Rapor Onaylama Süresi 2024 & Dikkat Cezası Var

Rapor onaylama süresi işverenlerin tereddüt yaşadıkları konuların başında gelir ve iş göremezlik raporu onaylama süresi içerisinde işveren tarafından çalışmadığına dair bildirim girişi yapılmadığında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ceza uygulanır. Bu yazımızda Kanuni rapor onaylama süresi kaç gün konusunda bilgi bulabilir ayrıca bildirim nasıl yapılır ve (*)4a ile belirtilen kayıtlarda sigortalı istirahat süresinde çalışmamıştır. ne demek gibi sorularınızın cevabını da bulabilirsiniz.

SGK rapor onaylama süresi 2024

İş göremezlik onaylama süreleri rapor bitim tarihinden itibaren başlar. Artık iş göremezlik raporları elektronik ortamda düzenlenmekte ve bağlı olunan işverene de elektronik ortamda tebliğ edilmektedir. Dolayısıyla işçinin raporu ibraz etmesi burada zorunluluk teşkil etmediğinden bildirim süresi raporun işçi tarafından işverene ibraz tarihinden değil elektronik ortamda tebliği ile başlar. Elektronik ortamda E-vizite uygulaması üzerinden işverene tebliğ edilen iş göremezlik raporları için işveren rapor onaylama süresi ;

 • Rapor bitim tarihini takip eden ayın beyanname sürelerine göre belirlenir.
 • Buna göre muhtasar ve prim hizmet beyannamesi veren işyerleri için işçi rapor onaylama süresi rapor bitimini takip eden ayın 26’sı, yani muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin son tarihidir. Ayın 26’sı resmi tatil ya da bayram tatiline denk gelirse ya da uzatılırsa rapor işveren onayı süresi de buna istinaden uzar.
 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçmeyen işyerleri için ise rapor onaylama Sgk bildirim süresi rapor bitimini takip eden ayın 23’üdür. Eğer hafta sonu ya da bayram/resmi tatile denk geliyorsa ya da süre uzatımı olursa bu durumda e sgk rapor onaylama süresi de uzatılan süreye kadar geçerli olmaktadır.

İş kazası rapor onaylama süresi nedir ?

İş kazasında iki bildirimin birlikte yapılması zorunludur. Buna göre;

 • İş kazasının oluş tarihinden sonraki günden başlamak üzere en geç 3 iş günü içerisinde iş kazası bildiriminin elektronik ortamda yapılması zorunludur. İş kazası bildirimi nasıl yapılır başlıklı yazımızdan adım adım bildirimin nasıl yapıldığı hakkında bilgi bulabilirsiniz.
 • İş kazası sonucu iş göremezlik raporu alan işçi için rapor onay süresi içerisinde aynı zamanda çalışmazlık bildiriminin de yapılması gerekmektedir.
 • İş kazası sonucu rapor alan işçi için muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçen işyerleri için işyeri rapor onaylama süresi rapor bitimini takip eden ayın 26’sı, geçmeyenler için 23’üdür.

İşveren raporu ne zaman onaylar ?

İşçiler açısından rapor parasının SGK tarafından ödenebilmesi için raporun sona ermesi ve işveren tarafından Sgk iş göremezlik raporu onaylamasının yapılması gerekmektedir. İşveren tarafından Sgk istirahat raporu onaylaması geç yapıldığında işçi de ödemesini geç almakta. İşverenin rapor bitiminden sonra Sgk işveren rapor onaylama son süreleri yukarıda verilmiştir.

 • İşveren son tarihe kadar ssk rapor onaylamasını yapmama hakkına sahiptir.
 • İşverenin işverenin rapor onaylama süresi içerisinde hiç bildirim yapmaması halinde SGK tarafından iş göremezlik ödemesi yapılır ve işverene ceza uygulanır.

Sgk rapor onaylama nasıl yapılır ?

İş göremezlik rapor onaylama işlemleri SGK bildirge şifreleri ile E-Vizite uygulaması üzerinden yapılmaktadır.  E-vizite uygulaması üzerinden adım adım işverenin raporu onaylaması işlemleri hakkında bilgi için hemen SGK rapor bildirimi nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşveren rapor onaylamazsa cezası ne kadar olur ?

