Tarımsal Kesinti ile Bağkur Tescili Nasıl Yapılır ?

89

Tarımsal kesinti diğer adı ile tevkifat kesintisi Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre belirlenen kişilerden zorunlu olarak yapılması gereken kesintidir. Ziraat odasına ya da bulunduğunuz yerde Ziraat Odası yoksa il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınız açıldığında eğer sigortalı çalışmıyorsanız ya da emekli değilseniz çiftçilik kaydınızın başladığı tarihten itibaren tarım/çiftçi bağkurunuz başlatılır. Tabi bu durum çiftçilik kaydı ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra başlayanlar için geçerli.

Eğer çiftçilik kaydınız ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden önce başladıysa sadece kayda göre çiftçilik kaydı esas alınarak geriye dönük tarım bağkuru başlatılmıyor. Bu tarihten önce geriye dönük tarım bağkuru açtırabilmeniz için ise tarımsal tevkifat kesintisi faturanızın olması, süt kesintisi olması, pancar kesintisi, tütün koçanı olması, arpa, buğday v.s. kesinti faturanızın olması gerekiyor. Bu yazımızda tarımsal kesintiye istinaden tarım bağkurunun nasıl geriye çekileceği, tekel bağkur kesintileri sorgulama işlemleri ve sgk tarımsal hakkında kesinti izlemeniz gereken yol konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarımsal kesinti nedir ?

Tarım tevkifat kesintisi halk arasında bilinen ismi ile bağkur kesintisi uygulaması ilk defa 1995 yılında başlamıştır. Satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden, sütten, tütünden, fındıktan v.s. toplam saış tutarı üzerinden yapılan bağkur kesintisini ifade eder. Örneğin şu anda tarımsal kesinti oranı bağkur için toplam fatura tutarı üzerinden %2’dir. 100 liralık bir ürün sattıysanız ve bağkura borcunuz varsa satmış olduğunuz ofis ya da özel sektör işyeri sizden 2 lirayı keserek bağkur borcunuza ödenmesi üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderir. Bu 2 lira bağkur borcunuzdan düşer. Tabi bu durum şu anda mevcut yani tarımsal tevkifat klesintilerinin bağkur borcuna aktarılması için sizin bir şey yapmanız gerekmiyor. Otomatik olarak aktarılıyor.

01 Ekim 2008 tarihinden önce ise bu böyle değildi. Faturadaki kesintinin bağkur borcunuza aktarılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ve fatura ibraz ederek başvuru yaptığınızda bu kesintiler bağkur borcuna aktarabilirdi.

Tarımsal kesinti tescili nasıl yapılır ?

Mahsul satın alan yerler kesinti yapılması gerekenlerden alım esnasında kesinti yapmak zorundadırlar. Bunun için SGK’nın tarımsal kesinti uygulaması üzerinden yetki alınması gerekmektedir. Eğer işletme olarak tarımsal kesinti yapma yetkiniz yoksa bağlı olduğunuz SGK’ya başvurarak hemen tescil açtırabilirsiniz.

Tarımsal kesinti nasıl yapılır ?

Tarımsal kesinti programı üzerinden SGK tarafından yetki verilmiş işletmelerce kesinti yapılır. Kesinti oranı satış üzerinden %2’dir. Zaten toplam satış bedeli girildiğinde sistem otomatik olarak hesaplamaktadır.

Tarım tevkifat ile geriye dönük bağkur açtırma nasıl yapılır ?

Bağkur kesintisine göre geriye dönük olarak çiftçi bağkuru açtırabilmek için gerekli belgeler şunlardır;

 • Müstahsil makbuzu bağkur kesintisini gösterir tablo ya da kesinti yapıldığı gösteren fatura. (Eğer elinizde yoksa mahsulü satmış olduğunuz yere dilekçe ile başvurarak talep edebilirsiniz. )
 • Tarım İB formu. Bu belgeyi kaydınızın bulunduğu Ziraat odası/İl-ilçe tarım müdürlüklerine, bağlı bulunduğunuz koeperatife, tapu müdürlüğüne ve muhtara onaylatmanız gerekiyor. Belgeyi indirmek için hemen bağkur sigortalılık belgesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 
 • Geriye dönük tescil talebini içeren dilekçe. Dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir.

Güncel aylık tarım/çiftçi bağkur primleri ile diğer kapsamlarda ödenen prim tutarları için bağkur primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Pancar ekiminden emeklilik nasıl oluyor ?

Eğer 2008/10 dönemi ve öncesinde adınıza pancar sattıysanız;

 • Pancar dairesinden bağkur kesinti listesini isteyin.
 • Ardından yine buradaki kayıtlarınızı gösterir tarım sigortalılık belgesi alın.
 • Sigortalılık belgesini aynı zamanda Ziraat Odası’na da doldurtun.
 • Bu belgeler ve aşağıdaki örnek dilekçe ile SGK’ya başvurarak geriye dönük tescil açtırabilirsiniz.

