Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi 2020

126

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi brüt maaşlara göre hesap edilmekte. SGK ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla ve 10 günden az kapsamında çalıştırılanların asgari ödeyeceği sigorta primleri ise asgari ücret üzerinden hesaplanmakta.2020 net ve brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte ek 9 10 günden az ve ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2020 tutarları da belli oldu.

Ek9 10 günden fazla kapsamında ödenecek prim tutarları sigorta prim teşvikleri ile birlikte büyük farklılıklar gösterebilmekte iken 10 günden az çalışıtırılanlar için ödenecek tutar sabittir. Peki 2020 ek9 10 günden fazla prim ödemesi ne kadar ? Ev hizmetlerinde çalıştırılanlar 2020 yılında hangi sigorta prim teşviklerinden yararlanabilir ? İşte evde çalışan kadınlara sigorta hesaplaması konusunda detayları yazımızda bulabilirsiniz. Dilerseniz evde çalışan kadınların sigortası 2020 prim tutarlarına geçmeden önce yararlanabileceğiniz sigorta prim teşvikleri ve şartlarından kısaca bahsedelim.

Ek 9 10 günden fazla teşvik

Sgk ek 9 ev hizmetleri kapsamında yararlanabileceğiniz sigorta prim teşvikleri ve şartları şu şekildedir;

 • 5510/5 puanlık indirim.10 günden fazla çalışan ev hizmetleri prim ödeme kapsamında 5510/5 puanlık indirimden yararlanabilmeniz için 10 günden fazla çalışan prim ödemenizi zamanında yapmanız ve geçmiş dönem prim borcunuzun olmaması gerekiyor. Bunun haricinde bir şart aranmaz.
 • 4447/19. madde ( 7103 sayılı kanun). Bu teşvik 2018 yılında yeni getirilen bir teşvik. Teşvik kapsamında 15 ay boyunca evde çalışan sigortası priminin tamamını devlet ödüyor. Teşvikten yararlanabilmeniz için İşe alınan çalışanın İşkur’da işsizlik kaydının olması, İşe aldığınız çalışanın işe giriş tarihinden önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigortalı çalışmasının olmaması, bağkur tescilinin olmaması gerekiyor.Bu teşvik kapsamında teşvikten yararlanma süresi normalde 12 ay. Ancak işe aldığınız çalışan 18 yaş üstü kadınsa, 18-25 yaş arası erkek ise ya da engelli ise 18 ay boyunca primin tamamını devlet ödüyor.Tabi siz sgk 10 günden fazla prim ödeme kapsamında ilk defa tescil açacağınızdan bu teşvikten işe alınış tarihini takip eden 3. aydan itibaren yararlanmaya başlayacağınız için teşvikten yararlanma süreniz 15 ay olacaktır.
 • 4-4447/50. madde ( 15921 sayılı kanun): Bu teşvikten yararlanabilmeniz için işe aldığınız çalışanın İşkur’da aktif olarak işsizlik maaşı alıyor olması gerekiyor. Bu teşvikte de neredeyse primin tamamı devlet tarafından ödenmekte.

Tüm teşvikleri sizin için bir başlıkta derledik. Teşvik tanımlaması nasıl yapılır, teşvik süresi kaç aydır gibi detaylar için https://sgkbilgisi.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 teşvik

4447/10. madde ( 6111 sayılı kanun). Sgk ek9 kapsamında bu teşvikten yararlanabilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem borcunuzun olmaması gerekiyor. Bunların haricinde Sgk 10 günden fazla kapsamında işe aldığınız çalışanın daha önce bu teşvikten yararlanmamış olması,18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması.

Bayanlarda yaş şartı aranmaz.Sizde işe başladığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı olarak çalışmasının olmaması gerekiyor.Belirtilen şartların sağlamanız halinde çalışan 24 ay süre ile teşvikten yararlanır. Eğer işe almadan önce www.iskur.gov.tr adresi üzerinden online olarak işsiz kaydı da yaparsanız teşvikten yararlanma süresi 30 aya çıkar.

Ek 9 10 günden fazla başvuru

Ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formunu nasıl dolduracağınız, hangi teşvikleri işaretleyeceğiniz ve başvuruda izlenmesi gereken ayrıntılı yol için https://sgkbilgisi.com/ek9-10-gunden-fazla-prim-odeme-ve-basvuru-islemleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2020

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta maliyeti yukarıdaki teşviklerden yararlanma durumuna göre aşağıdaki gibi olacaktır. Bakıcı sigortası 2020 tutarları da aylık olarak aşağıdaki gibi olacaktır.

 • Ev işlerinde çalışanların sigorta primini on günden az kapsamında ödüyorsanız 1 günlük çalışma karşılığı ödeyeceğiniz prim tutarı 1,96 TL olacaktır.
 • Ek-9 10 günden fazla prim ödemesi kapsamında geçmiş dönem sigorta prim borcunuz varsa ve ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primini düzenli olarak ödemiyorsanız aylık olarak ödeyeceğiniz tutar: 1103,62 TL 
 • Ev hizmetleri sigorta primi 2020 tutarlarını düzenli ödemeniz ve sgk ek 9 10 günden fazla kapsamında geçmiş dönem borcunuz yoksa 5510/5 puanlık indirimle birlikte aylık prim ödemeniz 956,47 TL olacaktır.
 • 4447/10. madde teşviği kapsamında ek9 10 günden fazla prim ödemeniz ise aylık olarak 500,31 TL olacaktır.

Önemli: İşveren asgari ücret desteği 2020 yılında da devam edecek. Çalışan başına asgari ücret desteği tutarı aylık olarak 75 TL olacak. Dolayısıyla ödeyeceğiniz aylık prim tutarı yukarıda belirtilen tutarın 75 TL altında olacak.

Bakıcı desteğinden yararlanarak sigorta priminin tamamını ödemekten muaf olabilirsiniz. Bu teşvikte en az 12 ay süre ile aylık sigorta ödemesininin tamamını devlet karşılamakta. Nasıl başvuru yapacağınızı öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/700-tl-bakici-destegi-nasil-alinir-devletten-bakici-destegi-alma-sartlari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışan yabancıların sigorta primi ne kadar ?

Yabancı sigortalılar için yararlanılacak sigorta prim teşviki, ödenecek aylık prim tutarları Türk çalışanlarınki ile aynıdır. Arada hiç bir fark bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu yazımızda belirtilen tüm hükümler yabancı çalışanlar için de geçerlidir.

Ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplaması 2020

Ev hizmetleri kapsamında çalışanlar gelir vergisinden muaf olduklarından asgari geçim indiriminden de yararlanamazlar. Dolayısıyla ev hizmeti çalışanına aylık ödeyeceğiniz asgari ücreti hesaplarken net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç tutarı üzerinden hesaplama yapmanız gerekiyor. Bu da 2020 yılı için 2.501,55 TL.

Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2020

Ev işlerinde çalışanların sigorta primi hesaplaması yukarıdaki gibi olup ev hizmeti çalışanı için bordro düzenlemenize gerek yoktur. Ancak illa ki düzenlenecekse de bordro parametreleri ve işverene toplam maliyet hesaplaması ise aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Total prim gün sayısı: 30
 • Brüt maaş: 2.943,00 TL
 • Sigorta primi ( %14): 412,02 TL
 • İşsizlik kesintisi (%1): 29,43 TL
 • Gelir vergisi kesintisi: 0
 • Damga vergisi kesintisi : 0
 • Toplam kesintiler: 441,45 TL
 • Net maaş:  2.501,55 TL.
 • Brüt maaşı: 2.943,00 TL
 • İşveren işsizlik prim payı ( %2):  58,86 TL
 • İndirimsiz işveren Sigorta prim payı ( %20,50): 603,31 TL
 • İşveren için toplam maliyeti: 3.605,17 TL.

Ek9 10 günden fazla prim borcu sorgulama

Prim borcu sorgulamasını online olarak yapabileceğiniz bir uygulama henüz hizmete açılmadı. E devletten sorgulama imkanı şu an için yok. En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak T.C. numarası ile borç durumunu öğrenebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılır ?

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir sorusu bize sıklıkla sorulan soruların başında gelmekte. Ek 9 10 günden fazla ödemesini Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm bankalardan, PTT’den, mobil ya da internet bankacılığından işveren T.C.  numarası üzerinden SGK Ödemeleri-Ek 9 10 günden fazla ödeme menüsünden ödeyebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların asgari geçim indirimi

Ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaftır. Gelir vergisi kesintisi yapılmadığından asgari geçim indirimi de ödenmez. Yukarıdaki hesaplama bordrosu örneğinde de görüleceği üzere brüt maaştan sadece SGK primi ve işsizlik primi kesintisi yapılarak net maaş hesaplanır. Gelir vergisi kesilmediğinden normal asgari ücretin üzerinde maaş ödenir.

Ssk ödemesi 1 gün gecikirse

Sgk ek9 10 günden fazla ödemesi ile diğer işveren sigorta prim ödemelerinizi 1 gün geciktirmeniz halinde o aya ilişkin teşvik iptal edilir ve 10 günden fazla çalışan priminizi indirimsiz olarak ödemek zorunda kalırsınız. 10 günden fazla ev hizmetleri prim tutarını gecikmiş olarak ödedikten sonra kalan aylarda teşvikten yeniden yararlanabilirsiniz.

Bakıcınıza nasıl sigorta yapacağınızı bilmiyor musunuz ? Merak etmeyin biz adım adım anlattık. Öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/sgk-bakici-sigortasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Ev hizmetleri teşvik, sigorta primi ve başvuru işlemleri konusundaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

126 Yorum
 1. dilek

  merhabalar size sorum şu benim için çok önemli kayınvalidem çocuğuma bakıyor ve bunun için kendisine sigorta yapıyoruz 2018 yılı için 660 tl olan sigorta primi 960 tl olmuş şimdi kayınvalidem daha önce evde çocuk bakımı projesinden faydalanıp teşvikli sigortadan faydalandığı için bende sigorta yaptığım için teşvikten faydalanamadım birde kendimde ilk etapta evde çocuk bakımı projesinden faydalanıp teşvik aldım bir kere başka kişiye sigorta yaparak bunun üzerine kişinin 6 ay işsiz kalması taktirde teşvikten faydalanabileceğim söylendi bana 12 artalık 2018 itibariyle kayınvalidemin sigortasını kestim 6 ay sonra yani 1 temmuz 2019 itibariyle tekrar başlatacağım teşvikten faydalanma olanağım varmıdır sizce araştırılması nasıl yapılıyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer daha önce 4447/10. madde teşviğinden yararlandıysa aynı teşvikten bir daha yararlanamaz. Ancak 4447-19. madde teşviğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için tekrar başladığı tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigortasının olmaması gerekiyor. Ayrıca İŞKUR’a da kayıt yapmanız gerekiyor. Tabi işveren olarak da siz değil eşiniz adına tescil açtırın. Bu durumda ilk 3 ay primi ödersiniz. Sonraki 15 ay boyunca primlerin tamamını devlet öder.

 2. Burçin

  Ömer Bey merhaba,
  Sigortalımız için, tüm teşvik primlerinden ;kasım 2017 den bu yana yararlanmaktayız.Sigotalımıza mayıs 2020 ye kadar teşvik süresi verilmişti. Sorum ise şudur:
  700 TL bakıcı desteğini alabilmek için sigortalımıza iş çıkışını versek ve 3 ay sonra eşim üzerinden yani farklı işveren ile tekrar sigortalı başlatsak bu destekten yararlanma hakkımız doğar mı acaba? Eğer olaki doğar ise mayıs 2020 de sona mı erer, yoksa aradaki 3 aylık işsizliği mayıs 2020 ye ilaveten ağustos 2020 ye mi uzar? Bilgileriniz için gerçekten çok teşekkür ederiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikten yararlanma süresi sonuna kadar devam edin. Sonrasında çıkış verin ve 3 ay bekleyin. Bu 3 aylık süre içerisinde İşkur kaydını yapın. Sonra eşiniz adına tescil açın. İlk 3 ay primi kendiniz ödersiniz sonraki 15 ay primin tamamını devlet öder.

   1. Burçin

    Sigortalı olan 24 ay sonra emekli olacağı için acele karar verelim boşuna fazla ödeme yapmayalım istedim de… Yani gösterdiğiniz yolun dışında başka seçenek yok o halde?

    1. Ömer Meriç

     Başka bir yolu yok maalesef. Bu durumda ödemeye devam etmekten başka bir seçenek yok.

