Site Yönetimi Nereye Şikayet Edilir, Şikayet Hattı

Site yönetimi nereye şikayet edilir ? Site maliklerinin son zamanlarda tarafıma en çok sordukları soruların başında bu soru gelmektedir. Toplu konutlar ve özellikle sitelerin artması ile birlikte aidatlar, genel alanlar, temizlik, bakım ve onarım gibi konularda site şikayet konuları da artmaya başlamıştır. Tabi ki her zaman herkesi memnun etmek mümkün değildir ve birtakım uygulamalardan illa ki bazıları rahatsız olacaktır.

Apartman site yönetimi tarafından uygulanan politikaları beğenmeyenlerin bunların şikayeti ile alakalı kanunen izlemeleri gereken yol vardır. Bildiğiniz üzere sitelerde, apartmandaki işleyiş, gerçekleşebilecek uyuşmazlıklar ve tüm işleyiş Apartman Yönetmeliği ve Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Bu yazımızda site/ apartman yöneticisi nereye şikayet edilir, toki site yönetimi nereye şikayet edilir gibi konularda bilgi bulabilirsiniz.

Bina yönetimi nereye şikayet edilir?

Site yönetimi şikayetinde bulunmadan evvel şikayetin konusunu ve izlenecek yolu bilmek gerekmektedir. Yanlış olduğunu düşündüğünüz bir uygulama konusunda Cimer ya da başka bir Kamu kurumuna bireysel olarak yapılacak başvuru hükümsüzdür. Zira apartmanlarda kararlar site yönetimi ve kat malikleri kurulu tarafından alınır ve alınan bu kararlar size göre yanlış olsa da herkesi bağlamaktadır. Peki tamam ama site yönetimi kime şikayet edilir?

Cimer ya da başka bir site yönetimi şikayet mercii kanalından doğrudan devlete yapılan site yönetimi şikayetinin işleme alınabilmesi için şikayet nedeninin 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunun haricinde bir uygulamadan meydana geliyor olması gerekmektedir. Örneğin;

 • Site yönetimi apartmanın vergisini eksik ödüyorsa, gösteriyorsa ya da usulsüzlük yapıyorsa,
 • Kayıt dışı sigortalı çalıştırıyorsa ( örneğin kapıcının sigortasını yapmıyorsa, maaşını eksik ödüyorsa),
 • Apartman yönetiminde çalışanların maaşları ve diğer özlük hakları eksik olarak ödeniyorsa,
 • Çevre Kanunundan kaynaklı sorunlar mevcutsa.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Yani şunu demek istiyorum. Eğer şikayet konusu kat malikleri tarafından çözülebilecek ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ile ilgili yönetmelikler ile çözülebilecek bir iş ise bu durumda doğrudan Cimer ya da savcılığa başvurmak sorunu çözmeyecektir ve gereken zaten yapılmayacaktır.

Peki ama 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yanlış olan uygulamalar konusunda ne yapmalıyız ? Burada yapılması gerekenler şunlardır;

 • Öncelikle kat malikleri Kurulunu olağanüstü toplantıya çağırmak ve burada karşılaşılan sorunu gündeme getirmek,
 • Kat malikleri kurulu toplanılarak site yöneticinin hesap vermesini sağlamak,
 • Kat malikleri kurulunda çıkan kararlar aleyhine sulh mahkemesine başvurmak.

Özetlemek gerekirse Kat Mülkiyeti kanunu kapsamında site yönetimindeki aksaklılar için kat malikleri kurulu olağan ya da olağanüstü şekilde toplanmalı ve sorunlar dile getirilmelidir. Eğer çoğunluk aynı konuda anlaşırsa salt çoğunluk kararı ile sorunlar çözülebilir. Toplantıya rağmen bir sonuç alınamıyorsa gereği için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açılabilir.

