Bağkur Terk Kodları Listesi

8

Bağkur terk kodları listesine göz atarak bağkur hesabınızda yer alan başlangıç ve bitiş kodlarının ne anlama geldiğinş öğrenebilirsiniz. Bağkura başladığınızda ya da herhangi bir sebep ile bağkuru terk ettiğinizde Sosyal Güvenlik Kurumu 4b bağkur hizmet cetvelinde bu giriş ve çıkışlar terk kodları ile belirtilir. Tabi terk deyince bırakma olarak anlaşılabiliyor ama tüm başlangıç ve bitişler SGK mevzuatına göre terk kodu olarak adlandırılmaktadır.

Bağkurlu okuyucularımız bağkur sorgulaması yapınca giriş ve çıkışa ilişkin terkleri hesaplarında görmekte ve nedenini bilemediğinden bize konu hakkında sorular iletmekte. Biz de Sosyal Güvenlik mevzuatına göre bağkurda hangi terk kodunun ne anlama geldiği konusunda bu yazısı sizlerle paylaşmak istedik.

Bağkur sanal terk nedir ?

Yukarıda terk kodları altında belirttiğim üzere 2008/Nisan öncesi 60 aydan fazla borcunuz varsa ya da 2015/04 dönemi öncesi 12 aydan fazla borcunuz varsa ve ya 2018/Haziran ayı öncesi ödenmemiş prim borçlarınız varsa bu dönemlere ilişkin borçlarınız otomatik siliniyor ve sistem otomatik olarak sanal terk giriyor. Bağkur sanal terk kodu da gerçek terke dönmeden herhangi bir işlem yapamıyorsunuz. İşte bunun düzeltilmesi için SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.

Eğer e devlet sorgulaması sonucunda sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekmektedir uyarısı alıyorsanız yapmanız gerekenler ile ilgili hemen https://sgkbilgisi.com/bagkur-76-sanal-terk-kodu-nedir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur terk etmiş sigortalı ne demek

Eğer sorgulama sonucunda bu uyarı ile karşılaşıyorsanız ticari/zirai faaliyetinize son verdiğiniz ya da sigortalı işe girdiğiniz için bağkur durdurulmuş anlamına gelir. Ticari/zirai faaliyet devam ediyor ve sigortalı da çalışmıyorsanız, buna rağmen hesabınız terkli görünüyorsa düzeltmek için vakit kaybetmeden bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya başvuru yapın.

Bağkur kodu nedir ?

Yukarıda da belirttiğim üzere bağkurda her başlangıç ve bağkurdan ayrılışın bir terk kodu vardır. Şimdi bu kodları ve ne anlama geldiğini açıklamalari ile belirtelim.

#01-işi bırakma

Bu kod bağkurlu olmanızı gerektiren çiftçilik, esnaflık, vergi kaydı, şirket ortaklığı v.s. kaydınızı sildirdiğinizde/sonlandırdığınızda sildirme/sonlandırma itibariyle kullanılan koddur. Eğer 01(53.madde) şeklinde ise bu kod bağkurlu iken sigortalı çalışmaya başladığınızdan dolayı bağkurun durdurulduğunu anlamanız gerekiyor. Eğer 01 (65 yaş) yazıyorsa 65 yaş muafiyetinden yararlanarak bağkuru durdurduğunuz anlamına gelir.

#02-Ölümden terk 

Bağkurlu iken vefat eden birisi için ölüm tarihi itibariyle girilen terk kodudur.

#03-Resen terk

Terk işleminin mevzuata aykırı bir durum v.s. sebebi ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapıldığında kullanılan koddur.

#04-Bildirge iptal

Bağkurunuz açılmaması gerektiği halde açıldıysa, sigortalı çalışıyor olmanıza rağmen açıldıysa, yanlışlıkla açıldıysa v.s. gibi durumlarda dosyanın iptali halinde kullanılan koddur.

#05-İsteğe bağlı sigortalı

İsteğe bağlı bağkur başlangıcı için talepte bulunduğunuzda isteğe bağlı sigortanın başlangıç tarihini belirten koddur.

06 yeniden sigortalı ne demek

Bu kod ise kayıt silinmeden ya da sigortalı işe başlamadan dolayı 01-Terk kodu girilen bağkurun yine aynı numara üzerinden yeniden açılmasında kullanılan koddur. Yani yeniden prim ödenmeye başlanan tarihi gösterir.

#07-Yaşlılık aylığı talebi 

Emeklilik talebinde bulunduğunuzda emeklilik talep tarihi itibariyle bağkurun kapatılması ve emeklilik işlemlerinin başlamasına ilişkin koddur.

#09-Yaşlılık toptan ödemesi

Malumunuz üzere işe başlama tarihine göre yaş şartını sağlamış ancak primi yeterli olmayanlar talepte bulunmaları halinde sgk toptan ödeme hakkından yararlanabilmekte. Toptan ödeme talebinde bulunulduğunda bu kod kullanılmaktadır.

#12-Malulluk aylığı talebi

Malulen emeklilik talebinde bulunduğunuzda kullanılan terk kodudur

#14-İş Kazası talebi

Bağkurlu iken iş kazası geçirmeniz ve iş kazası sonucu iş gücünüzdeki kayıp oranınız en az %10 üzerinde olması halinde iş kazası maaşı talebinde bulunulduğunda kullanılan terk kodudur.

