Sgk Dys Evrak Takip 2024 & EYT ve Emeklilik Takip Et

SGK dys evrak takip ve SGK evrak takip işlemleri konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik, şahıs ödemeleri, bilgi talebi gibi başvurularınızın ne durumda olduğunu, evrağınızın kayda alınıp alınmadığını, işlemlerin sonuçlanıp sonuçlanmadığını Sosyal Güvenlik Kurumu evrak takibi sistemi ile sorgulayabilirsiniz.

Sgk dys nedir?

Dys evrak takip nedir? Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tüm gelen ve giden evrak işlerinde kullanılan evrak yönetim sistemidir. DYS-Döküman Yönetim Sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Online yazışma yapılmasına imkan sağlayan evrak uygulamasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda T.C. numaranız ile kayda alınan, gelen ve ya giden tüm evrakların takibini bu uygulama üzerinden yapabilirsiniz.

Sgk evrak takibi nasıl yapılır ?

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu artık evrak işlemlerinin tamamında DYS diğer adı ile Döküman Yönetim Sistemi’ne geçti. Artık evraklarınızın tamamı taranarak elektronik ortamda sisteme kaydediliyor ve kaybolma riski ortadan kalkmış oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na emekli sandığı emeklilik başvuruları/emeklilik takibi haricindeki tüm işlemlerin sorgulamasını DYS aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Dys evrak takibi sistemine giriş nasıl yapılır ?

Gelelim SGK DYS evrak sistemi ile nasıl sorgulama yapabileceğinize. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki Sgk evrak sorgulama için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Eğer e devlet şifreniz yoksa bu sistem aracılığı ile sorgulama yapamazsınız. Bir de sadece kişinin kendisine ait evraklar sorgulanabilir. Yani başkasının e devlet şifresi ile başkasına ait bir evrak sorgulanamaz. Dys evrak sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz: dys sgk evrak takip sistemine giriş. Sosyal güvenlik kurumu dys evrak takip sistemi ile yapabileceğiniz başlıca sorgulamaları şu şekilde sırayalabiliriz;

 • Başvuru sonucu emeklilik onaylandı mı takibini yapabilirsiniz.
 • E devlet emeklilik evrak takibi 4a yani ssk ile 4b bağkur için yapabilirsiniz. Emekli aylığınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne durumda olduğunu e devlet sisteminde ssk için 4a aylık bilgisi, bağkur için de 4b aylık bilgisi menüsünden sorgulayabilirsiniz. Ayrıca hemen emeklilik dilekçesini verdikten sonra ne zaman maaş bağlanır sayfamızı ziyaret ederek emekli maaşınızı ne zaman alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Emekli müracatımın sonucu ne oldu sorusunun cevabını bulabilirsiniz.
 • Şahıs ödeme başvuruları ile SGK’ya yapmış olduğunuz diğer düm işlemlerin sonucunu öğrenebilirsiniz.
 • DYS sorgulaması yapıldığında alınan sonuçların ne anlama geldiğini kısaca açıklayalım.

Sgk evrak takip zimmetten çıkarıldı ne demek ?

Sgk dosya sorgulama ekranında karşılaşılan bu uyarı evrağın kayda alındığı, işlem yapan kişi tarafından işlemin sonuçlandırılarak ilgili servise havale edildiği ya da tamamlanarak dosyaya konulduğu anlamına gelir.

Sgk dys giden evrak kayıtlı ne demek ?

Evrağınızın dys e-devlet sisteminde kaydedilerek ilgili servise ve ya memura havale edildiği anlamına gelir. Dys takip sisteminde giden evrak kayıtlı olarak yazıyorsa henüz talebiniz ile ilgili işlem sonuçlanmamış olarak kabul edilir.

Gelen evrak kayıtlı ne demek ?

SGK’ya yaptığınız ilk başvuruda evrağınızın kayda alındığı anlamına gelir. Henüz bu süreçte evrağınız ile ilgili işlemler devam ediyordur.

Sgk evrak kayda alınmış ve işlem sırasını beklemektedir ne demek ?

Sgk dilekçe takip diğer adı ile evrak takibi uygulamasında sorgulama yaptığınızda bu uyarı ile karşılaşıyorsanız

 • Evrağınızın kayda alındığı,
 • Sırası geldiğinde talebiniz ile ilgili işlem yapılmak üzere ilgili memurda beklediği anlaşışır.
 • Evrakla ilgili işlem yapıldıktan sonra yeniden sorgulama yapıldığında evrak dosyasına kaldırıldı olarak görülecektir.

