Brütten Nete Maaş Hesaplama 2023

Brütten nete maaş hesaplaması asgari ücretin belli olması ile birlikte netleşti. Hem işverenler hem de çalışanlar için bürütten nete maaş hesabı kafa karıştıcı olabilmektedir.  Asgari ücretli çalışanlar için brüt maaş asgari ücrete göre hesaplanırken diğerleri için ise mevcut kazançları üzerinden brütten nete maaş hesap ediliyor.

Bu yazımızda brütten nete nasıl hesaplanır konusunda bilgi bulabilir, ayrıca asgari ücret için brütten nete maaş hesaplaması hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca maaşı brütten fazla olanlar için ise oranları esas alarak kendiniz brütten nete hesaplamayı kolayca yapabilirsiniz.

2023 brütten nete hesaplama

Yeni gelir vergisi düzenlemesine göre brüt ücreti asgari ücret olarak bildirilenlerden gelir vergisi kesilmiyor. Bu kişiler gelir vergisi kesintisi yapılmadığından asgari geçim indiriminden yararlanamayacak. Brütü asgariden bildirilen tüm çalışanlar için net asgari ücret 2023 yılında 8506,80 TL olacak.

Brüt geliri asgari ücret üzerinde olanlar için ise hesaplama yine eski sistemdeki gibi olacak. Bu kişilerden brütü aşan kısım kadar gelir vergisi kesintisi yapılacak ve yine kesilen bu gelir vergisi kesintisi esas alınarak bu kişiler asgari geçim indirimden de yararlanabilecekler. Brüt ücreti asgari ücretten bildirilenler için ise hesaplama adım adım şöyle olacak;

 • Brüt ücret üzerinden her durumda %14 SGK payı ve %1 işsizlik prim payı kesintisi olacak.
 • Brüte kadar olan kısım için gelir vergisi kesintisi olmayacak.
 • Brütü aşan kısım kadar gelir vergisi kesintisi yapılacak ve kişi evli ise ve çocuk varsa yararlanma hakkı olan oran üzerinden gelir vergisinden asgari geçim indirimi sağlanacak.

Bürütten nete maaş hesaplaması 2023

01 Ocak 2023 tarihi itibariyle brütten nete maaş hesabı asgari ücret üzerinden aşağıdaki gibi olacaktır.  Brütten nete tablo hesaplanırken brüt asgari ücret esas alınmıştır.

Brüt asgari ücret ₺10.008,00
SGK Payı ( %14) ₺1.401,12
İşsizlik primi ( %1) ₺100,08
Kesintiler toplamı ₺1.501,20
Net asgari ücret ₺8.506,80
 • Emekli çalışan için 2023 maaş emekli brütten nete hesaplama ve brütten nete prim hesaplama konusunda ayrıntılı bilgi için hemen brütten nete emekli maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2023 Asgari ücretin işverene maliyeti hesaplaması

01 Ocak 2023 tarihi itibariyle asgari ücretin işverene maliyet hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

Brüt asgari ücret:  ₺10.008,00
İşveren payı ( %15,5) ₺1.551,24
İşveren işsizlik primi ( %2) ₺200,16
Toplam maliyet ₺11.759,40

Brüt maaş nedir?

Çalışanın bordrosunda yer alan ve aynı zamanda prime esas kazanç olarak da adlandırılan brüt maaş hiç bir yasal kesinti yapılmamış olan maaştır.

Brütten nete maaş hesaplama formülü

Yukarıda asgari ücret üzerinden brütten nete maaş hesaplama nasıl yapılır konusunda ayrıntılı olarak bilgi verdik. Tabi prime esas kazancı asgari ücretin üzerinde olanlar ise brütte nete maaş hesaplama formülünü araştırmaktalar. Brüt net maaş hesabı formülü kısaca aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Normal çalışan için burutten nete hesaplama formülü= Brüt Asgari Ücret -( %14 SGK Payı+%1 İşsizlik Primi+%15 Gelir Vergisi+%07,59 Damga Vergisi)= Agi hariç net asgari ücret.
 • Brütten nete maaş hesaplama emekli formülü⇒ Brüt Asgari Ücret -( %7,5 SGK Payı+%15 Gelir Vergisi+%07,59 Damga Vergisi)= Agi hariç net asgari ücret.
Brüt maaş ne demek?

Brüt maaş SGK primi, işsizlik sigortası primi ve vergi gibi yasal kesintilerin düşürülmediği ücret olarak tanımlanır.

