Ebildirgev2 Uygulamasından İptal Ek Bildirge Girişi

52

EbildirgeV2 uygulaması 2018 yılı itibariyle işverenlerin kullanımına açılmıştı. Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda her ayın hizmetini en geç takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda vermeniz gerekiyor. Süresi içerisinde verilmeyen bildirgeleri öncesinde SGK Ek9 belgesini düzenleyerek elden bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekiyordu.

Ancak son yapılan düzenleme ile birlikte e bildirge 2 uygulamasındaki hatalar giderildi. V2 sgk uygulaması ile süresi dışındaki bildirgeleri de artık elektronik ortamdan gönderebileceksiniz. Yazımızda v2 bildirge ekranı üzerinden aşama aşama geçmiş bildirge girişini nasıl yapacağınız resimli olarak anlatılacaktır.

E bildirge versiyon 2 nedir ?

İlk defa 2018 yılında uygulamaya açılan bu Sgk v2 bildirge uygulaması ile;

 • İşverenler süresi dışındaki aylık prim ve hizmet belgelerinin girişini yapabilmekte,
 • Onay bekleyen ve ya onaylanmış tüm aylık prim ve hizmet belgelerini görüntüleyebilmekte.
 • Ayrıca ebildirge v2 sisteminden işverenler geriye dönük teşvikli iptal ve ek bildirge girişini de yapabilmekte.
 • E sgk v2 uygulaması hakkında daha fazla ayrıntı için e-bildirge v2 nedir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E bildirge v2 girişi nasıl yapılır ?

V2 e bildirge uygulamasına SGK e bildirge v2 girişi bağlantısı aracılığı ile giriş sağlayabilirsiniz. Sgk e-bildirge v2 uygulamasına giriş için e bildirge kullanıcı adı ve şifrelerinizi kullanmanız gerekiyor.

Sgkv2 geçmiş dönem e bildirge girişi nasıl yapılır ?

Süresi dışındaki bildirgenin girişini nasıl yapacağınız sgk v 2 uygulaması üzerinden adım adım anlatılmıştır.

 • Süresi geçen ve ebildirge uygulaması üzerinden veremediğiniz geçmiş bildirgeyi elektronik ortamda göndermek için öncelikle işveren v2 uygulamasında e-sigorta kullanıcı şifresi ile giriş sağlayın. . Ebildirgev2 uygulamasına giriş sağladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ana ekran gelecektir.

 • Buradan yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere ” Aylık Prim Hizmet Belgesi Girişi” menüsüne giriş sağlayın. Sonraki sayfada İşlem Yapılacak Bildirge Dönemi Giriş kısmında işlem yapacağınız dönemi seçin ve bilgileri getir deyin. Burada Tahakkuk Nedeni kısmında (B) Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB seçeneğini seçin. Belge Mahiyeti ve Belge Türü kısmında size uygun olanını seçin.

 • Belge işlemleri diyerek devam edin. Sonraki sayfa otomatik olarak Kanun İşlemleri-Kanun Numarası Yok şeklinde gelecektir. Süresi dışında verildiği için herhangi bir teşvikten yararlanma hakkınız olmadığından böyle gelir.
 • Sonraki ekranda ise karşınıza “Bu bilgilere sahip bildirge önceden oluşturulmuştur.Eski bilgiler ile devam etmek için Onay Bekleyen Bildirgeler menüsünü deneyiniz.Yeniden oluşturmak için Devam Tuşuna basınız” şeklinde bir uyarı gelecektir.  Yeni belge gireceğimiz için İşleme devam menüsünü kullanın.
 • Son olarak karşınıza sigortalı ya da sigortalıların bilgilerini gireceğiniz standart bildirge giriş ekranı gelecektir. Buradan sigortalı/sigortalıların bilgilerini de girdikten sonra Onay Ekranına Geç diyerek kontrol edip onaylayacaksınız.

E bildirge v2 uygulaması üzerinden girmiş olduğunuz bildirgeler bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin kontrolüne düşüyor. Sgk v2 girişi ile gönderdiğiniz bildirge için ayrıca SGK’ya dilekçe vermenize gerek yok.  Sgk bildirge v2 uygulaması üzerinden SGK onayı bekleyen belgeler “Şube Onayı Gerektiren Belge Durumları” menüsünden takip edilebilir.

