İşkur Kursiyer Maaşları 2024 Çalışma Saatleri, Şartları

İşkur kursiyer maaşları 2024 tutarlarını ve kurslara katılım şartları ile kurslar hakkındaki tüm bilgileri bu yazımızda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. İşkur’a işsizlik kaydı olan işsizlerin deneyim elde etmeleri, teorik bilgi aldıkları alanlarda aldıkları uygulamaya geçmelerini sağlayan ve çalışma alanına uyumun sağlanması maksadı ile düzenlenen programlar İşkur İşbaşı Eğitim programları olarak adlandırılır.

İşkur eğitim programı boyunca eğitim alan kişilere belirlenen işkur ücretleri esasında günlük olarak ödeme yapar. Bu yazımızda işkur asil kursiyer seçilmek ne demek, İşkur günlük ne kadar para veriyor ve kurslara katılım şartları nelerdir hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

İşkur asil kursiyer ne demek?

İşkur işbaşı eğitim programı ya da meslek edindirme kurslarından birisine başvuru yapıp başvurusu uygun görülenlerin durumu Asil Kursiyer olarak görünür. Asil kursiyer demek ise başvurunun olumlu sonuçlandığı anlamına gelir. Bu süreçten sonra İşkur kursiyer ya da eğitim programı başvurusu kabul edilen kişiye erişim sağlayarak sonraki süreç ve ne zaman, nasıl kurs verileceği konusunda detayları bildirecektir.

İşkur asil kursiyer sorgulaması nasıl yapılır?

İşkur kursiyer sorgulamasını size özel İşkur profil sayfanızdan ya da İşkur Kurs Sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Eğer İşkur profiliniz yoksa hemen İşkur Profil Oluşturma sayfamızı ziyaret ederek size özel İşkur profilini nasıl oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yedek kursiyer ne demek?

İşkur işbaşı eğitim programı ya da meslek edindirme kursları başvuruları olumsuz sonuçlananlar Yedek Kursiyer olarak sistemde görünür. Asil üyeden başvuranların olmaması ya da daha sonra yeniden kurs açılması durumunda yedek kursiyerler de asil kursiyerliğe geçiş hakkına sahip olmaktalar.

İşkur kursiyer şartları nelerdir?

İşkur işbaşı eğitim programı şartları şunlardır;

 • İşkur’da kayıtlı işsiz olmak. Henüz kaydınız yoksa yukarıda bağlantısını verdiğimiz Profil oluşturma sayfasından hemen kayıt açabilirsiniz.
 • En az 15 yaşın bitirilmiş olması,
 • Emekli aylığı almıyor olmak,
 • Program ya da kursa başlamadan önceki son 1 aylık dönemde sigortalı çalışmamış olmak,
 • İş ve Meslek Danışmanı hizmetlerinden yararlanmış olmak gerekmektedir.

Daha fazla ayrıntı için İşkur İşbaşı Eğitim programı başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İşkur kursiyer çalışma saatleri

İşkur kurs süreleri aşağıdaki gibidir;

 • Günde minimum 5, maksimum ise 8 saat sürmektedir.
 • Bir hafta içerisinde 6 gün ve 45 saati geçememektedir.
 • Eğer işyeri bilişim ve ya imalat sektöründe faaliyet gösteriyorsa en fazla 6 ay, muhabirlik ile ilgili işlerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve ya çok tehlikeli meslek alanlarında Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin minimum süresinden azca olmamak şartıyla ve diğer mesleklerde ise maksimum 3 ay uygulanmaktadır.

İşkur işbaşı eğitim programı maaşı 2024

Gelelim asıl konumuz olan düzenlenen eğitim programları ve kurslar için ödenen İşkur günlük ücret tutarlarına. İşkur kursiyer maaşı eğitim alınan program ve kapsama göre farklılık göstermektedir. Güncel İşkur kursiyer ödemeleri ve  İşkur asil kursiyer maaşları 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle aşağıdaki gibi olacaktır;

İş arayan statüsündeki katılımcılara653,92 TL
İşkur öğrenci maaşı günlük ( Tam )653,92 TL
İşkur öğrenci maaşı günlük ( Kıst )490,44 TL
İşsizlik maaşı alanlar için günlük ödeme326,96 TL
Geleceğin mesleklerinde günlük ödeme tutarı 719,31 TL
 • İşkur kurs maaşlarına ilave olarak ayrıca bu süre zarfında GSS primi,
 • İş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı sigorta primleri de İşkur tarafından ödenmektedir.

