Sgk Dys Evrak Takip 2021

190

SGK dys evrak takip ve SGK evrak takip işlemleri konusunda tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik, şahıs ödemeleri, bilgi talebi v.s. gibi başvularınızın ne durumda olduğunu, evrağınızın kayda alınıp alınmadığını, işlemlerin sonuçlanıp sonuçlanmadığını Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibi sistemi ile sorgulayabilirsiniz.

Bu yazımızda evrak sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz ve sorgulama sonucu çıkan verilerin ne anlama geldiği konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Sgk dys nedir ?

Dys evrak takip nedir ? Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tüm gelen ve giden evrak işlerinde kullanılan evrak yönetim sistemidir. DYS-Döküman Yönetim Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Online yazışma yapılmasına imkan sağlayan evrak uygulamasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda T.C. numaranız ile kayda alınan, gelen ve ya giden tüm evrakların takibini bu uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

2021 Sgk evrak takibi nasıl yapılır ?

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu artık evrak işlemlerinin tamamında DYS diğer adı ile Döküman Yönetim Sistemi’ne geçti. Artık evraklarınızın tamamı taranarak elektronik ortamda sisteme kaydediliyor ve kaybolma riski ortadan kalkmış oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emekli sandığı emeklilik başvuruları/emeklilik takibi haricindeki tüm işlemlerin sorgulamasını DYS aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Dys evrak takibi sistemine giriş nasıl yapılır ?

Gelelim SGK DYS evrak sisteminden nasıl sorgulama yapabileceğinize. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki Sgk evrak sorgulama için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yoksa bu sistem aracılığı ile sorgulama yapamazsınız. Bir de sadece kişinin kendisine ait evraklar sorgulanabilir. Yani başkasının e devlet şifresi ile başkasına ait bir evrak sorgulanamaz. Dys evrak sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz: dys sgk evrak takip sistemine giriş. Sosyal güvenlik kurumu dys evrak takip sistemi ile yapabileceğiniz başlıca sorgulamaları şu şekilde sırayalabiliriz;

 • Başvuru sonucu emeklilik onaylandımı takibini yapabilirsiniz.
 • E devlet emeklilik evrak takibi 4a yani ssk ile 4b bağkur için yapabilirsiniz. Emekli aylığınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne durumda olduğunu e devlet sisteminde ssk için 4a aylık bilgisi, bağkur için de 4b aylık bilgisi menüsünden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca hemen emeklilik dilekçesini verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır sayfamızı ziyaret ederek emekli maaşınızı ne zaman alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Emekli müracatımın sonucu ne oldu sorusunun cevabını bulabilirsiniz.
 • Şahıs ödeme başvuruları ile SGK’ya yapmış olduğunuz diğer düm işlemlerin sonucunu öğrenebilirsiniz.
 • DYS sorgulaması yapıldığında alınan sonuçların ne anlama geldiğini kısaca açıklayalım.

Sgk evrak takip zimmetten çıkarıldı ne demek ?

Sgk dosya sorgulama ekranında karşılaşılan bu uyarı evrağın kayda alındığı, işlem yapan kişi tarafından işlemin sonuçlandırılarak ilgili servise havale edildiği ya da tamamlanarak dosyaya konulduğu anlamına gelir.

SGK gelen evrak dosyasına kaldırılmış ne demek ?

Genelde işlemi yapılan ya da tamamlanan evraklar için dosya kaldırma işlemi yapılır. Ancak evrağın dosyaya kaldırılmış olması işlemin tamamlandığı anlamına gelmez. Ek işlemler de gerektirebilir. Bunun için ilgili SGK ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı olur.

Sgk dys giden evrak kayıtlı ne demek ?

Evrağınızın dys e-devlet sisteminde kaydedilerek ilgili servise ve ya memura havale edildiği anlamına gelir. Dys takip sisteminde giden evrak kayıtlı olarak yazıyorsa henüz talebiniz ile ilgili işlem sonuçlanmamış olarak kabul edilir.

Gelen evrak kayıtlı ne demek ?

SGK’ya yaptığınız ilk başvuruda evrağınızın kayda alındığı anlamına gelir. Henüz bu süreçte evrağınız ile ilgili işlemler devam ediyordur.

Sgk evrak kayda alınmış ve işlem sırasını beklemektedir ne demek ?

Sgk dilekçe takip diğer adı ile evrak takibi uygulamasında sorgulama yaptığınızda bu uyarı ile karşılaşıyorsanız

 • Evrağınızın kayda alındığı,
 • Sırası geldiğinde talebiniz ile ilgili işlem yapılmak üzere ilgili memurda beklediği anlaşışır.
 • Evrakla ilgili işlem yapıldıktan sonra yeniden sorgulama yapıldığında evrak dosyasına kaldırıldı olarak görülecektir.

Emeklilik servisi-1 nedir ?

4c, 4b ve 4a emeklilik işlemleri evrak takibi için DYS evrak sorgulama sisteminden sorgulama yapıldığından çoğunlukla evrağın emeklilik servisinde olduğu görülür. Emeklilik dosya takibi sistemindeki bu durum evrağınızın ilgili servis olan emeklilik servisinde olduğunu gösterir. Ancak işlemin ne durumda olduğunu buradan anlamak mümkün bulunmuyor.

SGK dys gelen evrak beklemede ne demek ?

Eğer sgk dys evrak takibi sisteminde bu uyarı çıkıyorsa henüz gelen evrağın ilgili memura havale edilmediği, beklemede olduğu anlamına gelir. Bu durumda evraka herhangi bir işlem yapılmadığı anlaşılması gerekiyor.

Giden evrak kayıtlı ne demek ?

Evrağın posta yolu ile gönderilmesi ya da elden verilmesi durumunda sorgulama yapıldığında sistemde bu şekilde görünür.

Gelen evrak iade edilmiş ne demek ?

Evrak bazen yanlışlıkla farklı bir servise ya da farklı bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderilebilmekte. Gelen evrak ile ilgisi olmayan Müdürlük bunu gönderen birime geri iade eder. Bu durumda sistemde evrak gelen evrak iade olarak görünür.

Sgk evrak kayda alınmamıştır ne demek ?

Evrak takip Sgk uygulamasında sorgulama yaptığınızda bu uyarı ile karşılaşıyorsanız evrağınızın hiç kayda alınmadığı anlaşılır. Bu durumda henüz evrağınız ilgili servise ya da memura ulaşmamış ve bir işlem yapılmadığı anlaşılmalıdır. Ancak gönderimden sonra uzun bir süre geçtiyse ve hala bu uyarı varsa bu durumda ilgili SGK ile iletişime geçmenizde yarar olacaktır.

Varide ne demek ?

Peki evrak varide no nedir ? Varide bir evrağın kayda alınış sayısı anlamına gelir. Yani evrak varidesinin diğer adı evrak sayısıdır. Bildiğiniz gibi Kamu kurumlarında evrak arşivlenmesi ve takibi açısından her bir evrağa numara verilir. İşte verilen bu numara varide olarak tanımlanır.

Emeklilikte varide tarihi ne demek ?

Her bir resmi evrağın üzerinde geliş ve gidiş numarası yer alır. Varide yani evrak tarihi de gelen ya da giden bir evrağın giriş ya da çıkış tarihi olarak tanımlanabilir. Evrakların sağ üst numarasında yazan tarih evrak varide tarihidir.  Emeklilik başvurularında da evrağın SGK’ya kayıt ve emeklilik işlemleri sürecini yine yukarıda belirtilen dys emeklilik evrak takibi sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. İlk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızdan ilk emekli maaşınızı ne zaman ve ne kadar alabileceğiniz hakkında bilgileri alabilirsiniz.

Varide no ne demek ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ve diğer tüm Kurum ya da Kuruluşlarda her bir evrağa bir numara verilir. Evrağa verilen bu numaralar varide numarası diğer adı ile evrak sayısı olarak adlandırılır.

Evrak varide no nerede yazar ?

Evrağın varide numarası yani diğer ismi ile evrak sayısı evrağın üst kısmında yazar. Evrağın sağ üst tarafında tarih, sol üst tarafında konu kısmının hemen üstünde ise sayısı yazar.

Varide no ile evrak sorgulaması nasıl yapılır ?

Online olarak sadece varide numarası diğer adı ile evrak sayısı ile sorgulama yapılabilecek bir uygulama bulunmamakta. Sgk varide numarası ile bakma ve sorgulama işlemleri için size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yaptırabilirsiniz.

Emekli sandığı evrak takibi nereden yapılır ?

Emekli sandığı evrak takibi ile 4c emeklilik takibi işlemleri ile ilgili başvurunuzun ne durumda olduğunu DYS’den ayrı bir sistem üzerinden sorgulamanız gerekiyor. Bunun sorgulamasını da e devlet sisteminden e devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. Sorgulamayı SGK-4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz: emekli sandığı evrak takibi.