E bildirgev2 uygulamasından girdiğiniz geçmiş aphb SGK tarafından kontrol edilip onaylandıktan sonra tahakkuk oluşur ve SGK geç verme cezasını da tebliğ ile gönderir.

İşte hepsi bu kadar. Sgk versiyon 2 ile giriş aslında oldukça kolay. Ancak sgk v2 uygulamasi bazı hatalardan dolayı bildirge girişine izin vermiyordu. Hatalar giderildi. Artık süresi geçmiş bildirgeyi e bildirge v 2 uygulamasından kolayca gönderebilirsiniz.

E-bildirge v2 ek iptal nasıl yapılır ?

Sgk v2 e bildirge uygulaması üzerinden iptal ve ek işlemi yapabilmek için aşağıdaki aşamaları takip etmeniz gerekmektedir. Öncelikle Sgk v2 ekranına yukarıda belirtildiği şekilde giriş yapınız. V2 sgk e bildirge ekranına giriş sağladıktan sonra iptal ve ek işlemleri için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 • V2 sgk bildirge uygulaması anasayfasında yer alan Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Girişi kısmını tıklayın.
 • Tahakkuk Yıl/Ay  bölümünde iptal edeceğiniz ve ek gireceğiniz dönem seçimi yapın.
 • Belge MAHİYETİ-iptal diyerek devam edin.
 • Şayet kanuni süresi geçmemiş bildirge iptali yapacaksanız (A) Yasal Süresi İçinde Verilmiş APHB seçeneğini, Kanuni süresi geçen bildirge iptali yapacaksanız ( B) Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB) seçeneğini, Geriye dönük teşvik/kanun/belge numarası değişikliği yapacaksanız (D) Belge Türü/ve ve ya Kanun Numarası Değişikliği seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra açılan ekranda iptal etmek istediğiniz Kanun belge türünü seçiniz ve devam ediniz.
 • Açılan ekranda iptalini yapmak istediğiniz sigortalının karşısındaki kutucuğu seçiniz. Tüm sigortalılar için iptal edecekseniz tamamını seçebilirsiniz.
 • Sonra ONAY EKRANINA GEÇ diyerek devam edin. Onayladıktan sonra yeni belge ekranına geçiş yaparak Ek bildirge girişine yukarıda anlatıldığı gibi devam edebilirsiniz.

Sgk ebildirge v2 hata kodları ve çözümleri

V2 bildirge giriş uygulamasında işverenler giriş yapmaya çalışırken çeşitli hatalar ile karşılaşabilmekte. Sgk aylık bildirge v2 ekranında karşılaşılan hatalar ve çözümleri şu şekildedir;

 • Belge süresi dışında verilmiş, “(b)yasal süresi dışında verilmiş aphb”  tahakkuk nedenini seçerek işlem yapabilirsiniz: Süresi dışında bildirge girişi yapıyorsanız (A) Yasal Süresi İçinde Verilmiş APHB kısmı yerine ( B) Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB) seçeneğinden giriş yapmanız durumunda sorun çözülmüş olacaktır.

E bildirge versiyon 2 konusunda yaşadığınız tüm sorunları yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

52 Yorum
 1. Elif

  Merhaba Ömer Bey,
  Bana da 2018 yılı için 20 günün üzerindeki eksik günün 30 güne tamamlanmasıyla ilgili yazı geldi, buna göre V2 ekranından giriş yapacağım ama diyelim ki kişinin 2018/08 döneminde sgk gününü 25 gün bildirdim ve şimdi de 5 gün için geriye dönük ek bildirge düzenlemem gerekiyor. Belge Mahiyetine EK , Tahakkuk Nedenine de B yasal süresi dışında verilmiş dedim. Bu bilgilere göre “işlem yapılmıştır, onaylanmış bilgilere bakın” diye uyarı verse de devam edip gelen ekranda kişinin eksik gününe ait bilgileri girdim. Ancak sgk gününe 5 gün girdiğim için eksik günü için açıklama soruyor. Burada kafama takılan konu acaba eksik gün nedeni olarak “Diğer Belge Kanun Türlerinden gün tamamlama” yı mı seçmeliyim? yoksa kişiye ait 2018/08 dönemine ait onaylanmış belgeden 25 günlük bildirgeyi iptal edip ek bildirge olarak 2018/08 dönemine 30 günlük yeni bir bildirge mi düzenlemeliyim?
  şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptal etmeyeceksiniz. Ek bildirge vermeniz gerekiyor. Eksik gün nedenini diğer nedenler olarak seçebilirsiniz. Diğer gidiş yolu doğru.

