Ücretli Öğretmen Sigorta Sorgulama & Eksik Sigorta Tamamlama

Ücretli öğretmen sigorta sorgulama ve tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Ücretli öğretmenlik sigortası kapsamında yatan sigorta primleri ile kişinin kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanma hakkına sahip olabilmekte. Aynı sigorta kapsamında emeklilik primleri de ödendiğinden bu kapsamda ödenen primler emeklilikte de sayılmakta.

Eğer hali hazırda ücretli öğretmen olarak çalışıyorsanız ücretli öğretmenlik hesaplama başlıklı yazımızdan ne kadar maaş alabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz. Bu yazımızda ücretli öğretmenlik sigorta var mı, öğretmenler hangi sigortaya bağlı, ücretli öğretmen sigorta hesaplama gibi ücretli öğretmen sigortası hakkında tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlikte sigorta var mı?

Evet, ücretli öğretmenler 5510 Sayılı Kanun’un 4/1-a eski adı ile SSK kapsamında sigortalı sayılırlar.

Kadrolu öğretmenler hangi sigorta kapsamında sayılırlar?

Peki öğretmenler hangi sigorta kolu kapsamında sayılır ? Öğretmenlerin sigorta türü çalıştıkları kapsama göre farklılık gösterir. Hatta çoğu kişi 5510 Sayılı Kanunun 4/C maddesi ile 657 sayılı Kanunun 4/c maddesini birbirine karıştırır.

 • Kadrolu öğretmenlerin sigorta bildirimleri 5510 Sayılı Kanunun 4/C bendi kapsamına yani eski adı ile emekli sandığı kapsamında bildirilir.
 • Sözleşmeli öğretmenler ile ücretli öğretmenlerin sigorta bildirimleri ise 5510 Sayılı Kanunun 4/a bendi kapsamında eski adı ile ssk kapsamında bildirilir.

Ücretli öğretmenler hangi sigorta kapsamında sayılırlar?

Ücretli öğretmenlik sigorta türü konusunda kafa karışıklığı yaşanmaktadır. Ücretli öğretmen olarak görev yapanların ücretli öğretmen sigortası 5510 Sayılı Kanunun 4/1-a bendi kapsamında eski adı ile SSK kapsamında sigortalı sayılır.

Ücretli Öğretmen sigorta girişini kim yapar?

Ücretli öğretmenlik yapılan yere göre değişebiliyor. Bazı yerlerde okullar kendileri yaparken bazı yerlerde ise tüm işlemler bağlı olunan Milli eğitim Müdürlüğü Muhasebe birimleri tarafından yapılmaktadır.

Ücretli öğretmen sigorta girişi nasıl yapılır?

Ücretli öğretmenler çalışmaya başlaması ile birlikte sigorta girişleri bağlı oldukları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılır.

 • Bu kapsamda en geç çalışmaya başlamadan 1 gün öncesinde sigorta giriş bildirgeleri elektronik ortamda SGK işe giriş bildirgesi uygulaması üzerinden yapılır.
 • Daha sonra her ay için en geç diğer ayın 26’sına göre SGK beyannameleri verilir.

Ücretli öğretmenlik sigorta sorgulaması nasıl yapılır?

Sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını, bu kapsamda ne kadar prim gün sayısı bildirimi olduğunu, sağlık sigortanızın açılıp açılmadığını ücretli öğretmenlik sigorta sorgulama e-devlet menüsünden yapabilirsiniz.

 • Prim gün sayısını sorgulamak ve sigorta günlerinizi öğrenmek için buradan e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz ⇒ öğretmen sigorta primleri sorgulama.
 • Sağlıktan yararlanıp yararlanamadığınız sorgulamak için buradan e-devlet ile giriş yapabilirsiniz ⇒ ücretli öğretmenlik sağlıktan yararlanma sorgulama.
 • Eğer sorgulama sonucu “Provizyon Alabilir, Müstehaktır ” yazıyorsa sağlıktan yararlanabilirsiniz anlamına gelir. Akdi durumda sağlığınızın kapalı olduğu anlamına gelir.

Ücretli öğretmenlik sigorta borçlanması yapabilir mi?

