Emekli Maaşı Taşıma İşlemi Nasıl, Nereden Yapılır ?

Emekli maaşı taşıma işlemini e devlet sistemi üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Emekli maaşınızı başka bankaya mı taşımak istiyorsunuz ? Emekli maaşınızı nasıl taşıyabileceğiniz konusunda bu yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Emekli maaşı banka değişikliği işlemini her sigorta kolu yani 4a ssk, 4b bağkur ve 4c emekli sandığı olarak ayrıntılı anlatmaya çalışacağız.

Taşıma işleminin nasıl yapılacağı işlemine geçmeden önce taşımayı yapabilmeniz için e devlet şifresine ihtiyacınız olduğunu belirtmek isterim. Eğer e devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Ha ben taşıma işlemini online olarak yapamam, beceremem diyorsanız yazımızın devamında dilekçe örneği de verilmiştir. Banka değişiklik talebini SGK’ya dilekçe ile de iletebilirsiniz. Peki emekli maaşı aldığım bankayı nasıl değiştirebilirim ? İşte cevabı.

Sgk banka değişikliği şartları nelerdir?

E devlet banka değişikliği işlemini gerçekleştirebilmeniz için emekli maaşını başka bankaya taşıma şartları şu şekildedir;

 • Maaşınıza bağlı banka hesabında ek hesap borçları ile kredi borçlarınızın bulunmaması,
 • Kredi borçları ile ilgili maaş hesabınızda bloke olmaması,
 • Banka promosyonu aldıysanız bununla ilgili bloke olmaması gerekir.

Emekli maaşı banka değiştirme nasıl yapılır?

Emekli aylığınızı aldığınız bankayı ya da banka şubesini değiştirme başvurusu için iki ayrı seçeneğiniz var. Birincisi dilekçe ile SGK’ya başvurmak diğeri ise e devlet sistemi üzerinden talepte bulunmakta. Her iki seçenek için de adım adım nasıl değişiklik talebinde bulunabileceğiniz yazımızın devamında anlatılmıştır.

E devletten emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır ?

E devlette her bir sigorta kolu için maaş banka değişikliği talebi farklı menüler aracılığı ile yapılmakta. Aşağıda ssk, bağkur ve emekli sandığı için banka değişiklik talebi ayrı başlıklar altında verilmiştir.

SSK emekli maaşı başka bankaya aktarma nasıl yapılır ?

Sgk banka değişikliği talep formu ile başvuru yapmak yerine maaş taşımanın en kolay yolu e-devlet üzerinden yapmaktır. SSK emekli maaşınızı e devlet sisteminden kolayca başka bankaya taşıyabilirsiniz. Aynı menüden ayrıca adres değişikliği yapabilir mevcut banka şubenizi de değiştirebilirsiniz. SSK edevlet emekli maaşı taşıma işlemi lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Hizmetleri-4a Banka ve Adres Değişikliği bölümünden emekli maaşınızı istediğiniz bankaya kolayca taşıyabilirsiniz.
 • Emekli maaşı taşıma menüsüne direkt olarak buradan girebilirsiniz⇒ ssk emekli maaşı taşıma e-devlet

SSK emekli maaşını maaş hesaplama dönemlerinde taşıyamazsınız. Bu dönemin geçmesini beklemeniz gerekir. Taşıma işlemini maaşınızı çektiğiniz tarihten sonra yapabilirsiniz.

Taşıma talebinden sonra tahsis numaranızın son rakamına göre emekli maaşınızı ne zaman alacağınızı öğrenmek için ssk emekli maaşı ne zaman ödenir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur emekli maaşı bankaya taşıma nasıl yapılır ?

4b bağkur emekli maaşınızı da e devlet sisteminden kolayca istediğiniz bankaya taşıyabilir, aynı menüden adres değişikliği yapabilir ve ya şubenizi değiştirebilirsiniz. Bağkur e devlet maaş taşıma işlemi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4B Hizmetleri-4B Banka ve Adres Değişikliği menülerinden emekli maaşınızı istediğiniz bankaya kolayca taşıyabilirsiniz.
 • Bağkur emekli maaşı ekranına direkt girişi buradan yapabilirsiniz >> bağkur emekli maaşı taşıma.

Bağkur emekli maaşınızı emekli maaşınızı aldığınız tarihten itibaren başka bankaya taşıyabilirsiniz. Taşıma talebinden sonra bağkur maaşınızı ne zaman alacaksınız ? Öğrenmek için hemen bağkur emekli maaşı ne zaman yatar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4c banka değişikliği nasıl yapılır ?

Eğer devlet memuru emeklisi iseniz e devlet sisteminden maaşınızı kolayca istediğiniz başka bir bankaya taşıyabilirsiniz. Memur emekli banka değiştirme işlemi için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4C Hizmetleri-4C Banka ve Adres Değişikliği menüsünden maaş banka değişikliği yapabilirsiniz. Memur emekli maaşı banka değişikliği ekranına direk olarak buradan girebilirsiniz >>>> memur emekli maaşı taşıma. 

