Sgk Manuel Rapor Girişi İptali

0

Geçici iş göremezlik raporu alan bir çalışan için çalişmadiğina dair girişi SGK vizite uygulaması üzerinden yapmanız gerekiyor. Daha önce çalışılmadığına dair bildirim başlıklı yazımızda çalışmazlık bildirimi nasıl yapılır, sgk çalışmadığına dair bildirim yerine geçen istisnai durumlar nelerdir, çalişilmadiğina dair bildirim yapılmazsa ne olur ve çalışmadığına dair bildirim geç yapıldığında SGK tarafından uygulanacak ceza tutarları konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik.

Bazı durumlarda işçinin almış olduğu geçici iş göremezlik raporu sizin işyeri ekranınıza düşmeyebilir. Bu durumda çalışmadığına dair bildirim girişini vizite giriş ekranından yapmanız gerekebilir. Manuel olarak yapmış olduğunuz çalişmadiğina dair bildirimi daha sonra güncellemeniz ya da iptal etmeniz gerekirse sgk vizite uygulaması üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Manuel çalışılmadığına dair bildirim işlemleri

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sgk çalışmadığına bildirim normalde vizite ekranına düşen rapor üzerinden kolayca yapılabilir. Ancak işçi yeni işe girdiyse raporu eski işyerine düştüğünden ya da hastane raporu sisteme kaydetmediğinden dolayı rapor sizin işyeri ekranına düşmeyebilir. Bu durumda sgk çalışmadığına dair girişi manuel yapmanız gerekiyor.

Manuel olarak sgk çalışmadığına dair bildirim girişini de sgk çalişmadiğina dair bildirim uygulaması üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Manuel çalışılmadığına dair bildirim girişi için öncelikle eski adı ile SGK Vizite yeni adı ile Sağlık Ödeme Sistemi’ne e-sigorta şifreniz ile giriş sağlayın. E sgk çalışmadığına dair uygulmasına buradan girebilirsiniz: e vizite giriş

Giriş sağladıktan sonra öncelikle sgk çalışılmadığına dair bildirim yapmak istediğiniz çalışan için dilerseniz Elektronik rapor sorgulama kısmından tarihe göre ya da T.C. numarasına göre rapor sorgulaması yapın. Tarihe göre ya da T.C. numarası ile sorgulama yaptıktan sonra eğer rapor önünüze geliyorsa elektronik olarak çalışmadığına dair bildirim girişini yapabilirsiniz. Bu durumda çalışmazlık girişini ayrıca manuel yapmanıza gerek kalmaz.

Ancak işçiniz size elden raporu getirdi, sistemden de baktınız yok bu durumda sgk çalışılmadığına dair bildirim girişini manuel bildirim işlemleri seçeneğinden yapmalısınız. Manuel çalışılmadığına dair bildirim sgk işleminde başlangıç tarihine geçici iş göremezliğin başladığı tarihi, bitiş tarihi olarak da işbaşı/çalışır tarihini girmeniz gerekiyor. Gerekli tarihleri yazdıktan sonra çalışmadığına dair bilgi girişini tamamlayabilirsiniz.

Manuel çalişmadiğina dair bildirim girişi nasıl iptal edilir, nasıl güncellenir?

Manuel olarak yapmış olduğunuz çalişmazlik girişini daha sonra iptal etmeniz ya da tarihleri güncellemeniz gerekirse yine çalışmadığına dair uygulama ekranında yer alan manuel bildirim işlemleri kısmından çalışanın T.C. numarası ile giriş sağlayarak iptal yapabilir ya da güncelleme yapabilirsiniz.

Çalışmadığına dair rapor girişi yapılmazsa ne olur ?

Rapor alan işçi çalışmadığına dair bildirimini rapor bitimini takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda ya da manuel olarak yapmanız gerekiyor. Sgk rapor girişini hiç yapmadığınızda işçi başına brüt asgari ücretin yarısı, calismadigina dair bildirimi geç yaptığınızda ise 1/10’u tutarında ceza uygulanır. Ayrıntılı bilgiyi rapor bildirmeme cezası ne kadar başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Çalışmazlık cezası yemek istemiyorsanız sgk çalışmadığına dair bildirim yerine geçen bazı işlemleri yerine getirmeniz gerekmekte. Çalışmadığına dair belge girişi yapmasanız bile sgk aşağıdakileri yapmanız halinde idari para cezası uygulanmaz. Rapor alan işçiden dolayı sgk çalişilmadiğina dair bildirim cezası almak istemiyorsanız;

  • Sgk e vizite uygulaması üzerinden elektronik çalişmazlik ya da manuel çalişilmadiğina dair bildirim girişi yapmanız gerekiyor.
  • Eğer işçinin eksik gün sebebini raporlu olduğu gün sayısı kadar “1” İstirahat eksik gün kodu ile gösterirseniz de çalişilmadiğina dair giriş yerine geçer ve SGK yine ceza uygulamaz.
  • E bildirge ekranında sigortalı raporlu olduğu sürelerde çalışmamıştır kutucuğunu işaretlemeniz de çalişmadiğina dair giriş yerine geçer ve sgk çalışmazlık bildirimi cezası uygulamaz.

Sgk işçi çalişilmadiğina dair bildirim işlemleri konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.