Öğretmen Maaşları Ne Kadar 2022**Güncel Zamlı**

Öğretmen maaşları sık araştırılan konuların başında gelmektedir. Ülkemizde hem devlette hem de özelde binlerce kişi öğretmen olarak çalışmaktadır. Özellikle öğretmenlik bölümünü tercih edecekler ile yeni mezun olup atama bekleyenlerin en çok araştırdıkları konu başında öğretmenlerin maaşı ne kadar sorusu gelmektedir. Bu yazımızda hem devlette hem de özel okulda öğretmen maaşı ile kolejler ve dershanelerde branşlara göre öğretmen maaşları konusunda bilgi verilecektir.

2022 öğretmen maaşı ne kadar oldu ?

Kamuda öğretmen maaşları kadrolu ve sözleşmeli olmasına göre belirlenir ve genellikle maaş hesaplamaları 657 Sayılı Kanun esas alınarak gerçekleştirilir. Ayrıca Devlette çalışanlara net maaşa ilave olarak ders ve kurs ödemeleri de yapılır.

Özelde ise kolejler ve dershaneler gibi eğitim kurumlarında maaşlar Kamuya göre daha farklı kriterlere göre belirlenir. Özelde en önemli kriter tecrübe, mesleğinde iyi olması ve en önemlisi de donanımlı olması. Çünkü insanlar eğitime para verdiklerinde çok daha kaliteli bir eğitim beklerler. Bu yüzden de özele yapılan seçimler Kamuya alıma göre daha fazla Liyakat esas alınarak belirlenir. Aşağıda ayrı başlıklar halinde branşlar esasında güncel maaş tutarları hakkında bilgi verilecektir.

Sınıf öğretmeni maaşı ne kadar?

Ülkemizde en çok kadrosu olan öğretmen gruplarından birisi sınıf öğretmenleridir. Devlette sınıf öğretmenliği maaşları 2022 yılında güncel zamla beraber 01 Temmuz 2022 itibariyle net 9.953 TL’dir. Ek ders ücretleri ve kurslar ile birlikte Kamuda ortalama sınıf öğretmenliği maaşı 10500-11000 TL civarındadır. Özelde ise özel okul sınıf öğretmeni maaşları yeni mezunlar için 2022 yılında net ortalama 5500-6000, tecrübeliler için ise net ortalama 7500-8000 TL arasında değişmektedir.

Kadrolu öğretmen maaşı ne kadar ödeniyor?

Aslında kadrolu ya da sözleşmeli fark etmeksizin Kamuda ödenen maaşlar aşağı yukarı aynıdır. Bekar ve çocuğu olmayan bir kadrolu öğretmen maaşı 2022 yılı için net 9.953,00 TL olarak ödenmektedir. Ek dersler ve ilave ödemelerle kadrolu öğretmen maaşları 2022 yılında ortalama olarak 10.500-11.000 TL civarında gerçekleşmektedir.

2022 sözleşmeli öğretmen maaşları ne kadar ?

Devlete yapılan son alımların tamamı artık sözleşmeli olarak yapılmaktadır. Bu yüzden sözleşmeli öğretmen maaşları büyük önem arz etmektedir. 2022 yılında göreve ilk defa başlayacak bir sözleşmeli öğretmene ödenecek en düşük net sözleşmeli öğretmen maaşı 9.953,00 TL olmaktadır. Ek dersler ve evlilik ya da çocuk durumu da göz önünde bulundurulduğunda ortalama maaş 10.500-11.000 TL net olarak ödenebilmektedir.

En düşük öğretmen maaşı ne kadar ?

2022 yılında devlette göreve başlayan yeni öğretmene ödenen en düşük net maaş 9.953,00 TL’dir. Bu maaş hem sözleşmeli hem de kadrolu öğretmen için geçerli olan en düşük maaş tutarıdır. Özel sektörde de yeni mezunlara bu civarda maaş ödenmektedir. Deneyim ve donanıma bağlı olarak daha yüksek aylık tutarları da ödenebilmektedir.

Rehber öğretmen maaşları ne kadar ( pdr maaşları 2022 )?