E devlet banka şube değişikliği nasıl yapılır?

Evet emekli maaşımı başka bankaya taşımayı öğrendim ama  e-devlet banka şube değişikliği nasıl yapılır? Maaşı başka bankaya taşımak yerine maaş aldığınız şubeyi değiştirmek istiyorsanız bu talebi de yukarıda belirtilen menülerden kolayca iletebilirsiniz. Dilerseniz yukarıdaki örnek dilekçe ile SGK’ya da başvuru yapabilirsiniz.

Kredi borcu olan emekli banka değişikliği yapabilir mi ?

Sadece şube değişikliği yapabilirsiniz. Maaş hesabınıza bağlı kredi ödemeniz devam ettiği sürece emekli maaşınızı başka bankaya taşıyamazsınız.

Promosyon aldıktan sonra banka değişikliği yapılabilir mi ?

Eğer banka promosyonu aldıysanız o bankada en az 3 yıl kalacağınızı taahhüt etmiş oluyorsunuz. Dolayısıyla da promosyonu aldıktan sonra 3 yıl geçmeden banka değişikliği yapamazsınız.  Emekli maaşı banka değişikliği promosyon alındıysa yapılamamakta. Sadece şube değişikliği yapabilirsiniz.

Emekli maaşını Ptt’ye taşıma nasıl yapılır?

Hangi kapsamda emekli iseniz yukarıda belirttiğim şekilde E devlet sisteminden ya da SGK’ya dilekçe ile müraacat ederek emekli maaşınızı PTT’ye taşıyabilirsiniz. Ayrıca emekli maaşınızı alamayacak durumda iseniz, bankaya gidebilme durumunuz yoksa PTT’nin evde emekli maaşı ödenmesi hizmetinden de yararlanabilirsiniz. Bunun için öncelikle ikametinizin olduğu yerdeki PTT şubesinden bu hizmeti verip vermedikleri konusunda bilgi alın. Çoğu PTT şubesi bu hizmeti vermekte. Böylece maaş döneminde emekli maaşınız belirttiğiniz adrese getirilip size elden ödenmiş olacak.

Ziraat Bankası’na emekli maaşı taşıma nasıl yapılır?

Emekli maaşınızı Ziraat Bankası’na taşıyabilmek için;

 • E-devletten yukarıda anlatıldığı gibi başvuru yapabilir,
 • Aşağıdaki dilekçe örneği ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurabilir,
 • Ziraat Bankası şubelerine giderek taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı kredi emekli maaşı taşıma nasıl yapılır?

Emekli maaşınızı Yapı Kredi Bankası’ndan başka bankaya ya da başka bankadan Yapı Kredi bankasına taşımak için E-devletten yukarıda belirtilen yolu izleyebilirsiniz. Eğer E-devlet şifreniz yoksa ya da varsa bile yapamıyorsanız bu durumda aşağıdaki örnek dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurabilirsiniz. Ayrıca banka şubelerinden de yardım talep edebilirsiniz. Taşıma yaparak Yapı Kredi emekli promosyondan yararlanabilirsiniz. 

Akbank emekli maaşı taşıma

Maaşınızı Akbank’a taşımak ya da Akbank’tan başka bir bankaya taşımak için yukarıda e-devlet sistemi için paylaştığımız adımları uygulayabilirsiniz. E-devlet üzerinde bir hata alırsanız taşıma işlemi için SGK’ya dilekçe de verebilirsiniz. 

Emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneği

Eğer e devletten banka değişikliğini yapamam derseniz dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak da maaşınızı taşıtabilirsiniz. Emekli maaşını başka bankaya taşımak için sgk banka değişikliği dilekçesisi örneği şu şekilde olmalı;

 • Kurumunuzun ………………………… T.C. numaralı emeklisiyim. Emekli maaşımı ……………………………… bankası ……………….. şubesinden almaktayım. Emekli maaşımın …………… bankası ………………… şubesine gönderilmesi hususunda gereğinin yapılmasını,

Emekli maaşı taşıma başvuru dilekçesini word olarak buradan indirebilirsiniz >>> emekli maaşı banka değişikliği dilekçesi indir. 

E devletten banka değiştirme işlemi ne kadar sürer?

Genelde talebi e devlet sisteminden ilettikten sonra ilk maaş döneminde maaşınız istediğiniz bankaya gönderiliyor ama bazen bir sonraki dönem maaş banka değişikliği gerçekleşebiliyor. Ama en geç maaş değişiklik talebini ilettiğiniz tarihten itibaren iki maaş boyunca emekli maaşınız istediğiniz bankaya gelmediyse ve mevcut bankadan aylık almaya devam ediyorsanız muhtemelen bir problem olmuştur. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşmeniz faydalı olacaktır.