Bağkur kesintileri (tevkifat) için dilekçe örneği

Müstahsil bağkur kesintisine istinaden geriye çekme başvurusunda örnek dilekçe şu şekilde olabilir:

 • Ekte sunmuş olduğum tarımsal kesintilere istinaden geriye dönük bağkur tescilimin açılması için gereğini arz ederim. 

Yukarıdaki gibi iki satır bir dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.Yukarıdaki belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaptıktan sonra öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu dilekçe ekinde verdiğiniz kesintilerin Kurum’daki karşılığını bularak bunları bağkur hesabınıza yükler. Kesintiler bağkur hesabınıza yüklendikten sonra geriye çekme işlemi yapılır.

Tütün koçanı ile emeklilik nasıl olur ?

Peki tütün koçanı ile nasıl emekli olunur ? Tütün bağkur kesintileri ile emeklilik yani bu koçana istianaden bağkuru geriye çekme işlemleri de aynen yukarıda belirtildiği gibidir. Dilekçe örneği, İB formu ve koçan ile birlikte bağlı olduğunuz SGK’ya müraacat ederek tescilinizi geriye çektirebilirsiniz.

Tarım kesinti ile bağkur hangi tarihten başlar ?

Eğer kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren sigortalı olarak çalışmanız yoksa ve başka bir kapsamda bağkurlu değilseniz en eski kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından geriye dönük olarak tescil açılır.

Örnek:  16 Temmuz 1996 tarihli bir buğday kesinti faturanız varsa bağkur tesciliniz 01 Ağustos 1996 tarihinden itibaren başlatılır.Eğer kesinti tarihinden önce ya da kesinti tarihi ile birlikte başlayan Ziraat odası kaydınız ya da koeperatif kaydınız v.s. varsa kesinti tarihinden itibaren başka da bir şart aranmadan bağkur kesintisiz olarak devam ettirilir. Ancak sadece kesinti var ve herhangi bir Kurum kaydınız yoksa bu durumda kesinti tarihini takip eden yıl sonuna kadar hizmet verilir. Sonrasında yeniden hizmet verilmesi için kesinti aranır.

Örnek:  22.03.1997 tarihine ait tütün koçanı var ve ne ziraat odasında ne tarım müdürlüklerinde ne de ilgili Kurumların hiç birisinde devam eden kaydınız yok diyelim. Bu durumda bağkur tesciliniz 01.04.1997 tarihi itibariyle açılarak 31 Aralık 1997 tarihi itibariyle durdurulur.

Eğer geriye dönük tarım bağkuru açıldıktan sonra aralarda sigortalı çalışmanız varsa ya da esnaf/şirket ortaklığı bağkurunuz varsa bu girişlere istinaden tarım bağkuru bu girişin bir gün öncesinden durdurulur. Bu çalışmalarınız 360 günden az ise sonrasında talebiniz halinde tarım bağkuru devam ettirilir. Eğer 360 günden fazla ise bu durumda bu giriş tarihlerinden sonra tarım bağkurunun devam ettirilebilmesi için yeniden kesinti şartı aranır.Tabi örnekler çoğaltılabilir ve bu konuda da karşılaştığımız bir çok istisnai durum söz konusu.

Çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı açılır mı ?

Sadece çiftçi belgesi ile bağkuru geriye dönük açtırma hakkınız maalesef yok. Çiftçi belgesine ilave olarak yukarıda belirttiğimiz şekilde satmış olduğunuz tarımsal bir üründen yapılan kesinti faturası da gerekli. Bu ikisi ile birlikte bağkur tescilini geriye çektirebilirsiniz.

Ziraat odası kaydıyla emeklilik mümkün mü ?

Yukarıda çiftçi belgesi ile emeklilik kısmında da belirttiğimiz gibi tek başına ziraat odası, ilçe tarım v.s. kaydı geriye dönük bağkur için yeterli olmamakta. Ziraat odası kaydınız ve varsa tarım/tevkifat faturanız ile SGK’ya başvurarak geriye dönük bağkur açtırabilirsiniz. ziraat odası kaydı ile bağkur tescilli yapabilir ve sonrasında emeklilik için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Sadece ziraat odası kaydı ile emeklilik mümkün değildir.

Bağkur tevkifat sorgulaması nasıl yapılır ?

Satmış olduğunuz bir üründen yapılan kesintinin borcunuzdan düşülüp düşülmediğini ve ya eski bir faturada yapılan kesintinin hesabınıza yüklenip yüklenmediğini e devlet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz.

