Ücretli Öğretmen Maaş Hesaplama 2020

0

Ücretli öğretmen maaş hesaplaması belirlenen ek ders ücretleri üzerinden yapılmaktadır. Ücretli öğretmenlik yapanların maaşları ay içerisinde girdikleri toplam ders saatinin ilgili çalışma dönemi için belirlenen ek ders ücreti ile çarpılması sonucu bulunuyor.. Bu yazımızda güncel ek ders tutarları konusunda bilgi bulabilir ve girmiş olduğunuz ders saati esas alınarak maaş hesaplaması yapabilir ayrıca ücretli öğretmen maaşı ne zaman yatar, ücretli öğretmenlik ücret hesaplaması nasıl yapılır gibi konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşları ne zaman yatar ?

Konu hakkında en sık sorulan soru ücretli öğretmenlik maaşı ne zaman yatar olmaktadır. Ücretli öğretmenlerin maaşları genelde ayın 15-20’si arasında ödenmektedir. Bazı yerlerde 20’sinden sonrasını da bulabilmektedir. Geç yatmasının sebebi ayın bitiminin beklenmesi ve ek ders çalışma saatlerinin Milli Eğitim Müdürlükleri’ne geç iletilmesi.

Şöyle anlatayım. Kamu Kurumlarında ay başı her ayın 15’i ay sonu da 14’üdür. Yani herhangi bir ayda çalıştığınız saatler en erken ayın 15’inde Milli Eğitime bildirilmekte. Hal böyle olunca da hesaplamaların yapılması, maaşların onaylanması ve bankaya gönderilmesi v.s. süreci uzamakta.

Ücretli öğretmen maaşları neden geç yatıyor ?

Malumunuz kadrolu ve sözleşmeli öğretmen maaşları ile kadrolu tüm memurların maaşları ayın 15’inde ödenmekte. Ancak ücretli öğretmenler için bu durum geçerli olamamakta. Zira ücretli öğretmenlik hesaplaması ayın 15’i ile diğer ayın 14’ü arasında geçen sürede girmiş olduğu ders saatine göre hesaplandığından ilgili okul tarafından girilen ders saatlerine ilişkin puantaj kaydı en erken ayın 15’inde Milli Eğitim Müdürlüğü’ne iletilebiliyor.

Puantajların ayın 15’i itibariyle verilmesi, bunların hesaplanması ve maaşların bankaya gönderilmesi de genel olarak 3-4 gün sürdüğünden maaşlar ayın 20’si civarında ödeniyor.

Ücretli öğretmen maaşları hangi bankaya yatıyor ?

Öğretmen maaşlarının ödendiği banka her ile göre farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin maaş alacakları bankalar İl bazında Milli Eğitim Müdürlüğü’nün anlaşma sağladığı bankalar aracılığı ile ödenmektedir. Bu yüzden ücretli öğretmenlik hakkı çıkanları zaten ilçe milli eğitim müdürlüğü maaş alacağı bankaya yönlendirmekte ve buradan hesap açtırmasını talep etmektedir.

Ücretli öğretmenler işsizlik maaşı alabilir mi ?

Ücretli öğretmenler işsizlik priminden muaftır. Öğretmenlik süresi boyunca adlarına işsizlik primi ödemesi yapılmadığından ücretli öğretmenlik sona erdiğinde de işsizlik maaşından yararlanamazlar. Ancak ücretli öğretmenlikten önce ssk varsa maaş bazı istisnai şartlar durumunda alınabilmekte. İşsizlik maaşı detaylı şartlarını öğrenmek ve maaş hesaplaması yapmak için hemen  işsizlik ödeneği alma şartları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik maaş düzenlemesi 2020

Milli Eğitim Bakanı Sayın M.Ziya Selçuk geçen sene ücretli öğretmen maaş düzenlemesinin yapılacağı, maaşların iyileştirileceği açıklamasında bulunmuştu. Ancak şu an için bu konuda somut bir adım atılmadı.

Ücretli öğretmenlik maaş hesaplama 2020

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ücretli öğretmen maaşı hesaplaması belirlenen ek ders ücretinin toplam girilen ders saati ile çarpılması şeklinde yapılıyor.

  • Ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri 01 Ocak 2020 tarihi ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında ücretli öğretmenlik ders saat ücreti 17,50 TL olacak.
  • 01 Temmuz 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ücretli öğretmen saat ücreti 19.00 lira olacaktır.
  • Bu durumda ay içerisinde tam olarak yani 120 saat derse giren birisi için ücretli öğretmenlik maaşları 2020 yılında aylık olarak 2200 TL civarında olacaktır.
  • Ücretli öğretmen maaşları son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Ücretli öğretmen ek ders ücreti ne kadar ?

