2022 Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar Oldu ?

260

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi brüt maaşlara göre hesap edilmekte. SGK ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla ve 10 günden az kapsamında çalıştırılanların asgari ödeyeceği sigorta primleri ise asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. 2022 net ve brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte ek 9 10 günden az ve ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2022 tutarları da belli oldu.

Ek9 10 günden fazla kapsamında ödenecek prim tutarları sigorta prim teşvikleri ile birlikte büyük farklılıklar gösterebilmekte iken 10 günden az çalıştırılanlar için ödenecek tutar sabittir. Peki 2022 ek9 10 günden fazla prim ödemesi ne kadar ? Ev hizmetlerinde çalıştırılanlar 2022 yılında hangi sigorta prim teşviklerinden yararlanabilir ? Detaylar yazımızda.

Ek 9 10 günden fazla teşvik şartları nelerdir ?

Sgk ek 9 ev hizmetleri kapsamında yararlanabileceğiniz birçok teşvik bulunmaktadır. Özetle ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi 2022 teşvikleri ve şartları aşağıda verilmiştir;

 • 5510/5 puanlık indirim.10 günden fazla çalışan ev hizmetleri prim ödeme kapsamında 5510/5 puanlık indirimden yararlanabilmeniz için 10 günden fazla çalışan prim ödemenizi zamanında yapmanız ve geçmiş dönem prim borcunuzun olmaması gerekiyor. Bunun haricinde bir şart aranmaz.
 • 4447/19. madde ( 7103 sayılı kanun). Bu teşvik 2018 yılında getirilen bir teşvik. Teşvik kapsamında 15 ay boyunca evde çalışan sigortası priminin tamamını devlet ödüyor. Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı kapsamında teşvikten yararlanabilmeniz için İşe alınan çalışanın İşkur’da işsizlik kaydının olması, İşe aldığınız çalışanın işe giriş tarihinden önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigortalı çalışmasının olmaması, bağkur tescilinin olmaması gerekiyor.Bu teşvik kapsamında teşvikten yararlanma süresi normalde 12 ay. Ancak işe aldığınız çalışan 18 yaş üstü kadınsa, 18-25 yaş arası erkek ise ya da engelli ise 18 ay boyunca primin tamamını devlet ödüyor.Tabi siz sgk 10 günden fazla prim ödeme kapsamında ilk defa tescil açacağınızdan bu teşvikten işe alınış tarihini takip eden 3. aydan itibaren yararlanmaya başlayacağınız için teşvikten yararlanma süreniz 15 ay olacaktır.
 • 4447/50. madde ( 15921 sayılı kanun):  Evde çalışanlara sigorta kapsamında bu teşvikten yararlanabilmeniz için işe aldığınız çalışanın İşkur’da aktif olarak işsizlik maaşı alıyor olması gerekiyor. Bu teşvikte de neredeyse primin tamamı devlet tarafından ödenmekte.

Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 teşvik

4447/10. madde ( 6111 sayılı kanun). Sgk ek9 kapsamında bu teşvikten yararlanabilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem borcunuzun olmaması gerekiyor. Bunların haricinde Sgk 10 günden fazla kapsamında işe aldığınız çalışanın daha önce bu teşvikten yararlanmamış olması,18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması.

Bayanlarda yaş şartı aranmaz. Sizde işe başladığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı olarak çalışmasının olmaması gerekiyor. Belirtilen şartların sağlamanız halinde çalışan 24 ay süre ile teşvikten yararlanır. Eğer işe almadan önce www.iskur.gov.tr adresi üzerinden online olarak işsiz kaydı da yaparsanız teşvikten yararlanma süresi 30 aya çıkar.

Ek 9 10 günden fazla başvurusu nasıl yapılır ?

Bakıcınıza nasıl sigorta yapacağınızı bilmiyor musunuz ? Merak etmeyin biz adım adım anlattık. Öğrenmek için  sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2022

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta maliyeti yukarıdaki teşviklerden yararlanma durumuna göre aşağıdaki gibi olacaktır. Evde çalışan kadınlara sigorta hesaplaması ve aylık olarak ödenecek tutarlar aşağıda belirtilmiştir;

 • Ev işlerinde çalışanların sigorta primini on günden az kapsamında ödüyorsanız 1 günlük çalışma karşılığı ödeyeceğiniz prim tutarı 3,33 TL olacaktır.
 • Ek-9 10 günden fazla prim ödemesi kapsamında geçmiş dönem sigorta prim borcunuz varsa ve ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primini düzenli olarak ödemiyorsanız aylık olarak ödeyeceğiniz ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigorta primi tutarı: 1.876,50 TL 
 • Ev hizmetleri sigorta primi 2022 tutarlarını düzenli ödemeniz ve sgk ek 9 10 günden fazla kapsamında geçmiş dönem borcunuz yoksa 5510/5 puanlık indirimle birlikte aylık prim ödemeniz 1.626,30 TL olacaktır.
 • 4447/10. madde teşviği kapsamında ek9 10 günden fazla prim ödemeniz ise aylık olarak ev hizmetleri sgk primi 850,68 TL olacaktır.

Bakıcı desteğinden yararlanarak sigorta priminin tamamını ödemekten muaf olabilirsiniz. Bu teşvikte en az 12 ay süre ile aylık sigorta ödemesinin tamamını devlet karşılamakta. Nasıl başvuru yapacağınızı öğrenmek için  bakıcı sigorta teşvik 2022 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışan yabancıların sigorta primi ne kadar ?

Peki yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar ? Yabancı sigortalılar için yararlanılacak sigorta prim teşviki, ödenecek aylık prim tutarları Türk çalışanlarınki ile aynıdır. Arada hiç bir fark bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu yazımızda belirtilen tüm hükümler yabancı çalışanlar için de geçerlidir.

Ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplaması 2022

Evde çalışana sigorta yapılmakta ancak bunlar gelir vergisinden muaf olduklarından asgari geçim indiriminden de yararlanamazlar. Dolayısıyla ev hizmeti çalışanına aylık ödeyeceğiniz asgari ücreti hesaplarken net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç tutarı üzerinden hesaplama yapmanız gerekiyor. Ev hizmetlerinde çalışanlar asgari ücret net tutarı 2022 yılı için 4.25340 TL.

Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2022

Ev işlerinde çalışanların sigorta primi hesaplaması yukarıdaki gibi olup ev hizmeti çalışanı için bordro düzenlemenize gerek yoktur. Ancak illa ki ev hizmetleri sgk çalışanı için bordro düzenlenecekse de bordro parametreleri ve işverene toplam maliyet hesaplaması ise aşağıdaki gibi olacaktır;

Bordro Yılı 2022
Bordro Ayı …….
Çalışma Günü ₺30,00
Brüt maaş: ₺5.004,00
SGK Payı ( %14) ₺700,56
İşsizlik Primi ( %1) ₺50,04
Net Maaş:  ₺4.253,40

Ek9 10 günden fazla prim borcu sorgulaması nasıl yapılır ?

Prim borcu sorgulamasını online olarak yapabileceğiniz bir uygulama henüz hizmete açılmadı. E devletten sorgulama imkanı şu an için yok. En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak T.C. numarası ile borç durumunu öğrenebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılır ?

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir sorusu bize sıklıkla sorulan soruların başında gelmekte. Ek 9 10 günden fazla ödemesini Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm bankalardan, PTT’den, mobil ya da internet bankacılığından işveren T.C.  numarası üzerinden SGK Ödemeleri-Ek 9 10 günden fazla ödeme menüsünden ödeyebilirsiniz. Bazı bankalarda ödeme menüsü 61 ek-9 10 günden fazla tahsilatı olarak da geçebilmektedir.  Dilerseniz SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de ek 9 10 günden fazla prim ödemesini kartla yapabilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların asgari geçim indirimi

Ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaftır. Gelir vergisi kesintisi yapılmadığından asgari geçim indirimi de ödenmez. Yukarıdaki hesaplama bordrosu örneğinde de görüleceği üzere brüt maaştan sadece SGK primi ve işsizlik primi kesintisi yapılarak net maaş hesaplanır. Gelir vergisi kesilmediğinden normal asgari ücretin üzerinde maaş ödenir.

Ssk ödemesi 1 gün gecikirse ne olur ?

Sgk ek9 10 günden fazla ödemesi ile diğer işveren sigorta prim ödemelerinizi 1 gün geciktirmeniz halinde o aya ilişkin teşvik iptal edilir ve 10 günden fazla çalışan priminizi indirimsiz olarak ödemek zorunda kalırsınız. 10 günden fazla ev hizmetleri prim tutarını gecikmiş olarak ödedikten sonra kalan aylarda teşvikten yeniden yararlanabilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi sorgulaması nasıl yapılır ?

Ev hizmetleri 10 günden fazla kapsamında çalıştırılanlara ilişkin ödenen primlerin ve yapılan tüm tahsilatların dökümünü bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Eğer ek 9 10 günden fazla borç sorgulaması yapacaksanız bunu bankalarda ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminde T.C. numarası ile SGK Ödemeleri-61 ek-9 10 günden fazla tahsilatı menüsünden yapabilirsiniz.  Evde çalışanların sigorta ödemesi için online borç sorgulaması yapabileceğiniz başka uygulama bulunmamaktadır.

Ev hizmetlerinde çalışanların emekliliği nasıl olur ?

Ek 9 ev hizmetleri 10 günden fazla kapsamında prim ödemesi yapılan kişiler ssk kapsamında sigortalı sayılırlar. Dolayısıyla emeklilik için gerekli olan prim günü, yaş ve sigortalılık süresi şartları ilk defa adına prim ödenen tarihe göre farklılık gösterir. İlk sigorta prim ödeme tarihinizi ve doğum tarihinizi bize yorum kısmından yazarsanız ne zaman emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz. Dilerseniz hemen emeklilik şartları tablosu sayfamızı ziyaret ederek kendiniz de tablodan emeklilik şartlarınıza göz atabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

260 Yorum
 1. BURCU

  Ömer Bey Merhaba,
  Annem çocuğuma baktığı için sgk yapacağım ve 27103 ve 6111 sistemde yeşil yani kullanılabilir görünmekte fakat teşviklerde “ortalama çalışan sayısına ek” gibi bir ifade var. Bense sadece 1 kişi çalıştıracağım. Başlangıç tarihi gelmedi henüz, acaba faydalanamayacak mıyım?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Sizin ortalama sıfır olacak. 27103’te ilk 3 ay yararlanamazsınız. Eğer sistem izin veriyorsa ilk 3 ay 6111 ve sonrasında 27103’ten yararlanabilirsiniz.

 2. BURCU KOKOZ

  Hayır çalışıyor çocuğuma bakıyor şuan o nedenle sgk yaptık. Peki 27103’ün tanımlaması 3 ay sonra olarak görünüyor o süreçte 6111’i seçebilir muyum daha az ödeyebilmek adına.

  1. Ömer Meriç

   Evet ilk 3 ay 6111’den yararlanabiliyorsunuz. Dediğim gibi bu kanunen mümkün. Ancak ev hizmetleri sisteminde bu düzenleme açıldı mı emin değilim. Öncesinde izin vermiyordu sistem. Ama düzenlemişlerdir diye düşünüyorum.

 3. BURCU KOKOZ

  Merhabalar Ömer Bey.
  Anneme ev hizmetlerinde çalışır göstererek sgk yapacağım.27103 ve 6111 yeşil işaretli görünmekte.27103 sayılı kanundan sene sonuna kadar faydalanıp sonra 6111’e geçebiliyor muyum yoksa teşvik hakkı bir kereye mahsus mu kullanılıyor?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışmıyorsa çalışıyor göstermek suçtur. Öncelikle bu konuda sizi uyarmak isterim. Normalde kanunen 27103 bittikten sonra evet geçiş hakkınız var. Ama ev hizmetleri sistemi daha önce izin vermiyordu buna. Sonradan düzeltildi mi bilmiyorum açıkçası.