Apartman şikayet hattı

Şikayetlerin doğrudan yapılabildiği bir site yönetimi şikayet hattı yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi site yönetimi savcılık şikayetinden önce konunun kat mülkiyeti kanunu kapsamında olup olmadığının değerlendirilmesi ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir. Kat malikleri toplantısında çözülemeyen sorunlar için sulh hukuk mahkemelerine başvurabilirsiniz. Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamı dışında olan;

 • SGK ve çalışma ile ilgili şikayetleri Alo 170 hattını arayarak,
 • Vergi usulsüzlükleri konusundaki şikayetlerini 444 0 189 numaralı telefondan yapabilirsiniz.
 • Ayrıca Kat Mülkiyeti kanunu dışında kalan tüm usulsüzlükleri site yönetimi Cimer şikayet hattından ya da diğer başvuru kanallarından yapabilirsiniz.

Site yönetimine şikayet dilekçe örneği

Site yönetimine herhangi bir konuda taleplerinizi ve şikayetlerini dilekçe ile iletebilirsiniz. Apartman şikayet dilekçesi örneği şu şekilde olabilir;

 • …… Site yönetimine,
 • Sitenizin …. Blok ve …. numaralı dairesinde ikamet etmekteyim.  Sitemizde ………………………………….. ( buraya sorunu ayrıntılı yazın) sorunu yaşanmaktadır. Yaşanılan bu aksaklık/eksiklik nedeni ile gereğinin derhal yapılmasını arz ederim. 

Apartman yönetimi nereye şikayet edilir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Umarız görevini yapmayan apartman yönetimi nereye şikayet edilir konulu bu yazımız sizin için faydalı olmuştur.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Site Yönetimi Nereye Şikayet Edilir, Şikayet Hattı” üzerine 13 yorum
 1. Oturdugum sitede toplanti yapilmadan once isletme projesi ayrintili dokum verilmeden kat maliklerine yani bildim.kadari ile toplanti yapilmadan once en wz bir haftadan uzun sure oncesi kat maliklerine isletme projesi adi altinda yapilacak.isler ve maliyetleri bildirilmesi gerekiyorki kat maliki yedi günlük itiraz surecinde bulunabilsin oturdum site yonetimi sadece toplanti duyurusu yaparak toplantida yapilacak isleri ve fiyatlarini soyleyerek ivedikle 80 hanenin oldugu sitede bes on kisinin parmak kaldirarak kabul edilmesine karar veriyor sonrada bunu whatsap aosyal medyasindan site sakinleri adi altindaki grupta paylasimi sagliyor site baskaninin ben evimi satiliga cikardigimda alan kisiden 100 bin tl ayakbasti parasi adi altinda para tahsili istemesi yasalmi ayrica evini kiraya verenden komisyon almasi yasalmi ? Bunlar emlakcimi yoksa yoneticimi sanirim bu durumda cimere sikayet hakkim var ? Ayrica toplanti oncesi isletme projesi sunmayip topandida sanki sato kapisi imal ediyorlarmis edasinda bir dis kapiya 480 bin tl maliyet cikarmasi ve katara baglamasi uc bes kisinin oyuyla mumkunmu ?

  Yanıtla
 2. Merhabalar. Sitemizin sıcak suyu bozuldu paslı borular değişti diye her daire başı 11 bin lira yakın para istiyorlar ve ödemeyenler için yasal işlem başlatilcak diyorlar geçenlerde site yönetimi değişti degişen site yönetimi için aidatlara zam yapılmadığı için sitenin borcu çıkmış bütün dairelerden 2000TL para aldılar biz bu yaşanilanlardan sitemizde yolsuzluk olduğunu düşünüyoruz bunun için neyapabiliriz ?

  Yanıtla
  • Kardesim hicbir site isletme projesi yayinlamadan hicbir sekilde para talebinde bulunamaz toplanti iloncesi faliyetleri tek tek kalem edip giderin ne kadar oldugunu isletme faliyeti projesi adi altinda imzali sekilde kat maliklerine bildirmekle yukumludur toplanti esnasinda biz sunu dusunduk su kadar oara gidiyor onaylayanlar demekle olmuyor senin toantidan yedi gun once bu yapilacak islerden haberin olup itiraz sureci hakkin var bunu suistimal ediyorlar kafalarina gore allah ne verdi dosuyorlar

