Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplama 2022

22

Ücretli öğretmen maaş hesaplaması belirlenen ek ders ücretleri üzerinden yapılmaktadır. Ücretli öğretmenlik yapanların maaşları ay içerisinde girdikleri toplam ders saatinin ilgili çalışma dönemi için belirlenen ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunuyor.. Bu yazımızda güncel ek ders tutarları konusunda bilgi bulabilir ve girmiş olduğunuz ders saati esas alınarak maaş hesaplaması yapabilir ayrıca ücretli öğretmen maaşı ne zaman yatar, ücretli öğretmenlik ücret hesaplaması nasıl yapılır gibi konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar ?

Konu hakkında en sık sorulan soru ücretli öğretmenlik maaşı ne zaman yatar olmaktadır. Ücretli öğretmenlerin maaşları genelde ayın 15-20’si arasında ödenmektedir. Bazı yerlerde 20’sinden sonrasını da bulabilmektedir. Geç yatmasının sebebi ayın bitiminin beklenmesi ve ek ders çalışma saatlerinin Milli Eğitim Müdürlükleri’ne geç iletilmesi.

Şöyle anlatayım. Kamu Kurumlarında ay başı her ayın 15’i ay sonu da 14’üdür. Yani herhangi bir ayda çalıştığınız saatler en erken ayın 15’inde Milli Eğitime bildirilmekte. Hal böyle olunca da hesaplamaların yapılması, maaşların onaylanması ve bankaya gönderilmesi v.s. süreci uzamakta.

Ücretli öğretmen maaşları neden geç yatıyor ?

Malumunuz kadrolu ve sözleşmeli öğretmen maaşları ile kadrolu tüm memurların maaşları ayın 15’inde ödenmekte. Ancak ücretli öğretmenler için bu durum geçerli olamamakta. Zira ücretli öğretmenlik hesaplaması ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen sürede girmiş olduğu ders saatine göre hesaplandığından ilgili okul tarafından girilen ders saatlerine ilişkin puantaj kaydı en erken ayın 15’inde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletilebiliyor.

Puantajların ayın 15’i itibariyle verilmesi, bunların hesaplanması ve maaşların bankaya gönderilmesi de genel olarak 3-4 gün sürdüğünden maaşlar ayın 20’si civarında ödeniyor.

Ücretli öğretmen maaşları hangi bankaya yatıyor ?

Öğretmen maaşlarının ödendiği banka her ile göre farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin maaş alacakları bankalar İl bazında Milli Eğitim Müdürlüğü’nün anlaşma sağladığı bankalar aracılığı ile ödenmektedir. Bu yüzden ücretli öğretmenlik hakkı çıkanları zaten ilçe milli eğitim müdürlüğü maaş alacağı bankaya yönlendirmekte ve buradan hesap açtırmasını talep etmektedir.

Ücretli öğretmenler işsizlik maaşı alabilir mi ?

Ücretli öğretmenler işsizlik priminden muaftır. Öğretmenlik süresi boyunca adlarına işsizlik primi ödemesi yapılmadığından ücretli öğretmenlik sona erdiğinde de işsizlik maaşından yararlanamazlar. Ancak ücretli öğretmenlikten önce ssk varsa maaş bazı istisnai şartlar durumunda alınabilmekte. İşsizlik maaşı detaylı şartlarını öğrenmek ve maaş hesaplaması yapmak için hemen  işsizlik ödeneği alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik maaş düzenlemesi 2022

Milli Eğitim Bakanı Sayın M.Ziya Selçuk geçen sene ücretli öğretmen maaş düzenlemesinin yapılacağı, maaşların iyileştirileceği açıklamasında bulunmuştu. Ancak şu an için bu konuda somut bir adım atılmadı.

Ücretli öğretmenlik maaş hesaplama 2022

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ücretli öğretmen maaşı hesaplaması belirlenen ek ders ücretinin toplam girilen ders saati ile çarpılması şeklinde yapılıyor.

 • Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri 01 Ocak 2022-tarihi ile 30 Haziran 2022 tarihleri arasında ücretli öğretmenlik ders saat ücreti 27.58 TL olacak.
 • 01 Temmuz 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında ücretli öğretmen saat ücreti 29,99 lira olacaktır.
 • Bu durumda ay içerisinde tam olarak yani 120 saat derse giren birisi için ücretli öğretmenlik maaşları 2022 yılında aylık olarak 3309,00 TL civarında olacaktır.
 • Ücretli öğretmen maaşları son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ücretli öğretmen ek ders ücreti ne kadar ?

01 Ocak 2022-30 Haziran 2022 tarihleri arasında ücretli öğretmen ders saati 27,58 TL, 01 Temmuz 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında ise 29,99  lira olacaktır.

Ücretli öğretmen maaş hesaplama programı 2022

Ay içerisinde girmiş olduğunuz ders saatini bize yorum kısmından yazın ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayalım. Programdan hesaplamada sorun yaşandığı ve günlük ek ders ücretleri farklılık gösterdiği için hesaplama programını kaldırdık.

Ücretli öğretmenlerin SGK prim günü nasıl hesaplanır ?

Malumunuz ücretli öğretmenlerin SGK’ya bildirilen prim gün sayısı 30 tam gün üzerinden değil de ay içerisinde çalıştıkları gün sayısının 7,5 ile bölünmesi sureti ile bulunan gün sayısı kadar bildiriliyor. Bunun sebebi ise özel bir yönetmelik. Bu yönetmelik değişmediği sürece bildirimler 30 günden az yapılmaya devam edecektir.

Ücretli öğretmen maaş bordrosu nasıl alınır ?

Maaş bordrosu özellikle kredi işlemleri için bankalar tarafından istenmektedir. Bordroyu online olarak e devlet ya da başka bir platform üzerinden maalesef alma şansınız yok. Ücretli öğretmen maaş bordronuzu  bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

Ücretli öğretmen GSS öder mi ?

Ay içerisinde prim gün sayısının 20’den az bildirildiği dönemlerde eğer bakmakla yükümlü olarak eşiniz, anneniz, çocuklarınız v.s. üzerinden aktif sosyal güvenceniz yoksa 30 günden eksik kalan kısmı Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödeyerek tamamlamak zorundasınız. Diyelim ki 2022/Nisan ayı SGK gün sayınız 16 ve bakmakla yükümlü olarak herhangi bir güvenceniz yok. Bu durumda 14 günü de Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödeyerek 30 güne tamamlamanız gerekiyor. Eğer prim gün sayısı bildirimi 20 günden fazla ise problem yok. Aylık güncel GSS sigorta primlerini öğrenmek için hemen gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşları neden yatmadı 2022

Yukarıda da ayrıntılı olarak değindiğimiz gibi maaşlar ayın 15’inden sonra ödenir. Girilen ders saatinin gelmesi beklenir. Buna istinaden ücretli maaş hesaplaması yapılır ve bu yüzden genelde yatması ayın 20’sini bulabilir.

Ücretli öğretmen hangi vergi diliminde yer alır ?

Ücretli öğretmenlerin brüt maaşları üzerinden de gelir vergisi kesintisi yapılır. Kesinti birinci vergi diliminden yani %15’lik dilimden yapılır. Zaten vergiye tabi olacak brüt maaşları ikinci vergi dilimleri için belirlenen sınıra ulaşmadığından tüm eğitim dönemi boyunca vergiye tabi matrah üzerinden %15 oranında gelir vergisi kesilir.

Halk eğitim maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan usta öğretici maaş hesaplaması da ayın 15’i ile 14’ü arasında geçen sürede girilen ders saati toplamı belirlenen ek ders ücreti ile çarpılmak sureti ile yapılmaktadır. Bildiğiniz gibi devlet memurları da usta öğretici olarak çalışabilmekte. Haftalık en fazla 10 ve ayda da en fazla 40 saat olmak üzere çalışabilmekteler.  Bunun dışında kadrolu halk eğitim öğretmen maaşları ise aylık ve ilave olarak ek ders ücreti üzerinden hesaplanmaktadır.

Halk eğitim usta öğretici maaşları ne zaman yatar ?