01 Ocak 2020-30 Haziran 2020 tarihleri arasında ücretli öğretmen ders saati 17,50 TL, 01 Temmuz 2020-31 Aralık 2020 tarihleri arasında ise  19 lira olacaktır.

Ücretli öğretmen maaş hesaplama programı 2020

Ay içerisinde girmiş olduğunuz ders saatini bize yorum kısmından yazın ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayalım. Programdan hesaplamada sorun yaşandığı ve günlük ek ders ücretleri farklılık gösterdiği için hesaplama programını kaldırdık.

Ücretli öğretmenlerin SGK prim günü nasıl hesaplanır ?

Malumunuz ücretli öğretmenlerin SGK’ya bildirilen prim gün sayısı 30 tam gün üzerinden değil de ay içerisinde çalıştıkları gün sayısının 7,5 ile bölünmesi sureti ile bulunan gün sayısı kadar bildiriliyor. Bunun sebebi ise özel bir yönetmelik. Bu yönetmelik değişmediği sürece bildirimler 30 günden az yapılmaya devam edecektir.

Ücretli öğretmen maaş bordrosu nasıl alınır ?

Maaş bordrosu özellikle kredi işlemleri için bankalar tarafından istenmektedir. Bordroyu online olarak e devlet ya da başka bir platform üzerinden maalesef alma şansınız yok. Ücretli öğretmen maaş bordronuzu  bağlı olduğunuz Milli Eğitim Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

Ücretli öğretmen GSS öder mi ?

Ay içerisinde prim gün sayısının 20’den az bildirildiği dönemlerde eğer bakmakla yükümlü olarak eşiniz, anneniz, çocuklarınız v.s. üzerinden aktif sosyal güvenceniz yoksa 30 günden eksik kalan kısmı Genel Sağlık Sigortası kapsamında prim ödeyerek tamamlamak zorundasınız. Diyelim ki 2020/Nisan ayı SGK gün sayınız 16 ve bakmakla yükümlü olarak herhangi bir güvenceniz yok. Bu durumda 14 günü de Genel Sağlık Sigortası kapsamında ödeyerek 30 güne tamamlamanız gerekiyor.Eğer prim gün sayısı bildirimi 20 günden fazla ise problem yok. Aylık güncel GSS sigorta primlerini öğrenmek için hemen gss primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli öğretmen maaşları neden yatmadı 2020

Yukarıda da ayrıntılı olarak değindiğimiz gibi maaşlar ayın 15’inden sonra ödenir. Girilen ders saatinin gelmesi beklenir. Buna istinaden ücretli maaş hesaplaması yapılır ve bu yüzden genelde yatması ayın 20’sini bulabilir.

Ücretli öğretmen hangi vergi diliminde yer alır ?

Ücretli öğretmenlerin brüt maaşları üzerinden de gelir vergisi kesintisi yapılır. Kesinti birinci vergi diliminden yani %15’lik dilimden yapılır. Zaten vergiye tabi olacak brüt maaşları ikinci vergi dilimleri için belirlenen sınıra ulaşmadığından tüm eğitim dönemi boyunca vergiye tabi matrah üzerinden %15 oranında gelir vergisi kesilir.

Halk eğitim maaş hesaplaması nasıl yapılır ?

Halk Eğitim Merkezlerinde çalışan usta öğretici maaş hesaplaması da ayın 15’i ile 14’ü arasında geçen sürede girilen ders saati toplamı belirlenen ek ders ücreti ile çarpılmak sureti ile yapılmaktadır. Bildiğiniz gibi devlet memurları da usta öğretici olarak çalışabilmekte. Haftalık en fazla 10 ve ayda da en fazla 40 saat olmak üzere çalışabilmekteler.  Bunun dışında kadrolu halk eğitim öğretmen maaşları ise aylık ve ilave olarak ek ders ücreti üzerinden hesaplanmaktadır.

Halk eğitim usta öğretici maaşları ne zaman yatar ?

Halk Eğitim merkezlerinde usta öğretici olarak çalışanlar için maaş hesaplaması her ayın 15’i ile 14’ü arasında geçen sürede girmiş oldukları ders sayısı ek ders saat ücreti ile çarpılmak sureti ile ödenmekte. Halk Eğitim Merkezlerinde usta öğretici olarak görev alanların maaşları bu yüzden ayın 15’inden sonra yatar ve en geç ayın 20’sine kadar ödenmiş olur.

2021’de ücretli öğretmen maaşları ne kadar olacak ?

2021’de hem 01 Ocak hem de 01 Temmuz 2021 tarihi itibariyle ücretli öğretmenlerin ek ders ücretleri zamlanacak. Memur maaş zammı belirlendiğinde ücretli öğretmenlerin 2021 güncel maaş tutarları konusunda yukarıda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.