E Devlet Öğrenci Belgesi Alma, Lise Terk Belgesi

E devlet öğrenci belgesi nasıl alınır konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. E-devlet kapısı her geçen gün işimizi kolaylaştırmaya devam etmekte. Sunmuş olduğu birçok hizmet ile hem vatandaşın işini kolaylaştırmakta hem de Kurum ve Kuruluşların iş yükünü azaltmakta.

Öğrenci belgesi ya da öğrenim durumunu gösterir belge çoğu Kurum tarafından istenebilmektedir. Öğrenci belgesini online olarak hem de barkodlu bir şekilde e-devletten alabilirsiniz. Bu yazımızda öğrenim durum belgesi nedir,  öğrenim belgesini nereden ve nasıl alabileceğiniz, aöf öğrencileri için öğrenci belgesi ile e devlet ilkokul diplomasının nasıl alınabileceği ve kısacası konu hakkındaki tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Öğrenim belgesi nedir?

Öğrenim belgesi son mezuniyet ya da son öğrenim durumunu gösterir belgedir. Öğrenim durumu gösterir belge henüz mezun olunmamış, terk edilmiş okul için de alınabilir. Mezuniyet belgesinde en son mezuniyet durumunu gösterirken öğrenim belgesi en son öğrenim durumunu gösterir. Yani mezun olmadan terk ettiyseniz öğrenim durum belgesi almanız gerekiyor.

Öğrenim belgesi diploma mı?

Eğer son mezuniyetten sonra öğrenim görmediyseniz evet son mezuniyete ilişkin diploma yeterli olacaktır. Ancak diyelim ki ortaokuldan mezun oldunuz liseyi de 2. sınıfa kadar okudunuz ve sonra terk ettiniz. Bu durumda öğrenim belgesi lise 2’ye kadar olan kısım için verilmelidir. Tabi böyle bir belgeye ihtiyacınız varsa ilgili okuldan almalısınız.

Öğrenci belgesi nereden alınır?

Öğrenci belgesi almanın iki seçeneği bulunmaktadır. Birincisi öğrenim görülen okuldan ıslak imzalı olarak almak bir diğer seçenek ise e devletten almak. Tabi en kolay yöntemi e devlet üzerinden almaktır. E devlet üzerinden alacağınız barkodlu öğrenci belgesini tüm resmi iş ve ya işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

E-devletten öğrenci belgesi nasıl alınır?

Öğrenci belgesi e devlet üzerinden kolayca alınabilir. Eğer e devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Ayrıca mobil ve ya internet bankacılık kanallarından PTT’ye gerek kalmadan direk e devlete bağlanabilirsiniz. Buradan bağlandıktan sonra e devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yani ilk, ortaokul ve lisede okuyanlar ile YÖK’e bağlı üniversitelerde öğrenim görenler için öğrenci belgesi ayrı menülerden alınmaktadır. Buna göre;

  • Üniversitede öğrenim görenler e-devlet sisteminde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı-Öğrenci Belgesi Sorgulama menüsünden ya da direkt yök öğrenci belgesi sorgulama bağlantısını kullanarak alabilirler.
  • Buraya giriş yaptıktan sonra en en öğrenim gördüğünüz Üniversite ve bölüme ilişkin bilgiler ekrana gelecektir. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi İşlem-Belge Oluştur kısmından barkodlu ve yeni tarihli belge oluşturabilir ve çıktısını alabilirsiniz.
e devlet aöf öğrenci belgesi

Öğrenci olarak sağlık sigortanız aktif mi ? Eğer aktif değilse size genel sağlık sigortası borcu çıkabilir. Hemen SGK sağlıktan yararlanma sorgulama sayfamızı ziyaret ederek provizyonunuzun aktif olup olmadığı hakkında bilgi alabilirsiniz.

E devlet öğrenci belgesi gözükmüyor ne yapmalıyım?

E-devlet öğrenci belgesi gözükmüyor nedeni nedir ? E-devletten sorgulama yaptığınızda öğrenci belgesi görünmüyorsa veri tabanına aktarılmamış ya da sistem hatasından kaynaklı olmak üzere iki nedeni olabilir. Böyle bir durumda öğrenci belgesini okulunuzdan ıslak imzalı olarak almaktan başka bir çözümünüz bulunmamakta.