Emeklilik servisi-1 nedir ?

4c, 4b ve 4a emeklilik işlemleri evrak takibi için DYS evrak sorgulama sisteminden sorgulama yapıldığından çoğunlukla evrağın emeklilik servisinde olduğu görülür. Emeklilik dosya takibi sistemindeki bu durum evrağınızın ilgili servis olan emeklilik servisinde olduğunu gösterir. Ancak işlemin ne durumda olduğunu buradan anlamak mümkün bulunmuyor.

SGK dys gelen evrak beklemede ne demek ?

Sgk gelen evrak beklemede ne demek? Eğer sgk dys evrak takibi sisteminde bu uyarı çıkıyorsa henüz gelen evrağın ilgili memura havale edilmediği, beklemede olduğu anlamına gelir. Bu durumda evraka herhangi bir işlem yapılmadığı anlaşılması gerekiyor.

Giden evrak kayıtlı ne demek ?

Evrağın posta yolu ile gönderilmesi ya da elden verilmesi durumunda sorgulama yapıldığında sistemde bu şekilde görünür.

Gelen evrak iade edilmiş ne demek ?

Evrak bazen yanlışlıkla farklı bir servise ya da farklı bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderilebilmekte. Gelen evrak ile ilgisi olmayan Müdürlük bunu gönderen birime geri iade eder. Bu durumda sistemde evrak gelen evrak iade olarak görünür.

Sgk evrak kayda alınmamıştır ne demek ?

Evrak takip Sgk uygulamasında sorgulama yaptığınızda bu uyarı ile karşılaşıyorsanız evrağınızın hiç kayda alınmadığı anlaşılır. Bu durumda henüz evrağınız ilgili servise ya da memura ulaşmamış ve bir işlem yapılmadığı anlaşılmalıdır. Ancak gönderimden sonra uzun bir süre geçtiyse ve hala bu uyarı varsa bu durumda ilgili SGK ile iletişime geçmenizde yarar olacaktır.

Varide ne demek ?

Peki evrak varide no nedir ? Varide bir evrağın kayda alınış sayısı anlamına gelir. Yani evrak varidesinin diğer adı evrak sayısıdır. Bildiğiniz gibi Kamu kurumlarında evrak arşivlenmesi ve takibi açısından her bir evrağa numara verilir. İşte verilen bu numara varide olarak tanımlanır.

Dys tahsis talep ne demek?

Tahsis talebi emeklilik talebi anlamına gelir. Emeklilik dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurduysanız emeklilik talebiniz uyg.sgk.gov.tr dys evrak takip sisteminde tahsis talebi olarak kayda alınır. Dolayısıyla bu açıklama da kayda alınan emeklilik dilekçeniz ile alakalıdır.

Emeklilikte varide tarihi ne demek ?

Her bir resmi evrağın üzerinde geliş ve gidiş numarası yer alır. Varide yani evrak tarihi de gelen ya da giden bir evrağın giriş ya da çıkış tarihi olarak tanımlanabilir. Evrakların sağ üst numarasında yazan tarih evrak varide tarihidir.  Emeklilik başvurularında da evrağın SGK’ya kayıt ve emeklilik işlemleri sürecini yine yukarıda belirtilen dys emeklilik evrak takibi sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. İlk emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızdan ilk emekli maaşınızı ne zaman ve ne kadar alabileceğiniz hakkında bilgileri alabilirsiniz.

Varide no ne demek ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda ve diğer tüm Kurum ya da Kuruluşlarda her bir evrağa bir numara verilir. Evrağa verilen bu numaralar varide numarası diğer adı ile evrak sayısı olarak adlandırılır.

Evrak varide no nerede yazar ?

Evrağın varide numarası yani diğer ismi ile evrak sayısı evrağın üst kısmında yazar. Evrağın sağ üst tarafında tarih, sol üst tarafında konu kısmının hemen üstünde ise sayısı yazar.

Varide no ile evrak sorgulaması nasıl yapılır ?

Online olarak sadece varide numarası diğer adı ile evrak sayısı ile sorgulama yapılabilecek bir uygulama bulunmamakta. Sgk varide numarası ile bakma ve sorgulama işlemleri için size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yaptırabilirsiniz.

Emekli sandığı evrak takibi nereden yapılır ?

Emekli sandığı evrak takibi ile 4c emeklilik takibi işlemleri ile ilgili başvurunuzun ne durumda olduğunu DYS’den ayrı bir sistem üzerinden sorgulamanız gerekiyor. Bunun sorgulamasını da e devlet sisteminden e devlet şifreniz ile yapabilirsiniz. Sorgulamayı SGK-4C Emeklilik İşlemleri Evrak Takibi sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz: emekli sandığı evrak takibi.

SGK Emeklilik evrak takibi 2024 ( Ne zaman maaş bağlanır?)

Emeklilik başvuru takip işlemini yapanların araştırdığı konuların başında ne zaman maaş bağlanacağı sorusu gelir. Cevabı birkaç kritere göre farklılık gösterir. Tabi en önemlisi başvuru yaptığınız SGK’nın iş yoğunluğudur. Diğer ise birden fazla sigorta kolunda hizmetinizin olmasıdır. Eğer sadece tek sigorta kolunda hizmetiniz varsa ortalama olarak 1-2 ay içerisinde emekli maaşı bağlanabiliyor. Ama birden fazla sigorta kolunda hizmet varsa 3-4 ayı da bulabilir. Hele bir de yurtdışı borçlanması yapacaksanız ve bu işlem Ankara tarafından yapılacaksa 5-6 ayı gözden çıkarmalısınız.

Malulen emeklilik evrak takibi nasıl yapılır ?

Özellikle malulen emeklilik başvurusu olanlar malulen emeklilik onaylandı mı ya da neden geç sonuçlanıyor gibi sorular iletmekte. Malulen emeklilik başvurusu üzerine;

 • Eğer mevcut heyet raporunuz yoksa hastane sevkiniz yapılır.
 • Hastanede heyete girersiniz.
 • Heyet raporu SGK’ya gönderir.
 • SGK sağlık kurulu tarafından rapor ve dosya incelenir.
 • Eğer iş gücü kaybı en az %60 ve ya üzerinde belirlenirse ve sigortalılık süresi ya da prim gün sayısı olarak da şartları sağlarsanız aylık bağlanır.
 • Bu süreç ortalama en az 1,5-2 ay sürer.
 • Malulen emeklilik takibini ve süreci e-devlette dys dosya takip sistemi üzerinden takip edebilirsiniz.

E-devlet emeklilik evrak takibi 4A

Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik başvurusu yaptıysanız başvurunuz ile ilgili süreci yukarıda da belirtildiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu döküman yönetim sistemi üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. Emekli evrak takibi sistemi haricinde başvurunuz üzerine 4a yani ssk emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını ise E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Aylık Bilgisi menüsünde yer alan emekli evrak takip ekranı üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Sgk evrak doğrulama varide no nedir ?

Evraklar artık e-imzalı olarak verildiğinden evrakta sahteciliğin önüne geçilebilmesi adına bazı Kurumlar vatandaş tarafından SGK’dan elden getirilen evrakların e devlet evrak takip sisteminden doğrulamasını yapmak isterler. Doğrulama evrağın tarih ve sayısı ile yazı altında yer alan barkod numarası ile yapılmakta. Sosyal Güvenlik Kurumu DYS evrak doğrulamasını SGK dys evrak doğrulama sayfasını kullanarak yapabilirsiniz.

Sgk dilekçe sorgulaması nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir işlem için vermiş olduğunuz dilekçenin akibetini;

 • Sgk evrak kaydı ve takibi uygulamasından yapabilirsiniz.
 • Özellikle emeklilik dilekçesi sorgulaması yapacaksanız E-devlette dys emeklilik takip sistemine giriş yaparak evrağın son durumuna bakabilirsiniz.
 • Dys e devlet uygulamasında yer alacak olası sonuçlar ve tüm açıklamalar yukarıda ayrıntılı olarak verilmiştir.
 • E-devletteki Sgk dosya takip sistemi haricinde Alo-170 hattını arayarak ya da herhangi bir SGK’ya uğrayarak da evrak sorgulaması yaptırabilirsiniz.

Emekli müraacatımın sonucu ne kadar sürede belli olur ?

Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra eğer emeklilik için gereken şartları sağlıyorsanız maaş ortalama olarak 1,5-2 ay içerisinde bağlanacaktır. Bağlanma süresi başvurulan SGK’nın iş yoğunluğuna göre değişebilmektedir. Ayrıca birden fazla hizmet varsa ya da yurtdışı borçlanma ile emeklilik gibi durumlar varsa bağlanma süresi uzayabilir.

Malulen emeklilik onaylandı mı ?

Malulen emeklilik başvurunuzun ne durumda olduğunu SGK evrak takip sistemi üzerinden takip edebilirsiniz. Ayrıca E-devlette SSK için 4/A Aylık Bilgisi, Bağkur için 4/B aylık bilgisi menülerinden malulen emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını da sorgulayabilirsiniz.

3.8/5 - (17 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Sgk Dys Evrak Takip 2024 & EYT ve Emeklilik Takip Et” üzerine 679 yorum
 1. Hocam merhaba. Öncelikle böyle bir site kurup yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Ben 19.03.2024 tarihinde “Maluliyet ve Hastaneye Sevk Talep Başvurusu” yaptım. Evrak takipte “Gelen evrak dosyasına kaldırılmış”, açıklama kısmında ise “İşlem yapıldığından kapatıldı” yazıyor. Bu olumsuz bir durum mu?

  Yanıtla
 2. Ömer bey
  27.8.1971 -15.04.1972 tarihleri arasında hizmet sürem maaş hesaplanmasına alınmamış. yallar sonra fark ettim. İSTANBUL defterdarlığına müracaat ettim. 1972 yangınında dosyamın yanmış olacağını söylediler. emekli sandığı arşiv müdürlüğüne müracaat ettim. yedek subaylık sürem çıkıyor diğer süre çıkmıyor. bana emekli sandığından bilgi gelmedi. yine hizmet süremin içinde bir işyerine ait 1977 1978 1979 yıllarında hizmet sürelerim görünmüyor. 7 sene lsteğe bağlı prim ödedim hizmet süremde görünmüyor. 2005 yılından 3.06.2009 tarihleri arasında 2000 sorası ve 2008/10-3.06.2009 süreleri emekli maaş bilgimde görünmüyor. 2000 öncesi hizmetime intibak ve aylık bağlanma oranı da görünmüyor40 gün önce Yalova SGK Müdürlüğüne müracaatım Pendik SGK dilekçe beklemede görünüyor. 8862 günle emekli edilmiş 67.9 aylık bağlanma oranı 2000 öncesi görünüyor. sorum emekli maaş bilgimde 2000 sorası çalışmam neden görünmüyor.

  Yanıtla
  • Merhaba. Bu konuda net bir şey diyemem neden görünmediği ile alakalı. Sistemsel olabilir, dahil edilmemiş olabilir, o dönem TC numaranıza hizmet işli değilse eklenmemiş olabilir. Birçok nedeni olabilir. Net nedenini SGK’dan öğrenmeniz gerek.

   Yanıtla
 3. İyi günler…”Evrak kayda alınmış ve işlem sırasını beklemektedir.” DETAY da ise “Kurumdan Belgeler İstendi” ne demek bilgi verebilir misiniz. 4c li olarak çalıştım ve engelli erken emeklilik başvurusu yaptım. Şu an kurumda çalışmıyorum.

  Yanıtla
 4. Hocam engelli malulen emeklilik müracaatı yap tim ama son işlemde talep numara yazıyor bu ne anlama geliyor cvp verebilirmisiniz

  Yanıtla
 5. merahba ömer bey dys evrak takip konturol etiğimde gelen evrak kayıdlı aylık talebiniz yazıyor bu ne anlama geliyor teşşekürler ömer bey

  Yanıtla
 6. Merhaba … 4/C den emeklilik için müracaat ettim. Pirim gün sayısı ile ilgili sorun olduğunu söylediler, aynı zamanda eyt liyim. 10 aydır hala emekli olamadım. E devlet evrak takip sisteminde “evrak mevzuat ve dış ilişkiler servisi ne sevk edildi’ yazıyor. Bu ne anlama geliyor,cevap vere bilirseniz sevinirim. Teşekkürler..

  Yanıtla
 7. Ömer Bey merhaba.Ben 3600’den emekli olacağım.Hesaplamalar yapıldı,bir sorun yok dediler ve talep formu oluşturup 31.07.2023’de ilgili kuruma verdim.Dys’den kontrol ettiğimde gelen evrak iade edilmiş yazıyordu kurumdan sordum bir sorun yok bekleyeceksiniz dediler.Sonrasında gelen evrak beklemede yazdı dün itibarı ile de yeniden gelen evrak iade edilmiş yazıyor.Bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim.Teşekkürler

  Yanıtla
 8. Merhaba Ömer bey
  Benim e devlette tahsisler daire başkanĺığına sevk edilen evrak yaziyor
  Birde dosyanın işlemi tamsmlsndı arşive sevkedildi diyor bu ne anlama gelir.

  Yanıtla
  • bendede şu anda bu şekilde sızın ne oldu durumu

   Evrak Bilgileri
   Evrak Tarihi Geldiği Yer Varide Tarihi Evrak Açıklama İşlem Tarihi
   İADE 29/12/2023 DOSYA HIFZ EDİLDİ
   İADE 29/12/2023 DOSYANIN İŞLEMİ TAMAMLANDI.ARŞİVE İADE EDİLDİ
   İADE 29/12/2023 TAHSİSLER D.BŞK.LIĞINA SEVK EDİLEN EVRAK

   Yanıtla
 9. Merhaba ömer bey, ‘evrakiKaydetDagit()’ Metoduna Gönderilen Birimde,’DYS_ENTEGRASYON KULLANICISI’ Kullanıcısının ‘SGK Gelen Evrak Kayıt’ Rolü BulunMAmaktadır! böyle bir hata alıyorum neden olabilir?

  Yanıtla
 10. Iyi günler emeklilik basvurumu yaptım, telefonuma,bir mesaj geldi tahsis talep basvurunuz kabul olmustur ,
  1.bu mesaj ne anlama geliyor
  2.tahsis hazirlik servisi ne demek.
  Tesekkür ederim.saygılar

  Yanıtla
  • Merhaba. Başvurunuz kayda alınmıştır. Sonucunu buradan bilemeyiz. E devlette aylık bilgisi menüsünden maaş bağlanıp bağlanmadığı konusunda sorgulama yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 11. Çalışmıyor durumda iken (dışardan) müracaat edenlerin askerlik, doğum, tutukluluk gibi borçlanmalarını yaptıklarında ekekli aylığı için altı ay bekleme veya başka türlü bir mecburiyetleri var mı?
  Soruşturma olsun, tutukluluk hâli olsun, açıkta geçen sürelerde çalışılan kurum, 15 günlük (1/2) prim ödüyor mu ve göreve dönüldüğünde bu primler 30 güne tamamlanıyor mu?
  Teşekkür ederim.

  Yanıtla
   • Bakalım bu sefer anlatabilecek miyim:
    1- Çalışan memur, hizmet borçlanması yaptığında -bildiğim kadarıyla- borçlanma tarihinden altı ay sonra emekliye ayrılabiliyor.
    Bu memur; bir kadın olsun. 20 yıllık hizmet süresini doldurup istifa etmiş ve yaş şartını beklemeye başlamıştır. Ancak prim gün sayısı 7200’den azdır. Yaşım dolunca borçlanırım diye düşünmekteyken yaş şartını kaldıran kanun çıkıverince doğum borçlanması yaparak emeklilik müracaatında bulunur. Bu müstafî memur; ilk emekli aylığını almak için faal bir memur gibi altı ay beklemek mecburiyetinde mi yoksa ilk emekli aylığına ilk maaş gününde hak kazanır mı?
    2- Memur idarî veyahut adlî soruşturma safhasında, ister tutuklu ister tutuksuz olsun, açığa alındığında aylığı 2/3 nisbetinde, emekli keseneği de 1/2 nisbetinde yatırılıyor. Prim günü olarak da 15 gün çalışmış sayılıyor. Bu memur; idarî soruşturma tamamlanıp veya tutukluluktan serbest bırakılıp tekrar göreve başlatılıyor ve açıkta iken aylığından kesilmiş olan 1/3’lük kısımlar da kendisine ödeniyor. Peki yine açıkta olduğu dönemde 1/2 nisbetinde yatırılan emekli keseneğinin diğer 1/2’lik kısmı da işveren tarafından SGK’ya ödeniyor mu ve 15 gün olarak yatırılan primleri de 30 güne tamamlanıyor mu?
    İnşaallah anlatabilmişimdir!..

