İşkur Kursiyer Maaşları Ne Kadar 2022

0

İşkur kursiyer maaşları 2022 tutarlarını ve kurslara katılım şartları ile kurslar hakkındaki tüm bilgileri bu yazımızda ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. İşkur’a işsizlik kaydı olan işsizlerin denetim elde etmeleri, teorik bilgi aldıkları alanlarda aldıkları uygulamaya geçmelerini sağlayan ve çalışma alanına uyumun sağlanması maksadı ile düzenlenen programlar İşkur İşbaşı Eğitim programları olarak adlandırılır.

İşkur eğitim programı boyunca eğitim alan kişilere belirlenen işkur ücretleri esasında günlük olarak ödeme yapar. Bu yazımızda işkur asil kursiyer seçilmek ne demek, işkur günlük ne kadar para veriyor ve kurslara katılım şartları nelerdir hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

İşkur asil kursiyer ne demek ?

İşkur işbaşı eğitim programı ya da meslek edindirme kurslarından birisine başvuru yapıp başvurusu uygun görülenlerin durumu Asil Kursiyer olarak görünür. Asil kursiyer demek ise başvurunun olumlu sonuçlandığı anlamına gelir. Bu süreçten sonra İşkur kursiyer ya da eğitim programı başvurusu kabul edilen kişiye erişim sağlayarak sonraki süreç ve ne zaman, nasıl kurs verileceği konusunda detayları bildirecektir.

İşkur asil kursiyer sorgulaması nasıl yapılır ?

İşkur kursiyer sorgulamasını size özel İşkur profil sayfanızdan ya da İşkur Kurs Sorgulama sayfasından yapabilirsiniz. Eğer İşkur profiliniz yoksa hemen İşkur Profil Oluşturma sayfamızı ziyaret ederek size özel İşkur profilini nasıl oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yedek kursiyer ne demek ?

İşkur işbaşı eğitim programı ya da meslek edindirme kursları başvuruları olumsuz sonuçlananlar Yedek Kursiyer olarak sistemde görünür. Asil üyeden başvuranların olmaması ya da daha sonra yeniden kurs açılması durumunda yedek kursiyerler de asil kursiyerliğe geçiş hakkına sahip olmaktalar.

İşkur kursiyer şartları nelerdir ?

İşkur tarafından düzenlenen eğitim kurslarına katılabilmek için istenen şartlar şunlardır;

 • İşkur’da kayıtlı işsiz olmak. Henüz kaydınız yoksa yukarıda bağlantısını verdiğimiz Profil oluşturma sayfasından hemen kayıt açabilirsiniz.
 • En az 15 yaşın bitirilmiş olması,
 • Emekli aylığı almıyor olmak,
 • Program ya da kursa başlamadan önceki son 1 aylık dönemde sigortalı çalışmamış olmak,
 • İş ve Meslek Danışmanı hizmetlerinden yararlanmış olmak gerekmektedir.

Daha fazla ayrıntı için İşkur İşbaşı Eğitim programı başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

İşkur kursiyer çalışma saatleri

Kurs süreleri aşağıdaki gibidir;

 • Günde minimum 5, maksimum ise 8 saat sürmektedir.
 • Bir hafta içerisinde 6 gün ve 45 saati geçememektedir.
 • Eğer işyeri bilişim ve ya imalat sektöründe faaliyet gösteriyorsa en fazla 6 ay, muhabirlik ile ilgili işlerde en fazla 9 ay, tehlikeli ve ya çok tehlikeli meslek alanlarında Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Modüllerinin minimum süresinden azca olmamak şartıyla ve diğer mesleklerde ise maksimum 3 ay uygulanmaktadır.

İşkur işbaşı eğitim programı maaşı 2022

Gelelim asıl konumuz olan düzenlenen eğitim programları ve kurslar için ödenen işkur günlük ücret tutarlarına. İşkur kursiyer maaşı eğitim alınan program ve kapsama göre farklılık göstermektedir. Güncel işkur kursiyer ödemeleri ve  İşkur asil kursiyer maaşları aşağıdaki gibidir;

 • İşsiz kapsamındaki kişilerin günlük işkur kurs ücretleri 163,59 TL,
 • Öğrenciler için günlük İşkur öğrenci ücreti 122,69 TL,
 • İşsizlik maaşından yararlananlar için işkur meslek edindirme kurs ücreti 81,80 TL,
 • İşte Anne Projesi esasında 0-15 yaş arasında çocuğu olan ve İş Kulübü fırsatlarından yararlanan ve sonrasında işbaşı eğitim programlarına katılım sağlayan kadınlara ödenen işkur kursiyer ücretleri 135 TL,
 • Geleceğin iş ve meslek grupları olarak belirlenen işlerde hazırlanan programlarda katılan kişilere günde 150 TL zaruri gider ödemesi,
 • İmalat alanındaki meslekler için düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılım sağlayan bayanların bakmakla yükümlü bulundukları 2-5 yaş aralığındaki çocukları için 400 TL bakım desteği ödemesi,
 • İşkur kurs maaşlarına ilave olarak ayrıca bu süre zarfında GSS primi,
 • İş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı sigorta primleri de İşkur tarafından ödenmektedir.

İşkur öğrenci maaşı 2022

Öğrencilere ödenen işkur kurs ücreti günlük olarak 122,69 TL’dir. Bu ücret günlüktür ve ay sonunda gelinen gün günlük ücret ile çarpılmak sureti ile aylık olarak ödenecek olan işkur kurs ödemeleri hesaplanır.

İşkur kursiyer maaş sorgulaması nasıl yapılır ?

işkur kursiyer ücreti sorgulamasını e-devlet üzerinden ya da kullanıcı adı ve şifreniz ile İşkur profilinize giriş yaparak öğrenebilirsiniz. İşkur profil sayfasına e-devlet üzerinden girişi buradan yapabilirsiniz⇒ İşkur profil girişi.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.