Kira Beyannamesi 2020

0

Kira beyannamesini 01 Ocak 2019-31 aralık 2019 tarihleri arasında konut ya da işyerlerinden elde etmiş olduğunuz kira geliri belirlenen 2019 gmsi istisna tutarının üzerinde olanların vermesi gerekiyor. Yazımızda 2020 kira vergisi hesaplama nasıl yapılır, kira gelir beyannamesi ne zaman verilir, kira vergisi ödeme tarihleri ve gmsi beyannamesi online nasıl verilir konularında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kira vergisi 2020 beyannamesi 01 Mart 2020 tarihinde başlayacak ve 2020 kira beyannamesi son veriliş tarihi 25 Mart 2020 Salı günü olacak.

Gmsi istisna 2020

2019 yılında kiraya vermiş olduğunuz konutlar, daireler için v.s. gmsi istisna tutarı 5.400,00 TL dir. Yani 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında kiraya vermiş olduğunuz konutunuzdan elde ettiğiniz toplam gelir kira istisnası tutarı olan 5.400,00 TL üzerinde ise gayrimenkul sermaye iradı beyannamesi vermeniz gerekiyor.

2019’da elde ettiğiniz konut kira geliri 5.400,00 TL olarak belirlenen kira istisnasi altında ise gmsi beyannamesi vermenize gerek yok.

2020 GMSİ beyannamesi nasıl verilir ?

Gmsi beyannamesi vermek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Vergi dairesine elden verebilir, cep telefonunuza indireceğiniz uygulama ile de verebilirsiniz. Ancak 2020 gmsi beyanı en kolay hazır beyan sistemi aracılığı ile verilmektedir. Gmsi beyani vermeden önce Vergi Dairesi tarafından geliştirilen kira gelir vergisi 2020 beyannamesi vermem gerekir mi uygulaması ile beyanname verip vermemeniz gerektiği konusunda küçük bir sorgulama yapabilirsiniz.

Uygulamaya buradan giriş sağlayabilirsiniz: kira beyannamesi vermem gerekir mi .

Eğer beyanname vermeniz gerekiyorsa hazır beyan sistemine giriş yapın. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz: hazır beyan sistemi giriş.

Sisteme e devlet şifreniz ya da kimlik bilgileriniz ile kolayca giriş sağlayabilirsiniz. Sisteme giriş için ayrıca vergi dairesinden şifre almanız gerekmiyor. Sisteme giriş sağladıktan sonra Beyanname İşlemleri-Hazır Beyan-Beyanname Doldur-2019 Beyanname Doldur menüleri aracılığı ile kira beyannamesini kolayca doldurabilirsiniz.

Kira beyannamesi vermeme dilekçesi 2020

Önceki yıllar beyanname verdiniz ancak 2019 yılında elde ettiğiniz geliriniz 5400 TL altında. Beyanname vermeyeceksiniz belki ama bunu vergi dairesine bildirmeniz gerekiyor. Basit bir dilekçe ile kira gelirinizin istisna tutarı altında olduğunu ve beyanname vermeyeceğinizi beyan edin.

Kira beyanı verilmeyeceğine dair örnek dilekçe:

…………… Vergi dairesi müdürlüğüne,

01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasındaki toplam kira gelirim istisna tutarının altında kaldığından beyanname vermeyeceğimi bilgilerinize arz ederim 

Bu şekilde dilekçe vermeniz yeterlidir.

Cepten kira beyannamesi 2020

İşlem çok basit. Mobilden / tabletten beyanname vermek için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle Hazır Beyan Sistemi uygulamasını Google App Store ya da Apple Store’dan indirin.
 • Uygulamayı indirdikden sonra sisteme girebilmeniz için tabi ki e devlet şifresine ihtiyacınız olacak. (E devlet şifreniz yoksa ya da mevcut şifrenizi hatırlayamıyorsanız en yakın PTT şubesine giderek E devlet şifresi alabilirsiniz.
 • Hazır beyan sistemine ayrıca e devlet şifreniz olmadan kimlik bilgileriniz ile de girebilirsiniz.
 • Mobil uygulamadaki Hazır Beyan Sistemi ve kira beyanı verme internet üzerinden verilen hazır beyan sistemi ile entegredir ve aynı sistemdir.

