilk ise giris tarihim 21.05.1990 ve toplam 2053 prim odeme gunum var. Butun primlerim asagi yukari asgari ucrettten yatirilmis. 23.01.2002 tarihinden bu yana Finlandiya’da ikamet etmekteyim ve 01.05.2021 tarihinde 100% malulen emekli oldum. Turkiye’dede malulen emeklilik hakkim oldugu icin evraklarim Turkiye’ye gonderildi. Turkiye’de malulen emekliligim kabul edilirse maas hesaplamasi 2053 prim gunune goremi yoksa Finlandiya’da calistigim gunler hesaba katilarakmi hesaplanir? Ve ortalama ne kadar maas baglanir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiye’de çalıştığınız günler esas alınarak hesaplanacak tabi ki.

 20. Dündar

  Merhaba ben 01.01.2006 sigorta girişliyim şu an toplam 3500 gün pirimim var 2012 yılında engelli raporu aldım oranı %52 süresiz engelim emekli olabilirmiyim olursam ne kadar maaş bağlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indiriminden de yararlanmanız gerekiyor SSK kapsamında engelli emeklilik için. Bu durumda 4400 gün ve 20 yıllık sigorta süresini tamamladığınız tarihte emekli olabilirsiniz.

   1. Dündar

    Hocam calıştıgım yer engelli raporumun oldugundan haberleri yok vergi indirimi için başvursam sıkıntı olur mu iş yerimle yada 4400 güne yaklaşmaya yakın yapsam olur mu

    1. Ömer Meriç

     Bir sıkıntı olmaz. Ancak vergi dairesi işyerinden yazı ister. Şimdi yapsanız daha iyi olur. Süreç biraz uzun sürmekte.

 21. RAMAZAN ASLAN

  03. 02.2021 de emekli dilekçesi verdim. 21.01.2020 de %94 engelli raporu aldım. Ankara gelirler idaresine gitti 10.2020 de cevap geldi. Emekli olabilirsin sgk da 4a emekli servisinde görevli yılbaşından önce ek zamla birlikte 7565 lira alırsın sgk diğer uygulamalardan baktım 7540 ama bana baplanan aylık7007+280 ek zam toplam gün 11336 109900 lira prim 2000 öncesi 3832 gün,2000 ile 2008/2010 3150 gün, 2008/2010 sonrası 4354 gün göstrge12025 hesap oranı 1/1bende SGK ya itiraz dilekçesi verdim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İtiraz ettiyseniz tekrar incelenir dosya ama birşey değişeceğini sanmıyorum.

 22. ahmet

  merhaba geçen hafta heyete girdim %62 oran aldım.malül emeklilik başvurusu yapmak istiyorum 1397+450 gün askerlik borç yaparak 1800ün tamamlamak istiyorum,rizede ikamet ediyorum son iş çıkış büyükçekmece esenyurt sgk ya bağlı,oraya yazımı göndermem lazım,ayrıca bulunduğum yerdeki skg beni tekrar heyete sokamıyor sanırım raporum yeni olduğıu için rica etsem bilgilendirebilir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet Bey. Son 6 aylık zaman içerisinde aldıysanız o rapor yeterli başvuru için. Son çalışma nerde ise malulen emeklilik dilekçesi ve raporu da ekleyerek başvurunuzu posta yolu ile gönderebilirsiniz.

   1. ahmet

    tşk sgk bizim yönlendirdiğimiz hastane olacak diyor,farklı olan hastanelerden raporlar bizi kapsamıyor
    peki ayrıca malulen emeklilik değilde normal engelli haklarına başvursam ,normal işe girsem haklarım maaş vb kesiliyor mu? kesilmemesi için neler yapılması lazım

    1. Ömer Meriç

     Çok uzun cevabı olan sorularınız var Ahmet BEY. Buradan size anlatabilmek zor. Malulen emeklilik ve engelli emeklilik farklı kapsamlar ve şartları da farklı. SGK’ya uğrayarak bu sorularınızın hepsinin cevabını alabilirsiniz diye düşünüyorum.