Ücretli öğretmen prim gün sayısı çalıştıkları ek ders süreleri esas alınarak bildirilir. Çalışılan her 7,5 saat 1 güne karşılık gelir. Toplamda her ay ortalama 15-22 arasında gün bildirimi yapılır. Ücretli öğretmenlerin 01.03.2011 tarihi ve sonrasında 30 günden az bildirilen süreleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurarak borçlanma ve 30 güne tamamlama hakları bulunmaktadır.

Ücretli öğretmenin sigortası artık tam yatıyor mu?

Ücretli öğretmenlerin sigortası ay içerisinde girilen ders saatleri esas alınarak kısmi olarak yatırılıyor. Her 7,5 saatlik çalışma 1 prim günü olarak şekilde prim bildirimleri yapılmaktadır.  Sigorta bildirimleri ücretli öğretmenlik maaşı hesaplandıktan ve ödendikten sonra yapılmaktadır.

Ücretli öğretmen eksik sigorta tamamlama hakkı var mı?

Ücretli öğretmenlerin sigorta tamamlaması hakkı eskiden “06-Kısmi İstihdam” kodu ile bildirim yapılırken takip eden ayın sonuna kadar başvurulması durumunda vardı. Ancak son düzenleme ile 30 günden az süreler “07  Puantaj kodu” ile bildirildiğinden bu sürelerin takip eden ayın sonuna kadar ya da sonrasında borçlanılması maalesef mümkün bulunmamakta.

Ücretli öğretmen hastalanırsa ne olur?

Bildiğiniz gibi ücretli öğretmenler her ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen sürede girdikleri ders saatinin ek ders ile çarpılması sonucu bulunan tutar üzerinden maaş ödemelerini alırlar. Fiili olarak derse girilmediğinde ek ders kesilir ve bu süreler için maaş ödenmez. Rapor alındığında da bu böyle olur.

Hastalanarak geçici iş göremezlik raporu alanların maaşında raporlu olduğu süre kadar kesinti yapılır. Eğer bu kişilerin rapor aldığı tarihten önceki son 1 sene içerisinde adına ödenmiş en az 90 günlük ssk primi varsa bu kişilere SGK tarafından rapor parası ödenir. Hemen rapor parası hesaplama sayfamızı ziyaret ederek iş göremezlik ödemesini nasıl, nereden ve ne kadar alabileceğiniz konularında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

1990 ile 1993 arasında ücretli öğretmenlik yaptım sigorta başlangıcım yok

Özellikle EYT süreci ile birlikte bu soru bana çok sorulmaya başlanmıştı. Fiili olarak öğretmenlik yaptıysanız ücretli öğretmen SGK girişi kanunen zorunludur ve o dönem için sigortanız yapılmıştır. SGK hizmet dökümünde sorgulama yaptığınızda görünmüyorsa yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Öncelikle ücretli öğretmenlik yapmış olduğunuz dönemlerle alakalı okulun bağlı olduğu Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ücretli öğretmenlik yaptığına dair belge alın.
 • Daha sonra bu yazı ile çalıştığınız okulun bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bir dilekçe ile başvurun.
 • SGK hizmetleri işledikten sonra artık bu girişleri sistemde görebilirsiniz.

1999 yılında ücretli öğretmenlik

1999 yılında ücretli öğretmenlik sigorta kapsamı 4/1-a yani eski adı ile SSK idi. Eğer SGK hizmet dökümünde ilgili yıla ait hizmetleriniz görünmüyorsa Milli Eğitim Müdürlüğü’nden hizmet belgesi alarak dilekçe ile SGK’ya başvurabilir ve hizmetlerinizi işletebilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik sigorta başlangıcı sayılır mı?

Evet, ücretli öğretmenlik kapsamında uzun vade yani emeklilik sigorta primi de ödenir. Dolayısıyla bu kapsamdaki işe giriş emeklilikte giriş olarak sayılır. EYT kapsamında da ücretli öğretmenlik başlangıcı giriş olarak sayılmaktadır.

Ücretli öğretmen sigorta kaç gün yatar?

Ücretli öğretmenler bildiğiniz üzere ders saati karşılığında ücret alır. Sigortaları da yine girdikleri ders saati esas alınarak toplam ders saati 7,5’a bölünerek bildirilecek gün sayısı hesaplanır. Örneğin haftada 30 saat derse giren bir öğretmen ayda ortalama 120 saat derse girer. Bu durumda 120/7,5=16 gün sigorta bildirilir.