    2. Ergl

     Teşekkürler Ben teşfikleri inceledim ama hep bakıcılıkta teşfik var diye anladım peki sadece ev işleri için 10 günden fazla 30 günlük pirim tutarı teşfikler varsa nekadara gelir

     1. Ömer Meriç

      Hocam belirtilen teşvikler tüm ev hizmetleri çalışanları için geçerli. Yazımızda teşvikli ve teşviksiz tutarlar mevcut. Okumanızı öneririm.

 3. DERYA DENİZ

  Merhabalar Ömer bey , bir dönümlük arazinin içinde bir evde oturuyoruz. Her ayın belirli günlerinde ( 10 günden az) iki kişi alarak bahçe düzenlemesi ve bakımını yaptırıyorum. Günlük yevmiye şeklinde ücretlerini ödüyorum. Abim 3 ay önce işten çıktı ve ben abimi düzenli olarak ek 9 kapsamında 30 gün üzerinden sigortalı yapmak istiyorum yapabilir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki yapabilirsiniz. Aynı adreste ikamet etmemeniz gerekiyor yanlız bilginiz olsun.

 4. Semra

  Merhaba bende 2017 mart ssk mi durdurdum simdi baslatsam devlet ideme desteginden yararlanabilirmiyim bakici olarak giris yapmistik cocuklarin babasi ssk gosterdi simdi farkli kisi mi yapmasi gerek .tesviklerim bitmisti 202 oderken 600 cikmisti baslarsam baska kisi uzerinden digerlerindende yararlanirmiyim.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik şartları yazımızda mevcut. İşveren ve çalışan olarak şartları gözden geçirmenizi öneririm.

 5. ceren

  Merhaba, devlet memuruyum, sigortası devam eden birini 10 günden fazla çalışmak üzere çalışan olarak üzerime alacağım, ilk defa üzerimde sigortalı çalışan olacak, aylık ödemesi ne kadar olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 150 liralık asgari ücret desteği ile birlikte aylık 681,00 TL ödemeniz olur.

 6. Ferda Dönmez

  Merhabalar, ek 9 (30 gün) kapsamında işe alacağım kişi erkek kardeşim. Şoförüm olarak alacağım ve 45 yaşında. Kardeşim hala isteğe bağlı bağkur primi ödüyor, şoför olarak başlamadan bir gun önce isteğe bağlı bağkur u sonlandırıcaz. Bende bugüne kadar hiç işçi çalıştırmadım. 4447/10 dan faydalanır mı ? Yaşı büyük olunca bütün teşvikleri alabilir mi tereddüt ettim. Ve aylık ödemem ne kadar olur ? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetlerinde mi çalışacak şoför olarak ? Eğer daha önve 4447/10.madde teşviğinden yararlanmadıysa İşkura kaydetmeniz halinde sadece 6 ay süre ile bu teşvikten yararlanırsınız.

 7. Öykü Yakar

  Merhaba; Ben ablamı ev işlerinde 10 günden fazla olarak çalıştırmak istiyorum SGK gün sayısı dolsun diye, Daha önce hiç işveren olarak bildirimde bulunmadım.Sigortalı çalışanım. Ablamın 3 yıldır sigortalı bir işi yok, okuduğum yazınızda yasadan faydalanmak için İŞ_KUR kaydı yaptırın işsizlik maaşı alıyor olsun diyorsunuz.
  1- Her kayıt yaptırana işsizlik parası veriyorlar mı? bunun şartları var mı?
  2- 3. derece akraba gösterilebilir deniyor bildiğim kadarıyla abla 3. dereceye girmiyor ama gerçekten ben çalıştığım için yardımcı oluyor bana.
  3- Yasadan yararlanmak için SGK ya başvuru yapmamız gerekir mi? Gerekiyorsa nasıl yapılır? izin almam sorun interneten yaptığımız başvuruyla sistem kendiliğinden indirim yapıyor mu?
  Zaman ayırıp vereceğiniz bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim,

  Saygılar..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yanlış anlamışsınız. İşsizlik maaşı için değil işsizlik kaydı olması gerekiyor teşvik için.
   1-İşsizlik maaş alma belli şartlara bağlanmıştır. Her kayıt olana verilmez.
   2-Farklı adreslerde ikamet ediyorsanız sorun olmaz.
   3-Ek9 10 günden fazla çalışanlar başvuru formunda 4447/10. madde teşvik seçeneğini işaretleyin. 3 ay geçtikten sonra teşviğin 4447/19. madde olarak değiştirilmesini talep edin.
   İşkur kaydını yapmayı unutmayın. Yukarıda dediğim şekilde hareket etmeniz halinde ilk 3 ay ortalama 400 TL civarında prim ödersiniz. Sonraki 15 ay primin tamamını devlet öder.
   Saygılarımızla.

 8. Sema

  Merhaba, çocuk bakımı için yabancı birini çalıştırmak istiyorum. Çalışma iznine başvuracağım, ancak 2100 tl asgari ücret verdiğimde ekstra ne kadar para ödemem gerekiyor (sgk primi, vergi vs) ? Yabancı bakıcılar için de teşvikten yaralanabilir miyim?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet türk bakıcı için geçerli olan tüm teşvikler yabancılar için de geçerli. 4447/10. madde ve 7103 sayılı teşvikten birlikte yararlanabilirsiniz. İlk 3 ay 4447/10. madde kapsamında ortalama 450 TL gibi bir rakam ödersiniz. Sonraki 15 ay teşvik değişikliği yaparak 7103 sayılı kanuna geçirebilirsiniz. Bu durumda primin tamamını 15 ay süre ile devlet karşılar. Şartlardan birisi işe aldığınız kişinin İŞKUR kaydının olması.

 9. Sema

  Cevabınız için çok teşekkür ederim, adayın henüz çalışma izni yok, ancak teşviklerden yararlanmak için 3 aydır işsiz olması gibi bir şart aranıyormuş. Bu durumda sgk girişi olmadığı için teşvikten yararlanamayacağım gibi düşündüm. Yararlanabileceksem hemen çalışma iznine başvuracağım. Bana ilk 3 ay için 2100+450 tl ye mal olacak gibi anladım.

  1. Ömer Meriç

   SGK girişi olmaması gerekiyor. Aynen ilk 3 ay o şekilde olur maliyeti.

