Tarımsal Kesinti ile Bağkur Tescili Nasıl Yapılır ?

Tarımsal kesinti diğer adı ile tevkifat kesintisi Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre belirlenen kişilerden zorunlu olarak yapılması gereken kesintidir. Ziraat odasına ya da bulunduğunuz yerde Ziraat Odası yoksa il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınız açıldığında eğer sigortalı çalışmıyorsanız ya da emekli değilseniz çiftçilik kaydınızın başladığı tarihten itibaren tarım/çiftçi bağkurunuz başlatılır. Tabi bu durum çiftçilik kaydı ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden sonra başlayanlar için geçerli.

Eğer çiftçilik kaydınız ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden önce başladıysa sadece kayda göre çiftçilik kaydı esas alınarak geriye dönük tarım bağkuru başlatılmıyor. Bu tarihten önce geriye dönük tarım bağkuru açtırabilmeniz için ise tarımsal tevkifat kesintisi faturanızın olması, süt kesintisi olması, pancar kesintisi, tütün koçanı olması, arpa, buğday v.s. kesinti faturanızın olması gerekiyor. Bu yazımızda tarımsal kesintiye istinaden tarım bağkurunun nasıl geriye çekileceği, tekel bağkur kesintileri sorgulama işlemleri ve sgk tarımsal hakkında kesinti izlemeniz gereken yol konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tarımsal kesinti nedir?

Tarım tevkifat kesintisi halk arasında bilinen ismi ile bağkur kesintisi uygulaması ilk defa 1995 yılında başlamıştır. Satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden, sütten, tütünden, fındıktan v.s. toplam saış tutarı üzerinden yapılan bağkur kesintisini ifade eder. Örneğin şu anda tarımsal kesinti oranı bağkur için toplam fatura tutarı üzerinden %2’dir. 100 liralık bir ürün sattıysanız ve bağkura borcunuz varsa satmış olduğunuz ofis ya da özel sektör işyeri sizden 2 lirayı keserek bağkur borcunuza ödenmesi üzere Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderir. Bu 2 lira bağkur borcunuzdan düşer. Tabi bu durum şu anda mevcut yani tarımsal tevkifat klesintilerinin bağkur borcuna aktarılması için sizin bir şey yapmanız gerekmiyor. Otomatik olarak aktarılıyor.

01 Ekim 2008 tarihinden önce ise bu böyle değildi. Faturadaki kesintinin bağkur borcunuza aktarılması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ve fatura ibraz ederek başvuru yaptığınızda bu kesintiler bağkur borcuna aktarabilirdi.

Tarımsal kesinti tescili nasıl yapılır ?

Mahsul satın alan yerler kesinti yapılması gerekenlerden alım esnasında kesinti yapmak zorundadırlar. Bunun için SGK’nın tarımsal kesinti uygulaması üzerinden yetki alınması gerekmektedir. Eğer işletme olarak tarımsal kesinti yapma yetkiniz yoksa bağlı olduğunuz SGK’ya başvurarak hemen tescil açtırabilirsiniz.

Tarımsal kesinti nasıl yapılır ?

Tarımsal kesinti programı üzerinden SGK tarafından yetki verilmiş işletmelerce kesinti yapılır. Kesinti oranı satış üzerinden %2’dir. Zaten toplam satış bedeli girildiğinde sistem otomatik olarak hesaplamaktadır.

Tarım tevkifat ile geriye dönük bağkur açtırma nasıl yapılır ?

Bağkur kesintisine göre geriye dönük olarak çiftçi bağkuru açtırabilmek için gerekli belgeler şunlardır;

 • Müstahsil makbuzu bağkur kesintisini gösterir tablo ya da kesinti yapıldığı gösteren fatura. (Eğer elinizde yoksa mahsulü satmış olduğunuz yere dilekçe ile başvurarak talep edebilirsiniz. )
 • Tarım İB formu. Bu belgeyi kaydınızın bulunduğu Ziraat odası/İl-ilçe tarım müdürlüklerine, bağlı bulunduğunuz koeperatife, tapu müdürlüğüne ve muhtara onaylatmanız gerekiyor. Belgeyi indirmek için hemen bağkur sigortalılık belgesi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 
 • Geriye dönük tescil talebini içeren dilekçe. Dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir.

Pancar ekiminden emeklilik nasıl oluyor ?

