Brütten Nete Maaş Hesaplama 2022

14

Brütten nete maaş hesaplaması asgari ücretin belli olması ile birlikte netleşti. Hem işverenler hem de çalışanlar için bürütten nete maaş hesabı kafa karıştıcı olabilmektedir.  Asgari ücretli çalışanlar için brüt maaş asgari ücrete göre hesaplanırken diğerleri için ise mevcut kazançları üzerinden brütten nete maaş hesap ediliyor.

Bu yazımızda brütten nete nasıl hesaplanır konusunda bilgi bulabilir, ayrıca 01 Ocak 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında asgari ücret için brütten nete maaş hesaplaması hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Ayrıca maaşı brütten fazla olanlar için ise oranları esas alarak kendiniz brütten nete hesaplamayı kolayca yapabilirsiniz.

2022 brütten nete hesaplama ( Son Yasal Düzenlemeye Göre )

01 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni gelir vergisi düzenlemesine göre brüt ücreti asgari ücret olarak bildirilenlerden gelir vergisi kesilmeyecek. Bu kişiler gelir vergisi kesintisi yapılmadığından asgari geçim indiriminden yararlanamayacak. Brütü asgariden bildirilen tüm çalışanlar için net asgari ücret 2022 yılında 4253 TL olacak.

Brüt geliri asgari ücret üzerinde olanlar için ise hesaplama yine eski sistemdeki gibi olacak. Bu kişilerden brütü aşan kısım kadar gelir vergisi kesintisi yapılacak ve yine kesilen bu gelir vergisi kesintisi esas alınarak bu kişiler asgari geçim indirimden de yararlanabilecekler. Brüt ücreti asgari ücretten bildirilenler için ise hesaplama adım adım şöyle olacak;

 • Brüt ücret üzerinden her durumda %14 SGK payı ve %1 işsizlik prim payı kesintisi olacak.
 • Brüte kadar olan kısım için gelir vergisi kesintisi olmayacak.
 • Brütü aşan kısım kadar gelir vergisi kesintisi yapılacak ve kişi evli ise ve çocuk varsa yararlanma hakkı olan oran üzerinden gelir vergisinden asgari geçim indirimi sağlanacak.

Bürütten nete maaş hesaplaması 2022

01 Ocak 2022 tarihinden itibaren asgari ücretten gelir vergisi ve damga vergisi kaldırılmıştır. Buna göre 01 Ocak 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında brütten nete maaş hesabı asgari ücret üzerinden aşağıdaki gibi olacaktır.  Brütten nete tablo hesaplanırken brüt asgari ücret esas alınmıştır.

Brüt asgari ücret ₺5.004,50
SGK Payı ( %14) ₺700,63
İşsizlik primi ( %1) ₺50,05
Kesintiler toplamı ₺750,68
Net asgari ücret ₺4.253,83
 • Emekli çalışan için 2022 maaş emekli brütten nete hesaplama ve brütten nete prim hesaplama konusunda ayrıntılı bilgi için hemen brütten nete emekli maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Kapıcılar için 2022 brüt ve net maaşları öğrenmek ve brütten nete ücret hesaplama yapmak için hemen kapıcı maaş brütten nete hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 Asgari ücretin işverene maliyeti hesaplaması

01 Ocak 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihi arası asgari ücretin işverene (tahmini) maliyet hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

Brüt asgari ücret:  ₺5.004,50
İşveren payı ( %15,5) ₺775,70
İşveren işsizlik primi ( %2) ₺100,09
Toplam maliyet ₺5.880,29

Brüt maaş nedir ?

Çalışanın bordrosunda yer alan ve aynı zamanda prime esas kazanç olarak da adlandırılan brüt maaş hiç bir yasal kesinti yapılmamış olan maaştır.