Cep telefonundan kira beyannamesi verme

 • Eğer sadece kira geliriniz varsa hazır beyan sisteminden kira beyanı verebilirsiniz. Kira gelirinizin yanında ticari,zirai bir faaliyetten dolayı elde etmiş olduğunuz gelir varsa hazır beyan sistemi ile kira gelir beyanı veremezsiniz.
 • Öncelikle Google Play Store ya da App Store’da Hazır Beyan Sistemi diye aratarak uygulamayı indirin.
 • Giriş yöntemi kısmında sizin için en uygun olan giriş yöntemi seçeneklerinden birisi ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş seçenekleri şunlardır; T.C Kimlik numarası, E devlet şifresi ile giriş, Mavi Kart bilgileri ile giriş, Yabancı Kimlik numarası ile giriş, Kayıtlı kullanıcı ile giriş (Daha önceden vergi dairesinden parola ve kullanıcı kodu olanlar bu seçenekten giriş yapabilir)
 • Sisteme herhangi bir seçenekten giriş yaptıktan sonra karşınıza  direk Beyanname Doldur seçeneği gelecek. Beyannameyi hangi yılın kira geliri için verecekseniz o yılı seçin ve devam edin.
 • Kayıt yapmak istediğiniz gelir türünü/türlerini seçiniz kısmında Kira  seçeneğini seçin.
 • Seçip devam ettikten sonra Sicil Bilgileriniz ve İletişim bilgileriniz menüsü açılacak. Bilgilerinizi kontrol ederek İleri butonuna basın.
 • Açılan menüde Gayrimenkul Türü kısmında kiraya vermiş olduğunuz gayrimenkulun türünü seçin. Mesken, işyeri v.s.
 • Elde edilen süre kısmında kira gelirini kaç ay boyunca aldıysanız onu belirtin. Yılın tamamında aldıysanız 12 olarak işaretleyin.
 • Hisse kısmında eğer kiraya verilen mülk hisseli ise hisse oranını yazın. Eğer tamamı size ait ise 100 yazın.
 • Vergi değeri (hisseye düşen) kısmında bina ve ya arsanın emlak değerini yazın. Bilmiyorsanız bu kısmı boş geçin.
 • Kira geliri hisseye düşen kısmında elde etmiş olduğunuz toplam kira gelirinizi yazın.
 • Kesilen gelir vergisi: Kiracınızın size vermiş olduğu kira gelirisinden Gelir Vergisi Kanunu gereği yapılan bir kesinti varsa bu kısma yazın.
 • Bilgileri girdikten sonra ileri butonuna basın.
 • Ardından açılan ekranda Götürü Gider Yöntemini Seçiyorum ya da Gerçek Gider Yöntemini Seçiyorum diye iki seçenek çıkacak. Gerçek gider yönteminde harcamış olduğunuz tüm giderler ödenecek vergiden düşülebilmektedir. Götürü gider yönteminde ise istisna kısmı düşüldükten sonra kalan tutarın üzerinden vergilendirme yapılır.
 • Ben götürü gider yöntemini seçerek işleme devam ediyorum.
 • İleri dedikten sonra Vergiye Tabi Kira toplamları kısmı açılacak. Bu kısımda girmiş olduğunuz toplam kira gelirinden 2019 yılı için konutlarda olan 5400 TL istisna tutarı düşülecek. Ekranda istisna düşüldükten sonra kalan kira geliri ve özet bir hesaplama göreceksiniz. Kontrol ettikten sonra ileri butonuna basın.
 • Gelir vergisi kesinti bilgileriniz kısmında kiraya verdiğiniz mülk için kiracı tarafından yapılan gelir vergisi kesintilerinin türünü ve tutarını belirtmeniz gerekiyor. Eğer yoksa boş bırakarak ilerleyin.
 • İndirimler kısmında eğer varsa sigorta primi, eğitim ve ya sağlık harcamaları, bağış ve yardımlar, v.s. gibi harcamış olduğunuz giderleri belirterek ödeyeceğiniz vergiden indirim alabilirsiniz. Yoksa devam edin.
 • Devam ettikten sonra Vergi Hesaplama kısmı gelecek. Burada ödeyeceğiniz vergi tutarı ve damga vergisi sistemde görünecek.
 • Beyanname onaylama ve gönderme kısmında beyannameyi gönderenin kim olduğunu da işaretledikten sonra Onayla ve Gönder diyerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Kira gelir vergisi hesaplama 2020

2020 kira gelir vergisi hesaplamasında önceki yıllarda olduğu gibi iki farklı yöntem bulunmaktadır. Gmsi hesaplama için kullanılan yöntemler götürü gider yöntemi ile kira beyannamesi hesaplama ve gerçek gider yöntemi ile kira vergi hesaplama.

