Memurların Yıllık İzinleri

0

Memurların yıllık izinleri 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre belirlenmekte. Yıllık izinlerin kullanımı konusunda bazen tereddütler yaşanmakta. Bu tereddütleri gidermek adına bu yazıyı yazmak istedik.

Bu yazımızda memur yıllık izin yönetmeliğine göre devlet memurlarının yıllık izin hakları konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer özel sektör çalışanı iseniz senelik izin hakları ve yıllık izin ücreti hesaplaması için https://sgkbilgisi.com/yillik-izin-ucreti-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Memur iznini kaça bölebilir ?

Kanunen yıllık iznin parça parça kullanılmasında bir engel yoktur. İdari amirin uygun görmesi koşulu ile devlet memurları yıllık iznini istediği şekilde parça parça kullanabilir. Dilerse 20 ya da 30 parçaya da bölebilir. Bu tamamen idari amirin inisiyatifindedir.

Memur senelik izin kaç gün ?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre devlet memurlarının yıllık izin süreleri çalışma süresine göre belirlenmekte. Buna göre;

  • Devlet memurluğunda çalışma süresi 1-9 yıl arası olanların senelik izin hakkı 20 gün,
  • Devlet memurluğundaki çalışma süresi 10 yıldan fazla olan memurların ise 30 gün yıllık izin hakkı vardır.

Emekli sandığından ne zaman emekli olacaksınız ? Hemen https://sgkbilgisi.com/memurlarin-emeklilik-sartlari/ sayfamızı ziyaret ederek hesaplama yapabilirsiniz.

Memurun yıllık izin hakkı engellenemez

Memur acil haller dışında önceden bildirmiş olması kaydı ile iznini kullanabilir. Amir memurun iznine engel olamaz. Bu 657 sayılı kanuna göre suç teşkil eder.

Memur yıllık izin cumartesi pazar

4a SSK kapsamında çalışan işçilerde kullanılacak yıllık izin sürelerinde çalışma günleri yani işgünleri dahil edilirken yıllık izin süreleri hesaplanırken memurlarda bu durum farklıdır. Yıllık izin sürelerine haftanın tüm günü ve resmi tatiller de dahil ediliyor. Yani izne ayrıldığınızda yıllık izin sürenizin içerisinde bir resmi tatil varsa bunu ilave izin olarak kullanamıyorsunuz. Ancak sigortalı bir işçi izne ayrıldığında izin süreleri içerisine rastlayan bir resmi tatil varsa bu tatil izin sonuna ilave edilebilmekte.

Memur hafta sonu izinden sayılmayacak

657 Sayılı Kanunla ilgili üzerinde en çok tartışılan meselelerden birisi bu. Memur cumartesi ve pazar günleri resmi olarak çalışmasına rağmen yıllık izinde cumartesi ve pazar günleri de senelik izin hakkında düşürülmekte. Hal böyle olunca da bu konuda bir düzenleme ihtiyacı doğmakta. Eğer böyle bir düzenleme gelirse memur yıllık izin hafta sonu sayılmayacak ve sadece iş günleri yıllık izin süresinin hesabında dikkate alınmış olacak .

Memurların hafta sonu sürelerinin de izinden sayılması hakkındaki güncel gelişmeleri https://sgkbilgisi.com/memur-yillik-izin-hafta-sonu-sayilmayacak/ sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Öğretmenlerin yıllık izinleri kaç gün ?

Öğretmenler yaz tatilinde izinli olduklarından ayrıca senelik izin hakları bulunmamaktadır. Tabi acil durumlarda idari amirin onayıyla eğitim/öğretim döneminde mazeret izin hakkı vardır. Bu yıllık izin hakkı olarak değerlendirilmez. İdari bölümlerde yer alan öğretmenlerin (müdür yardımcısı, müdür, şube müdürü v.s.) ise yukarıda belirtilen süreler kadar yıl içerisinde senelik izinlerini kullanma hakları bulunmaktadır.

Doğum sonrası ücretsiz izin parça parça kullanılabilir mi ?

Bildiğiniz üzere emekli sandığı kapsamında hem annenin hem de babanın doğum sonrasında 24 ay süre ile ücretsiz izin hakkı var. Bu izin ücretli analık izni bitim tarihinde başlar ve toplamda 24 aydır. Bu sürenin tamamı kullanılabileceği gibi Kurumun da onayı ile 24 aylık süre içerisinde olması kaydı ile parça parça da kullanılabilir. Örneğin 6 ay kullandınız işe başladınız 1 ay çalıştınız ve  baktınız olmuyor tekrar talepte bulunarak ayrılabilirsiniz.

Memur haftasonu yurtdışına çıkabilir mi ?

Kurumu’na bildirim yapması şartı ile çıkış yapmasında bir sakınca bulunmamakta.

Memurluktan emekli olduğunuzda ne kadar emekli maaşı ve ikramiye alacaksınız ? Hemen https://sgkbilgisi.com/memur-emekli-ikramiyesi-hesaplama/ sayfamızı ziyaret ederek hesaplama yapabilirsiniz.

Yıllık izin hakkındaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.