   1. BURCU KOKOZ

    Ömer Bey Merhaba,

    Teşvik açıklamalarında “Ortalama çalışana ilave oalrak çalıştırılma ” gibi bir ifade var.Bense sadece 1 kişi istihdam ettireceğim zaten.Bu faydalanamayacağım anlamına mı geliyor. İş başı tarihi bir hafta sonra olduğundan sistem açılmadı henüz, o nedenle soruyorum.

    Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Ömer Meriç

     Sizin ilk defa tescil miydi ? Eğer öyle ise ortalama sıfır alıyor sizde. İlave şartı yok yani.

 4. glncvk

  6111 sayılı kanun teşvik kapsamında yeni sgk prim ödemesi ne kadar oluyor acaba?
  TŞk,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazıda 2022 için güncel tutar mevcut.

 5. Mustafa Naci

  merhaba…
  ev hizmetlisi 30 gün çalışan birinin ssk maliyeti (5 puanlık indirim ile) 1626,30 TL. demişsiniz. devlet 450 tl vergi almayacağını söylemişti. o zaman bizim ödememiz gereken pirim 1176 TL mı olacak?.
  saygılar…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetlerinde gelir vergisi kesintisi olmuyordu zaten. Maalesef 01 Ocak 2022 tarihinden itibaren minimum ödemeniz gereken prim tutarı o.

   1. Emine

    Merhaba 4449/10 madde süresi ne zamana kadar geçerli acaba

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 31.12.2023 tarihinde sona erecek.

 6. Salih Akarkan

  Merhaba Ömer Bey,
  Evde çalışan hizmetli için 19.maddeden yararlanıyoruz. 18 ay sürecek olan teşvikin 17 ayı bitti. Hizmetlimiz başka ile taşınacağından dolayı geçenlerde işten ayrıldı.
  1- Çıkışını biz mi bildireceğiz yoksa kendi mi bildirecek?
  2- Teşvik sonuna kadar beklesek, teşvik bitmeden bir iki gün önce bildirsek sorun olur mu. (Hizmetlinin daha fazla primi olsun diye)
  3- Yeni işe alacağımız kişi için yeniden teşvik alabilir miyiz?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Çıkışı sizin bildirmeniz gerekiyor.
   2- Fiili çalışma yoksa sıkıntı olabilir. Çıktığı tarih itibariyle vermek doğru olan ama siz bilirsiniz.
   3-Ortalamanız 1 olacak. İşveren farklı olursa ve yeni alınan kişi teşvik şartlarını sağlayabilirse yararlanabilirsiniz.

 7. inanç

  Merhabalar ben şoförüm vepatronum iş olmadığı için sigortamı part time yaptırmak istiyor en az kaç gün sigortalı görünmeliyim ki gss den yararlanmaya devam edebileyim ve bu gün itibari ile en az kaç lira pirim ödemesi gerekiyor bu durum için. Şimdiden çok teşekkürler saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 20 günden az kısmi süreli bildirim olursa kalanı GSS kapsamında tamamlamanız gerekir. En az 20 gün ve üzerinde olması gerekiyor aylık prim gün sayısının.

   1. sefa sefa

    Gss Ödememek için alt sınırın ayda 9 gün prim ödenmesi olduğunu okumuştum. Yanlış mı?

    1. Ömer Meriç

     20 Günden fazla prim ödenmesi lazım ev hizmetleri kapsamında. Eğer 20 günden az olursa kalan süre GSS kapsamında tamamlanması gerekir.

  2. Sevgi

   Merhabalar Ömer bey bundan tam 30 ay önce yanıma çalışan aldım yardımcı. Ve sigortasını yaptırdım. SGK daki memur arkadaş. Devletin desteği var demişti bize seçenek sundu ve kabul ettik 30 ay. Şuan bitti desteğimiz. Çalışanımın bu ay ki sigortasıni yatırmak istedim bugün. Fakat 1900 TL çıktı. Daha önceden en fazla 830 TL yaptirmistin. Bu durum bu aya özel mi yoksa böyle devam mı eder neden biranda bu kadr yükselmis olabilir.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Muhtemelen teşvik hakkınız sona erdi. Bundan dolayı borç değişmiş olabilir. Bakmadan bir şey söylemek zor. SGK’ya uğrayın sistemden bakılsın.

 8. Sena

  Merhaba, ev işlerinde yardımcı bir hanım işe alacağı, haftada 5 ayda toplam 20 gün işe gelecek. Sigorta primini 30 günden mi yatırmam gerekiyor yoksa 20 gün olarak ödeyebilir miyim? İnternette çok fazla bilgi kirliliği var; 20 gün 776tl gibi bir ücret oluyor sanırım. Şu anda çalıştığı yerde sigortası var herhangi bir teşvikten yararlanma olanağımız var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortası varsa güncel teşviklerden yararlanamazsınız. Sadece 5510/5 puanlık indirimden yararlanma hakkınız var. Eğer çalıştığı gün kadar bildirim yapacaksanız bu mümkün. Örneğin ayda 20 gün olarak bildirim yapacaksanız başvuru formunda bunu seçin. 20 gün için 2021 yılında 5510/5 puanlık indirimle ödenecek güncel tutar 775 TL ediyor.

 9. YILDIZ

  Tekrar merhaba,

  peki teşvikten yararlanmak için baka bir şey yapılabiliyor mu?

  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Yani 27103 teşvikinden bir daha yararlanamaz. Ancak 6111’den daha önce başka işyerinde yararlanmadıysa 6 ay işsiz kaldıktan sonra eşiniz üzerine tescil açarsanız bu teşvikten yararlanma hakkınız olabilir.

   1. çiğdem aksu

    Merhaba,
    yardımcımızın 6111 sayılı kanundan daha önce yararlanıp, yararlanmadığını nasıl öğrenebiliriz?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Bunu öğreneceğiniz bir sistem ne yazık ki yok. SGK’dan sormalısınız.

 10. YILDIZ

  Ömer bey merhaba,
  27103 için bir sorum olacak,
  bakıcım için yararlanıyoruz bu teşvikten yararlanma süresi yani 15 ay bittikten sonra 3 ay çıkış yapıp eşim üzerinden tekrar aynı kişiyi sigorta yapınca tekrar bu teşvikten 15 ay yararlanabiliyor muyuz.?
  teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır maalesef bu durum değişti. Teşvikten bir sigortalı sadece bir kere yararlanabiliyor.

 11. ismail

  merhabalar benim sorum 01,09,1970 doğumluyum 01,01,1995 tarih ssk girişi 135 gün var. daha sonra 22,03,1996 giriş 30,04,2004 tarihleri arasında 2918 gün isteğe bağlı bağkur var. daha sonra 01,05,2020 tarihinden itibaren devam eden ek:9 10 günden fazla evde bakım hizmetinden yararlanıyorum. 2010 doğumlu çocuğum var onuda borçlanma yaparsam ne zaman emekli olurum saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. 51 yaş 5750 günü tamamlamanız ya da 3600 gün 58 yaşı tamamlamanız durumunda emekli olabilirsiniz.

 12. sefa sefa

  Ömer Bey selam
  ek9 10 günden fazla yatırıyoruz. Ocak 2021 tahakkuğumuz 5 puanlık indirimle 1162,70 tl güzüküyor. asgari ücret desteği neden verilmemiş acaba. ocağın son günlerine kadar beklesem düzelir mi.teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Henüz 2021 yılı için asgari ücret destekleri sisteme yansımadı. Biraz beklemeniz gerek bunun için. Siz ödemenizi yapın. Asgari ücret desteği daha sonra toplu olarak yansır borcunuza.

 13. Özgün

  Peki tekrar aynı adres olması sorun olmaz mı? Bir de istifa ile çıkış vermeyi nasıl yapacağımı kısaca yazabilir misiniz? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   İstifa kodu ile çıkış için ek 9 10 günden fazla başvuru formu ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmanız gerekiyor. Aynı adresten ziyade işveren kişi önemli. Sıkıntı olacağını sanmam.

 14. Özgün

  Merhaba Ömer Bey. Evdeki yardımcımız için daha önce 19.maddeden yararlandık. İlk 3 ay için 10.madde konusunda oldukça fazla uğraştım, SGK’ya gittim, ilgililerle konuştum, sistem nedeniyle yapamıyorlar, kanunen hak olsa bile. Şimdi size sormak istediğim; teşvik yaz başında sona erdi, o zamandan beri sadece %5 indirimden yararlanıyoruz. Acaba 3 ay çıkış yapsak, eşim üzerinden 19.madde ile yeniden başlasak aynı adres olması sorun olur mu? Bir de şu anda işten çıkarma yasağı olduğu için istifa etmesi bir soruna sebep olur mu teşvik veya işkur açısından? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İstifa halinde çıkış verebilirsiniz sadece. Dediğiniz gibi olabilir. Sizden çıkış verilir. 3 ay sonra eşiniz adına açtırırsınız yararlanmaya başlayabilir.

 15. murat k.b.o

  merhabalar esim bir yakını arkadasının yanında ev hizmetlerinde 10 gunden fazla olarak calısıyor ıs verenı engelli ve evde yasayan bır bey ilk basvuruyu yaptıklarında nısan ayı 2019 da toplam 16 gun seklinde gosterılmıs ve nısan mayıs ayı odemelri yarım odeme yapılmıs ısveren tarafından sonra tekrar basvuru yapılım 10 gunden fazla olarak degistirildi ilk 2 ayın sonrasında yapılan basvuru ıle esımın sgk 30 gun olarak yatmaya basladı ve toplam 19 ay oldu ilk 2 ay 16 gun 19 ayda 30 gun toplam 21 ay oldu halen calısan gorunuyor cıkısı sıstem tarafından yapılmamıs sgk ya basvurdugumzda bıze pandemi nedeni ile uzatıldı dendi isvereni gidip basvurup sorup bu bılgıyı ogrenmıs ıs verene borc cıkarmı bu durumda daha sonra

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer çıkış olmadıysa evet prim tahakkuku devam eder ve işverene de borç çıkmaya devam eder maalesef.

 16. Salih

  Merhaba.
  19.madde teşvikinden 18 ay yararlanabiliyoruz. Ancak ayda 30 gün değilde 12 gün sigorta yapacağız. Bu durumda 45 ay mı yararlanıyoruz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır ay olarak hesaplanır gün değil. Yani 18 ay için geçerli teşvik.

 17. Sefa sefa

  Ömer bey selam.
  Evde çalışan hizmetli için sigorta girişini 14 aralık tarihi itibariyle başlattık. Postayla başvurduk. Ancak sgk dan çağırdılar. İmza beyanı istediler. Biz ilk 3 ay 10.madde sonraki 15 ay 19.maddeden yararlanmak istemiştik. Ama ordaki memur olmaz birini seçmeniz lazım dedi. Nasıl başlarsanız öyle devam eder, arada teşvik değişikliği yapamazsınız dedi. Bizde haliyle 19.maddeyi seçtik. İlk üç ay ne kadar ödeyecez. Sonraki aylar damga vergisi ne kadar ödüyecez. Bide 18 ay sonunda çıkış versek 3 ay sonra geri başlatsak 19.maddeden tekrar yararlanabilir miyiz. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aslında kanunen yararlanma hakkınız var her iki teşvikten ancak sgk ev hizmetleri sistemi buna izin vermiyor.ilk 3 ay ödeyeceğiniz prim tutarı yazımızda belirtilen 5 puanlık indirimli prim tutarı.

 18. mustafa kaya

  ömer bey merhaba altta verdiğiniz cevapda ek 9 primi 980 TL oldu diye yazmışsınız. yüzde 5 lik ve 75 liralık indrimden sonra 1087 lira olması gerekmiyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet doğru 1087 TL pardon. İndirim oranını yanlış hesapladım sanırım.

 19. mustafa kaya

  merhaba ömer bey
  2021 için ek 9 10 günden fazla (30 gün) ödeyeceğimiz prim ne kadar oldu. 75 lira teşvik ve yüzde 5 indirim düştükten sonra kaç para ödeyecez. saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 980 TL oldu. 75 lira asgari ücret desteği ile beraber.