5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Brütten Nete Maaş Hesaplama 2023” üzerine 18 yorum
 1. Merhaba,
  4 temmuz 2022 itibariyle girdiğim iş yerimde yaz döneminde full time olarak çalışıp (haftada 45 saat) 5500.35 tl asgari ücret alıyordum. ekim ayının ilk haftası (3-4-5-6-7 sinde) full time çalıştım (45 saati tamamladım). Ardından geri kalan 3 hafta boyunca işverenim haftalık çalışma saatimizi bir arkadaşımla birlikte 45 saat olacak şekilde tamamlattı (ben 20 saat arkadaşım 25 saat). Yani ben haftada 20 saat (salı 4.5 saat çarşamba 6.5 saat cumrt 9 saat) olmak üzere 60 saat çalıştım ve part time olarak gösterdi. Sorum şu: işverenim maaşımızı hesaplarken ilk hafta 5 diğer haftalarda 3 gün x 3 çalıştım olarak gösterip 183×14 günden 2556 TL yatırdı. Part time ücret hesaplaması yapılırken aylık ücret/çalışma saati şeklinde mi hesaplanıyor? yoksa sigorta yatırılan güne göre mi?

  Cevapla
  • Merhaba. Sayfamızda Part Time ücret hesaplama konusunda bir yazımız var. İlgili yazımızda ücretlerin nasıl hesaplandığı hakkındaki tüm ayrıntılara erişebilirsiniz.

   Cevapla
 2. Selam ben özel sektörde asgari ücretle çalışıyorum extra mesai yaptığım için prime esas ek gösterge normal asgari ücretten daha yüksek yatıyor örnek vercek olursam geçen ay 10.023 tl yatırıldı emekli olduğumda bunun ne gibi bir faydası olacak benim için? emekli maaşım direk bürüt asgari ücret (6471tl) üzerinden mi hesaplanacak yoksa ek kazanç etkili olacak mı? Teşekkürler

  Cevapla
 3. Merhaba Ömer bey ben bir iş anlaşması yapmak üzereyim işveren burut 8500 teklif ettiler şuan net maaş olarak nekadar net ücret alicagimi bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusun uz

  Cevapla
 4. Merhaba, ocak 1 den itibaren 25,57 brüt saat ücreti olan bir kişi için, net maaş hesaplaması nasıl yapılıyor?
  Net ne kadar çıkıyor?

  Cevapla
   • Nasıl yani? 2022 için açıklanan asgari ücretin brütü 22,24 değil mi? Ocak bir itibariyle benim saat ücretim de 25,57 ye çıkmış olacak. Nasıl altında kalıyor açıklayabilir misiniz lütfen?

    Cevapla
    • Pardon 22,24 oluyor doğru yanlış hesapladım kusura bakmayın. Sizin 22,24 TL’ye kadar olan kısım gelir vergisine tabi olmayacak. Aradaki kısım için gelir vergisi kesintisi yapılacak.

     Cevapla
 5. Benim maaşım 3bin tl aylık her ay 3bin tl alıyorum kümülatif gelir vergimi bilmiyorum 7aydırda çalışıyorum iş veren maaş bodromuda her ay vermiyor maaş bodrosunu isteyip te alıncada kümülatif gelir vergim yazmıyor ne yapmam lazım

  Cevapla
 6. hocam tekrardan merhaba sizden bir ricam olacak,18 haziranda emeklilik başvurusunu yaptım sistemde 3400 civarı gözüküyor işe çıkış giriş yaptık saat ücretim 35,55 olarak konuştuk elime net gececek para 5750 olarak söylendi emekli maaşımdan da kesinti yapılırmı rica etsem bilgi verebilirmisiniz

  Cevapla
 7. Yüzde 60 engelliyim kamu kurumunda çalışıyorum kurum maaş hesaplama yaparken bazı aylarda engelli derecemi hiç girmemiş bazı aylar 3. Derece den girmiş ve maaşımın yanlış hesapladigini düşünüyorum nasıl hesaplamak gerekli maasimi

  Cevapla
 8. dalgamı geçiyonuz milletle? 1600 lira olan asgari ücret yüzde 20 artışla nasıl 1750 lira oluyor? yıl sonunda dolar 6 liranın üzerinde kalması durumunda net asgari ücret 2 bin liranın altında olamaz olmamalı!

  Cevapla
  • Bizim ki sadece geçmiş yıllar artışlarına ve içinde bulunulan ekonomik duruma göre bir tahmin. Yazıda da tahmini olduğu belirtiliyor zaten. Dalga geçmiyoruz yani.

   Cevapla
Yorum yapın