Rehber öğretmenler hem devlette hem de özel okullar, kolejler ve dershaneler için önemli öğretmenlik kadroları arasında yer almaktadır. Yönlendirme ve rehberlik tüm öğrenciler için büyük önem arz eder. Devlette 2022 yılı için en düşük rehber öğretmen maaşı 9.953,00 TL olarak ödenmektedir. Ek dersler ve ilave ödemelerle ortalama pdr maaşı 10.500-11.0000 TL olmaktadır.  Ancak kolejlerde, özel okul ve diğer özel eğitim kurumlarında ise 2022 yılında ortalama net rehber öğretmeni maaşı 7000-8000 TL aralığındadır.

Temel lise öğretmen maaşları ne kadar ?

2022 yılında temel lise öğretmen maaşları devlette en düşük 9.953,00 TL olarak ödenmektedir. Lise öğretmenleri orta öğretime göre daha fazla ek ders ve hafta sonu kursları aldıklarından genellikle devlette net ortalama maaşları 10.500-11.000 TL civarındadır. 2022 yılı için özel lise öğretmen maaşları ortalama 8000 TL’den başlamakta ve 10.000 TL üzerine çıkabilmektedir.

İngilizce öğretmeni maaşı 2022

2022 yılı için bekar ve çocuksuz İngilizce öğretmenliği maaşı ortalama 9.953,00 TL’dir. Ek dersler ve ilave ödemeler, kurslar ile birlikte ödenecek net maaş tutarı 2022 yılı için 10.500-11.000 TL civarında olmaktadır. 

Kolej öğretmen maaşları 2022

Kolejlerde ve diğer özel eğitim kurumlarında kolejlerde öğretmen maaşları deneyim, bilgi düzeyi ve tabi ki liyakata göre belirlenmektedir. İyi öğretmene ve tabi ki veliler tarafından da tercih sebebi olarak görülen öğretmenlere Kolejler yüksek maaşlar ödeyebilmektedir. Kolejlerde çalışan öğretmenlere ödenen maaşlar oldukça değişkendir. Belirlenen taban bir maaş tutarı bulunmamaktadır.

Ortalama olarak belirtirsek 2022 yılında kolej öğretmenleri ve özel okul öğretmen maaşları 7000 TL civarındadır. Tabi bu koleje göre ve öğretmenin donanımına göre farklılık gösterir. Ortalama bir kolejde öğretmen maaşları belirtmek gerekirse 10000 TL civarında maaş ödendiğini söyleyebiliriz.

Özel okullarda öğretmen maaşları ne kadar ?

Tecrübeli ve işinde iyi olan öğretmenler özel okullarda devlete göre daha yüksek özelde öğretmen maaşları alabilmekte. Ancak yeni mezun olup özel okulda yeni çalışmaya başlamış ve tecrübesiz olanlar için özel okul maaşlarının aynı ödendiğini ve aynı şeyi söylemek ne yazık ki mümkün değil. Ortalama olarak değerlendirdiğimizde özel okul öğretmen ücretleri 2022 yılında aylık olarak 5500 TL’den başlamakta ve özel sektör öğretmen maaşları 10.000 TL gibi rakamlara göre yükselebilmektedir.

Etüt merkezi öğretmen maaşları ne kadar ?

Özellikle dershanelerin kapatılması ile birlikte etüt merkezlerine olan ilgi de artmıştır. Buralarda çalışan öğretmenlere genellikle sabit bir maaştan ziyade ders başına ücret ödenmektedir. Bu yüzden Etüt merkezleri öğretmen maaşları şu kadardır demek mümkün değildir . 2022 yılı ortalama verilerine göre değerlendirme yapacak olursak ortalama etüt merkezi maaşları yani dershane öğretmen maaşlarının 7000-8000 TL arasında olduğunu söylemek mümkün.

Final okulları öğretmen maaşları ne kadar ?

Final okulları ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından birisidir. Bünyesinde birçok öğretmene iş imkanı sağlayan bu Kurumlardaki öğretmenlere ödenen final dershanesi öğretmen maaşları da devletteki maaşlar esas alındığında oldukça iyi seviyededir. 2022 yılında Final okullarında çalışan bir öğretmenin ortalama en düşük net final okulları öğretmen maaşı değişiklik gösterse de 7000-8000 TL aralığındadır.