 • Tarımsal kesinti sorgulamasını E devlet sisteminde SGK-4B Hizmetleri-4B Ödeme Dökümü menüsünden tüm ödemelerinizi tarihli olarak detaylı görüntüleyebilirsiniz.
 • Bağkur kesinti sorgulaması ve bağkur tütün koçanı sorgulaması için hemen bağkur ödeme dökümü sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

t.c. ile tütün koçanı sorgulaması nasıl yapılır ?

Tekel tütün koçanı sorgulamaları sadece T.C. numarası üzerinden yapılamamaktadır. Eğer tütün Sgk tarımsal kesintisi 4b yani bağkur hesabınıza aktarıldıysa bunu yukarıda yer alan e-devlet menüsünden 26-Tevkifat kodu ile görüntüleyebilirsiniz.

Tütün koçanı ile emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Tütün koçanı sorgulama e devletten yapılamamakta. Yapılan kesintilerin bir suretleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nda olmakta. Siz bunlarla birlikte SGK’ya başvuru yaptığınızda SGK buna istinaden geriye çekme işlemini yapmakta. Eğer geriye çekmek için başvurunuz varsa ve tüm işlemleri tamamlayarak emeklilik başvurusu yaptıysanız sgk evrak takip sisteminden evrağınızın son durumunu takip edebilir ve tütün emekliliği sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun haricinde emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığı ile ilgili sorgulamayı da e-devlette;

 • Ssk için 4a Aylık Bilgisi,
 • Bağkur için 4b aylık bilgisi,
 • Emekli sandığı için 4c aylık bilgisi menülerinden yapabilirsiniz.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

89 Yorum
 1. Mehmet kutlu

  Ömer bey 2001 yılında ziraat odası kaydım 2002 yılında pankobirlik kaydım var kaydım devam ediyor 2002-2007-2011-2014 yıllarında pancar ve mısır ektiğime dair müstahsilerim var tapum yok kiralama usulüyle ve pancar dairesi ile yaptığım sözleşmeler var yalnız müstahsillerimde bağkur kesintisi yapılmamış bu yıllarda bağkur tescilim yapılırmı bağkur tescilim yapılmassa nasıl bir yol izlemem lazım saygılarımla bağkur kesintileri neden yapılmadı bilmiyorum o yıllar zorunlu değilmiydi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer faturalarda bağkur kesintisi yoksa bunlara istinaden geriye dönük tescil açılamaz maalesef.

 2. ŞÜKRÜ AYDOĞMUŞ

  10.09.1988 sigorta girişim var.2000 yılına kadar aralıklarla sigorta günlerim var.2000-2002 arası tam yıl.2002 den 2015 yılına kadar sigortalı çalışmam yok.2015 yılından bugüne kadar sigortalı çalışmam devam ediyor.sizden öğrenmek istediğim; 27.10.1998 tarihinde tekele üzüm satışım ve kesinti belgem mevcut.zıraat odasına 24.10.1995 tarihinden bügüne kadar devam eden kaydım mevcut.kesintinin yapıldığı tarihten sonra 20.12.1998 tarihinde sigorta girişim var.15.03.1999 sigortadan çıkış,03.05.1999 tekkrar sigortaya giriş 30.04.2002 sigortadan çıkış 20.10.2015 sigorta giriş halen devam ediyor.öğrenmek istediğim elimdeki tarımsal kesinti ve zıraat odası kaydı ile geriye dönük bağkur borçlanması yapabilirmiyim.Yapabilirsem ne kadar süre borçlanabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesintinin olduğu tarihte sigorta varsa bu kesintiye istinaden geriye dönük tescil açılamaz. Boşluk olan bir dönem için kesinti bulmalısınız.

 3. Hüseyin

  Emeklilik için tevkifat ile geriye dönük bağkur tescili yaptırmak istiyoruz. Eski tütün koçan makbuzlarımızda bağkur kesintisi yapılmamış. Şimdi o makbuzlarda satılan ürünler için geriye dönük bağkur kesintisini ödeme şansımız olabilir mi?
  Yanıtlarsanız çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer kesinti yoksa ve karşılığında adınıza SGK’ya prim ödenmediyse olmaz. Yine de elinizdekiler ile başvurun. Bazen eski kayıtlarda bağkur kesintisi yazmayabiliyor.

   1. Seyhun

    Merhabalar 10.04.1995 yılına ait bağkur pirimi kesildigine dair tütün müstahsil makbuzu var elimde ama sgk kabul etmiyor ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. SGK’nın kabul etmeme nedeni ne ?