 20. YILDIZ

  Ömer bey merhaba,

  Peki erken ödediğim için almam gereken herhangi bir indirimi almamış olabilir miyim?
  Eylül 2020 de 925,18 TL
  Ekim 2020 e 881,48 TL
  Kasım 2020 de 881,48 TL ödedim.

  Bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   5510/5 puanlık indirimden yararlanmışsınız.Sıkıntı görünmüyor.

 21. YILDIZ

  Birde son bir şey daha sormak istiyorum,

  Herhangi bir başvuru yapmamıza gerek var mı? Yani sistem otomatik olarak mı uzatacak 31.12.2020 de

  Teşekkür ederim.

 22. YILDIZ

  Ömer bey merhaba,

  Ödeme için ay bitiminden sonraki gün son ödeme olarak gözüküyor.
  Yani 3 aydır hep öyle oldu.
  Kasım ayının primini 01 Aralıkta son ödeme tarihi olarak görüyorum ve bu şekilde ödüyorum.

  1. Ömer Meriç

   Bir başvuru yapmanıza gerek yok. Sistem otomatik olarak uzatacak. Sistemde borç sorgulaması yaptığınız tarih son ödeme tarihi olarak görünür. Her ayın borcu sonraki ayın başında sistemde görülür. Her ayın borcunu takip eden ayın sonuna kadar ödeyebilirsiniz.

 23. YILDIZ

  Ömer bey merhaba,
  Ev hizmetleri ek-9 10 günden fazla olacak şekilde 2020 Eylül ayında bakıcımızın sigortasını başlattım.
  Bakıcım daha önce 4447 geçici 10.madde kapsamında çalıştığı için tekrar yararlandırmadılar. 4447 19.maddeden yararlanabilirsiniz dediler. O da 31.12.2020 tarihine kadar denmişti.
  Eylül, Ekim ve Kasım dönemlerinin primlerini tam ödedim,
  1. Aralık 2020 için prim ödeyecek miyim?
  2. Teşvik süresi uzadı mı?
  3.Eğer uzarsa hangi aya kadar yararlanabileceğiz?
  4.Bir de yararlandığımız süre içerisinde prim ödemesi hiç yapmayacak mıyız?

  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar.
   1-Eğer teşvik tanımlaması yapıldıysa evet Aralık ayı için ödeme yapmanız gerekmiyor. Ama 2021 Ocak ayı sonuna doğru yine de sistemde borç sorgulaması yapın.
   2-27103 teşvik süresi 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatıldı.
   3-15 ay yararlanırsınız. Yani Aralık ayı da dahil 15 ay olarak hesaplayın. İşkur kaydı yoksa 12 ay.
   4-27103 sayılı yasadan yararlandığınız süre boyunca hiç prim ödemezsiniz. Sadece damga vergisi borcu çıkar.

 24. Pelin

  Ömer Bey teşekkür ederim, bakıcımın izniyle iş çıkışı yapıp, eşimin adına giriş yapmam halinde yine 4447 19 dan yararlandırabilirim miyim
  Veya yine işveren ben olmak kaydıyla, 4447 10 madde olarak teşvik kodu değiştirebilir miyim
  Şimdiden teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Evet çıkış yapılır ve 3 ay işsiz kalırsa sonra eşiniz adına alırsanız yararlanırsınız. 4447/10. madde teşvik şartları yazımızda mevcut. Şartlar sağlanıyorsa olur.

 25. Pelin

  Ömer Bey merhaba,
  Bakıcımızı 2019 Kasım ayı ibariyle 4447/19 teşvikten yaralandırdım. Uzatılan teşvik süresi yeni istihdamlar için mi geçerli, yoksa mevcut bakıcım için geçerli? Süre uzatımından nasıl yararlandırabilirim, sgk ya mı gidip imzalı talimat mı vermem gerek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu sizin sürenizi uzatan bir düzenleme değil. Yeni başlayacaklar açısından teşvikten yararlanma süresi uzatıldı. Bir başvuru yapmanıza gerek yok. Siz kalan süre kadar yararlanacaksınız.

 26. Sefa sefa

  Ömer bey bide eşim adına bu işe giriş işlemlerini sgk dan ben yapabilir miyim. Eşimin ve çalışan kişinin kimlik fotokopisini ve ek1 formunu doldurup sgk ya gitsem. Yaparlar mı. Tşk

  1. Ömer Meriç

   Gitmenize gerek yok. Doldurun formu. İmzalasın eşiniz. Çalışan ve işveren tc kimlik fotokopisi ekleyin. Ptt ile gönderin. Sizden almayabilirler.

 27. Sefa sefa

  Ömer bey geçici 10 teşvikinde ne kadar prim çıkıyor. Asgari ücret indirimi veriliyor mu.

  1. Ömer Meriç

   Asgari ücret desteği ile birlikte güncel prim 500 TL.

 28. Sefa sefa

  Ömer bey selam. Eşim yanında ev hizmetinde yanında bir bayan çalıştırıyor. Sigortası yapılacak. İlk 3 ay geçici 10.maddeden 4.aydan itibaren geçici 19.maddeden yararlanmak istiyoruz. Geçici 19 un yararlanma süresi torba yasayla uzatılacak mı. Eğer uzatılmazsa hangi teşviki önerirsiniz. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Uzatılacak. Torba yasada var. 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzayacak. Dediğiniz gibi yapın.

 29. KANIT

  Peki ben şimdi başlatasam sigortayı;
  Eylul, ekim ve kasım için tam ödeme yapacağım.
  Aralıktan itibaren teşvik devam etse de etmese de hak kazandığım için 15 ay boyunca devlet benim yerime ödeme yapacak değil mi?

  1. Ömer Meriç

   Hayır işte teşvik uzamaz ise sadece 1 ay yararlanmış olacaksınız. Teşvikten en fazla 31 Aralık 2020 tarihine kadar yaralanma hakkınız olur eğer uzamaz ise.

 30. KANIT

  Merhaba Ömer Bey,
  Ek9 10 günden fazla olarak çocuk bakıcımızı sigortalayacağız.
  Bugün sgkya gidip formu aldım; yararlanmak istediğim teşvik 4447/19 olmasına rağmen; formda bu teşvik yok.
  Teşvikten yararlanmak için ne yapmam lazım?
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik kısmına kendiniz 4447/19. madde ekleyebilirsiniz. Ancak 31 Aralık 2020 tarihinde eğer uzatılmazsa bu teşvik sona erecek bilginiz olsun.

 31. Eren

  merhaba
  calisma izni alarak yabanci bakici calistirmaktayim. sgk girisi 4 agustos 2020 de yapildi ve ilk kez birini calistirdigim icin ilgili kanun kapsaminda tesvikten yararlanmaktayim. ilk sgk prim odemesinin takip eden ayin 15 inden itibaren sorgulamam ve ayin sonuna kadar ödemem gerektigi söylendi. bugun yaptigim sorgulamada prim borcu cikmakta ancak kurum odeme saatleri disinda oldugu icin odeme yapamamaktayim ve son odeme tarihide yine bugun yani 10.09.2020 olarak izlenmektedir. dolayisiyla 1 gün gecikmeli odemis olacağim prim borcunu. tesvikten yararlanma firsatim tamamen kaybetmis mi olacagim? bir sonraki ay yine tesvikli odemeye devam.edebilecek miyim? sonraki aylarda tesvikten yararlanmaya devam edebilmek için tekrar basvuru yapmaya gerek var midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorgulama tarihi son ödeme tarihi olarak görünür. Telaş etmeyin. Her ayın sigorta primi için son ödeme tarihi diğer ayın sonudur. Yani sizin 30 Eylül 2020 tarihine kadar ödeme yapmak için süreniz var.

 32. Hüseyin Sütcü

  Merhaba Ömer Bey,

  Ev hizmetlerinde 10 günden fazla süreyle çalışan çalışanımız için 2019 yılında 681 lira prim ödüyorduk. 2020 yılında bu tutar 957 lira olmuştur. 957 liralık tutarın 2019 yılı asgari ücret desteği yansıtılmamış tutar olan 831 liranın bu yıl için belirlenen %15 ‘lik zam sonucu belirlenen yeni tutar olduğu anlaşılıyor. Bu durumda bu yıl için 75 TL olarak belirlenen asgari ücret desteğinin henüz uygulamada yer bulmadığını anlıyoruz. Bu durum alt mevzuat çalışmalarının tamamlanmamasından mı kaynaklanmaktadır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer henüz SGK genelgesi ve süreç tamamlanmadığından asgari ücret desteği yansımadı. Ocaktan itibaren toplu olarak yansıyacaktır. Ama ne zaman yansır bilemiyorum.

   1. Hüseyin Sütcü

    Bugün ödeme için sisteme girdiğimde, bu ay ki ödemenin 5 aylık destek tutarına denk gelecek şekilde düşük olduğunu gördüm. Sanıyorum süreç tamamlandı, bundan sonraki aylarda destek tutarı yansıyacak.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evet bu ay asgari ücret desteği yansıdı. Yine de siz yarın da kontrol edin.

 33. Hasan Kaymak

  teşekürler…

 34. Hasan Kaymak

  Ömer bey merhaba
  75 liralık indirim yansımadı hala normal mi sizce ?
  Haziran ayına girecez. 2020 yılını ortaladık ne zaman yansıyacak bu 75 liralık indirim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bu ay yansıması gerekirdi normalde. Ne kadar prim ödediniz siz ?

   1. Hasan Kaymak

    bu ayın 22’de ödeme yaptık 956,48 tl ödedik

    1. Ömer Meriç

     Yansımış olması gerekir. Ne zaman başladınız siz? Geçen sene aynı dönemde çalışan var mı?

    2. Hasan Kaymak

     yansımadı ki… zaten tek kişi. yanımdaki elemanım 2018 apustos ayından beri devamlı yanımda çalışıyor. geçen sene 150 tl indirim aldık. ancak biz bu sene başından beri hep 956.48 tl ödedik.

     1. Ömer Meriç

      İlginç gerçekten. Gelecek ayın sonuna doğru sorgulayın. Eğer yine yansımazsa bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçin.

 35. muhsin

  merhaba,
  bu ay başı itibarıyla (nisan) ek9 sigortasına geçtik. İlk borç ne zaman görünecek ve ne zamanlar ödeme yapacağım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ayın primini takip eden ayın sonuna kadar ödeme zamanınız var. Nisan ayı borcu 1 mayıstan itibaren tahakkuk eder ve 31 Mayıs 2020 tarihine kadar ödeme zamanınız vardır.

 36. Nurşen

  Kusura bakmayın Bey kısmını atlamış cevabınįz için teşekkür ederim.

 37. Nurşen

  Meraba Ömer kısa çalışma ödeneĝi formunda işi durdurduĝuna dair kanıt istiyor ev hizmetlerinde böyle bir kanıt olmayacaĝına göre sanıyorum biz faydalamıyoruz .Birde şunu öĝrenmek istiyorum ücretsiz izin ödeneĝinden faydalanabilirmiyiz veya çıkışımı verdirip issizlik ödeneĝi alabilormiyim.çok teşekkür, ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Nurşen HANIM :). Ev hizmetleri sigortalıları kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyor. Ücretsiz izinde maaş desteğinden yararlanabilir mi onu da bilemiyorum. Henüz yasa çıkmadı ve detaylar net değil.

 38. Nurşen

  Meraba 3 yıldır ek 9 on günden fazla çalışan olarak covid 19 dolayısıyla işe gitmmekteyim kısa çalışma ödeneĝinden faydalanabilirniyim teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısa çalışma ödeneği yazımızı ziyaret ederek elektronik ortamda başvuru yapın. Ama ben zor diyorum ev hizmetleri için. Detayları Kısa Çalışma Ödeneği 2020

 39. Samet

  Merhaba,
  Annemi Ek5 tarım sigortası yolu ile sigortalı yaptık ve yaklaşık 7 yıldır da sigortası bu şekilde yatıyor. Şu an aylık olarak ödediğim ücret 913.80 tl. Aynı zamanda alt kattaki çocuğuna da bakıyor. Tesadüfi öğrendim ki ev işleri yapanlar için de sigorta hizmeti varmış. Şimdi bu sigortaya dönmek istersem;
  – EK5 sigortası mı daha avantajlıdır yoksa Ek9 sigortası mı?
  – Hiçbir şekilde arada sigorta prim günü kaybı olsun istemiyorum, sgkdan hızlıca buna taşıyabilir miyiz?
  -Teşviklerden yararlanma durumumuz nedir ve Ek5’ten daha mı az prim öderim?
  Teşekkürler cevaplarınızı bekliyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 9 ek 5 sigortadan daha iyidir. Prime esas kazancı yüksek olduğu için. Ek 5 çıkışını verdikten sonra İşkur kaydı yapın. Ek 5 sigortası teşvikten yararlanmaya engel değil diye biliyorum. Teşvik engeli olsa bile bu prim den daha düşük prim ödersiniz. En azından alacağı emekli maaşı yüksek olur.

  2. Samet

   Ömer bey şunları ilave etmek isterim;
   -Yukarıda eksik yazmışım cümleyi ; ” Annem aynı zamanda alt kattaki komşumuzun da çocuğuna bakıyor”
   Ayrıca teşvikler kapsamında baktığım zaman şunu öğrenmek isterim: Sonuçta 4447/19. madde ile yararlanmak istersem bununla ilgili şartlarda belirtilen ”son 3 ayda 10 günden fazla ssk ya da bağkur priminin olmaması” maddesi bizim için yararlanmak için engel teşkil eder mi? Sonuçta Ek5 isteğe bağlı tarım sigortası olduğu için bu ve diğer teşviklerden yararlanmamıza engel midir? Eğer öyleyse ilgili teşviklerin hangisi bizim için uygundur?
   Teşekkürler

   1. Ömer Meriç

    4447/19.maddeden yararlanamazsınız. Son 3 ay sigorta olmaması gerek. 4447/10. Maddeden yararlanırsınız en iyi ihtimal. Ek 5 engel değil diye biliyorum. Normalde son 6 ay sigortalı çalışmamış olmak gerek ama ek 5 için istisna var mı araştırmam lazım. Yarın öğleden sonra hatırlatırsanız sorarım sizin için.

    1. Samet

     Teşekkür ederim Ömer Bey,
     Yarın sizlere tekrar yazacağım. Sizden ricam 27103 teşviği için de araştırırsanız sevinirim.

     1. Ömer Meriç

      27103 ten eminim hocam. Yararlanamazsınız. Ama 6111 yani 4447/10. Madde için bakacağım.

     2. Samet

      Ömer Bey merhaba,
      Konuyla ilgili detay öğrenebildiniz mi acaba?

     3. Ömer Meriç

      Merhaba Samet BEY tekrar,
      4447-19. madde yani 27103 teşvikinden kesin olarak yararlanamazsınız. 4447/10. madde yani 6111’den yararlanabilirsiniz. Çünkü 4447 sayılı Kanunun 10. maddesinde şu şekilde denmekte: ” işe alındıkları
      tarihten önceki altı aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları”. Bu durumda Ek 5 bu teşvikten yararlanmaya engel değil. Dediğim gibi ek 5 çıkışını verin. Sonraki gün online olarak işkur kaydını yapın. İş arama profilini aktif edin. Nasıl yapacağınızı İşkur profil oluşturma sayfamızdan öğrenebilirsiniz. Sonrasında ev hizmeetleri için başvurunuzu yapabilirsiniz.

     4. Samet

      Ömer bey,
      Destekleriniz için teşekkür ederim. Aynı dökümanı ben de inceliyorum bir yandan.
      – Orada belirtilen ”kayıtlı sigortalılar dışında olmaları” ne anlama geliyor? Yani kayıtlı sigortalılar nedir? Aynı belgede işkura kayıt olunup 30 aya kadar çıkarılıyor yazıyor. Peki a bendinin 1. alt bendine göre mesleki yeterlik belgesiyle yararlanmaya çalışsak 48 aya çıkartabilir miyiz? Ama şu an çocuk bakıcılığı üzerine mesleki belgesi yok, bu sigortaya başlattıktan sonra alırsak ilaveten 18 ay daha hak kazanır mıyız?( Bu noktada ç bendi kafamı karıştırdı.) Bir de şimdi aldığı maaş asgari ücret fakat elden alıyor, herhangi bir şekilde banka hesabına yatmıyor. Bu şekilde resmiyet oluşturmadığına dair herhangi bir problem arz eder mi?
      -4447/19. madde için de şu cümlede bahsi geçen ” işe giriş tarihinden önceki üç aylık sürede toplam 10günden fazla 5510/4-1-a ve c bentleri kapsamında kuruma bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık haric 5510/4-1-b, ek6, ek9uncu madde birinci fıkra kapmasında sigortalı olmamaları” ifadesi bizim isteğe bağlı sigortalılık olduğu için engel oluşturuyor mu başvuru için?
      -Ek 5 çıkışını internetten verebilir miyim ya da dilekçe mi vereceğim? Dilekçe verilecekse annemin olmasına gerek var mı işlemleri ben yapabilir miyim?
      Desteğiniz için teşekkür ederim, sayenizde yararlı bilgiler öğrendim 🙂 Ayrıca bu durumda siz olsaydınız yapacağınız en mantıklı olan seçim ne olurdu?

     5. Ömer Meriç

      Sondan başlayım:). Eğer hizmet kaybı olmasını istemiyorsam ek 5 çıkışını verip ek 9 kapsamına geçerim. 6111 teşvikten yararlanırım.
      Aylık prim ve hizmet belgesinde kayıtlı sigortalı olmayacak yani bir işyerinde sigortalı çalışmamış olmak şartı yetiyor. Ek 5 engel değil yani. Mesleki yeterlilik ile ilave teşvik alabilmeniz için mesleki yeterlilik Kurumundan belge olması ya da diploma olması gerekiyor. Yoksa ilave teşvik olmaz. Maaş konusunda bir sıkıntı olmaz. Bankadan yatırma zorunluluğu yok. Yine söylediğim gibi 4447-19. Madde teşvikinden yararlanma hakkınız yok.

     6. Samet

      Teşekkür ederim Ömer bey,
      Son olarak da şunu netleştirmek isterim, eğer bu mesleki belgeyi
      A-teşvik başlatmadan Önce temin edersek
      B- teşvik başladıktan sonra temin edersek
      Teşvik hakkımız ilave olarak uzar mı ya da uzatabilir miyiz?

     7. Ömer Meriç

      Normalde başladıktan sonra uzuyor. Ama sgk ev hizmetleri sistemi biraz sıkıntılı. İzin verir mi bilmiyorum.

     8. Samet

      Teşekkürler o zaman şimdilik 30 aylık olarak başlayayım, o süreç boyunca da ilave 18 aydan yararlanmaya çalışırım.
      Son olarak ek 5’i 1 nisan itibarıyla sonlandırsam ek’9 a da dilekçe versem ve işe başlama tarihi olarak 1nisan yazsam yani geçmişe dönük 7 günü de ek9 olarak başlatabilir miyiz? Birde ek5 i iptal dilekçesi verdikten sonra ne kadar zamanda iptal olur?

     9. Ömer Meriç

      Ek/9 işe başlama tarihi Ek 5 sonlanan tarihle aynı olamaz. 2 Nisan olarak başlatın. Nisan sonuna kadar 2 nisanda başlayacak şekilde başvuru yapma hakkınız var. İptal işlemi başvurduğunuz SGK ile alakalı. Hemen yapılacak bir işlem normalde ama ne kadar sürede yaparlar bilemiyorum. Son olarak benim de sizden ricam sgkbilgisi.com adresini kullanarak sosyal medya hesaplarınızdan reklamımızı yapar mısınız? Yapabilirseniz sevinirim. Ayrıca sosyal güvenlik konusunda yardım almak isteyen yakınlarınızı da bize yönlendirebilirsiniz. Teşekkürler şimdiden.

     10. Samet

      Teşekkürler ömer bey, tabiiki de yaparım. İlgi alakanız için teşekkür eder iyi günler dilerim.

     11. Samet

      Ömer bey merhaba,
      Dün itibariyle ek9 başvurusunu tamamladım. Teşvik ile ilgili 30 ay şartlarına uygun olarak başvurdum. SGK’dan bana söylenen teşvik şartlarına göre süreyi sistem otomatik hesaplıyor ve sistemden ne kadar teşvik aldığınız görünüyor şeklinde. Teşvik detaylarını ve istediğim şekilde yararlanıp yararlanmadığımı hangi sistemden öğrenebilirim? Teşekkürler

     12. Ömer Meriç

      Merhaba Samet BEY tekrar. Siz ulaşamazsınız maalesef. Ancak bir kaç hafta sonra SGK’ya uğrayarak teşvikten yararlanma süreniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

     13. Samet

      merhaba ömer bey,
      bugün itibarıyla hesabımızda borç görünmeye başladı fakat görünen borç 733tl civarı. Ayın 5inde başlatıldığı için ve görünen o ki sadece %5 teşvikinden yararlanıyor gibi yapılmış. Neden böyle oldu acaba 4447-10. madde olmadı gibi görünüyor?

     14. Ömer Meriç

      Merhaba. Evet 733 lira çıkmadı ise 5 puanlık teşvik tanımlanmıştır. Acaba şartlar mı sağlanmıyor yoksa sgk mı tanımlamadı. Sgk ile iletişime geçmenizde fayda var.

     15. Samet

      Ömer bey merhaba,
      Bugün sgk’ya sordum 4447/10 tanımlanmış 30 ay boyunca. Fakat önceki sigortanız farklı olduğu için bu sigortada 3 ay normal ücretten ödendikten sonra teşviğiniz işlemeye başlayacak şeklinde bir şey söyledi sgk personeli. Kanuna baktım ama 3 ay süre ile ilgili bir durum belirtilmemiş. Siz biliyor musunuz böyle bir şey? Temmuz 1’i itibarıyla indirimli yansıyacak priminiz dedi. Ben de tamam dedim açıkçası kendileri de fazla bilgili olmadığı için sistemden bu bilgiyi verdi bana. 3 ay normal ücretten ödeyeceğim artık Temmuz 1’i itibarıyla bakacağım kaça düşecek prim.

     16. Ömer Meriç

      Merhaba hocam. Bir tutarsızlık var burada. 4447/10. Madde ise 3 ay beklemeniz gerekmez ve hemen yararlanırsınız. 4447/19.maddedir sizin teşvik. İlk 3 ay normal ödersiniz bu teşvikte. Sonraki 15 ay devlet öder. 30 ay değil yani.

    2. Samet

     Ömer bey merhaba tekrardan,
     Dün ek-5 çıkış dilekçemi verdim, bugün hallolmuş olur dediler. Ek-5 ten düştükten sonra mı işkura kayıt olayım? Ayrıca ek9 için işe giriş tarihi olarak 2 Nisan olarak belirttim, fakat işkura bugün itibarıyla kayıt olacağım için işe başlandıktan sonra işkur kaydı olduğu için teşvikten 48 ay yararlanamama gibi bir durum olur mu? Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

     1. Ömer Meriç

      Merhaba Samet Bey. İşkur kaydının başladığı tarihle aynı ya da sonraki bir tarih olsun ek 9 başlama tarihi. Bunu atladık.

 40. Hülya Aytaç

  çok hızlı cevabınız için teşekkürler değmez o halde böyle devam:)inanın burdaki yorumlara katılıyorum çünkü sgk da cevap verecek yeterlilikte personel yok ya da gizli odalardalar biz bulamıyoruz o kadar zor başlattık ki..çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. Her zaman yanınızdayız:). Sadece ev hizmetleri için değil Tüm SGK, Emeklilik v.s. işlemleri ile alakalı sorularınızı da sorabilirsiniz.

