Yıllık İzin Ücreti Hesaplama 2020

0

Yıllık izin ücreti hesaplaması hem işverenler hem de çalışanlar için zor olabilmektedir. Biz bunu kolaylaştırmak için hesaplama programı geliştirdik. 2020 yılı içerisinde işten ayrılmayı düşünüyorsanız ve izin ücreti hesaplaması yapmak istiyorsanız aşağıdaki yillik izin ücreti hesaplama uygulaması ile kullanmadığınız yıllık izin süreleriniz için tarafınıza ödenmesi gereken yıllık izin ücret hesaplamasını kolayca yapabilirsiniz.

İzin parası hesaplamasını program aracılığı ile yapamazsanız dilerseniz son günlük brüt kazancınızı ve kullanmadığınız toplam yıllık izin gün sayınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden bize yazın yıllık izin ücreti hesaplamasını biz sizin için yapalım. Kullanılmayan yıllık izin ücreti hesaplamasına ilişkin uygulamamız aşağıdaki gibidir. İşten çıkış tarihindeki son brüt kazancınızı ve kullanmadığınız yıllık izin gün sayısını yazmanız yeterlidir.

Yıllık izin süresi

Kullanılacak yıllık izin süresi işyerindeki toplam çalışma sürenize göre belirleniyor. Sigortalıların yıllık izin süreleri başlıklı yazımızda konuya ayrıntılı olarak değinmiştik.  İşyerindeki çalışma süreniz;

  • 1-5 ( 5 dahil) yıl arasında ise kanuni yıllık izin süreniz 14 gün,
  • 5 yıldan fazla 15 yıldan az ise 21 gün,
  • 15 yıldan fazla ise 26 gündür.

Sigortalı çalışanların yıllık izin süreleri iş günü olarak hesaplanmaktadır. Pazar günleri ile resmi tatil ve bayram tatiline denk gelen günler yıllık izin hesabından düşürülmektedir. İşçilerin kullanmadığı yıllık izin süreleri devredilmektedir. Kullanılmayan yıllık izin sürelerine ilişkin zaman aşımı yoktur. Yani 10 yıl öncesine ait kullanmadığınız yıllık izninizi bile talep edebilirsiniz. Ancak bu durum işten ayrıldıktan sonra yıllık izin alacakları için söz konusu değildir.

Yukarıda belirtilen izin süreleri 4a eski adı ile ssk kapsamında çalışanların yıllık izin hakkıdır. Eğer devlet memuru iseniz yıllık izin hakkınız ve ayrıntıları için hemen https://sgkbilgisi.com/memurlarin-yillik-izinleri-kac-gun/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İzin ücreti hesaplama 2020

Eğer asgari ücret ile çalışıyorsanız 2020 yılında işten ayrılmanız halinde izin parası hesaplama 2020 brüt asgari ücret esas alınarak yapılacak. Eğer brüt kazancınız asgari ücret üzerinde ise bu durumda yıllık izin hesaplama ücreti hesaplamasını yukarıdaki uygulamadan brüt ücretinizi yazarak yapabilirsiniz.

İzin parası hesaplama nasıl yapılır ?

Yıllık izin parası hesaplaması yapılırken işten çıkış tarihindeki brüt günlük kazancınız kullanmadığınız izin gün sayısı ile çarpılıyor. Bulunan brüt tutardan %15 oranında SGK işçi prim ve işsizlik payı kesintisi yapılıyor. Kalan tutardan %15 gelir vergisi ve %7,059 damga vergisi kesintisi çıkarıldıktan sonra ödenecek net yıllık izin parası hesaplanıyor.

Yıllık izin hesaplama programı

Yıllık izin alacaklarında zaman aşımı süresi

Zaman aşımı süresi 5 yıldır. İşten ayrıldıktan sonra en geç 5 yıl içerisinde işveren tarafından ödenmeyen yıllık izin alacakları zaman aşımına uğramaktadır. Dolayısıyla işten çıkar çıkmaz işvereninize izin parasi hesaplamasını yaptırın. Eğer işveren talebinize rağmen yıllık izin hesaplaması yaparak alacağınız olan yıllık izin paranızı ödemez ise bu durumda arabuluculuk bürosuna başvuru yapmanız gerekiyor.

Arabulucu sizi ve işvereni görüşmeye çağırarak senelik izin ücreti hesaplaması konusunda uzlaştırmaya çalışır. Eğer arabulucuda çözülürse arabulucunun izin ücret hesaplaması esas alınarak işveren tarafından belirlenen sürede ödemenin yapılması gerekir. Siz ya da işveren yillik izin ücret hesaplaması konusunda arabulucunun teklifini kabul etmezseniz bu durumda iş mahkemesine taşımanız gerekiyor. İş mahkemesi sizi haklı bulursa yıllık izin maaş hesaplamasını yaparak işverene tarafınıza ödemesi gereken yıllık izin parasını iletir. İşveren de mahkeme tarafından yapılan kullanılmayan izin parası hesaplamasını yaparak size ücreti ödemek zorunda.

Yıllık izin süreleri, kullanım şekli v.s. konularında daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var. O zaman hemen https://sgkbilgisi.com/yillik-izin-sureleri-ve-yillik-izin-hakkinda-soru-ve-cevaplar/ sayfamızı ziyaret edin.

Yıllık izin hakkındaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.