 2. ALPER

  MERHABA ÖMER BEY
  V2 DEN E BİLDİRGE XML DOSYASI YÜKLENDİ FAKAT SİSTEMDE GRNMYOR NE ONAY BELEYENLERDE VAR NEDE YENİDEN YLEMEYE CALIŞTIIMIZDA DAHA ÖNCE YLENMİŞTİR DİYOR AMA YOK GÖRÜNMYOR
  NE YAPABLİRİZ.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Xml formatınız hatalı olabilir mi? E bildirge v2 sayfasındaki formatla güncelleyin. Sonra farklı bir tarayıcı ile tekrar deneyin. Sistemde şu an bir problem yok diye biliyorum.

 3. M.Ali karatepe

  Merhaba ömer bey;
  ben 2020/01 ocak dönemi ssk prim bildirgemi verdim fakat p.e.k.t. esik olduğundan yükseltmem gerekiyor. v2 den iptal işlemini yaptım sgk kuumu onayladı sonrasında ek bildirge vermek istedim olmadı.
  nedeni
  ilk verdiğim asıl 5510 dan
  iptal de 5510 dan
  ek bildirge hangi kanundan vermeliyim bir de cezası ne olur 1/5 mi 1/8 mi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek bildirgeyi kanun numarasız vermeniz gerek. 1/8 oranında İPC uygulanır.

 4. aylin adanır

  merhabalar,
  v2 den ücretsiz doğum izninden olan birinin bildirgesi yanlış verdik ve iptal işlemini yaptık fakat v2 den ek belge düzenlerken 19 seçeneği ile seçmemize rağmen “2.943 den eksik olamaz” uyarısı çıkarıyor ve ek belge düzenlemiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Seçtiğiniz gün ve kazanç brüt asgari ücretin altına mı düşüyor acaba ondan mı vermiyor?

 5. Hasan Taçyıldız

  Ömer bey merhaba…Ben de Türkçe karakterlerden dolayı bildirge göndermekte sorun yaşıyorum ve çözemiyorum…….Benim sorum şu; gayet düzgün ve pratik bir şekilde işleyen bir sistem neden daha karmaşık ve işlemez hale getirilir

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Sistemdeki bu hatalar düzeltilmeye çalışılmakta. Aslında yapılan bu düzeltme sizin işlerinizin daha da kolaylaştırılması için yapılmakta. Yeni geçiş olduğu için haliyle aksaklıklar yaşanıyor. Ama Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi sistemi tam olarak oturduğunda iki ayrı beyanname vermekten kurtulmuş olacaksınız.

 6. fesih

  iptal için onay butonu aktif değil, iptale onay veremiyorum. sgk yı aradım cevap yok!

 7. Mikail DEMİRHAN

  e bildirge v2 ile çalışırken XML dosyasına dönüştür diyince sıra ***1 yanlış tahakkuk nedeni diye hata veriyor. dosyayı dönüştürmüyor.
  yüz kişiye ait veri girmişsem 100. sıradaki kişi için “sıra 100 yanlış tahakkuk nedeni” diyor. 100. sıradaki kişiyi sildiğimde 99. sıradaki kişi için aynı hatayı veriyor. sadece 1 kişi girip denedim yine aynı hatayı verdi. bilgisayarın bölge dilini de kontrol ettim Türkçe.
  Tahakkuk Kısmınada ” Yasal Süresi İçerisinde Verilmiş APHB” diye veri girdim . aynı hatayı almaya devam ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Mikail BEY,
   Bildiğim kadarıyla SGK şu an bu hataları düzeltmek için uğraşıyor. Bildirge verme süresinin sonu da yaklaşıyor. Eğer hatalar devam ederse zaten bildirge veriliş süresinin uzatılacağını düşünüyoruz.

