Tarımsal Kesinti ile Bağkur Tescili Nasıl Yapılır ?

55

Tarımsal kesinti diğer adı ile tevkifat kesintisi Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre belirlenen kişilerden zorunlu olarak yapılması gereken kesintidir. Ziraat odasına ya da bulunduğunuz yerde Ziraat Odası yoksa il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınız açıldığında eğer sigortalı çalışmıyorsanız ya da emekli değilseniz çiftçilik kaydınızın başladığı tarihten itibaren tarım/çiftçi bağkurunuz başlatılır. Tabi bu durum çiftçilik kaydı ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra başlayanlar için geçerli.

Eğer çiftçilik kaydınız ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden önce başladıysa sadece kayda göre çiftçilik kaydı esas alınarak geriye dönük tarım bağkuru başlatılmıyor. Bu tarihten önce geriye dönük tarım bağkuru açtırabilmeniz için ise tarımsal tevkifat kesintisi faturanızın olması, süt kesintisi olması, pancar kesintisi, tütün koçanı olması, arpa, buğday v.s. kesinti faturanızın olması gerekiyor. Bu yazımızda tarımsal kesintiye istinaden tarım bağkurunun nasıl geriye çekileceği, tekel bağkur kesintileri sorgulama işlemleri ve sgk tarımsal hakkında kesinti izlemeniz gereken yol konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarımsal kesinti nedir ?

Tarım tevkifat kesintisi halk arasında bilinen ismi ile bağkur kesintisi uygulaması ilk defa 1995 yılında başlamıştır. Satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden, sütten, tütünden, fındıktan v.s. toplam saış tutarı üzerinden yapılan bağkur kesintisini ifade eder. Örneğin şu anda tarımsal kesinti oranı bağkur için toplam fatura tutarı üzerinden %2’dir. 100 liralık bir ürün sattıysanız ve bağkura borcunuz varsa satmış olduğunuz ofis ya da özel sektör işyeri sizden 2 lirayı keserek bağkur borcunuza ödenmesi üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderir. Bu 2 lira bağkur borcunuzdan düşer. Tabi bu durum şu anda mevcut yani tarımsal tevkifat klesintilerinin bağkur borcuna aktarılması için sizin bir şey yapmanız gerekmiyor. Otomatik olarak aktarılıyor.

01 Ekim 2008 tarihinden önce ise bu böyle değildi. Faturadaki kesintinin bağkur borcunuza aktarılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ve fatura ibraz ederek başvuru yaptığınızda bu kesintiler bağkur borcuna aktarabilirdi.

Tarımsal kesinti tescili nasıl yapılır ?

Mahsul satın alan yerler kesinti yapılması gerekenlerden alım esnasında kesinti yapmak zorundadırlar. Bunun için SGK’nın tarımsal kesinti uygulaması üzerinden yetki alınması gerekmektedir. Eğer işletme olarak tarımsal kesinti yapma yetkiniz yoksa bağlı olduğunuz SGK’ya başvurarak hemen tescil açtırabilirsiniz.

Tarımsal kesinti nasıl yapılır ?

Tarımsal kesinti programı üzerinden SGK tarafından yetki verilmiş işletmelerce kesinti yapılır. Kesinti oranı satış üzerinden %2’dir. Zaten toplam satış bedeli girildiğinde sistem otomatik olarak hesaplamaktadır.

Tarım tevkifat ile geriye dönük bağkur açtırma

Bağkur kesintisine göre geriye dönük olarak çiftçi bağkuru açtırabilmek için gerekli belgeler şunlardır;

 • Müstahsil makbuzu bağkur kesintisini gösterir tablo ya da kesinti yapıldığı gösteren fatura. (Eğer elinizde yoksa mahsulü satmış olduğunuz yere dilekçe ile başvurarak talep edebilirsiniz. )
 • Tarım İB formu. Bu belgeyi kaydınızın bulunduğu Ziraat odası/İl-ilçe tarım müdürlüklerine, bağlı bulunduğunuz koeperatife, tapu müdürlüğüne ve muhtara onaylatmanız gerekiyor. Belgeyi indirmek için hemen https://sgkbilgisi.com/bag-kur-sigortalilik-belgesi-nedir-nasil-doldurulur/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 
 • Geriye dönük tescil talebini içeren dilekçe. Dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir.

Güncel aylık tarım/çiftçi bağkur primleri ile diğer kapsamlarda ödenen prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur kesintileri (tevkifat) için dilekçe örneği

Müstahsil bağkur kesintisine istinaden geriye çekme başvurusunda örnek dilekçe şu şekilde olabilir:

 • Ekte sunmuş olduğum tarımsal kesintilere istinaden geriye dönük bağkur tescilimin açılması için gereğini arz ederim. 

Yukarıdaki gibi iki satır bir dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.Yukarıdaki belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaptıktan sonra öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu dilekçe ekinde verdiğiniz kesintilerin Kurum’daki karşılığını bularak bunları bağkur hesabınıza yükler. Kesintiler bağkur hesabınıza yüklendikten sonra geriye çekme işlemi yapılır.

Tütün koçanı ile emeklilik nasıl olur ?

Tütün bağkur kesintileri ile emeklilik yani bu koçana istianaden bağkuru geriye çekme işlemleri de aynen yukarıda belirtildiği gibidir. Dilekçe örneği, İB formu ve koçan ile birlikte bağlı olduğunuz SGK’ya müraacat ederek tescilinizi geriye çektirebilirsiniz.

Tarım kesinti ile bağkur hangi tarihten başlar ?

Eğer kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren sigortalı olarak çalışmanız yoksa ve başka bir kapsamda bağkurlu değilseniz en eski kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından geriye dönük olarak tescil açılır.

Örnek:  16 Temmuz 1996 tarihli bir buğday kesinti faturanız varsa bağkur tesciliniz 01 Ağustos 1996 tarihinden itibaren başlatılır.Eğer kesinti tarihinden önce ya da kesinti tarihi ile birlikte başlayan Ziraat odası kaydınız ya da koeperatif kaydınız v.s. varsa kesinti tarihinden itibaren başka da bir şart aranmadan bağkur kesintisiz olarak devam ettirilir. Ancak sadece kesinti var ve herhangi bir Kurum kaydınız yoksa bu durumda kesinti tarihini takip eden yıl sonuna kadar hizmet verilir. Sonrasında yeniden hizmet verilmesi için kesinti aranır.

Örnek:  22.03.1997 tarihine ait tütün koçanı var ve ne ziraat odasında ne tarım müdürlüklerinde ne de ilgili Kurumların hiç birisinde devam eden kaydınız yok diyelim. Bu durumda bağkur tesciliniz 01.04.1997 tarihi itibariyle açılarak 31 Aralık 1997 tarihi itibariyle durdurulur.

Eğer geriye dönük tarım bağkuru açıldıktan sonra aralarda sigortalı çalışmanız varsa ya da esnaf/şirket ortaklığı bağkurunuz varsa bu girişlere istinaden tarım bağkuru bu girişin bir gün öncesinden durdurulur. Bu çalışmalarınız 360 günden az ise sonrasında talebiniz halinde tarım bağkuru devam ettirilir. Eğer 360 günden fazla ise bu durumda bu giriş tarihlerinden sonra tarım bağkurunun devam ettirilebilmesi için yeniden kesinti şartı aranır.Tabi örnekler çoğaltılabilir ve bu konuda da karşılaştığımız bir çok istisnai durum söz konusu.

Çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı

Sadece çiftçi belgesi ile bağkuru geriye dönük açtırma hakkınız maalesef yok. Çiftçi belgesine ilave olarak yukarıda belirttiğimiz şekilde satmış olduğunuz tarımsal bir üründen yapılan kesinti faturası da gerekli. Bu ikisi ile birlikte bağkur tescilini geriye çektirebilirsiniz.

Ziraat odası kaydıyla emeklilik mümkün mü ?

Yukarıda çiftçi belgesi ile emeklilik kısmında da belirttiğimiz gibi tek başına ziraat odası, ilçe tarım v.s. kaydı geriye dönük bağkur için yeterli olmamakta. Ziraat odası kaydınız ve varsa tarım/tevkifat faturanız ile SGK’ya başvurarak geriye dönük bağkur açtırabilirsiniz. ziraat odası kaydı ile bağkur tescilli yapabilir ve sonrasında emeklilik için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Sadece ziraat odası kaydı ile emeklilik mümkün değildir.

Bağkur tevkifat sorgulaması nasıl yapılır ?

Satmış olduğunuz bir üründen yapılan kesintinin borcunuzdan düşülüp düşülmediğini ve ya eski bir faturada yapılan kesintinin hesabınıza yüklenip yüklenmediğini e devlet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz.tarımsal kesinti sorgulamasını E devlet sisteminde SGK-4B Hizmetleri-4B Ödeme Dökümü menüsünden tüm ödemelerinizi tarihli olarak detaylı görüntüleyebilirsiniz. Bağkur kesinti sorgulaması için hemen https://www.turkiye.gov.tr/4b-odeme-dokumu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Tütün koçanı ile emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Tütün koçanı sorgulama e devletten yapılamamakta. Yapılan kesintilerin bir suretleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nda olmakta. Siz bunlarla birlikte SGK’ya başvuru yaptığınızda SGK buna istinaden geriye çekme işlemini yapmakta. Eğer geriye çekmek için başvurunuz varsa ve tüm işlemleri tamamlayarak emeklilik başvurusu yaptıysanız sgk evrak takip sisteminden evrağınızın son durumunu takip edebilirsiniz. Bunun haricinde emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığı ile ilgili sorgulamayı da e-devlette;

 • Ssk için 4a Aylık Bilgisi,
 • Bağkur için 4b aylık bilgisi,
 • Emekli sandığı için 4c aylık bilgisi menülerinden yapabilirsiniz.

Sizin bu hususta kafanıza takılan bir soru varsa yazının sonundaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. 

55 Yorum
 1. Saim

  1979 sonrası tapu kaydı var nasıl bir dilekçe yazmamız gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Eğer tarla ise dilekçeye gerek yok. Sgkdan ib formu alın. Bunu tapu dairesine doldurtun. Ama verilen belgede tarla ibaresi geçmeli. Eğer dediğiniz gibi ise işinizi görecektir.

 2. Saim

  Tşk tapu kayıtlarında 1979 yılında dedem vefat edince mirasçı olarak annem ve ananem üzerine tapular hisseli olarak intikal ettirilmiş 2004 yılında annem tek hisse olarak üzerine almış 1979 2004 arası intikalden çıkabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Eğer tapuda anneniz adına bir tarla kaydı varsa olabilir. Yoksa olmaz.

 3. Saim

  Tşk ederim pancar bölge şefliğine pancar taahütü sözleşmesi var 1999 yılı ekiliş yapılacağına dair imzalı sözleşme. O kayıt geçerli sayılır mı

  1. Ömer Meriç

   Maalesef olmaz onlar. Kayıt şartı arıyor SGK. Kayıt yoksa olmaz.

 4. Saim

  TSK ederim birde 2007 yılında DSİ den onaylı yer altı tarımsal sulama kuyusu var annemin adına onunla alakalı birşey olabilirmi. İlk tarla tapu kaydı 2004 çıkıyor. Noterden yıllık kiralama gelirinden birsey çıkmazmı

  1. Ömer Meriç

   Onunla da yapacak bir şey yok. Kesinti tarihi ve ya öncesinde gerekiyor bir kayıt. Yoksa o tarihten gelmez kesintisiz.

 5. Saim

  Mrb annemin 1999 yılında adına yatmış pancar vardı başvuru yaptık 240gün çıktı yatırdık hiçbir odaya kaydı olmadığı için daha fazla gün alamazsınız dediler. Geriye dönük gün alma ihtimali yokmu 2010 yılından sonra annemin adına tarla tapusu var ve 10 yıldır noterden kiralık olarak abimde kiralık tarlalar emekli nasıl olabilir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesinti tarihi itibariyle destekleyici tarla ya da Ziraat Odası ve ya pancar kaydı yoksa ne yazık ki yapılacak bir şey yok.

 6. Mesut

  SGK dan annemin borçlanma kağıdı geldi
  31.12.1995-31.12.1998 (1080) gün
  01.05.2000-31.12.2000 ( 240) gün
  01.04.2005-30.04.2008 ( 1109 ) gün
  01.05.2008-30.04.2015 (2520 ) gün
  01.05.2015-31.05.2018 ( 1110) gün
  Toplam 6059 gün ediyor
  Annem 15.02.1965 doğumlu
  Tescil tarihi 01.08.1995
  Sorum borçları ödesek annem ne zaman emekli olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçları ödemeniz durumunda emeklilik hakkı elde eder. Emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

 7. Nail ada

  meraba benim 2000 yılından süt sattigim fabrikadan kesinti olmuştu sonra bu fabrika battı bank asya ya geçmiş icradan sonrada bildiginiz üzere bu bankada kapandı devlete geçti şu an bağkur kesintisini bulmak için bir muatap bulamıyoruz nereden bulabiliriz bir bilginiz varmı teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bilgi sahibi değilim bu konu hakkında.

 8. Nagehan

  Merhaba , babam annemin üzerine 90 lı yıllarda pancar yatırmış faturası var elimizde fakat hiç bir yerde kaydı yok
  Üzerine tapulu tarla olmadığı için emekli olamayacağı söylenmiş
  Bu durumda yapılacak birşey varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 90’lı yıllara ait kesintiler zaten iade edilmiş. 01.04.1995 tarihi ve sonrası için bulmanız gerekiyor. Eğer kesinti olmazsa ve bunu da destekleyici bir kayıt olmazsa geriye dönük tescil açılamaz.

 9. Mesut

  1999 önsesine 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 günlük prim ile emekli oluyormuş. Böyle birşey var mı? Bununla nasıl yararlanabiliriz.

  1. Ömer Meriç

   Mesut bey anlayamadım sorunuzu kim emekli oluyormuş?

 10. Cebrail

  Merhaba Ömer bey 1994te babamın tarlasını ekiyordum 1994te buğday vermiştim ofiste kesinti kağıdı var geriye dönük bagkura borçlabilirmiyim diye sormuştum bu cevabı verdiniz:Merhaba. Eğer bu tarihten önce başlayan Ziraat Odası kaydı ya da tapu kaydı v.s. varsa evet geriye dönük borçlanabilirsiniz.
  Babamın tapu kaydı var benim yok olurmu babamın yanında çalışıyordum

  1. Ömer Meriç

   Sizin adınıza olması gerekiyor. Ziraat Odası kaydı ya da tarla tapu kaydı v.s.

 11. Cebrail

  Merhaba Ömer bey 1994te babamın tarlasını ekiyordum 1994te buğday vermiştim ofiste kesinti kağıdı var geriye dönük bagkura borçlabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bu tarihten önce başlayan Ziraat Odası kaydı ya da tapu kaydı v.s. varsa evet geriye dönük borçlanabilirsiniz.

 12. Mesut

  Dedem öldükten sonra anneme miras kaldı üzerine kayıdı 26.02.2018

  1. Ömer Meriç

   Yani kayıt yoksa biraz karışık olur. Burdan anlatmam baya uzun sürer. Onlarla birlikte Sgkya gidin size nasıl olacağı hakkında bilgi verilir.

 13. Mesut

  1965 doğumlu annemin 1995-1996-1997-1998-2000 ile 2005-2006-2007 tarihleri arasında tütün koçani Bagkur kesintisi yapılmiş. 2005 tarihi itibariyle Ziraat odası kayıdı var. Borçlanma ile emekli olabilir mi? En erken nasıl olabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tarla, tapu kaydı var mı ? Varsa hangi tarihten başlıyor ?

 14. Tütün kaydı

  İyi günler.
  Annemin 2000-2001-2002 yıllarına ait tütün kesinti belgesi var. Ziraat odası, kooperatif vb. hiçbiryere kaydı yok. (Sadece üzerinde kayıtlı tarla tapusu var. ) Bağkur kaydı da yok. 2000 yılındaki tütün kesintileri ile annemin emekli olma olasılığı var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bu kesinti tarihlerinden önce tarla kaydı varsa 30.04.2015 tarihine kadar olan kısmı alabilir.

 15. Serkan

  Selamlar. Babamın 1999’dan 2012’ye kadar kesintisi yapılmış tütün koçanı var. Bi kısmı tekele bir kısmı da tütün şirketlerine verilmiş. Ayrıca az az sigortalı işler ve ziraat odası kayıtları da var. Annem tüm bu kayıtlardan emekli olabilir mi?
  (Ayrıca annemin de sigortası var birkaç yıl, bu ikisi birleştirilebilir mi?) şimdiden teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanız vefat mı etti ? Ziraat odası kaydı tam olarak ne zaman başlıyor ve sonlanma tarihi ne zaman ?

 16. Gökhan köni

  Arkadaşlar tekel kapandı. Ve tüm evraklar sümerbanka devredildi sitesine girip bilgi edinme kısmına girin dilekçe örneği var doldurup ya mail yada posta yoluyla kimlik fotokopisini gönderiyorsunuz arşive bakıp gönderiyorlar. Ama biraz uzun. Ben takipci ile çözdüm tütün tevfikat kesintisi vardı 2000.00 TL verdim 1 günde buldular evrağı.

 17. Nail ada

  merhaba ben 1990 91 yillarinda askerlik yaptim 09.04.2001 den pancar ekiminden bagkurum cıktı aslkerlik borçlanması yapabilirmiyim .Borçlanma yapılabiliyorsa erken emeklilik için bir faydası olurmu teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması sizin emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Bir yararı yok size.

 18. Nail ada

  İyigünler benim sorum 2002 yılında pancar ektim bbundan kaydim var ama baska bi ziraat odası veya kooperatif kaydi yok acaba Bağ-Kur u bu pancar ekiminden başlatabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesinti tarihini takip eden ay başından başlar. Ancak Pancar ya da oda kaydınız yoksa bu durumda 31 Aralık 2002 tarihine kadar hizmet verilir.

 19. Mehmet

  Kaç sefer sordum anca Ömer bey 1995 2002 yılı arkasındaki evrakları ihma ettik dediler bizde hiç bir şekilde belgeleyemiyoruz. Zaten sonrasında hiç bir sebze yatırılmamış ancak o haldede ziraat odasına kayıtlarımız devam etti

  1. Ömer Meriç

   Yapacak bir şey yok maalesef.

 20. Mehmet

  Merhaba beni annemin kredi Kooparatif ine kaydı var , ilçe tarım a kaydı var ziraat odasına kaydı var ancak kesinti yapıldığına dair elimde hiç bir makbuz yok sebze verdiğimiz yere sorduğumuzda? Evrakları 5 yıla kadar saklama zorunluğumuz var sonrasını yaktık diyorlar! Başk ne yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Makbuz olmadan olmaz. Ofislere sorun bence.

 21. Mkaratay

  Merhabalar. Öncelikle çok aydınlatıcı bir yazı olmuş, teşekkürler. 1998 yılı şubat ayı ziraat odası kaydı ile birlikte çiftçilik başladı, 1999 -2000 yılları haziran aylarında tevkifat kesintisi yapılmış, 2003 yılı haziran ayı memuriyet nedeniyle emekli sandığına tabi oldugumdan devam eden ziraat odası kaydımı 2005 yılında sildirdim. Sorum: bu gün itibariyle geriye dönük tescil tarihim ne olur ve 2003 hazirana kadar devam eder mi? Birde yeni af kanunundan yararlanabilir miyim? Şimdiden teşekkürler,saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesinti tarihini takip eden ay başından başlar ve memuriyet tarihine kadar devam eder bağkur. Bu arayı yapılandırma kapsamında borçlanabilirsiniz.

 22. RAMAZAN

  RAMAZAN 2 saat önce
  iyi çalışmalar, 1996-2003 yılları arasında benim adıma bir başkası (kota kısıtlamasından dolayı) tütün ekimi yapmıştı. bununla ilgili tütün koçanını veya ilgili evrakları nereden bulabilirim. teşekkürler.

  Cevapla

  Ömer Meriç 3 saat önce
  Merhaba. Satış yapılan yerlerden alabilirsiniz.

  İlçede bulunan tekel işletmeleri kapandı. ziraat odasına mı başvurmalıyım. yoksa başka bir kurum var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Kapandıktan sonra devredilen bir yer yok mu? Yani illa ki o faturalar bir yere aktarıldı. Bunu sormanız lazım bilemiyorum.

 23. RAMAZAN

  iyi çalışmalar, 1996-2003 yılları arasında benim adıma bir başkası (kota kısıtlamasından dolayı) tütün ekimi yapmıştı. bununla ilgili tütün koçanını veya ilgili evrakları nereden bulabilirim. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Satış yapılan yerlerden alabilirsiniz.

 24. alı ıhsan

  MERHABA 2000 yılı agustos ayından eylul 2013 yılı ıtıbaren adıma satmıs oldugum bugday mustahsıl makbuzları var.bu makbuzlardan bagkur kesıntısı mevcut. ben 2020 yılı mayıs ayı ıtıbaryle dılekce verecegım. 2013 yılından ıtıbaryle sıgortalı olarak calısmaya basladım.tabıkı prım borclarımız var. gerıye donuk bagkur benden borc talebınde bulunurmu ve ne kadar bır rakam cıkar. bılgı verırsenız sevınırım tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geriye çekeceksiniz şu an için para istenmez ama geriye çekilen tarihten itibaren hizmet satın alabilmek için tabi ki prim ödemeniz gerekiyor.

 25. Alişan

  1996 yilindan baslayip 2003 yilina kadar tevkifat kesintisi uygulanmis ancak hic bir odada kaydi yok ama şeker fabrikasinda kesintiye dair belgeler var sgk ye muracat ettiik geriye donuk dilekcesi doldurup ekleri verdik. Acaba sonuc cikarmi dosya flan accaklarmis

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kesintiyi takip eden aybaşından açılır bağkur oda kaydı olmasa bile. Eğer düzenli olarak 5 yıl boyunca kesinti varsa tarımsal faaliyetin sürekli olduğu kanaatine varılabilir. İlk kesinti tarihinden açılarak son kesinti tarihini takip eden takvim yılı sonunda durdurulabilir.

 26. Zekiye

  Tütün döküldüğüne ait belge var. Ama bağkur kesintisi yok.Bağkuru borçlanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Bağkur kesintisi yoksa buna istinaden borçlanma hakkınız olmaz.

 27. ŞENER AKAY

  Selamlar, Bağkur´a başvurumu yaptığım memur o dönemde ki kanuna göre 22 yaşından sonra mecburi tarım bağkuru başlar diye bilgi verdi. Bu durumda 56 değilde 57 yaşında emekli oluyorum. Henüz resmi yazılı cevap gelmedi.Eğer öyleyse itiraz mı edeyim? ve itirazımı neye dayandırayım?Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Bu konuda net bir bilgim yok maalesef hocam. O şart kaldırıldı diye biliyorum ama neden öyle bir şey söylediler size anlamadım.

 28. Şener

  1996 yılı mayıs ayında yapılan kesinti var ama 22 yaşımı 1997 yılı 3 Mayıs´ın doldurdum. Bu na istinaden bağkurum ne zaman başlar. 1992´den oda kaydım mevcut.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş olarak bir engel yok. 18 yaşını doldurduğunuz tarihten sonra kesinti ve kayıt varsa kesintiyi takip eden ay başından başlar.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.