Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplama 2020

0

Ücretli öğretmen maaş hesaplaması belirlenen ek ders ücretleri üzerinden yapılmaktadır. Ücretli öğretmenlik yapanların maaşları ay içerisinde girdikleri toplam ders saatinin ilgili çalışma dönemi için belirlenen ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunuyor.

Ücretli öğretmenlerin maaşları 2020/Ocak ayından sonra zamlı tutar üzerinden ödenecek. Bu yazımızda güncel ek ders tutarları konusunda bilgi bulabilir ve girmiş olduğunuz ders saati esas alınarak maaş hesaplaması yapabilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar ?

Ücretli öğretmenlerin maaşları genelde ayın 15-20’si arasında ödenmektedir. Bazı yerlerde 20’sinden sonrasını da bulabilmektedir. Geç yatmasının sebebi ayın bitiminin beklenmesi ve ek ders çalışma saatlerinin Milli Eğitim Müdürlükleri’ne geç iletilmesi.

Şöyle anlatayım. Kamu Kurumlarında ay başı her ayın 15’i ay sonu da 14’üdür. Yani herhangi bir ayda çalıştığınız saatler en erken ayın 15’inde Milli Eğitime bildirilmekte. Hal böyle olunca da hesaplamaların yapılması, maaşların onaylanması ve bankaya gönderilmesi v.s. süreci uzamakta.

Ücretli öğretmenlerin maaşı yatacak mı ?

Bildiğiniz üzere Koronavirüs tedbirleri kapsamında 2020/Nisan ayı ara tatili Mart ayına çekilmiş ve okullarda 23 Mart 2020 tarihinden itibaren uzaktan eğitime geçilmiştir. Eğer uzatılmaz ise bu durum 30 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat ALBAYRAK’tan ücretli öğretmenleri sevindirecek müjdeli haber 01 Nisan 2020 tarihinde Twitter hesabından yaptı. Yapılan açıklamaya göre uzaktan eğitim süresi boyunca ücretli öğretmenlere maaş ödemesine devam edilecek ve maaşları tam olarak ödenecek.

16 Mart 2020-20 Mart 2020 tarihleri arası ara tatil olduğundan bu süreler için maaş ödemesi yapılmayacak. Uzaktan eğitime başlanan 23 Mart 2020 tarihinden itibaren maaşların ödemesi yapılacak. Buna göre ücretli öğretmenlerin 2020/Nisan ayında 23.03.2020-14.04.2020 tarihleri arasında 17 günlük ödeme yapılacak. Her gün 6 saat çalışmış olacak kabul edilecekler. Böylece 2020/Nisan ücretli öğretmen maaşı yaklaşık olarak 1780 lira olacak.

Ayrıca Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğretici olarak çalışanlar ile Kuran kurslarında öğretici olarak çalışanlar da 2020/Nisan’da maaşlarını alabilecekler.

Ücretli öğretmen maaşları neden geç yatıyor ?

Malumunuz kadrolu ve sözleşmeli öğretmen maaşları ile kadrolu tüm memurların maaşları ayın 15’inde ödenmekte. Ancak ücretli öğretmenler için bu durum geçerli olamamakta. Zira ücretli öğretmenin maaş hesaplaması ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen sürede girmiş olduğu ders saatine göre hesaplandığından ilgili okul tarafından girilen ders saatlerine ilişkin puantaj kaydı en erken ayın 15’inde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletilebiliyor.

Puantajların ayın 15’i itibariyle verilmesi, bunların hesaplanması ve maaşların bankaya gönderilmesi de genel olarak 3-4 gün sürdüğünden maaşlar ayın 20’si civarında ödeniyor.

Ücretli öğretmen maaşları hangi bankaya yatıyor ?

Öğretmen maaşlarının ödendiği banka her ile göre farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin maaş alacakları bankalar İl bazında Milli Eğitim Müdürlüğü’nün anlaşma sağladığı bankalar aracılığı ile ödenmektedir. Bu yüzden ücretli öğretmenlik hakkı çıkanları zaten ilçe milli eğitim müdürlüğü maaş alacağı bankaya yönlendirmekte ve buradan hesap açtırmasını talep etmektedir.

Ücretli öğretmenler işsizlik maaşı alabilir mi ?

Ücretli öğretmenler işsizlik priminden muaftır. Öğretmenlik süresi boyunca adlarına işsizlik primi ödemesi yapılmadığından ücretli öğretmenlik sona erdiğinde de işsizlik maaşından yararlanamazlar. Ancak ücretli öğretmenlikten önce ssk varsa maaş bazı istisnai şartlar durumunda alınabilmekte. İşsizlik maaşı detaylı şartlarını öğrenmek ve maaş hesaplaması yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/issizlik-maasi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik maaş düzenlemesi 2020

Milli Eğitim Bakanı Sayın M.Ziya Selçuk geçen sene öğretmen maaşlarında düzenleme yapılacağı, maaşların iyileştirileceği açıklamasında bulunmuştu. Ancak şu an için bu konuda somut bir adım atılmadı.

Ücretli öğretmenlik maaş hesaplama

Yukarıda da belirttiğimiz üzere hesaplama belirlenen ek ders ücretinin toplam girilen ders saati ile çarpılması şeklinde yapılıyor.

Ücretli öğretmen maaş hesaplama 2020

01 Ocak 2020 tarihinden itibaren ek ders ücretleri zamlanacak. Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri 01 Ocak 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında 17,50 TL olacak. 01 Temmuz 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ise 19.00 lira olacaktır. Bu durumda ay içerisinde tam olarak yani 120 saat derse giren bir ücretli öğretmen maaşı 2020 yılında aylık olarak 2200 TL civarında olacaktır.

Ücretli öğretmen maaşları son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ücretli öğretmen ek ders ücreti

01 Ocak 2020-30 Haziran 2020 tarihleri arasında 17,50 TL, 01 Temmuz 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ise 19 lira olacaktır.

Ücretli öğretmen maaş hesaplama programı 2020

Ay içerisinde girmiş olduğunuz ders saatini bize yorum kısmından yazın ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayalım. Programdan hesaplamada sorun yaşandığı ve günlük ek ders ücretleri farklılık gösterdiği için hesaplama programını kaldırdık.

Ücretli öğretmenlerin SGK prim günü

Malumunuz ücretli öğretmenlerin SGK’ya bildirilen prim gün sayısı 30 tam gün üzerinden değil de ay içerisinde çalıştıkları gün sayısının 7,5 ile bölünmesi sureti ile bulunan gün sayısı kadar bildiriliyor. Bunun sebebi ise özel bir yönetmelik. Bu yönetmelik değişmediği sürece bildirimler 30 günden az yapılmaya devam edecektir.

Ücretli öğretmen maaş bordrosu

Maaş bordrosu özellikle kredi işlemleri için bankalar tarafından istenmektedir. Bordroyu online olarak e devlet ya da başka bir platform üzerinden maalesef alma şansınız yok. Ücretli öğretmen maaş bordronuzu  bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

Ücretli öğretmen GSS

Ay içerisinde prim gün sayısının 20’den az bildirildiği dönemlerde eğer bakmakla yükümlü olarak eşiniz, anneniz, çocuklarınız v.s. üzerinden aktif sosyal güvenceniz yoksa 30 günden eksik kalan kısmı Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödeyerek tamamlamak zorundasınız. Diyelim ki 2020/Nisan ayı SGK gün sayınız 16 ve bakmakla yükümlü olarak herhangi bir güvenceniz yok. Bu durumda 14 günü de Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödeyerek 30 güne tamamlamanız gerekiyor.Eğer prim gün sayısı bildirimi 20 günden fazla ise problem yok.

Aylık güncel GSS sigorta primlerini öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/genel-saglik-sigortasi-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşları neden yatmadı 2020

Yukarıda da belirttiğimiz gibi maaş ödemeleri yapılırken okuldan gelecek ek ders saatleri beklendiğinden maaşların ödemesi ayın 20’sine kadar sarkabilmekte. Gecikme sebebine ilişkin bilgiyi bağlı Milli Eğitim Müdürlüğünden alabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.