Halk Eğitim merkezlerinde usta öğretici olarak çalışanlar için maaş hesaplaması her ayın 15’i ile 14’ü arasında geçen sürede girmiş oldukları ders sayısı ek ders saat ücreti ile çarpılmak sureti ile ödenmekte. Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğretici olarak görev alanların maaşları bu yüzden ayın 15’inden sonra yatar ve en geç ayın 20’sine kadar ödenmiş olur.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

22 Yorum
 1. büşra

  7 şubatta ücretli öğretmenliğe başladim nöbet de veriliyor bu ay ne kadar maaş alicam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7-14 şubat arası için ödeme yapılacak size. Bu tarihler arasında kaç saat derse girdiyseniz ek ders saat ücreti ile çarparak ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabilirsiniz.

 2. Şahika

  Merhaba ben 10 şubatta ücretli öğretmenliğe başladım. Maaş yine 15’inde yatar mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 10-14 şubat arası girdiğiniz ders saatleri esas alınarak hesaplanır ve maaş ödenir.

 3. Ketevan

  Bir aydan fazla geçti maşim yatmadi HEM OGRETMENİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaşlar 15’inden sonra ayın 20’sine kadar yatar. Yatmadıysa ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşün.

 4. Merve

  Merhaba. Meslek lisesinde ücretli öğretmenim usta öğreticilik yapıyorum ve haftalık 30 saat ders veriyordum artık 40 saat ders vereceğim. Maaşım ne kadar olur acaba???

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Günlük ek ders ücretleri sayfamızda mevcut. Buna göre hesaplama yapabilirsiniz.

 5. Rukiye

  Normalde ucretli ogretmenlık maasımı ayın 15 inden alıyorum. 15 hazıran 2 temmuz arası maasım yıne ayın yanı temmuzun 15 inde mı yatar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Rukiye HANIM. O tarihe varmadan ödenir diye tahmin ediyorum. Ama bazı Müdürlükler ayın 15’inden sonra da ödeme yapabilmekte.

 6. Ayşe

  Merhaba özel eğitim sınıfında ücretli öğretmenlik yapacağım ücretler aynı mı oluyor acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet aynı olması gerek. Bir farklılık yok.

 7. Ejder

  Asgari indirim 217 iken benim maas hesaplamam 70 ile hesaplandi. Neden yapildi ve yanlislik var mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam anlayamadım sorunuzu. Eğer ücretli öğretmen maaşını soruyorsanız asgari ücret gibi hesap edilmiyor.

   1. Ketevan

    Aynen. Hic bir zamanda aydan aya yatmaz.birde aralik sonuna dogru yatti massim. Aradan bir ay geçti maşim yatmadi

 8. Adenm

  Bir halttan haberiniz yok ücretli maaşları 15-20 arası yatmaz uydurmayın ay sonun da bildirilir, eskiden 5-6 da yatarken şimdi 10 nu geçiyor. yani hiç 30 günde bir ödeme yapılmıyor 40 -45 güne uzuyor. Bu parayı bankada mı işletiyorlar 10-15 gün bilinmez ama kadrolunun yatarken ücretlinin yatmaması düşündürücü

  1. Ömer Meriç

   Sizin çalıştığınız okulun bağlı olduğu müdürlük geç ödüyor olabilir. Herkes aynı zamanda ödemiyor. Eşim de ücretli öğretmen. Her ayın en geç 17 sinde maaşı ödeniyor. Bence kendinizi ve bağlı olduğunuz müdürlüğü biraz sorgulayın. Sorun sizde de olabilir.

  2. gizem

   halk eğitim ücretli usta öğretici ders ucreti ne kadar Temmuz Ağustos 2021 dönemi için?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba Gizem HANIM. Şu anda elimde güncel tutarlar yok maalesef.

  3. Ketevan

   Aynen. Hic bir zamanda aydan aya yatmaz

 9. Hülya

  Köyde birleştirilmiş bir sınıfta ücretli öğretmenlik yapıyorum girdigim ders sayısını iki katı olarak mı hesaplamalıyım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır 2 katı hesaplanmaz. Yine normal ders saati olarak hesaplamanız gerekir.