 4. hasan

  1994 yılında pancar kesintim var ama 1995 yılı olarak giriş yapıyorlar sordugumdada paralar hesaplara 1 yıl sonra geçtiği söyleniyor TMO dan 1994 temmuz ayından var onu 1 agustos olarak kabul ediyorlar pancar kesintisini 1994 olarak kabul ettirmek için ne yapmam lazım tşkler şimdiden…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bununla alakalı sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Ödemelerin SGK’ya yapıldığı tarih önemli.

 5. nilsu

  merhaba kayınvaldem 1990-1991 yılları arasında özel firmalara tütün satmış elinde hiçbir koçan yada belge yok bu özel firmalar ile görüşüp tevfikat belgesi istedik 2 si kapanmış biride yangın dolayısıyla evrakları kaybolmuş bağkur kaydı olup olmadığını başka nasıl öğrenebiliriz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten 1995/04 dönemi öncesi tevkifat kesintileri yok. Onlar iade edilmiş zamanında sigortalılara. Eğer varsa 1995/04 dönemi ve sonrası için bulmanız gerekiyor.

   1. Mehmet kutlu

    Eşim adna 1999 yılı Mayıs ayında pancar sattığımızdan dolayı Bağkur kesintisi vardır . 01.01.2021 tarihinde Ziraat odası kaydım başladı halen devam etmektedir Bağkura başvurdum Bağkur tecilimi 1999 /5.aydan tecil. Yaptılar 6 aylık süre saydılar sonra kapattılar. eşim adına 6 aylık Bağkur kaydı yapılmış oldu eşim adına 2007 yılı ve sonraki yıllar ait pancar satışım ve Mısır satışımdan dolayı müstahasillerim mecvuttur bu müstahasillerden Bağkur kesintisi yapılmamıştır eşim adına 2014 yılı Mısır ekiminden dolayı çiftçi kaydı mevcut olup 2014 yılında da Mısır sattığımdan dolayı müstahasilim var eşim adına 2007 ve sonraki yıllar satmış olduğum pancardan ve Mısır’dan dolayı Bağkur kaydı ve Bağkur borçlanması yapılabilir mi ?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Eşinizin adına 1999/Mayıs ve sonrasında bir tarla tapusu ya da çiftçilik sözleşmesi yok mu ? Bunlar destekleyici belge olarak kullanılabilir. 2008/10. aydan önce kesintiye göre sadece yıl sonuna kadar tescil açılır. Hem kesinti hem de destekleyici bir kayıt olursa o tarihten itibaren gelir.

     1. Mehmet kutlu

      Ömer bey yanlış yazmışım eşimin 01.01.2001 tarihinden itibaren tarla kiralamasından dolayı ziraat osası kaydı var 31.12.2021 tarihine kadar devam etti. Pancardan dolayı bagkur kesintim 01.05.1999 olduğundan o yıl ziraat odası kaydım olmadığından 31.12.1999 tarihine kadar borçlandırma yaptılar daha sonra aradım eşim adına 2002 yılı 2007 yılı 2011 yıl pancar satışımdan dolayı müstahsillerim var fakat bagkur kesintisi yapılmamış 2014 yılında mısır satışımdan dolayı müstahsilim ve çifttçi kaydım var ondanda bağkur kesintisi yapılmamış eşim 1999 tarihinden itibaren çiftçilikle uğrsıyor kiralama usulüyle 01.01.2002 tarihinden itibaren pancar kooparatine kaydı var kaydı devam ediyor fakat benim elimde mevcut yukarıda yazdığım belgeler var bu belgelere istinaden bağkur kaydım 1999 tarihinden itibaren devam edermi sayğılarımla

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Maalesef etmez. SGK’nın yaptığı işlem doğru. 01.01.2001 sonrası için tarımsal kesinti faturası bulmanız gerekmektedir.

 6. GÜVEN

  Merhaba Teyzemin tarım bağkuru 01.09.2007 tarihinde başladı. Her ay için 15 gün ödeme yapılmış. Teyzem şuan 60 yaşında eğer her ay için 15 gün daha borçlanma hakkı olabilirse emekli olabiliyor. Şuan bu eksik günleri borçlanmak için bir imkan var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O tarım bağkur değil.2925 tarım SSK. 15 gün üzerinden ödenir.30 güne hakkınız yok.

 7. İsa

  Ömer Bey iyi günler… Annemin 22.04.1998 tarihinde bağkur tevfikatı mevcut bundan sonraki yıllarda 1999,2000,2001 yıllarında tevfikat kesintisi yapılmış, 2002,2003,2004,2005,2006,2007 yıllarında ürün satmış Tekele ancak tevfikat kesintisi yapılmamış, 2008 ve 2009 yıllarında ise kesinti yapılmış, bu süreçte 2005-2013 yılları arasında da ziraat odası kaydı var. Size sorum 2002-2007 yılları arasındaki süreyi borçlanabilmek için yapabileceğimiz bir şey var mı ve emekli olabilmesi için ne yapmamız gerekiyor? Üzerinde tarla yok. Cevabınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz duruma göre 31 Aralık 2001 tarihine kadar hizmet alır.kesinti olmayan seneler için tarla ya da başka bir kaydı yoksa yapılacak birşey yok.

