Bağkur Muafiyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Bağkur muafiyet belgesi çok bilinmeyen bir belge olmasına rağmen çiftçi bağkurlular için önem arz eden belgeler arasında yer almaktadır.  ÇKS bağkur muafiyet belgesinin genç girişimciler için olan bağkur istinası ile karıştırılmaması gerekmektedir. Genç girişimci bağkur desteği başlıklı yazımızdan 18-29 yaş arası gençlere tanınan bağkur prim teşviki hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Tarım bağkurlu olup prim ödeme gücü olmayanlar muafiyet belgesi alarak prim ödeme yükümlülüğünden kurtulabilmektedir. Bu yazımızda bağkur muafiyeti nedir, nereden ve nasıl alınabileceği hakkında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

4b çiftçi bağkuru muafiyet belgesi nedir ?

Çiftçi bağkurlulara verilen bu belge bağkur primi ödemekten sizi muaf kılan belge olarak tanımlanabilir. Bu belgeyi alan çiftçi ÇKS kaydı devam ederken bağkur ödemek zorunda kalmaz.

Sigortalılık Muafiyet Belgesi ne işe yarar?

ÇKS kaydı açtıran çiftçiler eğer emekli değilse ve herhangi bir zorunlu sigorta kapsamında prim ödenmiyorsa 4/1-b yani bağkur kapsamına alınırlar ve her ay prim ödemeleri gerekir. Muafiyet belgesi:

 • Zorunlu olarak bağkur ödemekten kurtarır.
 • ÇKS kaydı devam eder ve tarımsal desteklerden de yararlanmaya devam edersiniz.

Bağkurdan muaf olma şartları

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre zorunlu olarak ÇKS kaydına istinaden tarım bağkuru kapsamına alınanlardan tarımsal faaliyetten elde edilen gelirden yapılan masraflar düşüldükten sonra aylık net geliri brüt asgari ücretin altında olanlara muafiyet belgesi verilmektedir. Kısaca bu belgeyi alabilmeniz için;

 • Tarımsal faaliyet kapsamında elde etmiş olduğunuz gelirin toplamı alınıyor.
 • Tarımsal faaliyet kapsamındaki giderler de hesaplanıyor.
 • Toplam gelirden toplam gider düşülüyor.
 • Kalan net tutar geçerli brüt asgari ücretin altında olursa belge düzenleniyor.  Brüt asgari ücret ne kadar başlıklı yazımızdan güncel asgari ücret brüt tutarına göz atabilirsiniz.

Tarım Bağkur muafiyet belgesi nereden alınır ?

Muafiyet belgesi için;

 • Ziraat Odası’nın olduğu yerlerde Ziraat odasına,
 • Ziraat Odası yoksa il/ilçe tarım Müdürlüklerine başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bağkur muafiyet belgesi nasıl alınır ?

Ziraat Odası ya da İl/İlçe tarım müdürlüğüne kimliğiniz ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvuru üzerine gelir ve giderlerinize bakılır. Zaten çok detaylı bir inceleme yapılmaz. Genellikle arazisi az olan küçük çiftçiye başvuruya istinaden verilmekte. Çok bir şart aranmamakta.

Ziraat Odası muafiyet belgesi başvuru üzerine düzenlenir ve sisteme işlenir. Ayrıca bir nüshasını da size verir. Çoğu yerde Ziraat Odası kayıtları artık online olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda gönderildiğinden Ziraat Odası tarafından sisteme muafiyet belgesi girilir girilmez bağkur terki de otomatik olarak girilmekte. Ancak siz yine de belgeyi bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na elden verin.

SGK muafiyet belgesi e-devlet

SGK muafiyet belgesi e-devlet üzerinden alınabilen bir belge değildir. Belgenin bağlı olunan Ziraat Odası’ndan alınması gerekmektedir.

Bağkur muafiyeti aldım, şimdi ne olacak ?

Sigortalılık muafiyet belgesi sisteme girildiği tarihten itibaren bağkur muafiyet terkli olarak görünür ve bu tarihten itibaren artık prim borcu işlemez. SGK muafiyet belgesi aldıktan sonra;

 • Bağkura muafiyet tarihi itibariyle terk girilir.
 • Bu tarihe kadar olan borç varsa bu borçlar silinmez ancak bu tarihten sonra aktif prim işlemez.
 • Muafiyeti bozmadığınız sürece terkli kalır.
 • Muafiyet tarihinden sonra geçen süre daha sonra borçlanılamaz ya da hizmetten sayılamaz.
 • Muafiyeti tekrar bozduğunuzda bu tarih itibariyle bağkur devreye girer.

Bağkur muafiyet belgesi dilekçesi

Tarım bağkuru muafiyet belgesi için Genellikle Ziraat Odaları kimlik ile başvuruyu yeterli bulmakta. Bazı yerlerde bağkur muafiyet dilekçesi de alınabilmekte. Dilekçeler zaten hazır bir şekilde Ziraat odalarında bulunmakta. Sizin kimliğiniz ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Bağkur muafiyet belgesi sorgulama nasıl yapılır ?

Tarım Bağkur muafiyet Belgesi sorgulaması yapabileceğiniz bir uygulama yoktur. Ancak e-devletten bağkur terklerinize yani başlangıç ve bitiş tarihlerinize göz atabilirsiniz. Burada muafiyet ile sonlanma varsa bunu da görüntüleyebilirsiniz. E-devlette bağkur terk sorgulama sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak tüm terkleri sorgulayabilirsiniz. Bağkur terk kodları sayfamızdan da tüm bu terkler ve açıklamaları hakkında ayrıntılı olarak bilgi bulabilirsiniz.

Ziraat odası ek 2 muafiyet belgesi nedir?

Çiftçi bağkuru kapsamında zorunlu prim ödemekten muaf olunmasını sağlayan belgedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Muafiyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?” üzerine 2 yorum
 1. Youtube gelirleri için bağkur muafiyet belgesi alınabilir mi, aylık kazanç 500-1000 TL arasında

  Yanıtla
Yorum yapın