 10. Deniz

  Ömer bey merhabalar. Biz bakıcımıza elül 2018 de sigorta yaptık. Haftada 5 gün çalıştığından dolayı ayda 20 gün üzerinden yaptık. Ama bakıcımız 30 gün üzerinden sigortalanmak istiyor. Teşvikten yararlanarak ayda 230 tl civarında ödüyorduk. 30 gün olursa ne kadar ödemek durumunda kalırız acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi teşvikten yararlanıyorsunuz?

   1. Deniz

    4447/10. Madde kapsamında sigorta prim indiriminden yararlanıyoruz. Aylık 20 gün çalıştığından 20 gün üzerinden 230 tl civarı ödüyoruz. Ama 30 gün üzerinden olsun diyor bakıcımız. 30 güne çevirirsek indirim hakkımızo kaybeder miyiz? Ne kadar sigortamız aylık??

    1. Ömer Meriç

     İndirim hakkı yanmaz hocam. 150 liralık asgari ücret desteği ile birlikte 2019 yılında 280 TL gibi bir rakam ödersiniz. Tabi teşvik süresinin bitimine kadar geçerli bu tutar.

 11. Fuat Acar

  e9 10 günden fazla ev hizmetleri siğortası ödüyoruz.İşe giriş 21/02/2017 şu anda ödemeyi bırakmak istiyoruz.Acaba işsizlik maaşı alabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 600 günü tamamlamışsınız sanırım. Çıkış işveren tarafından verilirse tabi ki alabilirsiniz.

 12. ahmet

  merhaba 24 .12.2017tarihinden başlayarak ek 9 10 günden fazla kapsamında 1964 dogumlu hasta bakıcı çalıştırmaktayım.30 gün üzerinden prim ödemesi yapmaktayım.ocak 2018 den haziran 2018 e kadar 345 tl ödedim.7 ayda 205 tl 8,9,ve 10 ayda 321 tl 11 ve 12 ayda 345 tl ödedim.ocak 2019 da 345 tl ödeme yaptım. Sorum sigortalımız asgari ücret desteginden faydalanmadımı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.2018 yılında asgari ücret desteği ilk 9 ay için verildi ve geç verildiği için borçlara sonradan mahsup edildi. 7. ve 8. aylarda size borç çıkmaması gerekirdi normalde. Bağlı olduğunuz SGK’ya bir uğrayın sistemden kontrolü sağlansın.

 13. Olcay Kılıç

  Merhaba, annemin bakımı için 2018 Mayıs ayından bu yana çalışma izni alarak yabancı bakıcı çalıştırıyoruz ve Ekim 2018 e kadar teşviklerden yararlanarak 245 TL prim ödüyorduk.
  Yılın son 3 ayında 345 TL ye çıktı. SGK ya gidip konıştuğumda AGİ desteği tekrar verilecek dediler ancak şimdi Ocak 2019 prim tutarının 434 TL olarak tahakkuk ettiğini gördüm. Yaşlı bakıcılarından AGİ kalktı mı? Bilgi alabilirsem memnun olurum. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dediğiniz şey AGİ değil asgari ücret desteği :). Yanlış anlaşılmasın. Asgari ücret desteği henüz yansımadı. Siz ortalama 280 TL civarında bir rakam ödeyeceksiniz. Ay sonuna kadar bekleyin acele etmeyin.

   1. Olcay Kılıç

    Asgari ücret desteği hala yansıtılmadı. SGK ya gittiğimde, henüz kanun çıkmadı, Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra vs bişeyler söylediler. Sizler mevzuatı takip ediyorsunuz bu konuda yeni bir bilgi var mı acaba?

    İlginize teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Konuyla ilgili Sgk genelgesi geçtiğimiz hafta yayımlandı. Ay sonuna kadar bekleyin. Bu ay sonuna kadar yansımasını bekliyoruz. Yetişmese bile gelecek ay toplu olarak borçlara mahsup edilir.

 14. Erdal

  Merhaba,
  2018 Ocak ayından bugüne kadar Sgk üzerinden 61 EK-9 10 GÜNDEN FAZLA TAHSİLATI seçimi işe bakıcımızın sigortasını düzenli olarak ödedim.
  Takipçilerinizden Olcay Kılıç ile aynı durumdayım.
  Son 3 ay 345 TL ödediğim aylar daki asgari ücret teşviğini sgk tarafımıza yansıtır mı acaba?
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 2018 yılında asgari ücret desteği 9 ay verildi zaten. Son 3 ay için yararlanma hakkınız yok.

 15. Özgür

  Merhaba, öncelikle vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
  Evde çalışanımızın sigortasını Kasım ayında 30 gün üzerinden başlattık. Hem 10. hem 19.madde uygun olmasına rağmen ikisi birden seçilemediği ve uzun vadede daha avantajlı olacağı için 19.maddeyi işaretledim. SGK il müdürlüğü ve genel müdürlükteki ilgili kişilerle de konuştuğumda sadece ilk 3 ayın 10.maddeden yararlandırılmasının mümkün olmadığını söylediler. Mecburen Kasım ayı 688₺, Aralık 664₺ ödedim. Ocak için de 831₺ ödeme gözüküyor. Şansımıza 2018’de asgari ücret desteği 9 ay uygulandı ve ondan yararlanamadık. 3.ay ödememiz de Ocak ayı zammına denk geldi..
  1-Şu anda yapılacak bir şey var mı yoksa 831₺’yi ödeyecek miyim?
  2-Ocak ayı asgari ücret desteği ne zaman yansır? Ay sonuna kadar yansımazsa bundan sonra ödemem olmayacağı için bu tutarı nasıl alabilirim?
  3-Birkaç ay sonra başka bir şehre taşınmamız sözkonusu olabilir. Böyle bir durumda 15 ayın sonuna kadar çıkışını vermesem sigortalılığı devam etse, bu arada benim ikamet adresim değişse, evimi satsam/kiralasam, orada çalışıyor olarak gözükmeye devam etse, sorun yaşar mıyız? Öneriniz var mı? Çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle size yanlış bilgi vermişler. İlk 3 ay 10.maddeden yararlanma hakkınız vardı. Yazık olmuş. Gelelim soruların cevaplarına
   1.831 TL ödeyeceksiniz. Ay sonunu beklerseniz 150 lira indirimli olabilir.
   2. Daha sonra iade alabilirsiniz. Ya da borçlarınıza mahsup edilebilir.
   3. Aynı ilde ikamet şartı var. Adres değişirse sigortanın da sona ermesi gerekir.