    Yanıtla
    • Merhaba tekrar.
     1-6 ay bekleme zorunluluğu olmaz. Şartları sağlıyorsa başvuruyu takip eden aydan emekli maaşı bağlanır.
     2- Bu sorunun cevabını net olarak bilmiyorum. Kusura bakmayın lütfen yanlış yönlendirmek istemem.

     Yanıtla
 12. Merhaba Sn. Mütehassıs,
  4C’den emeklilik için 4.3.2023’te E-Devlet kanalıyla müracaat ettim. 16 Mart’ta EHGM Aylık Bağlama Gn. Md.lüğüne ve 11 adet servisine sevk görünüyor. 17 Nisan’da ise EHGM Kamu Görevlileri Tescil Ve Hizmet Daire Başkanlığına yazılmış. E-Devlet’te ise 《Aylık Bağlama Servisine sevk edildi, Hizmet Borçlanması Dairesi Başkanlığına yazı yazıldı, Kurum içi yazışma》 şeklinde ibareler var. Yaklaşık iki aydır hareket görünmüyor.
  Bir kıymetlendirme yapar mısınız?

  Yanıtla
  • Merhaba. Evrak hareketlerinden son durum hakkında bir şey çıkarabilmem mümkün değil. Ancak bu kadar sürmez normalde. İlgili birimle birebir irtibata geçmeye çalışsanız iyi olur bence.

   Yanıtla
 13. 4c vazife malullüğü basvuru yaptım e devlette dosyanin işlemi tamamlandı…arşive iade edildi şeklinde ibare düştü…ne anlama geliyor acaba

  Yanıtla
 14. Merhaba Ömer Bey. Öncelikle çok değerli yardımlarinizdan dolayı teşekkür ederim iyi ki varsınız.

  4C liyim. 9 Mart da e-devlet den emeklilik için müracaat ettim. Hâlâ emekli olamadım.

  E-devlet evrak takip kısmında; Uzun zamandır evrak beklemede yazıyordu. Bu gün baktığımda bugün tarihi ile bir işlem yapılmış.

  Evrak açıklama kısmında; ” Tahsisler Daire Başkanlığına sev edilen evrak” şeklinde yazıyor. Bu ne anlama geliyor.

  Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Evrakınız işlem yapılmak üzere emeklilik servisine havale edilmiş anlaşılır açıklamadan. Ama buradan net bir şey çıkarmak mümkün değil ne yazık ki.

   Yanıtla
  • Merhaba Metin Bey aynı şey benim e devlettede yazıyordu.Tahsisler daire başkanlığına sevk edilen evrak diye.20 gūndūr başka bir bildirim almadım.Siz bir sonuç alabildinizmi bu bildirimden sonra Cevaplarsanız sevinirim.

   Yanıtla
 15. Iyi gunler Omer bey. 8 Mart’ta e-devlet uzerinden EYT kapsaminda 4a aylik basvurusu yaptim. basvurum ilk Bagcilar SGK’ya dustu ancak 30 Mayis’ta yurtdisi borclanmam oldugu icin Unkapani SGK’ya gondermisler. Anlasilan neredeyse 3 ayim bosa gitti. Her neyse, sormak istedigim; Ocak sonu gerekli prim 5000 gun degil de giris yilina gore kademeli olacagi netlesince gerekli 5750 gun icin 197 gun eksigim oldugu ortaya cikti (Mayis 1995 girisliyim, toplam 5553 gunum vardi). Eksik gunlerim icin yurtdisi borclanmasi yaparken sanirim bir taktik hatasi yaptim; ‘eksik gunum kadar’ kutucugunu isaretlemek yerine direk 197 gunu borclandim ve odedim. Simdi korkutugum, emeklilik islemleri esnasinda hizmet dokumumde gorunen toplam o yada bu sebeple 1 gun bile eksilse, yeterli gunum kalmayacak. ne tavsiye edersiniz? bu surecte ‘eksik gunum kadar’ olarak bir degisiklik yapmama musade edermi SGK acaba? Tesekkurler.

  Yanıtla
  • Merhaba. Sürecin tamamlanmasını bekleyin. Eğer gün eksik değilse zaten aylık bağlanır. Eksikse ret gelir bu durumda borçlanıp ödedikten sonra yeniden başvurmanız gerekiyor. Yeniden başvurunuza göre de emekli maaşınız talep tarihini takip eden ay başından bağlanır.