 23. mehmet

  merhaba, 4a 2153 gün , 4b 4140 gün ile malulen emekliğim onaylandı ne kadar maaş bağlanır ? primler asgari ücret üzerinden ödendi. en düşük malulen emeklilk aylığı 1500 Tl. bnm alacağım ücret ne olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gün ile hesaplanmıyor. Ortalama prime esas kazanç esas alınarak hesaplanıyor. En düşük 1500 TL. Size ne kadar bağlanır bilemiyorum.

   1. mehmet

    Cevabınız için teşekkürler. Ortalama prime esas kazansı nasıl hesap edebiliriz. Edevlet üzrinden toplam primleri söylesem yardımcı olabilir misiniz. ya daneyi söylmem lazım.

    1. Ömer Meriç

     Bunu hesaplamak imkansız maalesef.

 24. Tuğrul

  Merhaba Ömer bey eşim 22 yıllık bağkur geçmişi var ve 3 ay önce ince bağırsak ameliyatı oldu bu ameliyatda 85 cm ince bağırsak ve kalın bağırsaktan da 13 cm alındı daha öncede safra kesesi alındı peki bu durum ile malulen emekli olma durumu varımdır emekli olsa ne kadar maaş bağlanır şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hastalık oranları hastalığın durumuna göre belirlenir. Bir yorum yapamayız bu konuda. Maaş ise eğer primler düşük tutarlar üzerinden ödendi ise ortalama 1500 TL olur.

 25. harun

  ömer bey iyi akşamlar 4.a 1993 sigorta girişim var 2474 prim günü var yüzde 60 engelli rapor alırsam maaşım ne kadar olur teşşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu bilgilerle emekli maaşı hesaplamak zor maalesef.

 26. serhat

  Ömer Bey merhaba.diyalize girerken aldığım rapor yüzde 92 şuan da böbrek nakilliyim ve nakillilere verilen engel oranı yüzde 70. 1941 gün primim var ve şuana kadar 180.000 tl prim ödemesi toplamı vardır.özel sektörde çalışıyorum primler aldığım maaştan yatıyo ne kadar maaş alırım malulen emekliliğe başvurduğumda

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Primleriniz asgarinin üzerinde ödeniyorsa maalesef bir hesap yapmak zor.

 27. ALİ GÜÇLÜ

  MERHABA ÖMER BEY.
  1989 DOĞUMLUYUM. SSK BAŞLANGIÇ TARİHİM 2007. ŞU ANDA TOPLAM 3120 GÜN PRİM ÖDENMİŞ DURUMDAYIM. % 61 ENGELLİ RAOORU İLE MALÜLEN EMEKLİ OLABİLİR MİYİM? OLABİLİRSEM NE KADAR MAAŞ ALIRIM. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olup olamayacağınıza sgk sağlık kurulu karar verir. Eğer primler asgariden ödendi ise 1500 TL alırsınız.

 28. Cüneyt

  engelli vergi indirimi emeklilik için yeterli midir ? yoksa bağkur dondurulan günlerin ihyası gerekli olacak mı ?

  1. Ömer Meriç

   Cüneyt Bey tam anlayamadım son soruyu açıkçası. Önceki cevaplarımda bunun cevabını verdiğimi düşünüyorum.

 29. Cüneyt

  Ömer bey son 7 yıllık süreçte 4 yıllık SGK kaydım var. SGK’dan 1.459 günüm var. Bağkurdan 3.177 günüm var. sizin söylediğiniz doğrultuda SGK 4A’dan değerlendirmeye alınacağım. Peki günlerimin ikiside değerlendirmeyre alınır mı ? yani prim gününü karşılayabilmem için ikisinin toplamı lazım Engelli indiriminden emeklilik için. 4A ve 4B toplamı 4.636 olursa şartları karşılıyor. Bu ikisi kabul ediliyor mu ? 1999-2013 arası görünüyorum ama son yılları iflastan (resmi iflas değil) dolayı sildirdim. 8/2009-05/2013 arası (1479-63 Terk Koduyla Durdurulan Süre) olarak görünüyor. Bu süre sigortalılık süresinden sayılıyor mu ? 01/01/99-31/05/2013 ve 22/10/2016-2020 hala devam eden süre arası sigortalıyım. Bu süreç emeklilik şartlarını karşılar mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar Cüneyt BEY. Tabi ki her ikisindeki hizmet ve kazançlar dahil edilir. Prim borcundan dolayı durdurulan hizmet süreleri kazançtan sayılmaz ve bu süreler hizmete dahil edilmez. Malulen emeklilik için mevcut prim gün sayısınız ile sigortalılık süreniz yeterli.