Brütten nete maaş hesaplama formülü

Yukarıda asgari ücret üzerinden brütten nete maaş hesaplama nasıl yapılır konusunda ayrıntılı olarak bilgi verdik. Tabi prime esas kazancı asgari ücretin üzerinde olanlar ise brütte nete maaş hesaplama formülünü araştırmaktalar. Brüt net maaş hesabı formülü kısaca aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Normal çalışan için burutten nete hesaplama formülü= Brüt Asgari Ücret -( %14 SGK Payı+%1 İşsizlik Primi+%15 Gelir Vergisi+%07,59 Damga Vergisi)= Agi hariç net asgari ücret.
 • Brütten nete maaş hesaplama emekli formülü⇒ Brüt Asgari Ücret -( %7,5 SGK Payı+%15 Gelir Vergisi+%07,59 Damga Vergisi)= Agi hariç net asgari ücret.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

14 Yorum
 1. Metehan

  Merhaba Ömer bey ben bir iş anlaşması yapmak üzereyim işveren burut 8500 teklif ettiler şuan net maaş olarak nekadar net ücret alicagimi bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusun uz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biraz hesaplamalar konusunda kafalar karışık. Bir süre beklemeniz lazım Metehan BEY.

 2. Mert Korkmaz

  Merhaba, ocak 1 den itibaren 25,57 brüt saat ücreti olan bir kişi için, net maaş hesaplaması nasıl yapılıyor?
  Net ne kadar çıkıyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Brüt asgari ücret tutarının altında kalıyor sizin saatlik ücretiniz. 2022 yılı için.

   1. Mert Kormaz

    Nasıl yani? 2022 için açıklanan asgari ücretin brütü 22,24 değil mi? Ocak bir itibariyle benim saat ücretim de 25,57 ye çıkmış olacak. Nasıl altında kalıyor açıklayabilir misiniz lütfen?

    1. Ömer Meriç

     Pardon 22,24 oluyor doğru yanlış hesapladım kusura bakmayın. Sizin 22,24 TL’ye kadar olan kısım gelir vergisine tabi olmayacak. Aradaki kısım için gelir vergisi kesintisi yapılacak.

 3. Nermin yılmaz

  Benim maaşım 3bin tl aylık her ay 3bin tl alıyorum kümülatif gelir vergimi bilmiyorum 7aydırda çalışıyorum iş veren maaş bodromuda her ay vermiyor maaş bodrosunu isteyip te alıncada kümülatif gelir vergim yazmıyor ne yapmam lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ayın maaş bordrosunu isteyerek toplam brüt üzerinden kendiniz kümülatif vergi hesabı yapabilirsiniz. Ayrıca işverenin de size bu bilgiyi sunması gerekir.

 4. erdal

  hocam tekrardan merhaba sizden bir ricam olacak,18 haziranda emeklilik başvurusunu yaptım sistemde 3400 civarı gözüküyor işe çıkış giriş yaptık saat ücretim 35,55 olarak konuştuk elime net gececek para 5750 olarak söylendi emekli maaşımdan da kesinti yapılırmı rica etsem bilgi verebilirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortalı çalışanların emekli maaşından bir kesinti yapılmıyor

 5. Fethullah

  Yüzde 60 engelliyim kamu kurumunda çalışıyorum kurum maaş hesaplama yaparken bazı aylarda engelli derecemi hiç girmemiş bazı aylar 3. Derece den girmiş ve maaşımın yanlış hesapladigini düşünüyorum nasıl hesaplamak gerekli maasimi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biraz uzun bir durum burada anlatmam zor. Bir mali müşavir ya da muhasebeci yanına uğrayın hesaplasınlar bence net olarak.

 6. he he

  dalgamı geçiyonuz milletle? 1600 lira olan asgari ücret yüzde 20 artışla nasıl 1750 lira oluyor? yıl sonunda dolar 6 liranın üzerinde kalması durumunda net asgari ücret 2 bin liranın altında olamaz olmamalı!

  1. Ömer Meriç

   Bizim ki sadece geçmiş yıllar artışlarına ve içinde bulunulan ekonomik duruma göre bir tahmin. Yazıda da tahmini olduğu belirtiliyor zaten. Dalga geçmiyoruz yani.