E Devlet Öğrenci Belgesi Alma

0

E devlet öğrenci belgesi nasıl alınır konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. E-devlet kapısı her geçen gün işimizi kolaylaştırmaya devam etmekte. Sunmuş olduğu birçok hizmet ile hem vatandaşın işini kolaylaştırmakta hem de Kurum ve Kuruluşların iş yükünü azaltmakta.

Öğrenci belgesi ya da öğrenim durumunu gösterir belge çoğu Kurum tarafından istenebilmektedir. Öğrenci belgesini online olarak hem de barkodlu bir şekilde e-devletten alabilirsiniz. Bu yazımızda öğrenim belgesini nereden ve nasıl alabileceğiniz, aöf öğrencileri için öğrenci belgesinin nasıl alınabileceği ve kısacası konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Öğrenim belgesi nedir ?

Öğrenim belgesi son mezuniyet ya da son öğrenim durumunu gösterir belgedir. Öğrenim durumu gösterir belge henüz mezun olunmamış, terk edilmiş okul için de alınabilir. Mezuniyet belgesinde en son mezuniyet durumunu gösterirken öğrenim belgesi en son öğrenim durumunu gösterir. Yani mezun olmadan terk ettiyseniz öğrenim durum belgesi almanız gerekiyor.

Öğrenim belgesi diploma mı ?

Eğer son mezuniyetten sonra öğrenim görmediyseniz evet son mezuniyete ilişkin diploma yeterli olacaktır. Ancak diyelim ki ortaokuldan mezun oldunuz liseyi de 2. sınıfa kadar okudunuz ve sonra terk ettiniz. Bu durumda öğrenim belgesi lise 2’ye kadar olan kısım için verilmelidir. Tabi böyle bir belgeye ihtiyacınız varsa ilgili okuldan almalısınız.

Öğrenci belgesi nereden alınır ?

Öğrenci belgesi almanın iki seçeneği bulunmaktadır. Birincisi öğrenim görülen okuldan ıslak imzalı olarak almak bir diğer seçenek ise e devletten almak. Tabi en kolay yöntemi e devlet üzerinden almaktır. E devlet üzerinden alacağınız barkodlu öğrenci belgesini tüm resmi iş ve ya işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

Edevlet öğrenci belgesi

Öğrenci belgesi e devlet üzerinden kolayca alınabilir. Eğer e devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Ayrıca mobil ve ya internet bankacılık kanallarından PTT’ye gerek kalmadan direk e devlete bağlanabilirsiniz. Buradan bağlandıktan sonra e devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yani ilk, ortaokul ve lisede okuyanlar ile YÖK’e bağlı üniversitelerde öğrenim görenler için öğrenci belgesi ayrı menülerden alınmaktadır. Buna göre;

  • Üniversitede öğrenim görenler e-devlet sisteminde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı-Öğrenci Belgesi Sorgulama menüsünden ya da direkt https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama bağlantısını kullanarak alabilirler.
  • Buraya giriş yaptıktan sonra en en öğrenim gördüğünüz Üniversite ve bölüme ilişkin bilgiler ekrana gelecektir. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi İşlem-Belge Oluştur kısmından barkodlu ve yeni tarihli belge oluşturabilir ve çıktısını alabilirsiniz.

e devlet aöf öğrenci belgesi

E devlet çocuğumun öğrenci belgesi

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğrenim gören öğrenciler için öğrenci belgeleri ise E-devlet sistemi üzerinden alınabilir. Veliler kendi e-devlet şifresi ile E-devlet sisteminde Milli Eğitim Bakanlığı-Öğrencilik Belgesi Sorgulama menüsünden ve ya direk https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-ogrencilik-belgesi-sorgulama menüsünden sorgulama yaparak çocukları için barkodlu öğrenci belgesi oluşturabilirler.

Aöf öğrenci belgesi

Anadolu Üniversitesi ya da diğer üniversitelerin açık öğretim fakültesinde öğrenim gören öğrenciler de barkodlu öğrenci belgelerini e devlet üzerinden alabilirler. Öğrenci belgesini yukarıda da bağlantısı verilen ve resimdeki örnekte de görüldüğü üzere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı-Öğrenci Belgesi Sorgulama menüsünden alabilirsiniz.

E devlet ortaokul diploma sorgulama

Ortaokul mezuniyetine ilişkin mezuniyet belgeleri maalesef şu an için e devlet üzerinden alınamamaktadır. Mezun olduğunuz okuldan dilerseniz ıslak imzalı olarak belge alabilirsiniz.

İlkokul mezuniyet belgesi

İlkokul mezuniyetine ilişkin belgeler de e devlet üzerinden alınamamakta. Bunların da ilgili Okul Müdürlüklerinden ıslak imzalı olarak temin edilmesi gerekmekte.

E devlet ilkokul diploma sorgulama

İlkokul diplomasının sorgulanması ya da e devlet üzerinden alınabilmesi şu an için mümkün bulunmamakta.

E devlet öğrenci belgesi gözükmüyor

E-devletten sorgulama yaptığınızda öğrenci belgesi görünmüyorsa veri tabanına aktarılmamış ya da sistem hatasından kaynaklı olmak üzere iki nedeni olabilir. Böyle bir durumda öğrenci belgesini okulunuzdan ıslak imzalı olarak almaktan başka bir çözümünüz bulunmamakta.

E devletten öğrenci belgesi alma hakkında tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.