Eğer ben e devlet sisteminden yapmak istemiyorum dilekçe ile maaş değişikliği başvurusu yapmak istiyorum diyorsanız bu da mümkün. Aşağıda emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneği verilmiştir. Bu dilekçe ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne banka değişikliği başvurusu yapabilirsiniz. Maaşınızın ne zaman taşınacağını öğrenmek için hemen  emekli maaşı banka değişikliği ne kadar sürer sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşını başka bankaya taşıma kampanyaları

Bankalar maaşı kendi bankalarına taşıyan emeklilere birçok imkan sağlamakta. Fatura otomatik talimat verilmesi halinde indirim sağlanması, faizsiz ek hesap, düşük faizli kredi, normalden yüksek promosyon, çeyrek altın gibi birçok imkan sağlanmakta. Maaşı taşımadan önce bankalardan araştırma yapmanızı ve hangisi avantajlı ise ona taşımanızı öneririz.

3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma

3 yıl dolmadan emekli maaşı taşıma promosyon süresi bitmeden teknik olarak mümkün değildir. Ancak geriye dönük olarak aldığınız promosyonu faizi ile birlikte bankaya öderseniz banka blokenizi kaldırır ve E devletten emekli maaşı taşımasına izin verilebilir. 

Süresi dolmadan emekli maaşı taşıma

Promosyon süresi dolmadan emekli maaşını taşımak mümkündür. Ancak daha önce promosyon aldığınız bankaya taahhüt verdiğiniz için promosyon süresi dolmadan ya da aldığınız promosyonu faizi ile beraber geri ödemeden maaşınızı başka bir bankaya taşıyamazsınız. 

Emekli promosyon sorgulama nasıl gerçekleştirilir?

Sorgulama işlemi E-devlet ya da başka bir platformdan online yapılamamaktadır. Ne zaman ve ne kadar promosyon aldığınızı, kalan süreyi bankanızdan öğrenebilirsiniz. 

Emekli maaşını taşımak için ne yapmalı?

Emekli maaşını başka bir bankaya taşımanın en kolay ve hızlı yolu e-devlet sistemidir. E-devletten içeriğimizde anlatılan yolu takip ederek maaşınızı kolayca taşıyabilirsiniz. Eğer e-devletten taşıma işlemini yapamazsanız size en yakın SGK’ya dilekçe ile başvurarak da bu işlemi yapabilirsiniz.

Emekli maaşı başka bankaya nasıl taşınır e-Devlet?

E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapın. SSK emekli maaşı taşımak için 4/A banka ve adres değişikliği, bağkur için 4/b banka ve adres değişikliği, emekli sandığı için 4/c banka ve adres değişikliği menülerinden taşıma yapabilirsiniz.

Hangi banka ne kadar emekli maaş promosyonu veriyor?

Bankaların verdiği promosyon bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Özel bankalar devlet bankalarına göre daha yüksek emekli promosyonu ödüyor. Bankaların emekli sayfalarında güncel promosyon tutarlarına göz atabilirsiniz.

Hangi durumlarda emekli maaş bankası değiştirilemez?

Taşıma yapmak istediğiniz mevcut banka hesabınızda kredi, önceki promosyon ya da borçtan dolayı bir bloke varsa taşıma yapamazsınız. Öncelikle mevcut bankanızla görüşerek bu blokeyi kaldırtmanız gerekiyor.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Emekli Maaşı Taşıma İşlemi Nasıl, Nereden Yapılır ?” üzerine 6 yorum
 1. Özel banka SGK dilekçe emeklilik başvurusu yapı kredi tercihi yaptım,blokeli işlem yapılamaz boş hesap açılması şube ve Çağrı merkezi bizde görülmüyor cevabı aldım.Kendi sorunumu çözmeye çalışırken başka sarmal işler açmaya çalıştılar esnek hesap, blokeli hesaba promasyon imza etmeye çalışmak v.s memnun kalmadım Hiç bir şey imza etmedim.Blokeli görülen maaş hesabı başka banka taşıma işlemi maaş yatmadan olur mu bilemiyorum İlk maaş yatmadan e devlet banka değişiklik vermiyor.

  Cevapla
  • İlk maaş yatmadan E-devletten değişiklik yapamazsınız. İlk maaşı aldıktan sonra E-devletten dilediğiniz bankaya taşıma yapabilirsiniz. Ancak o arada mevcut bankaya herhangi bir beyan v.s. vermeyin.

   Cevapla
 2. Yurtdisinda Ukrayna da yasiyorum. Burda savas var ve ucak , posta calismiuor.
  SSK Emekli maasi aliyorum. Sizin bankamiza maasimi tasimak ve maasimi Ukrayna da almak istiyorum. Tyrkiye telefobum yok. Ukrayna telefonum ile maasimi sizin bankaniza tasiyip yuty dusunda alabilirmiyi,

  Cevapla
 3. 4a ölüm emeklisi yeni oldum 01.03.22 sinde vakıf bankasında işlemleri yaptım ama maaş almamışım. Vakıf Mobil bankacılık ta bana diyor daha banka müşterisi değilsin maaşımı ziraat bankası na şimdi taşisam bu ayın maaşı oradan mi alırım maaşım 25 de

  Cevapla
Yorum yapın