Cimer Şikayet Sonucu Ne Oluyor ?

0

Cimer şikayet sonucu ne oluyor ? Cimer, kişilerin  Kamu Kurum ya da Kuruluşları ile ilgili talep ve isteklerini, şikayetlerini elektronik ortamda yapabildikleri bir sistemdir. Bilgi Edinme Kanunu kapsamında geliştirilen Cimer eski adı ile Bimer şikayet hattı 2015 yılında faaliyet başlamıştır. Uygulamaya girdiği tarihten bu yana Cimer şikayetleri sayısı günden günde artmaktadır. Bu yazımızda Cimer ne demek, başvuru sonucu nasıl takip edilir ve başvurular ne kadar sürede sonuçlanır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

Cimer nedir ?

Cimer Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Cumhurbaşkanlığına bağlı olan Cimer şikayet hattı vatandaşların Bilgi Edinme Kanunu kapsamında istek, talep ve şikayetlerini elektronik ortamda iletebildikleri ve sonuçlarını da yine elektronik ortamda izleyebildikleri bir platformdur.

Cimer ne işe yarar ?

Cimer ile;

 • Kamu Kurum ya da Kuruluşları ile ilgili talep ve istekleri ile şikayetlerini hızlıca iletebilir.
 • Buradan yapılan başvuruların cevaplandırılması ve işleme alınması için Kanunen süre belirlendiğinden buradan yapılan başvurular daha hızlı sonuçlanabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin Kamu Kurum ya da Kuruluşlarına birebir yapacakları başvurudan daha etkilidir.

Cimer kullanıcı girişi nasıl yapılır ?

Peki Cimer şikayet nasıl yapılır ? Cimer şikayet başvuru sistemine;

 • Buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ Cimer kullanıcı giriş sayfası.
 • Eğer daha önce oluşturduğunuz şifreniz varsa açılan sayfadan T.C. numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Eğer daha önce üye olmadıysanız ya da üye olmanıza rağmen şifrenizi unuttuysanız ŞİFREMİ UNUTTUM seçeneğini tıklayarak ekran talimatlarını takip edip yeni şifre oluşturabilir ve sisteme bu şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Cimer’e şikayet nasıl yapılır ?

Cimer başvuruları 2 yöntem ile yapılabilmektedir.

 • Yukarıda verilen bağlantı ile Cimer ana sayfasına giriş yaparak ya da E-devlet üzerinden Cimer’e giriş yaparak başvurunuzu oluşturabilirsiniz.
 • İkinci yöntem ise Alo 150 Cimer iletişim numarasını arayarak Cimer başvurusu oluşturmaktır.

Alo 150 nedir ?

Alo 150 hattı Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne ( Cimer) başvuruların telefon ile yapılmasını sağlayan çağrı merkezidir. Bu hat aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı şikayet hattı olarak kullanılmaktadır. Cimer şikayet telefonunu istediğiniz zaman arayarak şikayet, istek taleplerinizi iletebilir ve aynı zamanda Cimer başvuru numarası ile buradan başvuru sonucu takibi yapabilirsiniz.

Cimer şikayet iptali nasıl yapılır ?

Cimer üzerinden yaptığınız istek, talep ya da şikayet başvurularınızı;

 • Alo-150 hattını arayarak ya da,
 • Cimer ana sayfası bölümünde Başvurularım-İptal kısmından iptal edebilirsiniz.

Cimer başvuru sorgulaması nasıl yapılır ?

Cimer sorgulamasını Cimer ana sayfasında yapabilirsiniz. Cimer başvuru takip işlemi için;

 • Yukarıda verilen bağlantı aracılığı ile Cimer sayfanıza giriş yapınız.
 • Sayfaya giriş yaptıktan sonra BENİM BAŞVURULARIM kısmından daha önce başvurduğunuz ve sonuçlanan Cimer başvurularınızı takip edebilirsiniz.

Ayrıca sisteme dilerseniz E-devlet aracılığı ile de giriş yapabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden Cimer’e giriş yaparak başvuru sonucu sorgulaması yapmak için;

 • Buradan T.C. numarası ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapınız ⇒ E-devlet Cimer Başvuru Sonucu Sorgulama.
 • İlgili sayfada daha önce yapmış olduğunuz başvurular ve sonuçlarını görebilirsiniz.
 • Eğer yeni bir başvuru oluşturacaksanız bu durumda e-devlet sayfasında YENİ BAŞVURU diyerek devam edin. Sistem sizi Cimer’e yönlendirir ve buradan yeni başvuru oluşturabilirsiniz.

Cimer portal başvuru sonucu nedir ?

Cimer üzerinden yapılan başvurunun sonuç olarak başvuru sahibine bildirilmesi Cimer Başvuru sonucu olarak tanımlanmaktadır. Cimer başvuru sonucu Cimer sisteminden ve sistemde tanımlı mail adresinden gönderilebilmektedir.

Cimer başvuru sonucu ne zaman gelir ?

Bilgi Edinme Kanunu kapsamında yapılan başvuruların;

 • Başvuru tarihinden itibaren en geç 15 iş günü içerisinde sonuçlanması ve bu süreçte başvuru sahibine elektronik ortamda ya da yazılı olarak bilgi verilmesi gerekmektedir.
 • Eğer başvuru yapılan Kurum bilgi ve belgeye erişimi farklı kurumdan sağlayacaksa bu durumda en geç 30 iş günü içerisinde başvurunun sonuçlandırılması gerekmektedir.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.