Eğer 2008/10 dönemi ve öncesinde adınıza pancar sattıysanız;

 • Pancar dairesinden bağkur kesinti listesini isteyin.
 • Ardından yine buradaki kayıtlarınızı gösterir tarım sigortalılık belgesi alın.
 • Sigortalılık belgesini aynı zamanda Ziraat Odası’na da doldurtun.
 • Bu belgeler ve aşağıdaki örnek dilekçe ile SGK’ya başvurarak geriye dönük tescil açtırabilirsiniz.

Bağkur kesintileri (tevkifat) için dilekçe örneği

Müstahsil bağkur kesintisine istinaden geriye çekme başvurusunda örnek dilekçe şu şekilde olabilir:

 • Ekte sunmuş olduğum tarımsal kesintilere istinaden geriye dönük bağkur tescilimin açılması için gereğini arz ederim. 

Yukarıdaki gibi iki satır bir dilekçe ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.Yukarıdaki belgeler ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaptıktan sonra öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu dilekçe ekinde verdiğiniz kesintilerin Kurum’daki karşılığını bularak bunları bağkur hesabınıza yükler. Kesintiler bağkur hesabınıza yüklendikten sonra geriye çekme işlemi yapılır.

Tütün koçanı ile emeklilik nasıl olur ?

Peki tütün koçanı ile nasıl emekli olunur ? Tütün bağkur kesintileri ile emeklilik yani bu koçana istianaden bağkuru geriye çekme işlemleri de aynen yukarıda belirtildiği gibidir. Dilekçe örneği, İB formu ve koçan ile birlikte bağlı olduğunuz SGK’ya müraacat ederek tescilinizi geriye çektirebilirsiniz.

Tarım kesinti ile bağkur hangi tarihten başlar ?

Eğer kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından itibaren sigortalı olarak çalışmanız yoksa ve başka bir kapsamda bağkurlu değilseniz en eski kesintinin yapıldığı tarihi takip eden ay başından geriye dönük olarak tescil açılır.

Örnek:  16 Temmuz 1996 tarihli bir buğday kesinti faturanız varsa bağkur tesciliniz 01 Ağustos 1996 tarihinden itibaren başlatılır.Eğer kesinti tarihinden önce ya da kesinti tarihi ile birlikte başlayan Ziraat odası kaydınız ya da koeperatif kaydınız v.s. varsa kesinti tarihinden itibaren başka da bir şart aranmadan bağkur kesintisiz olarak devam ettirilir. Ancak sadece kesinti var ve herhangi bir Kurum kaydınız yoksa bu durumda kesinti tarihini takip eden yıl sonuna kadar hizmet verilir. Sonrasında yeniden hizmet verilmesi için kesinti aranır.

Örnek:  22.03.1997 tarihine ait tütün koçanı var ve ne ziraat odasında ne tarım müdürlüklerinde ne de ilgili Kurumların hiç birisinde devam eden kaydınız yok diyelim. Bu durumda bağkur tesciliniz 01.04.1997 tarihi itibariyle açılarak 31 Aralık 1997 tarihi itibariyle durdurulur.

Eğer geriye dönük tarım bağkuru açıldıktan sonra aralarda sigortalı çalışmanız varsa ya da esnaf/şirket ortaklığı bağkurunuz varsa bu girişlere istinaden tarım bağkuru bu girişin bir gün öncesinden durdurulur. Bu çalışmalarınız 360 günden az ise sonrasında talebiniz halinde tarım bağkuru devam ettirilir. Eğer 360 günden fazla ise bu durumda bu giriş tarihlerinden sonra tarım bağkurunun devam ettirilebilmesi için yeniden kesinti şartı aranır.Tabi örnekler çoğaltılabilir ve bu konuda da karşılaştığımız bir çok istisnai durum söz konusu.

Çiftçi belgesi ile geriye dönük bağkur kaydı açılır mı ?

Sadece çiftçi belgesi ile bağkuru geriye dönük açtırma hakkınız maalesef yok. Çiftçi belgesine ilave olarak yukarıda belirttiğimiz şekilde satmış olduğunuz tarımsal bir üründen yapılan kesinti faturası da gerekli. Bu ikisi ile birlikte bağkur tescilini geriye çektirebilirsiniz.

Ziraat odası kaydıyla emeklilik mümkün mü ?

Yukarıda çiftçi belgesi ile emeklilik kısmında da belirttiğimiz gibi tek başına ziraat odası, ilçe tarım v.s. kaydı geriye dönük bağkur için yeterli olmamakta. Ziraat odası kaydınız ve varsa tarım/tevkifat faturanız ile SGK’ya başvurarak geriye dönük bağkur açtırabilirsiniz. ziraat odası kaydı ile bağkur tescilli yapabilir ve sonrasında emeklilik için gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Sadece ziraat odası kaydı ile emeklilik mümkün değildir.