İşveren raporu onaylamazsa ne olur diye sorarsanız ceza uygulanır. Yukarıda belirtilen vizite rapor onaylama süresi içerisinde işveren tarafından SGK raporu onaylaması yapılmazsa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından idari para cezası uygulanır.

 • Sgk işveren rapor onaylama süresi içerisinde e vizite rapor onaylaması hiç yapılmazsa rapor bitim tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin yarısı,
 • İstirahat raporu onaylama süresi geçtikten sonra istirahat raporu işveren onayının geç yapılması durumunda ise rapor bitim tarihini takip eden ayda geçerli olan brüt asgari ücretin 1/10’u tutarında idari para cezası uygulanır.
 • Rapor giriş süresi içerisinde işveren sağlık raporu onaylamasının hiç yapılmaması ya da geç yapılması durumunda uygulanacak olan 2024 güncel idari para cezası tutarlarına rapor bildirmeme cezası ne kadar başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İşçi raporu işverene vermezse işverenin sorumluluğu var mı ?

İşçinin usulen rapor aldığında işyerindeki amiri ya da işveren/işveren vekiline bunu bildirmesi ve bilgilendirmesi gerekmektedir. Ancak bazı durumlarda işçi rapor almakta, bunu işverene söylememekte ve çalışmaya devam etmektedir. Bu tür bir durumda işverenin de rapordan haberi olmamaktadır. Ancak bildirim için bu durum işverenin yükümlülüğünü ortadan kaldırmıyor.

Elektronik ortamda yazılan iş göremezlik raporları hastane onayından sonra E-vizite uygulaması üzerinden işverene elektronik olarak gönderilmekte ve tebliğ edilmiş sayılmaktadır. Elektronik ortamda tebliğ edilmiş olmasına rağmen işverenin onay süresi içerisinde bildirmemesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yukarıda belirlenen tutarlarda idari para cezası uygulanacaktır.

(*)4a ile belirtilen kayıtlarda sigortalı istirahat süresinde çalışmamıştır ne demek ?

İşverenler rapor alan sigortalılar için E-Bildirge ekranında yer alan ” Raporlu Sürelerde Çalışmamıştır” kutucuğunu işaretleyebilmekte. Bu durumda aylık prim ve hizmet belgesinde “(*)4a ile belirtilen kayıtlarda sigortalı istirahat süresinde çalışmamıştır” şeklinde çıkmaktadır.

Kısaca bu kutucuk işveren tarafından raporlu sigortalıların bu sürede işyerinde çalışmadığını beyan için kullanılır. İşverenler cezai işleme girmemek için ve bu beyan bildirim yerine geçtiğinden genelde tüm çalışanlar için bu kutucuğu işaretlemiş olabilmekte. Yani siz ben rapor almadım ama yine de böyle görünüyor diyorsanız muhtemelen sizin işveren de aynısını yapmış.

Rapor sistemde gözükmüyor ne yapmalıyım

Raporun sistemde görünmemesinin birkaç nedeni olabilir;

 • Hastane raporu sisteme girmemiş olabilir. Sisteme girilmeyen raporlar ve elektronik ortamdan işverene tebliğ edilmemiş raporlar için işverenin cezai bir sorumluğu yoktur.
 • Hastane raporu girmiş ancak 1-2 günlük hastalık raporu ise sistem arşive kaldırmış olabilir. Bunlar için bildirime gerek yoktur.
 • Hastane raporu girmiş ancak işçi işe yeni girdiyse bir önceki işyerine düşmüş olabilir. Bu durumda eski işyerinin “personelim değil” seçeneğini işaretlemesi ve raporu yeni işyerine aktarması gerekir.
Rapor en geç ne zaman onaylanır?

Raporun en geç bitim tarihini takip eden ayın 26’sına kadar elektronik ortamda onaylanması gerekmektedir.

İstirahat raporu kaç gün içinde bildirilir?

İstirahat raporlarının rapor bitim tarihini takip eden ayın 26’sına kadar elektronik ortamda bildirilmesi gerekir.