İşkur öğrenci maaşı 2024

Öğrencilere ödenen İşkur kurs ücreti günlük olarak tam ödemede 653,92 TL kıst ödemede ise 490,44 TL olacaktır. Bu ücret günlüktür ve ay sonunda gelinen gün günlük ücret ile çarpılmak sureti ile aylık olarak ödenecek olan İŞKUR kurs ödemeleri hesaplanır.

İşkur kursiyer maaş sorgulaması nasıl yapılır?

işkur kursiyer ücreti sorgulamasını e-devlet üzerinden ya da kullanıcı adı ve şifreniz ile İşkur profilinize giriş yaparak öğrenebilirsiniz. İşkur profil sayfasına e-devlet üzerinden girişi buradan yapabilirsiniz⇒ İşkur profil girişi.

İşkur kursiyer maaş sorgulama e-devlet

E-devlette kursiyerlerin İŞKUR maaşları sorgulaması yapabileceği uygulama bulunmamaktadır. İŞKUR maaş sorgulama kursiyer olarak eğitim görenler için İşkur profil sayfası üzerinden ya da İşkur şubelerinden yapılabilmektedir. Halkbank kursiyer maaş sorgulama ve diğer bankalar için kursiyer maaşı sorgulamasını bu şekilde yapabilirsiniz.

İşkur’dan işe girenlerin hakları

İşkur kurslarını bitirenler belli bir süre işyerlerinde istihdam edilebilmektedir. Kurs süreci boyunca günlük harçlıkları ve genel sağlık sigortası primleri ödenen kursiyerler sonrasında işe yerleştirilmekte ve işyerlerinde minimum asgari ücretle çalışmaya başlayabilmektedir.

İŞKUR resmi tatillerde para veriyor mu?

İşkur genellikle resmi tatillerde kursiyer çalıştırmamaktadır. Eğer program dahilinde resmi tatil ya da bayram tatillerinde çalışma oluyorsa bu durumda günlük yövmiyenin 2 kat olarak ödenmesi gerekmektedir.

İŞKUR parayı nereye yatırıyor?

İşkur işsizlik ödeneği, kısa çalışma ödeneği ve tüm kurs ücretlerini PTT aracılığı ile ödemektedir. Ancak İşkur profil sayfanıza girerek banka hesabınızı tanımlamanız halinde ücretleriniz banka hesabınıza aktarılmaktadır.

İŞKUR ile işe giren kaç ay çalışıyor?

Bilişim ve imalat alanında faaliyet gösteren işyerlerinde 6 ay, diğer alanlarda ise en fazla 3 ay istihdam sağlanmaktadır. Geleceğin meslekleri olarak tanımlanan programlarda görev alanlar ise 9 ay süre ile istihdam edilmektedirler.

İşkurdan işe giren kaç saat çalışır?

İşkur aracılığı ile işe girenler için günlük çalışma süresi 7,5 saat, haftalık ise 45 saattir. Resmi tatillerde İşkur kursiyerlerinin çalıştırılması yönetmelik kapsamında yasaklanmıştır.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İşkur Kursiyer Maaşları 2024 Çalışma Saatleri, Şartları” üzerine 6 yorum
 1. Bu ücretler doğru mu emin misiniz? Önceki ay asgari ücretin üstünde oluyordu maaş bu verdiğiniz ücretlerle altında kalıyor doğru olduğunu sanmıyorum.

  Yanıtla
 2. işkur işbaşı eğitim dahilinde işe başlamak, Bir avantajmı, dezavantaj mı ? normal şekilde işe başlamak daha avantajı değil mi ? işbaşı, Gerçek meslek eğitimi veriyor mu ??

  Yanıtla
  • Merhaba. İşbaşı eğitim programından işe alınanlar işveren teşviklerinde avantaj sağlıyor. Onun dışında eğitim aldığınız işte istihdam edilmeniz tabi ki size de fayda sağlar.

   Yanıtla
Yorum yapın