Rapor Bildirmeme Cezası 2020

0

Rapor bildirmeme cezası işverenler tarafından çalışmazlık bildirimi ya da 01-İstirahat kodu ile SGK’ya bildirim yapılmaması durumunda uygulanan ceza türlerinden birisidir. 4a eski adı ile ssk kapsamında çalışanların geçici iş göremezlik yani istirahat raporu almaları halinde işveren olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalişmadiğina dair bildirim yapma zorunluluğunuz vardır.

Kanuni süresi içerisinde çalişilmadiğina dair bildirim yapmamanız ya da çalışmazlık bildirimi yerine geçen işlemleri yapmadığınız takdirde SGK tarafından idari para cezası uygulanır. Bu yazımızda çalışmadığına dair bildirim nasıl yapılır, çalışılmadığına dair bildirim girişi yerine geçen işlemler, sgk çalışmadığına dair bildirim yapılmadığında uygulanacak 2020 idari para cezası tutarları ve sonrasında yapmanız gerekenler konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rapor bildirim süresi 2020

Geçici iş göremezlik yani istirahat raporu alan bir işçi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışmazlık bildirimi için son tarih rapor bitim tarihini takip eden ayın 23’üdür. Yani aslında o ayın son aylık prim bildirgesi veriliş tarihidir.

Örnekle somutlamak gerekirse diyelim ki işçi 04.09.2020-15.09.2020 tarihleri arası hastalıktan dolayı iş göremezlik raporu aldı ve 16 Eylül 2020 tarihinde de işbaşı yaptı. Bu durumda çalışmazlık için son bildirim tarihi 23 Ekim 2020’dir. Çalışılmadığına dair bildirim süresi ve giriş işlemleri hakkında daha fazla bilgi için https://sgkbilgisi.com/sgk-calismadigina-dair-bildirim-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşçinin raporunu işverene bildirmemesi

Bazı durumlarda işçi rapor aldığını işverene bildirmeyebiliyor. Rapor alıyor ancak bunu işverene iletmeden çalışmaya da devam ediyor. Bu durumda iki seçenek bulunuyor.

Eğer doktor tarafından rapor istirahat uygulaması üzerinden girildiyse -ki %90 buradan giriliyor – rapor sistemden işverene tebliğ ediliyor. İşverene tebliğ edildiği ve işveren de bunları her ayın 23’üne kadar kontrol ederek onaylamak zorunda olduğu için işçi raporu işverene vermese bile cezai sorumluluktan kaçamaz.

İkinci durum ise raporun elden düzenlenerek verilmesi ve sistemden girilmemesi. Eğer böyle bir durum mevcutsa rapor işverene tebliğ edilmiş sayılmayacağından direkt olarak idari para cezası uygulanamaz. Eğer böyle bir durum mevcutsa itiraz ederek idari para cezasını iptal ettirebilirsiniz.

Sgk rapor bildirimi nasıl yapılır ?

İşveren olarak sgk çalışılmadığına dair bildirimi sgk vizite ekranından online olarak yapmanız gerekiyor. Vizite giriş sisteminden SGK tarafından size verilen e bildirge kullanıcı bilgileriniz ile giriş sağlayarak sgk çalışmadığına dair bildirim işlemini kolayca yapabilirsiniz.

SGK e vizite ekranında her ay aylık prim ve hizmet belgesi göndermenin son tarihi olan ayın 23’ünde tarihe göre rapor sorgulama ekranından işçilerinizin geçici iş göremezlik raporu alıp almadığınızı kontrol etmenizi öneririz. Zira işçiler bazen rapor alıp işverene söylememekte ve işyerinde çalışmaya devam etmekte. Sgk çalişmadiğina dair bildirim olmadığında ceza uygulamakta.

Sgk çalışmadığına dair bildirim girişini sgk vizite giriş ekranından;

  • Tarihe göre rapor sorgulayıp çıkan raporlara çalışmazlık onayı vererek,
  • Sigortalının T.C. numarasına göre sorgulama yaparak çalişmadiğina dair onay verebilirsiniz.

