SGK Tavan Ücreti Ne Kadar Oldu 2022

0

SGK tavan tutarı brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Prime esas kazanç diğer adı ile PEK tutarı çalışanların emekliliğine esas kazançtır. Bu tutarın asgari yani taban kısmı için asgari ücret esas alınırken tavan yani azami kısım hesaplaması ise brüt asgari ücretin 7,5 katı olarak esas alınmaktadır.

2022 brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 2022 yılında uygulanacak tavan ve taban prime esas kazanç tutarları da belli oluyor. Yazımızda sgk taban tavan tutarları ile en yüksek prime esas kazanç tutarları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca prime esas basamak değeri nedir, prime esas kazanç/basamak değeri/ek gösterge hesaplaması nasıl yapılır konularında da bilgi bulabilirsiniz.

2022 sgk tavan ücreti ne kadar oldu ?

Aylık sgk tavan ücretleri asgari ücretin 7,5 katı üzerinden hesaplanmaktadır. 2022 yılı asgari ücret tutarlarına göre 01 Ocak 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında aylık ve günlük en düşük/en yüksek prime esas kazanç hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir;

  • Taban prime esas kazanç 5004,00  TL,
  • Tavan prime esas kazanç üst sınırı yani sgk tavanı : 37.530,00 TL,
  • Taban günlük prime esas kazanç tutarı: 166,80 TL,
  • Günlük ssk tavan tutarı : 1251,00 TL.

SGK üst tavan ve taban ücretler üzerinden brütten nete maaş hesaplaması için hemen brütten nete maaş hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk prim tavan 2022

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek sigorta priminde aylık tavan tutarı 2022 yılının tamamında 37.530,00 lira olacaktır. Aylık tavana göre tavan ssk primi tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Tavandan sigorta bildirimi yapılan bir çalışan için indirimsiz olarak ödenecek aylık tavan sgk primi 14.073,75 lira olacaktır.
  • 5 puanlık indirimden yararlanan işverenler için ise Sgk prim tavanı 11.071,35 lira olacaktır.

Diğer aylık sigorta primleri, teşviklerle beraber indirimli tutarlar ve daha fazlası için hemen 2022 asgari ücret ssk primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur tavan 2022

4b yani bağkur kapsamında prim ödemesi yapanlar için emekliliğe esas kazanç da yukarıda belirtilen sgk tavan ve taban ücretleri arasında olacaktır. Aylık prim ödemeleri ise asgari ücret üzerinden belirlenen en düşük ve bunun üzerinden en yüksek 7,5 katı olarak ödenebilmektedir. Bağkur primi ne kadar oldu sayfamızdan güncel aylık prim tutarlarına göz atabilirsiniz.

SGK tavan emekli maaşı 2022

Emeklilik hayatı boyunca prim ödemesi ssk tavan priminden ödenen ya da sgk tavan primine yakın ödenen kişiler tabi ki prim ödemesi asgari üzerinden yapılanlara göre daha yüksek emekli maaşı alırlar. Ödenecek emekli maaşında tavan yoktur ancak sgk tavan primi uygulaması vardır. 2022 yılı itibariyle en düşük emekli maaşı 1500 TL’dir. Primleri ssk prim tavanından ödenenler için en yüksek emekli maaşı da yaklaşık olarak 8000-8500 TL arasında değişebilmektedir.

Ssk tavan ücreti ne demek ?

Asgari ücret tavanı olarak belirlenen ssk tavanı primde ve emeklilik maaşında dengenin sağlanması amacı ile belirlenmiş tavan kazançtır. Sigortalıların aylık brüt kazancı ile kendi adına prim ödeyen bağkurluların emekliliğe esas kazancı belirlenen bu üst limitin üzerinde olamaz. SGK tavan ücret uygulaması prim dengesinin sağlanması amacı ile getirilmiştir.  Asgari ücret üzerinden güncel sigorta prim tavanı aşağıda belirtilmiştir.

Prime esas kazanç basamak değeri ek gösterge nedir ?

Sigortalılar tarafından sık sorulan sorulardan birisi prim esas kazanç basamak değeri ek gösterge nedir olmaktador. Prim esas kazanç basamak değeri ek gösterge bölümleri Sosyal Güvenlik hizmet dökümümüzde yer alan parametrelerdir.

  • Prime esas kazanç çalışanın brüt maaşı olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen kazançtır. 2022 senesi için asgari ücretli çalışanlarda prime esas kazanç tutarı 5.004,00 liradır. PEK yani prime esas kazanç emekliliğe esas kazançtır ve emekli maaşı bu tutarın ortalaması esas alınarak bağlanır. Tavan prime esas kazanç ise brüt asgari ücretin 7,5 katıdır. Bu kısım tüm çalışma hayatı boyunca hangi tutar üzerinden prim ödemesi yapıldığını gösteren kısımdır. Yukarıda da belirttiğim üzere prime esas kazanç emekliliğe esas kazançtır ve emekli maaşı hesaplamasında büyük rol sahibidir.
  • Sgk basamak değeri ise bağkurlular için geçerli olan bir bölümdür. 2008/10. ay öncesinde bağkurluların prim ödemeleri basamaklar esas alınarak ödenmekteydi. 01 Ekim 2008 tarihi sonrasında ise basamak düzenlemesi kaldırılmıştır ve tarihten sonraki ödemeler için hizmet dökümünde p.e.k basamak değeri görünmez.
  • Ek gösterge ise Kamuda kadrolu olarak emekli sandığı kapsamında çalışan kişiler için ek gösterge tutarını gösterir kısımdır.

Prime esas kazanç hesaplama 2022

Hesaplama çalışanın brüt kazancına göre yapılır. Prime esas kazanç yani PEK tutarı aslında çalışanın brüt maaşıdır. Bu tutar üzerinden hesaplama sağlanarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimi sağlanır. Eğer netten brüte ya da brütten nete bir hesaplama yapmak istiyorsanız net ya da brüt kazancınızı yorum kısmından iletmeniz yeterli olacaktır.

Prime esas kazanç sorgulaması nasıl yapılır ?

Prime esas kazancınızın brüt olarak işveren tarafından ne kadar bildirildiğini e devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ya da e devlet şifreniz ile sisteme giriş sağladıktan sonra SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sorgulama kısmından giriş sağladıktan sonra P.E.K kazanç kısmından son brüt kazancınızı görüntüleyebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.