Bağkur tevkifat sorgulaması nasıl yapılır ?

Satmış olduğunuz bir üründen yapılan kesintinin borcunuzdan düşülüp düşülmediğini ve ya eski bir faturada yapılan kesintinin hesabınıza yüklenip yüklenmediğini e devlet üzerinden kolayca sorgulayabilirsiniz.

 • Tarımsal kesinti sorgulamasını E devlet sisteminde SGK-4B Hizmetleri-4B Ödeme Dökümü menüsünden tüm ödemelerinizi tarihli olarak detaylı görüntüleyebilirsiniz.
 • Bağkur kesinti sorgulaması ve bağkur tütün koçanı sorgulaması için hemen bağkur ödeme dökümü sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

t.c. ile tütün koçanı sorgulaması nasıl yapılır ?

Tekel tütün koçanı sorgulamaları sadece T.C. numarası üzerinden yapılamamaktadır. Eğer tütün Sgk tarımsal kesintisi 4b yani bağkur hesabınıza aktarıldıysa bunu yukarıda yer alan e-devlet menüsünden 26-Tevkifat kodu ile görüntüleyebilirsiniz.

Tütün koçanı ile emeklilik sorgulaması nasıl yapılır ?

Tütün koçanı sorgulama e devletten yapılamamakta. Yapılan kesintilerin bir suretleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nda olmakta. Siz bunlarla birlikte SGK’ya başvuru yaptığınızda SGK buna istinaden geriye çekme işlemini yapmakta. Eğer geriye çekmek için başvurunuz varsa ve tüm işlemleri tamamlayarak emeklilik başvurusu yaptıysanız sgk evrak takip sisteminden evrağınızın son durumunu takip edebilir ve tütün emekliliği sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun haricinde emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığı ile ilgili sorgulamayı da e-devlette;

 • Ssk için 4a Aylık Bilgisi,
 • Bağkur için 4b aylık bilgisi,
 • Emekli sandığı için 4c aylık bilgisi menülerinden yapabilirsiniz.
5/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Tarımsal Kesinti ile Bağkur Tescili Nasıl Yapılır ?” üzerine 167 yorum
 1. Ömer Hocam

  Bağkur girişim 2006 – 20.08.1994’ten tütün faturası var tevkifat verdim 15 gün öncesinde bağkur ödeme dökümünde cıktı geri çekilirmi 05.11.1975 doğum tarihim 1994 senesinde ziraat odası kaydım yokrur.

  Cevapla
  • Merhaba. Tevkifatı takip eden ay başından yani 01.09.1994 tarihinden açılır tescil. Eğer ziraat odası, tarla kaydı, kooperatif kaydı gibi destekleyici kayıtlar varsa o tarihten itibaren kesintisiz gelir. Destekleyici kayıt yoksa 01.09.1994-31.12.1994 tarihleri arasında tescil yapılır.

   Cevapla
 2. Ömer bey tarım Bağkur girişim 2006 ziraat odası kaydım 2006 doğum 1980 1998 yılından domates Kesintilerini Bağ-Kur’a teslim ettim üzerime kayıtlı tapularıda teslim ettim eyt girebilirmiyim

  Cevapla
 3. Selamün aleyküm
  1987 sigorta başlangıç var
  2001 yılından itibaren pancar ekimim var pancar dan günleri toptan alıp emekli olabilirmiym

  Cevapla
  • Merhaba. Pancardan kesinti varsa ve onu destekleyici bir faaliyet varsa o tarihten itibaren hizmet alabilirsiniz. EY yasasının netleşmesini beklemeniz daha iyi olacaktır.

   Cevapla
 4. Merhaba 1982 doğumluyum 1997,98,2000,2001 tarihlerinde pancar ekimim var SGK 18 yaşında olmadığım için tescil tarihini 2001 olarak güncelledi diğer yıllar için ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
 5. Merhaba Ömer bey 98 yılında pancar ekiminden bağkur kesitisi var 99 5,ayın 24dünde bankaya yarılmış 1979 doğumluyum 2003 sigorta girişim 5400 pirim günüm var 99 yılında ziraat odası kaydım yok üzerime Tapu da yok bu belge ile SGK ya başvuru yapsam 99 5 ay giriş yaptıra bilimiyim teşekkürler

  Cevapla
  • Merhaba. Tabi ki kesinti de tek başına geri çekilmesi için yeterli olur ve sizi EYT’li yapar. Kayıt olmasa bile takip eden ay başından açılır ve yıl sonundan kapatılır. Dilekçenizi verin bir an evvel.

   Cevapla
 6. Merhaba ömer bey 93.2000 yıllar arası tekele tütün sattım bağkurda kaydım çıkmıyor elimde kesinti yapıldığına dahi tevkifat makbuzu var herhan gibi ziraat odası kooparetif kaydım yok üzerime tarla yok elimdeki makbuza dayalı tescil yaptıktan sonra geriye dönük borçlanma yapılırmı yapılandırma affı çıkarsa bağkurumu canlandırıp ihya olurmu saygılar

  Cevapla
  • 01.04.1995 tarihinden sonra eğer kesintiniz 2000’e kadar varsa bu durumda kesinti takip eden ay başından açılır ta 2000 sonuna kadar hizmet verilir. Bağkur affı gelirse bu tescil sürelerini af kapsamında yapılandırma hakkınız olur.

   Cevapla
 7. Merhaba ömer bey 1993. 2001 yıllar arası tekele tütün verdim herhan gibi ziraat odası kooparetif kaydım yok elimde oyıllara tevkifat kesinti makbuzu var kesinti olduğu halde bağkura kaydım yok elimdeki evrakla bağkura kayıt yaptırıp geriye dönük tescil yaptıra bilirmiyim emeklilik şansım varmı saygılar

  Cevapla
  • Merhaba. 01.04.1995 tarihi ve sonrası için bağkur kesintileri başladı. Eğer 1994-2001 arası her yıl düzenli kesinti varsa 1994’te açılır ve 2001 son kesinti tarihine kadar gelir kaydınız. Destekleyici faaliyet olmasa bile bu şekilde tescil açılır.

   Cevapla
 8. ÖMER BEY,

  Merhabalar 1995 pancar satışından dolayı tarım bağkur tefkivat kesilmiş ve biz bu kesinti maksuzlarını bulduk sgk geriye dönük tescil için başvuruda bulunduk. Ziraat odası kaydı ve pankobirlik kaydı devam ediyor.1998 ziraat odası 1992 pankobirlik kaydı devam ediyor. 2007 yılından itibaren 4/a olarak aralıksız çalışma ve 5.400 günümüz var. Geriye dönük tescil olursa EYT emekli olur muyuz ve 1995 ile 2007 arası tarımdan dolayı borç çıkar mı ve emekli olmamız için ödeme yapmaya gerek var mı? Tşk ederim

  Cevapla
  • Merhaba. SSK başlama tarihine kadar gelir bağkur dediğiniz bilgilere göre. Eğer kesintiniz tescil tarihinden itibaren 30 günlük hizmete yeterse ayrıca borcu ödemeniz gerekmez. Oradan giriş olarak sayılır. Yetmezse borçlanmanız gerekebilir.

   Cevapla
   • Ömer Hocam,

    Çok tşk ederim,Bir sorum daha olacak 🙂
    Eğer geriye dönük tescil olursa ve eyt çıkması halinde eyt kapsamında emekli olurmuyuz Doğum tarihi :1969 prim gün sayımız tamamlandı.
    Bide borçlanma çıkarsa yüksek bir miktar çıkabilir mi?

    Cevapla
    • Tarımsal kesinti başlangıç sayılır hocam. EYT kapsamına girersiniz yani. Eğer o ayki kesinti 1 aylık hizmete yeterse zaten hiç ödeme yapmanız gerekmeyecek. Ancak yetmezse bugün tutarlarından tüm süreleri ihya etmeniz gerekir. İkinci seçenek ise yapılandırma beklemek. Yapılandırmada o dönemin primlerinden yapılandırma olacağı için çok düşük çıkar. Ama bence kesintileriniz 1 aydan fazlasına yeterli olur. Gerek kalmaz ayrıca bir şey yapmanıza.

     Cevapla
     • Ömer Bey,
      Maalesef yaş şartı kalktı ama bu seferde prime takıldık. Bu arada yapılandırma geliyor diye sevindik Bağkur prim yapılandırma ve ihya yasaya koymamışlar. Yapılandırmadan yararlanamıyoruz. Bu şartlara göre 350 günümüz eksik acaba askerlik borçlanması yapsak emekli olabilir miyiz?

Yorum yapın