Sgk İhbar ve Şikayet Hattı

0

Sgk ihbar hattını arayarak kayıt dışı sigortalı çalıştıran işverenleri şikayet edebilir, eşiyle birlikte yaşadığı halde emekli maaşı almaya devam edenleri bildirebilir, fiili olarak çalışmadığı halde kendini sigortalı gösterenleri iletebilirsiniz. Kısaca Sosyal Güvenlik mevzuatına aykırı tüm durumları ihbar ve şikayet hattına bildirebilirsiniz.

Bu yazımızda SGK ihbar hattı numarası, ihbarı nasıl ve ne şekilde yapabileceğiniz ve konu hakkında merak edilen tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştırma ihbar edene ödül

Sigortasız işçi çalıştıran işverenlerin ihbarı üzerine Sosyal Güvenlik Denetmenleri ilgili işyerinde denetim yapar ve gerçekten sigortasız olarak çalıştırılan işçi olup olmadığına ilişkin kontrollerini yapar. Eğer sigortasız işçi varsa buna ilişkin raporu tutarak işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yollar.

SGK tarafından gerekli idari para cezası uygulanarak işverene tebliğ edilir. İhbar edene sigortasız işçi çalıştırıldığının tespiti yapılmış olsa bile ödül ödenme gibi bir uygulama söz konusu değildir.

Sgk şikayet hattı

Sosyal Güvenlik mevzuatına aykırı tüm işlemlerin ihbarını Alo-170 hattından yapabilirsiniz. İhbar için en kolay yöntem budur. Telefonunuzdan sadece 170’i çevirmeniz yeterli olacaktır. Bir diğer yöntem ise dilekçe ile şikayettir ama telefonla ihbar kolay olduğundan direk arama yaparak şikayetinizi iletebilirsiniz.

Sgk şikayet gizliliği

Bir işvereni şikayet ederken ya da kanuna aykırı başka bir durumu bildirirken Alo-170 hattı üzerinden isimsiz ihbar da oluşturabilirsiniz. Bu durumda şikayet eden olarak sistemde sizin bilgileriniz görünmeyecektir. Ayrıca isim bildirerek ihbar etseniz bile şikayet eden kişiye bilgileriniz verilmeyecektir. Bu konuda içiniz rahat olabilir.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayet süresi

Sosyal Güvenlik Kurumu sigortasız işçi çalıştırma şikayetlerinde şikayet tarihinden geriye dönük olarak 5 yıllık süre için inceleme yapmaktadır. Daha eski çalışmalar için SGK herhangi bir denetim yapmaz. Eğer 5 yıldan eski sigortasız çalışmalar için tespit isteyecekseniz bu durumda mahkeme yoluna başvurmanız gerekiyor.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayet

Bir işyerinde sigortasız işçi çalıştırılıyorsa ya da siz öyle olduğunu düşünüyorsanız en basit yöntemle 170 numaralı ihbar, şikayet ve bilgi hattını arayarak işveren unvanı, adresi bilgilerini vererek şikayet oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde dilekçe ile de şikayet edebilirsiniz. Örnek dilekçe aşağıda verilmiştir.

Sigortasız işçi çalıştırma şikayet dilekçe örneği

Şikayetinizi yukarıda belirttiğimiz gibi telefon ile yapabileceğiniz gibi dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na da başvuru yapabilirsiniz. Dilekçe örneği aşağıdaki gibi olabilir;

….. Sosyal Güvenlik Merkezine

Aşağıda adresini ve unvanını belirtmiş olduğum işyerinde sigortasız işçi çalıştırılmaktadır. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

İşyeri unvanı:

İşyeri adresi: 

Sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edilen işverenlere uygulanacak güncel idari para cezası tutarları için hemen https://sgkbilgisi.com/sgk-idari-para-cezalari/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştırma nereye şikayet edilir ?

Telefon ile Alo-170 hattından şikayet oluşturabilirsiniz. Bunun haricinde ise yukarıda örneğini vermiş olduğumuz dilekçe ile işverenin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile başvuru yapabilirsiniz.

Sigortasız işçi çalıştırma nasıl kanıtlarım

Bunun için birçok yöntem bulunmaktadır. Örneğin işyerinde imzalamış olduğunuz belgeler, teslim aldığınız evraklar, şahitler, belgelerde geçen isimler, taşıma işinde çalışanlar için örneğin imzalanan taşıma irsaliyeleri v.s. kanıtlama açısından işinize yarayabilecek belgeler arasındadır. Ayrıca varsa kamera kayıtları da işe yarayabilir. Denetmenler tespit yaparken işyerinde birlikte çalışılan kişilerin ifadelerine de başvurabilir. Bu da tespit için kanıt sayılabilir durumlardan birisidir.

Bimere şikayet edeni öğrenme ?

Bimer yeni ismi ile Cimer üzerinden şikayet eden kişiyi öğrenmek maalesef gizlilik kuralları çerçevesinde yasaktır. Öğrenme imkanınız bulunmamaktadır.

170 şikayet takip

170’e şikayet başvurusu ya da talep oluşturduğunuzda size bir başvuru numarası verilir. Başvuru numarası ile takip işlemini 170 numaralı hattı yine telefon ile arayarak, https://www.alo170.gov.tr/ anasayfasında T.C numaranız ve Bildirim numarası girişi yaparak ya da e devlet sisteminde https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-talep-oneri-sikayet-basvurusu-ve-takibi sayfası aracılığı ile son durumunu takip edebilirsiniz.

Çalışmadığı halde sigortalı gösterme şikayet hattı

Bir işyerinde çalışmadığı halde kendisini sigortalı gösterenleri de aynı şekilde 170 numaralı hat üzerinden şikayet edebilirsiniz.

Konu hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.