   1. İsa

    Ömer Bey 01.05.1998-31.12.2000 ile 01.03. 2008-2013 yılları arasında ihya edilebilecek gün var ancak yukarıda da bahsettiğim gibi 2002-2007 yılları arasında Tekel’e ürün satılmış bunun kaydı var ama kurum tevfikat kesintisi yapmamış. Bu durum hem ilçe tarım müdürlüğü hem de tekel kayıtlarında mevcut, ürün alan kurum bağkur tevfikatı yapmak zorunda değil mi?

    1. Ömer Meriç

     O dönem için evet yapılması zorunluydu. Ama yapılmadıysa şu an yapabileceğiniz bir şey yok bunun için.

 8. Mehmet Ali

  Ömer Bey;
  Annemin 1994 ten 5-6 tane koçanı var. 2500 güne yakın bir günü vardı.Bağkur borcu sebebiyle 5 yıl önce dondurduk.Daha önce üzerine tarla yoktu diye emekli olamamıştı.Şimdi yeni çıkan torba kanuna göre bu 5 yıla doğru geriye dönük borçlanma var mı?3 yıl önce üzerine tarla aldık.Borçlanma için işe yarayıp 3600 günden emekli edebilir miyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil için sadece kesinti yetmiyor. Destekleyici çiftçilik kaydı ya da tarla v.s gibi kayıt yoksa tescil açılamaz geriye dönük.

   1. Mehmet Ali

    Ömer Bey ;

    3 yıl önce üzerine aldığı tarladan geriye dönük 3 yıllık borçlana bilir mi?

    1. Ömer Meriç

     Hayır onu yapamaz. Çks yani ziraat odası kaydı varsa olur. Sadece tarla ile bağkur olmaz.

     1. Mehmet Ali

      Ömer Bey;
      Ziraat odasından 2011 yılından kaydı var fakat 5 yıl önce kapattırmıştık borç devam etmesin diye şimdide 3 yıldır tarlası var üstüne geriye dönük borçlanabilir mi? Bu 3 yılı

     2. Ömer Meriç

      Hayır. Ziraat Odası ÇKS kaydını kapattıysanız boşta geçen süreyi borçlanamazsınız.

 9. MUSTAFA

  2002 yılından buyana ilçe tarım ve ilçe ziraat odasına kaydım var ,zeytin yağı desteklemisi alıyorum devletten Zorunlu çiftçi bağkur u girişim 2010 bunu geri çekme şansım varmı zeytin yağını özel firmaya satıp fatura alıyordum zeytin yağı sıkma fabrikasınsdan da borsa alıp ziraat odasın da başvuru yaparak destek alıyorum bu faturalarda bağkur kesintisi olur mu bağkur kayıtım geriye çekilir mi acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.2002 ve sonrasında adınıza yapılan bir tarımsal kesinti varsa bunlara istinaden tescil kaydı geriye çekilir.

 10. Saim

  1979 sonrası tapu kaydı var nasıl bir dilekçe yazmamız gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Eğer tarla ise dilekçeye gerek yok. Sgkdan ib formu alın. Bunu tapu dairesine doldurtun. Ama verilen belgede tarla ibaresi geçmeli. Eğer dediğiniz gibi ise işinizi görecektir.

 11. Saim

  Tşk tapu kayıtlarında 1979 yılında dedem vefat edince mirasçı olarak annem ve ananem üzerine tapular hisseli olarak intikal ettirilmiş 2004 yılında annem tek hisse olarak üzerine almış 1979 2004 arası intikalden çıkabilirmi

  1. Ömer Meriç

   Eğer tapuda anneniz adına bir tarla kaydı varsa olabilir. Yoksa olmaz.

 12. Saim

  Tşk ederim pancar bölge şefliğine pancar taahütü sözleşmesi var 1999 yılı ekiliş yapılacağına dair imzalı sözleşme. O kayıt geçerli sayılır mı

  1. Ömer Meriç

   Maalesef olmaz onlar. Kayıt şartı arıyor SGK. Kayıt yoksa olmaz.

 13. Saim

  TSK ederim birde 2007 yılında DSİ den onaylı yer altı tarımsal sulama kuyusu var annemin adına onunla alakalı birşey olabilirmi. İlk tarla tapu kaydı 2004 çıkıyor. Noterden yıllık kiralama gelirinden birsey çıkmazmı

  1. Ömer Meriç

   Onunla da yapacak bir şey yok. Kesinti tarihi ve ya öncesinde gerekiyor bir kayıt. Yoksa o tarihten gelmez kesintisiz.

