Dys Evrak Takip, Sgk Evrak Takip 2020

13

Dys evrak takip ve SGK evrak takip işlemleri konusunda tüm ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik, şahıs ödemeleri, bilgi talebi v.s. gibi başvularınızın ne durumda olduğunu, evrağınızın kayda alınıp alınmadığını, işlemlerin sonuçlanıp sonuçlanmadığını Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibi sistemi ile sorgulayabilirsiniz.

Bu yazımızda evrak sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz ve sorgulama sonucu çıkan verilerin ne anlama geldiği konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Varide ne demek ?

Varide bir evrağın kayda alınış sayısı anlamına gelir. Yani evrak varidesinin diğer adı evrak sayısıdır. Bildiğiniz gibi Kamu kurumlarında evrak arşivlenmesi ve takibi açısından her bir evrağa numara verilir. İşte verilen bu numara varide olarak tanımlanır.

Varide tarihi

Gelen ya da giden bir evrağın giriş ya da çıkış tarihi olarak tanımlanabilir.

Sgk dys nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tüm gelen ve giden evrak işlerinde kullanılan evrak yönetim sistemidir. DYS-Döküman Yönetim Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Online yazışma yapılmasına imkan sağlayan evrak uygulamasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda T.C. numaranız ile kayda alınan, gelen ve ya giden tüm evrakların takibini bu uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

Sgk evrak takibi 2020

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu artık evrak işlemlerinin tamamında DYS diğer adı ile Döküman Yönetim Sistemi’ne geçti. Artık evraklarınızın tamamı taranarak elektronik ortamda sisteme kaydediliyor ve kaybolma riski ortadan kalkmış oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emekli sandığı emeklilik başvuruları/emeklilik takibi haricindeki tüm işlemlerin sorgulamasını DYS aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Dys evrak takibi

Gelelim SGK DYS evrak sisteminden nasıl sorgulama yapabileceğinize. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki sorgulama için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yoksa bu sistem aracılığı ile sorgulama yapamazsınız. Bir de sadece kişinin kendisine ait evraklar sorgulanabilir. Yani başkasının e devlet şifresi ile başkasına ait bir evrak sorgulanamaz. Sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz: dys sgk evrak takip sistemine giriş.

DYS sistemi ile yapabileceğiniz başlıca sorgulamaları şu şekilde sırayalabiliriz;

 • Başvuru sonucu emeklilik onaylandımı takibini yapabilirsiniz.
 • E devlet emeklilik evrak takibi 4a yani ssk ile 4b bağkur için yapabilirsiniz. Emekli aylığınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne durumda olduğunu e devlet sisteminde ssk için 4a aylık bilgisi, bağkur için de 4b aylık bilgisi menüsünden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca hemen https://sgkbilgisi.com/emeklilik-dilekcesi-verdikten-sonra-ne-zaman-maas-baglanir/ sayfamızı ziyaret ederek emekli maaşınızı ne zaman alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Emekli müracatımın sonucu ne oldu sorusunun cevabını bulabilirsiniz.
 • Şahıs ödeme başvuruları ile SGK’ya yapmış olduğunuz diğer düm işlemlerin sonucunu öğrenebilirsiniz.

DYS sorgulaması yapıldığında alınan sonuçların ne anlama geldiğini kısaca açıklayalım.

Sgk evrak takip zimmetten çıkarıldı

Evrağın kayda alındığı, işlem yapan kişi tarafından işlemin sonuçlandırılarak ilgili servise havale edildiği ya da tamamlanarak dosyaya konulduğu anlamına gelir.

Gelen evrak dosyasına kaldırılmış

Genelde işlemi yapılan ya da tamamlanan evraklar için dosya kaldırma işlemi yapılır. Ancak evrağın dosyaya kaldırılmış olması işlemin tamamlandığı anlamına gelmez. Ek işlemler de gerektirebilir. Bunun için ilgili SGK ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı olur.

Sgk dys giden evrak kayıtlı ne demek

Evrağınızın kaydedilerek ilgili servise ve ya memura havale edildiği anlamına gelir. Giden evrak kayıtlı olarak yazıyorsa henüz talebiniz ile ilgili işlem sonuçlanmamış olarak kabul edilir.

Gelen evrak kayıtlı

SGK’ya yaptığınız ilk başvuruda evrağınızın kayda alındığı anlamına gelir. Henüz bu süreçte evrağınız ile ilgili işlemler devam ediyordur.

Gelen evrak beklemede

Henüz gelen evrağın ilgili memura havale edilmediği, beklemede olduğu anlamına gelir. Bu durumda evraka herhangi bir işlem yapılmadığı anlaşılması gerekiyor.

Giden evrak kayıtlı ne demek

Evrağın posta yolu ile gönderilmesi ya da elden verilmesi durumunda sorgulama yapıldığında sistemde bu şekilde görünür.

Gelen evrak iade edilmiş ne demek

Evrak bazen yanlışlıkla farklı bir servise ya da farklı bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderilebilmekte. Gelen evrak ile ilgisi olmayan Müdürlük bunu gönderen birime geri iade eder. Bu durumda sistemde evrak gelen evrak iade olarak görünür.

Evrak varide no nerede yazar ?

Evrağın varide numarası yani diğer ismi ile evrak sayısı evrağın üst kısmında yazar. Evrağın sağ üst tarafında tarih, sol üst tarafında konu kısmının hemen üstünde ise sayısı yazar.

Varide no ile evrak sorgulama

Online olarak sadece varide numarası diğer adı ile evrak sayısı ile sorgulama yapılabilecek bir uygulama bulunmamakta. Sadece varide numarası ile size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yaptırabilirsiniz.

Emekli sandığı evrak takibi

Emekli sandığı evrak takibi ile 4c emeklilik takibi işlemleri ile ilgili başvurunuzun ne durumda olduğunu DYS’den ayrı bir sistem üzerinden sorgulamanız gerekiyor. Bunun sorgulamasını da e devlet sisteminden e devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. Sorgulamayı SGK-4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz: emekli sandığı evrak takibi.

Emeklilik evrak takibi 2020

Bu sorunun cevabı birkaç kritere göre farklılık gösterir. Tabi en önemlisi başvuru yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğudur. Diğer ise birden fazla sigorta kolunda hizmetinizin olmasıdır. Eğer sadece tek sigorta kolunda hizmetiniz varsa ortalama olarak 1-2 ay içerisinde emekli maaşı bağlanabiliyor. Ama birden fazla sigorta kolunda hizmet varsa 3-4 ayı da bulabilir. Hele bir de yurtdışı borçlanması yapacaksanız ve bu işlem Ankara tarafından yapılacaksa 5-6 ayı gözden çıkarmalısınız.

E-devlet emeklilik evrak takibi 4A

Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik başvurusu yaptıysanız başvurunuz ile ilgili süreci yukarıda da belirtildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu döküman yönetim sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun haricinde başvurunuz üzerine 4a yani ssk emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ise E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Aylık Bilgisi menüsünden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Dys evrak sorgulama

Döküman yönetim sisteminde evrak sorgulama işlemlerini yukarıda da belirtildiği üzere e-devlet üzerinden yapabilirsiniz. Elinizde evrağın sayısı varsa sayı ile sorgulamayı herhangi bir Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’nden yapabilirsiniz.

Sgk evrak doğrulama varide no nedir ?

Evraklar artık e-imzalı olarak verildiğinden evrakta sahteciliğin önüne geçilebilmesi adına bazı Kurumlar vatandaş tarafından SGK’dan elden getirilen evrakların doğrulamasını yapmak isterler. Doğrulama evrağın tarih ve sayısı ile yazı altında yer alan barkod numarası ile yapılmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak doğrulamasını https://uyg.sgk.gov.tr/DYSEvrakDogrulamaWEB/ sayfasını kullanarak yapabilirsiniz.

SGK Evrak işlemleri ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

13 Yorum
 1. erdogan safak

  emeklilik basvurum ogrenmek istiyorum saygilarimla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son durumu e devletten sorgulama yaparak ya da Sgkya sorarak öğrenebilirsiniz.

 2. Murat

  Arhadaslar dys ye guvenmeyin cunku guncellenmiyo ben 6 subatta basvurdum 14 subatta tahsis numaram ve 19 maas alacagimi ogrendim ama dys hala degismemis

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bu konuda haklısınız. Çünkü tüm evrak süreçleri detaylı olarak girilmiyor sisteme.

 3. ZEKİ

  SÜPER HİZMET. UYGULAMAYI YAPTIRANLARA ve EMEĞİ GEÇEN HERKEZE ÇOK TEŞEKKÜRLER.

 4. Saim

  Ben 2018 yılında malulen emekli oldum ama 1 yıl geçerliydi tekrardan sağlık kurulu raporu istediler Şubat ayında tüm belgeleri hazırlayıp SGK ya gönderildi ama hala bir sonuç alamadık dys de bakıldığında işlem tamamlandı diyor sonunda 5 Mayıs tarihi var ne anlama geliyor SGK yi aradığımızda Kocatepe de diyor hala nasıl olacak bu daha çok bekliyecek miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son oranı Kocatepe SGM belirler. Sonuç için beklemeniz gerekmekte.

 5. Öznur

  Merhabalar ben görünmeyen prim günlerim için 15.06.2020 de başvurdum ve ne kadar sürede sonuç alırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Nereye başvurdunuz Sgkya mı? Ne işlem yapılacağına ve başvuru yapılan sgknın işlem yoğunluğuna göre farklılık gösterir.

 6. neval

  Merhaba. Vefat eden sgk 4a emekli aylığı alan babamın maaşı için ölüm aylığına bağlı bulunduğum sgk’dan tahsis belgesi için başvurmuştum. Benden başka belge almadı bayan. Yaptığım başvuru esnasında yan masada oturan beyefendi kalkıp bayana tarif ettiği, tuhaflıklar yaşadığım için bir süre sonra telefonla arayıp işlemimi sorduğumda karşımdaki görevli evrağın kaybolmuş ya da yanlış işlem yapılmış olabileceğini söylediği için ben de edevlet üzerinden online başvuru yaptım fakat başvuru bitiminde 4/1a yakınlık derecesi 0, hak sahibi kısmında eşinden ve kendinden emekli kısımlarının işaretli olduğunu gördüm. 170 ve gerekli kurumlara sorduğumda bunun düzeltilmesi ile ilgili bilgi alamadım. Bilmiyorlarmış. Cimere yazdım sgk merkeze ilettiklerini söylediler. sgk dys mesaj geldi. emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü gelen evrak kaydı ile başvuru sürecinin başlamış olduğunu gördüm. Öğrenmek istediğim sgdan evrakla bizzat başvurduğum kayıt mı yoksa edevletten başvurduğum yanlış başvuru mu işleme alındı acaba? Nereden öğrenebilirim? Bir de yanlış form doldurmuş olsam bile birim kimlik bilgilerimiz ile doğru düzeltmeleri yaparak işleme devam eder mi acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvurunuzu yeterli görürler ya da görmezler diye yorum yapmak yanlış olacaktır. Bir emeklilik başvurusunu neden bu kadar abartıp insanları yoruyorlar anlamadım. Yine de bağlı olduğunuz Sgkdan net bilgi alabilirsiniz.

 7. Ayhan

  Gelen evrak dosyasına kaldırılmış açıklama bölümünde talep no 240247 yazıyor ne anlama geliyor

  1. Ömer Meriç

   Evrağın sayısı sanırım Ayhan BEY.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.