 30. Yusuf

  iyi günler ömer bey size son bi soru daha sormak isterim engelli memur olarak emeklilikte 16 yıl çalışmayla emeklilige tabiyim daha 6 yılım yeni doldu malulen emeklilige başvurdugumda bana sen 16 yıla tabisin denirmi yani talebim reddedilirmi , malulen emeklilige benimde başvurma hakkım varmı

  1. Ömer Meriç

   Eğer 10 yıllık sigorta süresi ve 1800 gün şartı sağlanıyorsa denmez. Malulen emeklilik için başvuru hakkınız var yani.

 31. Yusuf

  ömer bey bu yılki en düşük emekli sandıgı malulen emeklilik maaşları ile ilgili bilginiz varmı

  1. Ömer Meriç

   Bildiğim kadarıyla 2400-500 TL civarında.

 32. Yusuf

  ömer bey kolay gelsin bl sorum olacak cevaplarsanız sevinirim ben 15.10.2014 tarihinde ekpss ile memur olarak atandım o zaman engejlm %50 idi şuan rahatsızlıgım dahada ilerledl malulen emekljjlge başvuracam %60 bakıma muhtac sonucu verilirse maaşım ortalama ne kadar olabilir pirim günü 2200 hizmet yılı 6 derece kademe 7/2 ünvan vhki mezuniyet önlisans medeni durum bekar daha önce herhangi bi calışmam yok ortalama ne olabilir maaş

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bir maaş belirtmek zor maalesef Yusuf BEY bununla ilgili.

 33. Cüneyt

  Ömer Bey Merhaba. Verdiğiniz bilgilerin ışında engelli raporumu aldım. Hastalıklarımın toplam oranı %75 olmasına rağmen %59 oran verdi kurul(Rapor süresi : 2 yıl ). Vergi dairesin vergi indirimi için kağıt bekliyorum. Bu kağıt çıktıktan sonra SGK’ya emeklilik için başvuracağım. Ben Hem 4A hemde 4B kayıtlıyım. Ben emekliliğe başvururken standart bir hesaplamı mı var ? Yoksa ne zaman emekli olabilirim dediğim zaman şöyle bir tablo çıkıyor ;
  4A – işe giriş : 1,1,1999 – Yaş: 58 – 5975 prim günü – 25 yıllık sigorta süresi
  4B – İşe giriş: 4,10,200 – Yaş:62 – 5400 prim günü veya 60 yaş – 9000 prim günü
  lakin ilk işe girişim kabul ediliyorsa 4B’den 58 yaşında 5400 veya 9000 prim günü ile emeklilik hakkı çıkıyor
  Engelli emekliliği bunlardan hangisiyle hesaplanıyor veya bu tablo size ne söylüyor ?
  Birde vergi indirimi olarak ne kadar alacağım. Brüt şu an : 3,100 Tl üzerinden yatıyor. 10/06/2020 başvuru başlangıcı. Geriye dönük ödeme alınabiliyormuş diye öğrendim ama doğru bilgileri sizden öğrenmek isterim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engelli emeklilik indiriminde hesaplama farklıdır. Yaş şartı yok orada ve ayrıca son 7 yıl içerisinde hangi hizmet 3,5 yıldan fazla ise emeklilik hükümleri o kapsama göre hesap edilir. Yani bağkur fazla ise %59 raporla emekli olabilmeniz için 4320 gün ve 16 yıllık sigortalılık süresi şartı aranır. SSK fazla ise bu durumda 3600 gün emeklilik için yeterli olur. Alacağınız maaş konusunda bir hesaplama yapmak zor. Net emeklilik hesaplaması için SGK’ya uğrayın. Sistem kayıtlarından dediğim gibi net şekilde hesaplama gerçekleştirilsin.

