Sgk Meslek Kodları 2020

2

Sgk meslek kodları 2020 listesi ve Sgk meslek kodu değiştirme işlemlerinin nasıl yapılacağı konusu hem işverenler tarafından hem de çalışanlar tarafından bize sıklıkla soruluyor. Bu yüzden SGK meslek kodu güncellemesinin nasıl yapıldığı konusuna ayrıntılı olarak yer vermek istedik.

Bildiğiniz üzere çalışanların hizmet beyannamelerinde meslek kodunun yer alması zorunlu hale gelmiştir. Özellikle çıraklık, kalfalık belgesi alacak kişiler için belge alınacak meslek grubunda belli bir sigortalılık süresi istenmekte ve bunun tespiti de SGK Tescil ve Hizmet dökümünde yer alan ilgili mesleğe ait meslek kodu ile yapılan bildirimlere göre yapılmakta.

Meslek kodları geriye dönük olarak da güncellenebiliyor. Şimdi hem geriye dönük nasıl yapılacağı, hem de işe giriş bildirgesinde yapılacak güncelleme ile sonraki verilecek beyannameler için nasıl değişiklik yapılacağı konusuna ayrıntılı değineceğiz.

Sgk meslek kodu nedir ?

Her bir meslek için belirlenen koddur. Çalışanların belirlenen kodlarla yani işyerinde yaptığı iş ile ilgili meslek kodu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimi zorunludur. Aşağıda güncel bir listesi verilmiştir.

Meslek kodları ne işe yarar ?

Bu kodla çalışanın işyerinde yaptığı işe uygun kodla Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimi sağlanır. Örneğin aşçı ise büro elemanı olarak bildirilmesinin önüne geçilir. Bu da ileride sigortalı için referans olur. Özellikle kalfalık, çıraklık, ustalık belgesi alırken Mesleki Eğitim Kurumu belli bir kıdem şartı aramakta ve bunu da geriye dönük olarak meslek kodu ile yapılan bildirimlerden tespit etmekte. Bu yüzden çalışanların doğru kodla bildirimlerinin sağlanması önem arz etmekte.

Sgk meslek kodu değiştirme

İşveren tarafından meslek kodu güncellemesi işe giriş bildirgesi uygulamasında her zaman online olarak yapılabilir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe verilmesi gerekmez. Ancak bu değişiklik cari bildirge ve sonraki verilecek bildirgelerde meslek kodunun değişmesini sağlar yani geriye dönük güncelleme imkanı sağlamaz.

Daha önce verilen hizmet bildirgelerinde geriye dönük meslek kodu güncellemesi işe giriş uygulaması üzerinden yapılamamakta. İşveren tarafından işveren dosyasının bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne aşağıda örneği verilen dilekçe ile başvuru yapılması gerekmekte. İşveren talebi üzerinde çalışanın meslek kodu 01.08.2009’a kadar olan kısım için güncellenebilmekte. Öncesi için herhangi bir güncelleme yapılamamakta.

Meslek kodu güncelleme

Cari dönem ve sonrasında verilecek bildirgelerde meslek kodu değişikliği işe giriş uygulaması üzerinden kolayca yapılabilmekte. İşveren tarafından bu işlem her zaman yapılabilir ve idari para cezasına tabii değildir. İşe giriş bildirgesinde meslek kodu güncellemesi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • İşe giriş ve işten ayrılış uygulamasına E bildirge kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapın.
 • Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme menüsüne giriş yapın.
 • Açılan ekranda güncelleme yapmak istediğiniz sigortalı T.C. numarasını yazarak Sorgulama yapın.
 • Sorgulama yaptıktan sonra sorgulama ekranının bir altında çıkan ve güncelleme yapmak istediğiniz işe giriş bildirgesini seçin.
 • Sigortalı Meslek Adı kısmında kişiye uygun meslek kodunu seçtikten sonra İleri diyerek güncelleme işlemini tamamlayın. Güncel meslek kodları listesi excel olarak aşağıda verilmiştir.  Hepsi bu kadar.

Buradan yapılan değişikliklerin geçmişe yansımayacağını sadece cari dönem ve sonrasındaki bildirgelerde yeni meslek kodunun yer alacağını hatırlatmak isteriz. Geçmişe yönelik güncelleme için aşağıda örneği verilen dilekçe ile SGK’ya işveren tarafından başvuru yapılması gerekmekte.

