SGK Tavan 2020

0

SGK tavan tutarı brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Prime esas kazanç diğer adı ile PEK tutarı çalışanların emekliliğine esas kazançtır. Bu tutarın asgari yani taban kısmı için asgari ücret esas alınırken tavan yani azami kısım hesaplaması ise brüt asgari ücretin 7,5 katı olarak esas alınmaktadır.

2020 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 2020 yılında uygulanacak tavan ve taban prime esas kazanç tutarları da belli oluyor. Yazımızda en düşük günlük ve aylık brüt prime esas kazanç tutarları ile en yüksek prime esas kazanç tutarları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Prime esas kazanç hesaplama

Hesaplama çalışanın brüt kazancına göre yapılır. Prime esas kazanç yani PEK tutarı aslında çalışanın brüt maaşıdır. Bu tutar üzerinden hesaplama sağlanarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimi sağlanır.

Prime esas kazanç basamak değeri ek gösterge nedir ?

Prime esas kazanç çalışanın brüt maaşı olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen kazançtır. 2020 senesi için asgari ücretli çalışanlarda prime esas kazanç tutarı 2.943,00 liradır. PEK yani prime esas kazanç emekliliğe esas kazançtır ve emekli maaşı bu tutarın ortalaması esas alınarak bağlanır. Tavan prime esas kazanç ise brüt asgari ücretin 7,5 katıdır.

Prime esas kazanç sorgulama

Prime esas kazancınızın brüt olarak işveren tarafından ne kadar bildirildiğini e devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ya da e devlet şifreniz ile sisteme giriş sağladıktan sonra SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sorgulama kısmından giriş sağladıktan sonra P.E.K kazanç kısmından son brüt kazancınızı görüntüleyebilirsiniz.

Adınıza bildirilen primin ne kadar olduğu, işverenin tam olarak bildirim yapıp yapmadığını sorgulamak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-unvan-listesi-ve-sgk-hizmet-dokumu-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 sgk tavan

2020 yılı asgari ücret tutarlarına göre 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında aylık ve günlük en düşük/en yüksek prime esas kazanç hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir;

  • Taban prime esas kazanç 2.943,00 TL,
  • Tavan prime esas kazanç üst sınırı: 22.072,50 TL,
  • Taban günlük prime esas kazanç tutarı: 98,10 TL,
  • Tavan günlük prime esas kazanç tutarı: 735,75 TL.

Brütten nete maaş hesaplaması için hemen https://sgkbilgisi.com/brutten-nete/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk prim tavan 2020

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek sigorta priminde aylık tavan tutarı 2020 yılının tamamında 22.072,50 lira olacaktır. Tavandan sigorta bildirimi yapılan bir çalışan için indirimsiz olarak ödenecek aylık prim tutarı 8277,18 lira olacaktır.  5 puanlık indirimden yararlanan işverenler için ise tavan sigorta primi 7173,56 lira olacaktır.

Diğer aylık sigorta primleri, teşviklerle beraber indirimli tutarlar ve daha fazlası için hemen https://sgkbilgisi.com/asgari-ucret-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Prime esas kazanç/basamak değeri/ek gösterge

Bu kısım tüm çalışma hayatı boyunca hangi tutar üzerinden prim ödemesi yapıldığını gösteren kısımdır. Yukarıda da belirttiğim üzere prime esas kazanç emekliliğe esas kazançtır ve emekli maaşı hesaplamasında büyük rol sahibidir.

Prime esas kazanç konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.