Ebildirgev2 Uygulamasından İptal Ek Bildirge Girişi

30

EbildirgeV2 uygulaması 2018 yılı itibariyle işverenlerin kullanımına açılmıştı. Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda her ayın hizmetini en geç takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda vermeniz gerekiyor. Süresi içerisinde verilmeyen bildirgeleri öncesinde SGK Ek9 belgesini düzenleyerek elden bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekiyordu.

Ancak son yapılan düzenleme ile birlikte e bildirge 2 uygulamasındaki hatalar giderildi. V2 sgk uygulaması ile süresi dışındaki bildirgeleri de artık elektronik ortamdan gönderebileceksiniz. Yazımızda v2 bildirge ekranı üzerinden aşama aşama geçmiş bildirge girişini nasıl yapacağınız resimli olarak anlatılacaktır.

E bildirge versiyon 2

İlk defa 2018 yılında uygulamaya açılan bu sistemle işverenler süresi dışındaki aylık prim ve hizmet belgelerinin girişini yapabilmekte, onay belgeyen ve ya onaylanmış tüm aylık prim ve hizmet belgelerini görüntüleyebilmekte. Ayrıca bu sistemden işverenler geriye dönük teşvikli iptal ve ek bildirge girişini de yapabilmekte. Daha fazla ayrıntı için https://sgkbilgisi.com/e-bildirge-v2-uygulamasi-nasil-kullanilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E bildirge v2 giriş

Uygulamaya https://ebildirge.sgk.gov.tr/EBildirgeV2 bağlantısı aracılığı ile giriş sağlayabilirsiniz. Uygulamaya giriş için e bildirge kullanıcı adı ve şifrelerinizi kullanmanız gerekiyor.

Sgkv2 geçmiş dönem e bildirge girişi

Süresi geçen ve ebildirge uygulaması üzerinden veremediğiniz geçmiş bildirgeyi elektronik ortamda göndermek için öncelikle işveren v2 uygulamasında e-sigorta kullanıcı şifresi ile giriş sağlayın. E sgk v2 ekranına giriş için tarayıcınıza https://ebildirge.sgk.gov.tr/EBildirgeV2 bağlantısını yazın. Ebildirgev2 uygulamasına giriş sağladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ana ekran gelecektir.

Buradan yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere ” Aylık Prim Hizmet Belgesi Girişi” menüsüne giriş sağlayın. Sonraki sayfada İşlem Yapılacak Bildirge Dönemi Giriş kısmında işlem yapacağınız dönemi seçin ve bilgileri getir deyin. Burada Tahakkuk Nedeni kısmında (B) Yasal Süresi Dışında Verilmiş APHB seçeneğini seçin. Belge Mahiyeti ve Belge Türü kısmında size uygun olanını seçin.

Belge işlemleri diyerek devam edin. Sonraki sayfa otomatik olarak Kanun İşlemleri-Kanun Numarası Yok şeklinde gelecektir. Süresi dışında verildiği için herhangi bir teşvikten yararlanma hakkınız olmadığından böyle gelir.

Sonraki ekranda ise karşınıza “Bu bilgilere sahip bildirge önceden oluşturulmuştur.Eski bilgiler ile devam etmek için Onay Bekleyen Bildirgeler menüsünü deneyiniz.Yeniden oluşturmak için Devam Tuşuna basınız” şeklinde bir uyarı gelecektir.  Yeni belge gireceğimiz için İşleme devam menüsünü kullanın.

Son olarak karşınıza sigortalı ya da sigortalıların bilgilerini gireceğiniz standart bildirge giriş ekranı gelecektir. Buradan sigortalı/sigortalıların bilgilerini de girdikten sonra Onay Ekranına Geç diyerek kontrol edip onaylayacaksınız.

E bildirge v2 uygulaması üzerinden girmiş olduğunuz bildirgeler bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin kontrolüne düşüyor. Sgk v2 girişi ile gönderdiğiniz bildirge için ayrıca SGK’ya dilekçe vermenize gerek yok. SGK onayı bekleyen belgeler “Şube Onayı Gerektiren Belge Durumları” menüsünden takip edilebilir.

E bildirgev2 uygulamasından girdiğiniz geçmiş aphb SGK tarafından kontrol edilip onaylandıktan sonra tahakkuk oluşur ve SGK geç verme cezasını da tebliğ ile gönderir.