   Yanıtla
   • Tesekkurler, size son sorum; hizmet cakismasi, prim borcu, hata ile farkli bir kisinin gunlerinin eklenmesi, hizmet dokumunde S – Ş – K kodlari bulunmasi haricinde baska hangi sebepler e-devlet’te gorulen gunlerin emeklilik islemeleri sirasinda eksilmesine sebep olabilir?

    Yanıtla
     • tekrar merhaba. eyt basvuru tarihim uzerinde 135 gun gecti, dys ekranina bugun dusen son bilgi:
      ’20/07/2023, İSTANBUL SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ EMEKLİLİK SERVİSİ -1 (MAAŞ BAĞLAMA)-529, Gelen Evrak Beklemede’
      Olumlu/olumsuz son adim olabilir mi?

 16. Merhaba, Yetim aylığı başvurum dys sisteminde EMEKLİLİK HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ÖDEME SERVİSİ – 11 e kadar ilerlemiş, burada gelen evrak dosyasına kaldırıldı yazıyor, ne zaman ödeme alırım, evraklarım ile ilgili başka bir aşama var mıdır, teşekkürler

  Yanıtla
 17. Merhaba Ömer Bey,2021 yılında doğum borçlanmamı yaptım e devlet üzerinde % 100 olarak sisteme düştüm. Akabinde 03 mart 2023 tarihinde eyt kapsamında başvurumu yaptım.Nisan ayının sonlarına doğeu unkapanı sgk dan aranarak 10 gün eksik primim olduğu söylendi. 13 gün olarak onu da yatırdım ve tekrar başvuru yaptım. 22 mayıs 2023 tarihinde edevlette giden evrak ret yazısını gördüm.Bunun ne anlama geldiği hususunda bilgi verebilir misiniz?kendi hatalı hesaplamaları yüzünden nisan maaşı artı bayram ikramiyesinden muaf olurken bu durumda ikinci kez mağdur mu olacacağım

  Yanıtla
 18. Hocam tekrar Merhaba,
  İlk EYT başvurumu Ocakta ikincisini 20.04.2023’te yapmıştım. İkincisi üzerinden
  açıklama kısmında dün itibarı ile “İŞLEME ALINDI” notu düşülerek gelen evrak dosyasına kaldırılmış görünüyor (NİĞDE SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ NİĞDE SGİM EMEKLİLİK SRV.2-(4/A)). EYT emeklilik başvurum kabul edildi demek mi oluyor acaba bu açıklama? SGK Sistemi hesaplamalarında emekliliği 5979 prim ödeme günü ve ilk işe giriş tarihi 01.12.1997 ile haketmiş görünüyordum

  Yanıtla
 19. dys evrak takip sisteminde işlem tamamlandı yazıyor ancak e devlet 4a emeklilik aylık bilgisi bölümünde emeklilik kaydı bulunmamaktadır yazıyor. işlem tamamlandı ne anlama geliyor. eğer emekli olmadıysam neden yazmıyor eğer emekli olduysam 4a emeklilik bilgisinde neden emekli kaydınız bulunmamaktadır yazıyor.
  sistem birbirini tamamlamıyor mu?

  Yanıtla
 20. merhaba 02.03.2023 tarihinde 4b sigorta kolundan müracatımı yaptım . toplamda 10959 günüm var.dys evrak takibinde 02.03.2023 tarihli gelen evrak dosyasına kaldırıldı yazıyor.ve açıklamada evrak kapandı yazıyor. 2 aydır bu şekilde bekliyoruz aylığımızda daha bağlanmadı. ben şimdi tekrar müracat yapacak gibi bir yol izlediğimde de başvurunuz sgk ya olan borcunuzdan kaynaklı işleme alınamıyor diyor.mart,nisan,mayıs ayı için beni 3 aylık borçlu görüyor sanırım. ama benim 02.03.2023 tarihinde müracatım var müracat sonrası tekrar ödeme yapmam mı gerekiyor.ben ödeme beklerken devletim benden ödeme istiyor

  Yanıtla
 21. iyi günler eyt için 03/03/2023de başvuru yaptım edevlette tahsis numarası verilmiş maaş hakkında bilgi yok maaş başlangıç tarihide 01/05/2023 yazılı başlangıç nisan veya mart olması lazım değilmi maaş alırsam önceki ayları ve bayram ikramiyesini alabilecekmiyim

  Yanıtla
 22. Hayırlı akşamlar a,m emeklilik işlemleri yazıyor ne zaman çıkacak bizim emeklilik acaba Esenyurt emeklilik işlemleri 5 yazıyor

  Yanıtla
 23. Hocam Nisan 13 te tahsis no geldi emekli kaydım da var fakat edevlette günlük ödeme bulunmuyor ayrica emekli bilgisine de baktım bulunmuyor yazıyor ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 24. Merhaba Ömer bey bayramınız mübarek olsun.