 8. mehtap

  Merhaba 5510 teşviği dışında teşvikli prim kesemiyorum.Örneğin 27103 kanun kodundan ocak ayında yararlanması gereken bir işverenemin bildirgesi 5510 olarak çıkıyor ne yapmalıyım. Teşekkürler….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistem güncellemesi yapılacak onunla ilgili. Biraz bekleyin.

 9. Veyis

  Bir de önceki şifremizle sisteme giriş yapabilir miyiz. Yoksa yeniden şifre mi alacagız.

 10. Veyis

  ebildirgeV2 yı kapıcılar için XMLdosyasını bir sefer yükledikten sonra sgk ca onaylandiktan sonra bir daha e bildirge verilmeyecek midir? aynı sabit ücretler devam mı edecek. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kolay işverenlik kapsamına geçiş sağladıysanız 2020 Ocak ayından itibaren sistem aynı kazanç ve günle siz değiştirmediğiniz sürece otomatik olarak tahakkuk yapmaya devam edecek. Aralık ayı bildirgesini e bildirge V 2 ekranı üzerinden girmeniz gerekiyor. Bir önceki e bildirge şifrenizle sisteme giriş yapabilirsiniz.

 11. İSMAİL ONAY

  ÖMER BEY MERHABA,APARTMAN YÖNETİCİSİ OLARAK V2 TAHAKKUKU İÇİN MÜRACAAT YAPTIM.yENİ SİSTEM ŞİFRESİ VE İŞYERİ ŞİFRESİ VERİLDİ.İŞVEREN OLARAK V2 KOLAY TAHAKUKUK SEÇİMİNİ KULLANACAĞIMIZA GÖRE BELİRLİ YOLLARI TAKİP ETTİĞMDE VEYA E DEVLETTEN DE TAHAKKUKU GÖRMEK İSTEDİĞİMDE KULLANICI ADI SORULUYOR.KARŞIMA ÇIKAN PENCEREDE KULLANICI ADINDA 2 ÇIKIYOR V2 YE GİREMİYORUM. EVVELCE KULLANICI KODU VARDI.MESELA 7257 735 3474-2 GİBİ ŞİMDİ KULLANICI ADINI NASIL ALACAĞIZ.BİR DE ŞUNU SORMAK İSTİYORUM KAPICIMIZ 01.02.1967 DOĞUMLI 9244 SİGORTALI GÜNÜ VAR SİGORTA BAŞLANGICI 10.02.1993 ASKERKİKTEN DÖNÜNCE SİGORTAYA MÜRACAATLA 2 AY 17 GÜN ASKERLİK BORÇLANMASI YAPTIRMIŞ.SİGORTA BAŞLANGICI ASKERLİKTEN ÖNCE 2 AY 17 GÜN YANİ 77 GÜN SİGORTA BAŞLANGICINI 22 KASIM 1992 YE ÇEKTİĞİNE GÖRE EMEKLİ MAAŞINA BAĞLANABİLİR Mİ.EMEKLİ OLARAK İŞ AKTİNİ EMEKLİ OLARAK 31.01.2020 DEN İTİBAREN SONLANDIRABİLİR MİYİM.KENDİSİNİN EMEKLİLİK İÇİN TALEBİ VAR.CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM.İYİ GÜNLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kullanıcı adını Tc numaranız olarak girmeniz gerekiyor. İkinci kısma da 02 olarak deneyin. Eğer yine giriş yapamıyorsanız bağlı olduğunuz Sgkdan destek alın. Kapıcınız 01 Şubat 2020 tarihinden itibaren emeklilik dilekçesi verebilir. Sizde çalışmaya devam edecekse 02 şubat 2020 tarihi itibariyle çıkış verin. Emekliliğe başvursun. 02 sosyal güvenlik destekleme primine tabi olarak çıkış yaptıktan sonra yeniden giriş yapabilirsiniz.

 12. Cengiz turan

  Onaylı e bildirgemi nadıl iptal ederim. İptal ettim yeni belgeyi nasıl girerim. Bugün belgemi iptal ettim sorun şu ki belgeyi yeniden giremiyorum. Acaba asıl yerine eten mi gireceğim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptal bildirgenin Sgk tarafından onaylanması gerek sanırım. Ondan sonra ek ya da asıl bildirge girişi yapabilirsiniz.