Videoda güncelleme işlemini nasıl yapabileceğinizi ayrıntılı anlattık;

İşe giriş meslek kodu güncelleme

İşe giriş bildirgesinde meslek kodu güncelleme işlemi için yukarıda belirtilen yolu takip etmeniz gerekmektedir. Bu değişiklik işe giriş bildirgesi ve sonrasında verilecek beyannamelerde yeni kodla bildirim yapılması imkanı sağlar. Önceden verilen beyannamelerde değişiklik olabilmesi için aşağıda örneği verilen dilekçe ile işveren dosyasının bağlı olduğu SGK Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

Sgk meslek kodu değiştirme dilekçe örneği

01.08.2009 tarihine kadar olan bildirgeler için meslek kodu güncellemesi SGK tarafından işveren talebine istinaden yapılabilmekte. Bu değişiklik için işverenin örneği aşağıda verilen dilekçe ile başvuru yapması yeterli. Cezai işlemi yok ve ayrıca bir belge de istenmez.

…………. Sosyal Güvenlik Merkezine

Müdürlüğünüzde …………………………………….. işyeri sicil numarası ile tescilli işyerimizde ………………. T.C. numaralı çalışanımızın …../…./….-…../…./……. tarihleri arasındaki meslek kodunun ……………. meslek kodu ile güncellenmesi hususunu arz ederim. 

Meslek kodu değiştirme hemen yapılıyor mu ?

Hem işe giriş üzerinden yapılan güncellemeler hem de SGK’ya dilekçe ile talepte bulunulan değişiklikler işlemin tamamlanmasının ardından hemen SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’ne yansımakta. Tabi SGK’ya dilekçe ile başvurularda işlem hemen yapılırsa hemen yansır. Geç yapılırsa yapıldığı tarihte yansıyacaktır.

Sgk meslek kodu geriye dönük değiştirme

Yukarıda da belirttiğimiz gibi geriye dönük değişiklik işlemleri dilekçe ile her zaman yapılabilir. 01.08.2009 tarihi ve sonrasındaki sigortalı bildirimler için meslek kodu güncellemesi yapılabilmekte.

Meslek kodları 2020

Meslek kodları listesi sürekli olarak güncellenmektedir. Biz bu yazımızda en güncel hali ile meslek kodları listesini size sunuyoruz. Güncel meslek kodları listesini buradan indirebilirsiniz: sgk meslek kodları 2020 excel indir.

Sgk işe giriş kodları 2020

İşe giriş bildirgesinde gerekli olan meslek kodları listesi yukarıda güncel olarak verilmiştir. İşe giriş yapılırken gerekli diğer sigortalılık kodları ve işe giriş bildirgesi hakkındaki tüm detaylara ulaşmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-ise-giris-bildirgesi-hakkinda-soru-ve-cevaplar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Meslek kodu değiştirme cezası

Ne işe giriş ve işten çıkış uygulaması üzerinden yapılan güncelleme ne de dilekçe ile SGK tarafından güncelleme işlemi sonuçlanan işlem idari para cezasına tabi değildir. SGK tarafından İPC uygulanmaz.

Meslek kodu sorgulama

İşverenler çalışanın meslek kodunu işe giriş uygulama üzerinden İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme ekranına giriş sağlayarak görebilir. Çalışanlar ise SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde meslek kodu alanından güncel meslek kodu ile geçmişte hangi meslek kodu ile bildirim yapıldığına dair sorgulama yapabilir. Çalışan olarak e devlet sistemi üzerinden meslek kodu görüntülemek ve SGK tescil hizmet dökümü sorgulaması yapmak için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-isyeri-unvan-listesi-ve-sgk-hizmet-dokumu-nasil-alinir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk meslek kodu değiştirme ne zaman yansıyor ?

SGK tarafından işlem yapılır yapılmaz hizmet dökümüne yansır. İşe giriş uygulaması üzerinden yapılan değişiklikler ise sonraki verilecek bildirgelere hemen yansır.

E bildirge meslek kodu güncelleme ?

SGK e bildirge ya da işveren sistemi üzerinden güncelleme yapılamaz. İşe giriş bildirgesinde nasıl güncelleme yapacağınız ve geçmişe yönelik düzeltmenin nasıl ve ne şekilde yapılacağı yukarıda anlatılmıştır.

Meslek kodları ile ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

2 Yorum
 1. Sinan

  Meslek kodları YAPTIGIN işten farklı olursa ne olur. Meslek kodları ne işe yarar önemlimidir maasla bir ilgisi varmıdır? Tesekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen yapılan iş ile aynı olması zorunludur. Maaşa bir etkisi yok.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.