E Bildirge v2 Uygulamasından Süresi Geçmiş Bildirge Girişi

4

2018 yılı içerisinde ebildirge sisteminde yer alan geçmiş dönem aylık prim ve hizmet belgeleri yeni açılan e-bildirge v2 adıyla açılan yeni uygulamaya taşınmıştı. Daha önce sgk v2 nedir başlıklı yazımızda sgk e bildirge v2 uygulamasının ne olduğu ve v2 e bildirge uygulamasına nasıl giriş sağlanacağı, ebildirge v2 ile geçmiş aphblerin nasıl görüntülenebileceği konusunda bilgi vermiştik.

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda her ayın hizmetini en geç takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda vermeniz gerekiyor. Süresi içerisinde verilmeyen bildirgeleri öncesinde SGK Ek9 belgesini düzenleyerek elden bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekiyordu. Ancak son yapılan düzenleme ile birlikte e bildirge 2 uygulamasındaki hatalar giderildi. V2 sgk uygulaması ile süresi dışındaki bildirgeleri de artık elektronik ortamdan gönderebileceksiniz. Yazımızda v2 bildirge ekranı üzerinden aşama aşama geçmiş bildirge girişini nasıl yapacağınız resimli olarak anlatılacaktır.

Bildirge v2 uygulamasından süresi geçmiş bildirge girişi resimli anlatım

Süresi geçen ve ebildirge uygulaması üzerinden veremediğiniz geçmiş bildirgeyi elektronik ortamda göndermek için öncelikle işveren v2 uygulamasında e-sigorta kullanıcı şifresi ile giriş sağlayın. E sgk v2 ekranına giriş için tarayıcınıza https://ebildirge.sgk.gov.tr/EBildirgeV2 bağlantısını yazın. Ebildirgev2 uygulamasına giriş sağladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ana ekran gelecektir.

Buradan yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere ” Aylık Prim Hizmet Belgesi Girişi” menüsüne giriş sağlayın. Sonraki sayfada İşlem Yapılacak Bildirge Dönemi Giriş kısmında işlem yapacağınız dönemi seçin ve bilgileri getir deyin. Burada Tahakkuk Nedeni kısmında (B) Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB seçeneğini seçin. Belge Mahiyeti ve Belge Türü kısmında size uygun olanını seçin.

Belge işlemleri diyerek devam edin. Sonraki sayfa otomatik olarak Kanun İşlemleri-Kanun Numarası Yok şeklinde gelecektir. Süresi dışında verildiği için herhangi bir teşvikten yararlanma hakkınız olmadığından böyle gelir.

Sonraki ekranda ise karşınıza “Bu bilgilere sahip bildirge önceden oluşturulmuştur.Eski bilgiler ile devam etmek için Onay Bekleyen Bildirgeler menüsünü deneyiniz.Yeniden oluşturmak için Devam Tuşuna basınız” şeklinde bir uyarı gelecektir.  Yeni belge gireceğimiz için İşleme devam menüsünü kullanın.

Son olarak karşınıza sigortalı ya da sigortalıların bilgilerini gireceğiniz standart bildirge giriş ekranı gelecektir. Buradan sigortalı/sigortalıların bilgilerini de girdikten sonra Onay Ekranına Geç diyerek kontrol edip onaylayacaksınız.

E bildirge v2 uygulaması üzerinden girmiş olduğunuz bildirgeler bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin kontrolüne düşüyor. Sgk v2 girişi ile gönderdiğiniz bildirge için ayrıca SGK’ya dilekçe vermenize gerek yok. SGK onayı bekleyen belgeler “Şube Onayı Gerektiren Belge Durumları” menüsünden takip edilebilir.

E bildirgev2 uygulamasından girdiğiniz geçmiş aphb SGK tarafından kontrol edilip onaylandıktan sonra tahakkuk oluşur ve SGK geç verme cezasını da tebliğ ile gönderir.

İşte hepsi bu kadar. Sgk versiyon 2 ile giriş aslında oldukça kolay. Ancak sgk v2 uygulamasi bazı hatalardan dolayı bildirge girişine izin vermiyordu. Hatalar giderildi. Artık süresi geçmiş bildirgeyi e bildirge v 2 uygulamasından kolayca gönderebilirsiniz.

E bildirge versiyon 2 konusunda yaşadığınız tüm sorunları yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. Sirin

  Tek tek mi giris yapacagiz dosya olusturup yuklememiz mumkunmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tek tek yapacaksınız. Her dönem için ayrı ayrı. Toplu yapma şansınız yok.

 2. SEVGİ

  SGK V2 İLE GEÇEN AYA AİT VERİLMEMİŞ AYLIK BİLDİRGE VERMEK İSTİYORUM , TC NO VE SİCİL SORGU İLE KİŞİ İSİMLERİNİ GETİRDİĞİ HALDE EKLE DEYİNCE HİZMET LİSTESİ TABLOSUNA TÜRKÇE KARAKTER OLAN İSİMLERDE HATA VERİYOR VE GÜNCELLEME DE ÇALIŞMIYOR.NASIL GİDERİLEBİLİR ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsimleri elle ingilizce karaktere çevirerek dener misiniz ?

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.