 41. Hülya Aytaç

  Merhaba Haziran 2019 tarihinden itibaren annem başka evde ikamet ediyor kızıma bakıyor ve 4447/10.madde teşviğinden yararlanıyoruz ve bu şekilde 13 ay daha ödeme yapacaktık.Bugün tesadüfen bu yazınızı okudum teşvik değişikliği yapabilir miyim şuan 500 TL ödemekteyim prim olarak 4447/19.maddeye geçiş için dilekçe versem yeterli olur mu.O zamanda 3 ay ödeyip kalan 15 ayı devlet mi ödeyecek annem 51 yaşında.Yardımcı olursanız sevinirim.Çıkış yaparsak teşviğimizdende olmayalım Mart 2020 borcunu ödedim en azından bundan sonrası için faydalanabilirsek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Valla geçiş için dilekçe vermenizi önermem. Zira geçen aylardaki teşviklerde de sıkıntı olabiliyor sonra. Ev hizmetleri ekranı biraz sıkıntılı SGK’nın. Ha normalde kanunen hakkınız var. Ancak başlama tarihinden itibaren hesaplanır 27103 de. Yani 2019/Haziran itibariyle hesap edilir. Toplamda 12 ay yararlanma hakkınız var. En fazla 2020/Haziran ayına kadar yararlanırsınız.

 42. Fatma Yıldız

  İşçi mart ayının 2sinde işten ayrıldı…

  1. Ömer Meriç

   Görünen borç şubat ayının borcu ile birlikte Marttan 2 günlük borç olabilir. Sgk ile görüşüp durumu teyit ettirmeniz gerek.

 43. Fatma Yıldız

  Merhaba ek 9 10günden fazla çalışan işçiyi ayın 2sinde çıkışı verildi…prim hala 900küsür gözüküyor ,2günlük prim ne zaman sisteme düşer,yada biryere başvurmam lazımmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geçen ayın prim borcu olmasın o? Şubat ayının yani.

 44. Hatice

  Merhaba,

  Annemin yabancı bakıcısına çalışma izni alıp, 2018 Kasım ayında 27103 sayılı teşvik kapsamında SGK bildirgesi vermiştik ve 3 ay sigorta primi ödedikten sonra 15 ay süreyle ödememek üzere yararlandık. Şimdi (daha önce yenilediğimiz) çalışma izni süresi de bitiyor, Haziran ayından itibaren de teşvik sonlanacak ve Çalışma iznini yenilersek SGK primi de ödemeye başlayacağız. Aylık maliyeti 1000TL kadar artacak. Yeni bir teşvik vs ya da başka bir yöntem öneriniz olabilir mi ? Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devam edecekse sadece 5510 Sayılı Kanuna göre 5 puanlık prim indiriminden yararlanabilirsiniz. Bunun haricinde maalesef başka bir teşvikten yararlanma hakkınız olmaz.

   1. mustafa yıldız

    merhaba ömer bey,
    ev hizmetletinde 1 kişi çalıştırıyorsak bir kaç gün önce mecliste kabul edilen “kısa çalışma ödeneğinden” faydalanabilir miyiz? yani bizi kapsıyor mu bu yasa?
    teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hayır kapatılan işyerlerini kapsıyor. Sizi kapsamaz.

 45. Burcu

  Merhaba, 2018 yılında sigortasını yaptığımiz bakicimiza 2019 son aylarda hep 681.48 tl ödedik. 2020 Ocak ayında da aynı tutar ödendi, Şubat ayi hoc borç çıkmadı, banka hatasi olabilir diye e sgk dan da kontrol ettim, borç gözükmüyordu. Mart ayı için simdi 2028 tl prim borcu gözüküyor, bu tutar nasil olmus olabilir, sizin bir fikriniz var mi? Hic geç ödeme durumumuz olmadı, hep zamanında yatırdim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistem hatası olabilir. Daha sonra tekrar sorgulama yapın. Ay başlarında bu hata olabiliyor.

 46. Osman

  Merhaba Ömer bey,
  bakıcımızın 4447/10. Madde teşviği 30 mart 2020de bitiyordu. Ben 15 şubat itibarıyle çıkışını verdim. Toplam teşvik süresi 30 aydı, ben 29. Ayda işten çıkardım. Şimdi sgkya baktıgımda borc 25000 tl görünüyor. Teşvik bitmeden işten çıkarmanın cezası falan mı var yoksa sistemsel bir yanlışlık mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemsel bir hata vardır hocam. Ay sonuna doğru tekrar sorgulama yapın.

 47. Osman

  Merhaba Ömer bey,
  Bizim de bakıcımızın 4447/10. Madde teşviği 30 mart 2020de bitiyor. Ben 15 şubat itibarıyle çıkışını versem, yine aynı bakıcımız için 6 ay sonra eylül 2020de benim değil de eşim adına tesciline başvursak; bu sefer 4447/19. Madde teşviğinden yararlanabilir miyiz? Aynı adres olması sorun yaratır mı? 4447/10. Madde teşviği tamamlanmadığı için 19. Madde teşviğinde sorun çıkar mı? Bir de 600 gün den fazla primi olduğu için aradaki 6 ay işsizlik ödemesi alabilir mi?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorduğunuz tüm soruların cevabı evet :). İşsizlik maaşı da alabilir. 6 aya gerek yok. 3 ay işsiz kalması gerek 19.madde için.

 48. Altınay Yıldız

  Merhaba,

  Haftada 2 gün çalışan yardımcımın çalışma şeklini aşağıdaki gibi değiştirmek istiyorum: haftada 5 gün günde 6 saat, yani haftalık 30 saat olarak. Nasıl sigorta ettireceğim ve maliyetim ne olacak tam bilemedim, aylık kazancı olarak 1800 TL de anlaştık.
  Nasıl ilerlemeliyim, bugüne kadar sadece günlük sigorta ödüyordum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ayda 75 saatten fazla çalışacağı için 10 günden fazla kapsamında başvuru yapmanız gerekiyor. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla başvuru formu ile başvuru yapacaksınız. Orada ayda bildirim yapılacak gün sayısını seçmelisiniz. Haftalık 30 saatten ayda 120 saat oluyor. Bu da yaklaşık 16 gün etmekte. 16 gün için 5 puanlık teşvikle ödeyeceğiniz aylık prim yaklaşık 500 TL olacaktır. Diğer teşviklerden yararlanma hakkınız varsa daha çok indirim olacaktır.

 49. Sıdıka

  Merhaba Ömer Bey,

  Çocuğumuzun bakımı için destek aldığımız kadın çalışanımız için aylık 2.500 TL banka yoluyla maaş yatırıyoruz. SGK bildirimini de 2 sene önce aylık 30 gün olarak yapmıştık. Bu şartlar ile yaklaşık 681 TL prim ödüyordum her ay, bu ay ise yaklaşık 957 TL ödedim. aradaki 275 TL lik fark 2020 geçişi sebebi ile yapılan artmış mıdır? Bildiğim kadarı ile herhangi bir teşvikten vs faydalanmıyoruz ancak ödemeleri çok düzenli yapıyoruz. Acaba aradaki farkın başka bir sebebi olabilir mi? daha önce faydalandığımız bir teşvik vs gibi? emin olamadık. bilgi verebilirseniz seviniriz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet asgari ücrete bağlı olarak primler yükseldi. 2019’da 150 lira olan asgari ücret desteği de 75 TL’ye düşürüldüğü için primdeki artış fazla oldu.

 50. Ali YAZICI

  Kapıcımızın SGK işlemleri için Kolay İşveren Statüsüne bugün geçtik (20.01.2020). Aralık bildirimin e-bildirge ile yapmış ve primi ödemiştik. Acaba, Ocak’2020 ve sonrası prim tahakkuk ve ödeme işlemlerini nasıl yapacağız?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kolay işverene geçtiyseniz bu aydan itibaren sistemin tahakkuku otomatik olarak yapması gerekiyor. SGK’dan teyidini yapın isterseniz.

   1. Ali

    Teşekkürler. O zaman doğrudan bankaya giderek ya da e-devletten ödeme yapılabilecek.

    1. Ömer Meriç

     Evet aynen o şekilde yapabilir.

 51. Burçin

  Ömer Bey merhaba,
  2019 daki ek 9 on günden fazla nın, prim tutarı 280 küsur TL(+asgari ücret devlet desteği) idi. Şimdi bu tutar 500 TL mi oldu gerçekten?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 75 TL asgari ücret desteği indirimi olacak. 425 lira ödeyeceksiniz bu durumda.

 52. mustafa yıldız

  ömey bey bu 75 liralık indirim 2019 da 150 lira değil miydi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 2019’da 150 liraydı. 2020’de 75 lira olarak uygulanacak.

 53. şebnem

  Merhaba,
  1,5 yıldır “ev hizmetleri 10 günden fazla” kapsamında yanımda çalışan bayanın emeklilik için prim günü doldu. İşveren olarak yapmam gerekenler nelerdir? SGK ya başvurup sigortasını kapatmam mı gerekiyor? Çalışana bir ödeme yapmam gerekiyor mu? Borcu yoktur yazısı alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer yanınızda çalışmaya devam etmeyecekse çıkış işlemini yapmanız gerekiyor. Çıkış için SGK’ya ek 9 10 günden fazla başvuru formunu doldurup vermeniz gerekiyor. Formda çıkış kısmını doldurmalısınız. Tazminat ve diğer alacaklarını kanunen ödemeniz gerekiyor.

   1. Şebnem

    “Ev hizmetleri” nde tazminat mı var? Diğer alacak dediğiniz nedir?

    1. Ömer Meriç

     Tazminat var tabi ki. Ödemeniz gerekiyor kanunen. Diğer alacaklar yani maaş ödemeleri, fazla mesai ödemeleri gibi varsa diğer alacaklarını da ödemeniz gerekiyor.

     1. Şebnem

      Tazminat nasıl hesaplanıyor?

     2. Ömer Meriç

      Bunun için bir mali müşavir ve ya muhasebeciden destek alın. Basit anlamda yıllık tazminat tutarı son brüt ücret kadar ödenir. Sadece %07.59 oranında damga vergisi kesilmesi gerekir.

 54. Menekşe Yazar

  Merhaba,
  Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2019’da Net maaş:  2.174,65 TL olarak gözüküyor, ancak ev hizmeti çalışanına aylık ödeyeceğiniz asgari ücreti hesaplarken net asgari ücretin asgari geçim indirimi hariç tutarı üzerinden hesaplama yapmanız gerekiyor. Bu da 2019 yılı için yaklaşık 1.831,66 TL olarak yazmışsınız. Neden iki rakam birbirinden farklı, çalışan kişiye net kaç TL ödenecek tam anlayamadım. Açıklayabilirseniz çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2174.64 lira net maaş ödenmesi gerekiyor. Önceki tutarı yanlış yazmış olabiliriz. Brüt asgari ücret üzerinden yüzde 14 sgk primi ve yüzde 1 işsizlik primi kesiliyor. Net hali dediğimiz gibi oluyor.

 55. İlkay

  Son olarak Bir sorum daha olucak .neden 24-30 aylık tesvikten değil de 12aylık olandan yararlanabiliyoruz ? Okudugm kadaryla diğeri de uyuyo gibi bize ama ekstra gerekn sart nedir benim kacırdıgım ?

  1. Ömer Meriç

   Size hangisi mantıklı geliyorsa ondan yararlanabilitsiniz. Bana göre en avantajlısı bu teşvik. Ondan söyledim. Yoksa 6111 den de yararlanabilirsiniz size kalmış.

   1. İlkay

    Anladm cok tesekkürler cevaplarınız için

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. İyi akşamlar.

 56. İlkay

  Merhabalar. Ilk defa evde bebeğim için bakıcı tutuyoruz. Ancak yarım gün öğlene kadar haftada bes gün calısıcak. Sigorta yaptırmk isityorız ama yarım gün calısana özel olarak ödenen bir sigorta primi sekli var mıdır? Ne kadar ödeme yapmamız gerekir tahminen? Bir de Bakıcımız sgk kaydı var ancak üç dört yıldır ödeme yapılmamıs. Devlet tesviklerinden istifade edebiliyoe muyuz? Tesekkürler şimdiden.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 27103 teşviğinden yararlanırsınız. Önce bakıcınızı online olarak İşkura kaydedin. Ardından Sgkya sigorta başvurusu yapın. Bu teşvikte ilk 3 ay primi siz ödersiniz. Sonraki en az 12 ay primin tamamını devlet öder. Ev hizmetleri kapsamında bildirim yapmanız gerek. Toplam ay içindeki çalışma saati ne kadar olacak ortalama?