#15-Ölüm aylığı talebi

Ölen bağkurlu için ölüm maaşı talebinde bulunulması halinde kullanılan koddur.

#17-Ölüm toptan ödemesi

Ölen sigortalının prim günü yeterli değilse ve hak sahiplerine emekli maaşı bağlanamıyorsa ödenen primlerin hak sahiplerine iadesi yapılabiliyor. İşte bu durumda bu kod kullanılıyor.

bağkur ek 19 nedir

Bağkur prim borcu 2008/Nisan ayından önce 60 aydan fazla olanların prim borçları silinmiş ve prim ödemesinin yettiği son ay itibariyle de bağkur tescilleri durdurulmuştu. İşte bu durdurmada kullanılan kod Ek-19 terk kodu. Bu durumda 06-Yeniden Sigortalı kodu ile Ek-19 terki arasındaki süreyi ihya yani canlandırma yolu ile borçlanabilir ve hizmete ekletebilirsiniz.

13 ek 63 terki ne demek

2015/04 dönemi öncesi prim borcu 12 aydan fazla olanların prim borçları çıkarılan torba yasa ile silinmiş ve prim ödemelerinin yettiği son ay itibariyle hizmetleri dondurulmuştu. İşte prim ödemesinin yettiği son tarihe 63 terk kodu giriliyor. 06-Yeniden sigortalı başlangıç kodu ile Ek-63 terk tarihi arasındaki süreleri dilerseniz talepte bulunarak ihya edebilir ve hizmetten saydırabilirsiniz.

#Ek-76 terk kodu

En son çıkartılan yasa ile bağkurluların 2018/Haziran ayı öncesi prim borçları silinmiş ve hizmetler de prim ödemesinin yettiği son ay itibariyle dondurulmuştu.

Bağkur terk kodları ile ilgili kafanıza takılan tüm soruları yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

8 Yorum
 1. Pınar Atalay

  Kasim 2012 den beri Ev hanımları için olan bağkur sigortaliyim. Tüm primleri yatırdım. Edevlet sorgulamasında aktif terk yazıyor. Aktif terk ne demek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemeye devam ediyorsanız düzenli olarak sorun olmaz dikkate almayın. Ancak Sgk’ya uğramanız iyi olacaktır.

 2. Serkan

  Merhaba sunu sormak istiyorum benim babam vefat etti annemi emekli yapmak istiyorum ama babamın 370 gün bagkuru var askerlik borclanması istedim 540 cıkıyor bagkurdan 63 terk kodu ile 2370 76 terk koduyla 1110 gün cıkıyor benim ne yapmam lazım askerlik borclanması ile 63 yada 76 terk kodundan birini alıp digerini sildirme sansım varmı acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet süresinin tamamını borçlanmanız gerekiyor. Bu süreyi kısmi olarak borçlanma hakkınız yok maalesef. Bu süreleri borçlanırsanız aylık bağlanır. Şu an yüksek çıkar ama bir yapılandırma çıktığında yaparsanız çok daha düşük tutarlar ile borçlanma hakkınız olacaktır.

 3. Abdullah

  Merhaba ,
  2003 de bağkurlu oldum yaklaşık 6 yıl yani 2010 yılına kadar kesintisiz Bağ-Kur primimi ödedim
  Ondan sonra 2018 yılına kadar hiç bir prim yatırmadım ,
  Halen bağkurlu iken 2018 yılının Ekim ayında sigortalı bir işe başladım ve halen bagkurlu olduğum halde sigortalı işte devam etmekteyim,
  E-devletten Bağ-Kur prim ve gün sayımı kontrol etmek istediğimde
  Uyarı 4b açıklama
  Sanal terkleri gerçekleştirmeniz gerekir uyarısı ve
  Durumuda #01- İşi Bırakma
  Yazıyor
  4b prim ödeme miktarı ve sigortalı gün sayım 0 yazıyor !!!

  Ne yapmam gerekli acaba ?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018 Haziran ayı öncesi borcun silinmesi ve dondurulması gerekmekte. Bunun için bağkur dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapmanız gerekiyor. Terk kayıtları düzeltilecek.

 4. yunus

  Merhabalar
  4b sanal terki gerçekleştirmeniz gerekiyor diye bir mesaj alıyorum. işsizlik ödeneğim onaylanmasına rağmen kesildi . kesilmesinin sebebi bağkurdan kaydımın olması olabilir mi? kod 01 ( annemin vefatı sonucu işletmenin ortağı olmamdan kaynaklı sanırım) herhangi bir faaliyet ve prim yatırmadım bu süreçlerde de sgk dan sigortalıydım herhangi bir borcumda gözükmüyor. bunu e devlet üzerinden kaldırabilir miyim? Sanal terki yapabilmem için ne yapmam gerekiyor ? malum corona virus nedeniyle evden çıkılmaması gerektiğinden dolayı.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlı olduğunuz Sgkyı telefonla arayın. Sanal terkin düzeltilmesi gerekiyor. İşsizlik maaşı bağkur aktifse yani kayıt devam ediyorsa kesilir. Değilse kesilmez. Bağkurun aktif olup olmadığını da sgkdan öğrenebilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.