Bahçeşehir koleji öğretmen maaşları ne kadar ?

Bahçeşehir kolejleri Türkiyede en fazla öğretmen çalıştıran eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Yeni başlayanlara ödenen özel okulda öğretmen maaşları tutarı asgari ücret seviyesinde olurken tecrübeli ve eski kadroya ödenen maaşlar daha yüksek olabilmektedir. Burada 2022 yılında ilk defa göreve başlayan ve yeni mezun birisine ödenen net maaş ortalama 5.500,00 TL olmaktadır.

Doğa koleji öğretmen maaşları 2022

Doğa kolejlerinde de göreve ilk defa başlayan, yeni mezun ve tecrübesiz öğretmene asgari ücretin biraz üzerinde maaş ödemesi yapılmaktadır. Tecrübelilere daha ve yönetici pozisyonunda olanlara tabi ki daha yüksek maaş ödemesi gerçekleştirilmektedir. 2022 yılı için net özel öğretmen maaşları tutarı en düşük ortalama 5.500,00 TL civarındadır.

Bilfen öğretmen maaşları 2022

Bilfen de Türkiye’deki önemli ve Kurumsal eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Yeni mezunlara ödenen maaşlar asgari ücrete yakın olsa da eski ve deneyimli öğretmene kamuya göre daha yüksek maaş ödenmektedir. İlk defa burada başlayan yeni mezun öğretmen özel okul öğretmen maaşı 2022 yılı için net 5500-6000 TL arasında olmaktadır. Tecrübelilere ise daha yüksek maaşlar ödenmektedir.

Uğur okulları öğretmen maaşları 2022

Uğur okullarında işe yeni başlayan yeni mezun öğretmen maaşları 2022 yılında ortalama 5500-6000 TL net olarak ödenmektedir. Eğer eski kadro ise ve en önemlisi tecrübeli ise tabi daha yüksek maaş ödenmektedir.

Ted koleji öğretmen maaşları 2022

Ted koleji öğretmen maaşları ülkemizde bu alanda çok araştırılan konuların başında gelmektedir. TED ülkemizin önemli ve Kurumsal eğitim merkezlerinden birisidir. Tabi özel sektör olduğunda ödenecek maaşlar farklılık gösterebilmektedir. Genellikle yeni başlayan öğretmenlere asgari ücretin biraz üzerinde bir maaş ödenmektedir. Bu tutar 2022 yılı için 5500-6000 TL arasındadır. Tecrübeye göre ödenecek maaşlar 7000-8000 TL ortalama ödenmektedir. 

 

Öğretmenler ne kadar kazanıyor?

Devlette ve özelde ilkokul öğretmeni maaşı ve diğer öğretmenlere ödenecek maaşlar farklılık göstermektedir. Devlette Kanuna göre belirlenirken özelde ise tecrübe esas alınarak maaşlar ödenmektedir. Yazımızda hem devlet hem de özel sektör için ilkokul öğretmen maaşı ve diğer meslek öğretmenleri için güncel maaşlar belirtilmiştir.

İlkokul öğretmenleri ne kadar maaş alıyor?

Sınıf öğretmen maaşı 2022 yılında devlette net olarak 9.960 TL, ek ücretler ile birlikte 10.000 TL civarındadır. Özel sektörde ise 5500 TL civarındadır.

Özel okullar yazın maaş veriyor mu?

Bu sorunun net bir cevabı yoktur. Yazın maaş ödeyen de var ödemeyen de. Genellikle yazın ve eğitimin olmadığı dönemlerde sözleşme askıya alınmakta ve maaş ödemesi yapılmamaktadır.

Orta okul öğretmenleri ne kadar maaş alıyor?

