Ücretli Öğretmen Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

3

Ücretli öğretmen sigorta sorgulama ve tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Ücretli öğretmenlik sigortası kapsamında yatan sigorta primleri ile kişinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanma hakkına sahip olabilmekte. Aynı sigorta kapsamında emeklilik primleri de ödendiğinden bu kapsamda ödenen primler emeklilikte de sayılmakta. Eğer hali hazırda ücretli öğretmen olarak çalışıyorsanız ücretli öğretmenlik hesaplama başlıklı yazımızdan ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz. Bu yazımızda ücretli öğretmenlik sigorta var mı, öğretmenler hangi sigortaya bağlı, ücretli öğretmen sigorta hesaplama gibi ücretli öğretmen sigortası hakkında tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Kadrolu öğretmenler hangi sigorta kapsamında sayılırlar ?

Peki öğretmenler hangi sigorta kolu kapsamında sayılır ? Öğretmenlerin sigorta türü çalıştıkları kapsama göre farklılık gösterir. Hatta çoğu kişi 5510 Sayılı Kanunun 4/C maddesi ile 657 sayılı Kanunun 4/c maddesini birbirine karıştırır.

 • Kadrolu öğretmenlerin sigorta bildirimleri 5510 Sayılı Kanunun 4/C bendi kapsamına yani eski adı ile emekli sandığı kapsamında bildirilir.
 • Sözleşmeli öğretmenler ile ücretli öğretmenlerin sigorta bildirimleri ise 5510 Sayılı Kanunun 4/a bendi kapsamında eski adı ile ssk kapsamında bildirilir.

Ücretli öğretmenler hangi sigorta kapsamında sayılırlar ?

Ücretli öğretmenlik sigorta türü konusunda kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Ücretli öğretmen olarak görev yapanların ücretli öğretmen sigortası 5510 Sayılı Kanunun 4/1-a bendi kapsamında eski adı ile SSK kapsamında sigortalı sayılır.

Ücretli öğretmen sigorta girişi nasıl yapılır ?

Ücretli öğretmenler çalışmaya başlaması ile birlikte sigorta girişleri bağlı oldukları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılır.

 • Bu kapsamda en geç çalışmaya başlamadan 1 gün öncesinde sigorta giriş bildirgeleri elektronik ortamda SGK işe giriş bildirgesi uygulaması üzerinden yapılır.
 • Daha sonra her ay için en geç diğer ayın 26’sına göre SGK beyannameleri verilir.

Ücretli öğretmenlik sigorta sorgulaması nasıl yapılır ?

Sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını, bu kapsamda ne kadar prim gün sayısı ⇒bildirimi olduğunu, sağlık sigortanızın açılıp açılmadığını e-devletten sorgulayabilirsiniz.

 • Prim gün sayısını sorgulamak ve sigorta günlerinizi öğrenmek için buradan e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz ⇒ öğretmen sigorta primleri sorgulama.
 • Sağlıktan yararlanıp yararlanamadığınız sorgulamak için buradan e-devlet ile giriş yapabilirsiniz ⇒ ücretli öğretmenlik sağlıktan yararlanma sorgulama.
 • Eğer sorgulama sonucu “Provizyon Alabilir, Müstehaktır ” yazıyorsa sağlıktan yararlanabilirsiniz anlamına gelir. Akdi durumda sağlığınızın kapalı olduğu anlamına gelir.

Ücretli öğretmenlik sigorta borçlanması yapabilir mi ?

ücretli öğretmen prim gün sayısı çalıştıkları ek ders süreleri esas alınarak bildirilir. Çalışılan her 7,5 saat 1 güne karşılık gelir. Toplamda her ay ortalama 15-22 arasında gün bildirimi yapılır. Ücretli öğretmenlerin 30 günden eksik kalan süreleri daha sonra ya da emeklilikte maalesef borçlanma hakları bulunmamakta.

Ücretli öğretmenin sigortası artık tam yatıyor mu ?

Ücretli öğretmenlerin sigortası ay içerisinde girilen ders saatleri esas alınarak kısmi olarak yatırılıyor. Her 7,5 saatlik çalışma 1 prim günü olarak şekilde prim bildirimleri yapılmaktadır.  Sigorta bildirimleri ücretli öğretmenlik maaşı hesaplandıktan ve ödendikten sonra yapılmaktadır.

Ücretli öğretmen eksik sigorta tamamlama hakkı var mı ?

Ücretli öğretmenlerin sigorta tamamlaması hakkı eskiden “06-Kısmi İstihdam” kodu ile bildirim yapılırken takip eden ayın sonuna kadar başvurulması durumunda vardı. Ancak son düzenleme ile 30 günden az süreler “07  Puantaj kodu” ile bildirildiğinden bu sürelerin takip eden ayın sonuna kadar ya da sonrasında borçlanılması maalesef mümkün bulunmamakta.

Ücretli öğretmen hastalanırsa ne olur ?

Bildiğiniz gibi ücretli öğretmenler her ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen sürede girdikleri ders saatinin ek ders ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden maaş ödemelerini alırlar. Fiili olarak derse girilmediğinde ek ders kesilir ve bu süreler için maaş ödenmez. Rapor alındığında da bu böyle olur.

Hastalanarak geçici iş göremezlik raporu alanların maaşında raporlu olduğu süre kadar kesinti yapılır. Eğer bu kişilerin rapor aldığı tarihten önceki son 1 sene içerisinde adına ödenmiş en az 90 günlük ssk primi varsa bu kişilere SGK tarafından rapor parası ödenir. Hemen rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret ederek iş göremezlik ödemesini nasıl, nereden ve ne kadar alabileceğiniz konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

3 Yorum
 1. Ali DAĞLI

  Teşekkürler bilgileriniz icin

 2. Ali DAĞLI

  1997_1998 yıllarında ücretli öğretmenlik yaptım sigorta yapmamışlar nasil bir yol izlemeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Büyük ihtimalle sizin hizmetler emekli sandığı. Yapmanız gereken ücretli öğretmenlik yaptığınız okulun bağlı olduğu Milli eğitim Müdürlüğü’ne başvurmak. Buradan bir hizmet belgesi alın. Sonrasında Ankara’ya SGK Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na işlenmesi için göndermeniz gerekebilir.