   1. İlkay

    Aylık 100 saat civarı olur.

    1. Ömer Meriç

     İş kanununa göre günlük çalışma süresi 7,5 sattir. Bu durumda sizin çalışanınızı en az 13 gün üzerinden ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsamında bildirmeniz gerekiyor. Dediğim teşvik kapsamında başvuru yaparsanız 30 gün üzerinden bildirin. Nasılsa ilk 3 aydan sonra 12 ay boyunca devlet primi ödüyor. Sizin cebinizden bir şey çıkmayacak.

     1. İlkay

      Anladım. Peki 30 gün üzerinden bildirirsek ilk üç ay boyunca aylık yaklasık kaç lira ödemiş oluruz sigorta primi?

     2. Ömer Meriç

      İlk üç ay 750 lira civarında ödersiniz.

 57. BÜLENT 17

  hocam merhaba bız ek9 10 günden fazla ödemesi yapıyoruz 2018 ekimde başladık çalışan bayan 6111 tesvık den yararlanıyor 2019 ilk 4 ay 435tl ödedik mayıs ayında 285 cıktı haziran da 405 cıktı sgk ya asgarı ücret desteği 150 tl neden yansımadığını sorduk bize 30 tl yansımış dendi sistemin otomatık hesapladığını bız bır sey yapamıyoruz gıbı bılgı verdiler hocam kısıye gore mı hs lanıyor ındırım 30 tl indırim destegı olurmu ne yapmamızı tavsıye edersiniz tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tam olarak hangi tarihte tescil edilmişti ve Ekim ayında toplam prim gün sayısı kaç gün çalışanın ?

 58. EBRU

  İYİ GÜNLER
  HAFTADA 5 GÜN ,GÜNDE 3 SAATTTEN EVE YARDIMCI ALMAK İSTİYORUZ.MAAŞI VE PRİMİ NE KADARDAN HESAPLAMALIYIZ.
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Haftalık olarak 15 saat çalışmış olacak. Aylık da 60 saat civarı. Bu durumda günlük 7,5 saat çalışma olarak hesapladığınızda aylık 8 günlük sigorta yapmanız gerekiyor. 10 günden az olduğu için ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar kapsamında bildirim yapabilirsiniz. Sadece brüt ücretin %2’si oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödersiniz. Çalışana emeklilikte bir katkısı olmaz ama.

 59. Nazlı

  Merhabalar Ömer Bey, çocuğuma bakan bayan için ek9 10 günden fazla bakıcı teşviğine başvurdum. ilk iki ayı düzenli ödedim. son ayı unuttuğumdan gecikmeli ödedim. normalde 680-700 lira gibi bir rakam çıkarken bu ay 980 lira rakam çıktı. işlem yaptırdığım kurumla görüştüğümde ise net cevap alamadım. benim öğrenmek istediğim durum şu. normalda haziran ayı’ nda itibaren ödeme devlet tarafından yapılacaktı. mayıs ayında gecikmeli yaptığım için teşviğim komple iptal olur mu? yoksa sadece gecikmeli yaptığım ayın teşviğimi iptal olur. teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece gecikmeli yaptığınız ayın teşviği iptal olur. Bundan sonra düzenli ödediğinizde kalan süre kadar teşviklerden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

 60. serap guven

  Merhaba,
  bakıcımıza sigorta yaptırdım. İşsızlık kaydı oldugundan ve diğer tum şartları sağladıgından ilk 3 ay 831 tl ödersiniz sonra 15 ay devlet odeyecek dedi memur zaten bu bilinçle gitmiştik. İlk 2 ay 831 tl cıktı odedık. Bu ay arife gununde yine 831 tahakkuk bekliyorduk ama 381 tl çıktı. SGK yı aradım bağlı bulundugunuz yeri arayın dediler ordakilerde cevap vermiyor. Sorun neden kaynaklı olabilir? gitmem gerekir mi? tşk.ler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu ay asgari ücret desteği yansımıştır muhtemelen. 3 aylık destek yani 450 lira indirim uygulanmış. Gelecek aydan itibaren prim ödemezsiniz.

 61. Derya

  Evimde yabanci cakisanim var duzenli oduyorum primleri.Bu yil 831 lira oldu ancak bu ay 231 lira aldilar ilkkez neden acaba? Hep yuksek oduyordum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk 4 ayın asgari ücret desteği bu ay yansıdı. Yani 600 lira indirim sağlandı. Gelecek aydan sonra da 681 lira ödeyeceksiniz.

 62. Sibel şamoğlu

  Merhabalar Ömer Bey, ben 30.10.2017 de 5510sayılı kanun ve ek 9. Madde gereği ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışmaktayım yanlız dün akşam prim ödeme yapılacakken prim borcum 434 tl yerine 2558 tl gözüküyordu bugün is tekrar baktığımda 3500 tl gözüküyor sebebi nedir ve düzelttirebilmek için ne yapmam gerekir acaba teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çok büyük ihtimalle sistemde hata vardır. Hafta içi tekrar deneyin.

   1. inan kaya

    bana 3900 tl borç çıkartmışlar. bu adamlar ne içiyor anlamıyırum mübarek ramazan günü. her ay ayrı bir komedi yaşıyoruz. bu işin sorumlusu görevden alınsın ne bu ya böyle

    1. Ömer Meriç

     Sanırım sistemsel bir hata mevcut. Asgari ücret desteğinden kaynaklı olabilir. Biraz beklemenizi öneririm.

 63. Tevfik mustafaAksac

  Rahatsizligindan dolayi esim haftada3gun annesinin EV islerini yapiyor annesi tarafindan sigorta yapilmasinda yasal Engel varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Farklı adresde ikamet ediyorlarsa olabilir ancak birinci derece akraba olduğu için SGK tarafından Fiili çalışma olup olmadığı denetlenebilir.

 64. Tolga

  Ömer bey,
  Eğer bu indirimler yansımdan bakıcımız işten ayrılırsa. Alacağımız bu destekleri SGK dan alabiliyor muyuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İade alabilirsiniz sonrasında nakit olarak.

 65. Kemal

  Merhaba
  150 tl teşvik ne oldu Ömer bey, bildiğiniz kadarıyla bundan yararlanan var mı acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam.2019 yılı itibariyle henüz yararlanan yok. Bekliyoruz.

 66. UĞUR

  Merhaba,

  Evimizde çocuk bakıcısı çalıştırmak için SGK’ ya başvurduk ve 4447/19. madde ( 7103 sayılı kanun) teşvikten yararlanabileceğimizi söylediler.

  Evde çalışan bakıcımızın maaşını hangi banka üzerinden yatırmamız gerekiyor? Devletin belirlediği bir banka var mı?

  2019 yılı için ödememiz gereken asgari ücret net 2.020,90 TL mi yoksa 1.829,02 TL(2.020,90 TL-191,88 TL= 1.829,02 TL) midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Anlaşmalı herhangi bir banka olabilir. Farketmez. Gelir vergisi olmadığı için maaşın bu dikkate alınarak ödenmesi gerekli. Net olarak 2174 lira ödemeniz gerekli.

 67. Olcay Kılıç

  Ömer Bey merhaba,

  Annemin yabancı bakıcısının 1. yılı 15 Mayıs 2019 da doluyor. Çalışma izni yenileme başvurusu yapacağım. Bazı sorularım var yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

  1. 1 veya 2 yıl için yenileme başvurusu yapabiliyorum. ilk 24 aydan sonra teşvikler sona eriyormuş. Bu durumda Mayıs 2019 dan Mayıs 2020 ye kadar teşviklerden yararlanıp daha sonra tam sigorta ödemem gerekiyor diye anlıyorum. Bu bilgi doğru mu?
  2. Bakıcı sigortasını devletin karşıladığı teşvikten yararlanmamız nasıl mümkün olabilir?

  yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Teşvik süresi 24 ay ise evet doğru.
   2-Şu an için mümkün değil. Son 3 aydır çalışmıyor olması şartı aranıyor.

 68. Mustafa İnan

  Ömer bey merhaba
  Ek9 10 günden fazla (30 gün üzerinden) sigortanın normal işlerde çalışan insanlardan, mesela bir marangozdan farkı var mıdır sigorta anlamında ?
  yani biz ek9 30 gün üzerinden ev hizmetlisi sigortalı olursak (46 yaşındayım) ileride emekli olurken başımıza bir iş gelir mi ? mesela az maaş filan ? ya da başka olumsuz bir şey..çünkü ben staj mağduruyum ve yoğurdu üfleyerek yiyiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç bir farkı yok hocam. Tüm haklarınız normal çalışan bir sigortalı ile aynı. İçiniz rahat olsun.

 69. emre

  merhaba
  hiç bir borcum yok düzenli prim ödüyorum ama 979 lira borç çıktı. şaştım kaldım. ne yapacaz ömer bey?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bugün mü sorguladınız ? Biraz bekleyin. Düzelecektir.

   1. emre

    bugün sorguladım.. ne bu anlamadım ki? atomu mu parçalıyorlar, uçak motorumu yapıyorlar. alt tarafın ödenmesi gereken bir borcu sisteme tanımlayaklar bu kadar basit ve zahmetsiz bir iş, her ay ayrı bir süpriz yaşıyoruz.
    ayrıca şöyle önemli bir mesele daha var, sgk şişliyi aradım yanlışlık var sonra arayın dediler,. onlara 150 liralık indirimin neden yansımadığınıda sordum genelge çıktığı halde bize ulaşan bir bilgi yok dediler. geçen senede sanırım epey geç yansımıştı bu indirim (2018’de 100 liraydı) tahmininiz nedir? ne zaman yansır bu 150 indirim. (tahminle iş yapıyoruz)

    1. Ömer Meriç

     Normalde işverenlere Mart sonu itibariyle yansıdı. Ancak henüz ev hizmetlerine yansımadı. SGK’da bu konuda bürokrasi biraz geç işliyor maalesef. Tahmin etmek zor olsa da bu ay sonuna kadar yansır diye umut ediyoruz.

 70. mustafa yıldız

  merhaba
  cuma günü 150 liralık teşvik için sgk genelge yayınladı bugün baktığımda hala ödemem gereken prim 831 lira gözükmekte.
  neden yansımadı bu indirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef hemen yansımıyor. Beklemeniz gerek. Bu hafta içi yansır inşallah.

 71. Hakan Bakırcı

  merhaba
  150 liralık teşvik yansıdı mı ? bana hala yansımadı. ödemem gereken tutar 831 lira gözükmekte.
  devlet işi neden bu kadar ağırdan alıyor anlamıyorum. yap indirimi vatandaş hesabı kitabını bilsin. indirim yapmayacaksanda söz verme.
  2019 başında devreye girmesi gereken 150 liralık indirim halen devreye girmedi sanırım.
  benim sorum, 150 indirim devreye girdi mi ? 2019 yılı içinde bundan yayarlanan arkadaş var mı ?
  ev hizmetlerinde çalışanlar kesin olarak bu teşvikten yararlanacak mı..
  aradan 3 ay geçmiş daha neyin ne olduğu belli değil.
  teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Henüz sisteme yansıtılmadı maalesef. 2019 yılı için 12 ay uygulanacak. Yararlanan yok şu an.

 72. Uğur

  Ömer Bey merhaba,
  İlk defa evimizde bir çocuk bakıcısı çalıştıracağız.
  Anlaştığımız bakıcı son 6 aydır primlerini kendisi elden ödüyormuş.
  Biz hangi teşviklerden yararlanabiliriz?
  Teşvikten yararlanmak için ne yapmamız gerekiyor?
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Elden yatırıyormuş derken hangi kapsamda yatırıyor? Bakıcının İşkur kaydı var mı? Kaç yaşında?