Vekil öğretmenlik sicil numaramı nasıl öğrenebilirim?

Bildiğiniz gibi vekil öğretmen sigorta kolu eskiden emekli sandığı kapsamında ödeniyordu. Bunlar sistemde görünmemekte. Bunların işlenmesi için hizmet belgesi alınarak SGK-Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na dilekçe ile başvurularak hizmetlerin sisteme işletilmesi gerekmektedir.

Ücretli öğretmen SGK hangi kanuna tabi?

5510 Sayılı SGK Kanunu’nun 4/1-a bendi kapsamında sigortalı sayılırlar.

Ücretli öğretmen SGK 4c’li mi?

Hayır, SGK Kanunu’na göre 4/1-a kapsamında sigortalı sayılırlar.

3/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ücretli Öğretmen Sigorta Sorgulama & Eksik Sigorta Tamamlama” üzerine 56 yorum
 1. Merhaba.devlette 3.5 yıl ücretli öğretmenlik yaptım.fakat bir çok ayda eksik gün kısmında puantaj kayıtları ,kısmı istihdam ve ya hicbirsey yazmayan aylar var. Ben bu eksik günlerimi borçlanabilir muyum?

  Yanıtla
 2. Ömer bey merhaba, 13.09.1999 yılında vekil öğretmenlik başlangıcımı Hitap’a meb işledi.Sgk artık görebilecekmiş. 1996 yılında da lise staj başlangıcım mevcut. 4A olarak 3000 gün prim ödemişliğim var. 2 çocuğum içinde doğum borçlanması yapıcam. Eyt den faydalanma imkanım hiçbir şekilde yok mu ? Emeklilik için başka nasıl bir yol izleyebilirim? Çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 3. Ben 1997/98/99 yıllarında ücretli öğretmen olarak görev yaptım fakat o dönem kimseye sigorta yapılmamış şimdi EYT den faydalanmak adına geriye yönelik hizmet tespiti yaptırabilirmiyim yaş ve diğer şartlarım uyuyor

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigorta yapılmıştır ama SGK sistemlerine işlenmemiştir bence. Ücretli öğretmenlik yaptığınız okulun bağlı olduğu Milli Eğitim Müdürlüğü’nden buna dair belgeleri alarak SGK’ya başvurmanız gerekmektedir.

   Yanıtla
 4. Merhaba eşimde 1998 1999 yılları arasında ücretli öğretmenlik yaptı.maas bordolari var ama ssk giriş başlangıç yok..is mahkeme gitsek 10 12 yıl uzar diyorlar neyapabiliriz teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. Mahkemeye gerek yok. Bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü’nden buna dair bir yazı alın. Bu yazıyı aldıktan sonra SGK’ya bir dilekçe ile başvurun. SGK yazı ve dilekçenizi esas alarak bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü’nden hizmet ister ve bu hizmetleri işler.

   Yanıtla
   • Omer bey hizmet belgesi dediğiniz evrak badil bir belge bizim elimizde ki birdrolarda sadece gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi var ssk ile lgilu hiçbir kesinti yok.okul mudurunun tarihlerde okulunda calustigima dair yazisi var bordolarda asli gibi damgali..hizmet belgesi olarak bu belgeler yeterlimi…cok teşekkür ederim

    Yanıtla
 5. 28 eylül 1999 tarihli ucretli ogretmenlik evraklarını sigortaya gönderdim.onaylanirsa eylül ayını borclanip hizmet başlangıcını 1 eylül yapabilirmiyim.

  Yanıtla
  • 28 eylül 1999 olarak sigorta girişimi kabul edildi.askerligi 2000 yılında yaptım.eylul ayı eksik günlerimi borclanabilirmiyim

   Yanıtla
   • Ücretli öğretmenler o ayki eksik gunlerini borclanarak 30 güne tamamlayabiliyorlarmi benim 28 eylül olan başlangıcını 1 eylüle cekemiyormuyuz

    Yanıtla
    • Evet borçlanma yapılabiliyor. Ama eskiye dönük yapılamıyor maalesef. Örneğin 2023/Mart ayı için Nisan sonuna kadar başvurup tamamlanabiliyor. Sizin o tarihlere tamamlama hakkınız bulunmamakta

     Yanıtla
 6. merhaba. benim de 96 – 98 yılları arasında bir vekil öğretmenlik yapmışlığım var. görev yaptığım okulun kayıtlarını millli eğitimden istedim sigorta başlangıcım için fakat okul yıkıldığı için başka bir okulda olduğunu söylediler. o okula gidince milli eğitime verilen cevapta personel kayıtlarının olmadığını bildirdiler. elimde sadece o dönem öğretmenlik yaptığıma dair şahit olarrak öğrenci ve öğretmen var nasıl bir yol izlemeliyim?

  Yanıtla
 7. Merhaba, 2004-2008 yılları arası ücretli öğretmenlik yaptım.4 yıllık görev süresi karşılığı 540 gün primim yatırılmış.Eksik kalan günleri borçlanmak istiyorum fakat aradaki yaz tatillerini ödeyebiliyor muyum acaba?Neticede sömestr, bayram vs.tatiller 30 güne tamamlanırken ödeniyorsa yaz tatillerini de ödeyebiliyor olmam gerekmez mi sizce?

  Yanıtla
 8. Merhabalar 1998 – 1999 eğitim öğretim yılında MEB’a bağlı okullarda ek ders karşılığı ücretli öğretmenlik yaptım ama hiçbir şekilde sigorta girişimin ve başlangıcım yapılmadığını fark ettim. Nasıl bir yol izlemeliyim acaba?

  Yanıtla
  • Merhaba. Muhtemelen yapılmıştır ama sistemde görünmüyordur. Çalıştığınız yerden bir hizmet belgesi alarak SGK’ya bir dilekçe verin. Onlar işler sisteme.

   Yanıtla
 9. ÖMER BEY MERHABA; EYT KAPSAMINDA ÜCRETLİ ÖĞRETMELİKTE EKSİK YATIRILAN PRİMLERİN BORÇLANMA YOLU İLE YATIRILABİLECEĞİ BİLGİSİ VAR DOĞRUMUDUR EĞER YATIRILABİLİYOR İSE NASIL BİRYOL İZLEMEM GEREKİYOR.

  Yanıtla
  • kanun maddesi: 5510 sayılı Kanunun Geçici 31 inci maddesi uyarınca 25 Şubat 2011 tarihinden öncesine ait eksik günleri borçlanabilirsiniz

   Yanıtla
   • Merhaba ,
    Ben konuyla ilgili CİMER’e başvurdum.Görev yaptığım ilçe MEB den. CİMER aracılığıyla şahsıma verilen cevap şu yönde : ” Geriye dönük sigorta tamamlama UZMAN veya USTA ÖĞRETİCİ statüsünde çalışanları kapsamakta olup, ÜCRETLİ ÖĞRETMEN leri kapsamamaktadır.”
    Açıkçası bana hiç tatmin edici gelmedi bu yanıt..Bu sebepten hala araştırmalara devam ediyorum.

    Yanıtla
 10. Iyi gunler Meric bey,
  1997 -2001 yillari arasinda meb e bagli okullarda ucretli ogretmenlik yaptim. Ama hic bir sekilde o tarihlerde sgk kaydi yok.
  Ilce Mili Egitime dilekce verdim. Rssmi olarak o yillarda calistigim 3 okuldan detayli bordro ders saati vs ayrintili dokuman belgeler aldim.sgk ya gittim belgelerin var ama biz islemeyiz mahkemeye verin diyor. Mahkeme uzun surer Kamu denetciligi kurumu yada cimere gondersem bir sonuc alabilirmiyim? O tarihlerde sigorta yapilmamasi normalmi?

  Yanıtla
  • Merhaba. Hizmet belgeleri ve dilekçe ile SGK’ya başvuracaksınız. SGK bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğünden aylık prim bildirgeleri ve dört aylık bordoları talep edip işleyecek. Süreç bu şekilde olacak. SGK biz yapmıyoruz diyemez. Resmi belge var elinizde. Ayrıca dava açmanızı gerektirecek bir durum bulunmamaktadır.