   1. Özgür

    Hem il müdürlüğü hem genel müdürlükten olumsuz cevap vermişlerdi. Bu bilgiyi hangi mevzuattan ispatlayabilirim? Bundan sonra yapabileceğim birşey var mı? Şikayet bir işe yarar mı? Geriye dönük olarak düzeltme yapılabilir mi? Kasım-aralık-ocak 10.maddeden yararlansın sonra 19.maddeden şeklinde?
    150Tl destek için ay sonunu beklerim, eğer yansımazsa kuruma başvurup hesap numaramı verip tarafıma iade edilmesini mi istemeliyim?
    Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Geriye dönük yapabilecek bir şey yok. Mevzuatta aynı ay ikisi olmaz diyor. Ama ilk 3 ay 10. Madde olmaz diye bir şey demiyor. Ay sonuna kadar bekleyin destek yansımaz ise emanet hesaplarında kalır. Sonradan da borçlarınıza mahsup edilir ya da iade alırsınız.

 16. Melek

  Sigortali bakici calistirmak istiyorum bakiciya verecegim ucret asgari ucret altinda olabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 30 tam gün üzerinden sigorta bildirecekseniz maaşın da en az agi hariç asgari ücret kadar olması gerekiyor.

 17. sevda

  merhaba ,
  hayatımda ilk defa bir işveren olarak bir kişiyi( bayan 54 yaşında).ev hizmetleri kapsamında evde işe aldım (ek 9 10 günden fazla asgari ücret üzerinden).
  -bu kişi nin çalıştığı dönem:26.eylül 2018 işe giriş 13 aralık 2018 istifa ile işten çıkış.
  -bu süre içerisinde 4447/10 .madde ( 6111 sayılı kanun) bu teşvikten yararlandım ve primleriini ödedim –
  -.şimdi aynı kişi 13 aralıktan beri işsiz ve benim yanımda çalışmak istiyor . ben bu kişiyi tekrar aynı şartlarda işe almak istiyorum yararlanabileceğim teşvik kapsamı ve şartları ve maliyetleri nedir?

  yardımınız için teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 27103 teşviğinden yararlanabilirsiniz. Ancak bunun için 13 Mart 2019 tarihine kadar beklemeniz gerekiyor. Bu tarihten önce öncelikle işçinin http://www.iskur.gov.tr adresinden işsizlik kaydını yapın. Ardından başvuru formunda teşvikler kısmında 4447-19. madde seçeneğini işaretleyin. Bu teşvik kapsamında ilk 3 ay 681 TL ödersiniz. Sonraki 15 ay boyunca primin tamamını devlet öder. Ancak işveren olarak eşiniz adına başvuru yapın. Sizin adınıza olmaz.

 18. sevda

  öncelikle teşekkürler ,
  1-daha önce eşim işveren gözüküyordu şimdi ben olacağım doğrumudur?
  2-ilk üç ay ayda 681 tl prim ödeyeceğim toplam 2043 tl.ondan sonra hiç bir ödeme yapılmıcak devlet ödeyecek taki biz işveren olarak çıkışını sgk ya bildirene kadar 15 ay boyunca.
  cevabınız için şimdiden çok teşekkürler …bu arada çalışan kişi tc vatandaşıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar.
   1. Evet işveren siz olacaksınız.
   2. Doğru anlamışsınız.

 19. Bahar

  Merhaba ev işlerinde yardımcı olması için bir bayan alacağım 20 gün çalışacak ne kadar prim öderim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık prim tutarları ve teşvikle ödenecek tutarlar yazımızda mevcut. İşveren ve çalışan olarak taşıdığınız şartlara uygun teşvikli ödeyeceğiniz prim tutarını hesap edebilirsiniz.

 20. Metin

  Merhaba Ömer Bey,

  10ncu madde teşviği ile işe alım yaptıktan sonra, dilekçe ile 19ncu maddeye geçiş talep etsek, 18 ay sonra yani 19ncu madde teşviği bitince 10ncu madde teşviğinin kalan kısmından yararlanabilir miyiz? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen geçişte engel yok geçebilirsiniz tabi ki. Ama SGK sisteminin de teşvikler arası geçişe izin vermesi gerekiyor. O konuda biraz sıkıntı yaşanıyor gibi.

 21. mustafa yıldız

  merhaba. 1 mart 2019 itibarıyla 831 lira ödeme çıktı.yüzde 5 indirim yansımış ancak 150 liralık indirim yansımamış bu normal mi sizce.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret destekleri henüz yansıtılmadı. Bunun için beklemeniz gerekiyor.

   1. mustafa yıldız

    ödeme yapalım mı peki? ne zaman yansır acaba üstad?
    teşekürler

    1. Ömer Meriç

     Ay sonuna kadar bekleyin. Acele etmeyin. Daha süresi var nasılsa. Ay sonuna kadar yansıyabilir.

 22. Ertürk Ergüder

  Merhabalar evde çocuk bakımı için ek9 10 günden fazla prim ödemesi için sigorta başvurusu yaptım. Bu çalışanın daha önce çalıştığı yerdeki işvereni tesviklerlerden yararlanmış. Buradan ayrildiktan sonra yaklasik 1 seneden fazla işkura bağlı işsiz olarak gözüküyordu. 11.02.2019 tarihi itibariyle bende işe başladı. Bu ay ilk prim ödeme 534 tl geldi. Acaba ben teşviklerden yararlanabildim mi? Yada ilk 3 ay prim ödemelerini ben mi ödeyeceğim geri kalan 15 ay devlet mi karşılayacak. Sgk il müdürlüğü ‘den hicbir sekilde bilgi alamıyorum. Bilmiyoruz sistem hesaplayacak gibi kaçamak cevaplar aldım yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler iyi çalışmalar. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Muhtemelen çalışanınız önceki işyerinde 4447/10. madde yani 6111 sayılı kanun teşvikinden yararlandı. Dolayısıyla sizde bu teşvikten yararlanma hakkı yok. Ancak İşkur kaydı varsa ve sizde işe girdiği tarihten önceki son 3 aylık dönem içerisinde 10 günden fazla bağkur, sigorta v.s. yoksa 4447-19. madde yani 7103 sayılı teşvikten yararlanırsınız. İlk 3 ay primi normal ödersiniz. Sonraki 15 ay devlet öder. Ancak bunun için sizin başvuru formunda 4447-19. madde teşviğinden yararlanmak istediğinizi belirtmiş olmanız ve SGK tarafından da sisteme girilmiş olması gerekli. Yoksa sistem kalkıp kendi kendine yararlandırmaz yani. Eğer formda bunu yazmadıysanız vakit kaybetmeden SGK’ya dilekçe ile başvurarak tescil tarihinden itibaren 4447-19. madde teşviğinden yararlanma isteğinizi iletin.

