Tarım Bağkuru Hakkında Soru ve Cevaplar

18

Çiftçilik ile uğraşıyorsanız, bağlı bulunduğunuz Ziraat Odasında ya da İl/İlçe tarım müdürlüklerinde çiftçi kayıt sistemine kaydınız varsa kanunen tarım bağkur kapsamında sigortalı olmak zorundasınız. Çiftçi bağkuru olarak da tanımlanan bu bağkur kolu hakkında bu yazımızda merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz. Çiftçi bağkuru nedir?

Çiftçi bağkuru nasıl yapılır ?

Çiftçi bağkurlu olabilmeniz için yukarıda da belirttiğimiz üzere Ziraat Odalarında/İl ilçe tarım müdürlüklerinde v.s. ÇKS kaydınızın olması gerekiyor. Tarım bağkuru nasıl yapılır sorusunun cevabı çiftçilik kaydının 01.10.2008 tarihinden önce ve sonra olması tarim bağkur tescilinde farklılıklar teşkil edebilmektedir. Tarım bağkuru şartları şu şekildedir;

Eğer çiftçilik kaydınız ilk defa 01 Ekim 2008 tarihinden önce ise bu tarihten önceki dönemde tarim bagkuru isteğe bağlı olduğundan Sosyal Güvenlik Kurumu tescil yapmıyordu. Yani eğer kaydınız 01.10.2008 tarihi öncesinde ise ve bugüne kadar da tarim bağkuru için başvuru yapmadıysanız adınıza ciftci bagkuru tescili bulunmuyordur.

Eğer bu durumda iseniz ama yine de çiftçi bagkuru kapsamında prim ödemesi yapmak ve emekli olmak istiyorsanız yapmanız gereken çok basit. Bağlı bulunduğunuz Ziraat Odası’ndan kaydınızın devam ettiğine dair bir yazı ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yaparak çifçi bağkuru tescilinizi açtırabilirsiniz. Ancak şunu özellikle belirtmem gerekiyor. Bu durumda tarım bağkur’u tesciliniz çiftçilik kaydınızın başladığı tarihten değil SGK’ya başvurduğunuz tarihten itibaren başlatılacaktır.

Örnek:

Ahmet BEY’in Ziraat odasındaki ilk kaydı 01.12.1997’de başlamaktadır. Ahmet BEY sgk çiftçi bağkuru tescili için bu kaydı ile birlikte 20 Mart 2018 tarihinde SGK’ya başvuru yapmıştır. Bu durumda Ahmet BEY’intarım bagkur tescili başvuru tarihi olan 20 Mart 2018 tarihinden itibaren başlatılmış olacaktır. Eğer Ahmet BEY tarim bagkur tescilini daha geçmişten başlatmak isterse bu durumda tevkifat kesintisi yani tarımsal kesinti faturası ve dilekçe vererek geriye doğru tescil için başvuru yapması gerekir.

Tarımsal tevkifata istinaden geriye dönük çiftçi bağkur’u tescili

Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük bağkur tescilini anlatmaya geçmeden önce kısaca tarımsal tevkifatın yani kesintinin ne olduğundan bahsedelim.

Eğer tarımsal bir ürün satarken 4b bağkur prim borcunuz varsa sattığınız yer kanunen sizden SGK payını kesmesi gerekiyor. Kesinti oranı şu an için %2. Yani 100 liralık bir tarımsal ürün sattıysanız ve bağkur borcunuz varsa sizden 2 lira kesinti yapılır. İşte bu tarımsal kesinti ve ya tevkifat kesintisi olarak adlandırılır. Sattığınız yer tarafından yapılan bu kesintiler adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilir ve bağkur prim borcunuza aktarılır.

Eğer sizden de 01.10.2008 tarihinden önceki bir dönemde tarımsal kesinti yapıldıysa ve buna ilişkin elinizde fatura ya da resmi bir kayıt varsa bir dilekçe ve bu fatura ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak tarım bağkurunuzu geriye dönük başlatabilirsiniz.

Önemli hatırlatma: Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil sadece 01.10.2008 tarihinden önceki kesintilere istinaden yapılıyor. 01.10.2008 tarihinden sonraki dönemler için tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil açılmaz.

Örnek:

Yukarıdaki örnekte Ahmet amcanın 13.06.2003 tarihli buğday satmaktan dolayı elinde tarımsal kesinti olduğunu gösteren faturası olduğunu varsayalım. Eğer Ahmet amcam geriye dönük tescil için bu fatura ile SGK’ya başvuru yaparsa SGK bağkur tescilini kesinti tarihini takip eden ay başından itibaren başlatır. Yani Ahmet Amca’nın bu kesinti sayesinde bağkur yeni tescil tarihi 01.07.2003 tarihi olacaktır. Ahmet Amcam bu şekilde 15 yılı tamamladığından yaş şartını da sağlarsa emekli olabilecektir.

Eğer çiftçilik kaydınız 01.10.2008 tarihinden sonra ise durum farklı. Bu durumda zaten kaydınızın SGK’ya bildirim zorunluluğu var. Eğer sigortalı çalışmıyorsanız, emekli değilseniz SGK kaydın bildirimine istinaden otomatik olarak bağkur kaydınızı başlatacaktır. Sigortalı çalışıyorsanız bile ayrıldıktan sonra SGK kaydınızın devam ediyor olması halinde yine bağkurunuzu başlatacaktır.

Çiftçi bağkuru için gerekli evraklar nelerdir?

Yukarıda da belirttiğim üzere 01.10.2008 tarihinden sonra başladıysanız zaten SGK otomatik olarak bağkuru açar. Belge ibraz etmeniz gerekmez. Eğer çiftçilik kaydınız 01.10.2008 tarihinden önce ise bu durumda çiftçilik kaydınızın olduğuna dair bir belge alarak SGK’ya başvuru yapmanız gerekir. Kimlik fotokopinizi eklemeniz gerekir.

Tarım bağkuru 4a mı 4b mi ?

Yeni 5510 Sayılı SGK Kanununa göre 4a’lı sigortalı ssklı çalışanlar, 4b’li sigortalılar ise bağkurlular olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla tarım bağkurlular 4b eski ismi ile bağkur kapsamında sigortalıdırlar.

Çiftçi bağkurunda erken emeklilik şartları

Eğer bağkura ilk başladığınız tarihten itibaren en az 10 yıl geçtiyse ve 10 yıllık süre içerisinde en az 1800 prim gününüz varsa ve çalışma gücünüzü de en az %60 ve üzerinde kaybettiyseniz malulen emekli olma hakkından yararlanabilirsiniz. Malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için rahatsızlığınızın ilk defa bağkura başladığınız tarihten sonra meydana gelmiş olması gerekir.

Eğer doğuştan ya da bağkurlu olmadan önce çalışma gücünüzü en az %60 üzerinde kaybettiyseniz bu durumda 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3960 günü tamamladığınızda emekli olabilirsiniz.

 • Eğer engel oranınız %40-49 arasında ise 18 yıllık sigorta süresi 4680 günü tamamladığınızda,
 • %50-59 arasında ise 16 yılı ve 4320 günü tamamladığınızda engelli emekli olma hakkından yararlanabilirsiniz.

Çiftçi bağkuru kaç yılda emekli olur ?

Tarım bağkur emekli hesaplaması ilk başlangıç tarihine göre farklılık gösterebilir.

Çiftçi bağkur emeklilik için normalde 9000 günü tamamlamanız gerekir. Yaştan emeklilik için ise 5400 günü tamamlamalısınız.

İlk defa 2018 yılı ve sonrasında çiftçi bağkurlu olacak bir bayanın emeklilik için 9000 gün 58 yaşı, yaştan emeklilik için ise 5400 gün 61 yaşı tamamlaması gerekiyor.

İlk defa 2018 yılı ve sonrasında tarım bağkurlu olan erkek ise 9000 gün 60 yaşı tamamladığında emekli olabilmekte. Yaştan emeklilik için ise 5400 gün 63 yaş ile emeklilik hakkı elde edebilmekte.

Çiftçi bağkuru emeklilik şartları

Çiftçi bağkuru erken emeklilik şartları

Geriye dönük çiftçi bağkuru nasıl açılır


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
18 Yorum
 1. mehmet

  merhaba Sn yönetici
  Babamın 1996 yılında pancar satışından dolayı 6aylık bagkur kesintisi var fakat ziraat odasına kaydı 2002 yılında başlamış diğer kooparatiflere de üyeliği yok sorum şu
  babamın bagkur girişi 1996 dan mi maşlar yoksa daha sonra mı geriye dönük borçları yatırıp emekli olabilir mi yaşı 54

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1996 yılında ilk kesinti tarihinde başlar ancak Ziraat Odasına ya da diğer kurumlara kaydı yoksa bu durumda 31 12 1996 tarihine kadar hizmet verilir. Ziraat Odası başlangıç tarihinden sonra da açılabilmesi için o tarihten sonrası için de kesinti aranır.

 2. LÜTFİ

  Merhaba,
  1963 doğumluyum. adıma Mayıs 2016 tarihinde 4B olarak Bağkur yapılmış görünüyor. 2013 yılında adıma geçen tarım arazisi mevcut. Benim sigorta başlangıcın 1987 bu süre içinde özel bir Banka görev yapmaktaydım ve 2017 Ocak ayında emekli oldum Bağkur yapılması ile ilgili hjerhangi bir talebin yok ve yapıldığı tarihte Özel emekli şirketinde prim kesintisi yapılmaktaydı.
  Sizden ricam SİGORTALI OLMAMA RAĞMEN BAĞKUR YAPILABİLİRMİ, İPTALİ İÇİN NE YAPMAM GEREKİYOR.

  Saygılarımla,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Banka sandığına tabi çalışmanız varsa o süreler için bağkur açılamaz. Tabi SGK eskiden o hizmetleri göremiyordu bundan dolayı bağkur açabiliyordu. Siz bankadaki çalışmanıza ilişkin hizmet cetveli ya da yazı ile birlikte SGK’ya başvuru yaparsanız bağkur tesciliniz iptal edilir. Ödeme yapmayın sakın.

 3. Ertugrul

  Merhaba iyi günler babam 1990 sigortası var 1 yıllık ve 2003 ten bu yanada çifçi bağkurlu bagkurdan emekli olabilirmi yaşı 53 (Bu arada köy koruculugundan emekli) ikinci bir emekli olabilirmi olursa ne kadar para yatirması gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortaya geçmesini öneririm. Bu durumda 3.5 yıl sonra emekli olur. İkinci bir emeklilik hakkı var diye biliyorum ama emin değilim.

 4. KERİM

  Selam, Merhaba
  Annem’in pancar eki. koop da 1996 tarihinden başlayarak, 2012 yılına kadar aralıklarla kesinti yapıldığı mevcut, ama Tevkifat sgk ya bildirimmemiş e-devlette göremedim.
  Soru;
  1. – Pancar eki. koop dan ulaştığım Tevkifat bilgisi sadece dilekçe tarzında. Kesinti tarihi, miktarları, sicil no ve üretici muhasebe yöneticisinin onaylı imzası var fotokopi A4 şeklinde. Elimizde zaten makbuz yada vb. kanıt yok.Bu şikilde ziraat oda kaydı ile birlikte sgk ya başvursak kabul ederler mi?
  2. – Eğer kabul ederlerse, Annem 1956 doğumlu emekliliği nasıl olur? prim gün sayısını bilmiyorum 2000 de olablir üstü de. Saygılarımlar esenlikler dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- evet kabul edilir.
   2-geriye çekilmesi ve tamamını borçlanmanız halinde emekli olur.
   Şu var tabi çok fazla borç çıkar. Keşke bu işlemi yapılandırma zamanı yapsaydınız. O zaman baya uygun bir tutar ile emekli olabilirdi.

 5. KERİM

  Selam hocam merhaba, bir önceki yorumda annem in bağ-kur tarım tevkifatlarını sgk bildirilmemiş demiştim.
  bu tevkifat ı sgk ya bildirerek emeklilik değilde, geriye dönük prim leri toplu olarak geri alabilirmiyim. ?

  1. Ömer Meriç

   Primleri toplu olarak almaktan kastınız nedir?

 6. KERİM

  hocam, ‘ Emekli olamayana toplu para fırsatı ‘ başlıklı haberler var. İçeriği, emeklilik için yaşı doldurmasına rağmen primlerini tamamlayamayan sigortalılar ödedikleri parayı SGK dan toplu olarak geri alabilir diye.

  1. Ömer Meriç

   Hocam bahsettiğiniz şey şu şekilde oluyor. Emeklilik için gerekli olan yaşı tamamlamış olmasına rağmen prim gün sayısı yeterli olmadığı için emekli olamayanlara ödedikleri primler iade ediliyor. Annenizin daha önce prim ödemesi varsa tevkifata başvuru yapmadan da bu primleri iade alabilirsiniz

   1. KERİM

    hocam, nasıl alabilirim bilgi verebilirmisiniz.? Elimdeki tevkifat dilekçesiyle SGK ya başvurarak geri alabilirmiyim.?

    1. Ömer Meriç

     Sadece tevkifat kesintilerini iade alırsınız. Elinizdeki faturalar ve dilekçe ile Sgk ya başvurun.

     1. KERİM

      elimde sadece ilgili şirkettin kestin yaptığı dilekçe var ama hocam. başaka hiç bir şey yok fatura felan. Şirketin bağ-kur kesintisi yaptığı yıl yıl miktar olarak dilekçede mevcut bu olmaz mı?

     2. Ömer Meriç

      Yeterli olur sanırım görmek lazım. SGK ile görüşebilirsiniz.

 7. Recep

  Ömer bey annemin 97-2000 yılları arasındaki tütün satışına dair yapılan kesintiyi babam geri almış,bu yılları yeniden borçlanabilirmiyiz,ne yapmamız gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesintiyi iade aldılarsa buna istinaden geriye dönük tescil açılamaz maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.