İşte hepsi bu kadar. Sgk versiyon 2 ile giriş aslında oldukça kolay. Ancak sgk v2 uygulamasi bazı hatalardan dolayı bildirge girişine izin vermiyordu. Hatalar giderildi. Artık süresi geçmiş bildirgeyi e bildirge v 2 uygulamasından kolayca gönderebilirsiniz.

E bildirge versiyon 2 konusunda yaşadığınız tüm sorunları yorum bölümünden bize sorabilirsiniz.

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

30 Yorum
 1. Sirin

  Tek tek mi giris yapacagiz dosya olusturup yuklememiz mumkunmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tek tek yapacaksınız. Her dönem için ayrı ayrı. Toplu yapma şansınız yok.

 2. SEVGİ

  SGK V2 İLE GEÇEN AYA AİT VERİLMEMİŞ AYLIK BİLDİRGE VERMEK İSTİYORUM , TC NO VE SİCİL SORGU İLE KİŞİ İSİMLERİNİ GETİRDİĞİ HALDE EKLE DEYİNCE HİZMET LİSTESİ TABLOSUNA TÜRKÇE KARAKTER OLAN İSİMLERDE HATA VERİYOR VE GÜNCELLEME DE ÇALIŞMIYOR.NASIL GİDERİLEBİLİR ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsimleri elle ingilizce karaktere çevirerek dener misiniz ?

   1. Ebru Kavak

    Türkçe karekter olan isimlerde hata veriyor ve o kısma müdahale ettirmiyor.Ne yapmak gerekiyor

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bunu Sgkya hata olarak bildirmeniz ve arıza kaydı oluşturulması gerekiyor.

 3. hakan kesici

  örneğin 2019/8 ayda 05510 kanun kodu ile bildirgeyi yasal süresinde gönderdim. ancak daha sonra personelin gününü eksik bildirdiğimi farkettim ve ek bildirge vermek istiyorum. bu konuda yardımcı olurmusunuz. (çünkü ek bildirgeyi sistem kabul etmiyor. ve asıl bildirge onaylatıyor. dolayısı ile ipc tutarı 1/8 olacağı yerde 1/5 olarak tahakkuk ediyor.)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanun numarasız verebileceğiniz için asıl bildirge olacak ve dolayısıyla uygulanacak İPC tutarı 1/5 oranında olacak. Yani sistemin uyguladığı ve yaptığınız işlem doğru.

 4. umut

  kolay gelsin sorum şu 2019/9 dönem yanlış pek tutarına hangi yolu izleyerek düzeltebilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlı olduğunuz SGK’ya sadece PEK düzeltmesini içerek iptal ve ek bildirge düzenleyerek verin. Sistemden düzeltme biraz zor olabilir.

 5. YASEMİN

  MERHABA BEN 2019 AĞUSTOS AYI İÇİN ÇALIŞANIMIZI 16 GÜN ÇALIŞIR 15 GÜN EKSİK GÜN OLARAK BİLDİRMİŞTİM EKSİK GÜN NEDENİ 23 YARIM ÇALIŞMA YAPTIM .
  FAKAT YANLIŞ YAPMIŞIM 15 GÜN ÇALIŞIR 16 GÜN EKSİK OLARAK BİLDİRMEM GEREKİYORMUŞ İPTAL EDİNCE EK YAPILMIYORMU ASIL MI OLARAK VERİLİYOR ANLAYAMADIM İDARİ PARA CEZASINDAN FELAN BAHSEDİLMİŞ YIKARIDAKİ YORUMDA EK YAPAMIYOR MUYUZ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İdari para cezası uygulanmaz. İptal ederek ek bildirge düzenlenmesi gerekiyor. E bildirge v2 uygulaması üzerinden yapabilirsiniz.

 6. YASEMİN

  üst yorumlarda aynı benim gibi günü yanlış bildirdim demiş arkadaş idari para cezasından bahsetmiş kafamı karıştırdı o yüzden sordum
  iptal ve ek işleminde B OLAN ŞIK YASAL SÜRESİ DIŞINDA VERİLMİŞ APHB SEÇİLECEK DOĞRU MU

  1. Ömer Meriç

   Aynen öyle seçeceksiniz. Sizin gün sayısında artış olmadığı için ve düzeltme amaçlı olduğu için İPC uygulanmaz. O arkadaşın durumu farklı olabilir.