 34. Ahmet

  Merhaba 18.09.2002 sigorta başlangıç tarihim 5229 prim günüm %61 engel oranım var. Maaşım 6400 TL idi emekli olursam ne kadar maaş alırım. (son üç yıldır maaşım 6000 TL üzeri idi)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin için bir hesap yapmak zor maalesef. Sgk aylık hesaplama sisteminden hesaplama yapabilirsiniz.

 35. Zafer

  İlk tescil tarihi 02.08.2006 prim gün sayısı 1808 rapor oranı %60 emekli olursam malül maaşım ne kadar olur. Not hep asgari ücret ten %7 fazla maaşım vardı mesela asgari ücret 2300 ise ben 2400 alırdım teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 1500-1600 TL civarı maaş bağlanır.

 36. Emre

  Mrb Ömer bey. Benim yeni aldığım %59 raporum var. Sigortalı bir işe başlıcam. Dilekçe yazıp vergi indirimi için kendim rapor ile müracaat edelirmiyim maliyeye.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet mevcut raporla vergi indirimine başvuru yapabilirsiniz.

 37. Osman

  4B için e devlet üzerinden hastaneye sevk için başvuru yapmak mümkün.
  Başvuruyu yapınca, ilgiliye ve sevk edildiği hastaneye bir ay içinde yazı gönderileceği söyleniyor.
  Bilgilendirmek istedim.

  1. Ömer Meriç

   Teşekkürler Osman BEY bilgilendirme için.

 38. Osman

  Ömer Bey Merhaba,
  Sosyal Güvenlik mevzuatının bu kadar karışık bir şekil alması neredeyse sorulan soruların sonunun gelmeyeceği izlenimini doğuruyor. Bu açıdan size kolaylıklar diliyorum.
  Umarım son sorum olur,
  Malulen emeklilerde 9000 gün üzerinden maaş hesaplanması 01.09.2008 tarihinde tarım bağkuru yapan kişi için de aynı mıdır?
  Teşekkürler, kolaylıklar dilerim…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Herkes için aynı Osman bey. 01 Ekim 2008 sonrasında prim ödemeye başlayan herkes için aynı yani.

   1. Osman

    Ömer Bey merhaba,
    01 Ekim 2008 öncesinde (01 Eylül 2008) prim ödemeye başlayan tarım sigortalısı (aslında normal başlangıç Kasım – 2012 ama ürün satışından kesilen prim nedeniyle 01 Ekim 2008 öncesine gitmiş oldu) için de durum aynı mı?
    “01 Ekimden sonra prim ödemeye başlayan herkes için aynı” dediğiniz için teyid etmek istedim. Usandırmadıysam cevap verirseniz sevinirim.
    Babamın da çok selamları var.
    Teşekkürler, İyi çalışmalar…

    1. Ömer Meriç

     A.s.:) önemli olan emeklilik talep tarihi. Hesaplama 5510 sayılı kanuna göre yapılacağından 9000 günden yapılır. 5510 sayılı kanundaki ilgili hükme göre yani.

 39. Osman

  Ömer Bey merhaba,
  1) Eğer malulen emeklilikte alınacak maaş zaten 9000 prim günü üzerinden veriliyorsa, babam için askerlik borçlanması yapmaya gerek var mı?
  2) Malulen emekli olanların dul ve yetimlerine de 9000 gün üzerinden mi maaş veriliyor? Dul ve yetim maaşı aşaması için askerlik borçlanması yapmak gerekir mi?
  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Osman Bey. Askerlik borçlanması yapmanıza gerek yok. 9000 üzerinden hesap edilir. Boşuna para ödemiş olursunuz. Yetim ve dul aylıkları orana göre bağlanır. Örnek dul eş tek başına alırsa yüzde 75, çocukla birlikte alırsa yüzde 50 dul eş yüzde 25 de çocuk alır.

