Öğretmen Maaşları Ne Kadar 2021

0

Öğretmen maaşları. Ülkemizde hem devlette hem de özelde binlerce kişi öğretmen olarak çalışmaktadır. Özellikle öğretmenlik bölümünü tercih edecekler ile yeni mezun olup atama bekleyenlerin en çok araştırdıkları konu başında öğretmenlerin maaşı ne kadar sorusu gelmektedir. Bu yazımızda hem devlette hem de özel okullar ile kolejler ve dershanelerde branşlara göre öğretmen maaşları konusunda bilgi verilecektir.

2021 öğretmen maaşı ne kadar oldu ?

Kamuda öğretmen maaşları kadrolu ve sözleşmeli olmasına göre belirlenir ve genellikle maaş hesaplamaları 657 Sayılı Kanun esas alınarak gerçekleştirilir. Ayrıca Devlette çalışanlara net maaşa ilave olarak ders ve kurs ödemeleri de yapılır.

Özelde ise kolejler ve dershaneler gibi eğitim kurumlarında maaşlar Kamuya göre daha farklı kriterlere göre belirlenir. Özelde en önemli kriter tecrübe, mesleğinde iyi olması ve en önemlisi de donanımlı olması. Çünkü insanlar eğitime para verdiklerinde çok daha kaliteli bir eğitim beklerler. Bu yüzden de özele yapılan seçimler Kamuya alıma göre daha fazla Liyakat esas alınarak belirlenir. Aşağıda ayrı başlıklar halinde branşlar esasında güncel maaş tutarları hakkında bilgi verilecektir.

Sınıf öğretmeni maaşı ne kadar ?

Ülkemizde en çok kadrosu olan öğretmen gruplarından birisi sınıf öğretmenleridir. Devlette sınıf öğretmenliği maaşları 2021 yılında güncel zamla beraber net 4646,00 TL’dir. Ek ders ücretleri ve kurslar ile birlikte Kamuda ortalama sınıf öğretmenliği maaşı 6000 TL civarındadır.

Kadrolu öğretmen maaşı ne kadar ödeniyor ?

Aslında kadrolu ya da sözleşmeli farketmeksizin Kamuda ödenen maaşlar aşağı yukarı aynıdır. Bekar ve çocuğu olmayan bir kadrolu öğretmen maaşı 2021 yılı için net 4646 TL olarak ödenmektedir. Ek dersler ve ilave ödemelerle kadrolu öğretmen maaşları 2021 yılında ortalama olarak 6000 TL civarında gerçekleşmektedir.

2021 sözleşmeli öğretmen maaşları ne kadar ?

Devlete yapılan son alımların tamamı artık sözleşmeli olarak yapılmaktadır. Bu yüzden sözleşmeli öğretmen maaşları büyük önem arz etmektedir. 2021 yılında göreve ilk defa başlayacak bir sözleşmeli öğretmene ödenecek en düşük net sözleşmeli öğretmen maaşı 4646 TL olmaktadır. Ek dersler ve evlilik ya da çocuk durumu da göz önünde bulundurulduğunda ortalama maaş 6000 TL net olarak ödenebilmektedir.

En düşük öğretmen maaşı ne kadar ?

2021 yılında devlette göreve başlayan yeni öğretmene ödenen en düşük net maaş 4446 TL’dir. Bu maaş hem sözleşmeli hem de kadrolu öğretmen için geçerli olan en düşük maaş tutarıdır. Özel sektörde de yeni mezunlara bu civarda maaş ödenmektedir. Deneyim ve donanıma bağlı olarak daha yüksek aylık tutarları da ödenebilmektedir.

Rehber öğretmen maaşları ne kadar ?

Rehber öğretmenler hem devlette hem de özel okullar, kolejler ve dershaneler için önemli öğretmenlik kadroları arasında yer almaktadır. Yönlendirme ve rehberlik tüm öğrenciler için büyük önem arz eder. Devlette 2021 yılı için en düşük rehber öğretmen maaşı 4646 TL olarak ödenmektedir. Ek dersler ve ilave ödemelerle ortalama maaş 6000-6500 TL olmaktadır.  Ancak kolejlerde, özel okul ve diğer özel eğitim kurumlarında ise 2021 yılında ortalama net maaşlar 6000-7000 TL aralığındadır.

Temel lise öğretmen maaşları ne kadar ?

2021 yılında temel lise öğretmen maaşları devlette en düşük 4646 TL olarak ödenmektedir. Lise öğretmenleri orta öğretime göre daha fazla ek ders ve hafta sonu kursları aldıklarından genellikle devlette net ortalama maaşları 7000-7500 TL civarındadır. Özel liselerde maaşlar devlete göre bir nebze daha yüksektir. 2021 yılı için özel lise öğretmen maaşları ortalama 8000 TL’den başlamakta ve 10.000 TL üzerine çıkabilmektedir.

Kolej öğretmen maaşları 2021

Kolejlerde ve diğer özel eğitim kurumlarında maaşlar deneyim, bilgi düzeyi ve tabi ki liyakata göre belirlenmektedir. İyi öğretmene ve tabi ki veliler tarafından da tercih sebebi olarak görülen öğretmenlere Kolejler yüksek maaşlar ödeyebilmektedir. Kolejlerde çalışan öğretmenlere ödenen maaşlar oldukça değişkendir. Belirlenen taban bir maaş tutarı bulunmamaktadır.

Ortalama olarak belirtirsek 2021 yılında kolej öğretmenleri ve özel okul öğretmen maaşları 7000 TL civarındadır. Tabi bu koleje göre ve öğretmenin donanımına göre farklılık gösterir. Ortalama bir tutar belirtmek gerekirse 10000 TL civarında maaş ödendiğini söyleyebiliriz.

Etüt merkezi öğretmen maaşları ne kadar ?

Özellikle dershanelerin kapatılması ile birlikte etüt merkezlerine olan ilgi de artmıştır. Buralarda çalışan öğretmenlere genellikle sabit bir maaştan ziyade ders başına ücret ödenmektedir. Bu yüzden Etüt merkezleri öğretmen maaşları şu kadardır demek mümkün değildir . 2021 yılı ortalama verilerine göre değerlendirme yapacak olursak ortalama etüt merkezi maaşlarının 7000-8000 TL arasında olduğunu söylemek mümkün.

Final okulları öğretmen maaşları ne kadar ?

Final okulları ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından birisidir. Bünyesinde birçok öğretmene iş imkanı sağlayan bu Kurumlardaki öğretmenlere ödenen maaşlar da devletteki maaşlar esas alındığında oldukça iyi seviyededir. 2021 yılında Final okullarında çalışan bir öğretmenin ortalama en düşük net maaşı değişiklik gösterse de 7000-8000 TL aralığındadır.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.