Brütten Nete 2020

2

Brütten nete hesaplaması asgari ücretin belli olması ile birlikte netleşti. Hem işverenler hem de çalışanlar için brüt maaş üzerinden net maaşı hesaplamak kafa karıştırıcı olabilmektedir. Asgari ücretli çalışanlar için brüt maaş asgari ücrete göre hesaplanırken diğerleri için ise mevcut kazançları üzerinden brütten nete maaş hesap ediliyor.

Bu yazımızda 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında asgari ücret için brütten nete maaş hesaplaması hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca maaşı brütten fazla olanlar için ise oranları esas alarak kendiniz brütten nete hesaplamayı kolayca yapabilirsiniz.

2020 brütten nete hesaplama

Brüt maaş üzerinden çalışanın net maaşını hesaplamak için kanunen belirlenen oranlarda kesinti yapılması gerekmektedir. Normal çalışanlar için brütten nete maaş hesaplaması yapmak için %14 SGK primi ve %1 oranındaki işsizlik primi kesintisi yapıldıktan sonra toplam tutar brütten çıkarılarak gelir vergisi matrahı  hesaplanır. Gelir vergisi matrahı kümülatif yani toplam olarak hesap edilmeli ve girilen gelir vergisi dilimine göre kesinti yapılmalıdır.

Gelir vergisi matrahı hesap edildikten sonra tabi olunan vergi dilimine göre gelir vergisi kesintisi ve damga vergisi kesintisi de yapıldıktan sonra toplam tutar üzerinden toplam kesintiler çıkarılarak net maaş elde edelir. Elde edilen bu tutar asgari geçim indirimi hariç net maaştır. Bulunan tutara asgari geçim indirimi de eklenerek agi dahil net maaş hesap edilir.

Brütten nete maaş 2020

01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında brütten nete maaş hesaplaması asgari ücret üzerinden aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Brüt  ücret: 2.943,00 TL
 • SSK primi işçi payı ( %14): 412,02 TL
 • İşsizlik primi işçi payı (%1): 29,43 TL
 • Gelir vergisi tutarı:  375,23 TL
 • Damga vergisi (%07,59) : 22,34 TL
 • Asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret: 2.103,98 TL
 • Bekar ve çocuksuz çalışan için asgari geçim indirimi tutarı: 220,73 TL. 

Net asgari ücret asgari geçim indirimi dahil: 2.324,70 TL. 

Emekli çalışan için 2020 brütten nete maaş hesaplaması konusunda ayrıntılı bilgi için hemen https://sgkbilgisi.com/emekli-calisan-asgari-ucret/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kapıcılar için 2020 brüt ve net maaşları öğrenmek ve hesaplama yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/kapici-maasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari ücrete agi dahil mi ?

Yukarıdaki hesaplamadan da görüleceği üzere net olarak ödenmesi gereken asgari ücret bekar ve çocuksuz çalışan için asgari geçim indirimi dahil net asgari ücrettir. Yani açıklanan net ücret agi dahil net ücrettir.

Medeni durumunuz ve çocuk sayınıza göre agi tutarlarına https://sgkbilgisi.com/asgari-gecim-indirimi/ sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Asgari ücret agi hariç

Asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret 01 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında 2.103,98 TL olacaktır.

2020 Asgari ücretin işverene maliyeti hesaplaması

01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihi arası asgari ücretin işverene (tahmini) maliyet hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Aylık brüt ücret: 2.943,00 TL.
 • SGK işveren payı ( %15,5) : 456,16 TL.
 • İşsizlik sigortası primi ( %2) : 58,86 TL.
 • İşverene toplam maliyeti: 3.483,03 TL.

Daha ayrıntılı maliyet hesaplaması, SGDP maliyet hesabı ve konut kapıcısı maliyet hesaplaması konusunda ayrıntıları https://sgkbilgisi.com/sgk-maliyet-hesaplama/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Geçmiş yıllar brüt ve net asgari ücret tutarlarını öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/asgari-ucret/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2020 Asgari ücretle ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. he he

  dalgamı geçiyonuz milletle? 1600 lira olan asgari ücret yüzde 20 artışla nasıl 1750 lira oluyor? yıl sonunda dolar 6 liranın üzerinde kalması durumunda net asgari ücret 2 bin liranın altında olamaz olmamalı!

  1. Ömer Meriç

   Bizim ki sadece geçmiş yıllar artışlarına ve içinde bulunulan ekonomik duruma göre bir tahmin. Yazıda da tahmini olduğu belirtiliyor zaten. Dalga geçmiyoruz yani.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.