   1. Osman

    Ömer Bey merhaba,
    Çok sağolun aslında cevabımı aldım sayılır ama babamın işi olduğu için biraz daha titiz davranmak zorunda hissediyorum kendimi.
    Geriye kalan dul ve yetimlere de 9000 günlük prim üzerinden mi maaş başlanır? Örneğin dul eş için 9000 günlük prim esas alınıp onun üzerinden % 75 maaş mı verilir?
    Hızlı cevabınız için tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar…

    1. Ömer Meriç

     Babanıza 9000 gün üzerinden bağlanır. Ölüm aylığı zaten bağlanan aylık üzerinden hesaplanır. Yani siz 9000 gün olarak kabul edin. Babanıza selamlar :).

 40. Osman

  5510 sayılı Kanunun 27. maddesinin 1. fıkrasında, “malüllük aylığı 9000 günden az olan sigortalılar için 9000 gün üzerinden …. 29. madde hükümlerine göre hesaplanır” hükmü var.
  29. maddenin 4. fıkrasında, 28. maddenin 4. ve 5. fıkralarından emekli olanlar (ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten önce malul olanlar) için ayrıca bir emekli maaşı tutarı hesaplanmış. Sanki sonradan malul olanlar için ayrı bir düzenleme yapılmamış.
  Benim sizden öğrenmek istediğim husus, 27. maddenin 1. fıkrasına göre prim gün sayısı az olanların prim gün sayısının 9000 gün sayılacağı belirtilmişken, süresini doldurup da 9000 gün üzerinden emekli olanla malulen emekli olduğu için 9000 gün üzerinden emekli sayılan kişinin maaşı arasında bir fark olup olmadığıdır.
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
  (Not: Babam için danıştığım bu alana gerçekten yabancıyım, bazı şeyleri gözden kaçırmış olabilirim. Cevabınızı sabırısızlıkla bekliyorum.)

 41. Cüneyt

  Birde az önce rast geldiğim bir metinde okuduğum bilgiler aklıma şu soruyu getirdi. Eğer kurul süreli rapor verirse ama bu rapor oranı gene %40 ve üzeri olsa emeklilikten istifade edilebiliyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Siz vergi dairesine başvurun öncelikle. Vergi dairesi sizi sevk ettikten sonra hastane rapor merkezini arayarak randevu talep etmeniz gerekiyor. Süreli verilse bile aylık bağlanır. Süre bitmeden 3 ay önce yine kontrole tabi tutulursunuz. Kontrol sonucu iş gücü kayıp oranınız yine %40 üzerinde ise emekli aylığı devam eder. Değilse kesilir.

   1. Cüneyt

    Merhaba Ömer bey , Ben internet vergi dairesinden engelli indirimine başvuruyorum , bana sevk kağıdı çıkarsınlar diye ama 2 kere başvurmama rağmen 2 sinde de işlem sonlandırılmıştır çıkıyor. direkt sağlık kuruluna gidip engelli indirimi için rapor almak istiyorum dersem kabul etmiyorlar mı ? Yada vergi dairesine bizatihi mi gitmem gerek ?

    1. Ömer Meriç

     Vergi dairesine bizzat başvurmanız gerek o zaman. Direk kurula başvuru yapıp alamıyorsunuz maalesef.

     1. Cüneyt

      Ömer Meriç bey. Merhaba sağlık kurulu %59 engel oranı verdi. Normalde oranların toplamı %75 idi ama %59 takdir edildi. Bu aşamada vergi dairesinden vergi muafiyeti bekleyeceğim diye düşünüyorum. Raporum 2 yıl süreli verildi. Bu sürede maaş bağlanır mı ? SGK’ya nasıl başvuracağım ? Bundan sonra ki süreç hakkında bilgi verebilir misiniz ?

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Vergi indirim yazısı alarak Sgkya emeklilik başvurusu yapmanız gerekiyor.