 23. Ertürk Ergüder

  Teşekkür ederim tescil tarihi derken calisanin işe başlama tarihinden mi bahsediyorsunuz.

  1. Ömer Meriç

   Aynen o tarihten bahsediyorum.

 24. Arzu Aldemir Yerel

  Annem bağkur-ssk emeklisi, babam emekli sandığından emekli. Her ikisinin de bakıma ihtiyaçları var
  Ev de daimi yani sabah gelip akşam gidecek bir bakıcıya ihtiyaçları var. Bunun için sigorta işlemleri nasıl olur ve 2019 da sigorta primi ne kadar olur? Teşviklerden nasıl yararlanabiliriz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tüm bu sorularınızın cevabı sayfamızda mevcut. Başvuru ek9 10 günden fazla formu ile yapılacak. Teşvik şartları ve teşvikli prim tutarları da yazımızda yazıyor.

 25. metehan akkaya

  Merhaba, 2019 Yılının Mart ayındayız ancak hala Ek-9 10 günden fazla primi 434,96 TL olarak tahakkuk ediyor. 150 TL Asgari Ücret Teşviğini geriye dönük talep edebilir miyiz ? ne zaman başlayacağına ilişkin bilginiz var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında net bir açıklama yapılmadı maalesef. Sonrasında toplu olarak borçlarınıza mahsup edilir.

   1. metehan akkaya

    Ömer Bey merhaba, Mart ayını geciktirmişim nisan ayında ikisi birlikte (mart teşviksiz ve nisan) 1419 lira geldi. hemen şimdi ödesem, Mayıs ayında 434 lira mı gelecek yoksa teşvikten tamamen çıkarıldım mı.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Teşvik hakkınız tamamen sona ermez. Gelecek ay yeniden teşviklerden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

 26. Uğur

  Ömer Bey merhaba,
  İlk defa evimizde bir çocuk bakıcısı çalıştıracağız.
  Anlaştığımız bakıcı son 6 aydır primlerini kendisi elden ödüyormuş.
  Biz hangi teşviklerden yararlanabiliriz?
  Teşvikten yararlanmak için ne yapmamız gerekiyor?
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Elden yatırıyormuş derken hangi kapsamda yatırıyor? Bakıcının İşkur kaydı var mı? Kaç yaşında?

 27. Hakan Bakırcı

  merhaba
  150 liralık teşvik yansıdı mı ? bana hala yansımadı. ödemem gereken tutar 831 lira gözükmekte.
  devlet işi neden bu kadar ağırdan alıyor anlamıyorum. yap indirimi vatandaş hesabı kitabını bilsin. indirim yapmayacaksanda söz verme.
  2019 başında devreye girmesi gereken 150 liralık indirim halen devreye girmedi sanırım.
  benim sorum, 150 indirim devreye girdi mi ? 2019 yılı içinde bundan yayarlanan arkadaş var mı ?
  ev hizmetlerinde çalışanlar kesin olarak bu teşvikten yararlanacak mı..
  aradan 3 ay geçmiş daha neyin ne olduğu belli değil.
  teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz sisteme yansıtılmadı maalesef. 2019 yılı için 12 ay uygulanacak. Yararlanan yok şu an.

 28. mustafa yıldız

  merhaba
  cuma günü 150 liralık teşvik için sgk genelge yayınladı bugün baktığımda hala ödemem gereken prim 831 lira gözükmekte.
  neden yansımadı bu indirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef hemen yansımıyor. Beklemeniz gerek. Bu hafta içi yansır inşallah.

 29. emre

  merhaba
  hiç bir borcum yok düzenli prim ödüyorum ama 979 lira borç çıktı. şaştım kaldım. ne yapacaz ömer bey?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bugün mü sorguladınız ? Biraz bekleyin. Düzelecektir.

   1. emre

    bugün sorguladım.. ne bu anlamadım ki? atomu mu parçalıyorlar, uçak motorumu yapıyorlar. alt tarafın ödenmesi gereken bir borcu sisteme tanımlayaklar bu kadar basit ve zahmetsiz bir iş, her ay ayrı bir süpriz yaşıyoruz.
    ayrıca şöyle önemli bir mesele daha var, sgk şişliyi aradım yanlışlık var sonra arayın dediler,. onlara 150 liralık indirimin neden yansımadığınıda sordum genelge çıktığı halde bize ulaşan bir bilgi yok dediler. geçen senede sanırım epey geç yansımıştı bu indirim (2018’de 100 liraydı) tahmininiz nedir? ne zaman yansır bu 150 indirim. (tahminle iş yapıyoruz)

    1. Ömer Meriç

     Normalde işverenlere Mart sonu itibariyle yansıdı. Ancak henüz ev hizmetlerine yansımadı. SGK’da bu konuda bürokrasi biraz geç işliyor maalesef. Tahmin etmek zor olsa da bu ay sonuna kadar yansır diye umut ediyoruz.

 30. Mustafa İnan

  Ömer bey merhaba
  Ek9 10 günden fazla (30 gün üzerinden) sigortanın normal işlerde çalışan insanlardan, mesela bir marangozdan farkı var mıdır sigorta anlamında ?
  yani biz ek9 30 gün üzerinden ev hizmetlisi sigortalı olursak (46 yaşındayım) ileride emekli olurken başımıza bir iş gelir mi ? mesela az maaş filan ? ya da başka olumsuz bir şey..çünkü ben staj mağduruyum ve yoğurdu üfleyerek yiyiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç bir farkı yok hocam. Tüm haklarınız normal çalışan bir sigortalı ile aynı. İçiniz rahat olsun.

 31. Olcay Kılıç

  Ömer Bey merhaba,

  Annemin yabancı bakıcısının 1. yılı 15 Mayıs 2019 da doluyor. Çalışma izni yenileme başvurusu yapacağım. Bazı sorularım var yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  1. 1 veya 2 yıl için yenileme başvurusu yapabiliyorum. ilk 24 aydan sonra teşvikler sona eriyormuş. Bu durumda Mayıs 2019 dan Mayıs 2020 ye kadar teşviklerden yararlanıp daha sonra tam sigorta ödemem gerekiyor diye anlıyorum. Bu bilgi doğru mu?
  2. Bakıcı sigortasını devletin karşıladığı teşvikten yararlanmamız nasıl mümkün olabilir?

  yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Teşvik süresi 24 ay ise evet doğru.
   2-Şu an için mümkün değil. Son 3 aydır çalışmıyor olması şartı aranıyor.

