İşkur Şikayet Dilekçesi Nasıl Verilir ?

İşkur şikayet konusu son zamanlarda çalışanların sık araştırdığı konularında başında gelmektedir. Fiili olarak çalışmaya devam eden sigortalıların maaş, fazla mesai ve diğer çalışma koşulları ile yanlış uygulamalar ile ilgili başvuruları ve şikayetlerini İşkur’a iletmeleri gerekmektedir. İşkur’a yapılacak olan bu şikayet başvuruları birçok kanaldan yapılabilmektedir. Şikayet başvurusu dilekçe ile yapılabildiği gibi online olarak da yapılabilmektedir. Bu yazımızda işçi olarak işvereni İşkur’a nasıl şikayet edebileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

İşçi İşkur’a şikayeti nereden yapabilir ?

Eğer aktif olarak sigortalı çalışmaya devam ediyorsanız şikayetleri İşkur’a yapabilirsiniz. Ancak işten çıktıysanız bu durumda İşkur’a başvuramazsınız. İşten çıktıysanız ve işveren tarafından alacaklarınız ödenmediyse bu durumda önce ihtarname çekmeli, ödenmezse arabulucuya gitmeli, arabulucuda çözülmezse iş mahkemesine başvurmalısınız.

Eğer aktif olarak işyerinde sigortalı çalışmaya devam ediyorsanız bu durumda başvurularınızı;

 • Cimer üzerinden online,
 • Alo-170 sayfası üzerinden online ya da Alo-170 hattını telefonla arayarak,
 • İşkur birimlerine dilekçe ile başvurarak yapabilirsiniz.

Hangi durumlar için işveren İşkur’a şikayet edilebilir ?

İşkur’a çalışma koşullarında uygulanan ve Kanuna aykırı olan tüm durumlar için başvurabilirsiniz. Aşağıda İşkur’a şikayet edilebilecek genel bazı konular verilmiştir.

 • Maaşınız süresinde ödenmiyorsa,
 • Maaşınız eksik ödeniyorsa,
 • Asgari ücretin altında maaş ödeniyorsa,
 • Maaş asgari ücretten yüksek olmasına rağmen brüt ücret asgari ücretten bildiriliyorsa,
 • İşyerinde mobbing uygulanıyorsa,
 • Fazla mesai onayı olmamasına rağmen zorla fazla mesai yaptırılıyorsa,
 • Fazla mesai yaptırılmasına rağmen buna ait ücretler ödenmiyorsa,
 • Tatillerde zorla çalıştırılıyorsanız,
 • Yıllık izin hakkı verilmiyorsa,
 • Haftalık çalışma süresinden fazla çalıştırılıyorsanız İşkur’a şikayet dilekçesi verebilirsiniz.

Yukarıda verilen örnekler çoğaltılabilir. İş Kanunundan doğan yukarıdakilere benzer tüm haklarınız için yanlış uygulamaları İşkur’a şikayet edebilirsiniz.

İşkur’a işvereni şikayet etmek istiyorum, nasıl yapabilirim ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi şikayetlerinizi;

 • Cimer ya da Alo-170 sayfası üzerinden online olarak ya da,
 • Alo-170 hattını 7/24 arayarak iletebilirsiniz.
 • Dilerseniz dilekçe ile Türkiye İş Kurumu birimlerine doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Dilekçe için dikkat etmeniz gerekenler alt başlıkta verilmiştir.

İşkur şikayet dilekçesi nasıl yazılır ?

İş Kanunundan doğan hakların eksik ödenmesi, uygulamadaki hatalar ve eksiklikleri İşkur’a şikayet dilekçesi ile iletebilirsiniz. Örnek dilekçeler İşkur birimlerinde mevcuttur. Dilekçeyi doldururken;

 • Adresinizi açık ve net olarak bildirin.
 • İletişim bilgilerinizi doğru bir şekilde iletin.
 • İşveren unvan ve adresini doğru ve eksiksiz olarak bildirin.
 • Dilekçede talebinizi açık ve net olarak ifade edin.
 • İşkur şikayet dilekçesi örneğini İşkur Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

İŞKUR şikayet hattı numarası kaçtır ?

işkur 7/24 iletişim kurabileceğiniz, bilgi edinebileceğiniz, tüm sorularınızı sorabileceğiniz müşteri hizmetleri telefonu Alo-170 hattıdır. Telefonunuzdan başına herhangi bir numara koymadan doğrudan 170 İşkur’un telefon numarasını arayarak tüm talep ve şikayetlerinizi iletebilirsiniz. 170 hattı kısa çalışma ödeneği şikayet hattı olarak da kullanılmaktadır.

İşkur şikayet sorgulama

İçeriğimizin üst bölümünde İşkur’a şikayet nasıl yapılır konusunda bilgi verdik. Peki yaptığınız şikayeti nasıl takip edebilirsiniz?. Online olarak takibe imkan veren bir uygulama maalesef yok. İşkur’a işvereni şikayet dilekçesi verdiyseniz ve sonucunu öğretmen istiyorsanız Alo-170 hattını aramanızı öneririm.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“İşkur Şikayet Dilekçesi Nasıl Verilir ?” üzerine 6 yorum
 1. Merhabalar …… calisan bir personel olarak sikayetler de bulunmak istiyorum isverenim 45+54 kuralinda normal sartlar 2000 tl mesai yatirmasi gerekiyor fakat bunu bize ne saat olarak nede para olarak ucretimizi odemiyor satis danismani personellerinin satil urunlerinin baska sube degisimlerini personelin aylik yaptigi cirolardan dusurup personeline vermesi gereken rakami vermiyor aylik sift puantaji yapan elle ayakkabi as sirketi siftlerle ilgili iskura sahte imzali evraklari gercek evraklarlan bir nevi naylon faturacilik yapip devletin kasasindanda vergiler kaciriyor lutfen artik denetlemesini arz ederim bu arada butun calisanlarina yil farki veren ….. satis danismanlarina yil farki vermemekdedir 8 saat normal sartlarda benim calisma surem var sonra si mesaidir onuda vermemekdedir bununlan ilgili lutfen gerekenleri yapmanizi talep ediyorum…