 42. Cüneyt

  Merhaba , Ben 1.1.1999 SGK’dan işe girişliyim. Bu işe girişimde toplam ödeme 36 gün. Daha sonra 4.10.2000 senesinde kendi işyerimi açarak 31.5.2013 yılına kadar bağkurlu olarak faaliyet gösteridim. 20.10.2016 tarihinde sgklı olarak tekrar işe başladım.
  SSKToplam prim : 1.309 gün – Bağkur Toplam Prim : 3.177 gün , Toplam SGK gün sayısı : 4.486
  (ağır uyku apnesi hastasıyım. [Verilen cihaz ömür boyu kullanım için verildi.] , Tip II diyabet hastasıyım. Tiroid hastasıyım ama şu anda tiroid ilacı kullanmıyorum. Dejeneretif Tiroid hastasıyım. Ağır obezite hastasıyım. Sağlık kuruluna henüz çıkmadım ama %40 alacağımı söylüyorlar. Bununda engelli indiriminden emeklilik için taban olduğu söyleniyor. Zaten ya 3. derece ya 2. derece olabilirim üstü yok. Hastalığımın derecesi muayene sonrası belli olur. )

  Sorularım şunlar ;
  1- Engelli indiriminden istifade ederek emekli olabilir miyim ?
  2- Çalıştığım işten ayrılmak zorunda mıyım ? Çalışmaya devam edemez miyim ?
  3- Bağkurumu basamağıma göre tam yatırdım ve SGK da Brüt 3.100 tl üzerinden yatıyor buna göre maaş ne kadar olur ?
  4- Vergi dairesine mi başvuracağım ilkin yoksa direkt raporumu alıp SGK’ya mı başvurmalıyım ?
  5- Malulen değilde engelli indiriminden emekli olabilir miyim ? Yoksa bu şartlarda sadece malulen mi emekli olurum ? Eğer malulen olursam 2. sorumu tekrar ediyorum.

  Vereceğini bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar.
   1-Eğer tüm vücut fonksiyon kaybı en az %40 ve ya üzerinde olursa emekli olursunuz.
   2-Çalışırken engelli indirimine başvurabilirsiniz. İşten ayrılmanız gerekmez. Çalışmaya devam edebilirsiniz.
   3-Maaş sanırım ortalama 1500 civarı olur.
   4-Vergi dairesine başvuracaksınız. Vergi indirimi için gerekli işlemler tamamlandıktan sonra aldığınız vergi indirim yazısı ile emekliliğe başvuru yapacaksınız.
   5-Malulen değil de engelli indiriminden emeklilikten yararlanın. Maaş daha iyi olur ve en azından sigortalı çalışmaya devam etseniz bile maaşınız kesilmez.

   1. Cüneyt

    Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sizin verdiğiniz bilgilerden ve kendi okuduğum metinlerden aklıma takılan sorular bunlar idi. Şu an çok netleşti. Ancak son bir sorum daha var. Ben ilk olarak vergi dairesine başvurup hastaneye sevk alıp direkt kurula mı gitmeliyim ? Yoksa sağlık kuruluna MHRSden randevu alıp sonra mı vergi dairesine başvurmalıyım ?

 43. Halis dadak

  Mrh 57 raporum var I.G.18.06.1991 tarihinde 4331günüm var emekli olabilirmiyim ve nekadar maaş bağlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi indirimi varsa bu belge ile sosyal güvenlik kurumuna emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Emekli olabilirsiniz yani.

 44. Kader

  Mrb 52 engelli raporum var malulen emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta ya da bağkur hangi kapsamda hizmetleriniz varsa lütfen ilk başlangıç tarihi ile toplam hizmet sürenizi ayrıntılı olarak yazın.

 45. Miktat Aykut

  Merhaba Ömer bey ben 1971 doğumluyum ve SSK girişim 1989 ve 6500 gün sayım var ben şuanda ililk kanser tedavisi görüyorum ben budurmda emekli olsam ne kadar maaş alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Prim ödemeleriniz hep taban ya da tabana yakın ödendi ise ortalama 1200-1300 lira aralığında emekli maaşı alırsınız.

