Sgk Dys Evrak Takip 2022

Bu yazımızda SGK dys evrak takip ve SGK evrak takip işlemleri konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik, şahıs ödemeleri, bilgi talebi gibi başvurularınızın ne durumda olduğunu, evrağınızın kayda alınıp alınmadığını, işlemlerin sonuçlanıp sonuçlanmadığını Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibi sistemi ile sorgulayabilirsiniz.

Bu yazımızda SGK dys evrak takip ve SGK evrak takip işlemleri konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik, şahıs ödemeleri, bilgi talebi gibi başvurularınızın ne durumda olduğunu, evrağınızın kayda alınıp alınmadığını, işlemlerin sonuçlanıp sonuçlanmadığını Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibi sistemi ile sorgulayabilirsiniz.

Sgk dys nedir?

Dys evrak takip nedir? Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tüm gelen ve giden evrak işlerinde kullanılan evrak yönetim sistemidir. DYS-Döküman Yönetim Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Online yazışma yapılmasına imkan sağlayan evrak uygulamasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda T.C. numaranız ile kayda alınan, gelen ve ya giden tüm evrakların takibini bu uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

Sgk evrak takibi nasıl yapılır ?

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu artık evrak işlemlerinin tamamında DYS diğer adı ile Döküman Yönetim Sistemi’ne geçti. Artık evraklarınızın tamamı taranarak elektronik ortamda sisteme kaydediliyor ve kaybolma riski ortadan kalkmış oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emekli sandığı emeklilik başvuruları/emeklilik takibi haricindeki tüm işlemlerin sorgulamasını DYS aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Dys evrak takibi sistemine giriş nasıl yapılır ?

Gelelim SGK DYS evrak sistemi ile nasıl sorgulama yapabileceğinize. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki Sgk evrak sorgulama için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yoksa bu sistem aracılığı ile sorgulama yapamazsınız. Bir de sadece kişinin kendisine ait evraklar sorgulanabilir. Yani başkasının e devlet şifresi ile başkasına ait bir evrak sorgulanamaz. Dys evrak sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz: dys sgk evrak takip sistemine giriş. Sosyal güvenlik kurumu dys evrak takip sistemi ile yapabileceğiniz başlıca sorgulamaları şu şekilde sırayalabiliriz;

 • Başvuru sonucu emeklilik onaylandı mı takibini yapabilirsiniz.
 • E devlet emeklilik evrak takibi 4a yani ssk ile 4b bağkur için yapabilirsiniz. Emekli aylığınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne durumda olduğunu e devlet sisteminde ssk için 4a aylık bilgisi, bağkur için de 4b aylık bilgisi menüsünden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca hemen emeklilik dilekçesini verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır sayfamızı ziyaret ederek emekli maaşınızı ne zaman alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Emekli müracatımın sonucu ne oldu sorusunun cevabını bulabilirsiniz.
 • Şahıs ödeme başvuruları ile SGK’ya yapmış olduğunuz diğer düm işlemlerin sonucunu öğrenebilirsiniz.
 • DYS sorgulaması yapıldığında alınan sonuçların ne anlama geldiğini kısaca açıklayalım.

Sgk evrak takip zimmetten çıkarıldı ne demek ?

Sgk dosya sorgulama ekranında karşılaşılan bu uyarı evrağın kayda alındığı, işlem yapan kişi tarafından işlemin sonuçlandırılarak ilgili servise havale edildiği ya da tamamlanarak dosyaya konulduğu anlamına gelir.

SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek ?

Genelde işlemi yapılan ya da tamamlanan evraklar için dosya kaldırma işlemi yapılır. Ancak evrağın dosyaya kaldırılmış olması işlemin tamamlandığı anlamına gelmez. Ek işlemler de gerektirebilir. Bunun için ilgili SGK ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı olur.

Sgk dys giden evrak kayıtlı ne demek ?

Evrağınızın dys e-devlet sisteminde kaydedilerek ilgili servise ve ya memura havale edildiği anlamına gelir. Dys takip sisteminde giden evrak kayıtlı olarak yazıyorsa henüz talebiniz ile ilgili işlem sonuçlanmamış olarak kabul edilir.

Gelen evrak kayıtlı ne demek ?

SGK’ya yaptığınız ilk başvuruda evrağınızın kayda alındığı anlamına gelir. Henüz bu süreçte evrağınız ile ilgili işlemler devam ediyordur.

Sgk evrak kayda alınmış ve işlem sırasını beklemektedir ne demek ?

Sgk dilekçe takip diğer adı ile evrak takibi uygulamasında sorgulama yaptığınızda bu uyarı ile karşılaşıyorsanız

 • Evrağınızın kayda alındığı,
 • Sırası geldiğinde talebiniz ile ilgili işlem yapılmak üzere ilgili memurda beklediği anlaşışır.
 • Evrakla ilgili işlem yapıldıktan sonra yeniden sorgulama yapıldığında evrak dosyasına kaldırıldı olarak görülecektir.

Emeklilik servisi-1 nedir ?

4c, 4b ve 4a emeklilik işlemleri evrak takibi için DYS evrak sorgulama sisteminden sorgulama yapıldığından çoğunlukla evrağın emeklilik servisinde olduğu görülür. Emeklilik dosya takibi sistemindeki bu durum evrağınızın ilgili servis olan emeklilik servisinde olduğunu gösterir. Ancak işlemin ne durumda olduğunu buradan anlamak mümkün bulunmuyor.

SGK dys gelen evrak beklemede ne demek ?

Sgk gelen evrak beklemede ne demek? Eğer sgk dys evrak takibi sisteminde bu uyarı çıkıyorsa henüz gelen evrağın ilgili memura havale edilmediği, beklemede olduğu anlamına gelir. Bu durumda evraka herhangi bir işlem yapılmadığı anlaşılması gerekiyor.

Giden evrak kayıtlı ne demek ?

Evrağın posta yolu ile gönderilmesi ya da elden verilmesi durumunda sorgulama yapıldığında sistemde bu şekilde görünür.

Gelen evrak iade edilmiş ne demek ?

Evrak bazen yanlışlıkla farklı bir servise ya da farklı bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderilebilmekte. Gelen evrak ile ilgisi olmayan Müdürlük bunu gönderen birime geri iade eder. Bu durumda sistemde evrak gelen evrak iade olarak görünür.

Sgk evrak kayda alınmamıştır ne demek ?

Evrak takip Sgk uygulamasında sorgulama yaptığınızda bu uyarı ile karşılaşıyorsanız evrağınızın hiç kayda alınmadığı anlaşılır. Bu durumda henüz evrağınız ilgili servise ya da memura ulaşmamış ve bir işlem yapılmadığı anlaşılmalıdır. Ancak gönderimden sonra uzun bir süre geçtiyse ve hala bu uyarı varsa bu durumda ilgili SGK ile iletişime geçmenizde yarar olacaktır.

Varide ne demek ?

Peki evrak varide no nedir ? Varide bir evrağın kayda alınış sayısı anlamına gelir. Yani evrak varidesinin diğer adı evrak sayısıdır. Bildiğiniz gibi Kamu kurumlarında evrak arşivlenmesi ve takibi açısından her bir evrağa numara verilir. İşte verilen bu numara varide olarak tanımlanır.

Dys tahsis talep ne demek?

Tahsis talebi emeklilik talebi anlamına gelir. Emeklilik dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurduysanız emeklilik talebiniz uyg.sgk.gov.tr dys evrak takip sisteminde tahsis talebi olarak kayda alınır. Dolayısıyla bu açıklama da kayda alınan emeklilik dilekçeniz ile alakalıdır.

Emeklilikte varide tarihi ne demek ?

Her bir resmi evrağın üzerinde geliş ve gidiş numarası yer alır. Varide yani evrak tarihi de gelen ya da giden bir evrağın giriş ya da çıkış tarihi olarak tanımlanabilir. Evrakların sağ üst numarasında yazan tarih evrak varide tarihidir.  Emeklilik başvurularında da evrağın SGK’ya kayıt ve emeklilik işlemleri sürecini yine yukarıda belirtilen dys emeklilik evrak takibi sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. İlk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızdan ilk emekli maaşınızı ne zaman ve ne kadar alabileceğiniz hakkında bilgileri alabilirsiniz.

Varide no ne demek ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ve diğer tüm Kurum ya da Kuruluşlarda her bir evrağa bir numara verilir. Evrağa verilen bu numaralar varide numarası diğer adı ile evrak sayısı olarak adlandırılır.

Evrak varide no nerede yazar ?

Evrağın varide numarası yani diğer ismi ile evrak sayısı evrağın üst kısmında yazar. Evrağın sağ üst tarafında tarih, sol üst tarafında konu kısmının hemen üstünde ise sayısı yazar.

Varide no ile evrak sorgulaması nasıl yapılır ?

Online olarak sadece varide numarası diğer adı ile evrak sayısı ile sorgulama yapılabilecek bir uygulama bulunmamakta. Sgk varide numarası ile bakma ve sorgulama işlemleri için size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yaptırabilirsiniz.

Emekli sandığı evrak takibi nereden yapılır ?

Emekli sandığı evrak takibi ile 4c emeklilik takibi işlemleri ile ilgili başvurunuzun ne durumda olduğunu DYS’den ayrı bir sistem üzerinden sorgulamanız gerekiyor. Bunun sorgulamasını da e devlet sisteminden e devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. Sorgulamayı SGK-4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz: emekli sandığı evrak takibi.

SGK Emeklilik evrak takibi 2022 ( Ne zaman maaş bağlanır?)

Emeklilik başvuru takip işlemini yapanların araştırdığı konuların başında ne zaman maaş bağlanacağı sorusu gelir. Cevabı birkaç kritere göre farklılık gösterir. Tabi en önemlisi başvuru yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğudur. Diğer ise birden fazla sigorta kolunda hizmetinizin olmasıdır. Eğer sadece tek sigorta kolunda hizmetiniz varsa ortalama olarak 1-2 ay içerisinde emekli maaşı bağlanabiliyor. Ama birden fazla sigorta kolunda hizmet varsa 3-4 ayı da bulabilir. Hele bir de yurtdışı borçlanması yapacaksanız ve bu işlem Ankara tarafından yapılacaksa 5-6 ayı gözden çıkarmalısınız.

Malulen emeklilik evrak takibi nasıl yapılır ?

Özellikle malulen emeklilik başvurusu olanlar malulen emeklilik onaylandı mı ya da neden geç sonuçlanıyor gibi sorular iletmekte. Malulen emeklilik başvurusu üzerine;

 • Eğer mevcut heyet raporunuz yoksa hastane sevkiniz yapılır.
 • Hastanede heyete girersiniz.
 • Heyet raporu SGK’ya gönderir.
 • SGK sağlık kurulu tarafından rapor ve dosya incelenir.
 • Eğer iş gücü kaybı en az %60 ve ya üzerinde belirlenirse ve sigortalılık süresi ya da prim gün sayısı olarak da şartları sağlarsanız aylık bağlanır.
 • Bu süreç ortalama en az 1,5-2 ay sürer.
 • Malulen emeklilik takibini ve süreci e-devlette dys dosya takip sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

E-devlet emeklilik evrak takibi 4A

Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik başvurusu yaptıysanız başvurunuz ile ilgili süreci yukarıda da belirtildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu döküman yönetim sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Emekli evrak takibi sistemi haricinde başvurunuz üzerine 4a yani ssk emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ise E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Aylık Bilgisi menüsünde yer alan emekli evrak takip ekranı üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Sgk evrak doğrulama varide no nedir ?

Evraklar artık e-imzalı olarak verildiğinden evrakta sahteciliğin önüne geçilebilmesi adına bazı Kurumlar vatandaş tarafından SGK’dan elden getirilen evrakların e devlet evrak takip sisteminden doğrulamasını yapmak isterler. Doğrulama evrağın tarih ve sayısı ile yazı altında yer alan barkod numarası ile yapılmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak doğrulamasını SGK dys evrak doğrulama sayfasını kullanarak yapabilirsiniz.

Sgk dilekçe sorgulaması nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir işlem için vermiş olduğunuz dilekçenin akibetini;

 • Sgk evrak kaydı ve takibi uygulamasından yapabilirsiniz.
 • Özellikle emeklilik dilekçesi sorgulaması yapacaksanız E-devlette dys emeklilik takip sistemine giriş yaparak evrağın son durumuna bakabilirsiniz.
 • Dys e devlet uygulamasında yer alacak olası sonuçlar ve tüm açıklamalar yukarıda ayrıntılı olarak verilmiştir.
 • E-devletteki Sgk dosya takip sistemi haricinde Alo-170 hattını arayarak ya da herhangi bir SGK’ya uğrayarak da evrak sorgulaması yaptırabilirsiniz.

Emekli müracatımın sonucu ne kadar sürede belli olur ?

Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra eğer emeklilik için gereken şartları sağlıyorsanız maaş ortalama olarak 1,5-2 ay içerisinde bağlanacaktır. Bağlanma süresi başvurulan SGK’nın iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Ayrıca birden fazla hizmet varsa ya da yurtdışı borçlanma ile emeklilik gibi durumlar varsa bağlanma süresi uzayabilir.

3.5/5 - (4 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sgk Dys Evrak Takip 2022” üzerine 305 yorum
 1. Merhaba ömer bey,12 ağustos 2022 tarihinde emeklilik için dilekçe vermiştim.E devletten kontrol ettiğimde aşağıdaki yazılar çıkıyor yorumlayabilirmisiniz.?25/08/2022 VAN 21/09/2022 AYLIK BAĞLAMA SERVİSİNE SEVK EDİLDİ 25/08/2022
  25/08/2022 VAN 21/09/2022 DOSYANIN İŞLEMİ TAMAMLANDI.ARŞİVE İADE EDİLDİ 25/08/2022
  25/08/2022 VAN 21/09/2022 DİLEKÇESİNE CEVAP VERİLDİ 25/08/2022

  Cevapla
 2. Merhaba Ömer Bey. Öncelikle çok değerli yardımlarınızdan dolayı teşekkür ederim iyi ki varsınız.

  1974 doğumluyum. Emniyet Teşkilatı personeliydim.

  SGK ilk tescil tarihim Ekim 1995. (8830) gün pirimim var. Yaşı bekleye bekleye yaşı doldurdum çok şükür. ama yaklaşık (6) ay kadar pirim eksiğim var.

  Askerliğimi meslekde iken yaptım ama hizmetden saydırmadım. SGK’ ya askerlik borçlanması için başvuru yaptım, 5434 sayılı kanuna tabii olduğum, bu kanun kapsamında askerlik borçlanması yapmamın mümkün olmadığı SGK tarafından bildirildi.

  İsteğe bağlı sigorta ile pirimi doldurabiliyorum ama bu sefer de emekli ikramiyesi alamıyorum.

  ????Yaşı doldurdum (8870 gün var) az bir pirim eksiğim var.????

  ⏩ SORU 1- Size göre bende EYT’ limiyim. EYT YASASI beni ve benim durumumda olanlarıda kapsayacak şekilde çıkarmı? EYT nin çıkmasını bekleyeyim mi? Biliyorum, yorum soruyorum ama sizin yorumunuza güveniyorum merak ediyorum o yüzden soruyorum.

  Diyelim ki; EYT YASASI 8 Eylül 1999 öncesi şartlar kabul edilecek şekilde çıktığını varsayalım, bu şekilde çıkarsa ikramiye alabilecek şekilde ben de emekli olabilirmiyim? 8 Eylül 1999 yılı öncesi emekli sandığından emekli olabilme şartlarını yerine getirmiş oluyor muyum ?

  ⏩ SORU 2- Herhalukarda ikramiye alamayacak isem biran önce isteğe bağlı sigorta ya başlayayım mı? Sizin görüşünüz nedir? Ne tavsiye edersiniz?

  ⏩ SORU 3- Bir ay isteğe bağlı sigorta ödedikten sonra isteğe bağlı sigorta primini ödemeye devam ederken mi askerlik borçlanmasına müracaat etmem gerekiyor ? Yoksa hiç askerlik borçlanması yapmadan (6) aylık süreyi isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek mi doldurayım? Siz ne tavsiye edersiniz?

  Müsait olunca bir cevap yazabilirseniz çok sevinirim şimdiden Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba.
   1-EYT yasası hakkında net bir cevap veremiyorum. Ortada net bir taslak yok.
   2- İkramiye kısmını SGK’ya sorun demiştim daha önce. Çünkü emin değilim. Eğer ikramiye alamayacaksanız isteğe bağlı sigortadan tamamlamak en mantıklısı.
   3- Bence hiç beklemeyin. İkramiyeyi netleştirdikten sonra isteğe bağlı sigorta başlatın. Kalan hizmeti o kapsamda tamamlayın ve emeklilik dilekçenizi verin.
   Ama yine söylüyorum öncelikle ikramiye konusunu netleştirin.

   Cevapla
Yorum yapın