  Yanıtla
 2. Saygi deger is veren takipcileri ben 8 yildir elle ayakkabida calisan bir persenolim calistigim is yerim normal sartlarda bunda 6 yil once cok guzel paralar kazandiriyordu son 6 yilda isci olarak calistim elle ayakkabi .as malesef biz iscilerin haklarini sonuna kadar somurgecilege sokmusdur gecen yil ortalama 15 bin alirken bu yil asgari ucreti artirdim diyip ortalama aldigim rakam 9 10 bin tl ye kadar geriledi ben burdan tum devlet buyuklerime sesleniyorum biz isciler olmasa siz nasil para kazanirsiniz hic dusundunuzmu upt real upt die sistem koyup yapamadiginda ben sahsiyetimin ortalama 500 600 tlmi kesiyor buna artik dur diyin bugune kadar hep patronlarin yaninda oldunuz biz satis danismanlarina yil farkida dahil hic birsey vermiyor kasiyer depocu mudur yardimcisi mudur hepsi yil farki alirken bizleri bir nimet sunmus gibi aptalca anketlerlen oyalamaya calisyorlar ben mesela surdan yola cikin ben 10 yillik calisanim bir yoneticilik vasfi bile tarafiza sunulmadi burdan bile bize mobink uygulaniliyor gecen yil kotalar 250 300 bin verilirken bu yil 100/400 ustune koyup cirolar kotalar veriliyor herseyden once yapilan bu aptalca sistemin merkezi bolge si olan hadim koy fabrikasina maliyeciler tarafindan denetlenmesini rica ediyorum 6223 anayasa maddesinin 33 fikrasina gore is veren isci sozlesmesine gire is ayibi yapmakdadir bunun ilgili yetkili kisilerin mudahale etmesini talep ediyorum yoksa aile ve sosyal bakanligina sizi is takipsizlinizi dilekce olarak 500 kisinin imzasiylan sunucam saygilarimlan…

  Yanıtla
 3. yaklaşık olarak 25 gün kasım ayından 7gün aralık ayından çalışmışlıgım olan iş yerimden istifa ettim fakat kod 1 ile çıkarıldı gösterilen bir pdf dosya gönderildi bana…
  ayrıca çıkmak istememin en büyük sebebi işverenin hakaret etmesi küfür etmesi bağırıp çağırıp , işimle alakalı olmayan konularda bile hakaretine sözlü aşalayıcı şekilde maruz kalınmam ve mobbing uygulanması. her gün mesai 12 saat full çalışma 4 gün veya 5 gün 8bucuk saat çalıştım ondada ertesi gün 13 saat çalıştırıldım.
  iş verenimin sürekli alkollü olması ve benzeri uyarılar kullanmasıda dikkatten kaçmayan bir durum
  apart otel işletmecisi olan bu kişi 12.500 olarak belirlediği maaşımı hem gününde ödememiş hemde fazla mesai vs durumları 01 kod un dışında tuttmuştur.
  en yakın karakola gittim whatsap programdan ileti ve ses kayıtları mevcuttur hakaret küfür ve bizzat kadın halimle doğmamış torunlarıma gelmiş geçmiş ecdat,larıma dahi sövmüştür.
  ve yine aynı iletilerin eskilerinde özür dileyip ne olur işe geri dön diyerek yalvar yakar geri çağıran iletilerde vardır. savcılıga gitme durumum yok şuan cunku maasım yatırılmadı ödemelerim gecikti ve kartlarım kapatılmış konumdadır.
  bu iş yerini ve şahsı ne yapmam nerelere şikayet etmem gerekir? beni bilgilendirirseniz sevinirim.
  alo 170 i aradım fakat yeterli cevaplarımı alamadım . ben ve benden önce çalışanların hepsini sırf ssk veya maaş odememek için geçici süre diye göstermiş bizlere bu konuda bilgi dahi verilmemiştir. elimde maaş bordrom var bankadan kredi çekmek için istemiştim kendisi düzenledi bunu. sgk kaydı var pirim yatırılmamış. ve o müessese demeye dilimde varmıyor fakat kim işe girip çıkmışsa sanırım en fazla gün sayısı olanların arasındayım.
  restoran kafe bar ve apart otel olan ….bu işletme ve işletmecisi insanların zamanını emeğini çalmakla kalmayıp üstüne EGOSUNU TATMİN EDEREK
  ( küfür iftira yalan hakaret etmektedir. +18 ) niteliğinde.
  beni bilgilendirirseniz çok sevinirim lütfen yol gösterin

  Yanıtla
  • Merhaba Fatma HANIM. Sigortasız çalıştırma için Sosyal Güvenlik Kurumu’na, eksik ya da hiç ödenmeyen maaşlar, fazla ödemeler ve diğer maddi alacaklar için ise Çalışma Bölge Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekiyor. Her ikisi için başvuruyu Alo 170’ten yapabilir ya da dilerseniz dediğim her iki Kuruma ayrı ayrı dilekçe vererek başvurabilirsiniz.

   Yanıtla
Yorum yapın