Eğer sigortalınızın almış olduğu rapor çalışmadığına dair bildirim girişi ekranında görünmüyorsa ya rapor doktor tarafından elektronik rapor sistemine girilmemiştir ya da işçi yanınızda yeni başladıysa ve henüz hizmet bildirimi yapmadıysanız bir önceki işyerine düşmüş olabilir. Bu durumda yapmanız gereken çalişmadiğina dair bildirim girişi ekranından manuel çalışmazlık bildirimi yapmak. Rapor elektronik ortamda size düşmediyse SGK çalışmadığına dair bildirimden dolayı size direk ceza uygulamayamaz. Bu tür bir durumda öncelikle sgk çalışılmadığına dair bildirim girişin yapılmasını sizden yazı ile ister ve tebliğ tarihinden itibaren siz 5 gün içinde çalışmadığına dair bilgi girişi yapmadığınız takdirde size ceza uygular.

Sgk rapor girişini vizite sisteminden yapmasanız bile e bildirge ekranında çalışanın rapor aldığı ilgili ayda ” Sigortalı raporlu olduğu sürelerde çalışmamıştır” kutucuğunu işaretlemeniz halinde de SGK işçi çalışmadığına dair bildirim girişini yapmadınız diye ceza uygulamaz.

Çalişilmadiğina dair bildirim girişi yerine geçen bir diğer işlem de sigortalıyı “01-İstirahat” eksik gün kodu ile raporlu olduğu süre kadar SGK’ya ilgili ayda eksik bildirmek. Bu işlem e sgk çalışmadığına dair bildirim yerine geçer. Ayrıca sgk e vizite ekranından bildirim yapmanız gerekmez ve SGK çalışmazlık girişi yapmadınız diye size ceza uygulayamaz.

Rapor bildirmeme cezası

Çalışmadığına dair rapor girişi için son tarih raporun bittiği tarihi takip eden ayın aylık prim ve hizmet belgesi son veriliş tarihidir yani hafta sonuna ya da resmi tatile denk gelmiyorsa ayın 23’üdür. Takip eden ayın sonuna kadar çalişilmadiğina dair bildirim girişi elektronik ortamda raporu onaylayarak yapmanız ya da manuel bildirim yapmanız halinde ve ya “Sigortalı raporlu olduğu sürelerde çalışmamıştır” işaretlemeniz ya da aylık prim ve hizmet belgesinde “01-İstirahat” kodu ile eksik gün bildirimi yapmanız halinde sgk çalışmadığına dair bildirim yapılmadığından dolayı size idari para cezası uygulamaz.

Rapor alan işçiniz için hiç bir şekilde sgk çalişmadiğina dair girişi yapmamanız ya da APHB’de “Raporlu sürelerde çalışmamıştır” kutucuğunu işaretlememeniz ve ya eksik gün “01-İstirahat” kodu ile bildirim yapmamanız halinde;

  • Çalişmazlik girişinin hiç yapılmaması halinde sigortalı başına ilgili ayda geçerli olan brüt ücretin yarısı tutarında.
  • SGK ceza tebliğini PTT’ye vermeden önce e sgk çalışılmadığına dair bildirimi yapmanız halinde ise sigortalı başına ilgili dönemde geçerli olan brüt asgari ücretin 1/10’u oranında idari para cezası uygular.

Rapor onaylamama cezası 2020

Yukarıdaki hesaplamaya göre bildirimin hiç yapılmaması halinde çalışan başına 1.471,50 TL, geç yapılması halinde ise 294,00 TL idari para cezası uygulanır. Diğer hatalı işlemler için SGK tarafından 2020’de uygulanacak tüm idari para cezası tutarları için https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezalari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışmazlık ipc itirazı

Eğer calismadigina dair bildirimi yukarıda belirtilen yöntemlerden birisini kullanarak yaptıysanız ve cezanın yersiz olarak uygulandığını düşünüyorsanız idari para cezasının size tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde gerekçeli dilekçe ile itiraz edebilirsiniz. İtirazınızı işveren dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya dilekçe ile elden ya da posta ile gönderebilirsiniz. SGK idari para cezası Komisyonu tarafından itirazınız değerlendirilir ve haklı iseniz İPC iptal edilerek komisyon kararı tarafınıza gönderilir. Eğer SGK sizi haksız görürse yine itirazın reddedildiğine dair Komisyon kararını size gönderir.

Eğer uygulanan idari para cezasını size tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde öderseniz uygulanan cezanın %25’i oranında indirim sağlanır.

İdari para cezası itirazında izlenmesi gereken yol, örnek itiraz dilekçeleri ve tüm işlemler için https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezasina-nasil-itiraz-edilir-itiraz-dilekcesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışmadığına dair belge ve bildirim işlemleri, İPC’ler v.s. konularındaki tüm sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.