SGK Emeklilik evrak takibi 2021

Bu sorunun cevabı birkaç kritere göre farklılık gösterir. Tabi en önemlisi başvuru yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğudur. Diğer ise birden fazla sigorta kolunda hizmetinizin olmasıdır. Eğer sadece tek sigorta kolunda hizmetiniz varsa ortalama olarak 1-2 ay içerisinde emekli maaşı bağlanabiliyor. Ama birden fazla sigorta kolunda hizmet varsa 3-4 ayı da bulabilir. Hele bir de yurtdışı borçlanması yapacaksanız ve bu işlem Ankara tarafından yapılacaksa 5-6 ayı gözden çıkarmalısınız.

Malulen emeklilik evrak takibi nasıl yapılır ?

Özellikle malulen emeklilik başvurusu olanlar malulen emeklilik onaylandı mı ya da neden geç sonuçlanıyor gibi sorular iletmekte. Malulen emeklilik başvurusu üzerine;

 • Eğer mevcut heyet raporunuz yoksa hastane sevkiniz yapılır.
 • Hastanede heyete girersiniz.
 • Heyet raporu SGK’ya gönderir.
 • SGK sağlık kurulu tarafından rapor ve dosya incelenir.
 • Eğer iş gücü kaybı en az %60 ve ya üzerinde belirlenirse ve sigortalılık süresi ya da prim gün sayısı olarak da şartları sağlarsanız aylık bağlanır.
 • Bu süreç ortalama en az 1,5-2 ay sürer.
 • Malulen emeklilik takibini ve süreci e-devlette dys dosya takip sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

E-devlet emeklilik evrak takibi 4A

Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik başvurusu yaptıysanız başvurunuz ile ilgili süreci yukarıda da belirtildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu döküman yönetim sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde başvurunuz üzerine 4a yani ssk emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ise E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Aylık Bilgisi menüsünde yer alan emekli evrak takip ekranı üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Sgk evrak doğrulama varide no nedir ?

Evraklar artık e-imzalı olarak verildiğinden evrakta sahteciliğin önüne geçilebilmesi adına bazı Kurumlar vatandaş tarafından SGK’dan elden getirilen evrakların e devlet evrak takip sisteminden doğrulamasını yapmak isterler. Doğrulama evrağın tarih ve sayısı ile yazı altında yer alan barkod numarası ile yapılmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak doğrulamasını SGK dys evrak doğrulama sayfasını kullanarak yapabilirsiniz.

Sgk dilekçe sorgulaması nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir işlem için vermiş olduğunuz dilekçenin akibetini;

 • Sgk evrak kaydı ve takibi uygulamasından yapabilirsiniz.
 • Özellikle emeklilik dilekçesi sorgulaması yapacaksanız E-devlette dys emeklilik takip sistemine giriş yaparak evrağın son durumuna bakabilirsiniz.
 • Dys e devlet uygulamasında yer alacak olası sonuçlar ve tüm açıklamalar yukarıda ayrıntılı olarak verilmiştir.
 • E-devletteki Sgk dosya takip sistemi haricinde Alo-170 hattını arayarak ya da herhangi bir SGK’ya uğrayarak da evrak sorgulaması yaptırabilirsiniz.

Emekli müracatımın sonucu ne kadar sürede belli olur ?

Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra eğer emeklilik için gereken şartları sağlıyorsanız maaş ortalama olarak 1,5-2 ay içerisinde bağlanacaktır. Bağlanma süresi başvurulan SGK’nın iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Ayrıca birden fazla hizmet varsa ya da yurtdışı borçlanma ile emeklilik gibi durumlar varsa bağlanma süresi uzayabilir.


190 Yorum
 1. özkan

  Varide NoVaride TarihiKonusuİlgili BirimEvrak Tipiİşlem TarihiAçıklama
  2835546528/07/2021ÇALIŞMA GÜCÜ KAYBI 4BİZMİR SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİGelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış28/07/2021 1:06 PMDOSYASINA KALDIRILDI.
  3464727608/11/2021ÖZKAN TAŞKAN HK.İZMİR SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİGelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış09/11/2021 12:17 PMDOSYASINA KAYDEDİLDİ
  3484602010/11/2021Özkan TAŞKANİZMİR SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİGiden Evrak Kayıtlı10/11/2021 12:08 PMMALULİYET 28/5
  3484602010/11/2021Özkan TAŞKANEMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜGelen Evrak
  bu ne demektir Kayıtlı10/11/2021 2:08 PMMALULİYET 28/5
  3484602010/11/2021Özkan TAŞKANEMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MALULİYET VE SAĞLIK KURULLARI DAİRE BAŞKANLIĞIGelen Evrak Kayıtlı10/11/2021 5:09 PM
  3484602010/11/2021Özkan TAŞKANEMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKANLIK KURUM SAĞLIK KURULLARI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜGelen Evrak Kayıtlı11/11/2021 10:38 AM
  3484602010/11/2021Özkan TAŞKANEMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKANLIK KURULLARI SERVİSİGelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış17/11/2021 11:00 AMMALÜLİYET HK

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Özkan BEY. Evrak hareketlerinden evrağın son ve kesin durum hakkında bilgi çıkarmak zordur. Süreç devam ediyor gibi görünüyor.

   1. özkan

    maluliyet hk ne demek

    1. Ömer Meriç

     Maluliyet hakkında anlamına geliyor. Kısaca yazıyor işte memur arkadaş evrağı kaydederken.

    2. özkan

     veya maluliyet 28/5 ne demek

     1. Ömer Meriç

      5510 Sayılı Kanunun 28/5 maddesi. Yani malulen emeklilik.

 2. HAYRİ YÜKSEL

  sayın hocam 11.09.1968 dt. iş.başlanğiç 14.01.1992 bitiş.14.11.1997 ssk gün sayım.722 4/c başlangiç. 25.08.1998 şu an çalışmaktayım nezaman emekli olurum askerlik gerekirse öderim saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Benim hesabıma göre 11.09.2021 tarihi itibariyle emekliliği hak ediyorsunuz. Belirttiğiniz bilgilere göre tabi.

   1. HAYRİ YÜKSEL

    sayın hocam millieğtim emeklılık yaşımın 56 yani 2024 yılı diyor bende sizin ğibi şu an emekli olmamlazım diyorum bunu nasıl çöçerim bir akıl verin hocam

    1. Ömer Meriç

     Hayri BEY, O halde şöyle yapın. SGK’ya ne zaman emekli olacağınız ile ilgili bir dilekçe yazın. SGK’dan bir yazı alın ve bunu işyerinize gösterin. Eğer dediğimiz gibi ise zaten işlem yapmak zorundalar.

 3. umutsuz düşler

  merha tekrardan ömer bey yüksek sağlıga itiraz etmiştik 10 gün öncede e.devlet üzerinden itiraz hakkında bilgilendirilmek istediğimi yazmıştım bu sabahda posta kutusuna SOSYAL SIGORTA YÜKSEK SAĞLIK KURULU adında kagıt geldi yazıda şu şekilde yazıyor nedemek istemişler anlamış değilim bu konu hakkında beni aydınlatırsanız çok seviririm yazı şu sekilde….
  ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜNE Sıhhıye Sosyal Güvenlik Merkezi..
  çalışma gücünün en az %60ını kaybetmemiş olduğundan malul sayılamayacağına ilişkin kurum sağlık kurulunun kararına itiraz eden 3333333 t.c numaralı müteveffa sigortalı hasan çoçuğu 333333333 t.c kimlik numaralı ali akbaş 29,07,2021 tarihli dilekçesinde dosyasının birkezde kurulumuzda değerlendirilmesini talep etmektedir ilgilinin itiraz dilekçe ve ekleri ilişikte gönderilmiş olup kurum sağık kurulu karar ve dayanağı belgelerin bulunduğu maluliyet dosyası ile birleştirilerek gönderilmesi hususunda…BİLGİLERİNİZİ VE GEREĞİNİ RİCA EDERİM..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu incelemek üzere dosyayı Sıhhıyeden istemiş. Size de bilgi amaçlı gelmiş. Sürecin sonuçlanmasını bekleyin.

   1. şansız insan

    teşekkür ederim hocam yüreği güzel insan keyifli yaşamlar..

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim:). İyi günler dilerim.

 4. bulaşıkcı ali usta

  Ömer bey merhaba bu ne demek sizce açıklama bölümünde şu şekil yazıyor KURULA İTİRAZ YAZISI iki ay önce itiraz etmiştik bugün baktığımda açıklama bölümünde KURULA İTİRAZ YAZISI yazıyor

  1. bulaşıkcı ali usta

   bu arada itiraz ederken açıklama bölümünde yüksek sağlık yazıyordu o bölüme hiç ellememişler düzeltme yazısı uygulamamışlar ve bu gün baktığımda yeni varide sayısı ekleyip 08.10.2021 KURULA İTİRAZ YAZISI

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Bence bunlara çok takılmayın. İtiraz ettiyseniz başvurunun sonuçlanmasını bekleyin.

 5. Eyüphan KERÇEK

  Teşekkür ederim

 6. Eyüphan KERÇEK

  Merhaba Ömer Bey,
  %67 engelliyim ve 4900 gun prim yatirmisligim var. Kalp ameliyatlari ve bir takim fiziksel sıkıntılardan dolayi SGK ya emeklilik icin muracat ettim.
  Dys sorgulamada aşağıdaki bilgiler geliyor ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla

  30/06/202128/5 EMEKLİLİK TALEBİ

  Varide Tarihi : 14.07.2021
  Konusu : EYÜPHAN KERÇEK SEVK

  Ilgili Birim :
  ADANA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ ÇUKUROVA SGM SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ 5 (MALULİYET- 4/A HİZMET)

  Evrak Tipi : Giden Evrak Kayıtlı
  Işlem Tarihi : 14/07/2021 2:00 PM
  Açiklama : 32447133478

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evrak kayıtlarından evrağın son durumunun ne olduğu hakkında bir fikir üretemeyiz. Başvuru yaptıysanız bekleyin sonuçlanmasını. Size yazılı olarak bildirilir zaten.

 7. Serkan

  Ömer bey merhaba
  Ben malulen emekli oldum % 55 ile aylığım bağlandı fakat benim aklımı karıştıran bir sorum olacak
  Bana vergi indirimi ile emekli olsaydin diye herkes söylemeye başladı ne fark var normal malulen emeklik ile

  1. Ömer Meriç

   İkisi arasındaki tek fark çalışma ya da faaliyette bulunma ile alakalı. Maaş olarak farketmez. Malulen emekliler çalışamaz, ticari ya da zirai faaliyette bulunamaz. Vergi indiriminden emekli olanlar sigortalı çalışmaya devam edebilir, Ticari ya da Zirai faaliyetlerde bulunabilir.

 8. muzaffer

  Varide NoVaride TarihiKonusuİlgili BirimEvrak Tipiİşlem TarihiAçıklama
  2551520501/06/2021MALULEN EMEKLİLİK MÜRACAATIİSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ-2Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış16/06/2021 2:10 PMİŞLEMİ TAMAMLANMIŞTIR
  2631274615/06/2021İST BAĞCILAR EĞT VE ARAŞT HASTİSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ-2Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış28/06/2021 9:57 AMİŞLEMİ TAMAMLANMIŞTIR.
  2763638508/07/2021Malulen Emeklilik DevirİSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SİGORTALI TESCİL VE HİZMET SERVİSİ-2Giden Evrak Kayıtlı08/07/2021 4:38 PMMalulen Emeklilik Devir
  2763638508/07/2021Malulen Emeklilik DevirİSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ UNKAPANI SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİGelen Evrak Kayıtlı09/07/2021 8:38 AMMalulen Emeklilik Devir
  2944865216/08/2021Muzaffer USTA-R.İ.İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ 6 (MALULLÜK VE İŞ KAZASI)Giden Evrak Kayıtlı16/08/2021 11:55 AMMUZAFFER USTA-R.İ.
  2944865216/08/2021Muzaffer USTA-R.İ.İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK KURULU BÜRO İŞLEMLERİ SERVİSİ (MALULİYET)Gelen Evrak BeklemedeMUZAFFER USTA-R.İ.
  2763638508/07/2021Malulen Emeklilik DevirİSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ 6 (MALULLÜK VE İŞ KAZASI)Gelen Evrak Beklemedehiç anlamadım yardım lütfen

  1. Ömer Meriç

   Muzaffer BEY, Evrak hareketlerinden bir sonuç çıkarabilmek imkansız zaten. Sürecin nihai sonucu için son SGK ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 9. Kadersiz kul

  merhaba degerli hocam malul çoçuk yetim aylığına baş vurmuştum ara karar verip ruh sağlıgı zeka oranı istedi sgk heyete girip yüzde 50 oran almamıza ragmen ret vermiş ilk heyetdeki raporlarla beraber toplamamışlar sanırım ilk heyetde misal hepsinden 20 alsak bu en son aldıgımız oranla beraber yüzde 70 yapar hasta 63 yasında yüzde 10 da öyle ekleniyor var sayalım yüzde 80 ve bunun 20 oranı düşürsünler geriye 60 kalması lazım buna ragmen bizde itiraz ettik dilekceyle sizce aşama denir hocam burdanda ret mi gelir sizce burdanda ret gelirse itiraz edip adli tıptan muane olacazz sgk işi yokuşa sürüyor 2 senedir hala baglanmadı..

  01/07/2021İsmail AK ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-12.EMEKLİLİK SERVİSİGelen Evrak Beklemede
  29/07/2021İSMAİL AK HK. ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİ Gelen Evrak Beklemede

  29/07/2021 İSMAİL AK HK. ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SIHHIYE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİGelen Evrak Kayıtlı 30/07/2021 3:58 PM

  12/08/2021İSMAİL AK ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİGiden Evrak Kayıtlı12/08/2021 2:34 PM YÜKSEK SAĞLIK

  12/08/2021İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 12/08/2021 2:36 PM YÜKSEK SAĞLIK

  12/08/2021İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MALULİYET VE SAĞLIK KURULLARI DAİRE BAŞKANLIĞIGelen Evrak Kayıtlı 12/08/2021 4:59 PM

  12/08/2021İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SOSYAL SİGORTA YÜKSEK SAĞLIK KURULU ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ Gelen Evrak Kayıtlı 13/08/2021 9:51 AM

  12/08/2021İSMAİL AK EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ YÜKSEK SAĞLIK KURULU ÖZET SERVİSİ – 1 Gelen Evrak Beklemede

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar tekrar. Cevap olumlu gelir ya da ret gelir diyebilmek imkansız ne yazık ki. Kurulun vereceği bir karar ve bu işin uzmanı onlar. Biz bilemeyiz. Kuruldan başka da kimse bilemez. Beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

 10. MERYEM SIDDIKA İŞGÖR

  Merhaba Ömer Bey,
  Ben MEB’nda öğretmen iken 16 Temmuz’da emekli oldum.
  Emeklilik işlemleri takibimi “e devlet” üzerinden yapabileceğim söylendi.
  Bu gün e devletten kontrol ettiğimde ad soyad kısmında ismimin bir harfinin eksik olduğunu gördüm.
  ALO 170 i aradım. “KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK DAİRE BAŞKANLIĞI”ndan sormamı söylediler.
  Fakat onların telefonu da hiç düşmüyor.
  İnternetten bulduğum telefon numarası doğru olmadığından mıdır bilemyorum.
  Emekli Sicil Numaram doğru. Ad kısmındaki harf eksikliğinin işlemlerimde olumsuz etkisi olur mu?
  Telefon ile bili almak istersem evrak takibimi sorabileceğim tel numarası var mıdır*
  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu kısma takılmayın. Bu durum maaşınızın bağlanmasını için engel değil. T.C. kimlik numarası ve emekli sicil numarası üzerinden işlem yapılmakta zaten. Kayıt hatalı ise düzeltilir rahat olun.

   1. MERYEM SIDDIKA İŞGÖR

    Teşekkür ederim

  2. Özlem

   Gelen evrak dosyasına kaldırılmış. Sonunda da işlem yapıldı yazıyor nedemekk maulen emeklilıkte

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Gelen evrak kayda alındığında yani talebiniz işleme alındığında gelen evrak kayda alındı açıklaması görülür. Sonrasındaki açıklama ise işlemlerin devam ettiği anlamına gelir.

 11. Serkan

  Ömer bey hayırlı akşamlar
  Yüzde 55 den malulen emekli oldum e devletten baktığımda malul çocuk yazan yerinin karsisinda boş – işaret i var benim şeker hastası oğlum var o da engelli raporlu ben bakmaya yükümlü çocuk var ı isaretlediydim bunu görmediler sanırım benim sorum şu
  Benim maaşımı etli edermiydi görmüş olsalardı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır etkilemez.

   1. Serkan

    Teşekkür ederim

 12. Kadersiz kul

  merhaba degerli güzel yürekli ömer bey sizden acil bir ayrdım istiyorum 20 aydır beklediğim yetim aylığına başvurmuştum e.devletten SGK dys baktım hala beklemede yazıyor bugun gittim ankara sakarya caddesindeki sgk binasına 20 aydır bekliyorum sonucu ilk kurur raporumuz 27.12.2019 elnize ulaştı ve 2020 mart ayında ara karar verip tekrardan sadece zeka testi istediniz ve pandemiden dolayı hacattepe bir senedir oyaladı bizde 2021 mart ayın 13 binanıza gelip durumu anlatıp farklı hastaneye sevk yaptınız ve bizde muane olduk zeke testinden dedim yüz 50 zekadan rapor aldık elşnşze ulaştı şimdi ret vermişler öyle dediler sistemde SGK dsy emeklilik servisi 12 evrak beklemede yazıyor şimdi elimize kagıt gelmedi ret diye ama ordaki memur arkadaş olumsu yüzde 60 alamamıs dedi peki hocam simdi biz bu karara itiraz nasıl ederiz dedim size kim dedi itiraz edin diye sordu cevremdeki tanıdıklarım dedim seslenmedi itirazı nereye etmem lazım tam adresini yazarsaız dilekce yazacam bu aksam sabah vermeyi düşünüyorum cevap verirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İtirazı başvuru yaptığınız yani bağlı olduğunuz SGK’ya yapmanız gerekiyor. Elinize yazı ulaştıysa bu yazıya istinaden itiraz hakkınız var. İtiraz üzerine dosya yüksek sağlık kuruluna gönderilir. Oradaki nihai incelemeden sonra karar verilir

   1. Kadersiz kul

    hocam elimize kağıt gelmedi ordaki dosyada B12 emeklilik servisinde beklemede dediler burdan dosyanın ne aşamada olduüunu göremiyoruz her bilümün kendisine ait gizli işlemleri oldugu icin dediler ordan biri şefim tahsil numaradan girelim ordan belki ne aşamada oldugu belli olur dedi ordanda göremediler bu dosya neden beklemede niyeki işlem yapılmamış dedi durun size yardımcı olacam beyfendi dedi ve diğer bölümden girdiler yüzde 60 hak edememişsin dediler bende itiraz edeyim dedim itiraz etmenize gerek yok 6 ay sonra tekrar başvurun dediler tekrardan sevk ederiz dediler bende 20 ay neden çöp olsun itiraz hakkımı kullanacagım dedim şimdi dilekceyi yazdım itiraz hakkımı elime kagıt gelmeden dilekceyi versen kabul ederlermi sizce bu sgkdan haber gelmez itiraz hakkımıda kaybedirim diye düsünüyorum mart ayından beri en son mayıs 31 işlem olmus baskada yok hala beklemede yazıyor

    1. Ömer Meriç

     Normalde usül yazıyı aldıktan sonra itirazdır. Ancak maalesef bazı SGK müdürlükleri sonucu yazılı olarak bildirmiyor. Siz yazılı olarak itiraz edin ve PTT ile gönderin itirazı. İadeli taahhütlü olarak verin. Dilekçede cevap için 1 ay süre verin ve cevap verilmezse mahkemeye gideceğinizi iletin. Ve sonuçta bence mahkemeye verin.

     1. Kadersiz kul

      teşekkür ederim dilekçeyi verdim havalarından gecilmiyor sıhıye gitmen lazım burdan 6 ayda gider dilekcen dedi o zaman hocam zaten 20 ay bekledim verin dilekcemi ben götürürüm dedim gelmişsin birkere dedi işlem yaptı numara verdi takip edersiniz dedi adamlar dilekce almaya bile bıdı bıdı ediyor sankı bizim yetim aylıgını kendi cebinden verecek emeklisine az kalmıs sıkıstırma munaması geciriyor garibim .. Ömer Bey Hersey Gönlünce olsun Koca Yürekli insan..

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. Umarım bir an önce sonuçlanır talebiniz.

 13. Mehmet

  Hayırlı Günler Dilerim. Babam görev başında vefat etti ve sgk vazife malülü kabul etmedi. Bununla ilgili dava açtık ve kazandık. Dava sonuçlanalı 27 gün oldu. Karar evrağı sgkya ulaştı. Mahkeme kararını işleme almaları ne kadar sürer. Kolay Gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İş yoğunluğuna göre değişir. Ama genellikle 1.5-2 ay sürüyor.

 14. Ali ER

  merhabalar ömer bey ysk ya itirazım sonucu tekrar sağlık kuruluna sevk edildim dys takip ekranında gördüğüm kadarıyla bursa sosyal güvenlik ilmüdürlüğü bursa bölge sağlık kuruluna intikal etmiş gelen evrak dosyası na kaldırılmış açıklama satırında maluliyet tespiti yazıyor ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim ilginize teşekkürler sağlık ve huzurla dolu bayramlar diliyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba iyi bayramlar. Evrak hareketlerinden işlemin sonucunu çıkarmak zor maalesef. Açıklamayı yorumlamak gerekirse malulen emeklilik ile ilgili evrakın kayda alınmış olduğundan başka bir şey anlaşılmıyor.

 15. Erhan pinç

  Ömer bey tekrar iyi günler hayırlı çalışmalar dilerim rahatsız ediyorum kusura bakmayın annemin ölüm maaşı baş vurumuz hatırlarsanız 03.06.2021 idi maaşımızın ilk ödemesi 25.08.2021 gözüküyor bu gün bizede bayram ikramiyesi yatar belki diyerek bankaya gittik yatmamış dediler bu tarihlere göre bayram parası almamız gerekmezmi yada ağustos ayındaki maaşta verirlermi ölüm maaşımız bağkur rica edersem bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum sağolasınız saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Büyük ihtimalle maaş 01 Temmuz itibariyle başlandı. Bu durumda bayram ikramiyesi de ödenir. Ama daha sonraki bir tarihte ödeniyor. Toplu ödenecek olan maaşla birlikte yatacağını düşünüyorum.

 16. MUSTAFA ÖNER

  Evrak Bilgileri
  Evrak TarihiGeldiği YerVaride TarihiEvrak Açıklamaİşlem Tarihi
  21//2/13/0ELDEN14/07/2021AYLIK BAĞLAMA SERVİSİNE SEVK EDİLDİ21//2/14/0
  21//2/13/0ELDEN14/07/2021DOSYANIN İŞLEMİ TAMAMLANDI.ARŞİVE İADE EDİLDİ21//2/14/0
  Merhaba Ömer Bey, E-Devlet 4/C emekli takipte bunlar yazıyor . DYS de ise bunlar yazıyor. Ne anlama geldiklerini söyler misiniz. Teşekkür ederim.
  Varide NoVaride TarihiKonusuİlgili BirimEvrak Tipiİşlem TarihiAçıklama
  12/07/2021MUSTAFA ÖNER HKEMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKANLIK KURULLARI SERVİSİGiden Evrak Kayıtlı13/07/2021 11:22 AMMALULİYET HK
  12/07/2021MUSTAFA ÖNER HKEMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK DAİRE BAŞKANLIĞIGelen Evrak BeklemedeMALULİYET HK

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evrak hareketlerinden anladığım kadarıyla maaş bağlanmak üzere aylık bağlama servisine gönderilmiş.

 17. MUSTAFA ÖNER

  Evrak Bilgileri
  Evrak TarihiGeldiği YerVaride TarihiEvrak Açıklamaİşlem Tarihi
  21//2/13/0ELDEN14/07/2021AYLIK BAĞLAMA SERVİSİNE SEVK EDİLDİ21//2/14/0
  21//2/13/0ELDEN14/07/2021DOSYANIN İŞLEMİ TAMAMLANDI.ARŞİVE İADE EDİLDİ21//2/14/0
  İYİ GECELER ÖMER BU AÇIKLAMA NE ANLAMA GELİYOR. %75 ENGELLİ RAPORUM VAR. SGK SAĞLIK KURULU %75 OLARAK ONAYLANDI DEDİ.

 18. Ramazan

  Merhaba Ömer bey bı sorum olacaktı malulen emekliliğe başvurdum kalpten yüzde 45 gözden ve koldan yüzde 40 rapor verdiler 2340 gün sigortam var bu şartlarda emekli olabilir miyim.tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Nihai kararı SGK sağlık kurulu verir. Olur ya da olamazsınız diyemem.

 19. Serkan

  Hocam merhaba
  Maluliyet 28/ 5 nedemek

  1. Ömer Meriç

   5510 Sayılı Kanunun 28/5 maddesi kapsamında başvurunun değerlendirildiği demek.

   1. Serkan

    Ömer bey hayırlı akşamlar tekrar rapor sonucum %55 geldi size sorum şöyle
    1996 yılında 1 sene satajer lik sigorta başlangıcı ve 1 sene normal sigorta ödedim 1998 yılından bu yana bağkur ödedim askerlik borcum yok sizce ne kadar maaş bağlanır şimdiden teşekkür ederim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. 1500-1700 TL arası bir maaş ödenir.

     1. Serkan

      Teşekkür ederim hayırlı günler dilerim Ömer bey

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. İyi günler.

 20. umutsuz düşler

  Merhaba çok değerli ömer hocam sizden rica ediyorum emeklilik ne aşamada 20 ay oldu hala sonuç yok sanırım red verecek…
  1723666107/11/2019ÖLÜM AYLIĞI VE CENAZE YARDIMIANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİGelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış14/11/2019 11:41 AMKOCATEPEYE GÖNDERİLDİ
  1779118515/11/2019İSMAİL AKBABA DIKAPI EAH SEVK EDİLDİ-HANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİGiden Evrak Kayıtlı15/11/2019 2:12 PMİSMAİL AKBABA DIKAPI EAH SEVK EDİLDİ-H
  1779138115/11/2019İSMAİL AKBABA DIKAPI EAH SEVK EDİLDİ-SANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİGiden Evrak Kayıtlı15/11/2019 2:13 PMİSMAİL AKBABA DIKAPI EAH SEVK EDİLDİ-H
  2065451427/12/2019İSMAİL AKBABAANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİGelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış02/01/2020 2:15 PMİŞLEM YAPILDI…
  3211002/01/2020İSMAİL AKBABA TALEP VE RAPORU KOCATEPEYE GONDERİLDİANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİGiden Evrak Kayıtlı02/01/2020 11:34 AMİSMAİL AKBABA TALEP VE RAPORU KOCATEPEYE GONDERİLDİ
  3211002/01/2020İSMAİL AKBABA TALEP VE RAPORU KOCATEPEYE GONDERİLDİANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ KOCATEPE SAĞLIK SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİGelen Evrak Kayıtlı02/01/2020 11:48 AMİSMAİL AKBABA TALEP VE RAPORU KOCATEPEYE GONDERİLDİ
  3211002/01/2020İSMAİL AKBABA TALEP VE RAPORU KOCATEPEYE GONDERİLDİANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ MERKEZ MÜDÜR YARDIMCISI (TEVFİK FİLİZ)Gelen Evrak Kayıtlı02/01/2020 2:03 PM
  3211002/01/2020İSMAİL AKBABA TALEP VE RAPORU KOCATEPEYE GONDERİLDİANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ *SAĞLIK KURULU BÜRO İŞLEMLERİ SERVİSİ-1Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış10/02/2020 12:32 PMDOSYA KURULA HAZIRLANDI
  449293313/03/2020İSMAİL AKBABA HACETTEPEYE SEVK EDİLDİ-HSTANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİGiden Evrak Kayıtlı13/03/2020 9:55 AMİSMAİL AKBABA HACETTEPEYE SEVK EDİLDİ-HST
  449314013/03/2020İSMAİL AKBABA HACETTEPEYE SEVK EDİLDİ-SGANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİGiden Evrak Kayıtlı13/03/2020 9:56 AMİSMAİL AKBABA HACETTEPEYE SEVK EDİLDİ-HSG…
  2137129604/03/2021ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİGiden Evrak Kayıtlı04/03/2021 1:50 PMHASTANEYE SEVK EDİLDİ
  2549207831/05/2021İSMAİL AKBABA ANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-12.EMEKLİLİK SERVİSİGelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış14/06/2021 7:34 PMKOCATEPE SGM YE GÖNDERİLMİŞ
  2716632601/07/2021İsmail AKBABAANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ *SAĞLIK KURULU BÜRO İŞLEMLERİ SERVİSİ-1Giden Evrak Kayıtlı01/07/2021 9:58 AMİSMAİL AKBABA
  2716632601/07/2021İsmail AKBABAANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SIHHIYE SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİGelen Evrak Kayıtlı04/07/2021 9:08 AMİSMAİL AKBABA
  2549207831/05/2021İSMAİL AKBABAANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-7.EMEKLİLİK SERVİSİGelen Evrak İade Edilmiş31/05/2021 2:56 PM
  2716632601/07/2021İsmail AKBABAANKARA SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ B-12.EMEKLİLİK SERVİSİGelen Evrak Beklemede..

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Gerçekten buradan emeklilik durumunuz hakkında bir fikir yürütebilmem çok zor. Bağlı olduğunuz SGK ile görüşerek net bilgi almaya çalışsanız daha iyi olur.

 21. Serkan

  Merhaba malulen emeklilik için başvuru yaptım gelen evrak dosyasina kaldırıldı yazıyor ve talep no yazıyor bu ne anlama geliyor acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Talebiniz işleme alınarak numara verilmiş oluyor. Süreç devam edecek.

 22. Ali

  Ömer Bey Merhaba, kardeşim malulen emekliliğe müracaat etti, evrak malulen emeklilik maaş bağlama servisine sevkedildi ibaresi ve dosyanın işlemi tamamlandı arşive iade edildi ibaresi ekranda çıkıyor bu iki ifade ne demek?Bundan sonraki aşamalar nedir?Bilgilendirebilir misiniz?Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kayda alınan evrak kapatılırken bu açıklama ile kapatılır. Eğer kardeşinizin mevcut raporu varsa direkt kurula sevk edilir dosya. Güncel raporu yoksa önce hastaneye sevk edilir ve sonrasında gelecek rapor ve dosya Kurula sevk edilir ve son etapta nihai karar verilir.

   1. Mehmet

    Merhaba gelen evrak dosyasına kaldırdı ve açıklama kısmında maluliyet hk yazıyor ne anlama gelir

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Kuruma gelen evrakın malulen emeklilik başvurusu hakkında olduğu ve kayda alınarak dosyasına konulduğu anlamına gelir.

 23. Nuray

  Ömer bey, kusura bakmayın yine rahatsiz ediyorum. Evrak kayitta , evrak türü TAHSİS, evrak açıklamada evrak kayda alınmış işlem sirasini beklemektedir yaziyor. Bu ‘tahsis’ evrak anlaminda mi, yoksa tahsis no icin evrak mi? Bir de eğer tahsis no icin bekliyorsa bu raporumun kuruldan geçtiği anlamina mi geliyor? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Bilemiyorum Nuray Hanım.

 24. Nuray

  Merhaba Ömer bey. Daha onceki cevap için teşekkürler. 4C emekli evrak sorgulamada
  Evrak türü : TAHSİS
  Evrak aciklamada: Evrak kayda alinmis islem sirasini bekliyir ne demek? Acaba tahsis no icin mi sirada bekliyor. Eger oyleyse engelli raporum heyetten gecmistir. Siz ne düşünüyorsunuz?

  1. Ömer Meriç

   Buradan bunu anlamak net olarak zor. Biraz daha beklemek gerek. İstediğiniz gibi sonuçlanır umarım.

   1. Nuray

    Dileğiniz için teşekkür ederim. Yanlislikla soruyu tekrar gonderdim sanirim. Dikkate almayin. Insanlara bu şekilde çok yardımcı oluyorsunuz. Allah sizden razı olsun. Çünkü bu konularda soru sorabilecegimiz bir muhatap bulmak zor. Kimse telefonlara cikmiyor. O yuzden cok çok teşekkür ediyorum size. Iyi gunler esenlikler dilerim.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Siz de iyi ki varsınız. Sgk ile kafanıza takılan herşey için hep buradayım. Saygılar.

 25. Adnan Yilmaz

  Merhaba,
  Malulen emeklilik icin basvurmustum. Sgk evrak takibi sayfasi aciklama bolumunde “DOSYA KURULA GÖNDERİLDİ“ yaziyor. Bu ne anlama geliyor ve malulen emekliligim ne zaman sonuclanir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor ve evraklarınız iş gücü kaybı yani malulen emekli olup olamayacağınız değerlendirilmek üzere sağlık kuruluna gönderilmiştir. Genellikle 1 ay içinde en geç sonuçlanıyor.

 26. Yılmaz

  Slm Ömer bey meslek hastalığı na başvurdum 2019 da SGK meslekte iş gücü kaybı girmiş dys den baktığımda tahsis talep 2528 diye girmişler İstanbul sosyal güvenlik müdürlüğü emeklilik servisi 2 malûllük dosya işlemde diyor ne anlama geldiğini söyleye bilirmisiniz size zahmet

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. evraktaki bu açıklamaya göre henüz işlemler devam ediyor gibi anlaşılıyor. Ama siz başvuru yaptığınız birim ile görüşerek son durum hakkında net bir cevap alabilirsiniz.

 27. Uğur

  Merhaba, “Red Dosyası Devir” ne demek oluyor tam olarak? Olumsuz mu sonuçlanmış yani

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Uğur bey. Tam olarak olumsuz diyemem. Net veriler olmuyor evrak servisinde. Ama açıklama bunu gösteriyor sanki. Yine de SGK ile görüşüp netleştirin.

 28. Yılmaz

  Slm Ömer bey tahsis talep 2528 İstanbul sosyal güvenllik müdürlüğü emeklilik servisi 2 malûllük dosya işlemde ne anlama geliyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik dilekçesi verdiyseniz şu anda işlemde olduğu anlamına geliyor.

 29. Serkan

  Hayırlı günler malulen emekli dosyasında e devlet ten baktığımda maluliyet Hk yazıyor ne demek acaba bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evrağınızın malulen emeklilik hakkında olduğu anlamına gelir.

   1. Serkan

    Yani hak kazanılmış mi demek

    1. Ömer Meriç

     Hayır kazanıldığı anlamına gelmez. Sadece evrakın konusunun malulen emeklilik olduğu anlaşılır.

 30. Nuray

  Iyi günler. Ben 4-c li 27 yillik laboratuvar teknisyeniyim. 17/5/2021 tarihinde %61 olan engelli rapotumla hastaneye başvurdum. Onlarda evraklarımi Ankara’ya sistem uzerinden gonderdiler. Emekli sandığı evrak sorgulamasında evrak tarihi kısmı boş, sicil no var. Fakat isim kisminda soyadim, boşanmış olduğum eşimin soyadı. Ve ben 2007 de boşandım ve soyadim ile ilgili hastami bilgilendirmis, simdiye kadar da tüm evraklarim kizlik soyadi ile gelmiş ve gitmistir. Zaten secmis oldugunuz evrakta evrak detay bilgisi bulunmuyor deniyor. Bu soyadi meselesinden sorun çıkar mi? Şu anda çalışamayacak durumdayim, dört gozle onaylanip onaylanmayacaginin sonucunu bekliyorum. Bir aksilik çıkacak diye çok korkuyorum. Yardim eder misiniz? Bir sorun olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Nuray HANIM. Soyadı ve evrak kayıttaki hareketlere takılmayın. İşlemler T.C. numarası ile yapılır. Bu durum emeklilik durumunuzu engellemez.

   1. Nuray

    Ömer bey çok teşekkür ederim. İçimi rahatlattiniz. Size iyi gunler ve iyi çalışmalar dilerim. Sagolun..

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim ?. Saygılar.

     1. Nuray

      Ömer bey, kusura bakmayın yine rahatsiz ediyorum. Evrak kayitta , evrak türü TAHSİS, evrak açıklamada evrak kayda alınmış işlem sirasini beklemektedir yaziyor. Bu ‘tahsis’ evrak anlaminda mi, yoksa tahsis no icin evrak mi? Bir de eğer tahsis no icin bekliyorsa bu raporumun kuruldan geçtiği anlamina mi geliyor? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

 31. Cevdet yilmaz

  Merhabalar,

  Ben SGK ‘ ya malulen emeklilik icin basvuru yaptim. Varide tarihim 21.12.2021, su ana kadar olumlu yada olumsuz hic bir haber cikmadi. Islemlerim hala devam ediyor. Malulen emekliligim kabul edilirse, maas hesaplamasi 21.12.2021 tarihinden itibarenmi hesaplanir yoksa malulen emekliligimin kabul edildigi tarihten itibarenmi hesaplanir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor tarihinden sonra bağlanıyor maaş. Bugüne kadar sonuçlanmış olması gerekirdi. Bağlı olduğunuz SGK’ya bir sorun dilerseniz.

  2. Mustafa kurt

   Merhaba hocam benim sorum dys de en son açıklama şöyle malülük evrağı yazıyor ne anlama geliyor

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Malullük evrağı geniş bir terim Mustafa Bey. Evrak malulen emeklilik ile alakalı ama ne aşamada buradan anlayamayız.

  3. murat Tokuroğlu

   merhaba giden evrak kayıtlı aylık bağlama kararı ne anlama geliyor

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Sanırım emekli maaşınız bağlanmış. Bunun bilgisi size veriliyor yazı ile. O anlama geliyor.

 32. Erhan pinç

  Hayır meriç bey annesinden dolayı yetim maaşı sgk bize borç çıkardı şimdi maaş bağlanırsa sgk bizden bu parayı alırmı birde gelen evrak dosyasına kaldırıldı yazıyor çok teşekkür ediyorum var olasınız saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Eş vefat ettiği için alması gerek. Problem olmaması lazım. Evrak kayıtlarına takılmayın fazla.

 33. Erhan pinç

  Merhabalar hayırlı günler hayırlı çalışmalar dilerim bir soru sormuştum acaba ekrandamı görünmedi cevap alamadımda saygılarımla hayırlı çalışmalar dilerim

 34. Erhan pinç

  Merhabalar bir sorum olacaktı hayırlı çalışmalar dilerim annem annanemden bağkur yetim maaşı alıyordu annanem 2010 yılında vefat etti annem 2003 yılında rahmeli babamdan boşandı 2014 yılında annemin maaşı rahmetli babamla aynı evde yaşıyor diye kesildi sgk tarafından dava açtık tam 7 sene sürdü mahkeme red etti şimdi babam 2 ay önce vefat etti tekrar sgk müracaat ettik tekrar maaş bağlanırmı bağlanırsa ne zaman alınır çok teşekkür ediyorum hayırlı çalışmalar dilerim selametle kalın

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Erhan Bey. Anneniz babasından dolayı başvurdu değil mi maaşa yanlış anlamadıysam? Eğer babanız vefat ettiyse evet alabilir maaş.

  2. Erhan pinç

   Ömer bey hayırlı akşamlar hayırlı çalışmalar dilerim tekrar tekrar rahatsız ediyorum 03.06.2021 de ölüm maaşı için sgk başvuru yaptık halen evrak gelen dosyasına kaldırılmış yazıyor kıpırdama yok ne zaman maaş bağlanacak lütfen bir cevap alabilirsem çok sevinirim sağolasınız var olasınız hayırlı akşamlar dilerim selametle kalın

   1. Ömer Meriç

    Merhabalar tekrar :). Genellikle bir iki ay sürüyor yoğunluğa bağlı olarak. Biraz sabredin gelir bu ara cevabı.

 35. fehmi

  istanbul sgk il sağlık kurulundan malulluk kararı kaç günde çıkar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genelde 1-1,5 ay arası sürüyor.

 36. Zeynel

  Merhaba eşimin dys evrak takibi yaptığımda en sonda Maluliyet Hk yazıyor. Burda ne demek istenmiş teşekkürler saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evrağın malulen emeklilik hakkında olduğu anlamına geliyor. Bir sonuç çıkaramayız.

   1. Zeynel

    SGK Maluliyet HK ne demek?
    Sosyal güvenlik sistemi içerisinde çalışma hayatına girdikten sonra, herhangi bir hastalık veya kaza sonucu çalışma /meslekte kazanma gücünü en az % 60 oranında kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen kişiler malul sayılır.
    Diye yazılıyor çoğu yerde teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Evet maluliyetin tanımı aynen yazdığınız gibi.

 37. SEMA ÇENGİL BEKER

  EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BAŞKANLIK KURULLARI SERVİSİGelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış04/06/2021 11:30 AMMALULİYET HK YAZIYOR ENGELLİ SAGLGIK KURULU %47 RAPORLA NEDEMEK BU KOLAY GELSİN

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Sema Hanım. İşleminiz neydi ? Ne için başvurmuştunuz ?

 38. döndü

  eşim iskazasindan dolayı heyet raporu için hastanede heyete girdi sonucu size SSK sogleyecek dediler.dys dosyasından takip ediyoruz.bugun baktığımda dosyanın açıklama bölümünde 11 haneli rakam yazıyor .bu ne anlama geliyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 11 haneli rakam nedir ? Anlamadım. İşlemler ve süreç biraz uzar. SGK sizi bu konuda bilgilendirir.

 39. Esen çolak

  Teşekkürler Ömer bey evrağın malüllere aylık bağlama servisine sevk edilmesi malüllügün kabul edildiğı içinmi gönderilmiştir

  1. Ömer Meriç

   Buradan onu anlamayamayız maalesef. Son kararı sağlık kurulu verecektir.

   1. Esen çolak

    Ömer bey zamanınızı alıyorum öncelikle çok teşekkürler ben terörle mücadelede yaralandım 684sayılı k.h.k ile malülluk için müracaat etmiştim sağlık raporunu askerliğe elverişli değildir diye aldım fakat sgk sağlık kurulu nevi derecelendirmesi yapamadığından malul saymadı bende cimere müracaat ettim oradan emeklilik hizmetleri mevzuat geliştirme ve rapor değerlendirme şubesine gitti orası da daha önceden malül sayılmadığımı fakat askerliğe elverişlı değildir raporum oduğundan 7074 sayılı kanunla ilgili olarak 1 ay önce bunun kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığı tarafından değerlendirmesini yazıyla bildirdi oradanda işte malüllere aylık bağlama servisine sevk edildi tekrardandı sağlık kuruluna çikacak ilginiz için çok teşekkürler

    1. Ömer Meriç

     Anladım. Bu durumda beklemekten başka yapılacak bir şey yok. Hakkınızda hayırlısı.

 40. ESEN ÇOLAK

  iyi günler vazife malüllüğü için kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığına evraklarımı gönderdim evrak malüllere aylık bağlama servisine sevk edildi yazıyor anlamı nedir yardımcı olabilirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evrağınızın ilgili birime havale edildiği anlamına gelir bu.

 41. Ferhat

  Merhaba ömer bey
  A4 SSKlı 4.550 primim var ve Vergi indirimden %90 engel oranla 1 dereceye girdim , vergi dairesi iş yerime tebligatı gönderdi onaylı evrakla emeklilik için baş vurdum bu sırada bana yaşlılık tahsis no verdiler. Malüllük ve yaşlılık aynı emekli kapsamında mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım ?

 42. Faruk

  Merhaba ömer bey

  İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ 1.EMEKLİLİK SERVİSİ (4A TAHSİS)Gelen Evrak Beklemede. Olumlu sonuç olabilirmi ve kaç ayda sonuçlanır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buradan bir sonuç çıkarmak imkansız. Emekli maaşları genellikle ortalama 1.5 -2 ay içerisinde bağlanır.

 43. Metin

  İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ 5 (YAŞLILIK)Giden Evrak KayıtlıMetin K . DEVİR

  Ne anlama geliyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evrağınızın başka memura devredildiği anlamına gelir bu açıklama.

 44. Adem

  merhaba ortalama kaç ayda emeklilik açıklanır, 1.5 ay oldu dilekçe vereli dys de gözükmüyor e devlette sırada yazıyor. durumu için nereyi aramam gerekli?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 1.5 -2 ay arası sürüyor. Biraz daha bekleyin bence.

 45. Yeliz

  Dys evrak takibinde Cevabı yazı nedemek?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gelen yazıya cevap verildiği anlamına gelir.

  2. Ferhat

   Merhaba il.maas bağlama servisin de ne demek

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Evrağınızın şu anda İl Müdürlüğü aylık bağlama servisinde olduğu anlaşılır buradan.

 46. Şafak

  Babam için Aralık ayında malulen emekliliğe başvuru yaptık dosya ilgili birim İstanbul sosyal güvenlik il müdürlüğü emeklilik servisinde açıklama kısmında ise bsk red yazıyor

  1. Ömer Meriç

   Sağlık kurulu red etmiş olabilir. İlgili SGK ile görüşün.

 47. Ali Riza Alcan

  Merhaba,

  01.12.2020 tarihi itibari ile Ingiltere’de malulen emekli oldum. Ingiltere sosyal guvenlik kurumu benim adima Turkiye’ye malulen emeklilik basvurusu yaptigina dair bana mektup gonderdi. Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip sayfasinda evraklar 13.01.2021 tarihinde kayit altina alinmis. 13.01.2021 ve 30.03.2021 tarihleri arasinda cesitli bolumler arasinda (DYS Evrak Takip sayfasinda gordugum kadariyla) benim evraklar gidip gelmis.
  Sayfada gorunen en son hareket 30.03.2021 ve o tarihten bu yana islemlerde hic bir kimildama yok. Yurtdisindan basvurulan malulen emeklilik islemlemleri ne kadar surede sonuclanir? Malulen emeklilik maasi baglanirsa maas hangi tarihten itibaren hesaplanir? 01.12.2020? 13.01.2021?

  Saglicakla kalin.
  Ali Riza Alcan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Türkiye de almış olduğunuz bir heyet raporu var mı ? Türkiye’de sağlık kuruluna girdiniz mi ?

   1. Ali Riza Alcan

    Hayir Turkiye’de saglik kuruluna girmedim. SGK tarafindan simdilik oyle bir talepte olmadi. Yurt disindan alinan raporlar yeterli olmuyormu?

    1. Ömer Meriç

     Bildiğim kadarıyla kabul edilmiyor. Ancak inanın net bilgi sahibi değilim. Sürecin sonuçlanmasını bekleyin isterseniz.

 48. Emel

  Malulen emeklilik basvurusu yaptım. Dys evrak takibinde hastaneden fotografli rapor istendi ibaresi var ne demek açıklarmisıniz teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım hastane SGK’ya eksik evrak göndermiş ve SGK bu evrağı hastaneden istemiş. Süreç devam ediyor. Beklemenizde yarar var.

 49. Sel

  Merhaba babam emeklilik müracaatini 16.04 tarihinde yapti dys takipte gelen evrak beklemede yaziyor bu ne anlama gelmektedir bu kadar sure isleme alinmamasi normal midir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşleme alınmış olabilir. DYS sistemine takılmayın pek. Bu alana yeteri kadar açıklama girilmiyor çünkü.

 50. Mikdat

  Mükerrer oldu kusura bakmayın

 51. Mikdat

  Merhaba ömer bey bana böyle bi mesaj geldi 2452674829/04/2021EMEKLİLİK MÜRACAATIİSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ 3 (YAŞLILIK 3.GRUP)Gelen Evrak Beklemede
  2452674829/04/2021EMEKLİLİK MÜRACAATIİSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ 5 (EMEKLİLİK MÜRACAAT)Gelen Evrak İade Edilmiş29/04/2021 2:07 PM cevaplarsanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşlemler devam ediyor sanırım. Ama daha önceki cevaplarda da dediğim gibi evrak hareketlerinden işlemin sonucunu bilebilmek imkansız.

 52. Şafak

  Babam malulen emeklilik için başvuru yaptı iki gün önce dys sisteminde ilgili birim olarak İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ SAĞLIK KURULU BÜRO İŞLEMLERİ SERVİSİ (MALULİYET) ve birde gelen evrak dosyasına kaldırıldı yazıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evrak sisteminden başvurunuzun son durumu hakkında bilgi edinebilmek imkansız. Biraz bekleyin ya da bağlı olduğunuz SGK’ya son durumunu sorun isterseniz.

 53. ibrahim ulaşlı

  Merhaba ben ibrahim ulaşlı babam için bir sorum olacaktıda.babam 26/02/2021 tarihinde emeklilik dilekçesini verdi.sgk evrak takip sistemi dys de 08/03/2021 tarihinde açıklama kısmında tahsis talebi deniyor.bu açıklama nedir açıklarmısınız? ben bu bilgiye güvenmeyip babam adına sgk yı aradım.sgk daki hanfendi dediki ” aylığa bağlanmış sadece müdürün onayı gerekiyor” dedi.bu açıklamadan sonra emekliliği red ederlermi? yani aylığa bağlanmış diye bu soruyu soruyorum.26/02/2021 bu tarihten itibaren emeklilik dilekçesini verdi.daha aylık almadı.sgk evrak takip sisteminde dys de emekliliğine dair evrak tipinde hiç bir işlemde red yazmıyor.yani artık babam emekli olmuşmudur sizce?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. tahsis talebi emeklilik talebi yani dilekçesi anlamına gelir. Aylık bağlandıysa sorun olmaz. Bu süreçten sonra reddi söz konusu olmaz. Muhtemelen en geç önümüzdeki ay maaş alırsınız.

   1. ibrahim ulaşlı

    tahsis talebi dışında başka işlemlerde var.babamın 4 ayrı yerde de sigortası var(antalya alanya manavgat murat paşa)burdada bazı evraklar tam bitirilmemeiş evrak takip sistemine dys ye göre.tahsis talebi dışında bunlardan bir sorun çıkarmı?

    1. Ömer Meriç

     İbrahim BEY, sorun çıkıp çıkmayacağını bilmek imkansız. Sadece DYS’den bunu anlamak daha da imkansız. Bu süreçte yapmanız gereken biraz sabırla beklemek.

 54. Aydın yıldız

  Merhabalar sorum süu duş evrak takibinde gelen evrak doşyasına kaldırıldı açıklama bölümünde TC batandaşlık numaram var
  Malülen emeklilik için başvurum

 55. Murat şimşek

  merhaba,

  Ben engelli bir vatandaşım mart ayında emeklilik işlemleri için unkapanı sgkya başvurdum. emeklilik olabilir yazısı ile işleyerime gidip çıkış işlemlerini yaptım daha sonra evraklarımla bağcılar sgkya emekliik işlemleri için başvurdum.Dosyamı incelediğimde evrak tipi bölümünde gelen evrak dosyasına kaldırılmış açıklamda kısmında tahsi no ve 4A tahsis yazılı şimdi benim merak ettiğim emekli maaşı ne zaman bağlanır birde bu yazan şeyler ne anlama geliyor. yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tahsis numarası verilmişse emekli maaşınız bağlanmış anlamına gelir. Ancak evrak açıklamaları net olarak girilmediğinden evrak açıklamaları ile net bir bilgi vermek mümkün değil maalesef. İlgili SGK’dan son durum hakkında daha net bilgi alabilirsiniz.

 56. Nuray

  Merhaba emekli başvurumda dys de giden evrak kayıtlı Ret 58 yaş veya 5375 prim yok yazılmış ne anlama gelmektedir? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Buradaki açıklamaya göre emeklilik talebiniz reddedilmiş. Ama yine de net bilgi için bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

 57. Ahmet Deniz Yilmaz

  Merhaba,

  Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takip sayfasina girdigimde asagida yazmis oldugum gibi aciklamalar var. Bugun (23.03.2021) itibari ile sisteme girdigimde Sisteme kayıtlı 4A Emekli Aylık bilginiz bulunmuyor diye yaziyor. Asagida yazmis oldugum aciklamalar ne anlama geliyor?

  Evrak Tipi bolumunde; Gelen Evrak Dosyasına Kaldırılmış
  Islem tarihi bolumunde; 4/03/2021
  Açıklama bolumunde; Isleme alindi yaziyor.

  Bizlere bu konularda yardimci oldugunuz icin cok tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet Bey. Evrak takip sistemindeki açıklamalardan net bir sonuç çıkarmak mümkün değil. İşleminizin durumunu bu açıklamalar ile anlayamayız.

 58. Adeviye yavuz

  Merhaba iyi akşamlar benim işleminde dosya kurula hazırlandı yazıyorbu ne demek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik başvurusu mı yaptınız? Eğer öyle ise sağlık kuruluna gönderilmek üzere bekliyor anlamına gelir.

 59. naim

  merhaba 04.01.2021 tarihinde emeklilik müracaatında bulundum hala maaşım bağlanmadı dys sorgulamasında 72852 RED Diyor bu ne anlama geliyor anlayamadım öğrenebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik talebiniz Red edilmiş olabilir. Net bilgi için bağlı olduğunuz Sgk ile iletişime geçin.

 60. Mustafa kurt

  Merhaba ömer bey bir sorum olacak ben malulen emeklilik baş vuruşu yaptım 22ocak 2021 tarihinde en son 29 ocak ‘ta dys evrak takipte hastane sevk denildi bende bilgi almak için aradım tel açmadılar alo 170 i aradım bana baş vurun bulunmamaktır oysa bizat başvuruyu elden vermiştim 170 ten tekrar baş vuruşu yaptım sizce ne yapmam lazım nasıl bir yol izlemeliyim teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alo 170 görmemiş olabilir sistemde. Başvuru yaptığınız sosyal güvenlik merkezinden son durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

 61. Turan

  4a günüm 1655 4b günüm 5400 gün yapılandırma yapıp borçlarının tamamını ödedim 4b esnaf emeklisi oldum ama dys sisteminde tek bir işlem kaldı sonuçlanmayan gün toplama ve hizmet birleştirme işleminde gelen evrak beklemede yazıyor. 3 aya yaklaştı hala değişiklik yok.İlk emekli maaşımi en düşükten 1500 TL aldım. İşlem tamamlandığında emekli maaşım artar mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşlem tamamlanmamış olsa emekli maaşınız bağlanmazdı. O kapanmamış bir evraktır. Takılmayın ona.

 62. Ayşe

  9/02/2021 tarihinde e develet üzerinden emeklilik basvurusu yapmama rağmen sgk dys uygulamasında kayıtlı evrak yoktur yazıyor bu ne anlama gelir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. E devlet üzerinden yapılan başvuru için ayrıca evrak sayı verilmiyor. Maaş bağlandığında ya da bir hareket olduğunda dys evrak sisteminde görünür.

 63. Mustafa hamza

  Merhaba balıkesirde yaşıyorum sigortam İzmir’de yattığı için malülen emeklilik işlemleri için evrakları izmire göndermemi belirtiler bende buradan verdikleri malüliyet tespiti için sağlık kuruluşuna sevk talep edilmem için evrakları izmire gönderdim 11.02.2021 tarihinde evraklar sgkya ulaştı dysden baktığımda gelen evrak beklemede gözüküyor bu durumda bana evrakmı göndericekler yada hastaneyemi öylece bekliyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hastaneye sevk edecekler sizi. Sevk yazısının bir sureti size bir sureti hastaneye gönderilir. Talebinizde en yakın hastaneye sevk edilmesini ilettiyseniz sizi en yakın hastaneye sevk ederler.

 64. Mesut

  Fiili Hizmet Süresi Zammına ait puantaj bilgileri Toplam Hizmet Süresine eklenip Emekli İkramiyesine yansıtılır mı? Emekli Aylığına yansıtıldı ama Emekli İkramiyesine yansıtılmadı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konu hakkında net bilgi sahibi değilim maalesef.

 65. Fatma

  Merhaba evrak takibi yapıyorum emeklilik için bugün şöyle birşey yazıyor hastane sevk işlemi diye ama bizim hastane raporumuz var ne yapmam gerekiyor? Rica etsem açıklayabilir mısınız?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belki raporda eksik vardır kabul edilmediği için sgk sizi yeniden sevk ediyor olabilir.

 66. Oğuz Çetin

  Merhaba Ömer Hocam.4b emeklilik başvurumu yaptım.DYS’den evrak takibini yapmaya çalışıyorum.Sanırım ilçe ve il arasında yazışma yapılıyor;’Dosya İadesi’ne demek?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evrak sistemindeki açıklamalara çok takılmayın. Başvuru tarihinden en geç 1,5-2 ay içerisinde aylık bağlanmış olacaktır.

 67. Nihat

  Engelli emeklisiyim senedi olmadan emekliliğimin Kontrol muayenesi İstendi yeniden işlemlerim yapıldı Ve dys evrak takipte Gelen evrak dosyası kaldırıldı yazısı var sonuç bölümünde Dosyasına konuldu kapatıldı ibaresi var ne anlama geliyor bu rica etse.m

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gelen her evrak böyle görünüyor. İşleminizin sonucunu bu kayıt bilgisi ile bilebilmek mümkün değil ne yazık ki.

  2. Can

   Merhabalar. Annem in 4a emeklilik günü 8nisanda doldu. 3670 gün. Doğum borclanmasi da öncesinde 24 martta yatirildi. 8nisanda dilekcemiz gönderildi. Evrak takibinde en son yapilan islem 13 nisanda aciklamada Ek-5 tarim borcu var red yazildi diyor. Oysa sigortada bizim borcumuzun kalmadigi sadece dogum borclanmasinin yatairalacigi söylenmisti günü gelince de dilekcesini vermistik. Herhangi mesaj da almadik ne yapmaliyiz

 68. Ayhan

  Gelen evrak dosyasına kaldırılmış açıklama bölümünde talep no 240247 yazıyor ne anlama geliyor

  1. Ömer Meriç

   Evrağın sayısı sanırım Ayhan BEY.

 69. neval

  Merhaba. Vefat eden sgk 4a emekli aylığı alan babamın maaşı için ölüm aylığına bağlı bulunduğum sgk’dan tahsis belgesi için başvurmuştum. Benden başka belge almadı bayan. Yaptığım başvuru esnasında yan masada oturan beyefendi kalkıp bayana tarif ettiği, tuhaflıklar yaşadığım için bir süre sonra telefonla arayıp işlemimi sorduğumda karşımdaki görevli evrağın kaybolmuş ya da yanlış işlem yapılmış olabileceğini söylediği için ben de edevlet üzerinden online başvuru yaptım fakat başvuru bitiminde 4/1a yakınlık derecesi 0, hak sahibi kısmında eşinden ve kendinden emekli kısımlarının işaretli olduğunu gördüm. 170 ve gerekli kurumlara sorduğumda bunun düzeltilmesi ile ilgili bilgi alamadım. Bilmiyorlarmış. Cimere yazdım sgk merkeze ilettiklerini söylediler. sgk dys mesaj geldi. emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü gelen evrak kaydı ile başvuru sürecinin başlamış olduğunu gördüm. Öğrenmek istediğim sgdan evrakla bizzat başvurduğum kayıt mı yoksa edevletten başvurduğum yanlış başvuru mu işleme alındı acaba? Nereden öğrenebilirim? Bir de yanlış form doldurmuş olsam bile birim kimlik bilgilerimiz ile doğru düzeltmeleri yaparak işleme devam eder mi acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvurunuzu yeterli görürler ya da görmezler diye yorum yapmak yanlış olacaktır. Bir emeklilik başvurusunu neden bu kadar abartıp insanları yoruyorlar anlamadım. Yine de bağlı olduğunuz Sgkdan net bilgi alabilirsiniz.

 70. Öznur

  Merhabalar ben görünmeyen prim günlerim için 15.06.2020 de başvurdum ve ne kadar sürede sonuç alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Nereye başvurdunuz Sgkya mı? Ne işlem yapılacağına ve başvuru yapılan sgknın işlem yoğunluğuna göre farklılık gösterir.

 71. Saim

  Ben 2018 yılında malulen emekli oldum ama 1 yıl geçerliydi tekrardan sağlık kurulu raporu istediler Şubat ayında tüm belgeleri hazırlayıp SGK ya gönderildi ama hala bir sonuç alamadık dys de bakıldığında işlem tamamlandı diyor sonunda 5 Mayıs tarihi var ne anlama geliyor SGK yi aradığımızda Kocatepe de diyor hala nasıl olacak bu daha çok bekliyecek miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son oranı Kocatepe SGM belirler. Sonuç için beklemeniz gerekmekte.

 72. ZEKİ

  SÜPER HİZMET. UYGULAMAYI YAPTIRANLARA ve EMEĞİ GEÇEN HERKEZE ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 73. Murat

  Arhadaslar dys ye guvenmeyin cunku guncellenmiyo ben 6 subatta basvurdum 14 subatta tahsis numaram ve 19 maas alacagimi ogrendim ama dys hala degismemis

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bu konuda haklısınız. Çünkü tüm evrak süreçleri detaylı olarak girilmiyor sisteme.

 74. erdogan safak

  emeklilik basvurum ogrenmek istiyorum saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son durumu e devletten sorgulama yaparak ya da Sgkya sorarak öğrenebilirsiniz.

  2. Nuray

   Teşekkür ederim.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.