Götürü gider yöntemi ile kira geliri hesaplama 2020

Kira gelir vergisi hesaplamak için en kolay yöntem budur. Bu yöntemde elde ettiğiniz toplam kira gelirinden istisna bedeli düşülür ve kalan tutar kaçıncı vergi dilimine giriyorsa ona göre vergilendirme yapılır.

Örnek: 

2019 yılında elde edilen konut kira geliri toplam 13.000 TL olsun. Götürü gider yöntemine göre hesaplandığında öncelikle bu tutar üzerinden kiraya tabi olmayan istisna tutarı düşülür. 2019 yılı için istisna tutarımız yukarıda da belirttiğimiz üzere 5.400,00 TL idi.

13.000-5.400= 7600 TL. Bu tutar istisna düşüldükten sonra vergiye tabi olan tutardır. 7600 TL gelir 2019 gelir vergisi diliminde birinci vergi dilimi yani %15’lik vergi dilimine girdiğinden ödenecek kira vergisi 7600*%15= 1.140,00 TL olacaktır.

Gmsi gerçek gider hesaplama yöntemi 2020

Kira vergisini gmsi gerçek gider yöntemi ile hesaplamak götürü gider yöntemine göre biraz daha zordur. Tabi bu yöntemde isminden de anlaşılacağı üzere gayrimenkul için yapılan giderler ödenecek kira gelirinden düşülmekte. Gerçek gider yönteminde aşağıdaki ve benzeri belgeye dayandırılabilen harcamalar toplam kira gelirinden düşülebilmekte. Bu giderler,

 • Elektrik, su v.s. harcamaları,
 • Konutun sigorta giderleri,
 • Konut için verilen harçlar, ödenen vergiler v.s.,
 • Bakım ve onarma masrafları,
 • Amortisman bedelleri,

Örnek:

Elde ettiğimiz daire kira gelirimiz 2019 yılında toplam 17.000 TL olsun. Bu daireye 500 TL ye deprem sigortası, 400 TL bakım gideri, 300 TL de elektrik harcamış olalım. Vergiye tabi olacak kısım için önce toplam kira gelirinden istisna tutarı ve harcama tutarlarını indiriyoruz. Sonra kalan tutar kaçıncı vergi dilimine giriyorsa vergi dilimi oranında vergi ödüyoruz. Yani;

Toplam kira geliri: 17.000,00 TL,

Toplam harcamalar ve istisna tutarı toplamı: 5400+500+400+300= 6600,00 TL

Vergiye tabi olacak kısım: 10.400,00 TL.

Birinci vergi dilimi yani %15’e göre ödenecek kira vergisi: 10.400*%15= 1.560,00 TL

Kira gelir vergisi ödeme tarihleri 2020

Beyanname sonucu tahakkuk eden vergiyi dilerseniz peşin ödeyerek dilerseniz iki taksitle ödeyebilirsiniz. Birinci taksit için son ödeme tarihi 31 Mart 2020 Salı günü iken ikinci taksit son ödeme tarihi ise 31 Temmuz 2020 Cuma günü olacaktır.

2020 kira vergisi nasıl ödenir ?

Ödeme işlemini anlaşmalı bankalardan, vergi dairesi veznelerinden ve kredi kartı ile internet vergi dairesinden yapabilirsiniz. Kredi kartı ile internet vergi dairesinden ödeme işlemi en kolay olanı. Kredi kartı ile 2020 kira vergisi ödeme işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle internet vergi dairesine kimlik bilgileriniz ya da e devlet şifreniz ile giriş yapın. Buradan giriş sağlayabilirsiniz: kredi kartı ile kira vergisi ödeme  giriş.
 • İnternet vergi dairesine giriş yaptıktan sonra sırasıyla Beyanname İşlemleri-Hazır Beyan-Anlaşmalı Banka Kartı-Kredi Kartı ile Ödeme menülerini takip ederek ödemeyi kolayca yapabilirsiniz.

Kira vergisi hangi bankalara ödenir ?

Yapılan son düzenleme ile artık gelir vergisi ödemeleri sadece devlet bankalarına ödenebilmekte. Kira beyanname vergisi  ödemesi yapabileceğiniz vergi dairesi ile anlaşmalı bankalar şunlardır;

 • ZİRAAT BANKASI,
 • HALK BANKASI,
 • PTT,
 • Vakıf Bank.

Kira ( GMSİ) Beyannamesi hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.