   Yanıtla
 3. merhaba sitemizde güvenlik açısından pitbull cinsi ve diğer sağlıksız köpekler sitemizde fazlası ile bulunmakta. 2 sene önce toplantıda site duvarların tel ike kaplanmasi konuşuldu fakat hiçbirşey yapılmadı. sitenin diskapisi 1 aya kadar sürekli açıktı ve yönetime soyluya soyliye yapıldı ama gene gündüzleri sitenin dia kapısı sürekli açık. Bu durumda halen köpekler sitenin içinde dolaşıyor. Benim ufak çocuğum var ve köpeklerin ufak çocuklara ve yaşlılara yada diğer insanlara nekadar zarar verebileceğini hepimiz biliyoruz. Çocuğumu koruma amaclı villâmın ön bahçesine geçme duvar kondurdum. Çocuğumu asla yanlız sitede bırakmam söz konusu olamaz. Ortak kullanım alan diye bazı malikler şikayette bulunmuş. Bende sitenin bu umursamazligindan dolayı yaptırdığımı yönetime bildirdim. Daha doğrusu geçen sene benden önce başka villa sahibi aynı şekilde bahçe duvarı geçmeli yaptırdı. Ben duvarı yaptırırken yönetim bunu gördü ve biliyordu. Siteden dediğim gibi bir kaç kişi ortak kullanım alanı diye şikayet etmis. villâmın önünden 60 cm bahçe bitiminde geçme duvar yaptırdım. Belediye ortak alan olduğu için Fen işler müdürlüğü gülerek abi komik bir durum gerçekten güzel olmuş ve korunaklı ama site sakinlerinden şikayet ettikleri için işlem yapmam gerek dedi. Bende bu duruma itiraz etmek ve durumu durdurmak istiyorum. Bu durumda nereye bm ve ne şekilde itiraz edebilirim.

  Yanıtla
 4. Merhabalar, site başkanı ek bütçe vs şeyler diyerek ödeme çıkarıyor. Sitede kalanların çoğu bu durumdan şikayetçi fakat kimse durumu değiştiremiyor. Ayrıca site başkanı, avukat olarak kendi kızını sitenin avukatı yapmış. Avukat gideri olarak bir sürü paraları gider gösteriyor. Bu durum yolsuzluğu çok öne çıkarıyor. Ne yapılması gerekiyor lütfen cevaplarmısınız

  Yanıtla
 5. Merhabalar Kırıkhan/Hatay’da bir sitede kat malikiyim.Site yöneticisinin mali konularda usulsüzlük yaptığını tespit ettim.Bir gün öncesinde yönetimden mali gider ve gelirleri dekontları ve faturaları ile ibraz etmesini istedim, devamında Bugün kendisiyle görüşmeye gittim komşularıma wp grubunda olayı anlattığım gibi bizzat kopyalayarak aktarıyorum:
  Merhabalar ben daire 4’te oturan Süleyman SARI.Dün burada görüştüğümüz gibi hesap kontrolleri için Eyüp bey ile görüşmeye gittim. Net hatırlamamakla birlikte Şubat ve Mart ödemelerinde yönetici ücreti olarak 15.000 TL ek olarak yardımcıya 3000 veya 5500 TL ödeme yapıldığını gördüm.Dün 14.000 TL maaş alıyorum dedi Eyüp bey.Ben 14.000 maaş almasını da bize ibraz edilmediği için kabul etmiyorum.Devamında 15.000 deki 1.000 TL nedir diye sorduğumda önceki aydan kalan param dedi.Yani toplamda 18.000 veya 20.500 olarak yönetim maaş ödemesi yapmışız.Devamında bu tür sorgulamalar oldu ve fatura ibrazlarını istedim.Eyüp bey de ben esnaftan(sucu, elektrikçi vs) depremden dolayı fatura alamam dedi bende almak zorundasınız ve bu fatura kırtasiyelerde satılıyor hizmet veren esnaf burada iş yeri ve imzasını atsın bu şekilde talep edebilirdiniz dedim.Eyüp bey de yapamazdım dedi.Buna benzer personel çıkarımları vs konuştuk.2 oğlunu bir güvenlik görevlisi ve bahçıvan olarak işe almış.20 yaşında çocuğun sigortasız çalışmasının doğru olmayacağını ve başına bir iş gelmesi durumunda(kendisi 10 kişiye bedel dedi ve silahı var dedi) burda site olarak bizler sorumlu oluruz dedim bunun yanlış olduğunu ve sigortalı güvenlik personeli çalışması gerektiğini söyledim.O da sigorta yapmıyorum mevsimlik işçi olarak gösteriyorum diye böylece maliyeti düşürdüğünü söyledi.Aynı zamanda aldığı 14 15 bin ücretin de sebep olarak binaların projeleriyle ilgilenip insanların anahtarlarını alıp uğraşıyorum dedi.Bende ben ankaradan kaç defa gelip kendi binam için toplantıya geliyorsam onlar da gelecek ve sorumlusu onlar olacak siz bu işlerle başkalarının projeleriyle uğraşıyorsun diye ekstra yönetim ücreti ödemek zorunda değilim dedim.En son özet olarak ben sizden belli bir vakit ayırıp gelir gider mali dökümanları hazırlayıp sunmasını istedim.Bunu da son kez dedikten sonra güvenlikte duran oğlu bana “Sen kimsin hesap soruyorsun, senin Allah’ını ananı bacını …..” diye küfür edip üstüme yürüdü.Ben şimdi suç duyurusunda bulunup gerekli işlemleri başlatacağım.Oğlu olan 2 personelin bir an önce işten çıkarılıp yönetimin de mali dökümleri ibraz etmemesi durumunda mali şikayette bulunacağım.Konuyla ilgili karşılık verilmesi durumunda cevap vermeyeceğim.Hukuki olarak başvurularımı yapacağım cevabını oradan da verebilir yönetim.Bilgilerinize.

  Devamında polis merkezine gittiğimde sadece tehdit için şikayette bulunabileceğimi mali konularda başvuruyu biz almıyoruz dedi.Bu konuda en hızlı ve doğru olarak başvuruları nereye yapmalıyım?Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Merhaba. SGK’ya sigortalılık yönünden şikayette bulunun. Diğer ödemeler hakkında da Çalışma Bölge Müdürlüğüne, mali konular için ise Maliye’ye şikayette bulunabilirsiniz. Cİmer üzerinden tek şikayetle tüm kurumlara bildrim yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 6. Merhaba , 2016 yilindan beri bir sitede oturuyorum , sitemiz 32 evden oluşuyo ,ev sahiplerinin çoğu İngiliz vatandaşı , yöneticimizin elinde hersene 20 oy oluyo ve tek başkan olarak site yönetim kurulunda kalıyo , yolsuzluklar diz boyu , ne fatura görüyoz , ne de evrak , yapılan bütün harcamalar piyasanin iki kat üstünde oluyo , yönetim kurulu toplantılarında bizlere kagıt üstü rakamlar sunuyo , bizler sadece aidatları ödemeklen yükümlüyüz , geçmiş yıllarda şikayetçi de olduk , mahkeme kararlarında da bir şey cıkmadı , büyük bir ihtimal yanlış Avkat sectigimizden dolayı bir sonuca ulaşamadık , aidat larımız pound üzeri hesaplanıyo, sitemizde ne güvenlik elamanı var ne de kapıcı , aksamları ara sıra bir bahçıvan geliyo o kadar , bahçıvan arkadaş ya günlük yömiye alıyo yada sezonluk sigortalı çalışıyo hiç bir bilgimiz yok , başkanın aylık maaşı var onu biliyoz , sitede iki evi var site aidatlarıda ödemiyo , bu arada aylık site aidatlarımız 75 pound , ve kişin sitemizde hiçbir hizmet yok , sadece yazın 6 ay iki tane havuzumuz calısıyo , nasıl bir yoldan gitmeliyiz , saygılar

  Yanıtla
 7. Apartman yönetimi aidat borcu yakıt ve sıcak su borçlarını fatura bilgilendirmelerini apartman bilgilendirme panosuna asmamaktadır.
  KASIM 2022 YAKIT+SICAK SU TAHAKKUKU internet hesabından bu şekilde bir bilgilendirme yapılmakta. Whatsapp uygulamasından grup kurup oradan bilgilendirmeleri yaptığını söylemekte. Ben gruba katılmadım. Panoya asmalarını iletmeme rağmen herhangi bir bilgilendirme yapmamaktalar ve KVKK dan dolayı zaten böyle bir iş yapmamız kanunen yasak demekteler. haklalar mı? Ne yapabilirim.

  Yanıtla
Yorum yapın