Sgk Kolay İşverenlik Nedir, Nasıl Geçiş Yapılır ?

0

Sgk kolay işverenlik uygulaması ile ev hizmetleri ve konut kapıcıları gibi çalışanların SGK’ya bildirimi kolaylaştı. Bildiğiniz üzere ilk defa 2015 yılında başlayan ve 5510 Sayılı Kanunun Ek 9 ‘uncu maddesine eklenen madde ile ev hizmetlerinde çalışanlar kolay işverenlik kapsamına alınmış ve bildirge verme işlemi ortadan kaldırılmıştı. Son düzenleme ile konut kapıcıları da 5510 Sayılı Kanunun Ek9’uncu maddesi kapsamına yani kolay işverenlik uygulaması kapsamına alındı.

Konu ile ilgili SGK 2019/6 Sayılı genelgesi yayımlandı. Buna göre konut kapıcısı çalıştıranlar 01 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kolay işveren sistemi kapsamına alındı. İşlemlerin nasıl yürütüleceği, uygulamanın tam olarak ne olduğu konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Kolay işverenlik nedir ?

Yukarıda 5510/Ek-9’uncu maddeden bahsettik. Bu kapsamda olan çalışanlar için işverenler her ay aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermiyor. Mevcut durumda zaten ev hizmetlerinde çalışanlar için uygulama 2015’ten beri devam etmekte. Son düzenleme ile konut kapıcıları da bu sisteme dahil edildi.

Sistemin işleyişi çok basit. Normalde bir işyerinde sigortalı çalıştırmak için işyeri dosyası tescil ettirmeniz, SGK’dan e şifre almanız ve her ay aphb ya da prim ve muhtasar hizmet beyannamesi vermeniz gerekmekte. Ancak işverenlik uygulaması ile bir defaya mahsus işe giriş verdikten sonra kazanç ve gün beyanınız değişmediği sürece sistem her ay borcunuzu otomatik olarak tahakkuk edecek. Her ay bildirge verme derdinden kurtulmuş olacaksınız.

Kolay işverenliğe geçiş nasıl yapılır ?

Eğer sizin de işyeri tescil kodu yani faaliyette bulunduğunuz sektör konut kapıcılığı ise işveren sisteminden geçişi sağlamanız gerekiyor. SGK işven sistemine e-sigorta kullanıcı kodu ve şifreniz ile giriş sağlayarak kolay işverenlik ekranı vasıtasıyla gerekli işlemleri yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra KOLAY İŞVERENLİK- SGK Kolay İşverenlik Başvuru/Kayıt İşlemleri menülerini takip ederek kolayca başvuru yapabilirsiniz.  Aynı bağlantı üzerinden kolay işverenlik girişi de yapabilirsiniz.

Yeni sisteme geçiş için tekrardan işyeri bildirgesi ve ya sigortalı işe giriş bildirgesi vermenize gerek yok. Ancak devam eden bir işyerinde şayet yeni bir kişi işe alınacaksa işe giriş bildirgesini vermeniz gerekmekte. Sisteme geçiş sağlayan işverenlerden her ay bildirge başına alınan damga vergisi de alınmayacaktır.

Kolay işverenlik tahakkuk ne zaman oluşur ?

Kolay işverenlikte tahakkuk her ay otomatik olarak ayın 14’ü itibariyle oluşur. Oluşan bu tahakkuku ayın sonuna kadar ödeyebilirsiniz.

Konut kapıcılığı tahakkuk ve prim ödemesi nasıl yapılır ?

Konut kapıcısı için giriş bilgileri güncelleme, teşvik tanımlama/değiştirme ve eksik gün işlemleri şimdilik SGK işveren sistemi üzerinden yapılacak. Eğer kişi 30 günden az çalışıyorsa eksik çalışma sebebine ilişkin belgeyi saklamanız gerekmekte.

  • Yukarıda da belirtildiği üzere sisteme geçişle birlikte her ay aylık prim ve hizmet bildirgesi vermenize gerek kalmıyor. Sistem tahakkuk işlemlerini otomatik olarak yapacak. Prim ödemelerinizi ise takip eden ayın sonuna kadar yapmanız gerekmekte.
  • Takip eden ayın sonuna kadar ödeme yapmadığınızda prim borçlarınıza faiz işler ve varsa yararlandığınız teşvik hakları yanacak.
  • Cari dönem konut kapıcısı ssk prim ödemesi SGK Ödemeleri-“25-SSK Prim Kodu” menüsünden, ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzu ise “SGK-22-SSK-Geçmiş Dönem” menüsü üzerinden yapmanız gerekmekte.
  • Konut kapıcısı brüt ve net maaş tutarları ile güncel ssk prim oranları için hemen  kapıcı maaşı hesaplamasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut kapıcılığı SGK eksik gün bildirim işlemleri nasıl yapılır ?

Ay içerisinde çeşitli sebeplerle 30 günden az çalışanların eksik çalışma sebebinin her ayı takip eden ayın 10’una kadar sistem üzerinden bildirilmesi gerekmektedir. Sisteme giriş yeterlidir.  Ayrıca SGK’ya eksik gün bildirim formu vermenize gerek bulunmamaktadır. Ancak eksik gün nedenine ilişkin belgeleri saklamanız gerekmektedir.

Konut kapıcısının işten çıkış işlemleri nasıl yapılır ?

Kolay işverenlik sistemi açılana kadar çıkış işlemleri SGK işe giriş/işten çıkış uygulaması üzerinden mevcut durumda olduğu gibi verilecektir. Zaten uygulama hayata geçirildiğinde tüm işlemler bu uygulama üzerinden yürütülecektir. Çıkış bildiriminin işten çıkış tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

Konut kapıcısı SGK prim oranları ne kadar ?

Brüt maaş üzerinden SGK’ya prim ödeme oranı işsizlik primi de dahil %37,5’tir.

Ev hizmetleri kolay işverenlik kapsamında mı ?

Ev hizmetleri primleri hali hazırda otomatik olarak tahakkuk etmekte ve zaten kolay işverenlik kapsamında. Ev hizmetlerinde çalışmaya başlayacak kişi için başvuru formunun verilmesi yeterli olmakta.

SGK kolay işveren uygulaması hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.