Raporun onaylandığını nasıl anlarız?

Onay işlemleri işveren tarafından Vizite uygulamasında yapılmaktadır. Onaylandıktan sonra SGK’ya düşer. SGK ödeme yapar. Ödemeden sonra sigortalılar 4/a-4/b iş göremezlik ödeme görme seçeneğinden raporu görüntüleyebilirler.

İşveren raporu onayladıktan sonra ne olur?

Rapor işveren tarafından onaylandıktan sonra eğer raporda bir eksiklik yoksa SGK ödemeyi yapar.

4/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Rapor Onaylama Süresi 2024 & Dikkat Cezası Var” üzerine 15 yorum
 1. Merhaba is kazasi gecirdim yaklaşık 9 aydır raporluyum raporum bitti vede calisir verildi sgkya gittim heyete yönlendirdi randevu aldım sorum su ki bu süreçte isveren beni çıkartabilirmi ben zaten orda calisacak durumda degilim calismak istemiyorum haklarımi alip maaddi manevi tazminat davami takip etmek istiyorum bir yillik calisanim

  Yanıtla
 2. Merhabalar iş kazası geçirdim. Çapraz bağlarım koptu 2 ay rapor aldım iş yerine gönderdim lakin doktorun sekreteri raporu hastalik vaka olarak girmiş yanlış girmiş ve bu şekilde bende işyerine gönderdim onlarda SGK ya işlemiş rapor ödememi alamıyorum ne yapmam gerekir . Kolay gelsin iyi çalışmalar

  Yanıtla
 3. Merhabalar iş yerinde bacagimi sakatladim çapraz bağlarım koptu hastanede iş kazası raporu tuttum daha sonra çapraz bağ ameliyatı oldum 2 ay rapor aldım . İş yeri ameliyat olmadan önce sigortama girdi çıktı yaptı . İşyerini mahkemeye vermem doğru olurmu ? Ve SGK dan iş gormemezlik ücretimi alabilirmiyim ? İyi çalışmalar

  Yanıtla
  • Merhaba. Raporlu sürelerde işveren giriş çıkış yapamaz. Mahkemeye gerek yok. SGK’ya başvursanız da denetmenler bunu tespit ederler. Rapor parası işten çıkış verilen boşluk günler için ödenmez. Diğer süreler için alırsınız.

   Yanıtla
 4. İş yeri çıkışımı vericekti ama raporluyum diye veremiyor raporumu onaylamadiklari için rapor parası alamıyorum bide 8 ayim oldu kıdem ihpar ve 15 günlük izin haki paramı alabilirmiyim

  Yanıtla
  • Rapor bittikten sonra çıkış verebilirler. Rapor bitince onay verilir o zaman ödemenizi alabilirsiniz. 8 Ay çalışma için kıdem tazminatı ödenmez. Ancak ihbar süresine uymadan çıkış verilirse o durumda ihbar tazminatı ödemesi gerekir işverenin size.

   Yanıtla
 5. Ömer Bey merhaba bir sorum olacak, iş yerimizde bir personel 6.ayda 3 günlük rapor almış ama rapor elimize ulaşmadığı için rapor onaylanmamış. SGK tarafından işyerimize ceza geldi ,bu cezayı ödedikten sonra onaylanmamış rapor için nasıl bir yol izlemeliyiz?

  Yanıtla
  • Merhaba. Zaten SGK ceza uygulamış. Bir işlem yapmanıza gerek yok. Bundan sonra her ay beyanname vermeden önce SGK Vizite uygulamasında tarihe göre rapor sorgulama yaparak onaysız raporları onaylayın. Aksi halde böyle ceza uygulanır maalesef.

   Yanıtla
 6. 45 gün raporum var.rapor biteli 1.5 ay oldu hala ödeme almadım. 170 i aradım işyeri onaylamamış diyor.isyerini ariom onay ekranı cikmior diyor .online veya manuel onay ekranı cikmior git hastaneden düzelt dior.tekrar 170 aradım hastanelik bişey yok Dior rapor sistemde gözüküyor onaylanması gerekiyor diyor.ne yapmalıyım

  Yanıtla
Yorum yapın