 14. Saim

  Mrb annemin 1999 yılında adına yatmış pancar vardı başvuru yaptık 240gün çıktı yatırdık hiçbir odaya kaydı olmadığı için daha fazla gün alamazsınız dediler. Geriye dönük gün alma ihtimali yokmu 2010 yılından sonra annemin adına tarla tapusu var ve 10 yıldır noterden kiralık olarak abimde kiralık tarlalar emekli nasıl olabilir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesinti tarihi itibariyle destekleyici tarla ya da Ziraat Odası ve ya pancar kaydı yoksa ne yazık ki yapılacak bir şey yok.

 15. Mesut

  SGK dan annemin borçlanma kağıdı geldi
  31.12.1995-31.12.1998 (1080) gün
  01.05.2000-31.12.2000 ( 240) gün
  01.04.2005-30.04.2008 ( 1109 ) gün
  01.05.2008-30.04.2015 (2520 ) gün
  01.05.2015-31.05.2018 ( 1110) gün
  Toplam 6059 gün ediyor
  Annem 15.02.1965 doğumlu
  Tescil tarihi 01.08.1995
  Sorum borçları ödesek annem ne zaman emekli olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçları ödemeniz durumunda emeklilik hakkı elde eder. Emeklilik dilekçesi verebilirsiniz.

 16. Nail ada

  meraba benim 2000 yılından süt sattigim fabrikadan kesinti olmuştu sonra bu fabrika battı bank asya ya geçmiş icradan sonrada bildiginiz üzere bu bankada kapandı devlete geçti şu an bağkur kesintisini bulmak için bir muatap bulamıyoruz nereden bulabiliriz bir bilginiz varmı teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bilgi sahibi değilim bu konu hakkında.

 17. Nagehan

  Merhaba , babam annemin üzerine 90 lı yıllarda pancar yatırmış faturası var elimizde fakat hiç bir yerde kaydı yok
  Üzerine tapulu tarla olmadığı için emekli olamayacağı söylenmiş
  Bu durumda yapılacak birşey varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 90’lı yıllara ait kesintiler zaten iade edilmiş. 01.04.1995 tarihi ve sonrası için bulmanız gerekiyor. Eğer kesinti olmazsa ve bunu da destekleyici bir kayıt olmazsa geriye dönük tescil açılamaz.

 18. Mesut

  1999 önsesine 15 yıllık hizmet süresi ve 3600 günlük prim ile emekli oluyormuş. Böyle birşey var mı? Bununla nasıl yararlanabiliriz.

  1. Ömer Meriç

   Mesut bey anlayamadım sorunuzu kim emekli oluyormuş?

 19. Cebrail

  Merhaba Ömer bey 1994te babamın tarlasını ekiyordum 1994te buğday vermiştim ofiste kesinti kağıdı var geriye dönük bagkura borçlabilirmiyim diye sormuştum bu cevabı verdiniz:Merhaba. Eğer bu tarihten önce başlayan Ziraat Odası kaydı ya da tapu kaydı v.s. varsa evet geriye dönük borçlanabilirsiniz.
  Babamın tapu kaydı var benim yok olurmu babamın yanında çalışıyordum

  1. Ömer Meriç

   Sizin adınıza olması gerekiyor. Ziraat Odası kaydı ya da tarla tapu kaydı v.s.

  2. Süleyman

   Ömer bey İyi güler benim koparatif kaydım 27.06. 1999.elimdeki süt foturası 2001 bağkur kesintisi var SGS tevkiyat ta bulundum ama hiç bir kayda rastlanmadı diye bildiri geldi elimdeki foturanın tarihi28.02.2001ne yapmam gerekiyor mahkemeye versem süt mandırası kapandı işleten şahıs sağ şuanda pancar kooperatifi satış sorumlusu eğer bu kaytla askerlik borçlanması yaparak eyt çıkarsa eyt den faydalanabilirmiyi teşekkürler

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Faturadaki kesintinin karşılığı yoksa yapacak bir şey yok. Dava açsanız da bir şey çıkacağını sanmıyorum. EYT düzenlemesi ya da taslağı çıkmadan yorum yapmak doğru değil.

 20. Cebrail

  Merhaba Ömer bey 1994te babamın tarlasını ekiyordum 1994te buğday vermiştim ofiste kesinti kağıdı var geriye dönük bagkura borçlabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bu tarihten önce başlayan Ziraat Odası kaydı ya da tapu kaydı v.s. varsa evet geriye dönük borçlanabilirsiniz.