 7. YASEMİN

  TEŞEKKÜR EDERİM SON OLARAK BİR SORUM DAHA OLACAK BİLDİRGEMİ PTAL ETTİM FAKAT ŞUBE ONAYI BEKLEYEN İŞLEMLER İÇİNDE BEKLEMEDE O ŞEKİLDE Mİ OLUYOR BU SİSTEMDEN İLK KEZ DÜZELTME YAPIYORUM DA

  1. Ömer Meriç

   Evet bağlı olduğunuz SGK onayına düşer. Onlar onayladıktan sonra işlem tamamlanır. Ama söyleyin SGK’ya bence. Hızlandırın işlemi.

 8. YASEMİN

  ek bildirgelerde ceza uygulanıyor yazıyor internette

  1. Ömer Meriç

   Siz daha önce asıl bildirgeyi vermişsiniz. Ek bildirge sayılmıyor sizinki. Düzeltme amaçlı bildirge oluyor. Hiç vermemiş olsanız dediğiniz doğru ceza uygulanır. Ama siz aslını vermişsiniz ceza uygulanmaz.

 9. YASEMİN

  ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM KUSURA BAKMAYIN ÇOK SORU SORDUM

  1. Ömer Meriç

   Rica ederiz. Biz bunun için buradayız. İstediğiniz zaman sorabilirsiniz.

 10. YASEMİN

  SANIRIM CEZASI VAR BAYA BİR ARAŞTIRDIM
  Aylık prim ve hizmet belgesini süresinde ve Kurumca belirlenen şekil ve usulde vermeyenlere her bir fiil için:
  — Belgenin asıl olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere,
  belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına aylık asgari ücretin beşte biri tutarında 511,68

  — Belgenin ek olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına
  aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında 319,80

  — Ek belgenin sigortalıların otuz günden az çalıştığını gösteren bilgi ve belgelerin süresi içinde verilmemesi veya verilen bilgi ve belgelerin Kurumca geçerli sayılmamasına bağlı olarak Kurumca re’sen düzenlenmesi halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı başına
  aylık asgari ücretin yarısı tutarında 1.279,20

  1. Ömer Meriç

   BEn yok diyorum siz araştırdım diyorsunuz. Sizin dediğiniz gibi olsun içiniz rahat edecekse zorla ceza yiyeceksiniz 🙂

 11. YASEMİN

  ÇOK TEDİRGİN OLDUĞUM İÇİN BAKIYORUM KIZMANIZA GEREK YOK

  1. Ömer Meriç

   Kızmadım :). Sadece ceza uygulanmayacağını söyledim. Tedirgin olunacak bir şey yok. Cezai bir işlemi yok. İyi çalışmalar.

 12. YASEMİN

  ömer bey belki yine bana ısrarla ceza var dediğime kızıcaksınız ama bugün sgk ile görüştüm işveren servisine gittim ve asgarti ücretin 1/8 i oranında idari para cezası kesilir dedi ve ben iptal ettiğim bildirgeyi allahtan daha onaylamamıştı sgk sildirmek için dilekçe ile başvurdum ve sildirdim

  1. Ömer Meriç

   Yasemin Hanım, Ben yine söylüyorum. Düzeltme amaçlı verilen bildirgelerde idari para cezası uygulanmaz. Hiç verilmeyen belgeler için idari para cezası uygulanır. Eğer sizin işleme ceza uygularlarsa hükümsüzdür.

 13. YASEMİN

  PEKİ YARIM ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDE 31 ÇEKEN AYLARDA KAÇ GÜN ÇALIŞIR YAPILIYOR KAÇ GÜN EKSİK GÜN BİLDİRİMİ YAPILIYOR BENİM YAPTIĞIM DOĞRUMU ACABA 16 GÜN ÇALIŞIR 15 GÜN YARIM ÇALIŞMA EKSİK GÜN YAPILMIŞTI

  1. Ömer Meriç

   31 çeken aylarda ay kaç çekiyorsa çalıştığı günün haricindeki günleri parmak hesabı yapıp eksik bildirmeniz gerekir. Sizin yaptığınız doğru eğer 16 gün çalıştı ise 15 gün eksik gün bildirimi olması gerekir.

 14. Cengiz turan

  Onaylı e bildirgemi nadıl iptal ederim. İptal ettim yeni belgeyi nasıl girerim. Bugün belgemi iptal ettim sorun şu ki belgeyi yeniden giremiyorum. Acaba asıl yerine eten mi gireceğim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İptal bildirgenin Sgk tarafından onaylanması gerek sanırım. Ondan sonra ek ya da asıl bildirge girişi yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.