   1. fesih

    İlçe müdürlüğünü aradım, kılavuza göre iptali onaylayabileceğimiz yazıyorken iptal aktif değil, dedim. cari dönem için bağlı bulunduğunuz müdürlüğe başvurun yazıyor, dedim. ancak onlar da iptale onay veremeyiz/veremiyoruz dediler. nasıl olacak bu iş?!

    1. Ömer Meriç

     Bekleyin biraz. Bu hataların hepsinin çözümü için uğraşılmakta. Kısa süre içerisinde çözülecektir umarım.

 13. YASEMİN

  PEKİ YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE 31 ÇEKEN AYLARDA KAÇ GÜN ÇALIŞIR YAPILIYOR KAÇ GÜN EKSİK GÜN BİLDİRİMİ YAPILIYOR BENİM YAPTIĞIM DOĞRUMU ACABA 16 GÜN ÇALIŞIR 15 GÜN YARIM ÇALIŞMA EKSİK GÜN YAPILMIŞTI

  1. Ömer Meriç

   31 çeken aylarda ay kaç çekiyorsa çalıştığı günün haricindeki günleri parmak hesabı yapıp eksik bildirmeniz gerekir. Sizin yaptığınız doğru eğer 16 gün çalıştı ise 15 gün eksik gün bildirimi olması gerekir.

 14. YASEMİN

  ömer bey belki yine bana ısrarla ceza var dediğime kızıcaksınız ama bugün sgk ile görüştüm işveren servisine gittim ve asgarti ücretin 1/8 i oranında idari para cezası kesilir dedi ve ben iptal ettiğim bildirgeyi allahtan daha onaylamamıştı sgk sildirmek için dilekçe ile başvurdum ve sildirdim

  1. Ömer Meriç

   Yasemin Hanım, Ben yine söylüyorum. Düzeltme amaçlı verilen bildirgelerde idari para cezası uygulanmaz. Hiç verilmeyen belgeler için idari para cezası uygulanır. Eğer sizin işleme ceza uygularlarsa hükümsüzdür.

 15. YASEMİN

  ÇOK TEDİRGİN OLDUĞUM İÇİN BAKIYORUM KIZMANIZA GEREK YOK

  1. Ömer Meriç

   Kızmadım :). Sadece ceza uygulanmayacağını söyledim. Tedirgin olunacak bir şey yok. Cezai bir işlemi yok. İyi çalışmalar.

 16. YASEMİN

  SANIRIM CEZASI VAR BAYA BİR ARAŞTIRDIM
  Aylık prim ve hizmet belgesini süresinde ve Kurumca belirlenen şekil ve usulde vermeyenlere her bir fiil için:
  — Belgenin asıl olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere,
  belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgari ücretin beşte biri tutarında 511,68

  — Belgenin ek olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına
  aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında 319,80

  — Ek belgenin sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin süresi içinde verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmamasına bağlı olarak Kurumca re’sen düzenlenmesi halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına
  aylık asgari ücretin yarısı tutarında 1.279,20

  1. Ömer Meriç

   BEn yok diyorum siz araştırdım diyorsunuz. Sizin dediğiniz gibi olsun içiniz rahat edecekse zorla ceza yiyeceksiniz 🙂

 17. YASEMİN

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM KUSURA BAKMAYIN ÇOK SORU SORDUM

  1. Ömer Meriç

   Rica ederiz. Biz bunun için buradayız. İstediğiniz zaman sorabilirsiniz.

 18. YASEMİN

  ek bildirgelerde ceza uygulanıyor yazıyor internette

  1. Ömer Meriç

   Siz daha önce asıl bildirgeyi vermişsiniz. Ek bildirge sayılmıyor sizinki. Düzeltme amaçlı bildirge oluyor. Hiç vermemiş olsanız dediğiniz doğru ceza uygulanır. Ama siz aslını vermişsiniz ceza uygulanmaz.