 21. Mesut

  Dedem öldükten sonra anneme miras kaldı üzerine kayıdı 26.02.2018

  1. Ömer Meriç

   Yani kayıt yoksa biraz karışık olur. Burdan anlatmam baya uzun sürer. Onlarla birlikte Sgkya gidin size nasıl olacağı hakkında bilgi verilir.

 22. Mesut

  1965 doğumlu annemin 1995-1996-1997-1998-2000 ile 2005-2006-2007 tarihleri arasında tütün koçani Bagkur kesintisi yapılmiş. 2005 tarihi itibariyle Ziraat odası kayıdı var. Borçlanma ile emekli olabilir mi? En erken nasıl olabilir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tarla, tapu kaydı var mı ? Varsa hangi tarihten başlıyor ?

 23. Tütün kaydı

  İyi günler.
  Annemin 2000-2001-2002 yıllarına ait tütün kesinti belgesi var. Ziraat odası, kooperatif vb. hiçbiryere kaydı yok. (Sadece üzerinde kayıtlı tarla tapusu var. ) Bağkur kaydı da yok. 2000 yılındaki tütün kesintileri ile annemin emekli olma olasılığı var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bu kesinti tarihlerinden önce tarla kaydı varsa 30.04.2015 tarihine kadar olan kısmı alabilir.

 24. Serkan

  Selamlar. Babamın 1999’dan 2012’ye kadar kesintisi yapılmış tütün koçanı var. Bi kısmı tekele bir kısmı da tütün şirketlerine verilmiş. Ayrıca az az sigortalı işler ve ziraat odası kayıtları da var. Annem tüm bu kayıtlardan emekli olabilir mi?
  (Ayrıca annemin de sigortası var birkaç yıl, bu ikisi birleştirilebilir mi?) şimdiden teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanız vefat mı etti ? Ziraat odası kaydı tam olarak ne zaman başlıyor ve sonlanma tarihi ne zaman ?

 25. Gökhan köni

  Arkadaşlar tekel kapandı. Ve tüm evraklar sümerbanka devredildi sitesine girip bilgi edinme kısmına girin dilekçe örneği var doldurup ya mail yada posta yoluyla kimlik fotokopisini gönderiyorsunuz arşive bakıp gönderiyorlar. Ama biraz uzun. Ben takipci ile çözdüm tütün tevfikat kesintisi vardı 2000.00 TL verdim 1 günde buldular evrağı.

 26. Nail ada

  merhaba ben 1990 91 yillarinda askerlik yaptim 09.04.2001 den pancar ekiminden bagkurum cıktı aslkerlik borçlanması yapabilirmiyim .Borçlanma yapılabiliyorsa erken emeklilik için bir faydası olurmu teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanması sizin emeklilik şartlarınızı değiştirmez. Bir yararı yok size.

 27. Nail ada

  İyigünler benim sorum 2002 yılında pancar ektim bbundan kaydim var ama baska bi ziraat odası veya kooperatif kaydi yok acaba Bağ-Kur u bu pancar ekiminden başlatabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesinti tarihini takip eden ay başından başlar. Ancak Pancar ya da oda kaydınız yoksa bu durumda 31 Aralık 2002 tarihine kadar hizmet verilir.

 28. Mehmet

  Kaç sefer sordum anca Ömer bey 1995 2002 yılı arkasındaki evrakları ihma ettik dediler bizde hiç bir şekilde belgeleyemiyoruz. Zaten sonrasında hiç bir sebze yatırılmamış ancak o haldede ziraat odasına kayıtlarımız devam etti

  1. Ömer Meriç

   Yapacak bir şey yok maalesef.

 29. Mehmet

  Merhaba beni annemin kredi Kooparatif ine kaydı var , ilçe tarım a kaydı var ziraat odasına kaydı var ancak kesinti yapıldığına dair elimde hiç bir makbuz yok sebze verdiğimiz yere sorduğumuzda? Evrakları 5 yıla kadar saklama zorunluğumuz var sonrasını yaktık diyorlar! Başk ne yapabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Makbuz olmadan olmaz. Ofislere sorun bence.

 30. Mkaratay

  Merhabalar. Öncelikle çok aydınlatıcı bir yazı olmuş, teşekkürler. 1998 yılı şubat ayı ziraat odası kaydı ile birlikte çiftçilik başladı, 1999 -2000 yılları haziran aylarında tevkifat kesintisi yapılmış, 2003 yılı haziran ayı memuriyet nedeniyle emekli sandığına tabi oldugumdan devam eden ziraat odası kaydımı 2005 yılında sildirdim. Sorum: bu gün itibariyle geriye dönük tescil tarihim ne olur ve 2003 hazirana kadar devam eder mi? Birde yeni af kanunundan yararlanabilir miyim? Şimdiden teşekkürler,saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesinti tarihini takip eden ay başından başlar ve memuriyet tarihine kadar devam eder bağkur. Bu arayı yapılandırma kapsamında borçlanabilirsiniz.

