İşkur İşbaşı Eğitim Programı

0

İşkur işbaşı eğitim programı nedir? İşkur işbaşı eğitim programı İŞKUR’a kayıtlı işsizler için uygulanan, bu kişilerin mesleklerinde deneyim kazanmalarını sağlayan, meslekleri ile ilgili teorik bilgilerini uygulama imkanı tanıyan, kısacası çalışma ortamına uyum için düzenlenen programlardır.

Bu programlar kişiler mesleki tecrübelerini geliştirebilmekte ve program sonucunda mesleklerine uygun işlerde istihdam edilebilmektedirler. Bu programa katılmak isteyen işsizler programa katılım için işyerlerini kendileri bulabilecekleri gibi İŞKUR’dan da talepte bulunabilirler. Aynı durum işverenler için de geçerlidir.

İşbaşı eğitim programı nedir ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere kişilerin mesleklerine uygun işlerde istihdam edilmek suretiyle deneyim kazanmalarını sağlamak, çalışma ortamına uyum sağlamaları amacı ile uygulanan eğitim programıdır.

İşkur işbaşı eğitim programı başvuru

Başvuru için bizzat İŞKUR Müdürlüklerine uğramanız gerekiyor. İşsizlik kaydınızın ardından size atanan İş ve Meslek Danışmanınız ile görüşmeniz gerekiyor. Danışman size işkur işbaşı eğitim programı başvuru formu ve işkur işbaşı eğitim programı için gerekli evraklar konusunda bilgilendirme yapacaktır.

Gördüğünüz gibi program işsizlerin iş hayatına kazandırılması adına olumlu sonuçlar vermektedir. Programı tamamlayıp aynı işveren yanında istihdam edilenlerin  sigorta primleri işveren hissesi imalat sektöründe faaliyette bulunma halinde 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay süre ile İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

İşbaşı eğitim programı gerekli evraklar

Programa başvuru için işveren ve işçiden istenen evraklar farklılık göstermektedir. Program başvurusu için işçiden istenen evrakları şu şekilde sıralayabiliriz; kimlik fotokopisi, diploma ya da geçici mezuniyet belgesi.

İşverenden istenen evraklar ise aşağıdaki gibidir;

 • Talep dilekçesi,
 • İşveren taahhütnamesi,
 • Ön talep formu,
 • İşveren faaliyet türü esas alınarak ; ticaret sicil gazetesi, vakıf senedi, dernek tüzüğü, birlik veya oda kaydı belgesi, dernek ve vakıflar için iktisadi işletmeye ait belgelerin aslı veya noter onaylı örnekleri,
 • İşverenin son 3 aylık dönemine ait sigortalı hizmet listeleri,
 • İmza sürküleri aslı ya da fotokopileri,
 • Faaliyet belgesi.

İşkur işbaşı eğitim programı başvuru formu

İşkur’un işbaşı eğitim programına başvuru için istenen belgelerden birisi de başvuru formudur. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: işbaşı eğitim programı başvuru formu indir.

İşkur işbaşı eğitim programı süresi

Bilişim ve imalat sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak uygulanmaktadır.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama v.s. gibi alanlarda düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için uygulama süresi en fazla 9 aydır.

Programlar günde en az 5 ve en fazla 8 olmak üzere haftada 45 saati geçmeyecek şekilde uygulanmakta.

İşkur işbaşı eğitim şartları

Programa katılabilmeniz için;

 • İşkur’a kayıtlı işsiz olmanız gerekiyor. www.iskur.gov.tr adresinden kolayca işsizlik kaydı oluşturabilirsiniz.
 • 15 yaşını bitirmiş olmak,
 • Programın uygulanacağı işyeri işvereni ile birinci dereceden kan hısmı olmamak ya da eşi olmamak,
 • SGK’dan emekli maaşı almıyor olmak,
 • Programa başvuru yapılan işyerinde başvuru tarihinden önceki son 3 aylık dönemde sigortalı çalışan olmamak,
 • Programa başvuru tarihinden önceki son 1 ayda herhangi bir kapsamda sigortalı olmamak,
 • İş ve Meslek Danışmanlarının hizmetlerinden yararlanmış olmak,

Önemli: İsteğe bağlı sigortalılar, tarımsal faaliyette bulunanlar, sosyal yardım alanlar, engelli maaşı, dul ya da yetim maaşı alanlar programa katılabilir.

İşkur işbaşı eğitim programı maaşı

İşkur işbaşı eğitim programı ücreti her yıl güncellenmektedir. 2018 yılı için belirlenen günlük ödeme tutarları aşağıdaki gibidir;

 • Günlük ödeme normalde 77,70 TL dir. Bu tutar öğrenciler için 58,27  TL, işsizlik maaşı alanlar için ise 38,85 TL dir.
 • Geleceğin mesleği olarak belirlenen mesleklerde programa katılanlara günlük ödeme tutarı 75 TL dir.
 • Sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde programa katılan kadınlardan 2-5 yaş arası çocuğu olanlara 400 TL bakım desteği verilmektedir.
 • Ayrıca program süresi boyunca programa katılanların iş kazası ve meslek hastalığı primleri ile Genel Sağlık Sigortası primleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.

Bu işyerinde işbaşı eğitim programı uygulanmaktadır yazısı

İşkur’un işbaşı eğitim programlarına katılan işyerlerinde ” Bu işyerinde İşbaşı Eğitim Programı Uygulanmaktadır” yazısının asılması gerekir. Bu yazı ya da tabela İşkur tarafından ilgili işverene verilir. İşveren de işyerinde herkesin görebileceği bir yere asar.

İşkur işbaşı eğitim programı maaşı ne zaman yatar ?

Maaşların yatacağı tarih farklılık gösterebilir. İşkur Müdürlüklerinden ya da işyeri temsilcilerinden detaylı bilgiler edinilebilir.

İşbaşı eğitim programları konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.