Sürücü Kursu Öğretmen Maaşları 2022

2

Sürücü kursu öğretmen maaşları son zamanların en çok araştırılan konuların başında gelmekte. Günümüzde artık kadın ya da erkek farketmeksizin herkes sürücü ehliyeti almak istediğinden sürücü kurslarına olan talep ve buna bağlı olarak da hem eğitmenlere hem de direksiyon hocalarına olan talep artmaktadır. Yazımızın devamında direksiyon eğitmeni nasıl olunur, sürücü kursu öğretmeni nasıl olunur sorularının cevabı ile güncel sürücü kursu ilkyardım eğitmeni ücretleri konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Sürücü kursu eğitmenliği için aranan şartlar nelerdir ?

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin alarak açılması gereken ve yine MEB’e bağlı olan sürücü kurslarında çalışacak kişiler için şartlar MEB Yönetmeliği ile belirlenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı güncel yönetmeliğine göre sürücü kursunda öğretmen olmak için aranan şartlar aşağıda ayrı başlıklar halinde verilmiştir.

Sürücü kursu eğitmeni nasıl olunur ?

MEB güncel yönetmeliğine göre sürücü kursu hocası nasıl olunur sorularının cevabı şu şekildedir;

 • Eğitim verecek personelin direksiyon dersi için en az ortaöğretim mezunu olması, diğer dersler için ise en az yüksekokul mezunu olması gerekmektedir.
 • İlk yardım dersi vereceklerin İlk Yardım Eğitmeni Sertifikası ve ya  ilk yardım kurs bitirme belgesi sahibi olması,
 • Trafik ve çevre dersi ile trafik adabı dersi için en az 3 yıllık sürücü belgesi sahibi olması, Üniversitelerin trafik ve çevre bilgisi ile ilgili alanlarından mezun olması, ya da Bakanlık veya millî eğitim müdürlüklerince düzenlenmiş olan “Trafik ve Çevre Öğreticiliği Belgesi” sahibi olmak gerekmektedir.
 • Araç tekniği dersine girebilmek için Üniversitelerin otomotiv bölümleri lisans veya ön lisans bölümlerinden mezun olmak, Bakanlık veya millî eğitim müdürlüklerince verilmiş “Araç Tekniği Öğreticiliği Belgesi” veya “Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi” sahibi olmak gerekmektedir.

Direksiyon hocası nasıl olunur ?

MEB güncel yönetmeliğine göre direksiyon öğreticisi olabilmek için;

 • Üniversitelerin direksiyon eğitimi ile alakalı bölümlerinden ön lisans veya lisans mezunu olup kurs vereceği sınıftan ehliyet belgesi sahibi olmak,
 • Minimum ortaöğretim mezunu olup ders vereceği sınıftan en az üç yıllık sürücü belgesine sahip olmak şartıyla  Bakanlık veya millî eğitim müdürlüklerince verilmiş “Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi”nin olması (Herhangi bir sınıftan “Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği Belgesi” bulunanlar farklı bir sınıf
  ehliyet belgesi aldığında bir sene sonrasında yeni sertifika grubunda eğitim düzenleyebilir.)

Trafik ve çevre bilgisi öğretmenliği kursu nasıl alınır ?

Trafik ve çevre dersi ve Trafik Adabı derslerine girebilmek için en az 3 yıllık ehliyet sahibi olunması ve ayrıca trafik ve çevre bilgisi bölümünden mezun olmak ya da MEB tarafından düzenlenecek Trafik ve Çevre Öğreticiliği Belgesi sahibi olunması gerekmektedir. Bu belge MEB tarafından düzenlenen kursta başarılı olanlara verilmektedir. Halk Eğitim Merkezleri ve Diğer Eğitim Kurumlarının kurslarına katılarak bu belgeyi alabilirsiniz.

Sürücü Kursu eğitmen ve Direksiyon hocası maaşları 2022

Sürücü kurslarında çalıştırılacaklara ödenecek maaşlar devlet memuru haricindekiler için aylık olarak net asgari ücretin altında olamaz. Ayrıca bu kişilerin sigortalarının çalıştıran tarafından yapılması zorunludur. 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında en düşük net eğitmen ve direksiyon usta öğretici maaşları 4253,00 TL olacaktır. Bunun üzerinde verilecek maaş eğitmen ile kurs sahibi arasındaki anlaşmaya bağlıdır. Tecrübeye göre ödenecek eğitmen ve direksiyon hocası maaşı tutarları aylık 4500-5000 TL’ye kadar verilebilmektedir.

Devlet memurları ve öğretmenler sürücü kurslarında haftada en fazla 10 saat, ayda da en fazla 40 saate kadar ders verebilmekte. Ödenecek ücret tutarı girilen ders başına ek gece ve ya gündüz ek ders ücretleri üzerinden hesaplanmaktadır.

Sürücü kursunda ilk yardım eğitmeni maaşı ne kadar 2022

İlk yardım sürücü kursu hocası olmak için üniversitelerin ilk yardım bölümlerinden mezun olmak ya da İlk yardım belgesi sahibi olmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan ve kurslarda görevlendirilenlere ödenecek maaş tutarı asgari ücretin altında olamamaktadır. 30 tam gün çalışan ilk yardım hocasına 2022 yılı için ödenecek en düşük sürücü kursu öğretmenliği maaşı 4253,00 TL’dir. Bunun üzerinde ödenecek maaş öğretmenin ve kurs sahibinin anlaşmasına bağlıdır. Tecrübe ve çeşitli kriterlere göre ödenecek maaşlar farklılık gösterebilmektedir.

Sürücü kursu müdür maaşları 2022

Müdürler hem idari sorumluluk hem de tecrübeye bağlı olarak eğitmenlere nazaran daha yüksek maaşla çalışmaktadırlar. Tabi ki yine Kurs sahibi ile Müdür olarak görevlendirilecek kişi arasındaki sözleşmeye ve anlaşmaya göre sürücü kursu müdürü maaşları belirlenmektedir. 2022 için Ortalama bir maaş belirtmek gerekirse 5500-6000 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Cemal k.

  Tecrübeye göre 4000-5000 TL mi? Arkadaşlar alemi cihan olsan o paraları ver mez ler…

  1. Ömer Meriç

   Ödeyen yerler car Cemal BEY.