 73. metehan akkaya

  Merhaba, 2019 Yılının Mart ayındayız ancak hala Ek-9 10 günden fazla primi 434,96 TL olarak tahakkuk ediyor. 150 TL Asgari Ücret Teşviğini geriye dönük talep edebilir miyiz ? ne zaman başlayacağına ilişkin bilginiz var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Konu hakkında net bir açıklama yapılmadı maalesef. Sonrasında toplu olarak borçlarınıza mahsup edilir.

   1. metehan akkaya

    Ömer Bey merhaba, Mart ayını geciktirmişim nisan ayında ikisi birlikte (mart teşviksiz ve nisan) 1419 lira geldi. hemen şimdi ödesem, Mayıs ayında 434 lira mı gelecek yoksa teşvikten tamamen çıkarıldım mı.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Teşvik hakkınız tamamen sona ermez. Gelecek ay yeniden teşviklerden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

 74. Arzu Aldemir Yerel

  Annem bağkur-ssk emeklisi, babam emekli sandığından emekli. Her ikisinin de bakıma ihtiyaçları var
  Ev de daimi yani sabah gelip akşam gidecek bir bakıcıya ihtiyaçları var. Bunun için sigorta işlemleri nasıl olur ve 2019 da sigorta primi ne kadar olur? Teşviklerden nasıl yararlanabiliriz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tüm bu sorularınızın cevabı sayfamızda mevcut. Başvuru ek9 10 günden fazla formu ile yapılacak. Teşvik şartları ve teşvikli prim tutarları da yazımızda yazıyor.

 75. Ertürk Ergüder

  Teşekkür ederim tescil tarihi derken calisanin işe başlama tarihinden mi bahsediyorsunuz.

  1. Ömer Meriç

   Aynen o tarihten bahsediyorum.

 76. Ertürk Ergüder

  Merhabalar evde çocuk bakımı için ek9 10 günden fazla prim ödemesi için sigorta başvurusu yaptım. Bu çalışanın daha önce çalıştığı yerdeki işvereni tesviklerlerden yararlanmış. Buradan ayrildiktan sonra yaklasik 1 seneden fazla işkura bağlı işsiz olarak gözüküyordu. 11.02.2019 tarihi itibariyle bende işe başladı. Bu ay ilk prim ödeme 534 tl geldi. Acaba ben teşviklerden yararlanabildim mi? Yada ilk 3 ay prim ödemelerini ben mi ödeyeceğim geri kalan 15 ay devlet mi karşılayacak. Sgk il müdürlüğü ‘den hicbir sekilde bilgi alamıyorum. Bilmiyoruz sistem hesaplayacak gibi kaçamak cevaplar aldım yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi günler iyi çalışmalar. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Muhtemelen çalışanınız önceki işyerinde 4447/10. madde yani 6111 sayılı kanun teşvikinden yararlandı. Dolayısıyla sizde bu teşvikten yararlanma hakkı yok. Ancak İşkur kaydı varsa ve sizde işe girdiği tarihten önceki son 3 aylık dönem içerisinde 10 günden fazla bağkur, sigorta v.s. yoksa 4447-19. madde yani 7103 sayılı teşvikten yararlanırsınız. İlk 3 ay primi normal ödersiniz. Sonraki 15 ay devlet öder. Ancak bunun için sizin başvuru formunda 4447-19. madde teşviğinden yararlanmak istediğinizi belirtmiş olmanız ve SGK tarafından da sisteme girilmiş olması gerekli. Yoksa sistem kalkıp kendi kendine yararlandırmaz yani. Eğer formda bunu yazmadıysanız vakit kaybetmeden SGK’ya dilekçe ile başvurarak tescil tarihinden itibaren 4447-19. madde teşviğinden yararlanma isteğinizi iletin.

 77. mustafa yıldız

  merhaba. 1 mart 2019 itibarıyla 831 lira ödeme çıktı.yüzde 5 indirim yansımış ancak 150 liralık indirim yansımamış bu normal mi sizce.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret destekleri henüz yansıtılmadı. Bunun için beklemeniz gerekiyor.

   1. mustafa yıldız

    ödeme yapalım mı peki? ne zaman yansır acaba üstad?
    teşekürler

    1. Ömer Meriç

     Ay sonuna kadar bekleyin. Acele etmeyin. Daha süresi var nasılsa. Ay sonuna kadar yansıyabilir.

 78. Metin

  Merhaba Ömer Bey,

  10ncu madde teşviği ile işe alım yaptıktan sonra, dilekçe ile 19ncu maddeye geçiş talep etsek, 18 ay sonra yani 19ncu madde teşviği bitince 10ncu madde teşviğinin kalan kısmından yararlanabilir miyiz? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen geçişte engel yok geçebilirsiniz tabi ki. Ama SGK sisteminin de teşvikler arası geçişe izin vermesi gerekiyor. O konuda biraz sıkıntı yaşanıyor gibi.

 79. Bahar

  Merhaba ev işlerinde yardımcı olması için bir bayan alacağım 20 gün çalışacak ne kadar prim öderim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aylık prim tutarları ve teşvikle ödenecek tutarlar yazımızda mevcut. İşveren ve çalışan olarak taşıdığınız şartlara uygun teşvikli ödeyeceğiniz prim tutarını hesap edebilirsiniz.

 80. sevda

  öncelikle teşekkürler ,
  1-daha önce eşim işveren gözüküyordu şimdi ben olacağım doğrumudur?
  2-ilk üç ay ayda 681 tl prim ödeyeceğim toplam 2043 tl.ondan sonra hiç bir ödeme yapılmıcak devlet ödeyecek taki biz işveren olarak çıkışını sgk ya bildirene kadar 15 ay boyunca.
  cevabınız için şimdiden çok teşekkürler …bu arada çalışan kişi tc vatandaşıdır.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar.
   1. Evet işveren siz olacaksınız.
   2. Doğru anlamışsınız.

 81. sevda

  merhaba ,
  hayatımda ilk defa bir işveren olarak bir kişiyi( bayan 54 yaşında).ev hizmetleri kapsamında evde işe aldım (ek 9 10 günden fazla asgari ücret üzerinden).
  -bu kişi nin çalıştığı dönem:26.eylül 2018 işe giriş 13 aralık 2018 istifa ile işten çıkış.
  -bu süre içerisinde 4447/10 .madde ( 6111 sayılı kanun) bu teşvikten yararlandım ve primleriini ödedim –
  -.şimdi aynı kişi 13 aralıktan beri işsiz ve benim yanımda çalışmak istiyor . ben bu kişiyi tekrar aynı şartlarda işe almak istiyorum yararlanabileceğim teşvik kapsamı ve şartları ve maliyetleri nedir?

  yardımınız için teşekkürler,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 27103 teşviğinden yararlanabilirsiniz. Ancak bunun için 13 Mart 2019 tarihine kadar beklemeniz gerekiyor. Bu tarihten önce öncelikle işçinin http://www.iskur.gov.tr adresinden işsizlik kaydını yapın. Ardından başvuru formunda teşvikler kısmında 4447-19. madde seçeneğini işaretleyin. Bu teşvik kapsamında ilk 3 ay 681 TL ödersiniz. Sonraki 15 ay boyunca primin tamamını devlet öder. Ancak işveren olarak eşiniz adına başvuru yapın. Sizin adınıza olmaz.

 82. Melek

  Sigortali bakici calistirmak istiyorum bakiciya verecegim ucret asgari ucret altinda olabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 30 tam gün üzerinden sigorta bildirecekseniz maaşın da en az agi hariç asgari ücret kadar olması gerekiyor.

 83. Özgür

  Merhaba, öncelikle vakit ayırıp yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.
  Evde çalışanımızın sigortasını Kasım ayında 30 gün üzerinden başlattık. Hem 10. hem 19.madde uygun olmasına rağmen ikisi birden seçilemediği ve uzun vadede daha avantajlı olacağı için 19.maddeyi işaretledim. SGK il müdürlüğü ve genel müdürlükteki ilgili kişilerle de konuştuğumda sadece ilk 3 ayın 10.maddeden yararlandırılmasının mümkün olmadığını söylediler. Mecburen Kasım ayı 688₺, Aralık 664₺ ödedim. Ocak için de 831₺ ödeme gözüküyor. Şansımıza 2018’de asgari ücret desteği 9 ay uygulandı ve ondan yararlanamadık. 3.ay ödememiz de Ocak ayı zammına denk geldi..
  1-Şu anda yapılacak bir şey var mı yoksa 831₺’yi ödeyecek miyim?
  2-Ocak ayı asgari ücret desteği ne zaman yansır? Ay sonuna kadar yansımazsa bundan sonra ödemem olmayacağı için bu tutarı nasıl alabilirim?
  3-Birkaç ay sonra başka bir şehre taşınmamız sözkonusu olabilir. Böyle bir durumda 15 ayın sonuna kadar çıkışını vermesem sigortalılığı devam etse, bu arada benim ikamet adresim değişse, evimi satsam/kiralasam, orada çalışıyor olarak gözükmeye devam etse, sorun yaşar mıyız? Öneriniz var mı? Çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle size yanlış bilgi vermişler. İlk 3 ay 10.maddeden yararlanma hakkınız vardı. Yazık olmuş. Gelelim soruların cevaplarına
   1.831 TL ödeyeceksiniz. Ay sonunu beklerseniz 150 lira indirimli olabilir.
   2. Daha sonra iade alabilirsiniz. Ya da borçlarınıza mahsup edilebilir.
   3. Aynı ilde ikamet şartı var. Adres değişirse sigortanın da sona ermesi gerekir.

   1. Özgür

    Hem il müdürlüğü hem genel müdürlükten olumsuz cevap vermişlerdi. Bu bilgiyi hangi mevzuattan ispatlayabilirim? Bundan sonra yapabileceğim birşey var mı? Şikayet bir işe yarar mı? Geriye dönük olarak düzeltme yapılabilir mi? Kasım-aralık-ocak 10.maddeden yararlansın sonra 19.maddeden şeklinde?
    150Tl destek için ay sonunu beklerim, eğer yansımazsa kuruma başvurup hesap numaramı verip tarafıma iade edilmesini mi istemeliyim?
    Teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Geriye dönük yapabilecek bir şey yok. Mevzuatta aynı ay ikisi olmaz diyor. Ama ilk 3 ay 10. Madde olmaz diye bir şey demiyor. Ay sonuna kadar bekleyin destek yansımaz ise emanet hesaplarında kalır. Sonradan da borçlarınıza mahsup edilir ya da iade alırsınız.

 84. Erdal

  Merhaba,
  2018 Ocak ayından bugüne kadar Sgk üzerinden 61 EK-9 10 GÜNDEN FAZLA TAHSİLATI seçimi işe bakıcımızın sigortasını düzenli olarak ödedim.
  Takipçilerinizden Olcay Kılıç ile aynı durumdayım.
  Son 3 ay 345 TL ödediğim aylar daki asgari ücret teşviğini sgk tarafımıza yansıtır mı acaba?
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 2018 yılında asgari ücret desteği 9 ay verildi zaten. Son 3 ay için yararlanma hakkınız yok.

 85. Olcay Kılıç

  Merhaba, annemin bakımı için 2018 Mayıs ayından bu yana çalışma izni alarak yabancı bakıcı çalıştırıyoruz ve Ekim 2018 e kadar teşviklerden yararlanarak 245 TL prim ödüyorduk.
  Yılın son 3 ayında 345 TL ye çıktı. SGK ya gidip konıştuğumda AGİ desteği tekrar verilecek dediler ancak şimdi Ocak 2019 prim tutarının 434 TL olarak tahakkuk ettiğini gördüm. Yaşlı bakıcılarından AGİ kalktı mı? Bilgi alabilirsem memnun olurum. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dediğiniz şey AGİ değil asgari ücret desteği :). Yanlış anlaşılmasın. Asgari ücret desteği henüz yansımadı. Siz ortalama 280 TL civarında bir rakam ödeyeceksiniz. Ay sonuna kadar bekleyin acele etmeyin.

