Sgk Kolay İşverenlik

0

Sgk kolay işverenlik uygulaması ile ev hizmetleri ve konut kapıcıları gibi çalışanların SGK’ya bildirimi kolaylaştı. Bildiğiniz üzere ilk defa 2015 yılında başlayan ve 5510 Sayılı Kanunun Ek 9 ‘uncu maddesine eklenen madde ile ev hizmetlerinde çalışanlar kolay işverenlik kapsamına alınmış ve bildirge verme işlemi ortadan kaldırılmıştı. Son düzenleme ile konut kapıcıları da 5510 Sayılı Kanunun Ek9’uncu maddesi kapsamına yani kolay işverenlik uygulaması kapsamına alındı.

Konu ile ilgili SGK 2019/6 Sayılı genelgesi yayımlandı. Buna göre konut kapıcısı çalıştıranlar 01 Mart 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kolay işveren sistemi kapsamına alındı. İşlemlerin nasıl yürütüleceği, uygulamanın tam olarak ne olduğu konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Kolay işverenlik nedir ?

Yukarıda 5510/Ek-9’uncu maddeden bahsettik. Bu kapsamda olan çalışanlar için işverenler her ay aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesi vermiyor. Mevcut durumda zaten ev hizmetlerinde çalışanlar için uygulama 2015’ten beri devam etmekte. Son düzenleme ile konut kapıcıları da bu sisteme dahil edildi.

Sistemin işleyişi çok basit. Normalde bir işyerinde sigortalı çalıştırmak için işyeri dosyası tescil ettirmeniz, SGK’dan e şifre almanız ve her ay aphb ya da prim ve muhtasar hizmet beyannamesi vermeniz gerekmekte. Ancak işverenlik uygulaması ile bir defaya mahsus işe giriş verdikten sonra kazanç ve gün beyanınız değişmediği sürece sistem her ay borcunuzu otomatik olarak tahakkuk edecek. Her ay bildirge verme derdinden kurtulmuş olacaksınız.

Tabi ilk defa 01 Mart 2019 tarihinden sonra konut kapıcısı çalıştıracaklar açılacak kolay işveren sistemi üzerinden giriş sağlayabilior. Mevcut durumda SGK’da tescilli dosyası olanların sisteme nasıl geçeceği konusunda SGK 2019/6 sayılı genelgesinde detaylı bilgi verilmiş. Biz de sisteme nasıl geçebileceğiniz konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Kolay işverenlik uygulamasına geçiş işlemleri

Eğer sizin de işyeri tescil kodu yani faaliyette bulunduğunuz sektör konut kapıcılığı ise işveren sisteminden geçişi sağlamanız gerekiyor. SGK işven sistemine e-sigorta kullanıcı kodu ve şifreniz ile giriş sağlayarak kolay işverenlik ekranı vasıtasıyla gerekli işlemleri yapmalısınız.

Eğer bu sisteme dahil olmak istemiyorsanız belirlenen son tarihe kadar aynı sistem üzerinden geçiş yapmak istemediğiniz beyan etmelisiniz. İşveren sistemi üzerinden geçişi onaylamanız ile birlikte artık aylık prim ve hizmet belgesi vermenize gerek olmayacak.

Yeni sisteme geçiş için tekrardan işyeri bildirgesi ve ya sigortalı işe giriş bildirgesi vermenize gerek yok. Ancak devam eden bir işyerinde şayet yeni bir kişi işe alınacaksa işe giriş bildirgesini vermeniz gerekmekte.

Sisteme geçiş sağlayan işverenlerden her ay bildirge başına alınan damga vergisi de alınmayacaktır.

Kolay işverenlik uygulamalarından bildirim

İlk defa 01 Mart 2019 tarihinden sonra konut kapıcısı çalıştıracaklar SGK tarafından açılacak kolay işverenlik uygulaması üzerinden başvuru ve giriş işlemlerini sağlayabiliyor. İşyeri bildirgesi ve işe giriş bildirgesinin kapıcının çalışmaya başlayacağı ayın sonuna kadar SGK’ya verilmesi gerekmektedir.Eğer konut kapıcılığı işyerinde birden fazla sigortalı çalıştırılacaksa her bir sigortalı için ayrı ayrı işe giriş formu düzenlenmesi gerekmektedir.

Kolay işverenlik kapsamında bildirilen sigortalılar için aylık sigorta primi güncel tutarları, teşvikler ve teşvikten yararlanma şartları hakkında tüm detayları https://sgkbilgisi.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Konut kapıcılığı tahakkuk ve prim ödeme

Konut kapıcısı için giriş bilgileri güncelleme, teşvik tanımlama/değiştirme ve eksik gün işlemleri şimdilik SGK işveren sistemi üzerinden yapılacak. Eğer kişi 30 günden az çalışıyorsa eksik çalışma sebebine ilişkin belgeyi saklamanız gerekmekte.

Yukarıda da belirdildiği üzere sisteme geçişle birlikte her ay aylık prim ve hizmet bildirgesi vermenize gerek kalmıyor. Sistem tahakkuk işlemlerini otomatik olarak yapacak. Prim ödemelerinizi ise takip eden ayın sonuna kadar yapmanız gerekmekte.

Takip eden ayın sonuna kadar ödeme yapmadığınızda prim borçlarınıza faiz işler ve varsa yararlandığınız teşvik hakları yanacak.

Cari dönem konut kapıcısı ssk prim ödemesi SGK Ödemeleri-“25-SSK Prim Kodu” menüsünden, ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzu ise “SGK-22-SSK-Geçmiş Dönem” menüsü üzerinden yapmanız gerekmekte.

Konut kapıcısı brüt ve net maaş tutarları ile güncel ssk prim oranları için hemen https://sgkbilgisi.com/kapici-maasi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Konut kapıcılığı SGK eksik gün bildirim işlemleri

Ay içerisinde çeşitli sebeplerle 30 günden az çalışanların eksik çalışma sebebinin her ayı takip eden ayın 10’una kadar sistem üzerinden bildirilmesi gerekmektedir. Sisteme giriş yeterlidir. Ayrıca SGK’ya eksik gün bildirim formu vermenize gerek bulunmamaktadır. Ancak eksik gün nedenine ilişkin belgeleri saklamanız gerekmektedir.

Konut kapıcısının işten çıkış işlemleri

Kolay işverenlik sistemi açılana kadar çıkış işlemleri SGK işe giriş/işten çıkış uygulaması üzerinden mevcut durumda olduğu gibi verilecektir. Zaten uygulama hayata geçirildiğinde tüm işlemler bu uygulama üzerinden yürütülecektir. Çıkış bildiriminin işten çıkış tarihinden itibaren en geç 10 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

Konut kapıcısı SGK prim oranları

Brüt maaş üzerinden SGK’ya prim ödeme oranı işsizlik primi de dahil %37,5’tir.

SGK kolay işveren uygulaması hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.