 46. Fatih Dilberoglu

  1999 ssk girişliyim 2yil 2ay fabrikada çalıştım sonrasında 12 yıl aralıksız bu güne kadar esnaf im bağkur ödedim hepsi 5000 gün oldu yüzde 40 raporla malulen emekliliğe hak kazandım maaşım ne kadar olur teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Merhaba ortalama 1200 TL civarında olur maaşınız.

 47. CENGİZ ÖNER

  BAĞKURLU OLUP ENGELLİ EMEKLİLİĞİNE MÜRACAAT İÇİN İLK OLARAK NEREYE MÜRACAAT EDİLMELİ NEREDEN BAŞLANMALIDIR.TEŞEKKÜR.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapmanız gerekiyor.

 48. Erol baysal

  Devlet memuruyum 7/2 siyim yardimlarinizi bekliyorum

 49. Erol baysal

  Mrb adim erol baysal 2002 kasim ayinda ise girdim fakat 5 6 yildir piskilojik sorunlarim var ilac kullaniyorum ankisiyeti bozuklugi var ilac kullanmadigim zaman iyi gitmiyor hic birsey malulen emekli olmak istiyorum yuzde kaz rapor alirsam emekli olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En az yüzde 40 üzeri rapor gerekiyor. Öncelikle tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor çıkartmak. SOnra rapor ve emeklilik dilekçesi ile kurumunuza başvuru yaparak emeklilik şartlarınızı öğrenebilirsiniz.

 50. Seyhan

  Merhaba ömer bey 05.08.1999 %40 sürekli engelli raporum var 3100 gün pirimim var 1982 doğumluyum malulen emeklilikte raporumun tarihi sorun olurmu emekli olabilirmiyim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yüzde 40 ile malulen emekli olamazsınız. Engelli emeklilik kapsamında emekli olursunuz. Eğer rapor süreli ise tabi ki sorun olur raporu uzatmanız gerekir.

 51. ali kaşıkçı

  yüzde 58 engelliyim malulen emekli olabilirmiyim şartları nelerdir 2007 sigorta girişliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Detaylı şartlar yazımızda mevcut. Malulen emeklilik için %60 rapor gerekmektedir. Ancak olup olamayacağınıza sağlık kurulu karar verecektir. İşe başlama tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz ?

 52. Gökhan

  Merhaba ömer bey yüzde 90raporum var malulen emekli olursam 3690 gün kaç para maaş alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor oranından ziyade ortalama prime esas kazanç önemli. Hep asgari Üzerinden ödendi ise ortalama 1200 civarı alırsınız.

 53. mehmet

  s.a ömer bey benim % 86 normal raporum ve o rapordan vergi indirimimi var % 86 işe başlama tarihim 22.06.2005 3700 gün bağkurum var 1000 gün de ssk bağkurda 5 yıl boyunca 2 prim parası ödedim yani basamak yükseltmiştim 22.06.2020 de 3600 ve 15 yıl sigortalılıktan emekli olabiliyorum 01.11.2020 de de vergi ndiriminden 1 . dereceden emeklilik hakkım doluyor ikisinin maaşı arasında fazla fark varmıdır acaba bunların maaşı aşağı yukarı ne kadardır size zahmet olmazsa bana bilgi verebilirmisiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş farkı çok olmaz. Aşağı yukarı yaklaşık maaş tutarları bağlanıyor.

 54. Zeynep Zeynep

  Malulen emekli ne zaman olurum.3937günüm var.% 52 raporum var.24.9.2003işe başlangıcım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 4400 günü tamamlamanız durumunda 24.09.2023 tarihinden sonra emekli olabilirsiniz.

 55. Murat

  Slm benim yùzde 50 raporum var 18yil çalişip emekli olabilirmiyim vergi indirim oranimda var çalişmakta cok gùçsùzùm sıkınkı oluyor cabucak yoruluyorum gùcùm kalmadi artik 16 yil oldu ben iki sene sonra emrkli olabilirmiyim prim gùnùm 5976 gùnum var engelli bakimli bi cocugum var onada engelli maaşi baglamak durumudayiz benim aylik baglama oranim 18 yilimi doldurdugumdda emekli olabilirmiyim 25 yil calişip işime devam edebilirmiyim teşekkùrleer iyi geceler diliyorim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tarihiniz tam olarak ne zaman ? Yazar mısınız lütfen.

 56. UYSAL

  GAZİ OLARAK İŞE ATANDIM MEMUR STATÜSÜNDEYİM ERKEN EMEKLİ OLABİLMEM İÇİN KAÇ YIL VE GEREKİR YÜZDE 40 RAPORUM VAR …

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.İlk defa memuriyet başlangıç tarihiniz ne zaman ?

   1. uysal

    20.04.2015 YILINDA EFENDİM %40 ORANLA GAZİ OLARAK SGK YA ATANDIM

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda emeklilik şartlarınız 5510 Sayılı Kanuna göre hesap edilir. Emeklilik için toplamda 4680 gün ve 18 yıllık sigortalılık süresi şartını sağlamanız gerekir.

 57. Tuncay Ediz

  Teşekkür ederim çok sağolun

  1. Ömer Meriç

   Rica ederiz ne demek. Destek olması açısından SGK ile ilgili sorunu olan herkesi bize yönlendirebilirsiniz:). Soruları ücretsiz yanıtlıyoruz. Saygılar.

 58. Tuncay Ediz

  Lise mezunuyum , genel idari hizmetler unvanım kadrom 8 derece ,9/2 günüm 5200

  1. Ömer Meriç

   Tabi bir maaş hesaplamak yanlış olacaktır. Zira ssk hizmeti de var. Ancak ortalama olarak 2000 lira civarında alabileceğinizi belirtebilirim.

 59. Tuncay ediz

  selamlar 27/03/1979 doğumlu yüzde 53 engelli raporum var sgk girişim 1/1/1999 , sgk çıkış 30/06/2007 kamuya memur olarak giriş 21/05/2010 tarih halen kamuda memur olarak çalışmaktayım emekli olabilirmiyim olursam kamudan alacağım tazminat kamu giriş tarihinden itibarenmi olur ve EMEKLİ MAAŞI NE KADAR BAĞLANIR teşekkürler…..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kamudan alacağınız tazminat kamuya giriş tarihinden itibaren hesaplanır. Sigortalılık süresi olarak sıkıntı yok. Toplamda en az 4320 gün priminiz varsa emekli olabilirsiniz. Maaş konusunda hesaplama yapmam için emekliliğe esas kademe ve dereceniz, çalıştığınız unvan ve mezuniyet bilginiz gerekiyor.

 60. ORHAN KAYA

  malulen emekliler konturol muayenesinde agır engelli bakıma muhtaç sürekli rapor alırsa maaşı artarmı saygılar sunarım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer oranda artış olursa maaş da artabilir.

   1. Celal

    Mrb Ömer bey % 80 raporum var malulen emekli olmak istiyorum 1800 günden emekli olursam kaç para alırım

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Primler hep asgari üzerinden ödendi ise ortalama 1200 TL civarında maaş alırsınız.

  2. Ayşe Dilek

   Merhabalar , 26.12.1997 ‘den itibaren Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir hastanede lisans mezunu hemşireyim. (Saglık Meslek Lisesi mezunu olarak başladım.2010’da yüksekokul bitirdim)6 yıl önce böbrek nakli oldum.Halen devam eden başka rahatsızlıklarla beraber yüzde 93 özür raporum var. Artık çalısmakta zorlanıyorum.Malülen emekliliğe başvurmayı düşünüyorum.Ortalama alacağım maaş konusunda bilgilendirebilir misiniz?Bir de şu an 24.yılımı çalışıyorum 25 yılı doldurursam fark olur mu hem maaş hem emeklilik ikramiyesi açısından.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba Ayşe Hanım. Maalesef güncel maaş verileri yok elimde kusura bakmayın.