 32. UĞUR

  Merhaba,

  Evimizde çocuk bakıcısı çalıştırmak için SGK’ ya başvurduk ve 4447/19. madde ( 7103 sayılı kanun) teşvikten yararlanabileceğimizi söylediler.

  Evde çalışan bakıcımızın maaşını hangi banka üzerinden yatırmamız gerekiyor? Devletin belirlediği bir banka var mı?

  2019 yılı için ödememiz gereken asgari ücret net 2.020,90 TL mi yoksa 1.829,02 TL(2.020,90 TL-191,88 TL= 1.829,02 TL) midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anlaşmalı herhangi bir banka olabilir. Farketmez. Gelir vergisi olmadığı için maaşın bu dikkate alınarak ödenmesi gerekli. Net olarak 2174 lira ödemeniz gerekli.

 33. Kemal

  Merhaba
  150 tl teşvik ne oldu Ömer bey, bildiğiniz kadarıyla bundan yararlanan var mı acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam.2019 yılı itibariyle henüz yararlanan yok. Bekliyoruz.

 34. Tolga

  Ömer bey,
  Eğer bu indirimler yansımdan bakıcımız işten ayrılırsa. Alacağımız bu destekleri SGK dan alabiliyor muyuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İade alabilirsiniz sonrasında nakit olarak.

 35. Tevfik mustafaAksac

  Rahatsizligindan dolayi esim haftada3gun annesinin EV islerini yapiyor annesi tarafindan sigorta yapilmasinda yasal Engel varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Farklı adresde ikamet ediyorlarsa olabilir ancak birinci derece akraba olduğu için SGK tarafından Fiili çalışma olup olmadığı denetlenebilir.

 36. Sibel şamoğlu

  Merhabalar Ömer Bey, ben 30.10.2017 de 5510sayılı kanun ve ek 9. Madde gereği ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışmaktayım yanlız dün akşam prim ödeme yapılacakken prim borcum 434 tl yerine 2558 tl gözüküyordu bugün is tekrar baktığımda 3500 tl gözüküyor sebebi nedir ve düzelttirebilmek için ne yapmam gerekir acaba teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çok büyük ihtimalle sistemde hata vardır. Hafta içi tekrar deneyin.

   1. inan kaya

    bana 3900 tl borç çıkartmışlar. bu adamlar ne içiyor anlamıyırum mübarek ramazan günü. her ay ayrı bir komedi yaşıyoruz. bu işin sorumlusu görevden alınsın ne bu ya böyle

    1. Ömer Meriç

     Sanırım sistemsel bir hata mevcut. Asgari ücret desteğinden kaynaklı olabilir. Biraz beklemenizi öneririm.

 37. Derya

  Evimde yabanci cakisanim var duzenli oduyorum primleri.Bu yil 831 lira oldu ancak bu ay 231 lira aldilar ilkkez neden acaba? Hep yuksek oduyordum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk 4 ayın asgari ücret desteği bu ay yansıdı. Yani 600 lira indirim sağlandı. Gelecek aydan sonra da 681 lira ödeyeceksiniz.

 38. serap guven

  Merhaba,
  bakıcımıza sigorta yaptırdım. İşsızlık kaydı oldugundan ve diğer tum şartları sağladıgından ilk 3 ay 831 tl ödersiniz sonra 15 ay devlet odeyecek dedi memur zaten bu bilinçle gitmiştik. İlk 2 ay 831 tl cıktı odedık. Bu ay arife gununde yine 831 tahakkuk bekliyorduk ama 381 tl çıktı. SGK yı aradım bağlı bulundugunuz yeri arayın dediler ordakilerde cevap vermiyor. Sorun neden kaynaklı olabilir? gitmem gerekir mi? tşk.ler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu ay asgari ücret desteği yansımıştır muhtemelen. 3 aylık destek yani 450 lira indirim uygulanmış. Gelecek aydan itibaren prim ödemezsiniz.

 39. Nazlı

  Merhabalar Ömer Bey, çocuğuma bakan bayan için ek9 10 günden fazla bakıcı teşviğine başvurdum. ilk iki ayı düzenli ödedim. son ayı unuttuğumdan gecikmeli ödedim. normalde 680-700 lira gibi bir rakam çıkarken bu ay 980 lira rakam çıktı. işlem yaptırdığım kurumla görüştüğümde ise net cevap alamadım. benim öğrenmek istediğim durum şu. normalda haziran ayı’ nda itibaren ödeme devlet tarafından yapılacaktı. mayıs ayında gecikmeli yaptığım için teşviğim komple iptal olur mu? yoksa sadece gecikmeli yaptığım ayın teşviğimi iptal olur. teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece gecikmeli yaptığınız ayın teşviği iptal olur. Bundan sonra düzenli ödediğinizde kalan süre kadar teşviklerden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

 40. EBRU

  İYİ GÜNLER
  HAFTADA 5 GÜN ,GÜNDE 3 SAATTTEN EVE YARDIMCI ALMAK İSTİYORUZ.MAAŞI VE PRİMİ NE KADARDAN HESAPLAMALIYIZ.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Haftalık olarak 15 saat çalışmış olacak. Aylık da 60 saat civarı. Bu durumda günlük 7,5 saat çalışma olarak hesapladığınızda aylık 8 günlük sigorta yapmanız gerekiyor. 10 günden az olduğu için ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar kapsamında bildirim yapabilirsiniz. Sadece brüt ücretin %2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödersiniz. Çalışana emeklilikte bir katkısı olmaz ama.

 41. BÜLENT 17

  hocam merhaba bız ek9 10 günden fazla ödemesi yapıyoruz 2018 ekimde başladık çalışan bayan 6111 tesvık den yararlanıyor 2019 ilk 4 ay 435tl ödedik mayıs ayında 285 cıktı haziran da 405 cıktı sgk ya asgarı ücret desteği 150 tl neden yansımadığını sorduk bize 30 tl yansımış dendi sistemin otomatık hesapladığını bız bır sey yapamıyoruz gıbı bılgı verdiler hocam kısıye gore mı hs lanıyor ındırım 30 tl indırim destegı olurmu ne yapmamızı tavsıye edersiniz tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak hangi tarihte tescil edilmişti ve Ekim ayında toplam prim gün sayısı kaç gün çalışanın ?

