Ücretli Öğretmen Sigorta Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

0

Ücretli öğretmen sigorta sorgulama ve tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Ücretli öğretmenlik sigortası kapsamında yatan sigorta primleri ile kişinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanma hakkına sahip olabilmekte. Aynı sigorta kapsamında emeklilik primleri de ödendiğinden bu kapsamda ödenen primler emeklilikte de sayılmakta. Eğer hali hazırda ücretli öğretmen olarak çalışıyorsanız ücretli öğretmenlik hesaplama başlıklı yazımızdan ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz. Bu yazımızda ise sigortalılık durumları hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Öğretmenler hangi sigorta kapsamında sayılırlar ?

Öğretmenlerin sigorta türü çalıştıkları kapsama göre farklılık gösterir. Hatta çoğu kişi 5510 Sayılı Kanunun 4/C maddesi ile 657 sayılı Kanunun 4/c maddesini birbirine karıştırır.

  • Kadrolu öğretmenlerin sigorta bildirimleri 5510 Sayılı Kanunun 4/C bendi kapsamına yani eski adı ile emekli sandığı kapsamında bildirilir.
  • Sözleşmeli öğretmenler ile ücretli öğretmenlerin sigorta bildirimleri ise 5510 Sayılı Kanunun 4/a bendi kapsamında eski adı ile ssk kapsamında bildirilir.

Ücretli öğretmen sigorta girişi nasıl yapılır ?

Ücretli öğretmenler çalışmaya başlaması ile birlikte sigorta girişleri bağlı oldukları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılır. Giriş işlemleri E-bildirge V2 uygulaması üzerinden yapılmakta. Adım adım girişin nasıl yapılacağı konusunda bilgileri E bildirge v2 Nedir, İptal/Ek Bildirge Girişi sayfamızda bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik sigorta sorgulaması nasıl yapılır ?

Sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını, bu kapsamda ne kadar prim gün sayısı ⇒bildirimi olduğunu, sağlık sigortanızın açılıp açılmadığını e-devletten sorgulayabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik sigorta borçlanması

ücretli öğretmen prim gün sayısı çalıştıkları ek ders süreleri esas alınarak bildirilir. Çalışılan her 7,5 saat 1 güne karşılık gelir. Toplamda her ay ortalama 15-22 arasında gün bildirimi yapılır. Ücretli öğretmenlerin 30 günden eksik kalan süreleri daha sonra ya da emeklilikte maalesef borçlanma hakları bulunmamakta.

Ücretli öğretmen eksik sigorta tamamlama hakkı var mı ?

Ücretli öğretmenlerin sigorta tamamlaması hakkı eskiden “06-Kısmi İstihdam” kodu ile bildirim yapılırken takip eden ayın sonuna kadar başvurulması durumunda vardı. Ancak son düzenleme ile 30 günden az süreler “07  Puantaj kodu” ile bildirildiğinden bu sürelerin takip eden ayın sonuna kadar ya da sonrasında borçlanılması maalesef mümkün bulunmamakta.

Ücretli öğretmen hastalanırsa ne olur ?

Bildiğiniz gibi ücretli öğretmenler her ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen sürede girdikleri ders saatinin ek ders ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden maaş ödemelerini alırlar. Fiili olarak derse girilmediğinde ek ders kesilir ve bu süreler için maaş ödenmez. Rapor alındığında da bu böyle olur.

Hastalanarak geçici iş göremezlik raporu alanların maaşında raporlu olduğu süre kadar kesinti yapılır. Eğer bu kişilerin rapor aldığı tarihten önceki son 1 sene içerisinde adına ödenmiş en az 90 günlük ssk primi varsa bu kişilere SGK tarafından rapor parası ödenir. Hemen rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret ederek iş göremezlik ödemesini nasıl, nereden ve ne kadar alabileceğiniz konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik sigorta işlemleri hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.