   Yanıtla
  • mehmet bey iyi günler eşimde sizin durumuz gibi…nasıl bir yol izlediniz bizde neyapmamız gerekiyor siz neyaptınız teşekkür ederim

   Yanıtla
 11. 1998 yılında vekil öğretmenlik yaptım. 3 yıl boyunca çalıştım. Sonra atamam oldu. Ama vekil öğretmenlik yaptığım sürelerde sigorta girişimi yapmadılar. O yıllarda sigortasız çalışıyordu tüm vekil öğretmenler trajikomik şekilde. Benim gibi çok öğretmen var öyle çalışan. Sigortasız öğretmen çalıştırarak devletin suç işlemiş olması gerekiyor. Dava açılamaz mı geçmiş yıllara ait bu yapılan yanlış uygulama ile ilgili? Hak dilekçe ile alınabilir mi basitçe?

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigortasız çalıştırma diye bir şey olmaz. Yanlışınız var. Bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü’nden hizmet belgesi talep edin bence. Alabilirseniz o hizmet belgesi ve bir dilekçe ile SGK’ya başvurun. Alamazsanız dava açın. Sigortasız çalıştırma olmaz.

   Yanıtla
 12. Merhaba ..1999 yılında Kayseri ili Pınarbaşı ilçesinde ücretli öğretmen olarak çalışmama rağmen sigorta başlangıcı yapılmamış. .Pınarbaşı Milli Eğitim Müdürlüğünden Hizmet Belgesi aldım ve Ankara SGK Daire Başkanlığına göndermeme rağmen . İş Mahkemesine başvurmanız gerekmektedir şeklinde cevap geldi. .Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz.

  Yanıtla
  • Merhaba. Hizmet belgesini almışsınız zaten ne iş mahkemesi. Trajikomik gerçekten:). Okulun bağlı olduğu SGK’ya bir dilekçe ve elinizdeki belgelerle başvurun. Onlar ilçe Milli Eğitimden aylık prim bildirgesi ve 4 aylık bordro isteyecekler. Onları işleyecekler hepsi bu kadar. Ankara’lık bir iş yok.

   Yanıtla
  • hakan bey rahatsız ettim özür dilerim eşimde sizin durumunuzda ücretli öğretmenlik yapmış.sigorta başalngıcı yok siz hangi yolları izlediniz..teşekkür ederim

   Yanıtla
 13. Selam 2007-2008-2009 yıllarında farklı anaokularda usta öğretici olarak çalıştım. Eksik yatan prim günlerimi satın alma hakkım varmı.

  Yanıtla
  • Merhaba. Sigorta çalıştığı saat esas alınarak hesaplanmakta ve bildirilmektedir. Dolayısıyla çalışmadığınız zamanlarda prim ödenmez. Raporlu süreler için de sigorta primi ödenmez.

   Yanıtla
 14. Merhabalar,1993-1994 yılların arasında ücretli öğretmenlik yaptım sigortamı yapmamışlar. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  Yanıtla
  • Merhaba. O yıllar ücretli öğretmen sigortası 4c yani emekli sandığı kapsamında ödenmekteydi. Çalıştığınız Milli Eğitim Müdürlüğü’nden hizmet belgesi alarak bunu bir dilekçe ile SGK-Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na göndermeniz halinde hizmetleriniz işlenir ve T.C. numaranızla sorgulama yaptığınızda görüntülenir.

   Yanıtla
 15. 1993 ile1995 yılları arasında ders saat ücretli öğretmenlik yaptım.Bu yılları sigorta başlangıcı saydırabilir miyim?Mümkün oluyorsa bunun için ne yapmalıyım.Teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Tabi ki sigorta primleriniz ödendiyse sayılır. Bağlı olduğunuz ilçe milli eğitim müdürlüğünden yazı alarak SGK’ya başvurmanız ve bu süreleri işletmeniz gerekiyor.

   Yanıtla
  • Merhaba. Büyük ihtimalle sizin hizmetler emekli sandığı. Yapmanız gereken ücretli öğretmenlik yaptığınız okulun bağlı olduğu Milli eğitim Müdürlüğü’ne başvurmak. Buradan bir hizmet belgesi alın. Sonrasında Ankara’ya SGK Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na işlenmesi için göndermeniz gerekebilir.

   Yanıtla
  • ali bey iyi günler rahatsız ettim.eşimde sizin durumunuzda siz nasıl bir yol izlediniz sorununuzu çözebildinizmi teşekkür ederim

   Yanıtla
Yorum yapın