2022 yılı için ortaokul branş öğretmen maaşı devlette net 9.960,00 TL, ek dersler ve ücretler ile birlikte ise 10.500 TL civarında olmaktadır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Öğretmen Maaşları Ne Kadar 2022**Güncel Zamlı**” üzerine 12 yorum
 1. Kusura bakmayın ama genelleme yapabilecek kadar araştırma yapmamışsınız. Bahsettiğiniz ücretler İstanbul sınırları içerisinde doğru olabilir belki emin değilim fakat başka hangi şehre giderseniz gidin bu rakamlarla karşılaşmanız mümkün değil. Final kurumları o parayı ancak 2 sene sonra verir şuan Ankara geneli için konuşayım özel okullarda ortalama öğretmen ücreti gelecek sene için 5.500 6.500 aralığı. Ocak 1 den itibaren geçerli olacak ücret bu demişsiniz cevapta ama yapılan sözleşmeler ocaktan itibaren geçerli olmadığı için öyle ahım şahım zamlar yapılmadı. Aksine asgariyi alabilmek için aylarca ses yükselttik anca asgariyi aldık. Bunu 5 sene Final Akademi Okullarında çalışan deneyimli bir öğretmen olarak söylüyorum. Buradaki öğretmenler sadece kendi okulunu bilmiyor yüzlerce öğretmenle iletişim halindeyiz yanıltıcı yazı olmuş sizinki.

  Cevapla
  • Görüşünüz için teşekkür ederim Murat BEY. Ama bizim yazımızda belirtilen tutarlar ortalama tutarlar. Zaten net tutarlar değil ve yazımızda defalarca ortalama ya da yaklaşık olduğunu belirtiyoruz ki yanıltıcı olmasın.

   Cevapla
   • Yaklaşık dediğiniz kolej öğretmen maaşları asgari ücret civarında, kurumların çoğunda da asgari ücretin altında. Yorumlarda da uzun araştırmalar sonucu bu yazıyı oluşturduğunuzu yazmışsınız, hayal aleminde yaşıyorsunuz.

    Cevapla
 2. Finalde Öğretmen maaşı 7-8 bin demişsiniz.Gidin öğretmenlerle görüşün.Gerçek rakamları görürsünüz
  ÖĞRETMENLER ÖZEL OKULLARDA ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYOR ,EK DERS ÜCRETİ DENEN BİR ŞEYDE YOK.ÖZEL ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ.EMSAL UYGULAMASIDA KALKTI.

  Cevapla
   • Bu yazıyı yazan arkadaş hiç mi bir özel okulu arayıp da bir öğretmene maaşını sormamis da böyle saçma rakamları uydurmuş tamamen yalan. 15 yıllık yurt dışı mezunu ingilizce öğretmeniyim. Askeri ücret alıyor okuldaki herkes ( tecrübeli tecrübesiz, aşçı işçi, temizlikçi ) hatta güvenlik şirketinden gelen genç mesaiye kalınca bizden çok maaş aliyor. Bizde ek ders yada herhangi bir ek gelir ödeme de yok. Devlet bir taban maaş koymadanda duzelecegimiz yok. Aralık maaşında 2800tl alan yeni mezun öğretmen Ocak maaşını 4253 olarak aldı. Aralık’ta 15 yıllık 3750 TL maaş alan ben ocakta 4253 TL aldım. Yani yeni mezun 1453 TL zam alırken ben sadece 500tl aldım. İnanılmaz bir adaletsizlik var kimi okul herkesin maaşına 1453 TL zammı yansıtmış kimisi de maaşın ne olursa olsun herkesi askeri ücrete sabitlemis

    Cevapla
    • Merhaba Yasin BEY. Bu yazı uzun araştırmalar sonucunda oluşturuldu. Maaşların çoğunlukla asgari ücretin üzerinde ödendiği doğru. Ancak sizin çalıştığınız eğitim Kurumunda asgari ücret ödeniyor diye diğer her yerde de böyle anlamına gelmiyor. Bunu yazmadan önce keşke siz de bir araştırsaydınız. Yüksek rakamlar ödeyen özel okullar da var. Asgari ücret ödeyenler de. Yazımızda zaten bunların ortalama olduğunu belirttik.

     Cevapla
 3. Hangi özel okulları baz aldınız? Hangi kolejleri baz aldınız? Yıllık ücreti 70 bin olan kolejde evet 7.000-10.000 arası olabilir. Kolejleri çoğu yıllık 30.000 TL. Öğretmenlere ödenen asgari ücret. Bunları da ekleyin yazınıza.

  Cevapla
Yorum yapın