 19. YASEMİN

  TEŞEKKÜR EDERİM SON OLARAK BİR SORUM DAHA OLACAK BİLDİRGEMİ PTAL ETTİM FAKAT ŞUBE ONAYI BEKLEYEN İŞLEMLER İÇİNDE BEKLEMEDE O ŞEKİLDE Mİ OLUYOR BU SİSTEMDEN İLK KEZ DÜZELTME YAPIYORUM DA

  1. Ömer Meriç

   Evet bağlı olduğunuz SGK onayına düşer. Onlar onayladıktan sonra işlem tamamlanır. Ama söyleyin SGK’ya bence. Hızlandırın işlemi.

 20. YASEMİN

  üst yorumlarda aynı benim gibi günü yanlış bildirdim demiş arkadaş idari para cezasından bahsetmiş kafamı karıştırdı o yüzden sordum
  iptal ve ek işleminde B OLAN ŞIK YASAL SÜRESİ DIŞINDA VERİLMİŞ APHB SEÇİLECEK DOĞRU MU

  1. Ömer Meriç

   Aynen öyle seçeceksiniz. Sizin gün sayısında artış olmadığı için ve düzeltme amaçlı olduğu için İPC uygulanmaz. O arkadaşın durumu farklı olabilir.

 21. YASEMİN

  MERHABA BEN 2019 AĞUSTOS AYI İÇİN ÇALIŞANIMIZI 16 GÜN ÇALIŞIR 15 GÜN EKSİK GÜN OLARAK BİLDİRMİŞTİM EKSİK GÜN NEDENİ 23 YARIM ÇALIŞMA YAPTIM .
  FAKAT YANLIŞ YAPMIŞIM 15 GÜN ÇALIŞIR 16 GÜN EKSİK OLARAK BİLDİRMEM GEREKİYORMUŞ İPTAL EDİNCE EK YAPILMIYORMU ASIL MI OLARAK VERİLİYOR ANLAYAMADIM İDARİ PARA CEZASINDAN FELAN BAHSEDİLMİŞ YIKARIDAKİ YORUMDA EK YAPAMIYOR MUYUZ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İdari para cezası uygulanmaz. İptal ederek ek bildirge düzenlenmesi gerekiyor. E bildirge v2 uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

 22. umut

  kolay gelsin sorum şu 2019/9 dönem yanlış pek tutarına hangi yolu izleyerek düzeltebilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlı olduğunuz SGK’ya sadece PEK düzeltmesini içerek iptal ve ek bildirge düzenleyerek verin. Sistemden düzeltme biraz zor olabilir.

 23. hakan kesici

  örneğin 2019/8 ayda 05510 kanun kodu ile bildirgeyi yasal süresinde gönderdim. ancak daha sonra personelin gününü eksik bildirdiğimi farkettim ve ek bildirge vermek istiyorum. bu konuda yardımcı olurmusunuz. (çünkü ek bildirgeyi sistem kabul etmiyor. ve asıl bildirge onaylatıyor. dolayısı ile ipc tutarı 1/8 olacağı yerde 1/5 olarak tahakkuk ediyor.)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanun numarasız verebileceğiniz için asıl bildirge olacak ve dolayısıyla uygulanacak İPC tutarı 1/5 oranında olacak. Yani sistemin uyguladığı ve yaptığınız işlem doğru.

 24. SEVGİ

  SGK V2 İLE GEÇEN AYA AİT VERİLMEMİŞ AYLIK BİLDİRGE VERMEK İSTİYORUM , TC NO VE SİCİL SORGU İLE KİŞİ İSİMLERİNİ GETİRDİĞİ HALDE EKLE DEYİNCE HİZMET LİSTESİ TABLOSUNA TÜRKÇE KARAKTER OLAN İSİMLERDE HATA VERİYOR VE GÜNCELLEME DE ÇALIŞMIYOR.NASIL GİDERİLEBİLİR ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsimleri elle ingilizce karaktere çevirerek dener misiniz ?

   1. Ebru Kavak

    Türkçe karekter olan isimlerde hata veriyor ve o kısma müdahale ettirmiyor.Ne yapmak gerekiyor

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bunu Sgkya hata olarak bildirmeniz ve arıza kaydı oluşturulması gerekiyor.

 25. Sirin

  Tek tek mi giris yapacagiz dosya olusturup yuklememiz mumkunmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tek tek yapacaksınız. Her dönem için ayrı ayrı. Toplu yapma şansınız yok.