 42. İlkay

  Merhabalar. Ilk defa evde bebeğim için bakıcı tutuyoruz. Ancak yarım gün öğlene kadar haftada bes gün calısıcak. Sigorta yaptırmk isityorız ama yarım gün calısana özel olarak ödenen bir sigorta primi sekli var mıdır? Ne kadar ödeme yapmamız gerekir tahminen? Bir de Bakıcımız sgk kaydı var ancak üç dört yıldır ödeme yapılmamıs. Devlet tesviklerinden istifade edebiliyoe muyuz? Tesekkürler şimdiden.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 27103 teşviğinden yararlanırsınız. Önce bakıcınızı online olarak İşkura kaydedin. Ardından Sgkya sigorta başvurusu yapın. Bu teşvikte ilk 3 ay primi siz ödersiniz. Sonraki en az 12 ay primin tamamını devlet öder. Ev hizmetleri kapsamında bildirim yapmanız gerek. Toplam ay içindeki çalışma saati ne kadar olacak ortalama?

   1. İlkay

    Aylık 100 saat civarı olur.

    1. Ömer Meriç

     İş kanununa göre günlük çalışma süresi 7,5 sattir. Bu durumda sizin çalışanınızı en az 13 gün üzerinden ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsamında bildirmeniz gerekiyor. Dediğim teşvik kapsamında başvuru yaparsanız 30 gün üzerinden bildirin. Nasılsa ilk 3 aydan sonra 12 ay boyunca devlet primi ödüyor. Sizin cebinizden bir şey çıkmayacak.

     1. İlkay

      Anladım. Peki 30 gün üzerinden bildirirsek ilk üç ay boyunca aylık yaklasık kaç lira ödemiş oluruz sigorta primi?

     2. Ömer Meriç

      İlk üç ay 750 lira civarında ödersiniz.

 43. İlkay

  Son olarak Bir sorum daha olucak .neden 24-30 aylık tesvikten değil de 12aylık olandan yararlanabiliyoruz ? Okudugm kadaryla diğeri de uyuyo gibi bize ama ekstra gerekn sart nedir benim kacırdıgım ?

  1. Ömer Meriç

   Size hangisi mantıklı geliyorsa ondan yararlanabilitsiniz. Bana göre en avantajlısı bu teşvik. Ondan söyledim. Yoksa 6111 den de yararlanabilirsiniz size kalmış.

   1. İlkay

    Anladm cok tesekkürler cevaplarınız için

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. İyi akşamlar.

 44. Menekşe Yazar

  Merhaba,
  Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2019’da Net maaş:  2.174,65 TL olarak gözüküyor, ancak ev hizmeti çalışanına aylık ödeyeceğiniz asgari ücreti hesaplarken net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç tutarı üzerinden hesaplama yapmanız gerekiyor. Bu da 2019 yılı için yaklaşık 1.831,66 TL olarak yazmışsınız. Neden iki rakam birbirinden farklı, çalışan kişiye net kaç TL ödenecek tam anlayamadım. Açıklayabilirseniz çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2174.64 lira net maaş ödenmesi gerekiyor. Önceki tutarı yanlış yazmış olabiliriz. Brüt asgari ücret üzerinden yüzde 14 sgk primi ve yüzde 1 işsizlik primi kesiliyor. Net hali dediğimiz gibi oluyor.

 45. şebnem

  Merhaba,
  1,5 yıldır “ev hizmetleri 10 günden fazla” kapsamında yanımda çalışan bayanın emeklilik için prim günü doldu. İşveren olarak yapmam gerekenler nelerdir? SGK ya başvurup sigortasını kapatmam mı gerekiyor? Çalışana bir ödeme yapmam gerekiyor mu? Borcu yoktur yazısı alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer yanınızda çalışmaya devam etmeyecekse çıkış işlemini yapmanız gerekiyor. Çıkış için SGK’ya ek 9 10 günden fazla başvuru formunu doldurup vermeniz gerekiyor. Formda çıkış kısmını doldurmalısınız. Tazminat ve diğer alacaklarını kanunen ödemeniz gerekiyor.

   1. Şebnem

    “Ev hizmetleri” nde tazminat mı var? Diğer alacak dediğiniz nedir?

    1. Ömer Meriç

     Tazminat var tabi ki. Ödemeniz gerekiyor kanunen. Diğer alacaklar yani maaş ödemeleri, fazla mesai ödemeleri gibi varsa diğer alacaklarını da ödemeniz gerekiyor.

     1. Şebnem

      Tazminat nasıl hesaplanıyor?

     2. Ömer Meriç

      Bunun için bir mali müşavir ve ya muhasebeciden destek alın. Basit anlamda yıllık tazminat tutarı son brüt ücret kadar ödenir. Sadece %07.59 oranında damga vergisi kesilmesi gerekir.

 46. mustafa yıldız

  ömey bey bu 75 liralık indirim 2019 da 150 lira değil miydi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 2019’da 150 liraydı. 2020’de 75 lira olarak uygulanacak.

 47. Burçin

  Ömer Bey merhaba,
  2019 daki ek 9 on günden fazla nın, prim tutarı 280 küsur TL(+asgari ücret devlet desteği) idi. Şimdi bu tutar 500 TL mi oldu gerçekten?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 75 TL asgari ücret desteği indirimi olacak. 425 lira ödeyeceksiniz bu durumda.

 48. Ali YAZICI

  Kapıcımızın SGK işlemleri için Kolay İşveren Statüsüne bugün geçtik (20.01.2020). Aralık bildirimin e-bildirge ile yapmış ve primi ödemiştik. Acaba, Ocak’2020 ve sonrası prim tahakkuk ve ödeme işlemlerini nasıl yapacağız?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kolay işverene geçtiyseniz bu aydan itibaren sistemin tahakkuku otomatik olarak yapması gerekiyor. SGK’dan teyidini yapın isterseniz.

   1. Ali

    Teşekkürler. O zaman doğrudan bankaya giderek ya da e-devletten ödeme yapılabilecek.

    1. Ömer Meriç

     Evet aynen o şekilde yapabilir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.