   1. Olcay Kılıç

    Asgari ücret desteği hala yansıtılmadı. SGK ya gittiğimde, henüz kanun çıkmadı, Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra vs bişeyler söylediler. Sizler mevzuatı takip ediyorsunuz bu konuda yeni bir bilgi var mı acaba?

    İlginize teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Konuyla ilgili Sgk genelgesi geçtiğimiz hafta yayımlandı. Ay sonuna kadar bekleyin. Bu ay sonuna kadar yansımasını bekliyoruz. Yetişmese bile gelecek ay toplu olarak borçlara mahsup edilir.

 86. ahmet

  merhaba 24 .12.2017tarihinden başlayarak ek 9 10 günden fazla kapsamında 1964 dogumlu hasta bakıcı çalıştırmaktayım.30 gün üzerinden prim ödemesi yapmaktayım.ocak 2018 den haziran 2018 e kadar 345 tl ödedim.7 ayda 205 tl 8,9,ve 10 ayda 321 tl 11 ve 12 ayda 345 tl ödedim.ocak 2019 da 345 tl ödeme yaptım. Sorum sigortalımız asgari ücret desteginden faydalanmadımı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.2018 yılında asgari ücret desteği ilk 9 ay için verildi ve geç verildiği için borçlara sonradan mahsup edildi. 7. ve 8. aylarda size borç çıkmaması gerekirdi normalde. Bağlı olduğunuz SGK’ya bir uğrayın sistemden kontrolü sağlansın.

 87. Fuat Acar

  e9 10 günden fazla ev hizmetleri siğortası ödüyoruz.İşe giriş 21/02/2017 şu anda ödemeyi bırakmak istiyoruz.Acaba işsizlik maaşı alabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 600 günü tamamlamışsınız sanırım. Çıkış işveren tarafından verilirse tabi ki alabilirsiniz.

 88. Deniz

  Ömer bey merhabalar. Biz bakıcımıza elül 2018 de sigorta yaptık. Haftada 5 gün çalıştığından dolayı ayda 20 gün üzerinden yaptık. Ama bakıcımız 30 gün üzerinden sigortalanmak istiyor. Teşvikten yararlanarak ayda 230 tl civarında ödüyorduk. 30 gün olursa ne kadar ödemek durumunda kalırız acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi teşvikten yararlanıyorsunuz?

   1. Deniz

    4447/10. Madde kapsamında sigorta prim indiriminden yararlanıyoruz. Aylık 20 gün çalıştığından 20 gün üzerinden 230 tl civarı ödüyoruz. Ama 30 gün üzerinden olsun diyor bakıcımız. 30 güne çevirirsek indirim hakkımızo kaybeder miyiz? Ne kadar sigortamız aylık??

    1. Ömer Meriç

     İndirim hakkı yanmaz hocam. 150 liralık asgari ücret desteği ile birlikte 2019 yılında 280 TL gibi bir rakam ödersiniz. Tabi teşvik süresinin bitimine kadar geçerli bu tutar.

 89. Sema

  Cevabınız için çok teşekkür ederim, adayın henüz çalışma izni yok, ancak teşviklerden yararlanmak için 3 aydır işsiz olması gibi bir şart aranıyormuş. Bu durumda sgk girişi olmadığı için teşvikten yararlanamayacağım gibi düşündüm. Yararlanabileceksem hemen çalışma iznine başvuracağım. Bana ilk 3 ay için 2100+450 tl ye mal olacak gibi anladım.

  1. Ömer Meriç

   SGK girişi olmaması gerekiyor. Aynen ilk 3 ay o şekilde olur maliyeti.

 90. Sema

  Merhaba, çocuk bakımı için yabancı birini çalıştırmak istiyorum. Çalışma iznine başvuracağım, ancak 2100 tl asgari ücret verdiğimde ekstra ne kadar para ödemem gerekiyor (sgk primi, vergi vs) ? Yabancı bakıcılar için de teşvikten yaralanabilir miyim?
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet türk bakıcı için geçerli olan tüm teşvikler yabancılar için de geçerli. 4447/10. madde ve 7103 sayılı teşvikten birlikte yararlanabilirsiniz. İlk 3 ay 4447/10. madde kapsamında ortalama 450 TL gibi bir rakam ödersiniz. Sonraki 15 ay teşvik değişikliği yaparak 7103 sayılı kanuna geçirebilirsiniz. Bu durumda primin tamamını 15 ay süre ile devlet karşılar. Şartlardan birisi işe aldığınız kişinin İŞKUR kaydının olması.

 91. Öykü Yakar

  Merhaba; Ben ablamı ev işlerinde 10 günden fazla olarak çalıştırmak istiyorum SGK gün sayısı dolsun diye, Daha önce hiç işveren olarak bildirimde bulunmadım.Sigortalı çalışanım. Ablamın 3 yıldır sigortalı bir işi yok, okuduğum yazınızda yasadan faydalanmak için İŞ_KUR kaydı yaptırın işsizlik maaşı alıyor olsun diyorsunuz.
  1- Her kayıt yaptırana işsizlik parası veriyorlar mı? bunun şartları var mı?
  2- 3. derece akraba gösterilebilir deniyor bildiğim kadarıyla abla 3. dereceye girmiyor ama gerçekten ben çalıştığım için yardımcı oluyor bana.
  3- Yasadan yararlanmak için SGK ya başvuru yapmamız gerekir mi? Gerekiyorsa nasıl yapılır? izin almam sorun interneten yaptığımız başvuruyla sistem kendiliğinden indirim yapıyor mu?
  Zaman ayırıp vereceğiniz bilgilendirme için şimdiden teşekkür ederim,

  Saygılar..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yanlış anlamışsınız. İşsizlik maaşı için değil işsizlik kaydı olması gerekiyor teşvik için.
   1-İşsizlik maaş alma belli şartlara bağlanmıştır. Her kayıt olana verilmez.
   2-Farklı adreslerde ikamet ediyorsanız sorun olmaz.
   3-Ek9 10 günden fazla çalışanlar başvuru formunda 4447/10. madde teşvik seçeneğini işaretleyin. 3 ay geçtikten sonra teşviğin 4447/19. madde olarak değiştirilmesini talep edin.
   İşkur kaydını yapmayı unutmayın. Yukarıda dediğim şekilde hareket etmeniz halinde ilk 3 ay ortalama 400 TL civarında prim ödersiniz. Sonraki 15 ay primin tamamını devlet öder.
   Saygılarımızla.

 92. Ferda Dönmez

  Merhabalar, ek 9 (30 gün) kapsamında işe alacağım kişi erkek kardeşim. Şoförüm olarak alacağım ve 45 yaşında. Kardeşim hala isteğe bağlı bağkur primi ödüyor, şoför olarak başlamadan bir gun önce isteğe bağlı bağkur u sonlandırıcaz. Bende bugüne kadar hiç işçi çalıştırmadım. 4447/10 dan faydalanır mı ? Yaşı büyük olunca bütün teşvikleri alabilir mi tereddüt ettim. Ve aylık ödemem ne kadar olur ? Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetlerinde mi çalışacak şoför olarak ? Eğer daha önve 4447/10.madde teşviğinden yararlanmadıysa İşkura kaydetmeniz halinde sadece 6 ay süre ile bu teşvikten yararlanırsınız.

 93. ceren

  Merhaba, devlet memuruyum, sigortası devam eden birini 10 günden fazla çalışmak üzere çalışan olarak üzerime alacağım, ilk defa üzerimde sigortalı çalışan olacak, aylık ödemesi ne kadar olur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 150 liralık asgari ücret desteği ile birlikte aylık 681,00 TL ödemeniz olur.

 94. Semra

  Merhaba bende 2017 mart ssk mi durdurdum simdi baslatsam devlet ideme desteginden yararlanabilirmiyim bakici olarak giris yapmistik cocuklarin babasi ssk gosterdi simdi farkli kisi mi yapmasi gerek .tesviklerim bitmisti 202 oderken 600 cikmisti baslarsam baska kisi uzerinden digerlerindende yararlanirmiyim.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik şartları yazımızda mevcut. İşveren ve çalışan olarak şartları gözden geçirmenizi öneririm.

 95. DERYA DENİZ

  Merhabalar Ömer bey , bir dönümlük arazinin içinde bir evde oturuyoruz. Her ayın belirli günlerinde ( 10 günden az) iki kişi alarak bahçe düzenlemesi ve bakımını yaptırıyorum. Günlük yevmiye şeklinde ücretlerini ödüyorum. Abim 3 ay önce işten çıktı ve ben abimi düzenli olarak ek 9 kapsamında 30 gün üzerinden sigortalı yapmak istiyorum yapabilir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki yapabilirsiniz. Aynı adreste ikamet etmemeniz gerekiyor yanlız bilginiz olsun.

 96. Burçin

  Ömer Bey merhaba,
  Sigortalımız için, tüm teşvik primlerinden ;kasım 2017 den bu yana yararlanmaktayız.Sigotalımıza mayıs 2020 ye kadar teşvik süresi verilmişti. Sorum ise şudur:
  700 TL bakıcı desteğini alabilmek için sigortalımıza iş çıkışını versek ve 3 ay sonra eşim üzerinden yani farklı işveren ile tekrar sigortalı başlatsak bu destekten yararlanma hakkımız doğar mı acaba? Eğer olaki doğar ise mayıs 2020 de sona mı erer, yoksa aradaki 3 aylık işsizliği mayıs 2020 ye ilaveten ağustos 2020 ye mi uzar? Bilgileriniz için gerçekten çok teşekkür ederiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikten yararlanma süresi sonuna kadar devam edin. Sonrasında çıkış verin ve 3 ay bekleyin. Bu 3 aylık süre içerisinde İşkur kaydını yapın. Sonra eşiniz adına tescil açın. İlk 3 ay primi kendiniz ödersiniz sonraki 15 ay primin tamamını devlet öder.

   1. Burçin

    Sigortalı olan 24 ay sonra emekli olacağı için acele karar verelim boşuna fazla ödeme yapmayalım istedim de… Yani gösterdiğiniz yolun dışında başka seçenek yok o halde?

    1. Ömer Meriç

     Başka bir yolu yok maalesef. Bu durumda ödemeye devam etmekten başka bir seçenek yok.

    2. Ergl

     Teşekkürler Ben teşfikleri inceledim ama hep bakıcılıkta teşfik var diye anladım peki sadece ev işleri için 10 günden fazla 30 günlük pirim tutarı teşfikler varsa nekadara gelir

     1. Ömer Meriç

      Hocam belirtilen teşvikler tüm ev hizmetleri çalışanları için geçerli. Yazımızda teşvikli ve teşviksiz tutarlar mevcut. Okumanızı öneririm.

 97. dilek

  merhabalar size sorum şu benim için çok önemli kayınvalidem çocuğuma bakıyor ve bunun için kendisine sigorta yapıyoruz 2018 yılı için 660 tl olan sigorta primi 960 tl olmuş şimdi kayınvalidem daha önce evde çocuk bakımı projesinden faydalanıp teşvikli sigortadan faydalandığı için bende sigorta yaptığım için teşvikten faydalanamadım birde kendimde ilk etapta evde çocuk bakımı projesinden faydalanıp teşvik aldım bir kere başka kişiye sigorta yaparak bunun üzerine kişinin 6 ay işsiz kalması taktirde teşvikten faydalanabileceğim söylendi bana 12 artalık 2018 itibariyle kayınvalidemin sigortasını kestim 6 ay sonra yani 1 temmuz 2019 itibariyle tekrar başlatacağım teşvikten faydalanma olanağım varmıdır sizce araştırılması nasıl yapılıyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer daha önce 4447/10. madde teşviğinden yararlandıysa aynı teşvikten bir daha yararlanamaz. Ancak 4447-19. madde teşviğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için tekrar başladığı tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigortasının olmaması gerekiyor. Ayrıca İŞKUR’a da kayıt yapmanız gerekiyor. Tabi işveren olarak da siz değil eşiniz adına tescil açtırın. Bu durumda ilk 3 ay primi ödersiniz. Sonraki 15 ay boyunca primlerin tamamını devlet öder.