 31. RAMAZAN

  RAMAZAN 2 saat önce
  iyi çalışmalar, 1996-2003 yılları arasında benim adıma bir başkası (kota kısıtlamasından dolayı) tütün ekimi yapmıştı. bununla ilgili tütün koçanını veya ilgili evrakları nereden bulabilirim. teşekkürler.

  Cevapla

  Ömer Meriç 3 saat önce
  Merhaba. Satış yapılan yerlerden alabilirsiniz.

  İlçede bulunan tekel işletmeleri kapandı. ziraat odasına mı başvurmalıyım. yoksa başka bir kurum var mı ?

  1. Ömer Meriç

   Kapandıktan sonra devredilen bir yer yok mu? Yani illa ki o faturalar bir yere aktarıldı. Bunu sormanız lazım bilemiyorum.

 32. RAMAZAN

  iyi çalışmalar, 1996-2003 yılları arasında benim adıma bir başkası (kota kısıtlamasından dolayı) tütün ekimi yapmıştı. bununla ilgili tütün koçanını veya ilgili evrakları nereden bulabilirim. teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Satış yapılan yerlerden alabilirsiniz.

 33. alı ıhsan

  MERHABA 2000 yılı agustos ayından eylul 2013 yılı ıtıbaren adıma satmıs oldugum bugday mustahsıl makbuzları var.bu makbuzlardan bagkur kesıntısı mevcut. ben 2020 yılı mayıs ayı ıtıbaryle dılekce verecegım. 2013 yılından ıtıbaryle sıgortalı olarak calısmaya basladım.tabıkı prım borclarımız var. gerıye donuk bagkur benden borc talebınde bulunurmu ve ne kadar bır rakam cıkar. bılgı verırsenız sevınırım tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geriye çekeceksiniz şu an için para istenmez ama geriye çekilen tarihten itibaren hizmet satın alabilmek için tabi ki prim ödemeniz gerekiyor.

 34. Alişan

  1996 yilindan baslayip 2003 yilina kadar tevkifat kesintisi uygulanmis ancak hic bir odada kaydi yok ama şeker fabrikasinda kesintiye dair belgeler var sgk ye muracat ettiik geriye donuk dilekcesi doldurup ekleri verdik. Acaba sonuc cikarmi dosya flan accaklarmis

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kesintiyi takip eden aybaşından açılır bağkur oda kaydı olmasa bile. Eğer düzenli olarak 5 yıl boyunca kesinti varsa tarımsal faaliyetin sürekli olduğu kanaatine varılabilir. İlk kesinti tarihinden açılarak son kesinti tarihini takip eden takvim yılı sonunda durdurulabilir.

 35. Zekiye

  Tütün döküldüğüne ait belge var. Ama bağkur kesintisi yok.Bağkuru borçlanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Bağkur kesintisi yoksa buna istinaden borçlanma hakkınız olmaz.

 36. ŞENER AKAY

  Selamlar, Bağkur´a başvurumu yaptığım memur o dönemde ki kanuna göre 22 yaşından sonra mecburi tarım bağkuru başlar diye bilgi verdi. Bu durumda 56 değilde 57 yaşında emekli oluyorum. Henüz resmi yazılı cevap gelmedi.Eğer öyleyse itiraz mı edeyim? ve itirazımı neye dayandırayım?Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Bu konuda net bir bilgim yok maalesef hocam. O şart kaldırıldı diye biliyorum ama neden öyle bir şey söylediler size anlamadım.

 37. Şener

  1996 yılı mayıs ayında yapılan kesinti var ama 22 yaşımı 1997 yılı 3 Mayıs´ın doldurdum. Bu na istinaden bağkurum ne zaman başlar. 1992´den oda kaydım mevcut.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaş olarak bir engel yok. 18 yaşını doldurduğunuz tarihten sonra kesinti ve kayıt varsa kesintiyi takip eden ay başından başlar.

   1. ekrem

    14 Haziran 1994 den 30 Haziran 1999’a kadar 6 yıllık kesintim var (sadece kesintim vardır Ziraat Odası kaydı veya herhangi bir kuruma bir kaydım bulunmamaktadır )1 Mayıs 2000 tarihinden 30 Aralık 2016 tarihine kadar bağ-kur Primimi yatırdım 16 yıl 1994 girişli emekli olabilmek için geriye dönük borçlanabilir miyim veya emekli olmak için nasıl bir yol izlemem lazım

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Her yıl düzenli kesinti varsa 1994 teki ilk kesinti tarihini takip wseny aybaşından açılır ve son kesintiyi takip eden yıl sonunda kapatılır.