  Annem babamın vefatından dolayı (1994 de vefat etmişti) ölüm aylığı alıyor (4B Kapsamında) Dul bir kızkardeşim var o da aylık alıyor.

  E-devlet 4B aylık bilgisinde ” aylık geliri kat sayısı TAM, Hak sahibi Aylık/ Gelir Hissesi yüzde 50,00″ şeklinde yazıyor, aldığı maaş da 3.750 TL. yazıyor, bu maaşı alıyor.

  Sormak istediğim şu:

  ➡️ Annemin Hak sahibi Aylık/ Gelir Hissesi yüzde 75,00 olması gerekmiyor mu?

  Yüzde 50 hisse yanlış ise ne yapmalıyım?

  Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler iyi bayramlar dilerim.

  Yanıtla
 25. Merhabalar Hocam,
  DYS EVRAK TAKİ SORGULAMA EKRANLARINDA EMEKLİLİK İŞLEMLERİMDEKİ EYT DETAYI ÜZERİNDEN KONTROL SAĞLADIM EYT EMEKLİLİK GÜN – YIL ŞARTI SAĞLANMADIĞI İÇİN TALEBİNİZ REDDEDİLMİŞTİR ŞEKLİNDE AÇIKLAMA BULUNMAKTADIR. ÇALIŞMA HAYATIM BÖLÜMÜNDE ŞARTLARI SAĞLADIĞIM GÖRÜNTÜLENMEKTE OLUP NEDEN REDDEDİLDİĞİ KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTİYORUM.Yurt disi 5477 gun calismisligim ve 200 gun de Yurtdisi borclanma olarak odemem var .01/01/1994 girisliyim.

  Yanıtla
   • Yok Hocam hersey normal (Gunlerde cakisma yok ) ama bilmiyorum neden ret geldigini birde nasil bir yol izlemem gerekli simdi lutfen bir bilgi .Birde Sihhiye Ssk ariyoruz telefonleri dusurmek imkansiz.

    Yanıtla
    • Yazı gelsin elinize. Gerekçeleri ne ise ancak o zaman anlayabilirsiniz. Ay bitmeden birebir gidip bilgi alabilirseniz daha iyi olur sanırım. Yurtdışında mısınız?

     Yanıtla
     • Hocam ,

      Bu bana Gelen Eyt Ret Cevabi icin “KONUYLA İLGİLİ İNCELME YAPILABİLMESİ İÇİN İTİRAZ DİLEKÇESİ VERMENİZ RİCA OLUR.” Dilekce ornegi nerden ve nasil bir icerik olmasi gerek bulabilirim.Simdi den hersey icin Tessekurler .

 26. İşveren 3 yıldır, her ay 2 gün sigortamı yatırdı, Geri kalan günleri yaklaşık 810 günü 4857 sayılı kanuna göre borçlanabilir miyim, Borçlanılan günler kayda 4a mı yoksa 4b mi geçer.
  TEŞEKKÜRLER

  Yanıtla
 27. merhaba ömer bey
  bende 06/03/2023 eyt için e devlet üzerinden başvuru yaptım gelen evrak beklemede yazıyor
  birde nisan ayında iş yerim sgdp sigorta koluna girişimi yapmış bu benim emeklilik işlemlerimi durdururmu . ben maaş bağlanana kadar sigorta olmasını istemiyordum lakin iş verenim yinede başlattı bu konuda bir açıklama yapabilirseniz çok memnun olurum.
  şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Hocam , İyi günler. 09.03 tarihinde eyt ilçe SGK ya başvuru yaptım. 13.03 tarihinde açıklama kısmında “işlem yapılmak üzere gönderildi” yazıyor. 19.01.1998 SGK girisliyim ve tum gunlerim bir fabrikadan. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

   Yanıtla
Yorum yapın