İşkur Üniversite Öğrencilerine İş Başvurusu 2024

İŞKUR üniversite öğrencilerine iş başvurusu ve İŞKUR sosyal çalışma programı  hakkında tüm detaylar yazımızda. Ülkemiz Sosyal Yardımlarda ve istihdam sağlama anlamında her geçen gün önemli gelişmeler kat etmektedir. Bu yardımlara ve sağlanan istihdam imkanlarına bir yenisi daha eklendi. Yeni programın adı Sosyal Çalışma Programı.

Bu program ile Yaz tatilinde İŞKUR üniversite öğrencilerine iş imkanı sağlanacak. Bu yazımızda üniversite öğrencilerinin yaz aylarında yararlanabileceği sosyal çalışma programı başvuru nasıl yapılır, İŞKUR üniversite öğrenci iş başvurusu nasıl yapılır, işkur sosyal çalışma programı başvuruları ne zaman konularında bilgi bulabilirsiniz.

İşkur sosyal çalışma programı nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2018 yılında resmi gazetede yayımlanan ve ilk defa 2019 yaz tatilinden itibaren uygulanan olan bir programdır. Program aracılığı ile üniversite öğrencilerine Devlet aracılığı ile Kamu Kurumlarında iş imkanı sağlanıyor. Programdan 18-25 yaş arası olup henüz mezun olmamış öğrenciler yararlanabiliyor.

İŞKUR Sosyal çalışma programı kapsamında çalışma yapılacak alanlar şunlardır;

 • Doğanın korunmasına ilişkin çalışmalar,
 • Kültürel varlıkların restore edilmesi, korunmasına ilişkin çalışmalara ve tanıtım çalışmalarına katılması,
 • Kütüphanelerin genel bakım ve düzeni ile ilgili çalışmalar,
 • Devlet dairelerinin sosyal ve kültürel faaliyetler açısından desteklenmesi.

Sosyal çalışma programı nerelerde uygulanmaktadır ?

Program tüm Türkiye’de uygulanmaktadır. Belirlenen belli pilot illerde değil Türkiye’nin tüm illerinde yukarıda belirtilen işlerde çalışma sağlanması amacıyla İşkur tarafından düzenlenmektedir.  Kişiler sadece öğrenim gördüğü yerde değil tüm Türkiye için işkur öğrenci sosyal çalışma programı başvuru hakkına sahiptir.

Sosyal çalışma programına kimler katılabilir, şartları nelerdir ?

Programa açıköğretim, yükseklisans ya da doktora öğrencileri haricinde yükseköğrenimde önlisans ya da lisans alanında aktif öğrencilikleri devam edenler başvuru yapabilir.

Lisans/Önlisans son sınıf öğrencileri programa katılabilir mi ?

Önlisans ya da lisansta öğrenim gören son sınıf öğrencilerinden öğrencilik durumu devam edenler programa katılabilir. Ancak program uygulanırken öğrencilik durumu sona erenler program kapsamında çıkartılır.

Kimler sosyal çalışma programına katılamaz ?

Yukarıdakilerden özetle işkur üniversite öğrencilerine iş başvurusu yapamayacak olanları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Açıköğretim fakültesi öğrencileri, yüksek lisans ya da doktora öğrencileri katılamaz. Ancak bunlardan önlisans ya da lisansta ayrıca okuyama devam edenler katılabilir.
 •  18 yaşın tamamlanmış olması gerekir. 18 yaş altındakiler başvuramaz.
 • Başvuru tarihi itibariyle ya da programın düzenlendiği zaman aralığında bir işyerinde sigortalı çalışan ya da stajyerlik kapsamında kısa vade sigorta kollarında sigorta bildirimi yapılanlar başvuramaz.
 • Bahar dönemi dersleri bitmeyen öğrenciler katılamaz.

İşkur sosyal çalışma programı başvuru ne zaman 2024

Program Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayacak şekilde düzenlenmektedir.Program kapsamında güncel başvuruları ve tüm ayrıntıları İşkur resmi sayfası olan www.iskur.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Sosyal Çalışma Programı net maaşı ne kadar ?

Üniversite öğrencilerine sosyal çalışma programı kapsamında istihdam edilenlere ödenecek maaş net asgari ücret kadar ödenmekte. 2024 yılı net asgari ücret tutarı ise aylık ortalama 8.506,00 TL. Bu durumda yaz tatilinde İŞKUR öğrenci sosyal çalışma programı kapsamında 3 ay boyunca çalışan üniversite öğrencisinin cebine net olarak 25.518,00 TL civarında maaş girmiş oluyor. Bu da üniversite öğrencileri için iyi maaş diye düşünüyorum. Böylece öğrenciler hem boş zamanlarını çalışarak değerlendirebilecek hem de ailesine eğitim süresi boyunca destek sağlamış olacaklar.

İşkur sosyal çalışma programı başvurusu nasıl yapılır ?

Gelelim İŞKUR sosyal çalışma programı başvuru nasıl yapılır sorusunun cevabına. İşkur öğrenci yaz tatili başvuru İŞKUR aracılığı ile yapılacak. Size tavsiyem www.iskur.gov.tr adresinden işsizlik kaydınızı şimdiden yapmanız. Başvuruyu buradan yapabilirsiniz > işkur işsizlik kaydı başvurusu. 

 • Sgk üniversite öğrencisi iş başvurusu için öncelikle işsizlik kaydı açmanız ve profilinizi aktif hale getirmeniz gerekiyor. İşkur profil aktif etme sayfamızı ziyaret ederek işsizlik profili nasıl oluşturabileceğiniz ve aktif hale getirebileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.
 • İŞKUR profilinin aktif hale getirilebilmesi için iş arayan profilindeki  meslek ve öğrenim bilgilerinin kısmının doldurulması zorunludur.
 • Meslek bilgisi varsa bir meslek yazılabileceği gibi “Öğrenci (Lisans)” ve ya “Öğrenci (Ön lisans)” şeklinde giriş yapılarak da doldurulabilecektir.
 • Öğrenim durumu kısmına ilköğretim, ortaöğretim, hali hazırda eğitim alınan lisans ya da önlisans bilgisi yazılabilecektir. Okul seçiminin ardından bölüm bilgisinin parametrik olarak alınamaması halinde “Diğer” seçeneği seçilerek elle eklenebilecektir.
 • İlanlar için İşkur resmi web sitesi adresini takip etmeniz ve açık ilanlara ilan yayınlanış tarihinden itibaren 4 gün içerisinde üniversite öğrencilerine iş imkanı işkur başvurusu yapmanız gerekmektedir.

İşkur üniversite öğrencileri iş başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Sosyal çalışma programı başvuru yapılması yukarıda belirtildiği gibi elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı başvuru aşamasında öğrencilerden herhangi bir evrak istenmez. Fakat;

 • Başvuru sırasında problem yaşayan öğrencilerden durumun ispatı için öğrenci belgesi talep edilebilir.
 • Örneğin başvuru tarihi itibariyle aktif lisans öğrencisi olan birisinden, sistemden öğrencilik olmadığına dair bir hata alınması ve başvurunun gerçekleştirilememesi halinde başvuru zamanı içerisinde İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine aktif öğrencilik öğrenci belgesi alması gerekmektedir. E-devletten öğrenci belgesi alma sayfamızı ziyaret ederek e-devlet üzerinden nasıl öğrenci belgesi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Başvuru tarihi itibariyle herhangi bir sigortalılığı olmamasına rağmen “Çalışıyor”uyarısı nedeni ile başvuru yapılamaması halinde ise başvurunun doğrudan İşkur İl Müdürlüğü ya da Hizmet Merkezi’ne belge ibraz etmeksizin yapılması gerekmektedir.

Sosyal çalışma programında SGK primi ödeniyor mu ?

Program kapsamında çalışmaya başlayan öğrenciler 4a eski ismi ile ssk kapsamında sigortalı olacak. Sağlık güvencesi yönünden de bu sigorta üzerinden yararlanmaya devam edebilecekler. Program sona erdikten sonra anne/babanız üzerinden sosyal güvenceniz varsa bu güvence kapsamına yeniden alınırsınız ve yararlanmaya devam edersiniz.

İşkur sosyal çalışma programı sonuçları

Başvuru yapanlar arasından seçim yapıldıktan sonra başvuru sonuçlarına www.iskur.gov.tr adresindeki kişisel sayfanızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca resmi sonuçlar ve tüm duyuruları da yine İşkur’un resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

Üniversite öğrencisi İŞKUR üzerinden işe girebilir mi?

Evet. İşkur Çalışma Programı kapsamında üniversite öğrencilerine Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında iş imkanı sağlamaktadır.

Öğrenciler İŞKUR’a Nasıl Başvurulur?

İşkur E-Şube’ye online olarak kayıt yapılarak sosyal çalışma programına başvurulabilir.

SÇP ne zaman başlayacak?

SÇP yani Sosyal Çalışma programı her sene Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında uygulanmakta.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın