Tarımsal Kesinti ile Bağkur Tescili Nasıl Yapılır ?

Tarımsal kesinti diğer adı ile tevkifat kesintisi Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre belirlenen kişilerden zorunlu olarak yapılması gereken kesintidir. Ziraat odasına ya da bulunduğunuz yerde Ziraat Odası yoksa il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınız açıldığında eğer sigortalı çalışmıyorsanız ya da emekli değilseniz çiftçilik kaydınızın başladığı tarihten itibaren tarım/çiftçi bağkurunuz başlatılır. Tabi bu durum çiftçilik kaydı ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra başlayanlar için geçerli.

Eğer çiftçilik kaydınız ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden önce başladıysa sadece kayda göre çiftçilik kaydı esas alınarak geriye dönük tarım bağkuru başlatılmıyor. Bu tarihten önce geriye dönük tarım bağkuru açtırabilmeniz için ise tarımsal tevkifat kesintisi faturanızın olması, süt kesintisi olması, pancar kesintisi, tütün koçanı olması, arpa, buğday v.s. kesinti faturanızın olması gerekiyor. Bu yazımızda tarımsal kesintiye istinaden tarım bağkurunun nasıl geriye çekileceği, tekel bağkur kesintileri sorgulama işlemleri ve sgk tarımsal hakkında kesinti izlemeniz gereken yol konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarımsal kesinti nedir?

Tarım tevkifat kesintisi halk arasında bilinen ismi ile bağkur kesintisi uygulaması ilk defa 1995 yılında başlamıştır. Satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden, sütten, tütünden, fındıktan v.s. toplam saış tutarı üzerinden yapılan bağkur kesintisini ifade eder. Örneğin şu anda tarımsal kesinti oranı bağkur için toplam fatura tutarı üzerinden %2’dir. 100 liralık bir ürün sattıysanız ve bağkura borcunuz varsa satmış olduğunuz ofis ya da özel sektör işyeri sizden 2 lirayı keserek bağkur borcunuza ödenmesi üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderir. Bu 2 lira bağkur borcunuzdan düşer. Tabi bu durum şu anda mevcut yani tarımsal tevkifat klesintilerinin bağkur borcuna aktarılması için sizin bir şey yapmanız gerekmiyor. Otomatik olarak aktarılıyor.

01 Ekim 2008 tarihinden önce ise bu böyle değildi. Faturadaki kesintinin bağkur borcunuza aktarılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ve fatura ibraz ederek başvuru yaptığınızda bu kesintiler bağkur borcuna aktarabilirdi.

Tarımsal kesinti tescili nasıl yapılır?

Mahsul satın alan yerler kesinti yapılması gerekenlerden alım esnasında kesinti yapmak zorundadırlar. Bunun için SGK’nın tarımsal kesinti uygulaması üzerinden yetki alınması gerekmektedir. Eğer işletme olarak tarımsal kesinti yapma yetkiniz yoksa bağlı olduğunuz SGK’ya başvurarak hemen tescil açtırabilirsiniz.

Tarım tevkifat ile geriye dönük bağkur açtırma nasıl yapılır ?

Bağkur kesintisine göre geriye dönük olarak çiftçi bağkuru açtırabilmek için gerekli belgeler şunlardır;

 • Müstahsil makbuzu bağkur kesintisini gösterir tablo ya da kesinti yapıldığı gösteren fatura. (Eğer elinizde yoksa mahsulü satmış olduğunuz yere dilekçe ile başvurarak talep edebilirsiniz. )
 • Tarım İB formu. Bu belgeyi kaydınızın bulunduğu Ziraat odası/İl-ilçe tarım müdürlüklerine, bağlı bulunduğunuz koeperatife, tapu müdürlüğüne ve muhtara onaylatmanız gerekiyor. Belgeyi indirmek için hemen bağkur sigortalılık belgesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 
 • Geriye dönük tescil talebini içeren dilekçe. Dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir.

Pancar ekiminden emeklilik nasıl oluyor ?

Eğer 2008/10 dönemi ve öncesinde adınıza pancar sattıysanız;

 • Pancar dairesinden bağkur kesinti listesini isteyin.
 • Ardından yine buradaki kayıtlarınızı gösterir tarım sigortalılık belgesi alın.
 • Sigortalılık belgesini aynı zamanda Ziraat Odası’na da doldurtun.
 • Bu belgeler ve aşağıdaki örnek dilekçe ile SGK’ya başvurarak geriye dönük tescil açtırabilirsiniz.

Bağkur kesintileri (tevkifat) için dilekçe örneği

Müstahsil bağkur kesintisine istinaden geriye çekme başvurusunda örnek dilekçe şu şekilde olabilir:

 • Ekte sunmuş olduğum tarımsal kesintilere istinaden geriye dönük bağkur tescilimin açılması için gereğini arz ederim. 

Yukarıdaki gibi iki satır bir dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Yukarıdaki belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaptıktan sonra öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu dilekçe ekinde verdiğiniz kesintilerin Kurum’daki karşılığını bularak bunları bağkur hesabınıza yükler. Kesintiler bağkur hesabınıza yüklendikten sonra geriye çekme işlemi yapılır.

Tütün koçanı ile emeklilik nasıl olur ?

Peki tütün koçanı ile nasıl emekli olunur ? Tütün bağkur kesintileri ile emeklilik yani bu koçana istianaden bağkuru geriye çekme işlemleri de aynen yukarıda belirtildiği gibidir. Dilekçe örneği, İB formu ve koçan ile birlikte bağlı olduğunuz SGK’ya müraacat ederek tescilinizi geriye çektirebilirsiniz.

Süt fişi ile emeklilik

Sattığınız sütten dolayı eğer faturanızda bağkur kesintisi yapıldıysa bu kesintiye istinaden geriye dönük tescil açtırabilir ve şartları sağlamanız halinde emekli olabilirsiniz. Süt kesintisi ile geriye dönük tescillerde destekleyici faaliyet olarak kooperatif kayıtları ya da İl/ilçe tarım Müdürlüklerinde hayvancılıktan dolayı ÇKS kaydının olması şartı aranabilmektedir.

Tarım kesinti ile bağkur hangi tarihten başlar ?

Eğer kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren sigortalı olarak çalışmanız yoksa ve başka bir kapsamda bağkurlu değilseniz en eski kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından geriye dönük olarak tescil açılır.

Örnek:  16 Temmuz 1996 tarihli bir buğday kesinti faturanız varsa bağkur tesciliniz 01 Ağustos 1996 tarihinden itibaren başlatılır.Eğer kesinti tarihinden önce ya da kesinti tarihi ile birlikte başlayan Ziraat odası kaydınız ya da koeperatif kaydınız v.s. varsa kesinti tarihinden itibaren başka da bir şart aranmadan bağkur kesintisiz olarak devam ettirilir. Ancak sadece kesinti var ve herhangi bir Kurum kaydınız yoksa bu durumda kesinti tarihini takip eden yıl sonuna kadar hizmet verilir. Sonrasında yeniden hizmet verilmesi için kesinti aranır.

Örnek:  22.03.1997 tarihine ait tütün koçanı var ve ne ziraat odasında ne tarım müdürlüklerinde ne de ilgili Kurumların hiç birisinde devam eden kaydınız yok diyelim. Bu durumda bağkur tesciliniz 01.04.1997 tarihi itibariyle açılarak 31 Aralık 1997 tarihi itibariyle durdurulur.

Eğer geriye dönük tarım bağkuru açıldıktan sonra aralarda sigortalı çalışmanız varsa ya da esnaf/şirket ortaklığı bağkurunuz varsa bu girişlere istinaden tarım bağkuru bu girişin bir gün öncesinden durdurulur. Bu çalışmalarınız 360 günden az ise sonrasında talebiniz halinde tarım bağkuru devam ettirilir. Eğer 360 günden fazla ise bu durumda bu giriş tarihlerinden sonra tarım bağkurunun devam ettirilebilmesi için yeniden kesinti şartı aranır.Tabi örnekler çoğaltılabilir ve bu konuda da karşılaştığımız bir çok istisnai durum söz konusu.

Çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı açılır mı ?

Sadece çiftçi belgesi ile bağkuru geriye dönük açtırma hakkınız maalesef yok. Çiftçi belgesine ilave olarak yukarıda belirttiğimiz şekilde satmış olduğunuz tarımsal bir üründen yapılan kesinti faturası da gerekli. Bu ikisi ile birlikte bağkur tescilini geriye çektirebilirsiniz.

Ziraat odası kaydıyla emeklilik mümkün mü ?

Yukarıda çiftçi belgesi ile emeklilik kısmında da belirttiğimiz gibi tek başına ziraat odası, ilçe tarım v.s. kaydı geriye dönük bağkur için yeterli olmamakta. Ziraat odası kaydınız ve varsa tarım/tevkifat faturanız ile SGK’ya başvurarak geriye dönük bağkur açtırabilirsiniz. ziraat odası kaydı ile bağkur tescilli yapabilir ve sonrasında emeklilik için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Sadece ziraat odası kaydı ile emeklilik mümkün değildir.

Bağkur tevkifat sorgulaması nasıl yapılır ?

Satmış olduğunuz bir üründen yapılan kesintinin borcunuzdan düşülüp düşülmediğini ve ya eski bir faturada yapılan kesintinin hesabınıza yüklenip yüklenmediğini e devlet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz.

 • Tarımsal kesinti sorgulamasını E devlet sisteminde SGK-4B Hizmetleri-4B Ödeme Dökümü menüsünden tüm ödemelerinizi tarihli olarak detaylı görüntüleyebilirsiniz.
 • Bağkur kesinti sorgulaması ve bağkur tütün koçanı sorgulaması için hemen bağkur ödeme dökümü sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

T.c. ile tütün koçanı sorgulaması nasıl yapılır ?

Tekel tütün koçanı sorgulamaları sadece T.C. numarası üzerinden yapılamamaktadır. Eğer tütün Sgk tarımsal kesintisi 4b yani bağkur hesabınıza aktarıldıysa bunu yukarıda yer alan e-devlet menüsünden 26-Tevkifat kodu ile görüntüleyebilirsiniz.

Tütün koçanı ile emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Tütün koçanı sorgulama e devletten yapılamamakta. Yapılan kesintilerin bir suretleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nda olmakta. Siz bunlarla birlikte SGK’ya başvuru yaptığınızda SGK buna istinaden geriye çekme işlemini yapmakta. Eğer geriye çekmek için başvurunuz varsa ve tüm işlemleri tamamlayarak emeklilik başvurusu yaptıysanız sgk evrak takip sisteminden evrağınızın son durumunu takip edebilir ve tütün emekliliği sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun haricinde emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığı ile ilgili sorgulamayı da e-devlette;

 • Ssk için 4a Aylık Bilgisi,
 • Bağkur için 4b aylık bilgisi,
 • Emekli sandığı için 4c aylık bilgisi menülerinden yapabilirsiniz.

TMO Bağkur kesintisi sorgulama

Online olarak hesabınıza otomatik aktarılan kesintiler dışındaki kesintileri sorgulayabileceğiniz bir sistem bulunmamaktadır. Özellikle 2015 öncesinde yapılan ve Bağ-Kur ekstrenize görünmeyen kesintiler için TMO’ya dilekçe vermeniz, bunların bir listesini almanız ve daha sonra bir dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak bunları hesabınıza aktartmanız gerekiyor.

4.8/5 - (5 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Tarımsal Kesinti ile Bağkur Tescili Nasıl Yapılır ?” üzerine 229 yorum
 1. Selamün aleyküm 1997 yılında seker pancarı ektim fabrikadan 1997 yılına ait bağkur kesintisi yapılmış ziraat adası vs yerlerde kaydım yok fabrikadan aldığım kesinti evrağı var bununla sigarta baslangıcı geriye çekilir mi

  Yanıtla
  • A.s. Evet kesinti ile geriye çekilir ve sigorta başlangıcı sayılır. Kesintiyi takip eden ay başından açılır ve yıl sonunda kapatılır destekleyici faaliyet olmadığı için. borçlanıp ödediğinizde bu sigorta başlangıcı olarak kabul edilir.

   Yanıtla
 2. Merhaba 05.07.1978 doğumluyum 1996 yılında pancar ekimi yaptığımdan benim bağkur başlangıç olarak o yılı saymıyor bağkur yaşı 23 diyerek bu yaştan itibaren hesaplama yaparak 1333 gün verdi benim eyt den faydalanabilmem için böyle bir hakkım varmı varsa yasanın madde ve bendi nedir şimdiden teşekkürler iletişim no

  Yanıtla
   • Ömer bey şeker fabrikası pancar kesinti makbuz aldım SGK verdim 1998 yılı için 5 ay gün verdiler geriye dönük borçlanma için pancar kooperatifi tarım kredi kooperatifi ve ziraat odası kayıtları yoko yüzden geriye dönük borçlanma yapamıyorum SGK üç yerden birinde kayıt olması lazım diyor ne yapmalıyım bana bir yol gösterin şimdiden teşekkürler

    Yanıtla
   • Ömer bey hayırlı akşamlar.
    Ömer bey ben 1973 dugumluyum.1995- 2001 ve 2003 yıllarda pancar ekimi yaptım, SGK ya tescil dilekçesi verdim ve ilk tescil tarihini 01/04/1995 tarihine çektiler, 4b kapsamında 60 gün yani iki ay pirim günü e-devlet te göründü.
    Ben 2002 yılından beri devlet memuru (öğretmen)olarak görev yapmaktayım. Erzincan da SGK ya gittiğimde eyt den yararlanamayacagim söylendi, 170 SGK bilgi birimini aradığımda 1999 öncesi sigorta olması eyt kapsamına girer ama onada bağlı bulunduğunuz kurumunuz karar verir dediler.
    Hizmet birleştirme dilekçesi verdim ve hizmetler e-devlette göründü. Fakat hitap sorgulama da halen emeklilik yaşı 60 ve 9000 bin gün şartı olarak görünüyor.
    Ömer bey benim size naçizane sorum, ben emekli sandığına tâbi olarak 1995 teki 60 günlük bağkur dan dolayı eytli kapsama girermiyim, yani 9000 günü doldurduğumda emekli olabilirmiyim, şimdiden cevabınız için teşekkürler.

    Yanıtla
 3. Ömer bey merhaba, eşim 10.11.1974 doğumlu bayan 1997-2005 yılları arasında kesintisiz tütün üretip Tekel’e tütün satışı yapmış. Ankara Tekel arşivinden döküm var ama Bağ-kur kesintisi yapılmamış. Sadece 2002 yılında özel bir firmaya sattığı tütünden Bağ-kur kesintisi gözüküyor elimizde kesintiyi gösterir evrak mevcut. Bu durumda geriye dönük bir tescil ve borçlanma yaptırabilirmiyiz.

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur kesilmediyse ve bu tutarların SGK’da karşılığı yoksa olmaz. Sadece bağkur kesintisi yatan dönemler için geriye dönük tescil açtırma hakkınız olur.

   Yanıtla
 4. Merhaba Hocam,
  1997 ve 1999 yılında adıma pancar yatırılmış olup kesinti yapılmıştı. bu evrakları sgk ya götürdüm onlarda inceledi ve 40 gün sonra primin bir aydan biraz az olduğundan o dönemleri ihya yaptılar toplam 510 gün 17 ay tescil olarakta 01.04.1998 e çekildi.
  benim sorum oda kayıtlarım yok yalnız kesinti var sgk 4a da 6.222 günüm var eyt den yararlanır mıyım? İhya dilekçesi verdim cevap bekliyorum 01.04.1998 sigorta girişi sayılır mı

  Yanıtla
 5. MERABA ANNEMIN 1982 İLE 1989 YILLARI ARASINDA ŞEKER FABRİKASINA DENIZLIDE UZERINE ŞEKER PANCARI YATIRILMIS ANCAK BUNA DAIR ELINDE BIR BELGE YOK SIMDI KAYIT VARSA BULUP BUNUNLA ILGILI EMEKLILIK ILE ILGILI BIR ISLEM YAPABILIR MIYIM DIYE ARASTIRMAK ISTIYROUM ANCAK NEREYE BUNUNLA ILGILI DILEKCE VERMEM GEREK VE EMEKLILIK SANSI OLUR MU BILMIYORUM BİLGI VERIR MISINIZ BANA DA

  Yanıtla
 6. Merhaba Ömer bey
  Benim 1998-2001 ve 2003 yıllarında pancardan Bağkur kesintilerim var e devlette yüklenmiş 1979 doğumluyum ve 2005 yılından beri SSK lıyım bağkur tescilim 1998 yılından açılırsa ben eyt kapsamına girermiyim? Ve o aradaki 1998 yılından 2005 e kadar olan farkı ödediğimde bağkurdanmı emekli olurum yoksa SSK danmı? Teşekkürler

  Yanıtla
 7. Merhaba,Ben 1998 tarihinde tekel tütün verdim. Tekel bütün dosyaları Ankara’da bulunan sümer holding devretmiştir kaydımın olup olmadigini öğrenmek için sümer holding dilekçe yazdım.11.06.1999 tarihinde bağkur kesintisi yapıldığına dair bir evrak yolladılar bana.Bende bu evrakları tescil yapılması için il SGK müdürlüğüne yolladım SGK 01.10.1999 tarihine tescil yapmış. Bunun ne yapmalıyım eyt sayilirmiyim saygilar

  Yanıtla
   • Slm Ömer bey üst yazımda belirttiğim gibi 11/06/1999 tevkifat kesintisi var.Bagkur il müdürlüğü defalarca aradım en sonunda 1999 döneminde bagkurlu olma yaşı 22 dir sende 19 yaşında sigortalı olduğun için sigortalı sayilmassin dendi ben 29/02/1980 doğumluyum.bunun için ne yapmalıyım eyt kapsamına girmezmiyim

    Yanıtla
     • Hocam size bu yazıyı yazdıktan bir saat sonra elime Bitlis ili SGK müdürlüğün den elime bir evrak ulaştı.Evrakta tekelin benden 11/06/1999 tarihinde benden kesinti yaptığı parayı 21/09/1999 tarihinde SGK kayıtlarında gözüken bir evrak geldi, yani tarihler birbirini tutmuyor hocam hangisi doğrudur bilmiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor dava açarsam bir şey değişir mi saygılar.

 8. Ne yapmam gerekiyor şimdi yardımcı olur musunuz borcu ödeme den geri cekilmez diye ödemiştim bir sorun cıkmaz inşallah hocam

  Yanıtla
 9. Ömer bey müracaat da bulundum e devlet de 1gün b4 görünüyor 98,40 TL borc cıkıyor tescil tarihi de müracaat tarihi yani 2023 cıkıyor 99 cekmemiş bu 98 TL’yi ödedim şimdi cekilirm 99 yılına teşekürler

  Yanıtla
  • Onu ödemeseydiniz keşke. Tarımsal kesinti yüklenebilmesi için tescil açılması gerekiyor başvuru tarihiniz itibariyle. Sonra kesinti yüklenir ve en son geriye çekme yapılır.

   Yanıtla
 10. İyi akşamlar ben 1980 doğumluyum 1998 1999 2000 2001 yılları arasında tütün koçanım var farklı firmalara tütün satışı var ziraat odası kaydım yok 2006dan bu yana da sgk lıyım 5555 günüm var eyt hakkım var mı varsa nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  Yanıtla
  • Merhaba. Kesintilere istinaden tescil açtırabilirsiniz. Kayda gerek yok. 1998’de kesinti olan tarihte 18 yaşı tamamladıysanız kesintiyi takip eden ay başından açılır ve 31.12.2001 tarihinde kapatılır. Bu da sizi EYT’li yapar.

   Yanıtla
 11. ömer hocam merhaba
  18.10.1981 doğumluyum caykurdan 1994 yılından başlayan kaydım var caykurdan aldığımız belgede üretime başlama tarihi olarak 30.3.1998 olarak gözüküyo 98 yılının mayıs temmuz ağustos eylül ekim aylarında bakur kesintisi var ve 2013 yılına kadar her yıl düzenli olarak kesinti bulunmakta askerlikten sonra 12.12.2003 yılında sigorta (ssk) başlangıcım var bügüne kadar toplam 5840 gün primim var halen daha ssk olarak çalışmaktayım eyt den yararlanmak için neyapabilirim?
  şimdiden vereceğiniz bilgile için teşekkür ederim

  Yanıtla
 12. Merhabalar, 27.01.1980 doğumluyum, 31.12.1996, 31.12.2002, 31.12.2003, 31.12.2006, tarihlerinde Adapazarı Şeker Fabrikası A. Ş. tarafından bağkur kesintisi yapıldı, ilk kesinti tarihi olan 1996 yılında 16 yaşındaydım, 13.05.1999 tarihinde başlayan ziraat odası kaydım var, 4a başlangıcım, 2002, Bu durumda ilk tescil tarihim hangi yıl olur, teşekkür ederim.

  Yanıtla
 13. Merhaba Ömer Bey. 1997 yılından 2000 yılı da dahil olmak üzere adıma yapılmış tütün koçanları ve bağkur kesintileri var. 2000 yılından bu yana devlet memurluğu(öğretmenlik) yapıyorum. EYT ile emekli olabilir miyim hemen.? Bir de 97 yılından itibaren 2000 yılına dek bağkur ne kadar borç çıkarır bana? Çok vakıf değilim bu konuda. Yardımcı olur musunuz.

  Yanıtla
  • Merhaba. 1997’den 2000’ne kadar kesintisiz gelirse EYT kapsamına girersiniz. O süreler için aylık 3200 TL’den borçlanma yapılır. Ancak yapılandırmaya ihya borçlanması dahil edilirse o dönemin bağkur priminden borçlanma yapılır. Çok komik rakamlar çıkar.

   Yanıtla
    • Ömer Bey merhaba.1997-2000 yılları arası yapılan tütün üretimim ile ilgili bağkur kesintileri sgk tarafından onaylandı. Yani e devlette görünüyor şu an yapılan kesintiler. Benim merak ettiğim her yıl için kaç gün verilir? İhya dilekçesi verdim henüz sonuç gelmedi. İhyadan ötürü borcum ortalama ne kadar çıkar acaba?

     Yanıtla
     • Merhaba. Eğer destekleyici kaydınız varsa ilk kesintisi takip eden ay başından açılır. Başka sigorta kolunda hizmet yoksa bugüne kadar hizmet verilir. Destekleyici kayıt yoksa 1997 kesinti tarihini takip eden ay başından açılır 31.12.2000 tarihinde kapatılır. Şu kadar ihya verilir demek saçma olur bakmadan durumunuza.

 14. Ömer bey merhaba annemin 01.05.1998 yılında adına şeker pancarı sattığımız için bagkur kaydı ve 240 gün prim borcu cikiyor ve başka gün yok elimizde oda kaydı yok ama mahkeme kararı çiftçi olduğunu doğrular belge var ara boşluğu borclanip emekli olmak mümkünmü selamlar

  Yanıtla
 15. Ömer Hocam

  Bağkur girişim 2006 – 20.08.1994’ten tütün faturası var tevkifat verdim 15 gün öncesinde bağkur ödeme dökümünde cıktı geri çekilirmi 05.11.1975 doğum tarihim 1994 senesinde ziraat odası kaydım yokrur.

  Yanıtla
  • Merhaba. Tevkifatı takip eden ay başından yani 01.09.1994 tarihinden açılır tescil. Eğer ziraat odası, tarla kaydı, kooperatif kaydı gibi destekleyici kayıtlar varsa o tarihten itibaren kesintisiz gelir. Destekleyici kayıt yoksa 01.09.1994-31.12.1994 tarihleri arasında tescil yapılır.

   Yanıtla
 16. Ömer bey tarım Bağkur girişim 2006 ziraat odası kaydım 2006 doğum 1980 1998 yılından domates Kesintilerini Bağ-Kur’a teslim ettim üzerime kayıtlı tapularıda teslim ettim eyt girebilirmiyim

  Yanıtla
 17. Selamün aleyküm
  1987 sigorta başlangıç var
  2001 yılından itibaren pancar ekimim var pancar dan günleri toptan alıp emekli olabilirmiym

  Yanıtla
  • Merhaba. Pancardan kesinti varsa ve onu destekleyici bir faaliyet varsa o tarihten itibaren hizmet alabilirsiniz. EY yasasının netleşmesini beklemeniz daha iyi olacaktır.

   Yanıtla
 18. Merhaba 1982 doğumluyum 1997,98,2000,2001 tarihlerinde pancar ekimim var SGK 18 yaşında olmadığım için tescil tarihini 2001 olarak güncelledi diğer yıllar için ne yapmam gerekiyor

  Yanıtla
 19. Merhaba Ömer bey 98 yılında pancar ekiminden bağkur kesitisi var 99 5,ayın 24dünde bankaya yarılmış 1979 doğumluyum 2003 sigorta girişim 5400 pirim günüm var 99 yılında ziraat odası kaydım yok üzerime Tapu da yok bu belge ile SGK ya başvuru yapsam 99 5 ay giriş yaptıra bilimiyim teşekkürler

  Yanıtla
  • Merhaba. Tabi ki kesinti de tek başına geri çekilmesi için yeterli olur ve sizi EYT’li yapar. Kayıt olmasa bile takip eden ay başından açılır ve yıl sonundan kapatılır. Dilekçenizi verin bir an evvel.

   Yanıtla
 20. Merhaba ömer bey 93.2000 yıllar arası tekele tütün sattım bağkurda kaydım çıkmıyor elimde kesinti yapıldığına dahi tevkifat makbuzu var herhan gibi ziraat odası kooparetif kaydım yok üzerime tarla yok elimdeki makbuza dayalı tescil yaptıktan sonra geriye dönük borçlanma yapılırmı yapılandırma affı çıkarsa bağkurumu canlandırıp ihya olurmu saygılar

  Yanıtla
  • 01.04.1995 tarihinden sonra eğer kesintiniz 2000’e kadar varsa bu durumda kesinti takip eden ay başından açılır ta 2000 sonuna kadar hizmet verilir. Bağkur affı gelirse bu tescil sürelerini af kapsamında yapılandırma hakkınız olur.

   Yanıtla
 21. Merhaba ömer bey 1993. 2001 yıllar arası tekele tütün verdim herhan gibi ziraat odası kooparetif kaydım yok elimde oyıllara tevkifat kesinti makbuzu var kesinti olduğu halde bağkura kaydım yok elimdeki evrakla bağkura kayıt yaptırıp geriye dönük tescil yaptıra bilirmiyim emeklilik şansım varmı saygılar

  Yanıtla
  • Merhaba. 01.04.1995 tarihi ve sonrası için bağkur kesintileri başladı. Eğer 1994-2001 arası her yıl düzenli kesinti varsa 1994’te açılır ve 2001 son kesinti tarihine kadar gelir kaydınız. Destekleyici faaliyet olmasa bile bu şekilde tescil açılır.

   Yanıtla
 22. ÖMER BEY,

  Merhabalar 1995 pancar satışından dolayı tarım bağkur tefkivat kesilmiş ve biz bu kesinti maksuzlarını bulduk sgk geriye dönük tescil için başvuruda bulunduk. Ziraat odası kaydı ve pankobirlik kaydı devam ediyor.1998 ziraat odası 1992 pankobirlik kaydı devam ediyor. 2007 yılından itibaren 4/a olarak aralıksız çalışma ve 5.400 günümüz var. Geriye dönük tescil olursa EYT emekli olur muyuz ve 1995 ile 2007 arası tarımdan dolayı borç çıkar mı ve emekli olmamız için ödeme yapmaya gerek var mı? Tşk ederim

  Yanıtla
  • Merhaba. SSK başlama tarihine kadar gelir bağkur dediğiniz bilgilere göre. Eğer kesintiniz tescil tarihinden itibaren 30 günlük hizmete yeterse ayrıca borcu ödemeniz gerekmez. Oradan giriş olarak sayılır. Yetmezse borçlanmanız gerekebilir.

   Yanıtla
   • Ömer Hocam,

    Çok tşk ederim,Bir sorum daha olacak 🙂
    Eğer geriye dönük tescil olursa ve eyt çıkması halinde eyt kapsamında emekli olurmuyuz Doğum tarihi :1969 prim gün sayımız tamamlandı.
    Bide borçlanma çıkarsa yüksek bir miktar çıkabilir mi?

    Yanıtla
    • Tarımsal kesinti başlangıç sayılır hocam. EYT kapsamına girersiniz yani. Eğer o ayki kesinti 1 aylık hizmete yeterse zaten hiç ödeme yapmanız gerekmeyecek. Ancak yetmezse bugün tutarlarından tüm süreleri ihya etmeniz gerekir. İkinci seçenek ise yapılandırma beklemek. Yapılandırmada o dönemin primlerinden yapılandırma olacağı için çok düşük çıkar. Ama bence kesintileriniz 1 aydan fazlasına yeterli olur. Gerek kalmaz ayrıca bir şey yapmanıza.

     Yanıtla
     • Ömer Bey,
      Maalesef yaş şartı kalktı ama bu seferde prime takıldık. Bu arada yapılandırma geliyor diye sevindik Bağkur prim yapılandırma ve ihya yasaya koymamışlar. Yapılandırmadan yararlanamıyoruz. Bu şartlara göre 350 günümüz eksik acaba askerlik borçlanması yapsak emekli olabilir miyiz?

     • Ömer Bey,
      Geriye dönük tescil için başvuruyu yapmıştık hala beklemedeyiz bugün Sgk aradım sordum 01.04.1995 tarihinden itibaren kesintiler mevcut olup o tarihten itibaren bağkur girişi açılacağı ve 980,00 TL kesinti olduğu gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra işlenecek ve borç çıkması halinde borcun 21.05.2021 öncesi olduğu için dondurulacağı ve silineceği söylendi. Acaba kesinti miktarı olan 980,00 TL 1 aylık prim gününe yeterli olur mu? O dönemin prim gününden mi hesaplanıyor. 3 aya girdik hala beklemedeyiz:)

     • Merhaba. Çok büyük ihtimalle bir aylık hizmet için yeterli olur. EYT’den dolayı SGK’ya baya bir talep oldu. Ondan yoğunluk var. Yapılır işleminiz.

Yorum yapın