E devlet çocuğumun öğrenci belgesini nasıl alabilirim?

Gelelim e devletten çocuğumun öğrenci belgesini nasıl alabilirim sorusunun cevabına. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğrenim gören öğrenciler için öğrenci belgeleri ise E-devlet sistemi üzerinden alınabilir.

  • Veliler kendi e-devlet şifresi ile E-devlet sisteminde Milli Eğitim Bakanlığı-Öğrencilik Belgesi Sorgulama menüsünden ve ya,
  • E devlet veli öğrenci belgesini direk   meb öğrenci belgesi sorgulama menüsünden sorgulama yaparak çocukları için barkodlu öğrenci belgesi oluşturabilirler.

Aöf öğrenci belgesi nasıl alınır?

Anadolu Üniversitesi ya da diğer üniversitelerin açık öğretim fakültesinde öğrenim gören öğrenciler de barkodlu öğrenci belgelerini e devlet üzerinden alabilirler. Öğrenci belgesini yukarıda da bağlantısı verilen ve resimdeki örnekte de görüldüğü üzere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı-Öğrenci Belgesi Sorgulama menüsünden alabilirsiniz.

E devlet ortaokul diploma sorgulaması nasıl yapılır?

Ortaokul mezuniyetine ilişkin mezuniyet belgeleri maalesef şu an için e devlet üzerinden alınamamaktadır ve e-devlet ortaokul diploma sorgulaması yapılamamaktadır. Mezun olduğunuz okuldan dilerseniz ıslak imzalı olarak belge alabilirsiniz.

İlkokul mezuniyet belgesi nasıl alınır?

İlkokul diploma e devlet üzerinden alınamamakta. Bunların da ilgili Okul Müdürlüklerinden ıslak imzalı olarak temin edilmesi gerekmekte.

E devlet ilkokul diploma sorgulaması yapılabilir mi?

E-devlet ilkokul diploma sorgulaması yapılamamaktadır. İlkokul mezuniyet belgesi sorgulaması e-devletten yapılamadığı için mezun olduğunuz okula giderek bunu talep edebilirsiniz. Okul arşivlerinden diplomanız bulunarak size mezuniyet belgesi düzenlenebilecektir.

Öğrenim durum belgesi nedir, nasıl alınır?

Öğrenim durumu belgesi henüz mezun olmayan ancak aktif öğrenciliği devam edenlerden son öğrenim durumunun tespiti amacıyla istenen belgedir. Yukarıda e devletten öğrenci belgesi alınır mı başlığı altında e-devletten öğrenci belgesi diğer adı ile öğrenim belgesini nasıl alabileceğiniz konusunda bilgi verilmiştir.

Ortaokul terk belgesi

Öğrenim hayatınızı ortaokul itibariyle sonlandırdıysanız buna dair belgeyi e-devletten alamazsınız. Son öğrenim gördüğünüz okul Müdürlüğü’nden ya da okulun bağlı olduğu Milli Eğitim Müdürlüğü’nden belgeyi alabilirsiniz. İlkokul terk öğrenim belgesi de aynı şekilde son öğrenim görülen okuldan alınabilmektedir.

Üniversite terk belgesi nasıl alınır?

Ekonomik ya da ailevi nedenlerden dolayı her yıl binlerce kişi üniversiteyi terk etmek zorunda kalabilmekte. Bu tür durumlarda ise okul terk belgesi gerekebilmekte. Eğer üniversite öğrenci belgesi alacaksanız bunu e-devlette yukarıda verilen menüden sorgulama yaparak alabilirsiniz. Ancak terk ettiyseniz buna ilişkin yazıyı üniversite öğrenci işlerine talepte bulunarak almanız gerekmektedir.

E devlet lise terk belgesi nasıl alınır?

Üniversitede olduğu gibi liseyi de birçok nedenden kaynaklı olarak yarıda bırakanlar olabilmekte. Bu tür durumlarda lise terk belgesi e devletten alınamamakta. Terk yazısını ya da ıslak imzalı belgeyi öğrenim gördüğünüz lise müdürlüğünden alabilirsiniz.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın