İşkur Sosyal Çalışma Programı

0

İşkur sosyal çalışma programı  hakkında tüm detaylar yazımızda. Ülkemiz Sosyal Yardımlarda ve istihdam sağlama anlamında her geçen gün önemli gelişmeler katetmektedir. Bu yardımlara ve sağlanan istihdam imkanlarına bir yenisi daha eklendi. Yeni programın adı Sosyal Çalışma Programı.

Bu program ile üniversite öğrencilerine yaz aylarında iş imkanı sağlanacak. Bu yazımızda üniversite öğrencilerinin yaz aylarında yararlanabileceği Sosyal Çalışma Programı kapsamında başvuruların nereye, nasıl yapılacağı ve kimlerin bu programdan yararlanabileceği konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşkur sosyal çalışma programı nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2018 yılında resmi gazetede yayımlanan ve ilk defa 2019 yaz tatilinden itibaren uygulanacak olan bir programdır. Program aracılığı ile üniversite öğrencilerine Devlet aracılığı ile Kamu Kurumlarında iş imkanı sağlanacak. Programdan 18-25 yaş arası olup henüz mezun olmamış öğrenciler yararlanabilecek.

İşkur üniversite öğrencilerine iş

Uygulama Haziran-Eylül arasında yapıldı.  İlk defa 2019 Haziran ayı itibariyle başladı. Her öğrenci 3 ay boyunca istihdam edildi. Bu program kapsamında öğrenciler çevrenin korunması, tarihi ve kültürel eserlerin restore edilmesi, Kamu Kurumlarında Sosyal Faaliyetler, Sosyal Hizmetler verilmesi v.s., Kütüphanelerin bakım çalışmaları ve düzeninin sağlanması v.s. gibi Kurumların ihtiyacı olan pozisyonlarda istihdam edilebildi.

Sosyal Çalışma Programı net maaş

Bu kapsamda istihdam edilenlere ödenecek maaş net asgari ücret kadar olacak. 2019 yılı net asgari ücret tutarı ise aylık ortalama 1900 TL. Bu durumda yaz tatilinde 3 ay boyunca çalışan üniversite öğrencisinin cebine net olarak 5700 TL civarında maaş girmiş olacak. Bu da üniversite öğrencileri için iyi maaş diye düşünüyorum. Böylece öğrenciler hem boş zamanlarını çalışarak değerlendirebilecek hem de ailesine eğitim süresi boyunca destek sağlamış olacaklar.

İşkur sosyal çalışma programı başvuru

Başvurular İŞKUR aracılığı ile yapılacak. Size tavsiyem www.iskur.gov.tr adresinden işsizlik kaydınızı şimdiden yapmanız. Başvuruyu buradan yapabilirsiniz > işkur işsizlik kaydı başvurusu. 

Henüz net olmamakla birlikte başvuru işlemlerinin İŞKUR üzerinden online yapılacağını tahmin ediyoruz. Üye olduktan sonra size iş ve meslek danışmanı atanır. Ayrıca size özel sayfadan Sosyal Çalışma Programı için başvurular aktif olduğunda online olarak başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Sosyal çalışma programında SGK

Program kapsamında çalışmaya başlayan öğrenciler 4a eski ismi ile ssk kapsamında sigortalı olacak. Sağlık güvencesi yönünden de bu sigorta üzerinden yararlanmaya devam edebilecekler. Program sona erdikten sonra anne/babanız üzerinden sosyal güvenceniz varsa bu güvence kapsamına yeniden alınırsınız ve yararlanmaya devam edersiniz.

Sosyal çalışma programı sonuçları

Başvuru yapanlar arasından seçim yapıldıktan sonra başvuru sonuçlarına www.iskur.gov.tr adresindeki kişisel sayfanızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca resmi sonuçlar ve tüm duyuruları da yine İşkur’un resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

Sosyal Çalışma Programı ile ilgili tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.